GROTE ONRUST IN DE FRANSE LYCEA I kantie op boerderij raakt steeds meer „in Komt er een eind aan sexenoorlog? NS door Chris Blankenburgh stuk voordeliger: op de boerderij. Want in het Hessische land Is de tijd. dat de boer alleen maar agra riër was al jaren voorbij. Steeds groter wordt het aantal boerenhoe ven, waar in de zomermaanden de deuren ook wijd opengaan voor de toerist. Voor de meeste boeren is dat een noodzaak. Zonder die toe- Kurhsesen en Waldeck op wervingstoer rist zouden veel bedrijven de finan ciële balans nauwelijks in even wicht kunnen houden. Voor de vakantieganger betekent dat een extra voordelige mogelijk heid van onderdak. Weliswaar is de accommodatie meestal eenvou dig, maar voor wie er van houdt heeft een verblijf op zo'n boerderij toch wel zijn charmes. Naast die van de prijs (gemiddeld dertien gulden per daq voor logies en maaltijden kinderen krijgen kor ting) geniet men er ook de attrac tie van het echte buitenleven, dat vooral de kinderen zal aansoreken. Zij mogen met de boer het land op en meehelpen in het bedrijf. Vele ouderen blijken dat laatste de mensen van het vreemdelingenverkeer in Kurhessen groene oase in het centrum van de Bondsrepubliek, b slogan te gewaagd om toeristen te trekken. Want wéér antieland bieden ze je een drieweeks arrangement met de ijkheid naast lekker eten en drinken ook gelijk je autorij- te halen (met twintig gratis lessen), waar kan je in je ie leren schilderen en waar krijg je naast een hotelbed „Bauernplatte" een zweefvliegcursus op de koop toe ,bei uns" zegt aan de van hotel Zur Post in Us- vlot gemanierde VW-di- „In onze streek kan alles f een koopje". Waarmee hij il zeggen, dat voor de toe- 'Brvers in het groene Hessi- nd niets te dol is om het ivierders naar de zin to ma- i 'nstelling, die dat neeft I toe voor de tiendui- n de dorpen tussen de een noodzaak is. Want yfr hebben EEG-afspraken le- f ekens achtergelaten in de kort nog bloeiende boe- tjven En wat doe je als agra- je je antie. BEDR opbrengsten elk jaer tiet dalen? Dan haal ie die melkkoe, de toerist, van irhessen en Waldeck zijn met volle inzet mee be- PQ De accommodatie In de EV% werd verruimd en in de XE kleurrijke folders wordt ge- >p de attracties, die de i bieden heeft, die attracties zijn, wordt na een week lanq trekken ene naar het andere dorp, wildpark Knüll naar het 23Cfl rk Meissner-Kaufunper- n de boswachtershut In het "oud rond Usseln, waar !l schnaons en bier met iroosterd vlees wordt opge diend, naar het Hochzeitsmuseum in historie ademend Fitzlar. En dat is dan nog maar een greep uit de vele trekkers, die Kur hessen en Waldeck, nauwelijks vijf uur autorijden van Hollands Rand stad verwijderd, de toerist te bie den hebben. Want er Is veel meer. Wanneer men er althans voor ,,in" Is. De zeventien Rembrandts, de Rubensdoeken en de Ruysdaels bijvoorbeeld in het stadsmuseum van Kassei (grootste Rembrandt- museum na het Rijksmuseum en de Hermitage in Leningrad) of een boottochtje over de Edersee, met meer dan tien campings aan haar 69 km lange oevers en een histori sche dam, die na het bombarde ment In 1943 door het Britse Dam- busters-squadron meer dan 160 miljoen kubieke meter water deed losbarsten over het Ederdal. Dan is er het drieweekse qe- zondheidsorooramma met sauna, massage en baden, waarmee Kur ort Willingen voor 550 mark de afgetakelde toerist nieuwe „Aus dauer" voor de winter wil meege ven, of gewoon het glaasje wijn, dat in de dorps-gasthof van Rotenburg met zoveel muzikale lar dering op de houten tafel wordt voorgezet, of kersenkoningin Mar- garete, die kersendorp Witzenhau- sen met zijn 8000 Inwoners