Voordelen automatisering persoonsadministraties Abortus niet strafbaar lleenin bro citron it echt troensap SEEN WACHTTIJDEN BH LOKETTEN Van gastarbeiders blijft een kwart langer hier Protesten van gemeenten «agen in Kamer <iver race Oss Advies Kamercommissie: België en Nederland moeten milieubeleid op elkaar afstemmen MAROKKANEN MINST TEVREDEN MET WERK ^itroen frisheid 'uw hele afwas Weer actie voor het kinderniercentrum Natuurwetenschappen al op basisscholen DONDERDAG 17 JUNI 1971 plan van het ministerie van binnenlandse om volgend jaar een begin te maken met de ratie van de persoonsgegevens van alle Neder- rs in het rijkscomputercentrum stuit op verzet gemeenten. Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft in een brief aan het departement ge- iteerd tegen nieuwe ontwerp-voorschriften fle bevolkingsboekhouding, omdat deze voor- en op de nog altijd omstreden invoering van itrale personenregistratie (CPA). De gemeen- sinds 1968 bezig met een regionaal opgezet- iter-registratie van de persoonsgegevens, ministerie van binnenlandse zaken streeft er |n het komend najaar een wetsontwerp op de Jn te dienen. Volgend jaar kan dan begonnen Bn,Vi met het vastleggen van de belangrijkste Seimsgegcvens in het geheugen van de rijkscom- Behalve ieders administratienummer zijn roor)namen. geslacht, adellijke titel, geboorte- land en gemeente van geboorte, nationali ses, burgerlijke staat, gezinsverhouding en Istratienummer van het gezinshoofd, lutomatiseringsplannen van binnenlandse za- |jn reeds vertraagd door de vooral bij de volkstelling gebleken noodzaak van wettelijke rege lingen ter bescherming van de privacy. Staatssecre taris Van Veen kondigde toen aan dat de centrale personenadministratie bij wet zou worden geregeld. Gelijktijdig met dit wetsontwerp wilde hij een meer omvattende wet op de privacy maken, waarin be- halve de registratie bijvoorbeeld ook de bescher ming tegen verborgen camera's, aftappen van tele foongesprekken. enz. geregeld zou worden. Het ziet er nu naar uit dat de automatiseerders van binnen landse zaken niet op een dergelijke algemene priva cywet willen wachten, omdat de voorbereiding van zo'n wet zeker een of twee jaar zou vergen. De invoering van de centrale personenadministratie zou echter niet langer kunnen worden uitgesteld, om dat „industrie en overheidsdiensten er niet meer buiten kunnen". De invoering van een centrale personenadmini stratie zal een van de eerste zaken zijn waarmee het nieuwe kabinet straks te maken krijgt. Het nut van een dergelijke registratie wordt door bijna iedereen ingezien, maar de manier waarop dit moet gebeuren is nog een belangrijk twistpunt. De ge meenten vinden 'dat er voorlopig geen behoefte is aan een op één punt gecentraliseerde personenad ministratie in rijkscomputers naast de in opbouw zijnde regionale centra van de gemeenten. Van de kant van de volkstelling-critici, nu ver enigd in de werkgroep registratie persoonsgegevens, wordt bovendien aandrang uitgeoefend op een zoda nige regeling van de privacy der burgers dat mis- bruik onmogelijk wordt gemaakt. De problematiek van de registratie van persoons gegevens heeft meer kanten dan alleen de bevol kingsadministratie. Ook de registratie van medische, fiscale, justitiële en andere gegevens is in het ge ding. Hieronder volgt het eerste van een serie artikelen over een aantal aspecten van dit vraagstuk. igei ni Tioeft geen computermaniak n om in te zien dat de auto- lering van de vele perso- Sdministraties grote voor heeft. Veel routinewerk I overbodig, lange wachttij- jtan loketten gaan tot het >^en behoren, ellenlange f llieren in duplo kunnen ijnen. I n u ook komt, u zegt uw per- Ummer, en via een rechtstreek- XV >|nding met een centrale com- Xverschijnen alle gegevens, tot dag bijgewerkt, op een beeld- e computer zoekt in een mum alle gegevens bij elkaar die isclfcpreid en vaak onvindbaar ge- ipl< 'kj© rial 1 VI gsn Ie HAAG (ANP) Het