Effect (CO) van in koolmonoxyde uitlaatgassen Owen Wingrave, Bothanische Steijn tuin voortaan in Limburgs Jochumshoef automobilisten wel gezond? commentaar NOS wil toch deel van Sterpot voor kranten slachtoffers verkeer eist [s trimmen voor tv-opera van Britten )inet-DeJong zal nog er voorstellen van igbladpers beslissen hell stelt onderzoek in 'Joepstherapie Andere AOW-regeling voor groep beiaarden BOEKENHOEK 53 Plan: educatief jeugdcentrum UNI| 9 ZATERDAG 12 JUNI 1971 Van onze redacteur wetenschappen ESTER Shell is sinds enige tijd bezig te onderzoeken welk vermindering van de hoeveelheid koolmonoxide (CO) in uit- ,K,kssen van auto's heeft op de produktie van andere verontreini- le\n, die smog kunnen veroorzaken. Dat vertelde ons in het iton onderzoekcentrum van de maatschappij Roger Lindsay, 10ioh speciaal met verontreinigingseffecten bezighoudt. hi nad^ de Shell uitlaatgastest werd Ierland een diskussie op gang it door ir. H. Zeedijk van het sch Weekblad,, die zei dat door Peiidering van het CO-gehalte de Iheid stikstofoxiden (voorna- NO) in het uitlaatgas werd jt. Dat NO speelt, als de hstandigheden zich daarvoor zonnig weer), een belang- ol in de vorming van smog. vroeg zich af of we op die niet van de regen in de drup komen. "hornton was men niet erg on- ichiatrie of, preciezer gezegd, therapie, is de afgelopen niet minder dan twee uit- gen t televisiedocumentaires be- geweest. De VPRO-documen- imstelland' behandelde het le- ïi zo'n groep. De NCRV-docu- re 'Een gekkenhuis' richtte de aandacht op de eenling bin- e Dik groep. jammer dat er ruim een sen beide programma's lag, vulden elkaar uitstekend kunt nu al zeggen dal ze elk ■lijk veel verhelderden; tegel- je dan vermoeden dat nog 'Iderheid zou zijn gebracht als '.er bij elkaar zouden zijn uit- ielangrijkste verschil was toch we het bij het kijken naar programma benauwder ahd- bij dat van Annemarie Pijl- ige week. Het ging er aan- harder aan toe. Het demons- ject (zo werkt men nu bij ierapie) was minder aanwezig Amstelland. We verdenken ian, dat we die indruk heb- nkt uit bij-factoren. De 'oon, Van Ritj, zou ongeveer van de Qroep zijn geweest. Ham aan de film elke sugge- het 'een toffe boel' zou zijn. issies leken daardoor extra krijgen. De confrontatie te riiog benauwender toen de 5, Leban de patiënt ging deelne- weten niet wat er gebeurd als Mochel een minder tegenwicht dan dr. Van Ree, ilm had kunnen aanbrengen. ■den dat dan de vraag wie >as en wie niet, onontwar- zijn geworden, van Dam legde in zijn Igramma van dit seizoen verantwoording af hoeveel is verzet en met welk resul- zijn 27.000 brieven binnen die werden behandeld door aag uitbreidende staf, plus rwegend ouderen-vrijwilli- i-dire Van de briefschrijvers procent tevreden te zijn ove Er waarop hun bridtven mer it ov^ndeld. Dat waren dus 18.090 ijvers. 33 procent was onte- Van die 33 procent kampt S geha de helft met een onoplos- leemVan Dam de zijnen rrugzien op een vruchtbaar •te wat we mochten mee- een optreden van de de- premier, de heer De rave^ Ter Visie (NOS). Hij wierp il nieuw licht op de zaak toen hij op bezorgde toon ■t het dragen van lang haar Ire dienst gevaarlijk is. Je tee tussen machines raken. Absalom-effect, begrepen lerbod op lang haar bij de t heeft niets te maken met is de heer De Jong. C.J.L. i der de indruk van het smog-gevaar. Lindsay zag het als iets dat eigenlijk alleen in Los Angeles met enige re gelmaat voorkomt, en hij lichtte dat toe met Amerikaanse cijfers voor 1967. Toen had Los Angeles meer dan dertig dagen met deze prikkelende chemische nevel te kampen, terwijl in Washington maar op twee dagen smog voorkwam en in industriële centra als Chicago en Denver hele maal niet. Trouwens, zei Lindsay, wanneer de carburateur van een auto zo wordt bijgesteld dat het CO-gehalte tot een redelijke waarde daalt (door meer lucht in het brandstofmengsel te doen) blijven we nog steeds in een Van een verslaggever HILVERSUM Nauwelijks een week nadat het NOS-bestuur in een nota aan de kabinetsinfor mateur