1TEENKAMP ZO GOED ALS GESLAAGD Vier miljard voor openbaar stadsvernieuwing vervoer en De „Vijf" na middernacht op alle punten eens Friendship landt zonder neuswiel NYT mag geheime stukken niet meer publiceren lyland Motor (Gouda) d 119 man ontslaan Het Kwartet lid-Afrika laat jtograaf vrij Kamerleden: laat leger helpen in rampgebied Maatregelen tegen frisdrankflessen MELK WEER DUURDER MEUBELSHOW BULTHUIS 't Blij ft koud Raad van advies aan nieuwe regering: Nieuwe Xeidse Courant Woensdag 16 juni 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastlch f» ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze parlementsredactie f HAAG Na een moeilijke dag van onderhandelingen zijn betsinformateur prof. Steenkamp en zijn vijf gesprekspart- Phet na middernacht op alle punten van het toekomstige rc- Mgsprogram eens geworden. Vandaag reeds zouden de zetel- jeling en de aanwijzing van de formateur besproken worden 'een kabinet van KVP, CHU, ARP, WD en DS'70. verrassende wending 1 kort nadat er van het iri- ^tiefront nogal sombere ge- waren doorgedrongen. I vannacht zag de toekomst de informatie-Steenkamp jotseling weer heel wat zon- uit. i rapport van de commissie-Ne- j is bij het vannacht bereikte i nog niet inbegrepen. Dit rap- vandaag worden uitgebracht mderdag worden besproken. komen de fracties aan bod, ANNESBURG (Reuter) In Lfrika is de fotograaf Peter ie, die in totaal ruim 19 heeft vastgezeten, op vrije j gesteld. Dit meldt de Rand flMail, waarvoor de fotograaf ytfubana werd in 1969 gearres- i op beschuldigingen krachtens Zit ten tegen het terrorisme en het misme. Hij werd echter vrij- i66 ken. Niettemin kreeg hij huis- In maart werd hij opnieuw OCI ikt en zonder vorm van proces c a houden. Sinds maart had noch avocaat, noch zijn familie iets gehoord van Magubane. fcEMBURG Afgaande op het ge weer van de laatste weken fin de landen van de EEG een I oogst verwacht, vooral in gra- ieersomstandigheden dienen dan 1 wel gunstig te blijven, aldus atistisch bureau van de Euro- in Luxemburg. Het tarweareaal "lEG is dit jaar met 200.000 hec- 'gen tot 9,9 miljoen hectare, taanplant is verminderd, maar 1 mais hoger. I op het gebied van de wijn- wordt een grote toename van fduktie verwacht: 153 miljoen tegen 128 miljoen vorig maar zij zullen aan het akkoord niet meer kunnen sleutelen. Het schijnt dat de commissie-Nelis- sen de commissie met de financië le specialisten van de vijf betrokken fracties die de financiële ruimte voor de komende jaren berekent. tot de conclusie zal komen dat in de begro ting voor 1972 een bedrag van 1,4 miljard gulden moet worden bezui nigd. De demissionaire minister van fi nanciën prof. Witteveen heeft zo wordt in Den Haag gezegd zijn reputatie van goedgeefsheid ook in de afgelopen laatste regeringsperiode weer volledig bevestigd. Gisteravond verluidde nog dat er verschil van mening was over de keuze van de kabinetsformateur en minister-president De VVD meende, dat een liberaal voor de eerste post in het kabinet in aanmerking moet ko men wanneer de grootste partij de KVP, van bezetting ervan afziet De VVD zou zich dus, althans in eerste instantie, niet achter de kandidatuur van mr. B. W. Biesheuvel willen scharen. Maar ook de KVP, die aanvankelijk achter deze kandidaat stond, zou haar mening aan het wijzigen zijn. In deze kring wordt de demissionaire mini ster van economische zaken mr. R. J. Nelissen naar voren geschoven. Ver der zal de sleutel voor de verdeling van de ministersposten over de aan het kabinet deelnemende partijen waarschijnlijk moeilijkheden ODleve- ren. Als waarschijnlijkste formule is tot dusver genoemd: KVP 6, VVD 3, ARP 2 of 3, CHU 2, DS'70 2. De VVD zou evenwel vier ministersposten claimen en de ARP zei met minder dan drie geen genoegen te zullen ne men. DEN HAAG Twee KVP-Tweede Kamerleden hebben minister Luns (buitenlandse zaken) en Den Toom (defensie) gevraagd of de regering be reid is eenheden van het Nederlandse leger naar Pakistan en India te stu ren om de