Kweker Boeters ziet liever geen roos in bloei staan iROEI WATERTOERISME AAT HARD Betekenis niet weg te cijferen ierste paal geslagen voor „De Heester" MEISJES STAAX TE DIEVEX OM IIOZEKXOIMES TE VOEDEX Volksgezondheid: vis zonder bezwaar te eten Erasmuspenning naar Haifa ZATERDAG 19 JUNI 1971 Door Edith Witzleb HONSELERSDIJK Yolande en Peter, twee peuters, trappen ijverig een driewielertje over het tegelpad dat door de rozenkas van hun vader loopt. Ze spelen treintje op het ruim 100 meter lange „traject". Groen staan de rozenstruiken en geuren slechts naar blad. Er is geen roos te zien. Alleen de toppen van de rozen- takken vertonen kleur: ze zijn bijna herfstachtig roestbruin getint. Zodra zich echter een rozeknop ontwikkelt, verandert die roodbruine kleur in een sap pig groen. Een teken dat er een roos in wording is. De heer Boeters (midden) helpt een handje by het lossen van Zorina's. De heer Boeters, bruingebrand, jong en vol energie lacht verlegen: „Toe nou, ze denken nog dat we on tevreden zijn Zijn werkdag begint om vyf uur 's morgens en eindigt zo tegen elf uur 's avonds. Maar hij vindt het heel ge woon dat op het pad van een rozen- kweker ook wel enkele doornen lig gen. DEN HAAG Drs. Kruyssè. hoofdinspecteur van de volksgezond heid belast met het toezicht op de levensmiddelen, heeft verklaard dat ondanks allerlei geruchten van het tegendeel zonder bezwaar vis kan worden gegeten. Er is wel verschil tussen zeevis en zoetwatervis. Men kan rustig elke dag zeevis eten zonder in de buurt te komen van de gevarengrens. In de zoetwatervis komt inderdaad wat meer kwik voor. We hebben daarnaar veel onderzoekingen gedaan, maar men kan rustig naast elke dag zeevis ook een keer in de week zoetwatervis eten. Dat geldt eveneens voor paling. „Je kunt zonder bezwaar een pond paling per persoon per week eten". ROTTERDAM Burgemeester Thomassen heeft gisteravond tijdens een diner ten stadhuize de zilveren Erasmuspenning aangeboden aan zijn collega uit Haifa die met zijn echt genote enkele dagen in Rotterdam heeft vertoefd. Burgemeester Flie- man bood op zijn beurt aan dc heer Thomassen een in zilveren kaft ge vatte bijbel ten geschenae aan. Tijdens hun verblijf hebben de heer en mevrouw Flieman bezoeken gebracht aan de dienst van Stads ontwikkeling, de Berenpiaat, mu seum Boymans-Van Beuningen en aan de haven. Vandaag zijn de Is raëlische gasten doorgereisd naar Zwitserland. DELFT De Provinciale vereni ging voor vreemdelingenverkeer in Zuid-Holland verhuist op 1 juli van Den Haag naar Delft, waar momen teel het VW-kantoor wordt ver bouwd. De Delftse WV-directeur, de heer B. Burmeister, is benoemd tot fungerend directeur der provinciale VVV, voorlopig voor anderhalf jaar. Hij wordt de opvolger van mr. R. H. Woltjer. T. C in an isten, tels. pors schi 2661 o ver tr C s in voor iten ïlicht nlaai 23055. Eenzaam in deze groene zee van struiken onder glas, gloeit een prach tige oranjerode roos in volle glorie. Rozenkweker L. A. A. Boeters rim pelt het voorhoofd, knipt even met de vingers en de roos dwarrelt op de vochtige aarde. Hy kijkt er niet naar om. „Die is blijven staan. Het was een misbaksel. Die heb je er altyd wel tussen". SUPERSTAR BLOEMENTEELT )AM Als factor voor de volksgezondheid de recreatie een betekenis die, hoewel niet in cijfers te geven, van de eerste orde moet worden gezien. In land is in het bijzonder de recreatie, waarbij het water |rol speelt, van belang. Ze omvat het zwemmen, zeilen, •varen, roeien en motorbootvaren, de hengelsport, het ilijven (o.a. kamperen) op oeverlanden, het water- en niet te vergeten het genot van de aanblik van •en en vennen, rivieren en beken met hun karakte- ke flora en fauna. C^liet alleen dat de betekenis van recreatie voor ons wei van meer belang dan vroeger is geworden, ook de om- ervan is enorm toegenomen en wel veel sterker dan anwas van de bevolking. Dit geldt in het bijzonder de recreatie, waarbij het water een grote rol speelt. Rijnmondgebied biedt weinig recreatie en is zeer dicht bevolkt. In 1990 op normale zomerse zondagen ongeveer 350.000 