chwartz: ,1k ben kerngezond' GLANSROL CAROL SCHUURMAN LET OP UW ZAAK Merkel opvolger Rinus Michels? juj^ e LEi^SE COURANT MAANDAG 14 JUNI 1971 enn pas d 01 ZIJ wa,jd v :lfs t do del ha )TTERDAM Zaterdag en, in Sparta's sfeervolle saai arriveert hij precies afgesproken tijd. „Oom" Schwartz de 63-jarige Euro- vermaarde oefenmeester. knikt blij naar de vele be- ien die hem opwachten. Een 1 nalist, die hem in zijn ode als hondscoach (1957 door dik en dun in be- nam, drukt hij. lang- g de hand. „Dank je wel je gelukstelegram", fluistert Schwartz duidelijk hoor- De tot Fransman genatura- rde Hongaar kan nog niet treipoeden dat hij kort daarna geconfronteerd met een al kritische vragen. dt hij zichzelf niet te oud om op eftijd nog een full prof club als te trainen. Is hij wel voldoen de hoogte van de huidige ver- igen in de vaderlandse voetbal- J om Sparta's voorliefde voor talige bondscoaches redelijk met ;sen te honoreren. En heeft hij Ie tijd om op de transfer-markt te zijn? gen, die Elek Schwartz enigs- /errassen, maar met de bij hem passende beminnelijkheid beant woordt hij ze. Soms is het net of hij een pleidooi voor zichzelf houdt: „Ik heb nog voldoende conditie om volop mee te trainen. Met mijn gezondheid is niets aan de hand. Ik heb een euvel gehad aan mijn schildklier. Maar dat is nu gelukkig genezen. Dokter Van den Hoeven, Sparta's clubarts heeft me uitvoerig onder zocht. Ik ben kerngezond en boven dien behoorlijk afgeslankt. Wat het Nederlandse voetbal be treft. Ik heb de verrichtingen van A- jax, Feijenoord en andere Nederlandse clubs regelmatig op de televisie gade geslagen. Ik heb bovendien regelma tig wedstrijden in de Bundesliga be zocht. Ik weet wat er omgaat in het hedendaagse voetbal. Voetbal blijft nu eenmaal voetbal. Ik heb ook het voordeel dat ik nog vele Nederlandse voetballers ken. Zoals Eijkenbroek, Doesburg en Klijnjan. Het verwijt dat ik taktisch niet met mijn tijd mee zou zijn gegaan, moet ik verwerpen. Taktiek is erg mooi, maar je moet eerst de spelers hebben, voor je over taktiek gaat praten. En over zijn periode als bonds coach: „Ik heb het werk altijd met liefde gedaan. Ik ben in de beste har monie destijds vertrokken. De ver standhouding met de K.N.V.B. was uitstekend. Beter dan met sommige journalisten". Elek Schwartz is in 1964 na zijn afscheid als bondscoach vertrokken naar het Portugese Benfica. Lang is hij daar niet gebleven, want een jaar later vertrok hij alweer uit Lissabon naar Eintracht Frankfurt, waar hij met een salaris van 7500 DM per maand destijds Duitslands best be taalde trainer werd. Zijn contract bij Eintracht is enkele malen vernieuwd tot hij het tijd vond worden het wat kalmer aan te gaan doen en naar België vertrok waar Hij Crossing Mo- lebeke trainde. Zijn streven Molebeke een divisie hoger te brengen slaagde volledig. Daarna verbond Elek Schwartz zich als chef-trainer aan het Portugese FC Porto. Halverwege het seizoen werd hii door een ziekte aan zijn schild klier geveld waarna hij besloot terug te keren naar zijn huidige woonplaats Hagenaou in de omgeving van Straatsburg. Via DFC, waar hij in 1955 als oefenmeester in dienst trad, kwam Sparta met de voormalige bondscoach in contact. Penningmeester Dolf Aarse: „Met het oog op de wedstrijden voor de Europa Cup II meenden we de voor keur te moeten geven aan een man met internationale ervaring. In eigen land konden we niet slagen. Toen we hoorden dat Schwarz vrij was, heb ben we hem gecontracteerd. Hij is zelfs een stuk goedkoper dan Georg Kessler. Dat was de duurste trainer die we ooit hebben gehad. Een trai ner die bovendien slecht in rekenen was. Overal heeft hij verkondigd dat Sparta driemaal zoveel verdiend heeft dan vorig seizoen. Dat zijn sprookjes. Pas na de tweede beker wedstrijd tegen Ajax zijn we uit de rode cijfers gekomen". Sparta koestert hoge verwach tingen van Elek Schwartz. Zal hij ze ook kunnen waarmaken. Schwartz: „Als Panathinaikos de finale van de Europa-Cup I haalt, kan Sparta dat ook". Tegen het einde van zijn her- nieuwe kennismaking met Ne derland komt ook zijn liefde voor de schilderkunst ter sprake: „Ik heb