Het Vrije Volk en Sijthoff samenwerken blij ^idia roept wereld )p tot meer hulp Organisatie van Afrikaanse eenheid sterk verdeeld Ruimte-Russen voorlopig nog niet terug? Maatregelen van bestuur ven no£f gehandhaafd Kant en klare ettelijk htreclit irnalisten iig Senaat stemt tegen motie- McGovern i tr Adviescommissie WA-stichting aan het werk Diplomatiek offensief Dialoog met Zuid-Afrika Dodental on Fr Wigbold voor nieuwe partner moeilijk verteerbaar Consumenten tegen (te) vette melk DONDERDAG 17 JUNI 1971 O Van een onzer verslaggevers EN DOLDER De uit vier bestaande adviescommis- [JTflie het bestuur van de Wil- ^^tArntsz-stichting heeft inge- e, zal op korte termijn be zingen gaan voeren met ver lende groepen op de Willem pzhoevestichting in Den ter. Tijdens deze gesprekken van niemand worden ge- |d verklaringen, van welke iking dan ook, te onderteke- ang de adviescommissie met besprekingen bezig is, zal ook delijk buitendienststelling van L Muller niet worden opgeheven, 'H evenmin wijzigingen worden bracht in de overige maatrege- .«artoe het bestuur vorige week ig besloot. i houdt onder meer in dat de 'André blijft optreden als ver- kundig directeur, kon toen onmogelijk persoonlijk het standpunt van de staf onderschrij ven, omdat hij zijn standpunt pas wilde bepalen na het gesprek met het algemeen bestuur. Mr. Wansink vond het contact zoeken van de staf met dr. Baan „verheugend" omdat daaruit het verantwoordelijkheidsgevoel van de stafleden bleek. Ook het bestuur heeft zich in verbinding gesteld met de heer Baan. Compromis De heer André zei gisteren in een interview met het ANP dat de staf leden dinsdagavond het door het be stuur voorgestelde compromis hadden moeten aanvaarden, als het de staf werkelijk om het belang van de pa tiënten zou gaan. De heer André, die 5 maart ziekteverlof kreeg en vorige week vrijdag terugkeerde, vertelde dat hij is „ingestort" toen de staf van Dennendal onder leiding van de vorige week buiten dienst gestelde di recteur drs. J. C. Muller eind ja nuari „op ondemocratische wijze een plan doordrukte voor een beleids model. waarin alle directeuren en stafleden nevengeschikt waren." Hij voeld^ aanvankelijk ook iets voor loslaten van het hiërarchische systeem, maar hij veranderde van ge dachten toen hij de indruk kreeg, dat het plan zou leiden tot een soort dic tatorschap van drs. Muller. Boven dien zou het plan leiden tot een te groot accent op de pedagogische aan pak, waarbij de verpleegkundige en medische disciplines in het gedrang zouden komen." „De staf," aldus de heer André, „weigerde mijn minderheidsstand punt in de nota op te nemen en pleeg de daarbij chantage met het dreige ment „wij weg of de heer André weg." Het algemeen bestuur van de Wil lem Arntsstichting is gistermiddag bijeengekomen voor beraad over de situatie op Dennendal. De vergade ring, waarbij ook aanwezig waren de adviescommissie van deskundigen (die door het bestuur na overleg met het ministerie is samengesteld) en de di rectieleden André, dr. Pruyt. en mr. Ligtelijn, duurde gisteravond voort. Na de mislukte besprekingen van dinsdagavond tussen de staf van Den nendal en het dagelijks bestuur van de Willem Arnts-stichting, heeft de staf zich gewend tot de hoofdinspec teur voor de geestelijke volksgezond heid. dr. Baan. De heer Baan meent echter, evenals het ministerie van volksgezondheid, dat in eerste instan tie het bestuur van de stichting ver antwoordelijk is en een oplossing moet zoeken. De leden van de nationale da- meshockeyploeg, die binnenkort een reis om de wereld maken, zijn voor dit gebeuren in kleren en kleuren gezet. Op de foto de dracht bij ontvangsten en offi ciële gelegenheden: een mouw loze mantel in de kleuren bleu, tomaat of mais, met een