ZESTIG DAGEN NA duuSÉ» Tito dreigt met VERKIEZINGEN EEN NIEUW KABINET? RP en CHU nu de keus voor zit echt citroensap zuivering Praktisch alle Kamerleden hebben een neveninkomen rrico Ontslag voorgesteld van directeur PZEM CONFESSIONELE RADICALEN: 5e Spchutter breekt door cordon 31 and bij Homburg Nu citroen frisheid voor uw hele afwas Prof. Max Euwe neemt afscheid van hogeschool Tilburg Vader verwennen met kaas VRIJDAG 18 JUNI 1971 Een halve citroen in dit flesje Prof. Steenkamp DEN HAAG De kabinets formatie 1971 zal vermoedelijk 4agen duren. Het is zo goed zeker, dat prof. Steenkamp lgende week dinsdag koningin liana kan rapporteren, dat het rmen van een meerderheids- ring van KVP, ARP, CHU, en DS'70 mogelijk is. iet eindrapport van prof. Steen- np zal niet alleen een regeerak- ord bevatten, maar ook een aanbe- jng wie tot formateur kan worden ïoemd. Die formateur (mr. B. W. sheuvel van de ARP) kan zich, als aan het werk gaat, ook al beroe- i op een afspraak tussen de vijf tijen over de onderlinge verdeling de ministerszetels. Zijn belang- cste taak, die in een paar weken te brengen moet zijn, is een minis- sploeg bij elkaar te brengen. Ze- itig dagen na de verkiezingen ift Nederland dan een nieuw kabi- Fanmiddag zou prof. Steenkamp de beslotenheid van informatie- rk tevoorschijn treden met een re- rakkoord, waaraan enkele rappor zijn toegevoegd. Het vrijgeven i dit akkoord voor publikatie bete- it praktisch het slot van het infor- tiewerk wat het programma be treft Vanmiddag zouden de fracties weliswaar nog het akkoord bespre ken. Maar het was niet de bedoeling, dat er verder nog aan gesleuteld zou worden. Simpel Het succes, dat prof. Steenkamp vermoedelijk zal Uehalen, is niet ge ring. Het is waar, qua model was de ze informatie vrij simpel. Voor de verkiezingen hadden PvdA, D'66 en PPR al laten weten, dat ze niet be reid waren met de drie confessionele partijen en de VVD in een regering samen te werken, omdat confessionele partijen geen afspraken vooraf wil den maken. De informateur, die de mogelijkheden van de meerder heidsregering moest onderzoeken, hoefde niet lang te combineren en te zoeken. Hij was op de KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70 aangewezen. Heel eenvoudig. Maar je hoefde al leen maar de programma's van de VVD en DS'70 naast die van de con- fessionale drie te leggen, om te ont dekken welke hoge horden de infor mateur moest nemen. Hierbij kwam nog, dat partner CHU in een wat on zekere situatie kwam, omdat tijdens de informatierit ook nog even de orde in het eigen huis moest worden her steld. De geschillen moesten dan worden uitgevochten met informateur Steen kamp als kampioen in het formuleren 3rpleg i onze parlementsredactie fcN HAAG Het gaat er nu W om, of ARP en CHU be- zijn, de gedachte van een ■Spartij te aanvaarden, die enerzijds wil laten leiden een christelijke inspiratie, zich anderzijds principieel [openstellen voor anderen. staat in het rapport van de ifoortse groep van voormalige calen uit KVP, ARP en CHU, rover wij gisteren berichtten en nu, vervroegd, voor publikatie is jegeven. it rapport, dat is geschreven door P. J. A. Idenburg (ARP), maar de hele groep is aanvaard, nt het „een tragische en weinig rekkelijke ontwikkeling", wan- niet tot die volkspartij zou wor- gekozen, omdat de kans op een aal-evangelische voorhoedepartij ARP en CHU „niet groot geacht worden". anneer de keuze niet ten gunste de algemene- christelijke volks- zou uitvallen, dan zullen beide istants-christelijke partijen moe- litmaken, waar zij, desnoods zon- le KVP. ieder voor zioh of samen heen willen. Onwaarachtigheid t rapport constateert een zekere arachtigheid in de wijze, waarop rie confessionele