altijd gedacht dat ik meer schilder ben geweest dan voet baller. Dat is echter een ver gissing. Ik ben toch meer voet baller". De nieuwe coach van Sparta, Elek Schwarz, in gesprek met de aanvoerder van de Spartanen, Hans Eijkenbroek. Het ach tergrond-décor wordt gevormd door de nu nog lege tribune» van het Kasteel op Spangen. ,e'w JSWIJK „Ongelofelijk", wat deze man met zijn 38 jaren nog teert. Hij is nog steeds van zeer grote klasse: hij heeft snelheid, peelt tactisch enorm geroutineerd, kortom hij is voor een ploeg tVC van onschatbare waarde." Lovende woorden van Arie de dotyt, bondscoach van het Nederlands amateurelftal, voor Carol i zopurman. In de 62 zege van RVC op Drachten had deze veteraan zeer groot aandeel. Zelf zorgde hij voor een hattrick en in de j>re drie doelpunten van de Rijswijkse formatie had hij een niet 'langrijke bijdrage. Het was voornamelijk aan Carol Schuurman anken dat de Drachtense formatie niet aan voetballen is toe- men: Schuurman moest soms met drie man van de bal gehouden $en. lVC verplettert rachten met 6-2 —Drachten, een wedstrijd, die jetbal niet op een bijzonder peil stond. Daar tegenover was Titer spanning en sensatie in Ated. Vooral omdat de Geleense jfsrechter Deumens dikwijls zeer idë beslissingen nam, oritston- pr onnavolgbare situaties, met I voor het doel van Drachten. Üaarin een onzekere doelman [st Elzinga. De Friese goalie had ilijk zijn dag niet, hij tastte zeer op de hoge voorzetten, die livallers van RVC op zijn doel Off-day I Drachten als team draaide i ploeg had een duidelijke off- anders zo produktieve links- j Hans Jansen vier doelpun- 1 DESK, de gelijkmaker, één voor tijd, tegen Caesar |bijn geen bal goed. Toegege! >et echter wel worden dat hij Rijswijkse rechtsback Koos Killemen een bijzonder moeilijk veren tegenstander had. Vooral was de grotere RVC speler de pries de baas; Jansen durfde |d niet goed aan. „Ik vind zelf t ik niet best gespeeld heb. Ik ^echter een trap tegen mijn en- het begin van de wedstrijd al. eft ook een rol gespeeld", moet echter hoofdzakelijk op jnto van RVC geschreven wor- fat de Friese formatie niet Vooral op het middenveld Ide Rüswiikers bij vlagen soms Passen beter. Gerry Hup. Leo fn ook Carol Schuurman speel- ichnisch en tacktisch een meer uitgekookt spelletje dan hun direkte tegenstanders Jaap Kooistra, Henk Bruinsma en Edy Jöms. Vooral de laatste, technisch een zeer begaafd speler,, demonstreerde te vaak een zeer egoïstische balverliefdheid, daar mee "alle vaart Uit - dè aanval van de Drachtense ploeg halend. Aanvallend leken de Friezen soms wel net beginnende amateurs, verge leken met de snelle en slimme aan vallers van RVC. De Fries spits Roel Huitema ontpopte zich al snel als een doelloze draver, zonder enige positie ve waarde. Bij RVC viel alleen Jan van de Berg als aanvalsleider enigs zins uit de toon. Hij was dikwijls te traag om de verdedigers van Drach ten voor grote moeilijkheden te plaatsen. Q Spanning Door deze overwinning van RVC is de spanning in de competitie weer geheel terug. De Rijswijkse trainer Karei Jansen beaamde dit grif. .Als wij zaterdag as. ook Caesar hier in Rijswijk pakkan, dan maken wij een goede kans op het kampioenschap. De concurrentie moet dan wel enkele punten verspelen, maar daar moet je natuurlijk op hopen". Kort na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Deumens namen de Rijswijkers al een voorsprong. Uit een pass van Koos van Dullemen bracht Jan van de Berg, terwijl de gehele Friese verdediging voor bui tenspel bleef staan, RVC op 10. RVC bleef na dit snelle doelpunt aanvallend gevaarlijker dan zijn te genstanders. Drachten kon moeilijk het juiste ritme vinden. Toch kwa men de Friezen na ruim een kwartier aan de gelükmaker door een doelpunt van Roel Huitema. die een voorzet van Anne van der Meer met een af- sch°mnende kopbal tot een doelpunt omboog. FVC schrok duide'Ük van deze Fr'ese goal. De Rüswiikers moesten -oifc de i'Drdedim'ng teru<* want Prarhtpn wilde meer dan dat ene doelpunt. De steeds oprukkende mid- -#• Met een half gemiste kopbal scoort de Friese spits Roel Huitema het eerste doelpunt