lid van InVtdc kamer Dolman (PvdA) 5 VQfe regering schriftelijk ge el of zij, nu tijdens dc 24-uur- ïcc in Oss in het afgelopen er lldc twee coureurs het leven verloren, bij het standpunt ^Jat ten aanzien van dergelijke ^^ènten geen wettelijke maatre- Ddig zijn. ril weten bij welk aantal do- de grens voor dergelijke •Éelen ligt, welke veiligheids- ÉRelen in Oss zijn getroffen en Vee heeft plaatsgevonden onder ■iciën van de Nederlandse Mo- ■■'Bond. règistreerd staan op persoonskaarten van gemeenten, in archiefkasten van ministeries, op ponskaarten van over heidsinstanties, in kaartenbakken van verenigingen, op dagafschriften van banken en in registers van kerkleden en dienstplichtigen. Bij al die instanties heb je nu nog een apart nummer. Voor mezelf kom ik tot ongeveer dertig nummers, va riërend van het paspoortnummer tot het nummer van mijn journalisten- kaart. Een van die dertig nummers is het (landelijk) administratienum mer dat door de gemeente Amsterdam op mijn persoonskaart is gezet. Dat persoonsnummer komt in een vol gend artikel uitvoeriger aan de orde, maar voor wie het interesseert geef ik vast m'n eigen nummer: 508.9582.693. Wat zou het niet makkelijk zijn wan neer je voor elk loket en op elk for mulier met dat ene nummer kon vol staan. Voor we ons verdiepen in de geva ren die het regime van Big Brother en diens alomtegenwoordige compu ter-kolonels mee brengen, is het mis schien goed een blik te werpen op de chaotische gegevensverwerking zoals we die nu kennen. RIJBEWIJS Een alledaags voorbeeld. U moet uw rijbewijs verlengen. De lijdens weg begint bij het kantoor van de ANWB waar u een aanvraagformulier moet halen. Dan gaat u naar de bur gerlijke stand waar u een uittreksel uit het bevolkingsregister kunt krij gen. Wie ouder is dan zestig gaat ver volgens een ochtendje bij de dokter in de wachtkamer zitten. Daarna wordt het formulier opgestuurd. Het wordt na enige tijd teruggestuurd, voorzien van een handtekening van een arts die (wanneer je jonger dan zestig bent) zonder je ooit gezien te hebben bevestigt dat er medisch geen be zwaren zijn. Tenslotte laat u een pas foto maken (dat kan in zes minuten, al kunt u dan later niet met goed fatsoen uw rijbewijs laten zien) en stuurt u het hele zaakje opnieuw op. Ten lange leste krijgt u dan het verlengde rijbewijs. Kosten behalve de leges: veel rompslomp voor het amb tenarenapparaat en veel ergernis en 'lman informeert voorts wel- loud is van de circulaire die (ster van binnenlandse zaken (ten tot de commissarissen der h met het verzoek de burge- in hun provincies te advise- bij het verlenen van onthef- 'oor wedstrijden met motor- n aan bepaalde veiligheids- het bijzonder aandacht te Wat hebben de commissa- pn de koningin, in het bijzon- in Noord-Brabant, naar aan- an deze circulaire gedaan en ncrete gevolgen heeft de cir- n Oss gehad.", aldus het so- he Kamerlid. tijdverlies voor de aanvrager. De computer kan hier waarschijnlijk niet al het werk uit handen nemen, maar de zaak wel een stuk vereenvoudigen. MEDISCH Een ander terrein waarop de com puter zegenrijk werk kan doen is de medische sector. Hoeveel informatie over patiënten gaat niet verloren door dc gebrekkige registratie van som mige artsen of eenvoudig doordat sommige huisartsen hun gegevens b\j verhuizing niet doorsturen naar hun collega's? Hoe vaak moet je in ziekenhuizen, bij specialisten en huisartsen niet de medische geschiedenis van jezelf en je familie oplepelen. Waarom moet je soms binnen enkele maanden twee maal een bijna identieke medische keuring ondergaan (voor een sport club, de bloedtransfusie of een pen sioenfonds)? Zou dat bij een gecentra liseerde administratie ook nodig zijn Het zou ook een enorm voordeel zijn wanneer een ziekenhuis bij plotselin ge opname (bijv. bij een verkeerson geluk) meteen over alle noodzakelijke gegevens beschikte (bloedgroep, chro nische kwalen, enz.). Wie af en toe verhuist zal de PTT