t I Johan Cruyff rond JACKIE ICKX ONGENAAKBAAR Herenploeg komt redelijk voor de dag J Achtste plaats voor Yan Lennep Stan Smith wint Queens iw 4 Bayern Dui bekerwinnaa MAANDAG 21 JUNI 1 AMSTERDAM Cor Coster treedt weer uit de schijnwer pers. De man die heel voetbal- minnend Nederland de laatste weken ging kennen als de schoonvader van Johan Cruijff heeft geweten dat hij met Ajax namens zijn schoonzoon onder handelde over een verlenging van zijn kontrakt bij Ajax. Via brieven en telefoontjes kreeg hij te horen wat er zoal over hem gedacht werd toen hij zijn been stijf hield. Cor Coster bleef er kalm onder „Als iemand begint te schelden weet ik wel wat voor iemand ik voor me heb". Gistermorgen werden de on derhandelingen tussen Ajax en „Cruijff" afgerond. De 24-jarige ster voetballer blijft in ieder geval nog zeven jaar bij Ajax. 9 Geruchten Het betekende eindelijk een oplos sing na wekenlang hard maar puur zakelijk onderhandelen. Weken ook, waarin het ene gerucht na het ande re rond Johan Cruijff de ronde deed. Er is een lijst van op te stellen 4 juniDe onderhandelingen verlopen stroef. Uiteindelijk wordt besloten om Cruijff op de transfer- lijst te plaatsen. 5 juniJohan Cruijff gaat naar Barcelona; er is nog wel niets gete kend, maar het zal wel niet zo lang meer duren. 10 juniBarcelona ontkent enig kontakt met de Amsterdammer te hebben. 11 juniBarcelona is op enkele ondergeschikte punten na helemaal „rond" met Johan Cruijft 12 juni Reisbureau Neckermann zegt dat het wel het geld wil voteren om Cruijff voor Ajax te behouden. 13 juniNeckermann weet van niets. 16 juniAjax en Coster onder handelen nog steeds door. De stand punten wijzigen zich nauwelijks. 18 juniCruijff gaat zeker naar Barcelona; hij is van zijn vakantie oord Mallorca al eens in de stad gaan kijken. 19 juniGeen Barcelona meer. Coster hoeft een concept-overeen komst gesloten met „een Belgische club". 20 juni Coster komt namens Jo han Cruijff tot een zevenjarige over eenkomst met Ajax. En dat is dan geen gerucht meer. Blij Cor Coster, de Amsterdamse za kenman is blij dat het zo is afgelo pen. „Ik heb in de nacht van zater dag op zondag nog zitten te onder handelen. Ook nog met andere gega digden. Ik ben blij dat het over is, ik kan me nu weer helemaal aan im'n eigen werk gaan wijden. Ik kan weer terug in de schaduw". De laatste ak- tie in de onderhandelingen was een telefoontje tussen Cor Coster en Jo han Cruijff„Ik belde hem op en ik heb hem de voorwaarden verteld waaronder we tot een overeenkomst met Ajax konden komen. Ik vertelde hem dat we dit moesten aanvaarden, maar ik heb hem wel verteld dat hij er rustig een half uurtje over kon na denken. Johan aanvaardde het ech ter onmiddellijk. Hij weet nu waar hij aan toe is." Cor Coster gelooft niet dat de laat ste berichten over een concept-over eenkomst met een Belgische club van invloed zijn geweest op de bespre kingen. „Ik kan niet zeggen welke Belgische club het is geweest, maar ik geloof niet dat het van invloed is geweest. Natuurlijk we hebben el kaar tot het laatste moment hard te gemoet getreden. Maar dat is nor maal. De onderhandelingen zijn ge voerd op puur zakelijke basis. Je weet natuurlijk nooit in hoeverre de te genpartij. door dit soort berichten be- invloed wordt. Wat ik wel kwijt wil is dat de onderhandelingen altijd op een prettige manier zijn verlopen. We hebben ook van Ajax-zijde veel be grip ondervonden voor ons stand punt. Maar het was natuurlijk niet makkelijk om tot een voor beide partijen te aanvaarden oplossing te komen". 