Nota tegen ontkoppeling van belijdenis en avondmaal Rode Kruis voelt niets voor een nieuwe organisatie Meeste stemmen op GPV van niet-vrifgemaakten Ds. Landsman: nadrukl op samenwerking met gereformeerden KRITIESE TSIONISTEN ROEPEN VERZET OP Tuinbouw en verkiezingen in Saljoet Hervormde synode over kindercommunie Opleiding milieu n voorbereiding bij universiteit Blinden ontevreden over uitkeringen Proletarisch links binnen PSP door partijraad berispt Vermist toestel na 3 jaar teruggevonden Een woord voor vandaag Orgelbespeli Feike Asmi BEROEPINGSWERK Puzzelho MOSKOU (UPI, Reuter- De kos monauten Dobrowolski, Wolkow en Patsajew hebben het gisteren in het ruimtestation Saljoet rustig aan ge daan. Na een ingespannen zesdaagse werkweek deden zij zondag alleen het hoogst noodzakelijke. Daarbij hoorde het verzorgen van hun tuintje in het kader van de biologische proefnemingen wordt on der andere Chinese kool gekweekt en het uitbrengen van stemmen voor de verkiezing van de Opperste Sow- jet. „Wij brengen onze stemmen uit op de kandidaten van het onwrikbare blok van communisten en niet-partij- leden", deelde overste Dobrowolski per radio mee. Ook de dagelijkse gymnastiekoefe ningen gingen gewoon door. Ondanks deze voorzorgen, en de bretel-pakken die de mannen bij elke beweging dwingen hun spieren duchtig te ge bruiken. verwacht onderminister Boemazian van gezondheid, dat de Saljoetbemanning bij terugkeer naar de aarde dezelfde moeilijkheden zal krijgen als de kosmonauten van de Sojoez-9 die 18 dagen gewichtloos om de aarde draaiden. Behalve aanzienlijk kalkverlies uit hun botten hadden deze mannen on geveer een week last van storingen in de bloedsomloop en, vooral de eerste dagen, moeite met staan en lopen. Uit de opmerkingen van de onder minister blijkt dat het de bedoeling is, de Saljoetbemanning nog geruime tijd in de ruimte te houden. MOSKOU (AFP) Maarschalk Andrej Gretsjko, de minister van de fensie van de Sowjetunie, heeft zater dag en zondag een bezoek gebracht aan de Sowjet-vloot in de Middel landse Zee. Aan boord van de kruiser „Dzerzjinski" kwamen de kapiteins en leden van de staf met de minister bijeen, aldus het Russische persbu reau TASS. Zij verklaarden dat zij „bereid zijn elke oorlogstaak te ver vullen en voortdurend de belangen van de Sowjet-staat te verdedigen". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Degenen, die pleiten voor ontkoppeling van be lijdenis en avondmaal, dienen er rekening mee te houden, dat zij op zijn minst door het getuigenis van het Nieuwe Testament en de reformatorische traditie in het ongelijk worden gesteld. op gang brengen over de vragen rond de gezinscommunie. Het acht de vra gen te zeer gecompliceerd en te zeer betrokken op de gehele kerk, dan dat iedere gemeente zelf bevoegd geacht zou kunnen worden een beslissing hierover te nemen. Na een beschrijving van de ver schillende opvattingen, die er thans ten aanzien van de toelating tot hel I -a avondmaal in de hervormde kerk 1T1 VfMYF llPFPlflinO* leven, gaat de nota na, wat de bij- belse gegeven zyni wat de geschie denis leert, wat de belijdenisge schriften erover zeggen en welke in vloed de oecumenische contacten op de meningsvorming hebben gehad. De nota eindigt met enkele conclu sies en discussievragen. Dat staat te lezen in een discussie nota „Toelating tot het heilig avond maal", die dinsdagmorgen in bespre king komt op de hervormde synode. Het moderamen van de synode wil met deze nota het gesprek in de kerk (Van een verslaggever) AMSTERDAM Het bestuur van de Universiteit