Tv niet zonder meer een agressieve stimulans PIP en ZIP, kinderserie nieuwe voor tv ■commentaar eu Uit de toon ™Ito tegen boom: uffeur gedood Rapport Geweld op de beeldbuis Danny Kay met De kinderen der aarde [iet voor oudere kijkers Vanavond te »en Vanavond fe horen Kempen en Begeer blijft in '71 op „bestek" verliezen 15 DONDERDAG 17 JUNI 1971 kei kacjf vreemdste wat we gisteravond UunjCn kregen was het in memoriam Etudio Sport wijdde aan de ver- itvOfuJcfg doelverdediger Tonny van de kqu) en. Er werd een filmfragment alsj?onci uit een wedstrijd van een i '[jaar geleden waarbij Van Leeu- n KO|ui(b?onk, zodat hij op de schou- 0| van het veld werd gedragen. Droef""1 Kuiphof gaf er commentaar lat wat toonhoogte betreft, wel deed aan de ernst van de si- De beelden deden dat echt \r straalde dus nogal wat force- •an het scherm af. [gens ons xvas alleen het woord \f voldoende geweest. Want zoals lu ging, slaagde men er niet in te brengen dat.je iemand kunt iken in zijn kwaliteit van voet- Dat moet natuurlijk kunnen, \je ook overleden politici, acteurs Iere bekende personen kunt ge- Het punt is alleen dat Studio de toon en het beeld niet met kon verenigen. Vraagt men het !an was het authentieker ge- wanneer bij het beeld van die Irijd ook het oorspronkelijke ge- ias afgedraaid. r sport gesproken: Rinus'Wehr- is vrij en kreeg in het laatste tal een soort sportinterview te Daarin wekte de vraag: je er tegenop, tegen die twee bij ons associaties met vragen 'at ging er door je heen toen je ipunt scoorde?" zijn werkelijk breeduit gaan nu| voor de eerste Tarzan-film die ]VRO gisteravond uitzond. Je stripverhaal, vol „terug naar lur" en bedorven beschaming. nu\rugkeer van de oerwoudheid nuf"ef evenveel vreugde worden let als die van Laurel en Hardy m I VPRO. nu4J nu 2a len verslaggever [UDENBERG De 47-jarige H [uit De Bilt is dinsdagavond bij fcrkeersongeluk om het leven ge- In een flauwe bocht in Wou- j (bij Scherpenzeel) raakte hij iijn auto in een slip. Hij botste een boom en was op slag dood. Van onze radio- en tv-redactie DEN HAAG De televisie kan niet zonder meer aansprakelijk worden gesteld voor uitingen van agressie. Een gewelddadige film kan een agressie-verhogend effect hebben, maar een niet-geweld- dadige film ook, zij het in mindere mate. In het algemeen kan niet worden gezegd dat geweld-film op tv een verhoging van agressie bij de Nederlandse bevolking, bij de jeugd in het bijzonder, tot ge volg heeft. Het tegendeel is echter evenmin bewezen. Aldus een paar conclusies uit het rapport „Geweld op de Beeldbuis" dat deze week bij het Boekencentrum in Den Haag is verschenen. L. Het onderzoek werd verricht onder twee groepen kinderen, en had ten doel na te gaan wat het effect is van een vecht-filrr. op het gedrag van die kinderen. Het onderzoek werd ver richt onder auspiciën van de „raad voor de Zaken van Overheid en Sa menleving der Nederlandse Hervorm de Kerk" in samenwerking met het Nederlands Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde. Verruwing Aanleiding om met het onderzoek te beginnen was «destijds een brief van de hervormde kerkeraad in Em- men aan het moderamen van de hervormde synode. In die brief werd onder meer gerept van „een brutali sering en verruwing van ons levens beeld". Volgens de kerkeraad zouden ra dio- en tv-programma's daarbij „een helpende hand bieden". In het rap port „Geweld op