9 Privé-kwestie Die oplossing kwam toch. Gister morgen werd Johan Cruijff voor ze ven jaar aan Ajax gebonden. Onder welke voorwaarden wilden Cor Cos- ter en Jaap van Praag, de voorzitter van Ajax, niet bekend maken. Cos- Johan Cruyff blijft niet alleen de komende zeven jaar behouden voor Ajax, ook de jeugdige fans van de Amsterdam se voetballer zullen om zijn handtekening kunnen blijven vragen. ter weer „We hebben afgesproken dat we niets zullen vertellen over de inhoud van het akkoord. Dat is een privé-kwestie." Het meest normale lijkt echter dat Ajax Johan Cruijff tenslotte toch zijn „een miljoen over zeven jaar" heeft gegarandeerd. Wel wil Coster kwijt dat Johan Cruijff eigenlijk toch wel het liefst in Amsterdam wilde blijven spelen. „Dat heeft Johan toch voorop ge steld. Het is echt niet alleen een soort eis-hc^by van hem geweest, maar hij heeft ook verplichtingen. Danny is op het ogenblik weer in verwachting. Ik weet dat ze beiden een groot gezin willen stichten. Dan heb je verantwoordelijkheid te dra gen. Hij wilde daarom ook veel geld verdienen. Een voetbalcarrière duurt nu eenmaal kort. Johan is 24 en hij kan en wil er munt uit slaan. Het is voor hem gewoon een zekerstelling voor de toekomst." 9 Delegaties Ten slotte de lange geruchten-lijst, de clubs die belangstelling voor Jo han Cruijff hebben gehad. Cor Cos- ter heeft zijn kennis van vreemde ta len de laatste weken uitstekend kun nen benutten. „Er zijn erg veel clubs met grote delegaties komen praten over een overeenkomst Ik moet die mensen allemaal nog zien te berei ken om hen te vertellen dat we met Ajax toch helemaal rond zijn geko men. Ik kan voor die belangstellen de clubs alleen maar bewondering opbrengen. We hebben enorm veel ge praat maar steeds geen definitieve afspraken kunnen maken. Die clubs hebben wel geduld moeten oefenen. Jammer voor die clubs. Ik kan nu ook wel zeggen dat het niet alleen Spaanse en Belgische clubs waren die belangstelling hadden, maar bij voorbeeld ook Zwitserse clubs. Ik heb er wel bijzonder prettige kon takten aan overgehouden. En voor de rest, ik ben voor het grote publiek niet langer de boe-man meer. Niet meer voor de televisie, niet meer voor de radio. En dat bevalt me wel." Overigens heeft Ajax beslag gelegd op nog een frêle spitsspeler. Volen- damspeler Arnold Mühren, een broer van Gerrie, heeft voor twee jaar ge tekend bij de Amsterdammers. ZANDVOORT Jackie Ickx had voor niemand en niets res pect. Hij vreesde zijn tegenstan ders niet. Noch de regen, die ge stadig neerviel op het circuit van Zandvoort toen de coureurs zich opmaakten voor de Grote Prijs van Nederland. Tijdens de trai ning op de droge baan had de talentvolle Belgische Ferrari- rijder alle moeite gehad de Tyrrell-ford van Jackie Stewart achter zich te laten. Toen de regen kwam was de Belg onge naakbaar. Hij beheerste de Ne derlandse Grand Prix volkomen. Slechts de Mexicaanse BRM- coureur Pedro Rodriguez kon strijd met hem leveren. Stalge- noot Clay Reggazoni moest hem een ronde toestaan. De overige wagens hadden twee of meer ronden achterstand. Jackie Ickx moest overigens wel winnen. Wanneer hij op de baan die hem zo goed ligt vier jaar geleden verraste hij zelfs de kenners