jaar lijks tot ver over de grenzen zo charmant onder de aandacht brengt. Allemaal folder-attracties, waar mee de streek dit jaar meer dan ooit aan de „Autobahnen" naar het zuiden timmert. Met dit doel: de haastige toerist voor te houden dat het op heen- of terugreis naar of van de zuidelijke zon de moeite waard is in Hessen één of meer dagen ,.aan te leggen", om energie op te doen voor de komende lange reis of om bij te komen van de vermoeienissen van een strandva- kantie onder hete zon. Wat is er waar van die WV- praat? In elk geval dit: Kurhessen en Waldeck vormen inderdaad een gebied waar het voor de trekker tenminste enkele dagen goed toe ven is. En zeker voor de op rust gestelde vakantievierder. want in het voor veertig procent met bos bedekte Hessische land heerst nog op vele plaatsen de rust van het ongerepte Zelfs in het hoogsei zoen, al moet men dan wel uitwij ken naar een van de kleinere dor pen om een „freies Zimmer" in een van de hotels of pensions te vinden. Zo'n oponthoud is een attractie te meer omdat de tarieven zeer matig zijn. Het toerisme staat er immers noq in de kinderschoenen. Een kamer in een behoorlijk hotel vindt men er al gauw voor zo'n twintig gulden per dag inclusief alles en wil men daarbij de luxe van een hotelbad met mogelijkhe den om zich Kurtechnisch te laten oehandelen, wel, dan Is men voor 35 gulden al royaal onderdak. Het kan allemaal zelfs nog een door Dick Ringlever Zo beeldde Henri Cartler-Bresson, een van Frankrijke beroemdste lotograien, het generatieconflict uit. Een deftige Frangaise, lezend in de conservatieve Le Figaro, kijkt met geërgerde verbazing naar een hip geklede scholiere, die Le Monde leest, het voortreffelijke, maar moeilijke dagblad van de linkse Intelligentsia In Frankrijk. geschreven aan de agitatie van extreem-linkse groeperingen en campagnes van de commu nistische partij. Deze verwijten dekken echter maar een deel van de werkelijkheid. Linkse organisaties, zoals de Rode Hulp, marxistische, trots kistische en andere „istische" groepjes hebben herhaaldelijk de stoot gegeven tot protestac ties in de middelbare scholen. Maar opmerkelijk is dat de on tevredenheid zich niet beperkt tot leerlingen met een uitge sproken linkse politieke voor keur. Tijdens een bijeenkomst van christelijke schooljeugd in An gers werd naar voren gebracht dat de grote meerderheid van de ontevreden lyceïsten tot geen enkele politieke groepering be hoort, a-politiek is en zich zelfs tegen het politieke gedoe verzet. Zo werd in Lyon zelfs een ac tiegroep opgericht door staken de scholieren om te voorkomen dat het initiatief van de actie zou worden overgenomen door extreme politieke bewegingen en dat hun protest zou worden gebruikt in het voordeel van die groeperingen. In Toulouse werd een maoistische groep, die zich van buitenaf met de stakingsactie wilde bemoeien, door de scholieren zonder meer buiten de deur gezel. Het besluit van de autoritei ten het groeiende scholieren- protest in te dammen met maatregelen van orde en gezag heeft de lyceïsten hechter dan ooit aaneengesloten. Op ver schillende plaatsen in Frankrijk ZATERDAG 19 JUNI 1971 zijn organisaties geschapen cm het middelbare scholierenpro test te coördineren. De CLL, het centrum voor strijd op de lycea, is er één van. Deze beweging wordt gesteund door zeer pro gressieve rooms-katholieke priesters, die de CLL zelfs vergaderruimte en telefoonfaci liteiten hebben verschaft. Een paar weken geleden leef de onder Parijse lyceïsten grote woede over het hardhandig neerknuppelen van twee leer lingen door de oproerpolitie. De zestienjarige Philippe Tho mas en de