Veel bereikt maar toch fetaat sein nog op rood" Touwtrekkerij over onze persoonsadministratie Vijf vormingscentra met sluiting bedreigd Volk dreigt defensie- les weer te vergeten \Mr. Van de Kaa van NCO V naar NCR V: 15 V CRM houdt beurs gesloten Stadsgewest Enschede in voorbereiding Oostpakistaanse leider in ons land Akkoord over cao papierindustrie Tussen rijk en gemeenten Scholieren staken uit protest tegen ontslag leraren Demonstrant verwijderd bij aankomst Luns Tekort aan woonruimte „W eekeiid-hu welij ken" JUN jnke! VRIJDAG 18 JUNI 1971 Klaas van der Veen men chtig >r iln9' [IJSWIJK (Z.-H.) Toen ik 1954 bij de Christelijke Mid- istandsbond (nu Nederlands ristelijk Ondernemers Ver- ng. id) kwam, was de georgani- rde middenstand zo druk z'n eigen winkeltje, dat nauwelijks wist wat er in J e lere winkels" van de natio- e economie te koop was. irdoor kwam het dat het Iden- en kleinbedrijf zich ei- ijk alleen maar kon afzetten grootste voldoening is dat de in de afgelopen jaren lëmancipeerd tot een bedrijfstak, volledig wil en kan meedenken leespelen in een geïntregeerd na- ial-economisch beleid. Dat onze nisaties voor het eerst in de ge- denis ..gehoord" zijn door een nets-informateur en dat bij het Iten van een nieuw regeringsbe- meer dan ooit met de zelfstan- rekening wordt gehouden, vind 'an uitstekende bewijzen." het woord: mr. M. G. van de van het NCOV. die op 1 juli bij de (adio)V in dient treedt als hoofd de afdeling gesproken woord, idagmiddag zegt hij in het slot het midden- en kleinbedrijf wel. n vertrek uit de kring, waarin ijna zeventien uiterst roerige ja- rsoil vertoefde, sloeg bij de aankon- ig ervan nu enkele maanden >tabl en in als een bom. Bij het be- de naaste medewerkers, de Sto che-organisaties, de midden- isinstituten en -instellingen en te vergeten) bij ontelbare onder- rs, met wie hij direct of indirect eens zoveel te maken heeft ge- Bewogene medewerkers schetsen hem laar iets te noemen) als „een ene", die zich het lot der dui- die het zakelijke bijltje erbij «sten leggen, persoonlijk aan- inder er zelf „onder door" te mdat hij het evenwicht be- t door zich ook persoonlijk te leugen over de ondernemers, die aalden, of: als „een man, met it geen ruzie kon krijgen, tenzij deed die in strijd waren met |ang van het midden- en klein- I1 of: als „iemand, die in het l over de problematiek van de tak ontelbare overuren heeft iinatiek Mr. Van de Kaa na zeventien jaar van mee ten. Samen niet De Mooy (de Iter) trotseerde h\j de woeste, ':enbare stormen, die in deze schip van de middenstand 33.000 detailhandelaren moesten ijd opgeven en er zullen nog iden anderen volgen. „Maar", hij, „hoe triegt dat voor al die individueel ook mag zijn, r -economisch-gezien is er toch e van een gezonde ontwikkeling, kleine bedrijfjes verdwenen, de keerzijde van de medaille is veel meer grotere ondernemin- oor in de plaats zijn gekomen: intal filialen is in deze periode id van 11.000 naar 25.000 en het arbeidsplaatsen in het midden- einbedrijf is met ruim 90.000 lomen, terwijl dat aantal in de rie is gedaald." id" n» Rood en groen ig: „Je vertrekt /rii -as?" dus niet in v. d. Kaa: „Nee, zeker niet, ach, ;en natuurlijk nog talrijke pro- n, die een oplossing vragen (en i een onzer verslaggevers 11 EBERGEN/DEN HAAG ns het uitblijven van sub- worden vijf vormingscentra ijks meer dan 10.000 cursis- i 400 cursussen) met slui- edreigd. Ze zijn alle subsi- hetgeen het ministerie RM schriftelijk heeft er- Maar tot op heden is er cent losgekomen en de tzichten, dat er wel geld :n Haag komt zijn op zijn t gezegd weinig hoopvol. (geldt hier de centra Kapeller- Andhoven, 't Dackhues, Arnhem. nburgh, Harderwijk (allemaal atieven) alsmede het A. C. de instituut, Doorn (NKV) en het aker de Bruïne-instituut, U- _je (CNV), die 3 ton per