ervoor heeft gepleit om de bijdrage aan de pers uit de op brengsten van de etherreclame zo spoedig mogelijk stop te zet ten, is men van mening veran derd, mede naar aanleiding van het interim-rapport van de com- missie-Rooy. Het bestuur van de NOS heeft zich gisteren uitgesproken voor een uitke ring aan de pers uit de Ster-pot om daarmee de mogelijkheid voor de sa nering van het dagbladbedrijf te ope nen. Zelfs acht het bestuur het moge lijk om een hogere bijdrage ten be hoeve van de structuurverbetering bij de pers beschikbaar te stellen. Voorwaarde hiervoor is wel, dat de omroepbijdragen op de kortst moge lijke termijn worden verhoogd en jaarlijks worden aangepast. Volgens 'het NOS-bestuur moeten de omroepinkoir.sten op een zodanig peil worden gebracht, dat op een se rieus opgestelde begroting niet be snoeid behoeft te worden, dat de kwaliteit, van de programma's ge handhaafd kan worden, dat de nood zakelijke uitbreiding van de radio- en televisie-zendtijd binnen afzienbare tijd mogelijk wordt en dat er nu ook werkelijk een perspectief voor de ontwikkeling van de regionale om roep wordt geboden. Het tijdstip van de beëindiging van de financiële steun aan de pers zou door de minister van CRM bepaald moeten worden. Het NOS-bestuur heeft ook beslo ten om een commissie uit haar mid den de problematiek van de steun aan de pers uit de reclamegelden te laten bespreken met de kabinetsin formateur, de overheid en de pers wereld. In deze commissie, die ex tern mag opereren, hebben zitting de NOS-voorzitter, de VARA-voorzitter, de financieel-economisch commissaris van de NOS, de VPRO-directeur en een vertegenwoordiger van de Neder landse jeugd gemeenschap. Deze commissie zal onder meer na gaan, welk percentage van de recla me-opbrengst ter beschikking van de pers zou moeten worden gesteld en welke waarborgen zouden moeten worden geschapen. gebied van zeer lage NO-produktie, hoewel er inderdaad een zekere stij ging optreedt. THEORETISCH Dat bleek een klein beetje specula tief te zijn, want de grafiek waarin hij dat haarfijn kon aanwijzen be rustte niet op metingen van NO-ge- haltes in uitlaatgas, maar op theoreti sche berekeningen. Dat is niet zo gek als het misschien lijkt, want de NO- vorming in de cilinders van een ben zinemotor hangt direct af van de ver- brandingstemperatuur, die wel be hoorlijk bekend is. Maar toch, auto motoren zijn wel eens wispelturige dingen, die zich niet altijd gedragen volgens onze theorie. Daarom is het prettig dat Shell nu met praktijkme tingen bezig is. De resultaten daarvan kunnen in augustus van dit jaar wor den verwacht. Wie dat ook prettig zal vinden is voorzitter H. Boerma van de Vereni ging tegen luchtverontreiniging in en om het Nieuwe-Waterweggebied. Ge steund door zijn secretaris zet hij in het laatste nummer van het Che misch Weekblad de diskussie over de Shell-actie in niet mis te verstane termen voort. Hij vecht vooral Shell's verdediging aan, dat het CO-gehalte in de Rotterdamse lucht de grenzen van het toelaatbare nadert, terwijl de hoeveelheid stikstofoxiden daar ver onder blijft. Boerma voert aan dat de door Shell gegeven cijfers voor stikstofdioxide (0,01 tot 0,05 milligram per kubieke meter) dicht liggen bij de waarden die bij fyet optreden van smog in Rot terdam worden gemeten. WEINIG INDRUK Ook een ander argument van Shell kan bij de vereniging met de lange naam weinig indruk maken. De maatschappij stelt dat door het ver minderen van de CO-verontreiniging tegelijk ook de hoeveelheid halfver brande benzineresten kleiner wordt. En omdat die een onontbeerlijk be standdeel zijn bij de smog-vorming, zou daardoor een eventueel nadelig effect van de extra NO-produktie worden opgevangen. Maar het verminderen van die halfverbrande benzineresten, schrijft Boerma, wordt door de uitlaatgastes ters niet gemeten. En een onderzoek van de Vereniging van artsen-auto mobilisten 'heeft aangetoond dat dit euvel bij veel auto's niet ligt aan een foute afstelling van de carburateur (die bij de Shell-actie