lijdende bevolking daar te helpen. De Kamerleden, de heren Van Ei sen en Westerterp denken aan genie troepen en geneeskundige troepen. De regering zou eerst bij de regeringen van Pakistan en India moeten infor meren of zij deze hulp bij de bestrij ding van de cholera-epidemie op prijs stellen. Ook vragen deze Kamerleden of de regering haar principiële instemming wil betuigen met het plan van de secretaris-generaal Oe Thant van de VN om een rampencentrum op te richten dat in Genève of New York gevestigd zou worden. De Kamerleden dringen er voorts op aan, dat in de opleiding van dienstplichtigen speciale opleidingen worden opgenomen voor hulp aan slachtoffers van rampen. De start van het Holland Festival werd gisteren in Amsterdam opge- I luisterd door buitengebeuren op tal van plaatsen. Zo werd op de Heren- markt de traditie van gratis soep uitdelen in ere hersteld. SCHIPHOL Met elf passa giers en drie bemanningsleden aan boord heeft een Fokker Friendship van de NLM van nacht omstreeks half een zon der neuswiel een geslaagde landing op een met schuim be- Kamerlid vraagt: Van een verslaggever DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mevrouw G. Brautigam (PvdA) wil dat de aan frisdranken te stellen eisen zo snel mogelijk onder de werkingssfeer van de warenwet worden gebracht. Zij heeft gisteren hierover schrifte lijke vragen gesteld aan de staatsse cretaris van volksgezondheid, dr. Kruisinga. Mocht de bewindsman niet bereid zijn de eisen onder de warenwet te brengen, dan zou zij graag vernemen hoe dan paal en perk gesteld kan worden aan de onrustbarende toene ming van het aantal explosies van frisdrankflessen. Zij herinnert dr. Kruisinga aan diens toezegging van 27 januari jl, dat hij totstandkoming van een wijzigingsbesluit zou bevor deren zodra hij het advies van de adviescommissie warenwet had ont vangen. NEW YORK (UPI, Reuter) Een federale rechter in New York heeft gisteravond beslist, dat de New York Times tot en met zaterdag niet meer mag publiceren uit een geheim stuk van het mi nisterie van defensie over de oorlog in Vietnam. spoten baan van Schiphol uitge voerd. Doordat het neuswiel in de romp was blijven steken kwam de ma chine, die door de zware motoren topzwaar is aan de voorkant, aan het einde van de landing met de neus op de baan tot stilstaand. De passa giers sprongen achter uit de deuren, die door de schuine stand van het toestel 2 meter boven de baan uitsta ken. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Het toestel maakte gisteravond een vlucht van Schiphol via Enschede naar Groningen. Op Schiphol stap ten 8 reizigers voor Groningen in en in Enschede voegden zich daar nog 3 passagiers bij. Na de start van Enschede om half elf 's avonds bleef het neuswiel in de romp ste ken, zodat in de cockpit een rood lichtje bleef branden. De 36-jarige gezagvoerder J. D. van Wijngaarden uit Baarn poogde eerst door het nemen van scherpe bochten het neuswiel weer naar buiten te krijgen met behulp van de middelpuntvliedende kracht, doch dat baatte niet. Daarop keerde hij te rug naar Schiphol, vloog tweemaal dicht langs de verkeerstoren en ver nam toen via de radio dat men dui delijk had geconstateerd dat het neuswiel niet naar buiten stak. Hij ging vervolgens een uur lang boven het IJsselmeer vliegen om zijn over tollige brandstof op te stoken en voerde vervolgens omstreeks half een 's nachts de geslaagde landing op Schiphol uit. LUXEMBURG (ANP, Reuter) De melkprijs in Nederland zal ongeveer met twee cent per liter stijgen, als gevolg van het in overeenstemming brengen van het vetgehalte van de melk met de EEG-voorschri ten. De aanpassing moet voor 1 januari 1974 worden uitgevoerd. Dit heeft minister van landbouw Lardinois gisteren meegedeeld na afloop van de EEG- conferentie van ministers van land bouw in Brussel. MK- fel k rg tla een onzer verslaggevers IJDA Bij Leyland Mot.or fation in Gouda (ex-Ver hullen 119 personeelsleden i afvloeien in verband met kijzigde functie van de Ne- jdse