centrum en Vis miljoen claimen, wat rjaipt op 0 procent van de ex- ikosten. pieel kwamen twee van de >6o in 1970 in aanmerking, maar 1 loest steeds zeggen „er is geen ,n (ader deelde CRM ons mede weinig hoop te hebben zeker de informatiepogingen- naar komt dat bezuinigen en nog zuinigen het parool van de r il regering lijkt te worden, tot regt CRM niet ten onrechte. nen behoeft alleen maar te 'g aan de commissie-Nelissen, Kjj verzoek van de informateur l'1 de lopende rijksbegroting op 331 Ijoen uit te kammen, waarbij ifeld daar behoeft :nen 2-l M pe pc geen profeet voor te zijn ook het CRM enige veren zal moeten laten Alarmkreten In elk geval heeft het bestuur van de federatie van vormingscentra in Driebergen, samenwerkingsorgaan van 29 oecumenische, rk en protes tantse vormingscentra, alarmkreten doen uitgaan naar enerzijds de vaste Kamercommissie van CRM en ander zijds de Kamerfracties van de zes grote politieke partijen. Aan de Kamercommissie wordt ge vraagd welke beslissing de vijf in moeilijkheden verkerende vormings centra moeten nemen: sluiten, of doorgaan, in welk laatste geval dan op zijn minst een toezegging voor subsidie in 1972 of eventueel daarna moet worden verkregen. De' politieke partijen wordt gewe zen op hetgeen zij in hun partijpro gramma's over volksontwikkelings werk zeggen. Het verkiezingspro gramma van de drie grote confessio nele partijen spreekt letterlijk van „uitbreiding van het werk van vor mingscentra en volkshogescholen". De vijf centra hebben tonnen uit gegeven aan accommodatie, personeel en tot nu toe verricht werk. Er is sprake van onderbezetting van nerso- neel en onderbetaling. Verwachte subsidiëring heeft opheffingsbesluiten tot nu toe tegengehouden, aldus de federatie Maar aan die onzekerheid moet nu een einde komen. Wat de overige bij de federatie aangesloten centra betreft, daarvan ,zijn 16 reeds gesubsidieerd, en kun nen de resterende acht zich zelfstan dig redden. „Nee, zover wil ik niet gaan. Maar er moet wel een nieuwe organisatie structuur worden opgezet, waarin een beter samenspel met de centrales mogelijk is. De werkzaamheden van de branche-organisaties moeten naar mijn mening in toenemende mate worden ondergebracht onder één dak. Dat geeft mogelijkheden om meer deskundigen in te zetten op allerlei terreinen, terwijl het gewone branche- belangen-behartigende werk niet be hoeft te worden geschaad. We hebben er in het ondernemershuis in Rijswijk een begin mee gemaakt, maar het is zo jammer dat de meeste branches er nog niet aan willen. De beoogde struc tuur zouden het NCOV en zijn orga nisaties bovendien in staat stellen zich beter en duidelijker zichtbaar te ma ken als christelijke organisatie." Vroeg Mr. M. G. van de Kaa dat zal ook wel zo blijven), maar als ik op „mijn" periode in het georgani seerde midden- en kleinbedrijf terug kijk, dan moet ik zeggen dat wij als organisaties heel veel bereikt hebben en dat het NCOV daarin een heel groot, vooral kwalitatief aandeel heeft gehad. Dat wil niet zeggen, dat we er zijn: nog lang niet, het sein blijft voorlopig nog wel op rood." „Kunnen we constateren, dat de kans op overschakeling naar groen dichterbij is gekomen nu bij de orga nisaties in het midden- en kleinbe drijf het amateurisme van vroeger heeft plaats gemaakt voor een veel professionelere aanpak van de pro blematiek." „Ja. De centrales beschikken thans over deskundige, goed-gedocumenteer- de staven, die een gedegen totaal visie hebben op de plaats, dc pro blemen en de mogelijkheden van het midden- en kleinbedrijf in het kader van het gehele economisch beleid. Die emancipatie heeft ons minder tot strijd- en meer tot overlegorganisa- ties gemaakt. Zij leidde er tevens toe, dat wij de laatste jaren met gefundeerde argu mentatie hebben kunnen pleiten voor integratie van het