verholpen wordt) maar aan andere gebreken. Pas als al deze factoren in het on derzoek betrokken worden wordt over het effect op smog-vorming een oordeel mogelijk, aldus het artikel in het Chemisch Weekblad, waarin ten slotte wordt vastgesteld dat door de sterke groei van het autopark de to tale uitworp van luchtverontreinigen de stoffen zo zal toenemen dat alleen verbeterde motorconstructies of ver anderingen in de brandstofsamenstel ling een oplossing op lange termijn bieden. Op het onderzoek dat in Thornton naar deze mogelijkheden wordt gedaan hopen wij binnenkort terug te komen. OSS Gistermorgen is in Oss de 19-jarige J. van Nuland verongelukt. Het slachtoffer gaf op een voorrangs kruising geen voorrang aan een vrachtauto en werd overreden. BERLICUM In het Brabantse Berlicum is de 70-jarige heer C. P. Hendriks uit Den Bosch, toen hij per fiets de rijksweg Den Bosch-Hel mond wilde oversteken, door een auto overreden en op slag gedood. BREDA In een ziekenhuis te Breda is de 16-jarige H. A. C. Schrauwen uit Zundert aan de ver wondingen, die hij 8 juni bij een ver keersongeluk opliep, gestorven. De jongen werd aangereden door een busje, toen hij met zijn bromfiets plotseling naar links zwenkte. DEN HAAG In de Ursulakli- niek te Wassenaar is de 33-jarige heer J. F. A. Kuiper uit Den Haag overleden aan het hoofdletsel dat hij op 4 juni opliep door een val met zijn bromfiets. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De vraag of trimmen voor automobilisten wel zo gezond is als wordt gesugge reerd, is na de opening van het eerste trimstation aan de autosnelweg bij Driebergen een vraag, waarachter voor ve len, en vooral medici, een vraag teken wordt gezet. Men betwijfelt of men deze wijze van sportbeoefening moet stimuleren bij autorijders, die zich niet eerst aan een medisch onderzoek hebben on derworpen en wijst op de funeste ge- Van onze radio- en tv-rcdactie Zondag zendt de N.O.S.-televi- sie van 21.35 uur af de twee uur durende televisie-opera „Owen Wingrave" van Benjamin Brit ten uit. 'Britten schreef dit werk in opdracht van een aantal tv- organisaties, verenigd in de Eu ropean Broadcasting Union. Britten, die aanvankelijk weinig voor de uitwerking van de hem gege- De Volkswagen-kever blijft inspireren. We hebben ze al beschilderd gezien met een gebreide jas en nu heeft een kunstenaar er een bekleed met bumperde- len. Op de foto een van de inzendingen voor URBS '71, een tentoonstellingdie de onwerkelijkheid tot uiting wil brengen. ven opdracht voelde, werd enthou siast toen hij na lang zoeken bij iHen- ry James het onderwerp vond waarop tenslotte deze TV-productie geba seerd is. Het is een verhaal waarin Britten wederom op de door hem vaak met voorliefde behandelde the ma's misleide onschuld, anti-milita- risme en de strijd van het individu tegen de massa, kon voortborduren. Hoofdpersoon van de opera is Owen Wingrave, stammend uit een familie met een sterke militaire traditie en daardoor voorbestemd voor een mili taire carrière. Zijn weerzin tegen oorlog en dood maken hem echter een volkomen on geschikte figuur voor het voortzetten van de familietraditie. De conflicten die hieruit voortvloeien veroorzaken een verwijdering tussen hem en zijn verloofde en zijn familie, die Ln hem alleen maar een lafaard zien. Hij is echter zo overtuigd van de juistheid van zijn idealen, dat hij met een an der soort moed dan zijn voorvaderen bezaten de (geestelijke) strijd met zijn omgeving aanbindt. Als hij ten slotte onder min of meer geheimzin nige omstandigheden de dood vindt (zelfmoord) in hetzelfde vertrek waar ook zijn voorvaderen zich van het le ven beroofden, heeft hij zijn strijd gewonnen en kan de familiè rustig verder leven in het bewustzijn dat „de eer" van de Wingraves gered is. Afgezien van de muzikale en dra matische kwaliteiten van het werk heeft Britten in deze TV-opera op bijzonder ingenieuze wijze gebruik gemaakt van de specifieke mogelijk heden die 't medium voor een mu ziekdramatische compositie biedt. Deskundigen noemden het