vestiging van British fcd Motor Corporation. Bij rewestelijk Arbeidsbureau I aanvraag voor dit massale ingediend. lat om 98 handarbeiders en 21 De reorganisatie heeft ook dat het Rotterdamse maga- de Vierhavenstraat ontruimd Het aldaar werkende 35 man zal naar Gou- overgeplaatst. Onder het el dat bij Leyland in dienst Hen een aantal verschuivin- rgevoerd worden. Zangrijkste taken van Leyland zullen gericht worden op het magazijn voor onderdelen yland-producten, zoals de be- automerken Morris, Austin, en Triumph. Daarnaast blijft een technische service-afdeling en een administratie bestaan. Geen bussen De afbouw van autobussen zal ge heel worden stopgezet. De onderbouw blijft, zij het in beperkte mate, en afgestemd op de bestaande behoefte. De heer C. Boender, woordvoerder van de Christelijke- Metaal Bedrijfs- bond, deelde dinsdagavond mee dat de financiële regelingen er niet be paald gunstig zijn uitgekomen, al is er aan de andere kant ook geen reden tot pessimisme. We hebben wel eens een betere afvloeiingsregeling gepre senteerd gekregen, zo zei hij. Niet te spreken was de heer Boen der over de manier waarop de af vloeiingsregeling tot stand gekomen is. „Wij werden wel van de nieuw- bouwplannen en reorganisatie op de hoogte gesteld, maar toen wij vroegen naar het afvloeiingspakket, bleek dat helemaal nog niet gemaakt te zijn. Eerst na uiterst moeizame onderhan delingen zijn wij erin geslaagd de zaak rond te krijgen." (voor vervolg zie pag. 7) De rechter deed deze opzienbarende uitspraak op verzoek van het minis terie van justitie, dat had betoogd, dat verdere publikatie van het uit 1967 daterende stuk „onmiddellijke en onherstelbare schade" zou berok kenen aan de belangen van de natio nale veiligheid. De rechter weigerde het verzoek van het ministerie in te willigen de krant bevel te geven de geheime do cumenten terug te geven aan de re gering. De uitspraak van de rechter is geldig tot aanstaande zaterdag. Maar rechter Murray Gurfein bepaalde ook, dat vrijdag nader beraad zal plaatsvinden over de vraag of het verbod tot verdere publikatie defini tief moet worden. De New York Times heeft gister avond nog niet gereageerd op de uit spraak, maar een directeur van de krant had eerder al laten weten ieder rechterlijk bevel te zullen gehoorza men. Tegen de uitspraak van rechter Gurfein is geen beroep mogelijk. De rechter sprak ondermeer uit, dat de in de Times aangesneden kwesties zo belangrijk en zo betrokken zijn met de geschiedenis van de verhouding tussen de veiligheid van de regering en de vrijheid van de pers, dat een grondiger onderzoek vereist is dan waartoe de partijen gelegenheid had den". De advocaat van de New York Ti mes, professor Alexander Bickei van de Yale universiteit, noemde de actie van de regering „zonder precedent". Volgens hem was het een voorbeeld van een „klassieke censuur". Als het verzoek van de regering werd inge willigd, aldus de advocaat, „zou het de eerste keer zijn in de geschiedenis van de republiek, dat de regering /an de Verenigde Staten een krant zou verbieden iets te publiceren." Uit de onthullingen in de New York Times hebben tegenstanders van de strijd in Vietnam al de slot som getrokken dat de toenmalige re gering het Congres en de bevolking herhaaldelijk heeft voorzien van een samenweefsel van verdichtselen. Zo bleek president Johnson, volgens ont hullingen in de New York Times al vijf maanden vóór het Tonkin-inci dent te hebben besloten tot bombar dementen op Noord-Vietnam. Het ministerie van justitie had het blad gedreigd dat zij een gerechtelijk publikatieverbod zal aanvragen als de New York Times met publiceren doorgaat. Het blad heeft het verzoek van de hand gewezen en verklaard van mening te zijn dat het in het belang van de bevolking is dat die over de inhoud van de documenten wordt ingelicht. (voor vervolg zie pag. 9) Donderdagavond kunt u ongestoord onze unieke bewonderen 4 ETAGES EXCLUSIEVE STIJLMEUBELEN BOTERMARKT 23 Niets beurt me zo op, als wan neer ik iets heb