van Amsterdam heeft een werkgroep ingesteld, die het voorbereiden van een interfacultaire opleiding „milieubeheer" als docto raal bijvak tot taak heeft. Het plan voor z'n opleiding is ingediend door de hoogleraren dr. ir. A. P. A. Vink (fysisch geograaf) en dr. R. L. Ziel- huis (arbeidshygiëne). De bedoeling is dat de Universiteit van Amsterdam en de Vrije Universi teit hun activiteiten op het gebied van de opleiding milieubeheer zoveel mogelijk zullen integreren. Er bestaat sinds kort overleg tussen beide uni versiteiten in een commissie voor mi lieubeheer en natuurbehoud van de academische raad. Van onze parlementsredactie AMERSFOORT Van de 101.721 stemmen die bij de laat ste verkiezingen op het GPV werden uitgebracht, zijn er on geveer 60.000 afkomstig van niet- leden van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt). Dit is zaterdag gebleken op de jaarvergadering van het NEV (Nationaal Evange lisch Verband) in Amersfoort. Zoals bekend kunnen niet-leden van de gereformeerde kerk (vrijge maakt) geen lid worden van het GPV. Het NEV, dat als politieke partij bij de kiesraad staat ingeschreven, be staat uit sympathisanten van het GPV. Het NEV, dat een zogenaamd bondgenootschap is aangegaan met het GPV, kwam bij de laatste verkie zingen niet met een eigen lijst uit, maar voerde met succes propaganda voor het GPV. De verhouding tot het GPV is za terdag uitvoerig besproken. Opge merkt werd onder meer dat het twee de lid van de GPV-fractie in de Tweede Kamer, dr. Verbrugh uit Dordrecht, een interkerkelijke zetel heeft. Het is de bedoeling van het NEV dat bij de volgende verkiezingen de lijsten van het GPV en het NEV in elkaar worden geschoven, d.w.z. dat op één lijst GPV-ers en NEV-ers staan. Bij het GPV is het rapport „Sa menwerking in de politiek", waarin onder andere samenvoeging van lijs ten wordt bepleit, in discussie. In de partij bestond echter veel kritiek op dit rapport, zodat een beslissing werd uitgesteld. In maart van het volgend jaar moet de ledenvergadering van het GPV een uitspraak doen. Het NEV besloot zaterdag deze uitspraak af te wachten en dan haar standpunt nader te bepalen in een vervroegde ledenvergadering. Met het oog op de toekomst besloot de jaarvergadering het bestuur tot zeven leden uit te breiden. Gekozen werden mr. W. Beernink uit Dor drecht, C. van Kessel uit Ede, J. de Vries uit Heerenveen en C. J. Smits uit Zoetermeer. Van een verslaggever DEN BOSCH Waarom moet er nog steeds verschil worden gemaakt tussen hen d.ie een uitkering krach tens de wet arbeidsongeschiktheid (wao) ontvangen op basis van hun voor of na 1 juli 1967 verkregen han dicap? Dit vroeg de heer D. H. Kos ter. landelijk voorzitter van de Ne derlandse Blindenbond, zich af tij dens de zaterdag in de Brabanthallen in Den Bosch gehouden bondsdag. Ook noemde hij het wrang, dat zij die door hun handicap nooit in loon dienst hebben kunnen werken, niet een beroep kunnen doen op de wao, al was het maar voor een minimum vergoeding, die wordt uitgekeerd aan hen die van 80 tot 100 procent ar beidsongeschikt zijn. De heer Koster wees er eveneens op dat de sociale uitkeringen, wat de reële bestedingen betreft, geen gelijke tred houden met de gestegen prijzen van consumptiegoederen, waarop de stijging van de lonen is gebaseerd. iHij vroeg de overheid een compensa tie-uitkering, ongeacht het inkomen. De bijeenkomst werd bijgewoond door o.a. minister B. Roolvink, een aantal Tweede-Kamerleden, verte genwoordigers van gemeentelijke so ciale diensten en maatschappelijk werksters- De nota