dankbaar zijn dat reeds een klein stukje van de adreswijziging geauto matiseerd is. Door één kaart aan de PIT te sturen wordt je adres al auto matisch gewijzigd bij ANWB, Rode Kruis, RPS, giro, telefoondienst en plaatselijk postkantoor. Het zou nog makkelijker zijn wanneer de PTT meteen alle andere belanghebbende instanties verwittigde (inclusief alle abonnementen en lidmaatschappen). We kunnen gerust zijn: dat komt al lemaal. De PTT doet zelfs meer dan wij wensen: ze i3 ook van plan adressen- materiaal tegen betaling ter beschikr king te stellen van reclamebureaus. Wie daar niet voor voelt moet dan zijn door de PTT gecodeerde brie venbus maar dichtspijkeren. De lijst voordelen van een geauto matiseerde en geïntegreerde perso nenadministratie is eindeloos uit te breiden. Alleen al de gemeenten heb ben jaarlijks miljoenen en miljoenen mutaties te verrichten. Die mutaties moeten weer aan duizend en een in stanties worden doorgegeven. De computer kan dat allemaal oneindig veel sneller en efficiënter. Van een onzer verslaggevers HAARLEM Nederland en België moeten hun beleid ter bescherming van het milieu met spoed op elkaar afstemmen, vooral gezien de noodzaak het Belgische deel van het grens gebied verder te industrialiseren. Voordat zo'n gemeenschappelijk be leid mogelijk wordt, zullen beide lan den eerst in eigen huis tot een grote re eenheid van aanpak moeten ko men. Dat is een van de conclusies die de Nederlandsche Maatschappij voor nijverheid en handel en het Vlaams economisch verbond op een studiedag hebben bereikt, en die zij hebben voorgelegd aan de premiers van beide landen. COÖRDINEREN De organisaties bepleiten het aan wijzen van één minister in elke rege ring, die de milieuzorg moet coördi neren. Het ligt volgens hen-voor de hand dat dit de bewindsman voor volksgezondheid zal zijn. Zoals bekend heeft de Nederlandse regering voor het internationale over leg over deze zaken de minister van economische zaken als centrale figuur aangewezen, terwijl bij de binnen landse beleidsvorming inderdaad de staatssecretaris van volksgezondheid een belangrijke rol speelt. CONCLUSIES Andere conclusies van de Maat schappij en het Verbond zijn dat de zorg voor milieuhygiëne niet ten kos te mag gaan van de gewenste indus triële groei, zij het dat juist die in vesteringen moeten worden aange moedigd die de bestaande milieube lasting verminderen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Uit een in opdracht van de ministerie van CRM en van sociale zaken en volksgezondheid ingesteld onderzoek is gebleken dat een kwart van de buitenlandse werknemers die naar ons land komen als „langblijvers" beschouwd moeten worderu On geveer twaalf procent van de buitenlanders vestigt zich definitief in ons land. Het onderzoek is in 1967 en 1968 gedaan. Een door de ministeries inge stelde commissie van deskundigen onder voorzitterschap van drs. A J. van der Staay, die tot november 1968 bij het ministerie van CRM werk zaam was, vindt dan ook dat het be leid ten aanzien van de buitenlanders zich op twee categorieën moet gaan richten: degenen die kort en degenen die lang in ons land blijven. VERBLIJFSDUUR Tweede artikel: touwtrekkerij tus sen rijk en gemeenten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een vrouw die abortus ondergaat of vraagt moet niet langer strafbaar zijn. Wel moet het aborteren door onbevoegden strafbaar blijven. Een arts die abortus verricht moet niet meer gestraft worden maar wel zal hij onderworpen zijn aan duidelijke wettelijke voorwaarden. Dit is het advies van de commissie, bestaande uit de Kamerleden Van Schaik (KVP), Geurtsen (VVD). Boer- tlen (ARP) en Tilanus (CHU) die voor informateur Steenkamp een rapport over het abortusprobleem heeft uitge bracht. Erkende instelling De commissie is verder van mening dat bij de beslissing van abortus de bescherming van het leven van de vrucht moet worden afgewogen tegen de ernstige bedreiging van het