van Drachten in het duel tegen 'RVC. Doelman Ernst van der Meer van RVC is kansloos. De stand is 11. denvelder Jaap Kooistra en rechts buiten Nelson Martina vormden een voortdurende bedreiging van het doel van Ernst van der Meer, ingevallen voor de vaste RVC doelman Van As sendelft, die met vakantie is. Toch was het RVC, dat weer zou doelpunten. Na een lange solo schoot Gerry Hup op de goal en de bal ver dween, na door de rug van Bennie Eppinga van richting te zijn veran derd, onbereikbaar voor keeper Elzin ga in het Drachten doel: 2—1. Kort voor rust kreeg Johnnie Bol- man de kans om RVC naar 31 te schieten, maar op twee meter voor het doel knalde hij de bal hoog over. Aan de andere kant was het Edy Jöms, die na een voorzet van Kooistra voor een leeg doel over kopte. 9 Hattrick De tweede helft werd de helft van Carol Schuurman. In een kwartier scoorde de kalende Rijswijker zijn nat- trick. Nadat eerst Jöms bij de Frie zen in het boek van de scheidsrechter was verdwenen wegens een grove overtreding, bracht Schuurman de stand op 31 uit een voorzet van Leo Kloor. Eén minuut later werd Hup binnen de 16-meter lijnen door Van der Meer vastgehouden en tegen de enkels getrapt: Schuurman benutte de strafschop feilloos. Drachten kwam echter nog één maal terug. Na een prachtige solo scoorde laap Kooistra vanaf de achterlijn on houdbaar: 42. Enkele minuten later was het weer Carol Schuurman, die een lange ren van Gerry Hup doel treffend afronde, 52. RVC geloofde het hierna wel. Ook Drachten zag in, dat de wedstrijd verloren was en dat daarmee de kansen op het kam pioenschap zeer klein geworden waren. Nog één maal vlamde RVC. Uit een indraaiende corner van Schuurman, kopte Jan van de Berg vallend in: 62. De wedstrijd had toch nog een onverkwikkelijk slot. Vijf minu ten voor tijd werd de Friese spits Roel Huitema van het veld ge stuurd wegens natrappen tegen Koos van Dullemen. Met tien man haalde de ontredderde Friese formatie de trieste finish. DE ZOMERPANTALON. Want er is meer te zeggen over zomerpantalons is gewoon een lichte broek voor als het warm is. Natuurlijk! Maar, wilt u een effen pantalon of één met een dessin? In welke kleur? Wilt u een klassiek model, ruim, strak, met riem, spaans? In welk materiaal? dan u zich had voorgesteld bijC&A. lanks een heftige aanval van Drachten» linksbuiten Han6 Jansen (rechts) a RVC-goalie .Van der Meer de bal kiemvast. Deze week bovendien als extraatje zomer pantalon met riem en rechte pijp, kwaliteitTrevira rayon in alle goede, zomerkleuren, AMSTERDAM Na Sparta, dat ex-bondscoach Elek Schwartz heeft gekontrakteerd, is Ajax ook in kontakt getreden met een oud-leider van het Nederlands elftal. Verleden week is Ajax- voorzitter Jaap van Praag opgebeld door Max Merkel, die zijn diensten heeft aangeboden. Merkel was coach van de Spaanse eerste divisie-club Sevilla. Verder dan een aanbod van Merkel is het kontakt nog niet gekomen. Vertelde Jaap van Praag: 'Over bedragen kunnen we telefonisch natuurlijk slecht overleg plegen. Maar hij heeft ons inderdaad opgebeld. In de loop van deze week zullen we nader overleg plegen. Met het bestuur en uiteraard met Merkel.' Merkel heeft vanuit Sevilla laten weten dat hij enkele voorwaarden heeft gesteld, waarop Van Praag antwoordde, dat hij binnen enkele dagen uitsluitsel zal krijgen. Mer kel vertelde dat hij tevreden is met het hem aangeboden bedrag. Een van de eisen van de Westduitser, die door de KNVB enkele jaren ge leden na een conflict tot persona non grata werd verklaard, is dat enkele spelers, waaronder Johan Cruyff bij de Amsterdammers moeten blijven. Cruyff Aan de langdurige vervolgserie geruchten rond Johan Cruijff en Rinus Michels", is zaterdag een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Het reisbureau Neckermann zou Johan Cruyff zeven jaar onder kontrakt willen stellen waardoor hij bij A- jax zou kunnen blijven voetballen. Neckermann wil wel aan de eis van Cruyff voldoen dat hij na die zeven jaaY over een miljoen gulden be schikt. Van de andere kant wil het reisbureau, dat ook optreedt als sponsor van de Nederlandse judo ploeg, de Amsterdamse