„import" van Oostpakistani's ,Vijf bereiken geen akkoord over ontwikkelingshulp RIJNWATER NU IETS BETER Franse spoorwegstaking dupeert veel toeristen Ireznjew wil Vorstin vaart symbolische brug door Indiase deelstaten vloten inkrimpen ïollaiicl-Amerika Lijn stelt ontslagen uit Het Kwartet Fusie DSM en KF in de maak (Van onze parlementsredactie) kenman kon rofout goed gebruiken Roos jen erelid bestuur ARP ONDERZETTEGEL OF PLACE-MAT kimt I Studenten achter beleid IKOR Grote steden ontsteld Rode-Kruisvlucht met hulpgoederen naar Calcutta CritaJ het weer Iets meer zon iemwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 12 juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur fOSKOU (AP, AFP, Reuter, I) De Russische partij lei- jj| Leonid Brezjnew heeft giste- verklaard dat zijn land niet een bereid is met de NAVO- terugtrekking van Russi- che troepen uit Europa te pra- t,maar ook over terugtrekking q troepen van de andere lan- ji van het Warschau Pact. De wjetunie is ook bereid te pra- over wederzijdse verminde- van vlootstrijdkrachten in iverschillende oceanen. zijn rede drong Breznjew verder op antwoord op zijn voorstellen li vijfmogendheden conferentie te nden over atoombewapening en mindering van de begrotingen r defensie in de wereld, tver zijn voorstel de vlootsterkte Ie oceanen te beperken, verklaar- Ireznjew: )e Amerikaanse propagandama- ie is een uitgebreide campagne jonnen tegen de Russische marine, hington beschouwt het feit dat oorlogsschepen in de Middel- idse Zee. de Indische Oceaan en lere zeeën verschijnen als eeh be- iging 'm tegelijkertijd"vinden de Ame- lanse politici het normaal dat hun ie Vloot zich voortdurend in de Jellandse Zee bevindt, vlak bij de rjet-Unie, terwijl de Amerikaanse rende Vloot voor de kust van Chi- en Indo-China is gestationeerd". NEW DELHI (AP, Reuter, UPI) De Indiase regering heeft plannen aangekondigd om 2,5 miljoen Oostpakistaanse vluchtelingen naar andere delen van India over te brengen met behulp van Britse, Amerikaanse, Australische en Russische vlieg tuigen. Geëscorteerd door twee sleep boten vaart de Koningin Wil- helmina met aan boord Konin gin Juliana tussen twee zuigers de nieuwe doorgang naar Eu ropoort open. .EN-UTRECHT Het lette overleg tussen DSM ijnen) en Verenigde Kunst rieken Mekog-Albatros NV over een samengaan van de istsector van DSM en de on- ng VKF heeft voor beide on- lingen tot de conclusie geleid, wet betrekking tot de techni- i /inancieel-economische uit enten te verwezenlijken is. zou een vennootschap kun irden opgericht waarin DSM belang neemt van 60 pet en VKF 40 pet, aldus een gezamenlijk mmuniqué. een verslaggever OTTERDAM De Holland Ame- ■lijn in Rotterdam heeft besloten lontslag van ruim 1000 man perso- op de cruiseschepen „Rotter- „Nieuw-Amsterdam" en „Sta- DEN HAAG De vijf aan het informatie-overleg deelnemende fractie-leiders hebben gisteren geen overeenstemming kunnen bereiken over de ontwikkelings hulp. Na een dag, die zowel fy siek als politiek zeer moeilijk werd genoemd voor de fractie leiders, moest dit worden gecon stateerd. Gedurende het week einde zouden per telefoon nieuwe pogingen worden gedaan een compromis te vinden. (OLLE De Zwolse zakenman L, die vorige maand in plaats van Sulden 80.000 gulden op zijn giro- ining zag staan heeft van deze gi- lout dankbaar gebruik gemaakt. reageerde onmiddellijk dooor )edrag over te laten schrijven op iborekeningen van zijn schuldei- Hij deed dit zelfs zo drastisch. bij al gaus een negatief saldo Jen het girokantoor de fout ont- te werd de postale recherche in- ■hakeld. Tegen H. M. is proces nal opgemaakt. tendam" op te schorten. Dit besluit is genomen na het hernieuwde overleg tussen de H.A.L.