rok in dezelfde uitvoering en daarbij een bonte bloes. Verklaring '!W DELHI (Reuter, AP) Indiase regering gaat haar o^jjpiatike inspanningen uit- Ic een^11 om de wereld te wijzen sjaas grote behoefte aan hulp rliag. de bijna zes miljoen Oost- n^jltaanse vluchtelingen. ec*erj ase ministers gaan binnenkort llct Midden-Oosten, Noord-Afri- Oost- en West-Europa om de e positie van hun regering uit zetten. Hun bezoeken volgen huidige rondreis, die minister juitenlandse zaken, Swaran langs de voornaamste wereld leden maakt. ster van arbeid Khadilkar zei tt slecht te repareren lijkt met PORION, de in Zwitserland rtkkelde universele kunsthars //STOP/PLAMUUR-MA8SA. ibruiksgereed, geen verlies van in, onbeperkt houdbaar. On- jaar bij elk klusje. Hecht op al- op hout, steen, beton, metaal, 9, glas, noem maar op, en zowel •oge als vochtige ondergrond, ïadelijk voor de handen. Krimpt zet niet uit, scheurt niet. tegenover journalisten in New Delhi, dat het internationale antwoord op het vluchtelingenprobleem tot nu toe teleurstellend én onvoeldoende is ge weest. Er zou nu zo'n 145 miljoen gulden aan hulpgoederen binnen zijn. Hij zei goede hoop te hebben, dat er in de naaste toekomst een verbetering op zal treden. Khadilkar gaf zijn commentaar na afloop van een bespreking met de ho ge commissaris voor vluchtelingenza ken van de VN, prins Aga Khan, die dinsdag enkele vluchtelingenkampen in West-Bengalen bezocht. De .prins heeft inmiddels laten weten, dat de kans op een spoedige terugkeer van de vluchtelingenmassa gering is, zo lang het Pakistaanse leger hen wenst te ondervragen. sociale werkers Pakistan is van plan India toestem ming te vragen om sociale werkers naar de Indiase vluchtelingenkampen te sturen. Deze sociale werkers zou den móéten helpen de repatriëring te bespoedigen. Ook zouden zij de Pa kistaanse beschuldiging moeten con troleren, als zou India de terugkeer van de vluchtelingen verhinderen. Het is niet waarschijnlijk dat India toestemming zal geven. De voornaamste oorzaak van het mislukken van het overleg dinsdag avond was. dat de bestuursleden, bij monde van mr. L. W. Wansink, niet wilden beloven dat alsnog van de door de staf te tekenen loyaliteitsverklaring zou worden afgezien. Mr. Wansink verklaarde woensdag morgen dat hij de eis van de staf, de heer André buiten dienst te stellen, in de gisteravond te houden vergade ring van het algemeen bestuur van de stichting, ter tafel zou brengen. Bert van Meggelen, de dienstweige raar die op de Willem Amts-stichting werkt als directie- en stafbegeleider, heeft opvattingen die ongeveer over eenkomen met die van de heer André en dr. S. Pruyt. De verhoudingen op Dennendal zijn volgens Bert van Meg gelen verhard, doordat de staf zich in tolerant opstelt tegenover personeels leden die er andere opvattingen op nahouden. Juist door de zeer vage structuur kreeg de man met de krachtigste per soonlijkheid en de grootste intelligen tie drs. Muller de grootste in vloed. Volgens de heer André staat het allerminst vast dat alle zwakzinnigen zich in het „alternatieve" klimaat ge lukkiger voelen. „Op Dennendal is vrijwel geen psychologisch onderzoek verricht. Ik kan me bijna niet aan de indruk onttrekken dat op Dennendal in de eerste plaats een klimaat voor het personeel is gecreëerd, waarbij het secundair was hoe de patiënten daarin zouden gaan functioneren." emmertjes van 1 kg f 8.55, 2 kg 0, 5 kg f29.95, bij dhz-, verf-, rinkels. Van een verslaggever HAAG Het bestaande f ïht voor journalisten is zo ikend, dat hier een wettelijke voor zou moeten komen. 