middenstandsbe- leid in de totale nationaal-economi- sche politiek, dat wil zeggen dat bij beslissing op nationaal niveau dui delijk rekening wordt gehouden met de belangen van en de gevolgen voor deze grote bedrijfstak (1.094.000 ar beidsplaatsen tegen de industrie 1.4 miljoen). Daaraan heeft het vaak ge schort en schort het helaas nog dik wijls." Honderden branches „Het midden- en kleinbedrijf wowdt (hoewel minder dan voorheen) nogal eens gezien als een tegen zichzelf verdeeld huis. Is dat schadelijk voor de effectiviteit van de beoogde inte gratie?" „Wat wil je! Er zijn honderden ver schillende branches, elk met hun eigen belangen-organisaties. Er zijn er bij met niet meer dan zo'n honderd of honderdvijftig leden. Ik kan me heel goed voorstellen dat die elkaar op een jaarvergadering graag eens wil len ontmoeten, maar men moet be seffen dat de typische branche-pro blematiek een steeds kleiner onder deel (nu misschien nog zo'n 25 pro cent) uitmaakt van de algemene on- dernemersproblematiek. zoals bijvoor beeld de bedrijfsfinanciering, perso neelsbeleid, leasing, franchising, op leiding, consumentenbehoeften enz." „Zonden dc branche-organisaties daarom niet beter geleidelijk aan kun nen verdwijnen?" „Ga je niet te vroeg weg." „Wat is te vroeg". Wanneer is een ontwikkeling afgerond? Alles blijft voortdurend in beweging en als we de ideale organisatiestructuur zouden hebben is er wel weer wat anders. Ik heb overigens bij het NCOV met heel veel plezier en in heel prettige verhoudingen gewerkt. En wat de achterban betreft: de omgang met het type mensen, die de moed hebben hun eigen geld in de waagschaal te zetten en dfè vaak een onvoorstelbare fanta sie, creativiteit en energie opbrengen om ervan te maken wat er van te ma ken is, heeft men altijd uitermate ge boeid." „Velen hebben zich erover verbaasd dat je naar het radiobedrjjf gaat." „Och, tussen NCOV en NCRV is maar een letter verschil overigens hebben deze organisaties gemeen dat ze beide even gevarieerd zijn samen gesteld als onze hele protestants- christelijke bevolkingsgroep. Maar toch een gemeenschappelijk ideaal hebben. Hopelijk kan ik ervan profi teren dat ik heb 'geleerd met vele verschilende stromingen te leven en te wei'ken. Ten diepste evenwel gaat het er maar om met welke gezindheid je dat doet." Van onze correspondent ENSCHEDE Tussen de Overijs selse gemeenten Enschede, Dene kamp. Haaksbergen, Losser, Olden- zaal en Ootmarsum en de Gelderse gemeenten Borculo, Eibergen, Groen- lo en Neede worden besprekingen ge voerd over de vorming van een stads gewest Enschede. Bij een eventuele realisering van het plan zal er een dagelijks bestuur worden gevormd door vertegenwoor digers van de tien gemeenten. Dit heeft burgemeester mr. A. J. Vleer van Enschede op een oriënterende bespreking van delegaties van de be trokken gemeenten en het dagelijks bestuur van de Twenteraad meege deeld. In eerste instantie wordt gedacht aan een regionalisatie van de hulp verlening, zoals ambulance en zieken- vervoer. gezondheidszorg, brandweer en rampenbestrijding. Voor de verde re toekomst worden nog andere vor men van samenwerking overwogen. De vorming van een regio Enschede, zo werd gezegd, hoeft de bestaande samenwerking tussen Twentse ge meenten niet in de weg te staan. DEN HAAG De „speciale verte genwoordiger van de regering van Bangla Desh", Abu Saved Chowdhu- ry, brengt maandag en dinsdag een bezoek aan Nederland om steun te verwerven voor de onafhankelijk heidsbeweging in Oost-Pakistan. Abu Sayed Chowdhury, rechter in het hooggerechtshof van Dacca en vi- ce-kanselier van de universiteit van Dacca, is door de „voorlopige regering van Bangla Desh (Bengaalse natie)" belast met contacten met regeringen en internationale organisaties. De vertegenwoordiger van Oost- Pakistan heeft geen