gees telijk en lichamelijk welzijn van de vrouw. Het is de bedoeling dat het una niem rapport van de commissie als bijlage wordt gevoegd aan het re geerakkoord dat morgen zal worden gepubliceerd. Aan de beslissing tot abortus moet een advies ten grondslag liggen van een wettelijk erkend team van ver schillende deskundigen. De eerste wettelijke voorwaarde voor een ge neeskundige is dat de behandeling wordt verricht in een erkende zie- keninrichting. Meldingsplicht Ook zal er meldingsplicht komen voor elk geval aan de inspecteur van de volksgezondheid. Wanneer de ge neeskundige niet aan deze wettelijke voorwaarden voldoet, is hij evenzeer strafbaar als de onbevoegde, die abortus verricht. Het blijft voor de beoordeling van de rechters, zo is verder tussen de WD, ARP, KVP, CHU afgesproken (DS'70 deed niet mee aan dit overleg) of in het geval een medicus heeft ge handeld uit strikt medische noodzaak. De eerder genoemde voorwaarden zijn dan niet van toepassing. Concessie Het abortus-akkoord kan worden gezien als een concessie van de WD tegenover de confessionele partijen. In het program van de ARP wordt bijvoorbeeld abortus aanvaardbaar geacht ter bescherming van de licha melijke en geestelijke gezondheid van de zwangere vrouw. Het Nationaal Protestants Centrum voor de Geestelijke Volksgezondheid zegt ingenomen te zijn met het ak- koórd over de abortuswetgeving. De gemiddelde verblijfsduur van Spanjaarden, Italianen, Marokkanen en Turken varieerde ten tijde van het Met lioofrl nnrlor trnntnr onderzoek tusser> dB 2.4 en 5.7 jaar ltlUl I1UU1U Oliuer iracioi De commissie constateert dat hoe wel de buitenlanders veelal dezelfde rechten hebben als Nederlanders, zij er in de praktijk dikwijls geen ge bruik van kunnen maken. Dat komt enerzijds doordat de buitenlander last heeft van de taalbarrière en vaak de rechten niet kent. Anderzijds worden de bestaande wetten en regelingen door Nederland se organen soms verschillend geïnter preteerd. Een actief voorlichtingsbe leid is volgens de commissie noodza kelijk. SPECIAAL BELEID Een heel speciaal beleid is nodig voor de twaalf procent van de bui tenlanders die zich definitief in ons land vestigen Het zou gericht moeten zijn op de bevordering van hun in passing in de Nederlandse samenle ving. Aan hun huisvesting moet een HALLUM De 68-jarige mevrouw A. Louwsma-Meijer uit het Friese Hallum (gem. Ferwerderadeel) is bij een verkeersongeluk omgekomen. Zij wilde voor een haar tegemoetkomen de tractor wachten maar bleef, toen zij van haar fiets stapte, met haar mantel achter het zadel hangen, waarna zij viel. Zij kwam met het hoofd voor de wielen van de tractor en was op slag dood. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren het congres 1971 van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen in de aula van de KMA in Breda bijgewooyid. Op de foto van links naar rechts: mr. G. Ch. Aalders, voorzitter van Expogé, prinses Beatrix, prins Claus en burge- hoge prioriteit worden gegeven. Ook zouden de huisvestingsmoge lijkheden voor andere buitenlanders die hun gezinnen naar Nederland willen laten overkomen belangrijk verbeterd kunnen worden door het ter beschikking stellen van woning wetwoningen en van kredietgaranties. WONINGZOEKENDE De buitenlanders zouden ingelicht moeten worden over de mogelijkheid om zich direct na aankomst in Neder- iand als woningzoekende te laten in schrijven. Voor niét in gezinsverband wonen den vindt de commissie dat bijvoor beeld fondsen ingesteld zouden kun nen worden waardoor betaalbare woonruimte ter beschikking zou ko men die beantwoordt aan de wensen van de zelfstandig levende buitenlan ders. De meerderheid van hen wenst geen kosthuis, hotel of pension, maar zelfstandige woonruimte. TAALBEHEERSING In verband met dc toekomstmoge lijkheden van de buitenlanders be veelt de commissie aan het bevorde ren van de taalbeheersing (zowel de eigen taal als het Nederlands) en al gemene