4geningse hoogleraar prof. rr.r. J>lak schrijft dit in het Neder- ristenblad in een voorbespre- In de 79e algemene vergade- a de Nederlandse Juristenver- die vrijdag en zaterdag in schip in Breda wordt gehou- risten zullen op die vergade- een discussie stemmen over ïïng "v" g of er een wettelijk tucht- oet komen voor verpleegkun- van 1 dierenartsen. praktiserende ster. ogen. maatschappelijk wer- l voor de voetbalsport. Ver wordt dat ook in een regeling G transplantatiegeneeskunde het fht een functie zal krijgen. WASHINGTON (ÜPI) De Ame rikaanse Senaat heeft gisteren gewei gerd een datum te noemen waarop de Amerikaanse deelneming aan de strijd in Vietnam moet eindigen. Het amendement van de senatoren McGo- - vera en Hatfield, waarin stond dat alle Amerikaanse troepen voor 31 de cember uit Vietnam zouden moeten zijn teruggetrokken, is verworpen met 55 tegen 42 stemmen. Enkele mi nuten later werd een compromisvoor stel, om van 31 december 1 juni 1972 te maken met 52 tegen 44 stemmen verworpen. Het Witte Huis heeft met deze uitslag een grote overwinning geboekt op het terrein van de buiten landse politiek. Het compromisvoorstel was inge diend door de Democratische senator Lawton Chiles. Zijn amendement werd gesteund door McGovern en Hatfield in een laatste wanhopige po ging toeli nog een limiet vast te stel len voor het beëindigen van de Ame rikaanse; deelneming aan de strijd. Door snelheidsbeperking ADDIS ABEBA (Reuter, AP) Op de ministersconferentie van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid, waar de top conferentie van de OAE wordt voorbereidt die volgende week moet beginnen, dreigt de kwes tie van de dialoog met Zuid- Afrika tot een scheuring in de organisatie te leiden. De ministersconferentie wordt al geboycot door Oeganda, Congo Kin shasa, de Centraal Afrikaanse Repu bliek en Mauritius. Ze zijn het niet eens met de beslissing de topconfe rentie te verplaatsen van Kampala, de hoofdstad van Oeganda naar de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. De OAE besloot, hiertoe omdat een aantal landen, onder meer Zambia en Tanzania, het regime van generaal Amin van Oeganda niet erkennen. De minister van buitenlandse zaken van Congo-Brazzaville betoogde dat het bewind van John Vorster van Zuid-Afrika alleen de taal van het ceweld verstaat en dat een dialoog dus geen zin heeft. Zijn collega van ivoorkust onderbrak hem door gerof fel op zijn lessenaar. President Houohouet Boigny van voorkust heeft eep.'eit voor een dia loog met Zuid-Afrika. De ministers moeten een agenda opstellen voor de 'opconferentie van volgende week. Tanzania heeft voorgesteld een dia loog te veroordelen. Lesotho en Ivoorkust willen de kwestie ter dis cussie steller Na een uitvoerig debat hebben de ministers gisteren besloten dat Tanzania, Ivoorkust' en Lesotho echter de schermen moeten proberen ten gezamenlijk voorstel te doen waarover op de komende topconfe rentie gepraat kan worden. Inmiddels heeft Ivoorkust laten weten, dat zijn delegatie de conferen tie zal verlaten als de anderen niet '-an plan zijn serieus over de zaak te onderhandelen 'aii.se wegen is sterk verminderd PARIJS Door de snelheidsbe perkingen. die verleden jaar op gro te delen van het Franse wegennet zijn ingevoerd zijn honderden men senlevens gespaard. Jacques Baumel, staatssecretaris van premier Chaban-Delmas. heeft de plannen ter verfijning van de snelheidsbeperkingen uiteengezet. Voor 13.000 km grote verkeersweg werd verleden jaar een maximum snelheid van 110 km/u ingevoerd. Alleen de grote moderne tolwegen zijn van deze maatregel uitgezon derd. Dit jaar zal de maximum snelheid al naar de plaatselijke omstandighe den schommelen tussen de 100 en 120 km/u. Op sommige trajecten zal zij geheel kunnen worden opgehe ven, aldus Baumel. In de komende vijf jaar zullen 2000 punten, waar thans veel onge lukken gebeuren, geheel verdwijnen. Zwaar bewapende agenten heb ben in