door in een formule II Matra een absoluut baanrecord te vestigen niet zou toeslaan zou zijn positie in de strijd om de wereldtitel wel uiterst moeilijk worden. Immers, zowel in de grote prijzen van Spanje als die van Mona co was oudwereldkampioen Jackie Stewart ongenaakbaar geweest. De voorsprong die de snelle Schot zich daardoor had opgebouwd in de com petitie om de titel bedroeg maar liefst 14 punten. Het is een Grand Prix geworden waarin de Tarzanbocht, veelal tot vreugde van de ruim 45.000 toeschou wers. als scherprechter heeft gefun geerd. Dat de coureurs voor grote protAemen zouden worden gesteld, op de natte, gladde baan werd al duide lijk in de toerwagenrace, die aan het hoofdnummer vooraf ging. De blauwe Fiat 128 van Hans Hettelder schoot in de derde ronde na het lange rechte stuk door, ramde de vanghekken en vernielde een reclamebord. De Alfa van Nico Chiotakis verspeelde er ver volgens in leidende positie de kans op de zege. •fo Wonder Het was een klein wonder, dat di rect na de start van de 23 Grand Prix-wagens problemen uitbleven, toen de coureurs poogden door zo kort mogelijk voor de Tarzanbocht te remmen een goede uitgangspositie te verwerven. Die moeilijke haarspeld bocht was er oorzaak van dat de Nieuwzeelander Chris Amon, de Fransman Henri Pescarolo, diens landgenoot Francois Cevert, de door een turbine aangedreven Ferrari van Dave Walker, de March van de Ita liaan Nanni Galli en de Surtees TS 9 van de Duitser Rolf Stommelen alle illusies snel konden vergeten. Het is een afvalrace geworden, waarin Jacky Stewart slechts twee ronden de hoop heeft mogen koeste ren met zijn V 9 Tyrrel Ford een goe de klassering te bereiken. De 12-cy- laa wisselingen die Saldago en Puttei d 0 doorvoerden. De groep van zes aanvankelijk aan te sturen op tijd van 14.30 maar na 3,5 km kfsm er meer vaart in. Jos Hermens zich niet werkelijk mengen ii strijd om de eerste twee plaatst bezweek onder de eindsprint va Zwitser Doessegger. De tijden v in nog mee. Met name Hermens 1' was nog alleszins redelijk. De zege van Bram Wassenaar oln 1500 meter was echter geen surp De felle middenafstander heeft et weer een gelegenheid om de H< kilimiet te halen voorbij moeten d t« gaan, om dezelfde reden als Hensgens gold: in een landen^erzi strijd maakt niemand tempo, danks veel duw- en trekwerk i urn laatste bocht Wassenaar kreegd ge forse trap van een spike op zijn wurmde de Nederlander zich voren en bleef daar: eerste in 3{dekl Voldoende Pt Op de nieuwe, zachte tartan g0 van het Heyselstadion illustreena Hans van Enkhuizen en Bert Kr met hun evenaringen van de nati ie records op de 100 meter horde het polsstokhoogspringen het ni van de Nederlandse verrichting: doende, soms zeer bevredigend, zonder echte toppers. Bert Krij| royale 4 meter 70 doet ooit noj een vijf meter sprong verrm Van de springers voldeed voori de Jong met zijn 7.55 meter vei •het met te veel rugwind. De nati estafetteploegen op de 4 x 100 400 meter zullen het in deze stelling bij de Europese kamp schappen in Helsinki weinig bei zo zij de limieten (40.