mensen naar buiten n, indien althans de verkeersvoorzieningen en het openbaar vervoer ns met de behoefte meegroeien. Hiervan zullen ongeveer 250.000 i zich verpozen in en rond het Rijnmondgebied. De zeer beperkte Ikheden tot recreatie in de openlucht binnen het Rijnmondgebied i enigermate goedgemaakt door de aanwezigheid in en nabij Rijnmond n omvangrijk waterareaal dat vrij toegankelijk is. het evens >11111 Watersport voordeel voor de watersport recreatiegebieden is dat Rijn en accommodatie tot zyn be- heeft die het mogelyk dc waterrecreanten met naar ling bescheiden investeringen genheid te bieden tot een vorm cnluchtrecreatie by uitstek", e heer H. J. J. Leroi. secreta- de watersportcommissie van tnbaar Lichaam Rijnmond. ersport is een ideale recreatie je er eens helemaal uit bent. watersportvakantie lijkt het je in een andere wereld be- )aarnaast heeft deze vorm van e ook een duidelijke karakter- g, vooral bij de jeugd. Adviezen 0518! bestaande waterareaal in het idgebied beter dienstbaar te aan de behoeften van de Rijn mondsamenleving aan openluchtre creatie werd in 1967 de Watersport commissie Rijnmond in het leven ge roepen. Het heeft ondermeer tot taak het verstrekken van adviezen aan Rijnmond en andere (overheids-)in- stanties en het plegen van overleg met de bij de watersport betrokkenen. Het adviescollege werkt daarbij nauw samen met de ANWB en het Konink lijk Nederlands Watersportverbond. Secretaris Leroi: „De watersportcom missie is een combinatie van deskun digen van overheidsinstanties, prak tijkmensen en de actieve waterspor ters. Ons uitgangspunt is dat je in Rijnmond veel water hebt en dat pro beert in eerste instatie te gaan benut ten. In verhouding tot elders in het land is dat een grote oppervlakte". Het dienstbaar maken van een aan tal grote wateroppervlakten wordt volgens secretaris Leroi echter op verschillende wyzen belemmerd. „De toename van het aantal brug gen en andere kunstwerken beperkt de verbindingen voor de watersport J. J. hoofd den at vermt IDA Burgemeester P. ijke heeft vrijdag moeite- Ie eerste paal geslagen et buurtwinkelcentrum De aan de Heesterlaan in endaal. Het moet gezien als een centrum dat aan iwoners van het zuid- ijk gedeelte van de nieuwe toepaii wijk Bloemendaal in- i; het „Boerhaavekwartier" ikoopmogelijkheden biedt T niveau van levensmidde- n dagelijkse gebruiks- 01710-fen. tegenstelling tot het nieuwe ikelcentrum waarover archi- bouwers, gemeentebestuur en tand nu zullen gaan denken ruimere mogelijkheden moet den. winkelcentrum De Heester iet smart gewacht door de be- die hun intrek al in deze iWijk hebben genomen. Met Maar het ondeskundig oog weet nu eenmaal niet het kaf van het koren *e scheiden en stilletjes heb ik de verguisde handpalmgrote roos opge raapt. Een schoonheid met een ijle, zoete geur. Gewogen en te licht be vonden Rozenkweker Boeters vreest de binnenlandse concurrentie niet eens zo erg. Hij vreest meer die uit het buitenland, zoals uit Italië en Bulga rije. Zowat een half jaar geleden be gon ook Israël bloemen naar Neder land te exporteren. Maar die gaan naar de Aalsmeerse veilingen. „In de warme landen hebben ze het klimaat mee. Wij moeten doorsto ken en zitten op hoge kosten." Voor lopig stookt hij nog met olie tot Hon- selersdijk op het Haagse aardgasnet zal zijn aangesloten, wat begin vol gend jaar het geval zal zijr.. De superstar, de grootste roos die hij op het bedrijf heeft, kan hij zon der zorg vier weken koud laten rus ten. Maar het babyroosje Nordia en de bloedrode Garnette moeten warmte hebben. Om van stek tot bloei te komen hèeft een roos 10 we ken nodig, d.w.z. ze zijn tegen de bloei aan. De beknopte takken wor den dan_ met z'n allen op dezelfde dag afgesneden. Als er „een snee weg is", .zoals dat in vaktaal heet, komen er na zes weken twee of drie rozen op dezelfde tak, die daarvóór slechts één knop voortbracht. „We hebben zo'n vier tot zes sneeën per jaar". Een rozenkwekerij is geen kleur rijke prentbriefkaart vol bloeiende rozen. En zeker geen rozegeur en maneschijn. Personeel is moeilyk te krijgen. In