partijen thans nwerken. De grondslag van die nwerking heeft een duidelijke matorische signatuur, die door KVP-ers „te confessioneel" t gevonden, maar terwille van de ten-democratische samenwerking maar wordt geslikt. „De leiding tellini hebl laand liding slmati t i - twel ieboek n. ICHEDE De Enschedese poli- lakt met man en macht jacht op t Enschede afkomstige 22-jarige vluchtige gedetineerde D. J. L. r van wordt verdacht, tot twee- toe, vermoedelijk met een kara- op politiemensen te hebben ge ef n bos cl1 it werd de politie, na een tele- e van verdachte over „een be- ibonfflke mededeling", in een hinder- ielokt en beschoten. Toen daar- tiental politiemensen het huis omsingelden en vervolgens agenten naar binne n gingen verdachte van achter de trap- i? te voorschijn en vuurde op itie. politiemannen, die ook nu niet it werden, snelden naar buiten collega's te waarschuwen en rking te vragen. Van dat mo- maakte L. gebruik om, waar lijk daken, te vluchten. Een brand bij de NV 'arenfabriek Homburg te Cuyk gisteravond voor enkele hon- lizenden guldens schade aange- jn de nieuwe snijhal van het 'randweer van Cuyk met assis- van de brandweer uit Mill wa- ongeveer twee uur blussen het ïeester. van compromissen. Zijn eerste memo randum als resultaat van de onder handelingen tussen de vijf klonk als een klok. Maar vorige week bleek, nadat het stuk in de vijf fracties was besproken, hoe ver men nog van el kaar was verwijderd. Er kwam wel iswaar ook een compromistekst uit de bus over het financieel-economisch beleid. Maar de redactie was zo kryp- tisch, dat het niet moeilijk was de tijdbommetjes, die het komend kabi net zouden bedreigen, te ontdekken. Buigen van de ARP en CHU doet intussen alsof haar neus bloedt", aldus het rapport. Het meent, dat destijds ook in de werkgroep, van christen-radica len, een dergelijke onwaarachtigheid viel aan te wijzen. In die werkgroep vond men elkaar in de opvatting, dat het christendom tot een vooruitstre vende politiek moet leiden, maar ove rigens waren de KVP-ers in de werk groep voor een geleidelijke beëindi ging van de confessionele grondslag, terwijl die grondslag voor de AR-le- den nauwelijks een punt van discus sie was. Het rapport meent, dat een reële discussie in de drie partijen over de grondslag nu dringend nodig is en dat de protestanten daarbij „de bij de katholieken levende openheid als principieel en uit een bepaalde ge loofsontwikkeling voortspruitend moeten waarderen". Het rapport pleit voor openheid van de confessionele partijen op de manier, waarop de PvdA in 1945 een open partij werd voor anderen dan socialisten. Het herinnert er aan, dat in de PvdA toen ook andere uitgangs punten als legitiem werden aan vaard, zonder dat dit voor de socialis ten zelf als verloochening van hun eigen uitgangspunt werd ervaren. „Het is goed, hierbij te bedenken, dat vandaag de dag de socialisten bij hun nieuwe doorbraakpoging naar een progressieve volkspartij, in wezen voor het zelfde dilemma staan als de confessionele partijen. Voor beide is er een spanningsveld tussen openheid en beginselvastheid", aldus het rap port. Het stelt vast, dat de Nederlandse politiek niet gediend zou zijn met „deconfessionalisering" in een pro gressieve volkspartij, maar ook niet in een vage algemene volkspartij, ge vormd uit de drie grote confessionele partijen. „Een streven naar meer openheid maakt een serieuze bestude ring van de vraag naar wat het evan gelie in de praktijk voor de politiek te betekenen heeft des te dringen der", aldus de schrijvers van het rap port. Compromis-partijen Het zegt, dat de confessionele par tijen te veel compromis-partijen zijn geworden. „Niet alleen in de propa ganda van andere partijen, maar