spits in haar reclamecampagnes kunnen ge bruiken. Bij Ajax is van dit aanbod nog niets bekend. Rinus Michels, de demissionaire trainer van Ajax, ontkent nog steeds enig kontakt met de Spaanse eerste-divisieclub Barcelona. Mi chels gaat vanmorgen op vakantie naar Portugal. Of hij daarbij een tussenlanding in Barcelona zal ma ken is niet bekend. Subsidie B en W van Den Haag hebben de gemeenteraad goedkeuring ge vraagd voor een aantal financiële maatregelen voor het samengaan van de Haagse voetbalverenigingen ADO en Holland Sport. De raad zal zich maandag 21 juni over de voor stellen uitspreken. De gemeente wilde de ADO-op- stallen in het Zuiderpark aankopen voor f 1,1 miljoen en verhuren aan de afdeling betaald voetbal van de „FC Den Haag-ADO", welke de naam „FC Den Haag" zal dragen (het amateurvoetbal van de door de fusie te vormen vereniging zal wor den aangeduid met de naam ADO). Het gemeentebestuur rekent voor dat de huur het eerste jaar rond 53.000 zal gaan bedragen. Aange zien de kosten voor de gemeente op ongeveer 300.000 zullen uitkomen, betekent dit een indirecte subsidie van bijna f250.000 aan de FC Den Haag. Thans subsidieert de ge meente zowel ADO als Holland Sport met een bedrag van circa 150.000 jaarlijks. Voor de delging van het per 1 juli op ruim 700.000 geraamde schuldentotaal van Holland Sport wil de gemeente een' saneringsbij- dragen verlenen ter grootte van de voor ditzelfde doel te verlenen bij drage van het ministerie van CRM en de KNVB uit het „sanerings- fonds betaald voetbal". De gemeen telijke saneringsbijdrage zal maxi maal f200.000 bedragen. Voorts zal een renteloos werkkapitaal van f175.000 ter beschikking van de FC Den Haag-ADO worden gesteld tot eind 1972. Voor het verschil tussen de aldus samengestelde f 575.000 en de totale schuldenlast van 700.000 heeft de voorzitter van Holland Sport zich persoonlijk borg gesteld. ADO heeft zaterdag op zijn toer- nee door Spanje een wedstrijd ge speeld in Valladolid. De Hagenaars kwamen in eetc wedstrijd tegen de Madrileense club Rayo Vallecano Johan Cruyff niet verder dan een gelijkspel: 11. Beide doelpunten werden voor de rust gemaakt. De treffer uan ADO kwam op naam van Looye. Toennaer Jo Toennaer, de 37-jarige voet baller van eredivisievereniging MVV, heeft zijn carrière beëindigd. Toennaer, die dit seizoen wegens blessures net meer geregeld stond opgesteld en die veertien dagen ge leden een meniscus-opratle onder ging, was aanvankelijk van plan nog een jaar te spelen. De Maas trichtenaar, die de oudste voetbal ler in de eredivisie was, heeft 24 jaar voor MVV gespeeld. Waarvan 20 jaar in het eerste. Gedurende vele jaren was hij aanvoerder. MVV zal Toennaer waarschijnlijk een afscheidswedstrijd aanbieden, vlak voor aanvang van de nieuwe competitie. De tegenstander is nog niet bekend, maar het zal vermoe delijk de Belgische vereniging Sint Truiden worden. Haarlem Het naar de eerste divisie gede gradeerde Haarlem kan de toe komst wat vrolijker tegemoet zien. De gemeente Haarlem heeft de ver eniging stevige financiële steun voor het komende seizoen beloofd. De exacte som zal nog nader door de gemeenteraad worden bepaald. De garantie is echter wel zo groot dat trainer Joop Brand zijn ver plichtingen jegens Haarlem na zal komen. Brand wil de transfermarkt optrekken om een aanta spelers aan te trekken. Op het verlanglijst je van hem staan de FC Utrecht spelers Blaauw en Nieuwenhuijs, de doelman van De Baronie, Lelie veld, en nog enkele amateurs. Stoop Er is weer een breuk ontstaan tussen het Olympisch Stadion en DWS. Voorzitter Dingeman Stoop heeft het overleg met de directie van het stadion afgebroken. Hij wil nu met DWS op een ander terrein gaan spelen. Welk terrein dat gaat worden is nog onbekend. Gedacht wordt aan het terrein van De Vole- wijekers en anders, als er ook ver lichting zal zijn aangebracht het Ajax-stadion. Stoop overweegt zelfs de KNVB ertoe te bewegen met zijn club voortaan de thuiswedstrij den al op vrijdagavond te spelen. Het nieuwe terrein van DWS. in Spieringhorn, zal pas over twee jaar klaar zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7