onfessionelen tl één partij WEHRMANN VRIJ Breznjew prijst westerse landen VAKBONDEN: REORGANISATIE VAN GELDER ONVERMIJDELIJK Het Kwartet j Rapport radicalen lik: Indonesië irandert niet erstromingen In Brazilië «I aangeboord Deens deel iln Noordzee T weigert diteim rapport te geven Verbreek banden met Pakistan Chileen doodt twee agenten Afkoopregeling rentekaarten Sanering per project tot 1973 VflIIIIIVl Chevron mag niet bouwen in Schotland (R'TA) HIT Willi iemwe JLeidlse Commit Donderdag 16 juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert m teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. f 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur HAAG Binnen een jaar illen KVP en CHU moeten d in een algemene chris- i volkspartij van vooruit- nde signatuur. Imersfoortse groep van voor- confessionele radicalen heeft aangegeven in een rapport a de drie partijvoorzitters is pden. De conclusie van het i wordt gedeeld door het par- ur van de KVP. dat zich al bp dit standpunt had vastge- KVP-bestuur heeft zelfs een Sliste opvatting. Wanneer ARP I niet aan de vorming van een Ie christelijke volkspartij zou- |len meewerken, zou dat tot luk in de christen-democrati- jnenwerking leiden. In KVP- eldt in dit verband het motto: RTA (Reuter) De Indo minister van buitenlandse Adam Malik, heeft dinsdag- I buitenlandse diplomaten de ring gegeven, dat de politieke en de veiligheid in Indonesië derd zullen blijven na de al- I verkiezingen in Indonesië, die worden gehouden, imocratie zal bewaard en de it gehandhaafd blijven, zo zei ian een diner, dat door de Golkar, de door de regering le organisatie van functionele gegeven werd. (dels heeft de Westjavaanse bevelhebber, generaal-ma- Itono, ontkend, dat meer dan leden van de mohammedaanse pachdatoel Oelama tijdens de igscampagne zijn vermoord. n de afgelopen weken wel Roofmoorden gepleegd, zo zei ^US 50.000 mensen hebben ,ns uibningen in Brazilië moeten doordat de Amazone, waar- £,T t water sterk gestegen is als [van de gesmolten sneeuw in lesgebergte, buiten haar oe- ;etreden. Er is veel vee ver en aan de gewassen is grote toegebracht. raziliaanse minister van bin- zaken, Jose Costa Caval- :ft. meegedeeld dat met bo- ;evoerde levensmiddelen, kle- medicijnen, aan de getroffen worden verstrekt.. Vele men- len malaria of tyfus hebben Mem van de Deense sector Noordzee is een gasreserve ird die gedurende twintig tot anderhalf miljard kubie- per jaar kan leveren. Een isortium, dat het alleenrecht ir de opsporing en winning vaterstoffen in de Noordzee- jheeft meegedeeld dat nog juli Irden onderzoccht of het gas de smarken geleverd zal worden, irdertten van de aanleg van een Ig die het gas aan land moet worden op een half miljard ren Seraamd. Het gas is aange- opgp een kalksteenstructuur, wat tezefk op betrekkelijk ongunstige p-omstandigheden duidt, al- jconsortium. il YORK De „New York leeft laten weten dat zij ge- heeft de in haar bezit zijnde documenten, over Vietnam te igen aan de autoriteiten, ad moet zich vandaag hier- antwoorden op een zitting tederale districtsrechtbank in 'k. Het bevel om voor de te verschijnen is gegeven federale rechter Gurfein na- Amerikaanse ministerie van verzocht had de „New les" opdibcht te geven de n te overhandigen, it eist met name inzage van van een vertrouwelijk rap- aamd „geschiedenis van de arise besluitvorming inzake lambeleid" en van het doku- idie over bevelvoering en van het incident in de golf tin". Beide dokumenten zijn door het tijdelijk publikatie- an rechte» Gurfein. raa< k e ,em„ )orer 12 6 hebC ïgroa1 ïgel lien in f iborèuc ..Graag met u. maar desnoods zonder •j", een zinnetje, dat ook voorkomt in hel rapport van de Amersfoortse ra dicalen. Volgens het rapport van deze groep zal de algemene christelijke volkspar tij niet alleen een duidelijk herken baar vooruitstrevend karakter moeten hebben, maar bovendien ook open moeten staan voor mensen die zich geen christen