vorming. De gesubsidiee-de vakopleidingen zouden verbeterd moeten worden. Voor de uitvoering van deze zaken zouden de gesubsidieerde instellingen ten behoeve van de buitenlandse ar beiders verder uitgebouwd moeten worden. Ook beveelt de commissie de Instel ling aan door verscheidene ministe ries van een permanente commissie, die het vraagstuk van de buitenland se werknemers in al haar facetten bestudeert en gevraagd of onge vraagd advies kan uitbrengen ONTWIKKELINGSHULP De helft van de commissie vindt (lat er geen aanleiding bestaat het vraagstuk van de ontwikkelingshulp in de aanbevelingen te betrekken. De andere helft van de commissie meent echter dat dit wel nodig is. Dit deel van de commissie vindt dat er een direct verband moet wor den gelegd tussen de internationale arbeidsmarktproblematiek en de ont wikkelingshulp. Een integratie van het beleid zou onder meer tot gevolg hebben dat de ontwikkelingshulp on dersteunend kan optreden voor de meerderheid van de buitenlanders die later weer naar hel ontwikkelings land terug gaat BIJZONDERE POSITIE Uit het onderzoek dat door middel van steekproeven alleen onder Italia nen, Spanjaarden, Turken en Marok kanen is uitgevoerd, blijkt dat de buitenlanders van deze laatste natio naliteit op veel gebieden een bijzon dere positie Innemen. Zij zijn het minst tevreden met het werk dat zij in ons land krijgen. Onder hen ls het grootste percenta ge dat inbedrijven werkt waar geen vertaling van de veiligheidsvoor schriften is (78 procent): zij hebben het grootste percentage mensen dat in huizen woont zonder bad- of douche gelegenheid (30 procent); zij worden het minst bij Nederlanders thuis uit genodigd (22 procent), NEDERLANDSE VROUW Ook zij hebben de minste waardering voor de zelfstan dige positie van de Nederlandse vrouw; bij hen zijn ontevredenen over het werk minder ziek dan tevredenen, terwijl bij de Italia nen, Spanjaarden en Turken de ontevredenen juist vaker ziek zijn. Van een verslaggever UTRECHT In Utrecht zal in de week van 19 tot en met 26 juni weer een inzamelingsactie worden gehou den voor het kinderniercentrum dat waarschijnlijk in maart 1972 wordt geopend in het Utrechtse Wil- helmina kinderziekenhuis. In dat centrum zullen kinderen die nierpatient zijn kunnen worden ge- dialyseerd. In Nederland heeft men zich tot dusver nog nauwelijks aan deze kinderdialyse gewaagd, omdat zich daarbij tal van bijzondere pro blemen voordoen. Voorlopig start dit centrum met vier bedden. Naar schatting 50 Ne derlandse kinderen hebben jaarlijks hetzij voor een transplantatie hetzij na een transplantatie die ,<niet aan slaat", dialysebehandeling nodig. In de toekomst zullen op de kinderafde lingen van vier a vijf academische ziekenhuizen ook kinderniercentra worden ingericht. De kunstnierbehandeling van kin deren kost ongeveer een kwart meer dan die van volwassenen, omdat er meer personeel voor nodig is. De ver wachting Is evenwel, dat de zieken fondsen en de particuliere verzeke raars op de duur ook deze extra kos ten zullen gaan betalen. De inzamelingsactie wordt georga niseerd door de afdeling Utrecht van de Ver. tot steun van dé nierstichting. Aan deze actie hebben o.m. ballon vaarder Jan Boesman, vele radio-om roepen en de Utrechtse studenten hun medewerking toegezegd. (Van een verslaggever) DEN HAAG Het onderwijs in de natuurwetenschappen moet al op de basisschool beginnen. Dit adviseert de commissie modernisering leerplan scheikunde. De commissie wil de vakken schei kunde, natuurkunde en biologie als een geïntegreerd geheel op de scholen onderwijzen. Op alle schooltypen in het voortgezet zou een minimum-pro gramma voor leerlingen tot 16 jaar ingevoerd moeten worden. Ter voor bereiding daarop zou op de basis school een vak als „science" gegeven moeten worden. De commissie-schei- kunde gaat nu leerplannen opstellen voor de verschillende takken van on derwijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7