de beeldbuis" wordt gezegd dat wij moeten „leren wat voorzichtiger te worden rr.et generali serende uitspraken ten aanzien van de geestelijke volksgezondheid, wan neer de televisie in het geding is". Geen samenhang Zoals bij meer onderzoeken in het buitenland het geval was, heeft ook dit onderzoek geen duidelijke samen hang tussen agressief gedrag en tv- programma's kunnen aantonen. De opzet van het onderzoek was nieuw voor Nederland. Twee groepen jongens van dertien en veertien jaar afkomstig uit een Leids clubhuis en uit een Leidse padvindersgroep, de den aan hèt onderzoek mee. Elk van de groepen werd in drieën gesplitst: één groepje zag een veoht-film, het tweede zag een film .zonder geweld en de derde groep zag geeri film. De mate van agressief gedrag werd op drie manieren gemeten: door het toe dienen aan een slachtoffer van elek trische schokken, door een kaartspel letje en door het invullen van een vragenlijstje. Verschillen Volgens de onderzoekers is een van de belangrijkste uitkomsten van het onderzoek, dat de verschillen tussen de twee groepen (clubhuisjongéns en padvinders) zo opvallend bleken te zijn. „In iedere groep bestaat een eigen agressie-norm". De onderzoe kers vragen zich af wat toch wel de factoren mogen zijn, die bepaalde 'kinderen gevoeliger maakt voor een gewelddadige film dan anderen. „Is het normvastheid met betrek king tot agressie? Ligt het in het so ciaal milieu waaruit het kind stamt? Zijn het de kijkgewoonten?" Het rapport geeft op die vragen geen antwoord. De conclusie luidt: „Bij groep 1 (clubhuis) was geen zichtbaar verschil in agressie tussen hen die wel en hen die niet een ag ressieve film hadden gezien. Er was Van een onzer verslaggeefsters HILVERSUM De NOS-televisie brengt met ang van zondag 27 juni een nieuwe kinderserie: I en Zip, de opvolger van de op het ogenblik fende serie Tim de Leeuw. In tegenstelling tót serie als de Fabeltjeskrant, zal deze nieuwe e (een getekende strip) alleen maar gericht zijn de kleuters en niet op hun ouders (zoals bij de ieltjeskrant nog wel eens het geval was). en is ditmaal speciaal met een serie gekomen, die zich 1 |maal op de kleuters richt omdat onderzoek van de 5 heeft uitgewezen, dat veel kinderen van de Fabel- srant alleen de figuren konden onthouden, maar irblijkelijk niet veel snapten van het verhaal, e nieuwe serie Pip en Zip brengt dan ook een zeer (oudig verhaal, dat per aflevering wordt afgesloten. lp (een klein meisje) en Zip (haar vriendje, een gete- a poppetje) beleven in elke aflevering een avontuur- 1 al of niet samen met een aantal figuren als Olihand, iraf, Taxaroe en Laarsjeboe Elk verhaaltje duurt vijf Uten en bestaat uit een serie tekeningen, voorafgegaan jitgeluid door een steeds terugkerende stukje teken- e spaarzame tekst bij de serie wordt uitesproken Kees Brusse. De muziek bij de serie evenals de twee tenningsmelodietjes (aan het begin en het eind) zijn preven door Joop Stokkermans. De liedjes van Pip ip worden gezongen door Wieteke van Dort en Corrie der Linden en de „meezingertjes" door de Damrak- tt verhaal verloopt steeds volgens hetzelfde stramien, het meisje, dat de hoofdrol speelt, tekent met een je krijt een poppetje op de muur. Ze prikt het poppe- het haar vinger in de buik en het ventje komt tot en springt van de muur af. Daarna gaan ze samen vontuur. I serie Pip en Zip die de hele zomer zal duren, is