willen noemen. Er zal een werkgroep moeten wor den ingesteld om de gedachten en be sluitvorming binnen de drie afzon derlijke partijen te begeleiden. De procedure moet al in het vroege najaar van 1971 op gang worden ge bracht. Het rapport van de Amersfoortse groep wordt begin volgende week met instemming van de drie voorzit ters gepubliceerd. Een delegatie van de Amersfoortse radicalen heeft daarover dinsdagavond in een ge sprek met de drie voorzitters over eenstemming bereikt. DEELNEMERS De groep radicalen ontleent haar naam aan haar eerste bijeenkomst, enige tijd na de verkiezingen van 28 april, in Amersfoort. Deelnemers zijn onde- andere de KVP-ers P. Beugels, P. van Zijl, P de Zeeuw, L. Bruin, prof. mr. D. H. M. Meeuwessen en prof. dr. P. Steenkamp, de antirevo lutionairen mr. P. J. A. Idenburg, mr. A. G. Smallenbroek en H. Volten en uit de CH-hoek dr. J. Bleumink en J. Groeneveld, de voorzitter van de CNV-organisatie „Werkende Jeugd", die deze week uit de Unie is getre den. maar desondanks aan het werk van de groep blijft meedoen. ONDER INDRUK Het besluit van het KVP-bestuur om te streven haar de vorming van een algemene christelijke volkspal-tij dateert van enkele dagen na de ver kiezingen. Het bestuur zou zeer onder de indruk zijn geweest van het ver lies van vier zetels. Overigens wordt de vorming van de algemene volks partij in die kring gezien als de con-, sequentie van een resolutie die de KVP-raad december 1967 heeft aan vaard en waarin dit doel met zoveel woorden werd aangegeven. Voor het KVP-bestuur slaat overi gens wel vast, dat de partij niet meer in haar oude gedaante, maar met een nieuwe naam en met een nieuwe or ganisatie aan de verkiezingen zal deelnemen. WEERSTANDEN Het verwacht intussen wel dat vooral bij de ARP weerstanden tegen de vorming van een chris telijke volkspartij zullen blijken te bestaan. Van de CHU wordt meer medewerking verwacht. Rinus Wehrmann thuis in Den Haag, tussen vader en moeder op" de bank. Op schoot zit zijn kleine neefje, dat eveneens Rinus heet. Kamerlid D'66 DEN HAAG Het tweede-Ka merlid Engwirda (D'66) heeft aan de bewindslieden van buitenlandse za ken gevraagd of zij bereid zijn de economische betrekkingen en de ont wikkelingssamenwerking tussen Pa kistan en Nederland op te schorten tot Pakistan is teruggekeerd „op de weg van de legaliteit." Gevraagd wordt een overzicht van de economische transacties, die sinds het uitbreken van de burgeroorlog in Pakistan met dit land hebben plaats gehad. Ook zou vragensteller, hetzij vertrouwelijk aan de Tweede Kamer uitgebracht, hetzij openbaar gemaakt, de rapporten willen kennen, die de Nederlandse consul in Dacca, die daar sinsd 25 maart gevestigd zou zijn, heeft uitgebracht. Ten slotte vraagt de heer Engwirda of de bewindslieden initiatieven zou den willen nemen om ook andere lan den te bewegen de economische rela ties en de ontwikkelingssamenwer king met Pakistan te verbreken. WASHINGTON (UPI) De Wesl- duitse kanselier Willy Brandt, die momenteel voor overleg in cfk VS verblijft, heeft dinsdag gezegd', dat hij „positief staat" tegenover een ver klaring van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Ro- 0ers, dat de NAVO een troepenreduc tie in Europa moet beginnen als een symbolische stap." Maar hij voegde caar tijdens een rede voor het Wood- row Wilson-Instituut in Washington aan toe, dat troepenvermindering in Europa globaal gesproken od weder kerige basis moet plaatsvinden. BERLIJN (UPI, AP, Reuter) De partijleider van de Sowjet- unie, Leonid Breznjew, heeft gis teren in een rede op het Oost- duitse partijcongres een pleidooi gevoerd voor ontspanning in Europa. Hij zei ondermeer, dat de Sowjetunie bereid is te stre ven naar een „effectieve overeen komst" met het Westen ter ver mindering van de spanning rond om Berlijn* „Ik kan niet spreken namens onze partners bij de onderhandelingen die nu gevoerd worden over Berlijn, maar wat ons betreft, wij