stelt, dat de bijbelse bood schap en de interpretatie daarvan in de loop der geschiedenis laten zien, dat doop en avondmaal onlosmake lijk bij elkaar horen. In het synodaal rapport „Open en oecumenisch avondmaal" (1962) werd de moge lijkheid gesteld, dat het de Heilige Geest zou kunnen behagen, in som mige gevallen een mens niet van de doop naar het avondmaal, maar van het avondmaal naar de doop te lei den. De nota noemt het echter on juist, een dergelijk uitzonderingsge val tot een legitieme nevenpraktijk te verheffen. De normale weg is, dat de doop aan het avondmaal vooraf gaat. Maar ook belijdenis en avondmaal horen bij elkaar. Rond de tafel van de Heer zitten belijdende christe nen, die in staat zijn het Lichaam van Christus te onderscheiden. Zo leert het Nieuwe Testament en zo heeft de kerk het aanvankelijk ge zien en in de tijd van de Reformatie opnieuw leren verstaan. Om te ko men tot het onderscheiden van het Lichaam des Heren is onderricht no dig. Het belijden veronderstelt ka- techese. Over de leeftijd waarop de gelo vigen toegang hebben tot het avond maal, geeft het Nieuwe Testament geen houvast. In de geschiedenis van de kerk is deze vraag verschillend beantwoord. Dit antwoord hield ver band met de theologische inzichten, en ook met het feit, dat de leeftijd waarop men volwassen werd, in de (Van een verslaggever) UTRECHT De partijraad van de PSP heeft de manier waarop de ac tiegroep „Proletarisch links" een dis cussienota heeft gepresenteerd, ver oordeeld tijdens een vergadering die zaterdag in Utrecht werd gehouden. De nota heeft volgens de partijraad de indruk gewekt, dat binnen de PSP pogingen worden ondernomen om het pacifistisch socialisme te vervangen door een wezenlijk andere politiek. De partijraad liet echter in het mid den of het werkelijk de bedoeling van de actiegroep was om een wezen lijk andere politiek te gaan voeren. De nota had volgens de partijraad niet aan diverse leden van het partij bestuur moeten worden toegezonden, maar via de daarvoor bestaande ka nalen aan de afdelingen moeten wor den aangeboden. Zolang het congres van de PSP zich niet anders heeft uitgesproken zal het partijbestuur zich moeten baseren op het van kracht zijn de beginselpro gramma, aldus de verklaring die na de vergadering door de partijraad werd gegeven. loop der historie sterk varieerde. Toch spreekt de nota er zorg over uit, dat vele jonge mensen het avondmaal ontberen en zich gewen nen aan een kerkelijk leven zon der deelneming aan het avondmaal. Daarom pleit zij voor nieuwe vor men voor de openbare belijdenis en voor een meer betrekken van de kinderen by het kerkelijk leven en in het bijzonder bij de eredienst. De mogelijkheid wordt geopperd, de plechtigheid van de openbare be lijdenis in de kerk te vervangen door een gesprek met (een delegatie van) de kerkeraad. De openbaarheid kan even goed tot haar recht komen door mededeling aan de gemeen te vanaf de kansel of via het kerkblad. Gezinscommunie Voor het geval de kerk toch tot de beslissing zou komen, ook kinde ren in de gelegenheid te stellen in gezinsverband deel te nemen aan de viering van het avondmaal, stelt de nota twee mogelijkheden. De ene zou zijn, om de toelating in gezins verband een voorlopig karakter te geven, waarvan de kinderen zelf la ter de consequenties uitdrukkelijk onder ogen dienen te zien. Dat zou kunnen geschieden door in eniger lei vorm de openbare belijdenis te handhaven in de zin, waarin deze momenteel kerkordelijk is geregeld en in de praktijk van het gemeen te leven wordt toegepast. De