de Amerikaanse stad Al buquerque in de staat Nieuw Mexico een park ontruimdna dat er in de stad ernstige on lusten waren uitgebroken. Twee meisjes, die nog last hebben van de gevolgen van traangas, wor den naar een arrestantenwagen gebracht. ferijk voor onder meer de Ne- 8e vr ïe e -ie vrouwen die na een mis- Iwelijk met een buitenlandse GEN per naar ons land terugkeren. I vragen van internationaal line pdingsrecht, waarover prof. is of lir- Sauveplanne en prof. mr. J. «reiig. Dcclen pre-adviezen hebben \dj. Dlfen" Sauveplanne vindt dat de Ne- rechter in elk concreet ge moeten nagaan met welke er de echtgenoten het meest en zijn, en dat recht moet n. Prof. Deelen wil erkenning in hel buitenland ultgespro- itscheiding tussen Nederlan- ons land in enkele gevallen maken, ook als die scheiding is met Nederlands recht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het is vrij wel zeker dat op zeer korte tter- mijn een begin zal worden ge maakt met de samenwerking tus sen het Rotterdams Nieuwsblad (Sijthoff) en Het Vrije Volk in Rotterdam. Het belangrijkste be letsel dat nog het wereldkundig maken van de integratie van beide bladen verhindert, is de positie van HVV-hoofdredacteur H. A. Wigbold, die door het Sijt- hoff-concern moeilijk verteer baar is. Het t»?sluit tot samenwerking van beide bladen (HVV-directeur drs. C'aus gisteravond: „Zodra de concep tie gereed is zullen we die, na het personeel Ingelicht te hebben, bekend maken") zal de mogelijke ontmante- Het Vrije Volk (ruim 250.000 abon nees) inluiden. Bij de integratie met het Rotterdams Nieuwsblad (met de Schiedamsche Courant en het Vlaar- dings Dagblad. 75.000 abonnees) gaat het om de Rotterdamse editie van Het Vrije Volk (ruim 140.000 abon nees). Daarnaast heeft HW een ster ke markt in Arnhem (ruim 40.000 abonnees) terwijl de overige 70.000 lezers over het gehele land verspreid zijn. Voor de editie Arnhem, zo is bekend, heeft Kluwer in Deventer (ondermeer uitgever van Deventer Dagblad en Gelders-Overijselse Cou rant) grote aandacht, terwijl ook contacten bestaan met De Gelderlan der (Audet-pers) en de Arnhemse Courant (v/h fa M. J. van der Loeff). De 70.000 landelijke abonnees van HW zouden overgaan naar Het Pa rool (met de Volkskrant verenigd in De Perscombinatie). NVV dringt aan O Degenen die op een spoedige beslis sing over deze veelzijdige opsplitsing aandringen zijn de aandeelhouders van HW, de Centrale Levensverze keringsmaatschappij in Den Haag en het NVV. Het Vrije Volk lijdt nog altijd miljoenen verliezen en die wor den voor een groot deel gefinancierd uit de stakingskassen van het NVV. Omdat die kassen door de recente stakingen, in het bijzonder in de bouw, vrijwel volledig zijn uitgeput, heeft vooral het NW er belang bij dat er spoedig verandering komt in de structuur van het HW Het opmerkelijke bij de ontmante ling van HW is dat niet alleen het Sijthoff-concem en de Perscombina tie zijn benaderd, maar dat ook ge probeerd wordt de Nederlandse Dag blad Unie (Algemeen Dagblad Han- delsblad-NRC) in te schakelen voor een technische samenwerking Fijt- hoff heeft in Den Haag'Rijswijk een nieuwe drukfabriek. waar dagelijks zo'n 300.000 kranten worden gemaakt. De persen hier zijn evenwel niet be rekend voor nog eens 150 000 HVV- kranten die ook in de middaguren van 12 tot 15 uur zouden moeten worden gedrukt. Daarom zijn tussen Sijthoff en de NDU besprekingen ge opend om de nieuwe geïntegreerde krant HW/Rotterdams Nieuwsblad (samen een oplage van ruim 200.000) op de NDU-persen in Rotterdam te drukken. Het is duidelijk dat pas een zo efficiënt mogelijke exploitatie van deze Rotterdamse krantencombinatie kan worden bereikt als niet alleen gezamenlijk gezet en bezorgd wordt, maar als ook een eenheid