- en 3 08. halen. Het Springerskwartet De - Van Boekei - Van de Meu' Fernandez Mendes was in feil complget: Nederlands beste (Monsels, de Jager en De Jon] breken. Maar toen Van der Fernandez Mendes als eerst< laatste rechte eind instuurde, ha< derland in elk geval kans op de De donkere Arnhemmer, die ni iijks traint, werd echter weggei door de laatste Spanjaard, Zwits Belg. De „vier keer vier" werd twote de, achter België. Louis Franf®^ en Martin Moser liepen s(ty' Aad Veldhoen consolideerd eerste plaats, maar Rijn van Heuvel moest de Belg De G( laten gaan. Tijd voor Neder] 3.10.0. Geen absoluut minj zoals de 200 meter (De Boer 3000 meter (De Jong), het ki stoten (Van Wees) en het k< slingeren (Kamerbeek) waren. De Belg Jacky Ickx gaat in zijn Ferrari op kop. Achter hem rijdt Ped^ Rodriguez met een BRM-P 160. linder Ferrari's en de BRM's bleken oppermachtig. Al na een tiental ron den waren eigenlijk alleen Jacky Ickx en Pedro Rodriquez nog werke lijke kanshebbers. De Zwitser Clay Regazoni was met de tweede Ferrari toen al weinig meer dan een outsider. Hij volgde de rijders op een kleine twintig seconden. Stewart was inmid dels teruggevallen tot de negende po sitie, op korte afstand gevolgd door de wel zeer succesvol debuterende Gijs van Lennep in zijn lichtelijk verouderde Surtees TS 7 renwagen. Steeds duidelijker werd het dat de winnaar geen Regazoni zou heten en dat de Nederlandse Grand Prix zich zou toespitsen op een tweegevecht tussen Ickx en Rodriguez. De Mexicaan nam in de negende ronde de leiding over en voerde tot de dertigste het veld aan. Niet zonder de steun overigens van andere cou reurs, die Ickx. in het bochtige ge deelte van Tarzanbocht tot Hunserug geen ruimte lieten om te passeren. Op het rechte einde ging Ickx zijn tegen stander voorbij, vergrootte in enkele ronden de voorsprong tot een drietal seconden en bouwde die uit tot uit eindelijk bijna acht volle seconden. -fe Opmerkelijk Een opmerkelijke prestatie onder voor hem moeilijke omstandigheden leverde Gijs van Lennep. De Neder lander had niet op de natte baan kunnen trainen. Tot veler verbazing besloot John Surtees namelijk dat zijn wagen en ook die van Van Len nep zaterdagmorgen niet op de baan zouden komen, omdat de regen gesta dig neerviel en een verbetering van de trainingstijden een onmogelijkheid was. De oud-wereldkampioen ontnam daardoor de Nederlander de kans op een natte baan aan de TS 7 Tenwagen te wennen. Slechts in het kwartier extra training, dat de organisatoren uit veiligheidsoverwegingen aan de wedstrijd lieten voorafgaan, moest Van Lennep leren welke de mogelijk heden en meer nog de onmogelijk heden van zijn wagen waren. De Nederlander nam bij de start geen risico en werkte zich daarna met gro te regelmaat naar voren. Toen de rood-witte bolide voor de tiende maal de tribunes passeerde lag hij in elfde positie, voor oud-wereldkampioen Graham Hill. Nog meer groten uit de Grand Prix-wereld zou hij achter zich laten. Dat-lot .trof onder meer de oud-wereldkampioen en Jacky Ste wart en Denis Hulme. In de 27e ron de kwam Van Lennep als achtste door. Een plaats die hij zeer be kwaam verdedigde. Dat een natte baan zelfs bij betrek kelijk lage snelheden verraderlijk is, ondervonden de standaard toerwa- gens in de race die het programma besloot. In de beginfase schoot ook: de Simcarallye van Roelof Wunde/rink na het rechte einde door om de vanghekken tot stilstand te k.omen. De coureur was nog niet bekomen van zijn eerste schrik of een nieuwe slag kondigde zich aan. Jos Govaars bleek niet in staat zijn NSU in het rechte spoor te houden en ramde de Simca. Beide wagens werden totaal vernield. Einduitslag van de grote ijrlj» van