ook in de ogen van hen, die juist veel van hen verwachten en van veel jonge ren, die bij voorbaat juist niet veel van de christelijke partijen verwach ten. omdat zij terecht minder in dis cussies over theologische vraagstuk ken geïnteresseerd zijn dan in de vraag, wat dit nu wel in de praktijk te betekenen heeft." Het rapport- noemt het wel juist „tegenover de botte polarisatiedrang van de pro gressieve concentratie", de christelij ke notie van de verzoening hoog te houden, maar die notie mag niet een alibi voor compromis-politiek beteke nen. Voor die compromissen toont het rapport van de Amersfoortse groep wel begrip, omdat het in de afgelopen jaren mogelijk zijn betekenis heeft gehad, de meningsverschillen niet no deloos op de.spits te drijven. Maar nu. na de verkiezingen, moet een dui delijke keus worden gemaakt: „Het grootste gevaar voor de confessionele partijen is nu niet zozeer het gevaar van scheuringen, maar dat zij aan onduidelijkheid ten gronde gaan. De Amersfoortse radicalen menen dat bij deze keus de solidariteit met de zwakkeren in de samenleving het centrale politieke thema zal moeten zijn. Ook het tweede memorandum, dat de informateur naar aanleiding van de reacties van de fracties schreef, betekende nog geen oplossing. Afge lopen dinsdag begon het gesprek tus sen de vijf in een sombere stem ming. In de loop van de dag werd het er niet beter op, toen ontwikkelings hulp en defensie aan de orde kwa men. In de vooravond zag informa teur Steenkamp het nauwelijks meer, zo groot en veel waren de verschil punten nog. Zijn pessimisme sloeg over op zijn woordvoerder, die de sombere gang van zaken wereldkun dig maakte. Dinsdagavond was het Duigen of barsten tussen de vijf. Het is buigen geworden. Het gesprek moet een ver rassende wending hebben genomen en na middernacht kon een akkoord over alle programmapunten, met uit zondering van de financieel-economi- sche paragraaf worden meegedeeld. Gevolg van deze plotselinge omme keer in de formatie: nog somber nieuws in veel edities van de och tendbladen, terwijl de radio 'is morgens opgewekt uitzicht bood voor de informateur. Het succes moet toegeschreven worden aan het feit, dat de informa teur een doorzetter is en aan zijn snelle manier van werken. Er was veel te doen, omdat het bij deze in formatie niet gaat, zoals dikwijls in het verleden, <?m een beperkt aantal punten, maar een vrij volledig re geerakkoord van programmapunten met uitzondering van een aantal vrije kwesties. Een goed idee was. com missies van experts uit de vijf frac ties problemen te laten uitzoeken. Zo kwamen de unanieme rapporten tot stand van de commissie-Nelissen en de .commissie-Geurtsen. Compromissen Het bleek mogelijk te zijn op uit gesproken moeilijke punten het eens te worden. Een voorbeeld hiervan is het abortusakkoord. Dat is opval lend, omdat in de verkiezingsstrijd de discussie hierover op bijna elke ver gadering werd gevoerd en nog al ver hit was. De voorgestelde bepalingen nu zijn een duidelijke aanpassing aan de toe stand en opvattingen, zoals deze zich hetfoen ontwikkeld. De voorgestelde wetswijziging betekent, dat de arts en de vrouw, die de behandeling on dergaat, niet meer strafbaar zijn. Maar aan de andere kant wordt de ingreep met duidelijke wettelijke waarborgen omgeven. Wettelijk wordt ook bepaald, dat de bescher ming van het leven van de vrucht moet worden afgewogen tegen de ernstige bedreiging van het geestelijk en lichamelijk welzijn van de vrouw. Een confessionele inbreng in het ak koord is ook, dat naast de abortus, ook handelingen als orgaantrans plantaties, euthanasie, hersenopera ties, castratie of sterilisatie met waarborgen moeten worden omkleed. Een commissie is nodig