zijn bereid tot nieuwe inspanningen opdat deze zaak met succes kan worden afgeslo ten". Breznjew liet zich zee- welwillend uit over de politiek van sommige westelijke landen. „Wij zijn allen SANTIAGO (AP) Een linkse guerrillastrijder de laaste van het trio dat vorige week de voormalige vice-president Zujovic vermoordde heeft gisteren een aanval gedaan op het hoofdkwartier van de Chi leense recherche in Santiago. De man. Heriberto Salazar, alias „de oude man", was gewapend met een machi nepistool. Hij schoot een rechercheur dood en doodde een tweede door een zelfgemaakte bom, die hij aan zijn ceintuur droeg, te laten ontplof fen, waarbij hij zelf iok om het le ven kwam. De andere twee daders van de moord op de christen-demo craat Zujovic. de gebroeders Kalde- ron werden zondag al gedood bij een gevecht met de politie. zeer tevreden over het feit dat in de laatste tijd bepaalde positieve veran deringen plaatsvinden in de Europese situatie. Wij zijn die regeringen van de kapitalistische landen erkentelijk, die ons verlangen delen in Europese aangelegenheden de weg van ont spanning, vreedzame samenwerking en verhoogde veiligheid op het conti nent te bewandelen. Wij communis ten zijn verbeten tegenstanders van agressie en van agressors, tegelijker tijd zijn wij even verbeteren voor vechters van vreedzame coëxistentie van staten ongeacht de verschillen in hun maatschappelijke stelsel". Over de onderhandelingen met be trekking tot Berlijn zei de Russische leider dat die nu in het stadium wa ren gekomen van concrete voorstel len. Hij onderstreepte dat Oost-Duits- land „wettelijke belangen en soeve reine rechten" heeft die door een ver drag inzake Berlijn niet geschonden mochten worden. Hij omschreef deze rechten niet. Breznjew drong aan op een snelle goedkeuring door het Westduitse parlement van de verdra gen die Bonn heeft gesloten met Po len en de Sowjet-Unie. Bonn staat er op dat eerst een regeling wordt ge troffen voor Berlijn. (Van een verslaggever) UTRECHT Ook in de op 1 juli a.s. te beginnen afkoopperiode zal weer een groot aantal afkoopsommen worden uitbetaald aan vroegere be zitters van zogenaamde rentekaarten. Van 1 juli af zijn aan de beurt diegenen die zijn geboren in de jaren 1934, 1935 en 1936. Voor deze groep geldt dat hun vroegere invaliditeits verzekering in elk geval zal worden afgekocht, ongeacht het aan renteze gels beplakte bedrag. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op last van de advocaat-fiscaal van de krijgs macht is soldaat Rinus Wehr mann gistermiddag in vrijheid gesteld. De advocaat-fiscaal, mr. F. J. G. van Voorst tot Voorst nam dit besluit gezien de te ver wachten nieuwe voorschriften inzake de haardracht voor mili tairen. De behandeling van de zaak tegen Wehrmann voor het hoog militair gerechtshof op woensdag 23 juni gaat in begin sel door. De beslissing Rinus Wehrmann vrij te laten kwam nadat minister W. den Toom (defensie) had laten weten de keuze van haardracht voor militairen in principe vrij te laten. Deze beslis sing, die werd genomen aansluitend op het beraad van de Tweede-Ka mercommissie voor defensie van eer gisteren, maakte de bewindsman gis teren, na een gesprek met de bevel hebbers van de drie krijgsmachton derdelen bekend. Merkwaardig genoeg wisten dui zenden mensen het besluit tot vrijla ting al, voordat Rinus Wehrmann zelf er ook maar het flauwste idee van had. De soldaat zelf hoorde pas over zessen over zijn vrijlating van de adjunctdirecteur .van het huis van bewaring in Scheveningen. Demonstratie Bij de gevangenispoort stond een groepje betogers van Hair nog te de monstreren voor zijn vrijheid toen Rinus door een andere deur naar bui ten wandelde. Bij Rinus thuis kwa men zo langzamerhand alle gezinsle den samen. Pas om half acht kwamen de buren zeggen dat Rinus aan de telefoon was. Het kostte" zijn moeder en vader wel moeite om hem naar huis te praten, waar tientallen pers-, radio- en televisiemensen