destijds bij de Engelse uitzending een duide lijke weg naar een vernieuwing van het genre opera met gebruikmaking van het medium televisie. De medewerkenden aan deze opera zijn onder meer: Benjamin Luzon (bariton), John Shirley-Quirk (bas- bariton), Sylvia Fisher (sopraan) Hea ther Harper (sopraan) Jennifer Vy- vyan (sopraan), Janet Baker (mezzo sopraan) en Peter Pears (tenor). Voorts het jongenskoor van het Wandsworth School Choir en het English Chamber Orchestra. Het ge heel onder leiding van de componist. Een grammofoonopname op twee LP's met dezelfde cast is een dezer dagen uitgebracht. volgen die zij kan hebben voor oude ren en niet ervarenen. Voor het Verbond voor veilig ver keer is deze reserve aanleiding ge weest voor het lanceren van een (be perkt) wetenschappelijk onderzoek. In het kader daarvan starten donder- dagmorgenvroeg in Maarsbergen drie automobilisten voor een rit over een traject van 800 km door Nederland en Duitsland. De eerste legt deze afstand af vol gens het door het verbond gepropa geerde schema: twee uur rijden en een kwartier rust, de tweede rijdt constant door met alleen een appeltje voor onderweg en de derde rijdt tel kens twee uur en trimt daarna ge durende een kwartier. Een en ander gebeurt in nauwe sa menwerking met de ANWB en de Nederlandse Vereniging van artsen automobilisten. De ANWB heeft de deelnemers (allen ongeveer 40 jaar oud) aan een zogenaamde rijproef voor gevorderden onderworpen en zorgt voor controlerende bijrijders en de vereniging van artsen-automobi listen heeft hen lichamelijk en psy chologisch gekeurd. Het is de bedoe ling, dat zij direct na terugkeer op nieuw worden gekeurd. Het verbond ziet deze proef als een mogelijke aanleiding voor een breder opgezet onderzoek, wellicht uit te voeren door de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV). Want ook Veilig Verkeer is er niet van overtuigd dat het trimmen langs autowegen zonder voorbehoud moet worden gestimu leerd. In zijn voorlichting heeft het verbond er tot nu toe dan ook geen propaganda voor gemaakt Het deelt vooralsnog de mening van veel art sen, dat voorafgaande keuring van oudere automobilisten van groter be lang is dan een sportkeuring van scholieren. /Ouderen, die helemaal onvoorbereid ineens aan de rekstok gaan hangen, kunnen een groter ge vaar lopen dan jonge mensen, die zonder keuring wedstrijdsporten gaan beoefenen, zeker wanneer dit gebeurt op warme zomerse dagen." Daarnaast betwijfelt het verbond of men wel op het goede spoor is wan neer trimstations vlakbij de autosnel weg worden aangelegd. In de eerste plaats omdat men er oefent in gecon centreerde benzinedampen, maar ook omdat velen er weinig voor zullen voelen in Duitsland heeft men dat al ervaren in het zicht van zoveel anderen ingewikkelde kapriolen uit te voeren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Duurzaam geschei den bejaarde echtgenoten waarvan b.v. de ene echtgenoot in een tehuis voor demente bejaarden wordt ver pleegd, kunnen voortaan aanspraak maken op het volle AOW-pensioën voor ongehuwden. Minister Roolvink (Sociale Zaken) stelt dit voor in een wetsontwerp dat gistermiddag door het kabinet werd goedgekeurd. De regeling geldt niet wanneer bejaarde echtgenoten van tafel en bed zijn ge scheiden. Duurzaam gescheiden be jaarde echtgenoten ontvangen thans slechts de helft van het gehuwden pensioen. Het verschil tussen onge huwden pensioen en de helft van het gehuwden pensioen bedraagt thans ƒ11,50. De regeling zal geen conse quenties hebben voor de premie van de AOW. elo parlementsredactie flAAG Het kabinet- Jzal nog tijdens'zijn de- periode een stand lemen ten aanzien van ellen van de commissie- de moeilijkheden in de Tereld te overbruggen 'dan niet een definitieve I voor deze bedrijfstak (troffen. Jong heeft dit gisteren van het wekelijkse kabi- meegedeeld. Het interim- de «commissie-Rooy is uw ter sprake geweest, kon het echter nog niet omdat met name van nogal bezwaren werden om de dagbladen nu al te ien. Een begin van bereid heid