een schuur zyn Iwee mannen en een meisje rozen aan het bossen. Het zyn oranjekleurige Zorina's. „Neen, dat zyn geen babyroosjes. Ze zyn iets groter." Kleuterroosjes dus. Achter in een van de kassen staan enkele meisjes tussen de rozenstrui ken te „dieven". Wat wil zeggen dat ze zijscheutjes van de rozenkroontjes afpluizen omdat die de voeding van de rozenknop stelen. Bij kweker Boe ters zijn twee Italianen en een Ita liaans meisje in dienst. Hij is best over ze te spreken: „Als ze zien dat je alles voor ze doet. doen ze voor jou ook alles!" -De Italianen lopen eigenlijk stage. Ze komen van een agrarische school. Het komt er ech ter meestal op neer. dat ze niet meer teruggaan en in Nederland blijven. Kweker Boeters is onlangs met zijn vrouw naar Italië en Sardinië ge weest. „Om eens te kijken hoe ze het daar in de bloementeelt doen". „En om eens ,te zien hoe ze daar leven", zegt mevrouw Boeters, die vindt dat haar man evenals eigenlijk alle Westlandse tuinders veel te hard werkt. „Soms zeg ik weieens: ga maar liever bij een baas werken met vaste werktijden!" in belangrijke mate. Als je een wa tergebied afsluit voor de watersport en je bouwt er een lage brug over dan verliest het zijn rendement. Je laat het voor een belangrijk deel on benut. Het is daarom van het grootste belang dat bij de bouw van deze pro jecten moet worden nagegaan of niet meer met de belangen van de water sport rekening kan worden gehouden. Latere voorzieningen zullen veelal een veelvoud van de kosten bedragen die bij de bouw daarvoor nodig zouden zijn". „De bij bruggen, sluizen en andere kunstwerken voor de watersport té maken voorzieningen kunnen op vaak weinig kostbare wijze deze vorm van recreatie bij uitstek beter waarbor gen. Daarnaast zijn er bepaalde rijks instanties die nogal laat zijn met het inschakelen van recreatiemogelijkhe den in een bepaald gebied. Dit brengt extra hoge kosten met zich mee. maar gelukkig is er een duidelijke verbete ring waarneembaar". Kwaliteit Een ernstig vcrschynsel is volgens de heer Leroi de verslechtering van de waterkwaliteit, waarvan zowel de watersport als de oeverrecreant de hinder ondervindt. Niet alleen het kamperen aan de waterkant is toe genomen, maar ook het aantal henge laars groeide tot nteer dan 600.000. Daarby moet men bedenken, dat vry- wel overal waar gezeild wordt of een andere vorm van watersport wordt beoefend, ook wordt gezwommen. Dat hoort er nu eenmaal by. Hoewel uit hygiënisch oogpunt de meeste van onze wateren als zwem water eigenlijk niet aanvaardbaar zijn, worden ze er toch voor gebruikt. Dit zou echter een aansporing moe ten zijn, schadelijke verontreiniging van wateren die voor het zwemmen worden gebruikt, tegen te gaan. Secretaris Leroi: „De gemiddelde Nederlander moet kennelijk nog leren dat het water niet meer zijn afvalbak is! Men moet zich ervoor generen om de zaak te verontreinigen. De oplos sing van dit probleem zal vooral moe ten worden gezocht in een mentali teitsverandering van de mensen. Zo zullen watersporters hun vuil moeten verzamelen en in de havens aan wal brengen, aldus de heer Leroi. „Hiervoor zullen dan ook speciale voorzieningen moeten worden getrof fen. In Dordrecht bestaat al een op haaldienst, die deze zakken op de binnenvaart ophaalt". Voor de watersporters, die regelma tig werken aan hun boot, zijn thuis havens op korte afstand van hun Deze kaart geeft aan welke jachthavens er in het Rijnmond gebied te vinden zyn Een foto van de nieuwe Ba- rendrechtse jachthaven woonstede, naast verdere vaarmoge- lijkheden en ligplaatsen, een eerste vereiste. Veelal wordt een plezier vaartuig ook benut als verblijfs- en overnachtingsruimte voor het gezin. Leroi: „Wij vinden dat voorzover mo gelijk jachthavens nabij de steden moeten gehandhaafd blijven. Het wordt voor de stedeling anders veel te duur. Op een gewone, vrije middag moet hij toch op gemakkelijke wijze bij zijn boot kunnen komen. Vluchthaven De Watcrsportcommissic vindt het ook noodzakelijk dat in do monding van de Nieuwe Waterweg een vlucht haven voor zeegaande jachten wordt