samen dromden. Toen opeens was hij thuis, lachend. Mij en heel kalm, waar hij kan blijven tot 23 juni. Of hij zich daarna bij zijn onder deel moet melden, is nog onbekend. Zelf is hij volledig bereid zijn dienst tijd normaal uit te dienen. Stralend tussen vader en moeder in, zijn petekind op schoot, zegt hij dat zijn gevangenistijd eigenlijk best was. Het zwaar arrest daarvoor in Bergen op Zoom is hem echter een verschrikking geweest. Op 13 maart was hij reeds in arrest gesteld. Veer tien dagen heeft hij in Bergen op Zoom gezeten, waarna hij naar Sprang is overgebracht. Toen hij. herhaaldelijk weigerde naar de kapper te gaan was hem wel gewezen op de te verwachten straf. Maar Rinus legt uit: „Wat weet je van militaire straffen als je zo uit de burgermaatschappij stapt? Ik dacht: „dat wordt twee jaar alle weekeinden binnenblijven in de kazerne." Het vonnis van twee jaar, uitgespro ken door de krijgsraad was eigen jaar is een tijd die je niet kunt over zien. Maar al had ik vijf jaar gekre gen. ik had het uitgezeten zonder mijn besluit te veranderen". Vader VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE 80NNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; per maand per kwartaal inzenden aan Bureau van dit'blad hokje zwart Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De vakbonden bii Van Gelder Papier zjjn tot de overtuiging gekomen, dat een reor ganisatie bij dit concern onvermijde lijk is. Die overtuiging is gebaseerd op de bedrijfseconomische informatie, die de directie van Van Gelder hen in het afgelopen weekeinde heeft ver schaft. De bonden hebben dit gisteren la ten weten tijdens de eerste bespre king, die zij sinds geruime tijd weer met de Van Gelder-directie hebben gehad. In dit gesprek is overeenge komen. dat de reorganisatie per pro ject zal worden opgezet en in fasen zal worden uitgevoerd. De heer F. de Vries, bestuurder van de Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale. verklaarde ons na afloop van het beraad dat „de vakbonden ge gronde hoop hebben dat het aantal af te vloeien werknemers eerder be neden dan boven de verwachte 1300 zal uitkomen." Uit het gistermiddag door de raad van bestuur van Van Gel der verstrekt perscommuniqué blijkt, dat de reorganisatieplan nen in het huidige stadium niet veel afwijken van het plan, dat Van Gelder tijdens de (misluk te) fusiebesprekingen met de KNP ter tafel bracht. "De plannen zullen", aldus het communiqué, voor de bedrijfsonder delen Velsen, Crown-Van Gelder Velsen, Renkum 2 en Wormer vrijwel zeker geen personele consequenties hebben. Voor de onderdelen Apeldoorn, Ren kum 1 en Wapenveld zullen ze wel een inkrimping van het personeels bestand betekenen. Hierbij neemt de papierfabriek Apeldoorn een bijzon dere plaats in, omdat de sanering aldaar naar verwachting relatief sterk zal ingrijpen en de papierpro- duktie als zodanig zelfs geheel in on derzoek is. De andere in Apeldoorn gevestigde Van Gelderbedrijven, zo als de plasticfilmindustrie, het kunst- vezelbedrijf en de schriften- en blocsmakerij, kunnen op beperkte schaal en reeds op korte termijn ver vangende werkgelegenheid bieden." (Het zou daarbij gaan om totaal 30 a 100 man). Verder deelt de raad van bestuur mee. dat totale bedrijfssluiting in Renkum en Wapenveld niet aan de orde is en dat in de sector van de verwerkingsbedrijven een aanzien lijke personeelsinkrimping op het pro gramma staat in de fabriek van Cats-Neparofa te Rotterdam. Ook op het hoofdkantoor zal een reorgani satie worden doorgevoerd: de perso neelsbezetting wordt aangepast bij de omvang van de toekomstige activi teiten. Tijdens de besprekingen van gis-< teren zijn de grote lijnen van de re- organisatieplannen uitvoerig onder de loupe genomen. Het gesprek nad i in een goede sfeer. C.B.C.