zeventienjarige Mare Alouche waren door twee po litiemannen zo zwaar toegeta keld tijdens een actie tegen be zetters van een pand, dat ze met ernstig letsel in een zieken huis werden opgenomen. De Parijse kranten spraken er una niem schande van en men vroeg zich af of er bij de politie spra ke was van 'anti-jeugd racisme'. De Franse regering weet zich verzekerd van de steun van de meerderheid van de Fransen. Uit een opinieonderzoek, in op dracht van het dagblad Le Fi garo uitgevoerd, bleek onlangs dat 54 procent van de onder vraagden 'handhaving van orde en gezag' de belangrijkste taak vond van de overheid. Een,meerderheid van dezelfde ondervraagden beschouwde de 'agitatie op de lycea' het be langrijkste actuele gebeuren. Maar slechts zestien procent vond het 'zich bezig houden met de problemen van de jeugd' de voornaamste opdracht van de regering. Deze taak kwam op de vijfde plaats ver achter het meest wenselijk geachte be strijden van de prijsstijgingen. Minister van onderwijs Oli vier Guichard verklaarde eind vorige maand in een rede dat 'het probleem van de wanorde op de scholen niet afwijkt van het probleem van de wanorde in onze gehele samenleving'. Guichard erkende dat 'traditio nele oplossingen' voor de Fran se samenleving als geheel niet langer geschikt zijn. 'In deze delicate omstandig! eden' moet de samenleving 'zelf het even wicht bepalen tussen orde en vrijheid', zo vervolgde hij, wij zend op de 'participation', de inspraak, als oplossing van de problemen. Bij diverse Franse lycea is het gaullistische begrip 'partici pation' in praktijk gebracht door leerlingen op te nemen in de bestuursraden. Maar het be zwaar van de jeugdige medebe stuurders is nu dat hun inbreng met een glimlach wordt afge daan en naar hun klachten nau welijks wordt geluisterd. De Franse middelbare scho lieren voelen zich alleengelaten. Zij missen het persoonlijke con tact tussen leraren en leerlin gen en pogen via gezamenlijke activiteiten uit hun sociale iso lement te geraken. Of zoals een Franse rector opmerkte: 'De leerlingen nemen het niet lan ger als een anonieme massa behandeld te worden, als een abstracte massa de klas aan wie men methoden en alge mene programma's oplegt, die bijvoorbeeld in de eerste klas sen van de lycea bruikbaar zijn. Ze eisen methoden en program ma's die aangepast zijn aan hun behoeften, aan hun niveau, aan hun werkomgeving en aan hun plaatselijke omstandigheden. Ze eisen bovenal betrokken te worden bij de organisatie van hun eigen werk en de uitwer king van de voorschriften die dit bepalen. Maar tegelijkertijd vragen ze van de leraren iets anders dan het mechanisch toe passen van wat die zelf hebben geleerd'. Leraren, leerlingen en ouders vatten de mentaliteit van de Franse lycea kort samen in een kernachtig woord uit de taal van alleman: 'le ralbol' wij hebben er genoeg van. Le ral- bol lost de problemen niet op, omdat het protest van de mid delbare scholieren alles te ma ken heeft met de persoonlijke gefrustreerdheid van de scho lieren door een omgeving, die vijandig staat tegenover de jeugd en hun het dwangbuis van orde en gezag oplegt. Volgend artikel: Ervaringen van een Franse gymnasiaste door Francois Bernard trouwens ook te ambiëren, ervaren veel boeren, Eén van hen in Dal- wigsthal: „Ze komen hier vaak met een volledige uitrusting, met over alls en klompen. Het enthousiasme om mee te helpen is zo groot, dat het nu mijn grootste probleem is werk voor hen te zoeken. Overigens is er voor hen. die daar het land aan hebben, ook nog aenoeg om zich te amuseren. Ver scheidene boerenbedrijven organ* seren pleziertochten op een boe renkar