om dit moei lijke probleem te bestuderen. Ook het financieel-economisch akkoord van de commissie-Nelissen trekt de aan dacht. De stijging van de overheids uitgaven. zo is afgesproken, blijft be perkt tot zes procent. Er zijn echter extra-uitgaven nodig voor nieuwe ta ken van de overheid. Het geld hier voor heeft men op evenwichtige wijze weer elders weten te vinden: op schorting van bepaalde projecten van verkeer en waterstaat, bezuiniging op het hoger onderwijs (hogere college gelden) en bezuiniging van het ruil- verkavelingswerk. Zo zou een bedrag van ruim één miljard zijn gevonden. Tegen die ruilverkaveling ging vooral DS'70 in de verkiezingen te keer. Het valt op, dat iemand als mr. Biesheuvel, met zijn agrarisch verle den en zijn achterban, geen bezwaar heeft tegen het compromis. De vijf, zo is gesteld, waren op elkaar aangewe zen. Vandaar het sterke compromis resultaat. Programmatisch is het rond. Maar de laatste hobbel was de ver deling van de ministerszetels over de partijen. Woensdagavond liepen de meningen hierover nog zover uiteen, dat de duidelijk geagiteerde fractie leiders nog behoefte hadden aan overleg met hun achterban. Het pro bleem was of het aantal portefeuilles moest worden uitgebreid en hoe de prioriteiten (een bewindsman voor milieubeheer?) moesten worden ge legd. De verdeling van de ministers over de vijf partijen (KVP 6, WD 3, ARP 2. CHU 2 en DS'70 2?) en de naam van de formateur waren vooral on derwerp van het overleg van de laatste 24 uur. Gisteravond was het rond. Informateur en vijf fractielei ders hadden zich onder zware druk gezet. Het moest en zou voor elkaar komen De vijf hadden kennelijk de methode van werken van de informa teur overgenomen.. Smokkelwaar op Nederlands schip in Buenos Aires BUENOS AIRES De Argentijnse douane heeft donderdag in de haven Buenos Aires aan boord van het Ne derlandse schip Straat Hong Kong (Koninklijke Java-China Paketvaart) een grote hoeveelheid smokkelwaar ontdekt. De smokkelwaar zou bestaan uit horloges, aanstekers, transistors, band recorders en opvouwbare paraplu'? Bemanningsleden trachtten deze arti kelen op de wal te krijgen. BELGRADO (Reuter, AFP) President Tito van Joegoslavië is uitgevaren tegen mensen die tot de communistische partij zijn toegetreden uit persoonlijke am bitie, maar niet in staat zijn of niet willen 'strijden vóór de juis te ontwikkeling van de socialis tische gemeenschap'. Op een partijbijeenkomst in Bel grado heeft hij deze mensen de raad gegeven de partij te verlaten om zui veringen te voorkomen. De strijd te gen de klassevijanden moest met alle beschikbare energie gevoerd worden, waarbij „gevoelsoverwegingen" geen ro! mochten spelen. De Joegoslavische communistische partij moest niet al leen een politieke en ideologische gids zijn, maar ook ingrijpen bij acties van vijandige elementen die de ont wikkeling in de richting van het wa re socialisme tegen gaan. T weede slachtoffer schietpartij Driebergen overleden UTRECHT In het Academisch Ziekenhuis in Utrecht is vrijdag ochtend de 35-jarige mevrouw Eugenie Z.. het tweede slachtoffer van een schietpartij die ongeveer drie weken geleden in Driebergen plaatsvond, aan haar verwondingen overleden. De vrouw werd 27 mei tijdens een familieruzie in het woonwagenkamp door haar zwager, de 20-jarige F. Z., neergeschoten. Met twee schotwonden in de buik werd ze toen icvcnsge- xaarlijk gewond in het ziekenhuis opgenomen. Haar man, de even oude K. Z. kreeg twee schoten in dc borst en was onmiddellijk dood. De dader werd een dag later door de politie gearresteerd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Van de 150 Ie- den van de Tweede Kamer be steedden er 111 in 1968 méér dan 45 uur per