tend door de Duitse tekenaar Balthasar Lippisch en jeld gebracht door Telefilm. - wel een stijging in agressie naarmate het experiment vorderde dit werd door groepsinvloed veroorzaakt. Bij groep II, (padvinders) was wel een zichtbaar verschil tussen degenen die de gewelddadige film- hadden gezien en degenen die de niet-gewelddadige film hadden gezien. De agressie was in deze groep het minst bij hen die in het geheel geen film hadden gezien. Gebruiksvoorwerp In een nota die aan het onderzoek Is toegevoegd zegt de socioloog dr. H. D. de Loor onder meer: „Kinderen blijken op vrij on-emotionele manier de tv als gebruiksvoorwerp in het da gelijks milieu te accepteren. Ouderen maken zich altijd bijzondere zorgen over de invloed van tv, speciaal op jongeren. Zelf kunnen zij er wel te gen. maar voor de kinderen is het zo slecht, wordt er dan gezegd". NEDERLANR I VPRO 19.05 Betty Boop, tekenfilm 19.12 (K) Pop-concert 20.25 Berichten uit de samenleving 20.35 Laurel en Hardy 20.55 (K) China op het eerste gezicht, impressie 21.25 (K) Oud en nieuw, van alles wat, lichte muziek 22.00 (K) Eerste jaar, reportage NEDERLAND II TROS 20.20 (K) Tom Jones show 21.15 (K) Het rode goud, documen taire 22.05 PSV in het tropenpak, filmver- slag HILVERSUM I NCRV 19.00 uur Haags Knapenkoor 19.15 uur Muziek van het Leger des Heils 19.35 uur Ontvoerd, radiospel 21.00 uur Muziek, muziek: solisten, koren en solisten 21.50 uur Orgelconcert door Hans Erné 22.50 uur Vakantietoeslag, toeristi sche informatie HILVERSUM II AVRO 19.35 uur (IKOR) Kerk veraf en dichtbij, daarna Een Vlaamse priester en zijn psalmen 20.05 uur Holland Festival 1971 22.55 uur Nieuwe buitenlandse chan sons 23.20 uur Beroemde soloconcerten: klassieke muziek Danny Kaye zal vanavond tussen tien voor zeven en acht uur (Neder land 2) vanuit het VN-gebouw in New York een schakelprogramma voor kinderen presenteren. In het programma zullen de activiteiten geen kinderen uit zeer verschillende lan den aan de orde komen. Het plan om een dergelijk wereldomvattend pro gramma te maken ontstond binnen de Europese Radio Unie, nadat de Inter nationale Telecommunicatie Unie een aanbod had gedaan om een program ma te maken rond de hele wereld, waarbij alle, satellietverbindingen, communicatie-circuits en grondsta tions beschikbaar zouden zijn. In ver band met het 25-jarig bestaan tvan de UNICEF, is besloten het programma te laten handelen over „De kinderen der aarde". Er zijn bijdragen te ver wachten uit onder meer Japan, Co lumbia, Spanje, Brazilië, Zwitserland, Canada. Iran, de VS, Tunesië, Enge land en Australië. Het programma kan door ongeveer 400 miljoen kij kers worden gevolgd. Mies Bouwman zal het programma inleiden. ZEIST De metaalwarensector (bestek, servies) van Van Kempen en Begeer, de zwakke plek in dit bedrijf, zal naar verwachting in 1971 nog ver liesgevend zijn. Met behulp van de vorig jaar gestarte reorganisatiemaat regelen hoopt men echter te kunnen bereiken dat het verlies in deze sec tor de winsten uit de andere sectoren niet zal overtreffen, zo is in de jaar vergadering medegedeeld. Het zal nog geruime tijd vergen voor de rentabiliteit in de metaalwa rensector weer is hersteld. Overigens is inmiddels weer op kleine schaal personeel in deze afdeling aangeno men. Dit jaar wordt gestreefd naar verdere inkrimping van de voorra den. Verwacht wordt, dat in 1971 de overige activiteiten (winkelbedrijven, sieradenfabriek) zich bevredigend kunnen ontwikkelen. Er bestaan geen plannen om dit jaar de afschrijvingen to overschrijden met investeringen. 