begrepen wat moeilijk te begrijpen is. Ik zou het vaker moeten proberen. GEORG CHRISTOPH LICHTENBERG t je Je jampot niet ver- Uff yureil DE BILT Het weer in onze omgeving bereikte gisteren een dieptepunt. Dit werd veroorzaakt door een depressie die over ons land en het noorden van Duits land naar de Oostzee is wegge trokken. De storing bracht ons veel wind en langdurig regen, waarbij de temperatuur op veel plaatsen niet hoger kwam dan 10 graden. Achter de depressie wordt nu iets drogere lucht aangevoerd. Er komen opklaringen in voor, maar vooral vanmorgen dreven boven zee gevormde buien landinwaarts. Enkele storingen trekken over Schotland en Engeland naar het vasteland, zodat morgen ook weer op enkele buien moet worden ge rekend. Strandweer Via de Britse eilanden komt van de oceaan een hogedrukgebied na derbij. Morgen meer zonnige pe rioden en een afnemende buien kans. Zwakke tot matige zeewind. Temperatuur 15 16 graden, zee water 14 graden. Vooruitzichten Geleidelijk beter strandweer. BAROMETERSTAND: heden 10 uur: 76 cm (1013 millibar), stij gend. Zon en maan 17 juni zon op 4.19, onder 21.02; maan op 0.50, onder 14.45, 22 juni N.M. Hoog water Hoog water, 17 juni: Rotterdam le getij 11.16, 2e getij 23.22; Sche- veningen 9.18-21.49; Vlissingen 8.26-20.50; Haringvliet a. d. Zee- zijde 9.59-22.26. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De nieuwe re gering zal in de komende kabi netsperiode naar schatting ruim vier miljard gulden moeten uit trekken voor stadsvernieuwing en het openbaar vervoer. De raad van advies voor de ruimtelijke ordening zegt dit in een gisteren gepubliceerd, maar reeds eerder aan informateur prof. Steenkamp uitgebracht me morandum. De raad concludeert dat integrale regelingen waarbij milieu-schepping of -vernieuwing gestimuleerd wor den, ontbreken. In de komende jaren zullen in de stedelijke gebieden zeer hoge investeringen moeten worden gedaan ten behoeve van de infra structuur. Extra inspanning is boven dien nodig om de grote opgelopen achterstand in te halen. Tot deze ho ge investeringen zijn de gemeenten onder de huidige financiële situatie niet in staat. OPLOSSING Alleen een nationale inspanning met volledig vernieuwde bijdragere gelingen kan de oplossing bieden, al dus de raad. De vier miljard gulden zal naar de mening van de raad als volgt moeten worden aangewend: 450 miljoen gulden voor stadsre constructie, de huidige bijdragen moeten als onvoldoende worden be schouwd om in de komende periode noodzakelijke reconstructies door te voeren. 900 miljoen voor saneringsplan nen. Uit een onder gemeenten met meer dan 25.000 inwoners gehouden enquête blijkt dat in de periode 1970-1980 de behoefte bestaat om 46.000 krotten op te ruimen. De daar aan verbonden kosten vergen voor de periode 1972-'75 alleen al een rijks bijdrage van 300 miljoen gulden. Aangezien deze kosten slechts één derde uitmaken van de totale sane- ringskosten volgt hieruit een rijksbij drage van 900 miljoen. 250 miljoen gulden voor verbete ring van woningen en woonbuurten. De raad meent dat er in de komende periode honderdduizenden woningen bewoond zullen blijven die een abso luut onvoldoende wooncomfort bie den. .1500 miljoen voor investeringen ten behoeve van het stadsgewestelijk en stedelijk openbaar vervoer. 1250 miljoen gulden voor bijdra gen in tekorten van het locale open baar vervoer en het streekvervoer. In zijn advies wijst de raad erop dat de stadsvernieuwing in het alge meen onvoldoende van de grond komt. Bestemmingsplannen en recon structieplannen vergen een lange pe riode van voorbereiding. De raad pleit daarom voor een nieuwe wet op de stadsvernieuwing, die naast de wet op de ruimtelijke ordening een rol kan spelen. Omdat voor het gereedkomen van een dergelijke wet heel wat tijd zal verstrijken, bepleit de raad aanpassing van de huidige wettelijke regelingen, onder meer een ruimere bevoegdheid voor de gemeenten om gronden te kunnen onteigenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1