week aan hun parle mentaire werk. maar slechts 12 verklaarden geen andere inkom sten te hebben buiten hun toe lage als Kamerlid. Wat het neveninkomen betreft: 24 hadden een neveninkomen tussen de 20.000 en 30 000 gulden en 20 van bo ven de 30.000 gulden. Toch antwoord den 62 Kamerleden op een desbetref fende vraag dat zij het Kamerlid maatschap liever als full-time zouden zien zonder de financiële noodzaak van een tetaalde nevenfunctie. Dit zijn enige cijfers uit een enquê te die in 1968 onder de leden vaü de Eerste en Tweede Kamer gehouden en neergelegd in een deelrapport van een onderzoek naar de plaats en het functioneren van het Nederlandse parlement. Het onderzoek werd ver richt door de afdeling politieke we tenschap van de Rijksuniversiteit te Leiden. Voorts blijkt dat 122 leden van de Tweede Kamer het Kamerlidmaat schap als doel op zichzelf zagen en niet als opstap naar een of andere bestuurlijke functie; 54 zouden dan ook, wanneer hun parlementaire taak ten einde was, het liefst in hun oude beroep terugkeren; 40 zouden een be stuurlijke functie als minister, gede puteerde of burgemeester ambiëren. Zestig procent van de kamerleden vonden het werk wel bevredigend, maar 13,5 procent reageerde negatief, waarbij de leden van de KVP en D'66 zich relatief het onbehaaglijkst voel den. Niet gelukkig Bijna een kwart van de echtgenotes van de Kamerleden zijn niet gelukkig met de activiteiten van hun man; 15 procent staat er neutraal tegenover. De inbreuk op het gezinsleven wordt ervaren als een zwaar offer, ook de onzekerheden van het Kamerlidmaat schap, dat iedere vier jaar weer een vraagteken wordt, tellen mee. Toch vinden 101 Kamerleden het ongunstig wanneer het kamerlid maatschap zich ontwikkelt tot een beroep, dat men tot zijn 65ste kan bekleden. 72 leden vinden het zelfs gezond, wanneer ze wat minder vast op hun zetels zouden zitten dan thans het geval is. Bijna de helft van de Kamerleden was tevreden met de invloed die ze in de Tweede Kamer bij de kabinetsin formatie had uitgeoefend. Bijna de helft van de Kamerleden vindt het niet nodig dat een minister uit het parlement wordt gerecruteerd; maar 118 vinden wel dat een oud-parle mentariër als minister beter omgaat met het parlement. Te veel Eveneens Wjna de helft van de Ka merleden vindt, dat er te veel schrif telijke vragen worden gesteld, zes daarentegen menen dat er te weinig worden afgevuurd. Tachtig procent van de oppositie en 13 procent van de regeringspartijen vindt de invloed van het parlement op de rijksuitga ven te klein. De invloed op de wetge ving acht veertig procent van de op positie te klein, van de regeringspar tijen is 91.5 procent tevreden. Volgens Tito is het niet belangrijk dat de partij zoveel mogelijk leden heeft, maar wel dat het een organisa tie is van toegewijde kaderleden. Hij drong aan op krachtige maatregelen tegen „onregelmatigheden", die sommige Joegoslaven in staat stelde rijk te worden ten koste van anderen. Hij gaf deze mensen de raad om zelf de partij te verlaten omdat ze er an- cers uitgezet zouden worden. Tito was ook ontevreden over het onderwijs in het marxisme aan de universiteiten en middelbare scholen. Daar werd te weinig aan gedaan. Hij drong aan op een nieuw onderwijs programma, waarin meer aandacht 2al worden besteed aan het onder richt in het marxisme. Van een onzer verslaggevers TILBURG Prof. dr. Max Euwe is gisteren bij zijn afscheid van de ka tholieke hogeschool in Tilburg be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De oud-wereld kampioen schaken was sinds 1964 buitengewoon en sinds 1965 gewoon hoogleraar in de methodologie van de informatieverwerking. Prof. Euwe bepleitte in zijn af scheidscollege voor ruime aandacht