Ne derland: 1. Jackie ickx (Bel/) met Ferrari 70 ronden (283.Si km) 1 uirr 56 min. 28.9 seconden (gem. snelheid 15L.379 km/uur): 2. Pedro Rodriguez (Mex) r*»et BRM p 160 1 56.26.8 (151-204 km/uur) <X> één ronde: 3. Clay Regazzonl (Zwlta) met Ferrari op twee ronden: 4. Ronnie ¥»eterson (Zweden) met March 711: 5. John Surtees »GB) met Surtees TS9; 6. Jo PjWfcrt (Zwits) met ERM p 160 op vier ronden: 7. Howden Canley (N.Z.) met BF.M op vijf ronden: 6. Gij? van Lennep (N-«U met Surtees TS7 9. Jean Pierre Beltolse (Fr) met Matra MS: 10. Grahar/j Hill (GB) met Brabham BT 34: li. JacJrle Stewart (GB) met Tyr rell Ford op zeven ronden: 12. Dennis Hulme (NZ) met MacLaren M 19 A op acht ronden -.13. Henrl pescarollo (Fr) met March 711 op Uen ronden: 14. Skip Barber (VS) met Mjirch 711: 15. Peter Gethin (GB) met MacLfu-en M 14A. Snelste ronde: Jac kie Ickx l.X.95 (gem. 158.976 km/uur). Stand In de strijd om het wereldkam pioenschap1. 1. Stewart (Schot) 24 pnt.. 2. ickx (B-ilg) 19, 3. Andretti (VS) Petersson (Zwe en Rodriguez (Mex) 9. 6. Regazzonl (Zwi) 8. 7. Amon (N Zeel.) en Hulme (N.Ze»A.) 6. 9. Wlsell (Zwe) 3. 10. Flttlpaldl (Brazj en Surtees (GB) 2. 12. Beltolse (Fr). Stommelen (WDld) en Slffert (Zwi) 1. LONDEN Stan Smith heeft de critici, die hem met een vierde plaats voor Wimbledon te hoog gekwalifi ceerd achtten, ongelijk gegeven. De 24-jarige Amerikaan versloeg zater dag in de finale van het toernooi van Queens Club, de traditionele laatste voorbereiding op Wimbledon, de hui dige Wimbledon-kampioen John Newcombe met 8;6 63. Bij de dames' ging de titel naar Wimbledon kampioene Margaret Court In de finale versloeg de Aus tralische Billie Jean King (VS) met 63 36 63. het was de eerste keer dat Court en King weer tegen elkaar speelden sinds zij vorig jaar in de finale van Wimbledon tegenover el kaar stonden. Tom Okker en Marty Riessen won nen in de eindstrijd van het heren- dubbel met 86 46 10—8 van Sten Smith en diens landgenoot Erik van Dillen. Okker heeft op Queens alleen dubbels gespeeld om zich beter op Wimbledon te kunnen voorbereiden. Ide BRUSSEL Nederland is op de Europese atletiekranglijst ti plaatsen gestegen. De nationale herenploeg werd dit weekei r8( tijdens de zeslandenwedstrijd in het Heyselstadion in Brussel vi< Q achter Spanje, België en Zwitserland, maar vóór Denemarken Oostenrijk. Twee jaar geleden in Madrid bij de eerste uitgave de strijd tussen Europa's lage middenmoters eindigde Nederl R duidelijk als zesde en laatste, een gevolg van vrijwel louter vi t en zesde plaatsen, slechts opgefleurd door de overwinningen Hans van Enkhuizen en Aad Steylen op resp. de 110 meter hoi en de marathon. De Nederlandse herenatletiek maakte ankele jaren geleden een ernstige inzinking door. Het toch al niet hoge niveau zakte bedenkelijk en het is eigenlijk opzienbarend dat herstel nog zo snel is gevolgd, zonder dat echter van een hausse kan wor den gesproken. De loop- (met name de midden- en lange afstand) en springnummers zijn veelal sterk ver beterd. Maar de andere landen ver saagden evenmin. Spanje heeft zich enorm ontwikkeld en België bleef op kracht. Slechts Zwitserland heeft wat moeten terugnemen, mede omdat ve detten als Hubacher en Hess ontbra ken. Nederland boekte drie overwinnin gen in koud, winderig en regenachtig Brussel: Eddy Monsels op de 100, Rijn van den Heuvel op de 400 en Bram Wassenaar