in het pa gina-formaat wordt verkregen. Op dit ogenblik verschilt de paginagroot te van HW aanmerkelijk met die van de Haagse Courant (Sijthoff) en het Rotterdams Nieuwsblad. Hoewel Het Vrije Volk althans in Rotterdam een groeiende krant is en het duidelijk geworden is dat net Rotterdams Nieuwsblad de strijd met HW op het Rotterdamse front verlo ren heeft, moet niettemin werri«n aangenomen d»* er- - <-'• ke positie van Sijthoff tot uitdruk king zal komen in de nieuwe krant die straks in Rotterdam gemaakt zal worden. Op de redactie van Het Vrije Volk wordt de laatste tijd intensief vergaderd over het behoud van de identiteit van eigen krant. Parlemen tair-redacteur Frits van der Poel deed op het onlangs gehouden con gres van de Nederlandse Vereniging van Journalisten een beroep op het NVJ-bestuur zich in verbinding te stellen met de eigenaars van HW om de identiteit van dit blad niet te ver kopen, „omdat dit niet te verkopen is." Bij de besprekingen over de sa menwerking tussen het Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk heeft het Sijthoff-concern naai' verluidt meer dan eens laten weten dat hoofd redacteur Wigbold in de nieuwe krant onaanvaardbaar is. Het liefst zou Sijthoff wensen dat hij helemaal verdwijnt of anders zouden „advi seurs" aan hem moeten worden toe gevoegd om op Wigbold te letten. Naar onze informatie willen de on derhandelaars van Het Vrije Volk op deze eisen niet ingaan. Lamlendig Op de HW-burelen in Rotterdam en Amsterdam heerst de laatste 'iid een „lamlendige sfeer", omdat met name de "edacteuren die zich bezig houden met de landelijke pagina's- onzeker en beducht ziln over de toe komst. Als de landelijke editie zou worden overgenomen door de Pers combinatie kan dat ontslag betekenen voor ta'rb'ke redacteuren Ook d» °0 man «terke redec'ie in Arnhem'rit in zorgen Hoewel het is we' duidelijk geworden dat de i—~ré 'n 7.'n g-ehee' hier in rode e«*-rS tu. Overoen-nncr door biivoor- HM Kluwer zal tot gevolg hebben oe-> annmerWdbke fnk*-imning van de -~5rc'.:e. zo wordt gevreesd Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het Neder landse Consumentencontactor- gaan zal morgen in de vergade ring van de Contactcommissie voor Consumenten in de EEG protesteren tegen de maatregel, die de landbouwministers van de EEG dinsdag hebben vastgesteld voor o.a. het vetgehalte en de prijs van de consumptiemelk. Deze regeling, die op 1 april 1972 van kracht zal worden, heeft tot ge volg dat het vetgehalte van de melk zal stijgen tot minimaal 3,5 procent. (In Nederland was dat vetgehalte tot voor kort nog 3 procent, in afwach ting van een uniforme EEG-regeling was het de laatste tijd al opgetrokken tot 3.2 procent). Deze verhoging van het vetgehalte zal. gepaard gaan met een prijsverhoging van twee cent per liter. Nu gaat het het Consumentencon tactorgaan niet zozeer om die prijs verhoging, als wel om de verhoging van het vetgehalte, „waardoor wij Ne derlanders gedwongen worden enorm vette melk te drinken, zonder dat er een duidelijk alternatief is", aldus drs. G. Hilkens, EEG-specialist van het Consumentencontactorgaan en lid van de Europese commissie voor consu menten. „Vrijdag moeten wij in deze commis sie ons standpunt bepalen ten opzichte van de nieuwe verordening voor de consumptiemelk. Wij hebben al een voorstel geformuleerd, waarin wij er op aandringen de verhoging van het vetpercentage achterwege te laten. Voor het geval wij op dit punt niets meer kunnen bereiken, zouden we wel graag willen dat er in de nieuwe ver ordening een duidelijke regeling wordt opgenomen, waardoor het in elk land mogelijk wordt ook vetarme melk te produceren, indien de bevolking dit wenst", aldus de heer Hilkens. De achtergrond van deze nieuwe verhoging