door de streek, met voor de liefhebbers bier en schnapps aan boord. Anderen specialiseren zich weer In het opdienen van ech te „Bauernplatten", machtige scho tels vol exclusieve vleeswaren. De stedeling kijkt er in het begin wellicht een beetje vreemd te genaan, maar na een week is hij er meestal wel aan gewend. En dan zijn er altijd nog de vele excursiemogelijkheden. Naar het slot Arolson bijvoorbeeld, het pa leis, waar koningin Emma werd ge boren en waar nu de jongste telg uit het vorstengeslacht, de 36-jari- qe Wlttekind zu Waldeck und Pyr- mont, met zijn vuurrode Porsche de eer van de familie hoog houdt. Of naar de Diemelsee, waar men voor goed zeven marken een week lanq op karper mag vissen. Of gewoon in de omgeving omdat die zich als geen andere leent voor het maken van ongestoorde wan delingen. Elke dorps-VW heeft voor die liefhebbers kilometers lan ge wandeltrajecten uitgezet. Laat men bij zulke gelegenheden de kinderen liever thuis. wel. op de boerderij zorgt men er wel voor, dat ze worden beziggehouden. Een van de vele attracties van een vakantie op de boerderij: te paard naar het land. Trouwens overal in Kurhessen en Waldeck worden toeristenkinderen met alle zorgen omringd. In vele plaatsen zijn er speciale Juqendhel- me, waar zij voor een geringe ver goeding een dag lang de gast zijn van vriendelijke juffrouwen. Het dorp Wrexen met zijn uitgebreide outillage op dit gebied is er maar één voorbeeld van. Dat alles bieden Kurhessen en Waldeck met royale hand aan elke toerist, die van dit vrij onbekende stukje Duitsland wil komen proe ven. Op het ogenblik is dat nog maar een gering aantal. De streef heeft tot nu toe maar bescheiden" aan de weg getimmerd met het ge volg, dat alleen de toppers 'n het Hessische land, zoals Kurort Wll- lingen, het plaatsje Waldeck met zijn eeuwenoude slothotel en enke le andere trekkers, toeristische aandacht hebben. Maar daarin komt nu verande ring. Langzaamaan gaat het ene dorp na het andere op de toeristi sche toer. Het snel stijgende aantal verwarmde zwembaden en de nieu we bungalowparken (er zijn al zes- persoons huisjes voor zo'n 30 gul den per dag te huur) zijn er de tastbare bewijzen voor. En wat de verbindingen betreft: elke daq rijdt er vanaf Amsterdam een rechtstreekse trein direct naar het hart van de streek, Bad Wll- dungen. Een tra|ect, dat In zes uur wordt afgelegd; ook al een pré van het gebied: het Is gemakkelijk te bereizen, zonder inspannende auto ritten. Binnen een dag zit men van de drukke Randstad midden In de rust van een groene oase, waar (rond de Edersee) de wasberen nog bij honderden in het wild rond lopen, Geen oord voor pretzoekers; dl» komen in het Hessische land maa moeilijk aan hun trekken, 'n de eerste plaats presenteren Kurhes sen en Waldeck zich als reserva ten van natuur en rust: hét grote verkoopargument waarmee zit ook in Nederland op de wervinq9toer gaan. (Nadere inllchtlnqen over de moqeliikheden van het qebled ook over boerderijvakanties biedt het Duits Reis- en Informatie bureau, Spui 24, Amsterdam). ook hg recht had op een dag vrjjaf per maand om voor zgn huishouden te zorgen. Deze klacht werd venvórpen omdat hg zich beriep op een beslissing die niet op hem van toepassing was, omdat deze regel slechts voor vrouwen geldt. In feite bestaat er wel een algemene strekking naar egaliteit tussen de twee geslachten, hoewel er in vele landen nog weerstandsplekken bestaan. Dit is vooral merkbaar op gebied van de beloning. Frankrgk, met een verschil van 7°/» tussen de bruto lonen, is in de EEG het land met de geringste discriminatie. In Bel gië is dit verschil veel groter, tenminste