op de 1500 meter. Daarnaast was er een groot aantal tweede en derde plaatsen, terwijl de klasseringen bij de laatste drie rede lijk binnen de perken bleven. Zeer zwak waren de werpnummers: een vierde, een vijfde en twee zesde plaatsen. Zeges De zeges kwamen op onderdelen, waarvoor de verwachtingen niet hoog waren gespannen. Zo zou Eddv Mon sels op de 100 meter de Zwitserse schicht Philippe Clerc en de Span jaard Paraiso nooit kunnen -houden. Maar Clerc, voor zijn* afsluitende examen in de medicijnen, was geheel uit vorm, startte traag en heeft slechts Monsels' rug gezien. De Leidse student in de geologie lag met zijn verende pas dadelijk op snelheid, verloor op de tweede vijftig meter wel wat op Paraiso, maar wierp zich toch als eerste door de finish. Ook Rijn van den Heuvel deed dat. Die 400 meter was echter wel zeer zwak jes bezet, omdat Spanje bij ontstente nis van Madarinos en Gayoso zijn derde keus moest inzetten. Evenals Wim Braaksma op de 400 meter hor den liet de Rotterdammer op de tweede 100 meter de wind door zijn tegenstanders wegvangen, om in de laatste bocht toe te slaan. Het ging vrij gemakkelijk, maar de tijden wekten wrevel (van 48.2 tot 49.7). Dan was de 52.0 van Wim Braaksma op de 400 meter horden (tweede) aanzienlijk beter. De Amsterdammer was deson danks helemaal niet tevreden. Voor de vierde maal b'eef hii juist steken boven de Helsinkilimiet (51,5). Dat bij de .zeslandenwedstrijd de punten belangriiker zijn dan de pres tatie. hebben Sjef Hensgens en Jos Hermens voor eens en altijd onder vonden. De ionge Nederlanders van wie eerder een overwinning of een tweede plaats was verwacht dan van Monsels of van Van den Heuvel be zweken in Brussel toch wel 'onder de druk hun tijden van Papendal waar te moeten maken. Voor Nederlandse begrippen bepaald futuristisch aan doende 1.46.4 van afgelopen woensdag hier niet haalbaar was. Hij bleef te veel achterin hangen, de eerste 400 meter in 55 seconden, om pas na 550 meter te versnellen mei de bedoeling het hele veld in een keer te „nemen". Dat hij zijn aanval tegen de wind in, kort voor de bocht inzette, was echter niet slim en de Limburger bleef dan ook achter de Spanjaard Ortiz steken. Het had zelfs zoveel kracht gekost dat hij de jonge Belg Mignon nog iets voor moest laten gaan 9 Ten onder Ook Jos Hermens weet hu dat een wedstrijd iets anders is dan een re cordloop. De jonge Nijmegenaar, mid den in tentamens, is ten onder gegaan voor zover men daarvan bij-een vier de plaats kan spreken, aan de tempo- Een van de Nederlandse overwinning tijdens de zeslandenwedstrijd in Brussel kwam op naam van Rijn van den Heuvel. Hij was op de 400 meter de snelste voor de Belg Degeljter (links) en de Deen Fangel (rechts). kar ziel e, h al 101 ssai zi da le r n ira: fcft. STUTTGART Bayern Mün tweede in de Westduitse Bund achter Borussia Mönchen Glac heeft in Stuttgart de eindstriji het tornooi om de Westduitse balbeker gewonnen. Bayern vei FC Köln, na verlenging, met 2 Rupp gaf de Keulse ploeg na tien minuten een voorsprong, Be bauer maakte zeven minuten ni gelijk. Twee minuten voor het van de twee keer vijftien mi verlenging scoorde Schneider halverwege de tweede helft Rot vervangen. Bayern München speelde vdP& 71e minuut af met tien man, a zien Koppenhöffer door scheids ter Biwersi van het veld wa^ stuurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10