toelating tot het avondmaal zou door de open bare belijdenis dan een definitief KAIRO Een tweemotorig Egyp tisch vliegtuig, dat al drie jaar werd vermist, is in de Libische woestijn teruggevonden. De negen passagiers lagen dood onder de vleugels. In de zakken van de doden zaten brieven aan de nabestaanden. Deze brieven waren kennelijk geschreven toen de inzittenden de dood ten ge volge van verdorsting voelden nade ren. De ontdekking \verd gedaan door een Egyptisch-Libische missie, die in de woestijn naar ondergrondse wa terbekkens zocht.. Het zoeken naar het vliegtuig werd in april 1968 ge staakt. In het vliegtuig, dat een nor male vlucht van de oase Baharia naar Kairo maakte, zaten zes passa giers en drie bemanningsleden. PARIJS (AP, Reuter) De nieuwste roman van de Russische schrijver Aleksander Solzjenitsin, ge titeld „Augustus 1914 eerste deel" is in het Russisch te Parijs versche nen. Solszjenitsin heeft speciaal voor deze uitgave een nawoord geschreven. In de Sowjet-Unie kan hij dit boek, dat door literaire kringen in Moskou reeds als een meesterwerk is bestem peld, niet gepubliceerd krijgen. Solz jenitsin is de uit de schrijversbond van Sowjet-Unie gegooid en wordt daarom officieel niet meer als een schrijver beschouwd. Voor zijn lite raire werk werd hij vorig jaar onder scheiden met de Nobelprijs. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D'.rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie- J de Berg (voorzitter), H. P Ester, G. J Brinkman J van Hofwegen karakter krijgen. Tegelijkertijd zou dan het actief en passief kiesrecht worden geëffectueerd en de (ook fi nanciële) verantwoordelijkheid tot uitdrukking kunnen komen. Een alternatieve mogelykheid is, dat de kinderen op een jongere leef tijd dan nu tot communicerende le- déh worden verklaard onder de be lofte hunnerzijds (en van de kant van hun ouders), dat zij nog enige jaren het katechetisch onderwijs zullen volgen. In dat geval kan het kiesrecht bijvoorbeeld na hun acht tiende verjaardag gaan functioneren en him verantwoordelijkheid, wan neer zy tot de gevestigde stand zijn gekomen. In beide mogelijkheden wordt ver ondersteld, dat de jongeren de be tekenis van het avondmaal verstaan op een wijze, die aansluit bij hun geloofsleven. Wajehi" - „En hei geschiedde". Zo begint in het Hebreeuws k Esther. Jammer, dat dit woord in onze Nieuwe Vertaling is wegi Want het hoort er bij. Dit woord is al een klacht, een kreet lijden dat komen gaat. Wanneer is het de eerste maal, dat we h hi" in de Bijbel tegenkomen? Als Kain zijn broer Abel doodslaak De joodse opvatting van de geschiedenis spreekt ons aan. Is het i de verdere uitbreking van de zonde, die diep zijn stempel drui geschiedenis? Toch is dit maar een kant van de zaak. Wij hebben de geschiedenis gehaald. Maar niet wij, maar God schrijft de gesd Daarom mogen wij geloven in het positieve verloop van de gesc Ook het heerlijkste, wat ooit gebeurd is, dal god mens gew wordt ingeleid met de woorden „En het geschiedde in de dageI een beveluitging vanwege keizer Augustus" (Lucas 2). Christus en Zijn verlossingswerk staan in hei middelpunt schiedenis en geven haar zin We lezen vandaag: Handelingen 13 32-57 We lezen morgen: Handelingen 14 i-"5 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „De vraag moet worden gesteld, of er op bepaalde terreinen van het kerkewerk en in bepaalde gemeenten geen ont wikkelingen aan de gang zijn, met name in de verhouding tot de rooms-katholieke kerk en tot bepaalde r.k. instellingen, die tot een uit elkaar groeien in