177 "Bedanktfluisterde ze, misschien fluisterde ze het echter ook niet, maar dacht zij dat zo intens dat het haar leek alsof ze de woor den werkelijk had uitgesproken. Toen stond ze op, stapte voorzich tig over de benen van een slapende man heen, liep naar de deur en voelde zich zo eigenaardig licht, bijna als in een droom alsof ze gewichtloos over de grond zweefde, de bomen en huizen diep onder zich Niet dromen, dacht ze, niet dromen Ze stond nu bij de deur en de moed zakte haar in de schoenen. De deur was veel te zwaar, hoe moest ze die ooit open krijgen? Ze staarde naar de deur en voelde toen hoe er een hand op haar schou der gelegd werd die haar zacht opzij schoof. Een man die zïf nog niet eerder had gezien. Hij schoof de deur open, loerde naar buiten en keek haar toen over zijn schouder aan, terwijl Vera in zijn ogen een uitdrukking van begrip en bezorgde sympathie zag. "Ik wil er graag uit fluisterde ze. De man knikte. "Dacht u dat u het redt?" vroeg hij zo zacht dat alleen zij hem kon verstaan. Vervolgens haalde hij uit zijn zak een pakje en drukte dat in haar handen. "Wat broodHet is niet veel. Loopt u naar het einde van de trein, weg van de locomotief." En vervolgens harder, voor die mensen bestemd die misschien wakker waren geworden en die hun gesprek volgden: "Blijft u niet tc lang weg, kameraad. De trein vertrekt weer gauw." Hij hielp haar uitstappen, bleef in de deuropening staan, terwijl Vera zijn blikken nog lange tijd in haar rug voelde toen zij langs de trein naar achteren liep. Zij wist niet precies wat zij moest doen; eerst moest ze echter alleen maar weg. Weg van deze trein. Eq dan? Er was geen Dan meer. Er was alleen het Nu, haar zwakte, haar pijn, haar angst en de allesoverheersende wens otn weg te komen. Vera's doel was haar vernielde landgoed in Koerland geweest. Daar had zij haar kind ter wgreld willen brengen. Maar haar kind was dood. Alles wat er van hem was overgebleven was de herinne ring en een kleine, zwarte heuvel naast de spoorbaan die al spoedig vervlakt zou zijn, uitgewist door de regeneen van die talloze gra- ven in het grote Rusland waar niemand iets van wist, die alleen nog maar beelden in een herinnering waren en langzaam dichtgroeiende littekens. Toch was Vera's wens om naar huis te gaan niet minder gewor den. Als een ziek dier dat zich in zijn hol wil verstoppen, kende zij geen ander doel meer. Het beheerste haar hele denken, dreef haar vooruit en deed haar haar zwakheid en gelatenheid overwinnen, die elke hoop op een toekomst verstikten. Ze liep tot aan het einde van de trein, stak de rails over en toen leek het haar alsof zij achter zich stemmen en voetstappen hoorde en ze begon te rennen. Zc struikelde, viel en schaafde haar handen open, maar ze voelde de pijn nauwelijks. Ze rende verder, liep om een paar verlaten wagons heen, zei tegen zichzelf dat ze spoedig geen stap meer zou kunnen verzetten, terwijl zij tenslotte voor de donkere silhouetten van een wachtende goederentrein bleef staan. De trein was lang, ging links en rechts ih de duisternis verloren "Waar wil jij heen, meisje?" vroeg op dat moment een stem. Vera kromp in elkaar, terwijl haar eerste gedachte was om te vluchten. Ze was er echter te uitgeput voor, terwijl de stem ook vriendelijk had geklonken. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de veedieven van Texas derprogr. met Danny Kaye. 20 00 Nieuws. 201.15 Zoek licht. 20.20 (K) Survival - do cumentaire reeks. 20.45 (K) Re tt Bloc: actueel programma II iet muzikale illustratie Hilversum II. 298 m. AVKO. 7 00 Nieuws en ochtendgymna- (S> n I 402 m (18.30-18.41 Nieuws). Haags Knapenkoor Speel groep en orgel. NEDERLAND I NOS 18.45 (K) Tim en de leeuw STER 18.50 (K) Recla me. NOS 18.55 (K) Journaal, luzlek van Het Leger STER 19.00 (K) Reclame, ills. 19.30 Op de man af. X,PRO 19 05 Betty Boop. teken film. 19.13 (K) De Popgroep Creedance clear water revival. p.19.35 Ontvoerd: radio- 11.00 (S) Muziek, muziek. STER 20.00 (K) Reclame. NOS: (K) Journaal. STER 20.20 (K) Reclame. VPRO 20.25 Be tichten uit de samenleving, eert. 22.20 Avondover- 20.35 Film met Laurel en Har dy. 20.55 (K) China op bekende solisten, ko- h orkesten. 21.50 Kerkor- 22.30 Nieuws. 22.38 vandaag. 22.50 Va- toeslag: informatie over muziekprogramma, erisme. 23.15 (S) Licht :erd muziekprogramma. Nieuws, sum II 298 m. O 18.00 Nieuws; 18.11 Ra- maal; 18.20 Politieke Uitzending van D'66 -.7.,7ui ut nussiscne 3a Uit welk programma leeuw. STER 18 35 (K) Recla- Nieuws 11 u 19.25 C-esproken brief. me. NOS 18.40 <K> Journaal, il 55 Mededelingen. leuws. IKOR: 19 35 Kerk STER 18.5 (K) Reclame. NOS van twaalf tot twee. en dichtbij. 19-45 Ge- 18.50 (K> Kinderen der aarde, van het land: 12.26 Meclodelin- Hllversum '.00 Nleuwi eerste gezicht, fiJmimpressies. woord. .25 (K) Oud en nieuw: licht klassieke I. 402 m. KRO" 7.11 Het levende (S) Badlnerlc: Nieu\, semiklasalekc teiten. Eerste Jaar: fllmreportage van de reis van een 18-jarige Ame- Nieuws) rikaanse jongen die naar de Nieuws universiteit gaat. NOS 22.45-22.50 (K) Journaal. 22.00 (K) muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7 32-7.40 Actualiteiten: 8.00-8 10 dlomagazlne 82- overweging 8 30 2lek. lezin-get 8.32 Voor de huis- vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). Schoolradio. NOS: 10.00 Europera: Fragmenten uit de Russische operas KRO: 11.00 Voor de zieken met de Vlaamse priester voor en door kinderen i.v.n,, de Suttcr. NOS: 20.05 het 25-jarig bestaan van Uni- - cef. STER 20.00 (K) Reclame. NOS: 20.05 (K) Journaal. STER: 20.20 (K) Reclame. folland Festival 1971. Noordelijke Phllhar- 'h Orkest, Koor van de andse Bachverenislng, TROS 20.26 (K) Showprogram- TROS: 14.55 (S) Verzoekpro- """""i jg Si ma met Tom Jones. 21.15 (K) gramma van klassieke en se- Het Rode Goud. documentaire mi-klassieJce muziek. 16.00 I). AVRO: 22.30 Nieuws, film. 22.05 (K) PSV In het Tro- filmverslag. fededelingen. 22.45 Ra- Imaal. 22.55 (S) Nieuwe 22.30-22.35 (k) Journaal. -Ins. 23.20 (S) Beroemde BELGIE-NEDERLANDS •jcerten VI: klassieke (gr). 23.55-24.00 Nieuws. Kinderen van de wereld: kin- muziek. NCRV: 18 00 NCRV: gevoel, tv-serie. 21.30 stiek. 7.20 Dag met een gaat ie: musici of meid? Enquête over lichte grammofoonmuziek met het beroep van verpleegster reportages en Interviews. (8.00 22.10 (K) Première. De nieuwe Nieuws; 8.11 Radiojournaal: films van de week. 22.50 8.30-8.33 De groenteman). NOS: Nieuws. 9.00 Internationaal Spectrum: klassieke en moderne muziek. AVRO: 10.00 Voor de kleuters 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (ii.oo-ii.02 Nieuws» n.30 (S) DDC Symfonie Orkest (opn.). il 55 Beursberichten. NOS: 12.00 Blik oo de wereld: popu lair programma over ontwik kelingshulp. 