contact gezocht •met het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Berichten als zou hij dinsdag op het ministerie een on derhoud met een ambtenaar hebben, zijn niet juist, zo zei een woordvoer der van het ministerie. (Van onze sociaal-economische redac tie) UTRECHT Werkgevers- en werknemersorganisaties in de papier industrie hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe éénjarige cao, voor de periode van 1 april 1971 tot 1 april 1972. Naast de verwerking van de extra uitkering van ƒ400 en de loonsverho gingen, die mogelijk zijn in het kader van de algemene loonmaatregel (3 pet per 1 april en 1 pet per 1 juli) ont vangen de werknemers op 1 oktober nog eens 5 pet, alsmede 1.5 pet, die wordt verwerkt in de uitkering aan het einde *van het jaar of in de pro- duktiepremie. Bovendien wordt de vakantietoeslag met 0,4 pet verhoogd tot 7 pet. Deze cao geldt niet voor Van Gel der Papier te Amsterdam, de Kon. Ned. Papierfabrieken te Maastricht en Page te Gennep, die eigen contrac ten hebben. GENèVE (Reuter) De Wereld raad van Kerken heeft gisteren be kendgemaakt dat hij de verzending van hulpgoederen voor de Oostpakis taanse vluchtelingen in India tijdelijk stop zal zetten tot dat de stagnatie in de verdeling van deze goederen is overwonnen. De Wereldraad van Kerken voegt er aan toe, dat. de regering van India te kennen gegeven heeft, dat zij geen buitenlands medisch personeel kan gebruiken. Volgens de Wereldraad beloopt de hulp van de kerken voor de vijf mil joen vluchtelingen in India thans een totaalbedrag van 1.500.000 dollar. Eind 1968 besloot de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) tot oprichting van de Stichting tot Ontwikkeling van de Automatisering van de Gemeenten (SOAG). Op basis van vrijwillig heid sluiten de gemeenten zich onder het vaandel van de SOAG aaneen in regionale centra, die een belangrijk deel van de gemeen telijke administraties overnemen voor gebieden met gemiddeld an derhalf miljoen inwoners. Het gaat om zeven groepen gegevens, zeven administratieve systemen: 1. het vastgoed (grond, huizen, gebouwen, kabelnetten, enz.), 2. activiteiten (on dernemingen, bedrijven, werkgelegen heid, verkeer, recreatie, enz.), 3. per soneelszaken (salarissen, beoordeling, selectie, enz.), 4. betalingen en incasso (huren, pachten, subsidies, uitkerin gen, openbare nutsbedrijven, enz.), 5. materiaal (voorraden, bestellingen, vaste activa), 6. de bevolkingsadmini stratie en 7. het bestuurssysteem (planning, begrotingen, enz.). De bevolkingsadministratie is dus maar een klein onderdeel van een veel meer omvattend automatiseringspro ject. Toch is dit op zichzelf al een aardige kluif voor de regionale com puters. Het gaat niet alleen om het bijhouden van de normale admini stratie. maar ook om bijzondere taken als verkiezingsoproepen. registratie dienstplichtigen, verzameling van alle 65-jarigen die recht op AOW hebben, het maken van prognoses met het oog op scholenbouw, het produceren van statistieken voor de planning van nieuwbouwwijken, enz. De kurk waarop de geautomati seerde bevolkingsadministratie drijft is het persoonsnummer. De overheid spreekt liever over het „administratie nummer" om herinneringen aan der tig jaar geleden te vermijden. Deze nummers worden uitgegeven door het rijkscomputercentrum in Apeldoorn en gedistribueerd over de gemeenten. De nummers zijn volkomen willekeu rig, niemand kan alleen uit het num mer iemands identiteit afleiden. Het is voorlopig ook niet de bedoeling dat de mensen hun eigen nummer nodig hebben. Het wordt alleen gebruikt in de administratieve sfeer. Velen van de meer dan twee miljoen mensen die reeds een administratienummer hebben, zullen niet eens van het be- Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De ouderraad van de school voor individueel