in bepaalde takken (schoenindustrie, chemische industrie). In Ita lië, waar Artikel 119 van het Verdrag van Rome („ge lijk loon voor gelgk werk") geldt, werden onlangs, in collectieve contracten, voor vrouwen toch lagere lo nen vastgesteld dan voor mannen. Er is een bekende manier om de wet op gelijke lo nen te omzeilen een firma creëert nieuwe posten, waarvoor ze weinig betaalt, en kent die vervolgens toe aan vrouwen. Een andere vorni van discriminatie is geïllustreerd door het Duits rechthier wordt de beroepsvrijheid van de gehuwde vrouw onderworpen aan haar huwe lijks- en huishoudelijke verplichtingen. Een echtge noot mag, in zekere omstandigheden, eisen dat zijn vrouw haar beroep opgeeft, zelfs indien haar loon toelaat een hulp in de huishouding te hebben. De weg tot sommige beroepen is voor de vrouw versperd, niet meegerekend de beroepen die gewoon te zwaar zijn voor vrouwen, zoals mijnwerker. In Italië bestaat een wet die bepaalt dat vrouwen alle beroe pen mogen uitoefenen, met uitzondering van posten in het leger en in het speciale korps". In Portugal mag de vrouw niet in de diplomatieke dienst, mag ze geen rechter worden en geen officier van justitie, en mag ze zekere posten in de administratie niet bekleden. Deze beroepsdiscriminatie is niet altgd „geïnstitutio naliseerd"; ze berust meer op traditie dan op wetge ving. In Frankrijk, zowel als in Italië, bestaan geen vrouwelijke ambassadeurs, geen enkel Europees land heeft een vrouwelijke eerste minister, hoewel er twee koninginnen zjjn Op gebied van publiek recht is de gelijkheid tussen man en vrouw in de praktijk erkend. Beiden hebben ze stemrecht en het recht verkozen te worden. Noch tans vinden we overal slechts een klein percentage vrouwen in parlementen. De meest opvallende discriminatie vindt men nog steeds op gebied van het burgerlijk recht (bv. admi nistratie van de bezittingen van een gehuwde wouw, ouderlijke autoriteit, keuze van woonplaats) maar ook hier kunnen we een zekere anti-romcinsc en anti- Napoleontische vooruitgang vaststellen. De enige lan den die wat achteraan komen zgn Turkije en Italië. In 't algemeen is het strafrecht anderzijds meer fe ministisch aangelegd, op enkele uitzonderingen na die zijn overgeleverd uit het romeins recht, in 't bijzonder op het gebied van echtbreuk. Dit is het geval in Frankrijk, Italië en Turkije, waar de vrouwelijke overtreding een onmiddellijk effect heeft, terwijl de mannelijke echtbreuk een onafgebroken karakter moet hebben. m.a.w. dat deze een bgzit moet hebben die hg onder het echtelijk dak onderhoudt. In de Scandinavische landen zijn de gevolgen voor man en wouw gelijk. Op gebied van homosexualiteit is de man in het na deel, daar hg in veel gevallen kan worden vervolgd en de vrouw niet In Groot-Britannië wordt mannelij ke homosexualiteit in zekere gevallen gestraft, maar de wet zegt niets betreffende de vrouw. Men beweert dat dit voortkomt uit het feit dat, toen de oorspronke lijke wet opgesteld werd (sindsdien werd ze geamen deerd) de raadgevers van koningin Victoria vrouwe lijke homosexualiteit uitsloten liever dan aan hare majesteit te vertellen wat dit eigenlijk was. Bestrijders van geslachtsdiscriminatic vonden heel wat voer voor hun stokpaard in de godsdiensten. In de meeste kerken mag de vrouw geen geestelijk ambt vervullen en geen sacrale handelingen verrichten. Dit is het geval in de Rooms-Katholieke Kerk, de Islam, het Boeddhisme en de Joodse godsdienst. Een Joodse dienst mag zelfs niet beginnen zolang er minder dan tien mannen aanwezig zgn, ongeacht het aantal vrou wen. In Griekenland mag de vrouw geen godsdienst