-directie en de fede ratie van werknemersorganisaties in de zeevaart en de katholieke bond van vervoerspersoneel. De ontslagen zijn opgeschort om de huidige en toekomstige behoefte aan Europees personeel op de schepen na der te kunnen bezien. Als uitgangs punt zal gelden het streven zoveel mogelijk Nederlands personeel in dienst te houden. De H.A.L. zal bekij ken of personeel dat voor ontslag in aanmerking komt via om- of bijscho ling op een andere plaats in het be drijf kan worden geplaatst. „Aan hen die desondanks zullen worden ontsla gen zal een afvloeiingsregeling wor den aangeboden", staat in de geza menlijke verklaring. AMSTERDAM Het bestuur van de A.R.P. heeft besloten mr. A. B. Roosjen te benoemen tot erelid van de partij. De installatie zal plaatsvin den op de vergadering van de partij raad 19 juni a.s. In politieke kringen leidt men uit dit negatieve resultaat af dat de twee uitersten, dr. Drees jr. (DS'70) en mr. Biesheuvel (AR) elkaar niet hebben kunnen vinden. De hèer Biesheuvel wil voor de eerste twee jaar handha ving van de ontwikkelingshulp op 1 procent van het nationaal inkomen en verhoging daarna. De heer Drees daarentegen wil een bevriezing van het huidige niveau wat in feite een achteruitgang betekent omdat het na tionaal inkomen jaarlijks groeit. Het voorstel van prof. Steenkamp wijst de middenweg aan: namelijk een be vriezing gedurende de eerste twee jaar en het inhalen van de daardoor ontstane achterstand in de laatste twee jaar van de kabinetsperiode, zo dat het niveau gedurende de gehele kabinetsperiode gehandhaafd blijft. Dr. Veringa (KVP) heeft reeds eer der laten weten met deze visie in te kunnen stemmen. Prof. Steenkamp en de vijf fractie leiders hebben gisteren alle paragra fen van het memorandum van de in formateur en de 80 pagina's antwoord van de fractieleiders besproken. Het resultaat van het harde werken was. dat er wel in grote lijnen overeen stemming werd bereikt over defensie, volkshuisvesting en regionaal beleid. Het memorandum van prof. Steen kamp zou wat dit laatste punt betreft vrijwel geheel worden gehonoreerd. Dit betekent een aantal specifieke maatregelen voor de economisch zwakkere gebieden van ons land. De overeenstemming tussen de vijf houdt intussen nog niet in dat de vijf fracties direkt met hun voorzitters akkoord zullen gaan. In de fractie van de KVP zou bijvoorbeeld een be paalde groep niet zo gelukkig zijn met de gang van zaken. De overeenkomst over de woning bouw overeenkomstig het memoran dum van Steenkamp betekent dat het aantal te bouwen huizen jaarlijks met 2500 wordt opgevoerd, tot een jaarproduktie van 137.500 per jaar in 1976, zodat een vier-jarenprogramma uitkomt op 550.000 woningen. De hui dige woningbouwproduktie is 127.500 per jaar. Onduidelijk is het beginsel-akkoord dat over de defensie is bereikt. Vol gens het memorandum van prof. Steen kamp kan er voorlopig niet aan gedacht worden het defensiebudget, uitgedrukt in eèn percentage van het nationaal inkomen, te verhogen. Mr. Biesheuvel (ARP) wil de achterstand geleidelijk inhalen; zij het met een jaarlijks geringere verhoging dan mr. Geertsema wil. Aangenomen mag worden dat informateur Steenkamp zijn standpunt ten gunste van een verhoging van het defensiebudget zal wijzigen. Prof. Steenkamp heeft het plan maandag de eindredactie van zijn tweede memorandum te schrijven, dat dinsdag weer door de fractielei ders wordt besproken. Woensdag zal er dan weer gelegenheid zijn voor de fracties zich te beraden. Donderdag kan het rapport van de commissie- Nel issen over de financiering en de ruimte worden besproken. Hiermee is de informatie nog niet voltooid, want ook het rapport van de commissie-van Veen over de departe mentale indeling (belangrijk voor de formateur) moet nog worden bespro ken. Ook onderwerpen als de ze delijkheidswetgeving, de situatie in de dagbladpers en het omroepvraags- tuk moeten nog op de agenda worden geplaatst. Niettemin waagde men zich gisteravond aan de voorspelling dat dingdag over een wéék (22 juni) de slotbespreking van de informatie zou kunen worden ge houden. Als alles volgens plan verloopt zou het nieuwe kabinet ongeveer half juli gereed kunnen zijn, zo denkt men optimistisch. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de loop van vrijdag is de toestand van de Rijn in Duitsland enigszins verbeterd, nadat de vervuiling van het wa ter door de voortdurend lage wa terstand ernstige vormen had aangenomen. De 130 kilometer lange „rode golf' ai u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzmdcn aan Burtau van dit blad k Ik geef op als nieuweabonnee: betaalt*. O per kwartaal par maand alt beloning voor mijn aktivitett Wet ik 1 ONDERZET-TEGEL 1 PIACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Van onze radio- en tv-redactic GRONINGEN Vierentwintig theologiestudenten van de rijksuni versiteit in Groningen hebben in een brief aan het IKOR-bestuur hun in stemming betuigd met het program mabeleid van het IKOR. Ze spreken de wens uit, dat het IKOR zal voortgaan het geweten van de christelijke gemeente wakker te houden en zé hopen dat hun instem ming een stimulans 'zal zijn voor het IKOR tegenover de „negatieve kri tiek" die het heeft moeten incasseren. Een van de ondertekenaars zei gis teren ter toelichting dat met die kri tiek voornamelijk de uitlatingen wor den bedoeld die zijn gedaan op de jaarvergadering van de confessionele vereniging in de hervormde kerk. Van een verslaggever AMSTERDAM De besturen van Amsterdam en Rotterdam z(jn ontsteld over het gepubli ceerde ontwerp-regeringspro- gram. De burgemeesters Samkal- den en Thomassen hebben giste ren een telegram gestuurd aan informateur Steenkamp waarin zij onder meer opmerken dal het ontwerp volstrekt voorbijgaat aan de noden van de grote ge meenten. een vlek van door sjib rood ge kleurd water, dat bovendien stinkt door een versneld rottingsproces bevond zich gisteren tussen Düssel- dorf en Kleef. Met het oog op de gisteren aan de dag tredende verdunning van de „ro de golf" en de omstandigheid dat door de trage stroming en de lage waterstand het slib eerder op de bo dem terecht komt, kan het overigens nogal meevallen. Er is ook verbetering in het ,zuur- sto gehalte van de Rijn. Bij Koblenz, waar donderdag het kritieke pun; van nul milligram zuurstof per m3 water werd bereikt, was dit gisteren morgen weer gestegen van 0,6 tot 1,1 milligram per m3. Door het zuurstofgebrek is grote vissterfte ontstaan. Volgens het mi nisterie van landbouw in Noordrijn- Westfalen is er nog geen sprake van „totale vissterfte", in het gebied van deze deelstaat was het zuurstof gehalte vrijdag trouwens gestegen tot twee milligram per m3, dankzij beter Moezelwater, dat in de Rijn stroom de. Er zouden in minder dichtbevolkte gebieden 50 nieuwe vluchtelingen kampen moeten worden gesticht. De regering dreigt echter ernstige tegen werking te krijgen van de besturen van de deelstaten, die vluchtelingen toegewezen krijgen. De staat Orissa heeft het verzoek van de regering in New Delhi om 30.000 Oostpakistani's op te nemen van 'de hand gewezen zonder opgaaf van redenen. Ook van de kant van de vluchtelin gen is verzet gerezen tegen plannen hen naar elders over te brengen. Van 1000 Oostpakistaanse vluchtelingen, die op de trein waren gezet voor een kamp in centraal-India zijn er 800 uitgestapt in een buitenwijk van de stad. De vluchtelingen vrezen dat zij nooit meer naar huis zullen kunnen terugkeren als zij diep in India wor den overgeplaatst. De Indiase autoriteiten hebben be kend gemaakt dat het officiële do dencijfer ten gevolge van cholera nu 2405 is. In de vluchtelingenkampen liggen thans 18.000 personen met cho lera ziek. Twee miljoen Oostpakista ni's wonen echter buiten de kampen. Aangenomen wordt dat daar mins tens evenveel doden door cholera zijn gevallen. De Indiase minister van arbeid Chadilkar schat