tech nisch onderwijs uit de Amsterdamse Wormerveerstraat organiseert van daag een eendaagse schoolstaking en een protestoptocht van ouders en leerlingen naar het bureau van de Stichting Eenvoudig Technisch On derwijs. Staking en demonstratie zijn bedoeld als protest tegen het recente ontslag van drie leraren De ouder raad roept de ouders van de leerlin gen op de kinderen pas om tien uur naar school te sturen, op welk tijdstip een demonstratieve optocht zal begin nen. Op het bureau van de stichting zal een petitie worden aangeboden, waarin de eisen van de ouderraad en de personeelsraad nog eens duidelijk worden gesteld. Deze eisen zijn: te rugneming van de drie ontslagen le i-aren, ontslag van de directeur van de school, de heer C. J. van den Hoek met wie geen samenwerking mogelijk zou zijn, inspraak bij de benoeming van een eventuele nieuwe directeur en het betrekken van de ouderraad bij elk nieuw overleg. SCHIPHOL „Pak hem bij zijn lurven, hoe kan zo iets vuils hier nu opeens binnenkomen", riep minister Luns gisteren op Schiphol uit toen een demon strant de zaal wist binnen te dringen waar de minister een persconferentie gaf na zijn terug komst van de NATO-vergadering in Portugal en van een aanslui tende reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. Staatssecretaris Van Es: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Het Neder landse volk dreigt de geleerde defensie-les weer wat te verger ten en is in het verlangen naar ontspanning en duurzame vrede zijn realiteitszin op dit punt aan het Verliezen". Dit zei staatssecretaris Van Es (de fensie) gistermiddag bij de viering van het 25-jarig bestaan van de Ver eniging voor belangenbehartiging van schepelingen bij de zeemacht (VBZ). De bewindsman constateerde dat er thans weer sprake is van tweeslach tigheid in de beoordeling van de de fensie-noodzaak en dat geeft zijns in ziens spanningen rondom de appre ciatie van het defensie-apparaat, die zich ontladèn in „vaak emotionele, unfaire aanvallen op de taken, mid delen en het wezen van de militaire gemeensohap". Toch draagt de over grote meerderheid van het volk de marineman nog een goed hart toe en weet hem op zijn waarde te schatten, a-dus de staatssecretaris. Vice-admiraal jhr. W. C'. M. de Jonge van Ellemeet, vlagofficier per soneel. zei onder meer dat het niet eenvoudig is de weerstanden weg te nemen- die er bestaan tegen de duur van het eerste dienstverband (verbin tenissen van acht en zes' jaar door jongemannen van 16, 17 jaar). Een mogelijke oplossing noemde hij het ontwerpen van een personeelsstruc tuur met bijpassend carrièrebeleid. Prins Bem'nard legde zijn functie van inspecteur-generaal van de krijgsmacht neer. De voorzitter van de VBZ heeft deze functie overgeno- De jongeman, een van een groepje demonstranten (tegen de oorlog in Mozambique en Angola) van '„Socia listische Jeugd", was de politie te slim af geweest toen deze de groep verwijderde uit het perscentrum. De demonstrant verscheen toch in de perskamer, liep naar voren en drukte de minister een pamflet in de handen terwijl hij riep: „Nu kunt u de fascis ten nog beter gaan helpen, het is een schande". Minister Luns verfrommel de het pamflet en wierp het weg, waarop een agent de jongeman met zachte drang naar buiten zette. Minister Luns zei op Schiphol dat de NAVO-vergadering „heel goed" verlopen was. Alleen was hij ver baasd over de volgens hem onjuiste en zelfs lasterlijke berichten van het Russische persbureau Tass naar aan leiding van zijn benoeming tot secre taris-generaal van de NAVO.' Het had hem des te meer bevreemd omdat kort tevoren van hoge Russi sche zijde vriendelijk was gereageerd op zijn mogelijke benoeming. „De re gering heeft uiteraard haar misnoe gen kenbaar gemaakt aan de Russi sche autoriteiten over deze berichten, waarop