is er in deze kring wel als er ook afspraken gemaakt kunnen wor den voor een nationale omroep. Het kabinet ging gisteren akkoord met een verkorting van de vervan gende diensttijd voor gewetensbe zwaarden tegen de militaire dienst. Zij zullen met ingang van 1 juli slechts 21 in plaats van 23 maanden hoeven te dienen. Het kabinet besloot tot deze verkorting omdat ook de normale dienstplicht is verkort. De ministerraad ging verder ak koord met een voorstel van de minis ters Roolvink (sociale zaken) en Klompé (CRM) om over te gaan tot publikatie van de aanbevelingen die een commissie ter begeleiding van het onderzoek naar de levensomstan digheden van de buitenlandse werk nemers in ons land heeft opgesteld. De aanbevelingen zullen tegelijker tijd met het rapport van het door de Nederlandse Stichting voor Statistiek verrichtte onderzoek bij de Tweede Kamer worden ingediend. De grote encyclopedie van het an tiek. Uitgeversmij. Holland-Haarlem. 495 pag. geïll. 24,90. Eindelijk een algemeen oriënterend werk over antiek, waarin uitgebreid cn vakkundig informatie wordt ver strekt. Het zeer rijk geïllustreerde boek is ingedeeld in 16 hoofdstukken waarin achtereenvolgens behandeld worden: Meubelen,, Gobelins, Tapij ten, Glas, Keramiek, iPorselein, Spie gels, Edelsmeedkunst, Juwelen, Klok ken, Verlichtingsornamenten, Tin, IJzer. Koper, Brons en Wapens. Elk hoofdstuk wordt ingeleid door een van de acht specialisten die aan dit boek hebben meegewerkt. Zij geven een historisch overzicht van de ver vaardiging en het gebruik van de voorwerpen die in het betreffende hoofdstuk behandeld worden; er wor den praktische wenken gegeven voor de verzorging en het onderhoud, en er wordt iets verteld over het onder scheiden van echt en namaak. De voorwerpen die in talloze uitstekende reproducties daarbij als illustratie dienen, zijn merendeels afkomstig uit Tsjechische verzamelingen en musea. Het is nl. een Tsjechische uitgave di» in diverse landen in vertaling wordt verspreid. De opvallend lage prijs wordt verklaard door het feit dat de vertaalde edities ook in Tsjechoslo- wakije zijn gedrukt. Aan het eind van het boek is een uitgebreide bibliografie (naar onder werp gerangschikt) opgenomen, als mede een verklarend register van vak uitdrukkingen en een lijst van be roemde musea en verzamelingen. Men kan uiteraard niet verwachten dat in een algemeen oriënterend werk als dit elk onderwerp ook maar eni germate volledig wordt behandeld. Maar voor het vele dat er in- te vin den is. en ook door de grote verschei denheid van onderwerpen, is het een informatiebron die de liefhebber van antiek veel genoegen zal kunnen ver schaffen. R.N.D. Promoties: Gepromoveerd tot doctor ln de wiskunde en natuurwetenschappen: P. Vermeer (R U. Utrecht). Gepromoveerd tot doctor In de rechtsgeleerdheid: W. G. P. Wedekind (R.U. Utrecht). Gepromoveerd tot doctor ln de wiskunde en natuurweten schappen: X. H van Rden (Univ. van Am sterdam). H. R. Marcuse (Univ. van Am sterdam), F. J. Jacobs (Univ. van Amster dam), F. J. Brinkman (Univ. van Amster dam). J. van Nieuwkoop (R.U. Utrecht). Pater verzamelde duizenden plantensoorten Van onze correspondente TEGELEN In de tuin van het missiehuis St. Michael van de pa ters van de Congregatie van Het Goddelijk Woord in Steijl (gemeente Tegelen) hangen momenteel de citroenen te rijpen, staat de koffie- boom in bloei en groeit de bananenboom. VVD-zijde nogal bezwaren werden Sinds zijn komst in Steyn verza melde de thans hoogbejaarde pater Jochum (80) in de luin van het jnis- sieklooster een kleine twee- a drie duizend verschillende plantensoorten. Pater Jochum, geboren in München. kwam in 1933 naar Steyn en werd biologie- en muziekleraar aan het Noviciaat van het missieklooster. Gebrek aan tijd en geld om met zijn leerlingen er op uit te trekken om de planten in de natuur te gaan bewonderen deed bij hem het idee rijzen, zelf een bothanisch tuintje aan te leggen. Begin Dat tuintje groeide uiteindelijk uit tot een tuin met een oppervlakte van drievierde