plaats van een tot elkaar komen van hervormde en gereformeerde kerken zouden kunnen leiden." Deze opmerking staat te lezen in een nota van secretaris-generaal ds. F. H. Landsman .over „De identiteit van de Nederlandse hervormde kerk", waarmee de hervormde sy node zich morgen gaat bezig houden. In deze nota wordt met nadruk ge wezen op de verplichtingen, die het „samen op weg" met de gerefor meerde kerken heeft voor de her vormde kerk. Ds. Landman spreekt met name zijn zorg uit over „de werkeenheid, die op het terrein van het instituut „Kerk en Wereld" aan het ontstaan is met vooruitgescho ven, maar niet geheel representatie ve, posten van de r.k. kerk." Ds. Landsman wil, dat beide ker ken. hervormd en gereformeerd, zouden besluiten, voortaan geen be slissingen meer te nemen, die be trekking hebben op grondstructuren van hun belijden, leven en werken, dan in overleg met elkaar. Hij acht dit overleg trouwens ook wenselijk ten aanzien van beslissingen van minder ingrijpende aard. De laatste jaren zijn er door de hervormde kerk geen beslissingen van confessionele, liturgische of kerkordelijke aard genomen, die zo sterk afwijken van de teneur van het belijden, leven en werken in de gereformeerde kerken, dat zij een onoverkomelijke hindernis op de weg naar de eenheid zouden behoe ven te zijn. BELIJDEN Dat zou wel eens anders kunnen zijn, als de hervormde kerk beslis singen zou gaan nemen inzake het „behoren tot de hervormde kerk" (zoals betreffende de geboorteleden, de openbare belijdenis; red.) of de kategoriale gemeenten. Het samen op weg gaan van her vormden en gereformeerden mag echter niet in mindering komen op de oecumenische relaties tot de an dere kerken. Met name herinnert ds. Landsman aan de samenwerking ge durende zovele jaren en in vele oecumenische werkverbanden van de hervormde kerk met de remon stranten, doopsgezinden, lutheranen en oud-katholieken. Beide kerken zullen zich er vooral van bewust moe ten blijven, dat het eigenlijke en meest fundamentele oecumenische vraagstuk voor de reformatorische kerken in DS. F. H. LANDSMAN West-Europa de verhouding tot de rooms-katholieke kerk blijft. In verband met de identiteit van de kerk stelt de nota ook de vraag naar het belijden van de kerk. De vraag naar de noodzaak van een duidelijker en beslister bezig zijn met het kerke lijk belijden wordt des te dringender, naarmate de symptomen van verval van binnenuit veelvuldiger worden. Ds. Landsman acht het gewenst met de gereformeerde kerken te overleg gen, of gemeenschappelijke pogingen om het belijden der kerk opnieuw te formuleren, zinvol zouden kunnen zijn. Tegelijk zou een geloofsgesprek op bredere oecumenische basis bij de raad van kerken aanhangig dienen te worden gemaakt. Het ene gesprek zou het andere kunnen bevruchten. Daarnaast acht ds. Landsman het voor alleen de hervormde kerk ver- nodig, om in een kort geschrift waar- antwoordelijk is, positie te kiezen in de meest centrale geloofsvragen, die thans aan de orde zijn. Zonder naar een tuchtoefening te verlangen, kan zijns inziens 'de huidige situatie, waar in ook de meest wezenlijke aberraties onweerspoken blijven, niet bevredi gend worden genoemd. Daardoor be vordert de hervormde kerk meer en meer een image-building van zichzelf, die niet alleen haarzelf, maar ook haar boodschap steeds ongeloofwaar diger maakt'. MAASSLUIS Er l weer een verheugende 1 ^ru stelling voor de orgelbe; ag 1 die zaterdagavond in de Kerk werd verzorgd door Asma, organist der kerl r"v een gevarieerd programn |n staande uit werken van