oefeningen leiden, en in de Anglicaanse kerk wordt de vrouw niet tot de hiërarchie van de kerk toege laten. Men kan dus besluiten dat de strijd tussen de twee geslachten langzaam tot een einde komt, omdat de gelijkschakeling veld wint. Maar, zoals voorzitter Rene Cassin, houder van de Nobelprijs voor de vrede, het zei, is deze egaliteit slechts één facet van de grote strijd voor de Rechten van de Mens, die ook de rech ten van de vrouw omvatten. maart probeerde te kleineren met de opmer king dat slechts op 15 van de 2258 lycea werd gestaakt, gaf hij maar een klein stukje van de werkelijkheid weer. De stakingen zijn het topje van een ijsberg van diepe ontevredenheid die de volle breedte van het Franse middel bare onderwijs beroert. In het lyceum van d'Guillins brak in januari een staking uit wegens de slechte verwarming van de lokalen. De lyceïsten van Perenne staakten, nadat twee scholieren gewond waren geraakt tijdens het oversteken van de sneiweg Parijs-Lille, die dwars door het scholencomplex heenloopt. De eis was het aan leggen van een voetgangers tunnel of een viaduct. Begin februari werd in Dome lestaakt op het Lycée Charles- Nodier wegens de slechte voe ding in de kantine. Het Lycée Vaucanson in Grenoble ging dicht na een bezetting door scholieren, die de ramen van de school met kippebouten be kogelden uit protest tegen de slechte conditie van de slaap zalen en het sanitair. Het Pa rijse lyceum Jean-Babtiste Sav ging in maart in staking uit protest tegen de arrestatie van een medescholier, die tijdens een vechtpartij met leden van de rechts-radicale beweging L'Ardre Nouveau door de ge vreesde oproerpolitie, CRS, was opgepakt. Het protest van de lycea be reikte al in februari een onge kend hoogtepunt toen de ne gentienjarige Gilles Guiot, leer ling van het Parijse Lycée Chaptal, tot zes maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld. Hij zou tijdens een manifesta tie van de extreem- linkse be weging Rode Hulp een agent hebben aangevallen. Vijftienduizend Parijse ly ceïsten trokken opnieuw de straat op. In heel Frankrijk gingen middelbare scholieren in staking en er werd al ge vreesd dat er een nieuwe revol te op komst was. Guiot werd in hoger beroep vrijgesproken. Door de lyceïsten werd dit on middellijk beschouwd als een grote nederlaag voor het gezag, dat zich óp straat vertoont in de vorm van de oproerpolitie en op school in de vorm van rec tor, leraren en surveillanten. Óndanks het groeiende verzet van de middelbare scholieren heeft de Franse regering gewei gerd zich intensief te bemoeien met de fundamentele proble men van de schooljeugd en in feite ook met die van het do centenkorps, dat met een steeds opstandiger wordend aantal leerlingen moet werken. De op lossing werd gezocht in het uit spreken van elegante volzin nen vol begrip, die onmiddellijk werden gevolgd door harde tuchtmaatregelen. Kleine groepen lyceïsten werden van school gestuurd, bij een massa le staking ging de school op slot en zodra een lyceum werd bezet deed de oproerpolitie haar werk. President George Pompidou, ze'f oud-'eraar. zei half maart: „Het wordt tijd dat er een ein de wordt gemaakt aan het ge weld op straat en dat de tucht op de lycea wordt hersteld. Het is in het belang van het gezag van de schoolhoofden, de waardigheid van de leraren en de toekomst van de kinderen dat er actie wordt gevoerd, waaraan iedereen deelneemt en waarvoor de steun van de ou ders noodzakelijk is". De onrust in de Franse lycea wordt door de autoriteiten toe- Europees Verdrag over de rechten van de mens iedere vorm van discriminatie op gebied van ras, taal of godsdienst. Er