hectare, waar nu in de eerste maanden van dit jaar al ge middeld een duizend-tal belangstel lenden uit binnen- en buitenland naar toe trekken om tropische en sub-tropische planten aan de oever van de Maas te zien groeien en bloeien. De ietat slechthorende pater Jo chum zegt nu: „Ja, Ik had toen wer kelijk geen tijd en ook geen geld om met mijn leerlingen de natuur in te trekken. Ik moest wel met de aanleg van het tuintje beginnen, wilde ik behoorlijk les kunnen geven. Niemand had in 1933 kunnen raden dat het tuintje zo'n grote omvang zou krijgen. Het duurde nog geen maan den of uit alle Europese landen stuurde firmas mij planten toe. De meest zeldzame exemplaren bloemen, heesters en bomen zijn echter af komstig van de paters van mijn orde, die vanuit alle delen van de wereld mij plantjes en zaden toestuurden. Dan verder niet te vergeten de mis siezusters van hier uit Steyn. Hun ac tiviteit was zelfs nog groter dan die van mijn medebroeders" Hoeveel planten staan er momen teel in de botanische tuin? „Onmogelijk te zeggen. Ik neem aan tussen de twee- e drieduizend. Maar eerder tegen de drie- of vier duizend. Afgelopen maanden hebben we met de werkgroep Succulenta Noord-Lim burg de cactus-sector van de tuin op nieuw ingedeeld. Uit privé-bezit zijn er nog tientallen exemplaren bijgeko men. De bedoeling is dat zo langza merhand alle afdelingen in de tuin aan een beurt toekomen. Maar daar vincie en gemeente en is voornemens de komende jaren in de bothanische tuin verscheidende planten te verwe zenlijken. Bovenaan het verlanglijstje van de Stichting prijkt het opzetten van een educatief centrum voor de jeugd. Midden in de tuin is een oude boer derij van de vroegere hostiemakerij van het klooster. Daar zal hopelijk volgend jaar nog gestart worden met het aan schoolkinderen bijbrengen van enig begrip van natuurbehoud. Er zullen diorama's gemaakt wor- gaan nogwel wat jaren overheen....!" den» het landschap van Tegelen en omstreken tot een half miljoen ja ren terug zullen tonen. Als voor naamste informatiebron daarbij zul len de fossielen dienen, die in ruime mate in de Maaskleigrond rond Tege len worden aangetroffen. Verder denkt de Stichting eraan in de vroe gere hostiemakerij een bibliotheek en documentatiecentrum onder te bren gen. Trots Bijzonder trots is de bejaarde pater Jochum op het grote aantal planten, welke hij als unicum in ons land „winterhard" kreeg. „Hier langs de Maas heerst een bijzonder gunstig klimaat voor de planten. De zomerne- vel 's-ochtends is heel goed. Alleen de wintermaanden, dan zijn de zorgen groot. Vele handen komen er dan aan te pas om de planten af te schermen en in leven te houden." Twijfels Met het vertrek van het Noviciaat van het Missieklooster voor paters, begin verleden jaar, kwamen de twij fels over het voortbestaan van de unieke plantenverzameling van Pater Peter Jochum. Dankzij de bemoeie nissen van de directeur van de VW- Tegelen, de heer .J Gommans, de heer J. Mooren van de tuinbouw school en de heer J. van de Gast van de werkgroep Sücculenta, kon het natuurbescherming jaar in Tegelen worden afgesloten met het bericht over het behoud van de botanische tuin. ■jï Educatief Per 1 januari is het beheer van de tuin in handen van de Stichting Bo tanische tuin Steyn, die de tuin in huurkoop van de paters kreeg en die vanmorgen de tuin zal omdopen in „Jochumshoef'. De .nieuwe stichting is gestart met behoorlijke subsidies van CRM, pro- Bijval Over de belangrijkheid van de tuin zei de VVV-voorzitter J. Gommans nog: „Het is al duidelijk onderschre ven door vele wetenschaps mensen. Het rapport van dr. G. Barendse van het botanische laboratorium van de Universiteit in Nijmegen, dat de stu- dieaanvragen bij minister Klompé van CRM begeleidde, vond bijval van vele wetenschapsmensen. Bij de omdoping van de bothani sche tuin in Jochums-hoef, zal drs. J. Mennema van het rijksherbarium uit Leiden de belangrijkheid van deze tuin in zijn inleiding nog eens onder strepen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9