Bach, Mendelssohn, Dupré en concertgever zelf ng de organist zijn gehoor ter ste aan zich verplicht, wa vertolkingen getuigden uitzondering van muzikalj denheid en mededeelzaai Na een virtuoze opening i knappe Toccata over Psalm 1 Jan Zwart klonk het weinig voerde Concerto in Es, in tri van J S. Bach. Met name het i en laatste deel, een wiegende werd fraai weergegeven. Na een klankvol vertolkt dium met fuga in c-klein vai Mendelssohn-Bartholdy volgtf1 bijzonder hoogtepunt van de at kl£ de vorm van een contrasts - sterk dynamische weergave Iziel Fantaisie in A-groot vanfj, Franck. Hetzelfde peil werd goed vi den in de hierop aansluitend! symfonie in cis-klein van de overleden Franse orgelmeesi cel Dupré, in welk werk de c< zich vaak een humoristisch schrijver toont. Het hartelij plaus van het auditorium w; men verdiend. Componist- Asma besloot de avond boeiende orgelkoraal Gezang!Y®r de levendige Finale Psalm 75. F.m! De eerstvolgende bespeliii Feike Asma in deze kerk zal toe gegeven op zaterdag 26 juni a.s* liënt bood Van een verslaggever UTRECHT Het Neder landse Rode Kruis voelt er niets voor, deel te gaan uitma ken van een nieuwe overkoe pelende rampenorganisatie voor hulp aan het buitenland in vre destijd. In sommige van de organisaties, zoals het Algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde kerken, de ka tholieke stichting Mensen in nood, Unicef en Novib, waarmee het Rode Kruis heeft samengewerkt bij de na tionale acties voor Peru en Oost-Pa- kistan, speelt men met de gedachte, zo'n nieuwe organisatie met een eigen gironummer te vormen. De directeur-generaal van het Rode Kruis, de heer A. van Emden, zei za terdag op de algemene vergadering van het Rode Kruis in Utrecht, dat het Rode Kruis bereid is tot mede werking aan een centraal geleide fondsenwerving ten behoeve van rampslachtoffers in het buitenland, maar dat het daarbij dan niet een van de vele zou kunnen zijn in een overkoepelende organisatie die niet onder Rode-kruisvlag optreedt. Identiteit Het belangrijkste argument daar voor is de handhaving van de eigen identiteit. Juist het Rode Kruis, aldus de heer Van Emden, is een van de nog weinige organisaties die zich Mj de hulpverlening in geen enkel op zicht laat leiden door sympathie voor of antipathie tegen de politieke of maatschappelijke structuur in het ge troffen land. De heer Van Emden concludeerde, dat het hoofdbestuur geen overwe gende bezwaren heeft tegen een geza menlijke fondsenwerving, mits dat gebeurt onder de vlag van het Rode Kruis, met gebruik van zijn gironum mer 777, en mits het samengaan de slagvaardigheid van het Rode Kruis niet vertraagt. De directeur-generaal ging ook nog in op de hulpverlening aan Vietnam, waarover veel afdelingsbesturen van het Rode Kruis, mede naar aanleiding van de activiteiten van het Medisch comité Noord-Vietnam, de laatste tijd vragen hebben gesteld. Hij zei, dat het Rode Kruis neutraal hulp ver leent aan de slachtoffers van alle partijen, maar dat men bij giften aan liet Rode Kruis natuurlijk wel zijn voorkeur voor de bestemming van de gift kan laten blijken, waarna het geld overeenkomstig die wens wordt besteed. De heer Van Emden deelde verder mee, dat het internationale comité van het Rode Kruis er nog niet in is geslaagd, de overeenkomst die in no vember 1969 voor een jaar met de Griekse regering werd gesloten, te vernieuwen. De reden is, dat het Ro de Kruis de hulpverlening aan de po litieke gevangenen nog verder wilde uitbreiden. Naam De naam van het Nederlandse Rode Kruis zal voortaan zonder ch en slechts met één o worden geschreven. Dit was de eerste wijziging in de statuten, waartoe zaterdagmiddag werd besloten. De minimumleeftijd van het lid maatschap van het Nederlandse Rode Kruis werd verlaagd van 18 tot 16 jaar. De minimumleeftijd, nodig voor benoeming in het bestuur van een kring of een plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, kwam van 21 op 18 jaar. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Heerde-Wapen veld, te Zaandam-Krommenie en te Zuidwol- de, kand. M. Nap te Sauwerd. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Capelle a. d. IJssel, kand. J. Koster te Yerseke; te Vee- nendaal, kand. J. Rietdijk te Rotter dam. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen: te Oostburg, kand. A. v. d. Berg te Gouda. Van een medewerker AMSTERDAM Binnen joodse studentenkringen is ernstig verzet ge rezen tegen de Kritiese Tsionisten. De Kritiese Tsionisten zijn joodse jonge ren, verzameld rondom het blad Kova Tembel, die van oordeel zijn dat het zionisme als een nationale bevrij dingsbeweging niet louter een taak heeft ten behoeve van het joodse volk, maar zijn aandacht ook moet uitstrekken naar andere volken die naar zelfstandigheid streven. Omdat de Kritiese Tsionisten het bestuur vormen van de Nederlands Zionistische Studenten Organisatie wekken zij daardoor de indruk na mens deze enige joodse studentenbe weging te spreken. In een oproep, als een advertentie van een pagina ge plaatst in het Nieuw Israëlitisch Weekblad, roepen drie joodse studen ten op tot bijstand teneinde te voor komen, dat het bestuur van de Kri tiese Tsionisten nog verder „verkla ringen aflegt of steunt die de politiek van de regering van de staat Israël verdacht maken, de geldinzamelings acties voor de staat Israël belachelijk maken en de immigratie van de Rus sische joden in feite ongewenst ma ken". In de oproep, die ten doel heeft zoveel mogelijk joodse studenten te mobiliseren om een nieuw bestuur te kiezen „dat in staat is een joods en zionistisch verantwoord beleid te voe ren", wordt gesteld dat de Kritiese Tsionisten voortdurend pogen in de niet-joodse linkse kringen als vol waardig erkend te worden, door zich zo scherp mogelijk tegen de joodse organisaties af te zetten. UITHUIZEN De elfjarige Korne- lis Hansen uit Uithuizen is zaterdag morgen verdronken. De jongen was met vriendjes op een vlot van olieva ten waarop een hokje was gebouwd, aan het varen. Het vlot kapseisde en de jongen, die in het hokje zat, kon niet op tijd worden bevrijd. 1 r 3 4 S 6~ 7 el 2 3 4 5 6 7 8 9 :ci .o- d V J F Kruiswoord-puz^ zonder zwart Horizontaal: 1. wandelweg; 2. sektenetendzoogdier; 3. roofvoge rede; 4. spottende opmerking - g )rn 5. deel van een schip-plaats in Dl ingeval-ventilator; 7. telwoord - 8. watering - bezinksel - meisjesn n tastsprieten - voorvoegsel. R na, Verticaal: 1. varkensleer - rt v noot; 2. zuiver - inelkaar3. lied -1 ge gelofte - slobkous (VI.); 4. vogi ningbij; 5. plaats in N.Br. -buitenr,' 'knopje op een priktol6. romeins veredelen van vruchtbomen; 7. (Fr.)-telwoord-eer; 8. part-de gin, IV IL dichter9. iedereen - kever. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. lakmoes - Ogfeinde miëns- nor; 3. menme- Nero; 4. or een; 5. emier - ek - ed; 6. Niers - ri - rail - dal;8. nadir-oele; 9 Asia-i Verticaal: L lamoen - Ina; 2. Mldas; 3. kin - kier - dl; 4. Mei - aA^ze 5.oneer-sire;6.es-Neer-lol;7.! et edel;8.oor-eed-ale;9.grondel-e |e il c loge A J v E H ifwC] s»w 1 F 1 lind; aergi J C H i W c o

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2