in het hoger onderwijs voor de informa tica. Hij constateerde dat tot zijn ge noegen het corr.puteronderwijs lang zaam maar zeker ingang begint te vinden in het voortgezet onderwijs. Voor het hoger onderwijs formu leerde hij een aantal wensen. Zo meende hij dat in alle faculteiten voor wiskunde en natuurwetenschap pen een zelfstandige doctoraal studie in de informatica mogelijk moet wor den. Aan de technische hogescholen bestaat reeds de mogelijkheid om een ingenieurstitel in die richting te ha len Het zou wenselijk zijn te komen tot een uniforme titulatuur, bijvoor beeld: ingenieur in de informatica. On elke instelling van hoger onder wijs moeten verder algemene, inlei dende colleges in de informatica ge geven worden. In de afdeling be drijfseconomie tenslotte dient infor matica gehandhaafd te worden als keuzevak. niet vergeten,.. Frico eten Een van de dingen die ik nooit doe, is een verjaardagsvisite maken. Zelfs bij het beste voornemen lukt het me eenvoudig niet. Altijd gebeurt er iets onverwachts waardoor de krant voor de jarige gaat. Nu is het voor mensen, die keurig elke dag een geijkt prograjnma heb-' ben van: zo laat thuis, zo laat eten en zo laat naar bed, helemaal niet voor te stellen, dat iemand anders een lekker terras-uurtje pikt wan neer iedereen normaal aan het werk is en in een onstuitbare werkstroom zit, wanneer heel de goegemeente van zijn vrije tijd geniet. Mijn haastig afbellen voor de ge plande verjaarsvisites werd dan ook zo langzamerhand niet meer geaccep teerd als ware toevalligheden, maar meer gezien als een doorzichtige smoes om van het karwei af te komen. Om de maatschappelijke verhou dingen toch op voet van de lieve vrede te houden heb ik al jaren ge leden bij voorbaat het felicitatiepro ces beperkt tot telefonisch-, bloemis- tisch- of postcontact. Maar nu viel de verjaardag op een avond, die geheid vrij voor me was. Blakend van goede wil kondigde ik mijn bezoek aan. In mijn hart ben ik dol op andermans verjaardagen. De eigen verjaardag vier ik liever er gens anders, gewoon een dag vrij- buiteren met dc allernaasten en niet behoeven te draven voor kopjes thee, glaasjes vocht en hapjes. Maar op andermans verjaardag reken ik op lekkers, me heerlijk voorgeschoteld. Om ook het mijne bij te dragen had ik een cadeautje gekocht en dat een fraai omhulsel gegeven, compleet met tuiltje bloemen en een strik erop. Dat bleek geen onverdeeld succes. Zelf strijk ik zo'n papiertje weer keurig glad en bewaar het en zo'n bloemetje krijgt een vaasje. Nou, hier ging het papiertje regelrecht de prullebak in en de bloemetjes ver welkten, neergevallen ergens op een tafeltje. Daar er binnen de drie minuten minstens vier cadeautjes geïncas seerd werden, werd ik tenslotte be- Verjaardag dankt voor iets heel anders dan ik gegeven had en mijn originaliteit van keuze ging volledig de mist in. Toen zat ik opeens op een rij stoelen tussen het vrouwvolk en werd betrokken in een gesprek over huishoudelijke problemen, die mij nog nooit als probleem waren voor gekomen. Toen ik mijn hoogst een voudige oplossing ten beste gaf. viel dat helemaal verkeerd en ik zag ze denken: wat een huishouden moet dat zijn In de mannenhoek laaide de con versatie tot brandpunt over poli- tieke zaken, waarbij oppositie en regeringsgetrouwen in een nevel van rook de degens kruisten. Terwijl aan mijn ene oor de wasmiddelen om aandacht vroegen, denderden aan mijn andere zijde linkse en rechtse argumenten. Ik voelde me een amphibie, dat tussen water en wal te kiezen had en beide elementen hadden hun nut. Toen kwam het gebak. Heerlijke slagroomtorens en sobere vruchten- gevalletjes. Argeloos koos ik de rijk- becaloriede verrukking om te laat te merken