12.30 voor de landbouw. NOS: 12.40 (S) Lich te grammofoonmuziek 12 50 Recht en slecht, praatje. 1:1.00 |HjfiVARA13.U Acluall- 13.25 (S) Sopraan en piano. EO. 14.00 Ruimte: ra- gewljde mu- i een korte overdenking. NOS: 15.00 (S) Aspekten van de kamermu- 9.40 Ziek. 15 40 Toeristische infor matie uit binnen- en buiten land. VPRO: 16 00 VPRO-VrlJ- dag: lichte muziek, commenta ren. reportages. interviews, berichten en telefonische re- akties (16 00 Nieuws: 17.55 Me dedelingen). Hilversum III. 240 m. 9 00 Nieuws. 9.03 De Eddy Becker Show NCRV: 10.00 Nieuws 10.03 Muziek bij de koffie (11 00 Nieuws.) 12.03 Pers vers. NOS: 13.00 Nieuws 13.03 Jan Corduwener Show. m. o.a. Europess Popparlement. 14 00 Nieuws. 14.03 De Herman. Stok Show, met o.a. Top Tien LP's 15 00 Nieuws. 15.03 De Eddy Becker Show 16 00 Nieuws 16 03 Top - 30. (17.00 Nieuws). 18.00 Einde uitzending 81: Smidje Verholen wah- delde peinzend terug naar de cowboys, die nog steeds op wacht stonden. „Wat was er met de baas, Ver holen?" vroegen ze. „Andy kwam hier net langs stui ven met een gezicht van zes pond slecht vet." „Er zijn honderd koeien uit kraal B gestolen," ant woordde de smid. „Weten jullie daar echt niks van?" „Wat zeg je me nou!?" riepen de cowboys korze lig. „Je denkt toch niet, dat wij bij zoiets de hand in het spel hebben? Er is hier niemand langs geko men, als je dat maar weet! En dit is de enige weg!" „Dan zal ik jullie eens een lesje leren in wegenbouwkunde," zei de smid. „Mis schien hebben jullie wel eens opgemerkt, dat een weg twee kanten op loopt. Het zou dus best eens kunnen wezen, dat mogelijke veedieven niet langs deze kant. waar jullie met je geweer stonden, ontkomen zijn. maar langs de andere kant!" „Een slim idee." zei een der cowboys smalend. „Maar je kunt je die moeite wel besparen, makker. De weg loopt dood in een volkomen onbegaan baar stuk gebergte." „Ik .zal toch zelf eens gaan kijken, vrienden," hield smidje Verholen vol. „Wie weet vind ik tóch ergens nog een spoor." „Dat moet je dan vooral niet laten," zeiden de cowboys. „Misschien zitten de hon derd koeien aan het einde van die weg wel gierend van plezier op je te wach ten." „Houden jullie me maar voor de gek, hoor", zei de smid. „Maar ik weet wat ik doe!" Hij liep er met stevige passen vandoor en gaf zijn ogen goed de kost. Hoe langer hoe verder volgde hij het doodlopende pad en werkelijk, het werd hoe langer hoe moeilijker begaanbaar. Soms kroop hij op zijn knieën voort en snuffelde dan aan sporen van runderhoeven, die zo af en toe zicht baar waren. „Als ik nou maar wist of dit verse sporen zijn," mompelde hij. „En jammer genoeg ligt er ook nergens verse koeienderrieEn kijk nou eens, daar loopt me het pad dood op een steile afgrondNee, hier kunnen de koeien niet langs weggevoerd zijnEn terwijl hij daar zo stond, gluurden door een spleet in de rotsen tweepaar kwaadaardige ogen naar hem <12.22 Wij land- en tuinbouw 12.30 Nieuws; 12.41 Actualitei ten: 13.00-13.05 Raden maar 14.05 Schoolradio. 14.30 (3) Mu si esta licht muziekprogramma; Nieuws. 16.03 (S) Dlso Drive NOS In: De showbusiness op de korrel genomen. 17.00 Aktua Sportkompas: (Sport)nleuws 18.55 (K) Fabeltjeskrant. 19.00 reportages, commentaren FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15