TASS meedeelde dat zij wa ren ontleend aan Nederlandse bron nen. „Welke die bronnen waren, kunt u zich wel voorstellen", aldus mr. Luns. Ook zei de minister een brief te hettoen ontvangen van de voorzitter van de vaste kamercommissie, waarin bevestigd wordt dat hij de door het Angola-comité geciteerde uitspraak: ..en dan te bedenken dat Portugal zijn bloed vergiet voor onze vrijheid" niet in de kamercommissie gedaan heeft. „Dat bevredigt mij zeer", aldus minister Luns Voor de persconferentie begon had het Angola-comité een stencil ver spreid waarin werd toegegeven dat de uitspraak niet geheel juist was ge citeerd. Dqze had volgens 't Angola- comité geluid: „En dan te bedenken dat Portugal bereid is zijn bloed te vergieten voor onze vrijheid", wat niet hoeft te wijzen op de oorlog die Portugal thans voert in Afrika, maar ook kan slaan op de deelname in de NAVO. Toen hij met deze uitspraak werd geconfronteerd, noemde mini ster Luns ook deze onjuist en geheel door het Angola-comité uit de duim gezogen. Het Angolacomité heeft inmiddels meegedeeld dat enkele PvdA-kamer leden (Voogt en Vrolijk) met zeker heid zeggen, dat Luns deze woorden wel degelijk heeft uitgesproken op de bewuste bijeenkomst. Over zijn in Portugal afgelegde verklaring dat het geloofsleven in Portugal veel beter is dan dat in Ne derland, wilde hij niet in discussie treden. „Dat is gewoon mijn persoon lijke mening, die staat buiten de poli tiek en een theologisch deböt kunnen we hier beter niet aangaan." staan van die nummers afweten. SOAG-directeur A. Schinkel waar schuwt ervoor de zegeningen van de gemeentelijke automatisering niet te overdrijven. Slechts een deel van de gegevensverwerking kan per computer stoppen, behouden en ver entwintig jaar ziet hij de papieren persoonskaart ook nog niet verdwij nen. Maar ook als die wordt afge schaft moet je zelf de gegevens in de computer stoppen, bhouden en ver werken. Je bespaart veel loop- en zoekwerk, maar het ziet er niet naar uit dat er minder mankracht nodig is. Dat komt ook door de nog steeds toe nemende behoefte aan informatie. Dank zy de automatisering kunnen we beschikken over meer recente en meer betrouwbare informatie. Voor de planning van bijvoorbeeld wegen en scholen is dat enorm belangrijk. Een groot winstpunt is ook dat je de piek- werkzaamheden beter aan kunt (voor- invulling telregisters en telkaarten van de volkstelling, verkiezingsop roepen, enz.). De gemeenten hebben destijds een regionale opzet gekozen omdat een landelijk gecentraliseerde automati sering er technisch nog niet in zit. Misschien zijn we over vijf of tien jaar zo ver, maar SOAG-medewerker Goudriaan is zeker op dit moment geen voorstander van volledige cen tralisatie zoals Binnenlandse Zaken voorstaat, omdat er nog geen waar borgen zijn dat er een behoorlijke scheiding komt tussen beheer en ge bruik van de informatie. De gemeenten hebben altijd sterk gehecht aan de decentralisatie van het bestuur. In de regionale centra blij ven zij baas over eigen informatie. De overheid kan dan bij hen de no dige gegevens krijgen. UNIFORM Deze touwtrekkerij tussen gemeen ten en rijk is nu weer actueel door de ontwerp-regelingen die het ministerie van binnenlandse zaken heeft opge steld om te komen tot een uniforme inrichting van de geautomatiseerde bevolkingsboekhouding. Daarin wordt geregeld onder welke voor waarden gemeenten gebruik kunnen maken van ponskaarten, adresplaat jes of elektronische systemen (mag neetband, schijf en trommel). Bepaald wordt aan wie de gemeente gegevens ter beschikking kan stellen (onder meer het rijkscomputercen trum), hoe je namen moet schrijven, welke voorzorgsmaatregelen genomen moeten worden tegen brand, calami teiten of misbruik, welke volgorde van gegevens moet worden aangehou den, welke tekens gebruikt