aangelegd. Het gemeentebestuur van Rotterdam bestudeert momentcel dc mogelijkheden. Volgens de heer Leroi bestaat er een duidelijke behoefte aan een haven voor zeegaande plezier vaartuigen. Een vluchthaven voor deze groep waterrecreanten is uiterst belangrijk. Als uitwijkplaats voor jachten bij slecht weer biedt een dergelijke ha ven een belangrijke functie. Alleen Scheveningen heeft een vluchthaven, tot aan Den Helder is er geen enkele mogelijkheid meer. In de Berghaven te Hoek van Holland is ook geen plaats meer voor particuliere jachten. Een jachthaven voor zeegaande jach ten is ook niet te rijmen in het Euro- poortgebied. Ik zie dergelijke havens dan ook graag gesitueerd in het Ha ringvliet of in de Delta. Hier zijn de meeste zeezeilers op aangewezen". De commissie vestigt in haar jaar verslag de aandacht op de noodzaak van speciale haventjes voor sport visbootjes. „De hengelaar vraagt slechts om eenvoudige voorzieningen en heeft, in het algemeen geen behoef te aan de normale jachthavenaccomo- datie". zo wordt gezegd. Volgens de heer Leroi is de hengelsport door de jaren heen stiefmoederlijk behandeld. „Ik geloof dat de hengelsport zo lang een probleemkindje is geweest, om dat deze sport individueel wordt be oefend. Als je tegenwoordig ziet wat voor bedragen in deze hobby gesto ken worden, bijvoorbeeld het pachten van water en het uitzetten van vis, dan moet je daar toch respect voor hebben." „Dc aanleg van speciale hengelstei- gers voor minder-validen is ook een brandend vraagstuk. Voor hen moeten er ook mogelijkheden zyn voor de hengelsport. De verbindingen om vis rijke wateren met een invalide-wa gentje te kunnen bereiken moeten worden verbeterd." man en macht zal er dan ook aan worden gewerkt om het nog dit jaar te kunnen openen. Het winkelcentrum krijgt een be drijfsvloeroppervlakte van ruim 1100 m2. Deze oppervlakte is verdeeld over een supermarkt van ongeveer 575 m2, vier winkeleenheden van elk 92 m2 en drie winkeleenheden van elk 60 m2 Naast de supermarkt worden er ge vestigd een drogisterij, een slijterij, een bankkantoor, terwijl verder nog wordt onderhandeld met ondernemers op het gebied van doe-het-zelf-arti- kelen, een groente- en fruithandel, bloemen, algemeen textiel, een da- mes-1 en herenkapper, een banketbak kerij en een stomerij-depot. Burgemeester Van Dijke vestigde er de aandacht op dat Gouda momen teel een grote activiteit ontplooit op het gebied van „bouwen". Niet alleen sloeg hij vrijdag de eerste paal voor het winkelcentrum, maar ook voor een manege aan de Goudse Hout. Verder wordt maandag nog een eer ste paal geslagen voor een complex be j aarden woningen Die enkele misbaksels zijn de enige rozen in volle bloei, die rozenkweker Boeters in zijn kwekerij onder glas te zien krijgt. Hij ziet alleen maar rozen in knop. Zodra ze in de groene knoppen beginnen te kleuren worden ze gesneden, gebundeld en gaan ze naar de koelcellen om de andere morgen op de snijbloemenveiling in Honselersdijk verkocht te worden. Een rozenkweker moet zijn bloemen kwijt voordat ze opgebloeid zijn. In de Westlandse kwekerij van 8000 vierkante meter aan de Nieuwe- weg 98 in Honselersdijk, kweekt de heer Boeters sinds zes jaar rozen. „Verleden jaar hadden we geen best jaar. Het jaar daarvoor was beter", Meisjes aan het „dieven" in de kas. vertelt hij. Per jaar gaan ruim an derhalf miljoen rozen naar de Hon- selersdijkse veiling. De pi ijzen schommelen en wat de rozen opbren gen hangt vaak van het weer af. Bij warm weer zijn de prijzen laag. Steeds meer Westlandse telers, die geen heil meer zien in de groente teelt, leggen zich toe op bloemen. Voorzitter P. Enthoven van de Coöp. Ccntr. Westlandse Snijbloeincnveiling heeft onlangs in het contactorgaan van de veiling weer een waarschu wing laten horen om niet zo maar in de bloementeelt te springen. „Er is een gedegen kostenberekening voor nodig, wil het niet tegenvallen." Het „dieven" van dichtby be keken. De kleine blaadjes by de rozeknop worden eraf geplozen omdat ze de knop de voeding ontnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5