dat alle vrouwen zich aan de vruchten hielden De wasmiddelen waren wegge vaagd en de lijn, de slanke dan, kreeg de overhand. Ik waagde geen woord probeerde de slagroom stapel te verminderen, zodat het zo erg niet meer leek. Maar ook dat was niet erg geslaagd. In de mannensector was een stilte gevallen, ieder likkebaardde aan de zoetigheid, die onbeperkt gekozen was. Eindelijk leek me de tijd gekomen, dat ik wel weg kon. Ik stond op om tot mijn ontsteltenis te merken dat dit het sein voor allen was om te vertrekken. De gastvrouw protes teerde nog, dat in de keuken heer lijkheden wachttenmaar men ging in massa. Ik had het gevoel, dat ons afscheid van haar kant iets koels had. Blijkbaar is het doen van ver- jaardagsbezoeken ook een kunst apart. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De officier' van justitie te Middelburg mr. T. Lebret heeft de rijksrecherche opdracht gegeven een justitieel onderzoek in te stellen naar on regelmatigheden in de adminis tratie van de Provinciale Zeeuw se Energie Maatschappij (PZEM). Op voorstel van het dagelijks be stuur heeft de raad van bestuur de aandeelhouders van de PZEM voorgesteld directeur ir. T. Bo- gerd te ontslaan. Gedeputeerde Staten van ZeelDnd weigerden echter politieke conse quenties uit deze gang van zaken te trekken. Zij stellen de Provinciale Staten van Zeeland, die .vandaag ver gaderen. uitsluitend voor hun verte genwoordigers in de aandeelhouders vergadering van de PZEM mandaat te verstrekken zich met het voorstel van de raad van bestuur te vereni gen. Tegelijkertijd echter kondigden gis teren leden van verschillende staten fracties aan, vandaag de leden van gedeputeerde staten, die in het dage lijks bestuur van de PZEM zitten en verantwoordelijk zijn voor een nogal vreemde gang van zaken, niet te zul len sparen. Het zal met name voor gedeputeerde A. J. Kaland (CHU) vandaag een dubbeltje op zijn kant worden. De zaak van het door PZEM-direc- teur Bogerd Voor zijn privé bunga lowcomplex gebruikte PZEM-geld na dert een voorlopig einde. Maar tege lijkertijd heeft Zeeland er de volgende zaak bijgekregen. Twee leden van de raad van bestuur van de PZEM heb ben gisteren al geweigerd hun verder vertrouwen aan het dagelijks bestuur te geven. Het dagelijks bestuur van de PZEM heeft vanaf het begin ir. Bogerd gedekt. Zelfs toen door het rapport van de algemene rekenkamer vorige week kwam vast te staan, dat er geen twijfel was aan de verschrij vingen bij de PZEM, wilde het dage lijks bestuur geen maatregelen tegen ir. Bogerd nemen. Vooral de voorzit ter van het dagelijks bestuur van de PZEM. de Zeeuwse gedeputeerde A. J. Kaland zal vandaag zijn beleid in de Zeeuwse provinciale staten moeten verdedigen. De mogelijkheid bestaat nog altijd dat hij uit zichzelf aftreedt als gedeputeerde. De Zeeuwse provinciale staten bui gen zich vandaag over de PZEM-af- faire, om te bepalen welk standpunt hun vertegenwoordigers (die een meerderheid hebben) in de aandeel houdersvergadering van de PZEM volgende week moeten innemen. De raad van bestuur van de PZEM heeft de aandeelhouders voorgesteld Ir. Bogerd met inachtneming van drie maanden opzegtermijn te ontslaan. Hij zou echter eerst over deze maat regel moeten worden gehoord. Daarna zou hij voor de verdere tijd van zijn dienstverband geschorst moeten wor den.. Tegen het PZEM-personeel zul len geen disciplinaire maatregelen worden genomen tenzij het justitieel onderzoek daartoe aanleiding geeft. Voor het verhaal van de ruim 38.000 gulden, die ir. Bogerd de PZEM ten gevolge van de verschrij vingen nog schuldig is, zullen eerst de resultaten van het onderzoek van de rijksrecherche afgewacht worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9