-be- stuurder F. de Vries: "dit openhar tige beraad heeft de crisis tussen Van Gelder en de vakbonden, die onstond nadat men weigerde ons de nodige informatie te verstrekken, overwon nen. Het is zeer verheugend, dat de voorgenomen reorganisatie nu geheel in de sfeer van reëel overleg 'igt en dat de plannen per project en in fa sen zullen worden uitgevoerd. Dat geeft wat adem. omdat een belangrijk deel van de reorganisatie nu eerst volgend jaar en gedeeltelijk zelfs eerst in 1973 kan worden voltooid. In die tussentijd kan er nog veel veran deren. De situatie in de papierindus trie is volgend jaar misschien wat beter, terwijl er dan wellicht ook meer bekend is over de gevolgen van toe treding van Engeland en Scandina vië tot de EEG en óver de (nu nog vage) plannen om in EEG- en OESO- verband tot een productieplanning voor krantenpapier te komen." Een ander belangrijk punt noemde" de heer De Vries de (niet in het com muniqué) vermelde afspraak dat bij het verdere beraad ook vertegen woordigers van het personeel in de betrokken bedryven zullen worden ingeschakeld. Over de afvloeiingsregeling is gis teren nauwelijks gesproken. De di rectie heeft de vakbonden verzocht een concept in te dienen. Daarover zal het beraad begin juli worden voortgezet. Eerder al hebben de vak bonden verklaard, dat met afvloeiing 16.500 gulden per werknemer aan kosten gemoeid zal zijn. (Zie ook elders in de krant) Wehrmann roept, dat alle moeders van langharige jongens nu blij kun nen zijn omdat hun zonen nu niet meer van de kook hoeven te geraken wanneer ze in dienst gaan. Rinus weet overigens zijn weige ring van het dienstbevel wel te moti veren. Hij beschouwt zijn haardracht als zijn persoonlijke vrijheid -en meent dat die persoonlijke vrijheid ook in de militaire maatschappij moet kunnen Destaan. Zeker voor dienst plichtigen, die immers geen vrije keus gehad hebben. Dit in tegenstel ling tot de beroepsmilitairen die be wust hun loopbaan hebben gekozen. Overigens ziet hij nog wel op tegen de behandeling van zijn zaak in ho ger beroep. Later op de avond echter kwam zijn raadsman, de Haagse ad vocaat mr. R. M. Schutte hem geluk wensen en hem toch ook wel enigs zins geruststellen ten aanzien van de hoger-beroepzaak. Van onze scheepvaartredactie ROTTERDAM De oliemaatschap pij Chevron heeft van de Schotse autoriteiten geen toestemming ge kregen een raffinaderij op te zetten in Hunterston aan de rivier de Clyde. Chevron heeft drie jaar lang onder handeld over de vestiging die een ca paciteit van 5 miljoen ton per jaar zou moeten hebben. Als argument van de weigering wordt aangevoerd dat een raffinaderij uit milieuhy giënisch oogpunt onaanvaardbaar is. Zoals bekend heeft Chevron deze week bekend gemaakt de raffinaderij in Pernis uit te willen breiden van 12,5 tot 15 miljoen ton per jaar. De ervaring is de som van onze teleurstellingen. AUGNIEZ Uw nieuwe pijp is prima geschikt om gaatjes voor de erwten te ma ken Weinig verauderirig O Veel verandering wordt het ko mende etmaal niet verwacht. Het blijft koud weer, terwijl een klei ne depressie die van de kust van zuidwest Noorwegen naar Dene marken koerst tijdelijk voor een verhoogde buienaktiviteit zal zor gen. Gisteren kwamen de temperatu ren bij ons al niet veel hoger dan 15 graden aan zee was 13 graden de hoogst gemeten temperatuur. De aanvoer van deze koude lucht werd in stand gehouden door een omvangrijk lagedrukgebied boven Skandinavië. Strandweer Landstoringen geven nog enke le buien, maar morgen wordt het stabieler. Nog wel een te koele zeewind, die in kracht afneemt. Temperatuur 14 a 15 graden, zee water 13 graden. Vooruitzichten Via de Britse eilanden nadert een hogedrukge- bied met tegen het weekeinde een verdere verbetering. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stabiel. Zon en maan 18 juni zon op 4.19. onder 21.03: maan op 1.05, onder 16.12, 22 juni N.M. Hoog water Hoog water, 18 juni: Rotterdam le getij 12.17, 2e getij Scheve ningen 10.30-23.02; Vlissingen 9.37-22.05; Haringvliet a. d. Zee zijde 11.01-23.35.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1