worden, enz. Dat alles dient tot bevordering van de uniformiteit en natuurlijk om samenwerking met het rijkscomputer centrum mogelijk te maken. De ge meenten vinden dat het rijk daarbij vooruitloopt op het pog in te die nen wetsontwerp op de centrale per- sonenadministratie. De heer F. G. Kordes, directeur van de overheidsautomatisering bij bin nenlandse zaken, meent echter dat een centrale personenadministratie in Apeldoorn wel degelijk nodig is. Hij ziet daarin geen doublure van de regionale centra van de gemeenten. Deze centra kunnen natuurlijk ook zelf wel hun gegevens doorzenden aan de belanghebbende overheidsinstan ties, maar het lijkt hem efficiënter wanneer de overheid zelf ook over die gegevens beschikt. De ontwikkeling van de regionale centra wordt wel door de overheid gesteund, maar de noodzaak van een centrale personenadministratie wordt er niet minder om, aldus de heer Kordes. Het zou nog wat anders zjjn als inderdaad alle gemeenten nu reeds by de SOAG waren aangesloten. Maar de SOAG werkt terecht op basis van vrijwilligheid en kan dus niet garanderen dat over een paar jaar iedereen meedoet. Ogenschijnlijk is deze kwestie vrij onbelangrijk. Wat doet het er toe of de persoonsgegevens vanaf de ge meente via een of twee computercen tra regionale en/of rijkscomputers) worden doorgegeven aan ministeries, overheidsdiensten, enz.? Maar het ge- knok achter de schermen illlustreert wel aardig dat er meer aan de hand is. De rijksoverheid wil vrijelijk kun nen beschikken -over de informatie die bij de gemeenten aanwezig is. Want informatie is macht. Derde artikel: deel taken van de computer. DEN HAAG Om aan een zeventigtal weekend-huwelijken van jonge agenten en hoofdagenten uit het politiekorps een einde te maken is de Haagse hoofdcommissaris van politie er deze week toe overgegaan ongemeubileerde of gestoffeerde kamers met gebruik van keuken te zoeken. Met die kamers in Den Haag of omgeving wil de Haagse politie trachten een belangrijk lek in haar personeels tekort te stoppen. dan om gekwalificeerd personeel. Hen wordt bij verhuizing niets in de weg gelegd, ze krijgen alle medewerking. „Maar voor wie dc situatie niet zo urgent is worden „drempels" gelegd", aldus de heer Molijn. Behalve een voorkomen van het wegtrekken door een slechte woningsituatie tracht men op de afdeling werving met nieuw bloed het korps op een sterkte van 1730 man te krijgen. Voor de jonge aspiranten is het huisvestingspro bleem niet zo urgent. Brigadier J. J. Trommel van het bureau Werving kan beschikken over contacten met circa 180 pensions waar de jonge aspiranten welkom zijn. Daarvan worden er nu zo'n 130 ge bruikt. Die werving loopt beter dan verwacht, mede dankzij een groter advertentiebudget. „Met een gemiddelde van negentig nieuwe agenten per jaar, moeten we het verloop wel kunnen opvangen", zo stelt hij. Vele gehuwde jonge agenten wij ken al lange tijd uit naar het oosten of het noorden van het land waar ze ook vaak vandaan komen' omdat ze niet langer gescheiden 'van hun vrouw willen wonen. En het Haagse korps heeft die agenten en hoofd agenten hard nodig om niet alleen het jaarlijkse verloop op te vangen, maar ook in de toekomst de grote uittocht van circa zeshonderd nian wegens functioneel leeftijdsontslag in de komende tien jaar op te kunnen vangen. Die zeventig echtparen slaan op de urgentielijst van de afdeling perso neel van hoofdinspecteur J. C. Molijn. zijn afdeling heeft ook te kampen met het extra verloop. Dit zijn urgente gevallen met een medisch of sociale indicatie van agenten die beslist op korte termijn uit de slechte woonsi tuatie in Den Haag wegmoeten. Dat extra verloop is* stijgende: dit jaar waren het er al 23. Dat is de werving van een heel kwartaal en het gaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7