van het vetgehalte in de melk, ligt, volgens drs. Hilkens, in het feit, dat er gewoon teveel vet gepro duceerd wordt, terwijl er in de ge zondheidszorg en de voedingssector juist een tendens is de mensen aan te raden minder vet te gebruiken. „Deze twee opvattingen: een ge zondheidsaspect en een landbouw-po- litieke zaak botsen nu met elkaar, maar het is te gek, dat de landbouw politieke kant van de zaak altijd moet overwinnen", aldus de heer Hilkens. Nu heeft Nederland, als enig EEG- land al geruime tijd de mogelijkheid minder vette melk te produceren en te verkopen (de zgn. Van Grieken- melk, genoemd naar de „uitvinder" van deze vetarme melk). Deze melk, die is afgeroomd, heeft een vetpercentage van 1,5 tot 1,8, en mag worden aangevuld met droge vetvrije stof, waardoor de echte melk- smaak behouden blijft. Zonder de toevoeging van deze speciale vetvrije stof, heeft afgeroomde melk een nare smaak. Volgens de heer Hilkens bestaat het gevaar, dat Nederland niet langer de mogelijkheid zal krijgen deze spe ciale stof aan de vetarme melk toe te voegen, waardoor het een „ondrink baar produkt" wordt. „De goedkeu ring om droge vetvrije stof aan de afgeroomde melk toe te voegen wordt altijd maar voor een jaar gegeven. Ik heb redenen om aan te nemen, dat zodra er een groot vetoverschot ontstaat, deze mogelijkheid ons zal worden ontnomen. We willen met on ze verklaring in ieder geval bereiken dat er duidelijke voorschriften op dit gebied komen", aldus drs. Hilkens. WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken stelt een onderzoek in naar berichten volgens welke Braziliaan se kanonneerboten gevuurd zouden hebben op Amerikaanse garnalen- schepen ongeveer honderd kilometer uit de Braziliaanse kust. Dit zou gisteren gebeurd zijn. De Amerikaanse schepen vertrok ken ten slotte. Niemand werd ge wond. Brazilië heeft onlangs zijn territoriale wateren uitgebreid tot 200 mijl uit de kust. MOSKOU (UPI, Reuter) Volgens ervaren weten schappelijke waarnemers zal de huidige bemanning van het ruimtestation Saljoet zeker twee weken en waarschijnlijk nog langer in de ruimte ver blijven. Commandant Dobro- wolski en zijn mannen zijn nu aan hun elfde dag bezig. De periode van twee weken wordt een minimum geacht in ver band met het veelomvattende waarnemingsprogramma waar de Saljoet voor wordt gebruikt. Hoewel liet hoofdaccent ligt op de bestudering van de gezondheid van de bemanning, zijn intussen uitgebreide metingen gedaan aan de kleur van het zonlicht dat door verschillende soorten bodem en be groeiing wordt teruggekaatst. Planteziekten Het Ls onder meer de bedoeling de landbouw te ondersteunen door het ontwikkelen van methoden om planteziekten van boven af te ont dekken) dat is soms eerder moge lijk dan een landbouwkundige het op de grond klaarspeelt) en door gegevens over het weer te verza melen. met name over regenval. Zo zijn er foto's van wolkendek ken gemaakt, cie vergeleken wor den met de gelijktijdig opgenomen televisiebeelden van de Meteoor weersaielliet. om de interpretatie van die beelden te verfijnen. Conditie -Maar de lichamelijke conditie van de mannen blijft hoofdzaak. Dagelijks wordt twee uur aan gym nastiek besteed onder andere op een soort tredmolen. Dat moet. net als de bretelDakken voorkomen dat het spierstelsel en de botten bij ge brek aan inspanning gedeeltelijk worden afgebroken. Wil men het effect van deze maatregelen goed kunnen beoorde len, dan zullen de mannen ongeveer net zo lang boven moeten blijven als de bemanning van de Sojoez-9 die met 18 dagen een wereldrecord vestigde maar na terugkomst een week op verhaal moest komen. Maar in een Sojoez-cabine is dan ook geen ruimte voor tredmolens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9