is echter dikwgls tusssen woord en daad, hoewel discrimi- onder zeer subtiele vormen wordt uitgeoe- 3. Een van de klemmendste binnenlandse pro- blemen in Frankrijk is de groeiende onrust op n de middelbare scholen. In de afgelopen maan- den is er bijna geen week voorbijgegaan zonder i-dat er op een of ander lyceum een staking aan de gang was. Toen de Franse minister van onderwijs, Olivier Guichard, dit probleem in anto n sh twe it bin wc over geslachtsdiscriminatie spreken, wc bijna automatisch aan de veelal onbevoor- situatie van de vrouw hetgeen de onbewuste der mannen helder tekent. Maar we moeten dat discriminatie ook tegenover de man uitgeoefend bv. de opvoeding gegeven het onderwgs gegeven vóór het het beroep van vroedvrouw, zgn in prak- landen een exclusief vrouwelijk voorrecht, is het interessant, te noteren dat de en- betreffende geslachtsdiscriminatic tot voorgesteld aan de Europese Raad voor de van de Mens, alleen maar door mannen inge- De eerste van deze klachten werd ge- een inwoner van Rgnland-Westfalen, waar vrouwen één dag per maand vrijaf hebben volledig aan hun huishouden te wijden (Haus- De aanklager, een vrijgezel, beweerde dat ontevredenheid komt oort uit de mislukte re- van mei 1968 en voor der deel uit een hard- dat in onder de oppervlakte en dat wei van de voedingsbo- de meirevolte is ge- ;i 1968 wekte de hoop politieke en sociale In feite bleek de wel het vertrek te be- van Charles de Gaul- sedert de komst van •volger Georges Pompi er in Frankrijk, vooral niddelbare scholen, maar einig veranderd. Franse middelbare scho- .op kazernes uit de Napoleon. Niet zelden in of voor die tijd ge- In de internaten ont- het aan voldoende leef de leerlingen klagen kwaliteit van de voe- in de kantines en over de discipline, die met veel meer moeite voor mei '68 op de lycea gehandhaafd, andere bron van erger de schooljeugd is het t men zich niet be- om hun persoonlijke De overheid heeft ;eweigerd grote bedra- te trekken om het leef- van de scholen te ver- De jeugd heeft het ge- vooral de ouderen, die de veilige maatschap posities hebben genes- geen last van die jeugd hebben. Franse middelbare scho- worstelen met het pro bleem van de sociale vereenza ming, die het gevolg is van ■wonen en 'werken in een ijzig schoolmilieu, het strakke keurs lijf van de tucht en de van hogerhand aangewakkerde on derlinge rivaliteit, die de intel lectueel het best toegeruste op een voetstuk plaatst en de mid delmatige meerderheid ten prooi laten vallen aan minder waardigheidsgevoelens en een voortdurende onzekerheid over de toekomst. Hoezeer de revolte ook als een mislukking mag worden beschouwd, de meiopstand van 1968 heeft de mentaliteit van de Franse middelbare scholie ren ingrijpend veranderd. De lyceïsten leggen zich nu met grote moeite neer bij de forse tucht, die hen op school door rector, leraren en surveillanten en daarbuiten door de CRS, de Franse oproerpolitie, wordt op gelegd. De discipline, die zo kenmerkend is voor het Fran se onderwijs en die al begint met zwijgend in de rij te staan en het tonen van formele ach ting voor het docentenkorps, wordt nu door de scholieren spottend samengevat in het mopje: „Artikel 1: de leraar heeft gelijk. Artikel 2: indien de leraar ongelijk heeft treedt artikel 1 in werking". Het besef onder de school gaande jongeren dat zij als tweederangsfiguren worden be schouwd, die slechts voorschrif ten van overheid, leraar en ouders behoren op te volgen, heeft in Frankrijk een bewe ging gecreëerd, die steeds ge- organiseerder tegen allerlei wantoestanden ageert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13