de kosten van de verzorging van de vluchtelingen tot oktober op ver over het kwart mil jard dollar. De Indiase minister van buiten landse zaken Swarat Singh heeft de westerse landen opgeroepen de Pakis taanse regering geen militaire hulp meer te geven. Singh zei dit in Parijs, waar hij gisteren voor besprekingen met de Franse president Pompidou is aangekomen. Singh heeft eerder Mos kou en Bonn bezocht. In navolging van minister Singh heeft een hoge Indiase regeringsfunc tionaris gisteren geklaagd dat zijn land onvoldoende hulp krijgt uit het buitenland. G. S. Kahlon, de secreta ris van het ministerie van wederop bouw. verklaarde dat er een grote behoefte is aan materiaal om de ruim 5 miljoen vluchtelingen onderdak te geven. Het tekort aan tenten is verschrik kelijk, aldus Kahlon. In India is de moesson begonnen, zodat de tiendui zenden vluchtelingen met of zonder cholera, in de regen en de modder moeten verblijven. FAO Addeke Boerma, de directeur-gene raal van de FAO, de voedsel en land bouworganisatie van de VN. heeft een spoedvergadering bijeengeroepen van mogelijke donorlanden in een po ging de hulp aan slachtoffers van de Pakistaanse burgeroorlog te bespoedi gen. Boerma heeft afgevaardigden van onder meer Nederland en België gevraagd hun fegeringen te doordrin gen van de ernst van de toestand en hen mee te delen dat de FAO bereid is zijn diensten aan te bieden voor het doorgeven van hulpgoederen. Van een verslaggever DEN HAAG Vandaag vliegt rechtstreeks van Schiphol naar Cal cutta een door het Noorse, Deense en Nederlandse Rode Kruis van Martin air gecharterd toestel met hulpgoe deren voor de Oostpakistaanse vluch telingen in India. Het Nederlandse Rode Kruis verzendt onder meer een nieuwe voorraad van 6.000 potten kleutervoeding en 3000 dekens. Ver der gaan in dit vliegtuig mee cholera- vaccins, injectienaalden en flessen zoutoplossing voor in fusen voor cho- lerapatiënten. Door anderen te overtuigen, overtuigen wij onszelf. JUNIUS CBJ y&ocujumzn INTERIEURVERZORGING CR'JNö&URGZI HEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING PARIJS (Reuter/ANP) Het gehele Franse spoorweg verkeer ligt praktisch stil door een staking, die zich als een olievlek over het land heeft uit gebreid. Hoewel nog geen offi ciële staking werd afgekondigd vanwege het uitblijven van toe gezegde loonsverhogingen heeft de grootste (communistische) vakbond GGT al gewaarschuwd dat geen maatregelen tegen de stakers zullen worden genomen. De NS houden rekening met een stakingsduur van voorlopig drie da gen. Gisteren kwam ef slechts één trein uit Parijs in Roosendaal, die niet naar Amsterdam doorreed, maar rechtsomkeert maakte naar Parijs, omdat hij nog in Frankrijk werd geaccepteerd. Vanaf heden, zo meldt de NS, kan geen enkele ga rantie voor Frankrijk gegeven wor den. D- en TEE-treinen, er gaan er zes per dag in beide richtingen, zul len over het algemeen niet veel ver der dan Brussel komen. De autoslaaptrein (65 auto's) die gisteravond van Amsterdam naar Narbonne (richting Spanje) zou ver trekken en de eerste van het seizoen naar het zuiden zou zijn, is thuisge bleven, waardoor de ruim 250 reizi gers in grote moeilijkheden kwamen. U moet u niet in mijn zaken men gen, tante. Ik wil zelf beslissen hoe ik mijn kinderen zal opvoeden Deze juni week kenmerkte zich door veel somber weer en af en toe wat regen. Het lagedrukge bied dat dit ongunstige weer veroorzaakte, lost nu langzaam op. Tijdens het weekeinde nu en dan zonnige periode, maar nog wel kans op een bui. Waar schijnlijk wordt het na zondag stabieler en zal ook het strand weer gaan opleven. Zon en maan 13 juni zon op 4.20. onder 21.00; maan op onder 9.04; 16 juni L.K. 14 juni zon op 4.20, onder 21.01; maan op 0.08, onder 10.30; 16 juni L.K. Hoog water Hoog water, 13 juni: Rotterdam le getij 7.39, 2e getij 19.45; Sche ven ingen 5.46-18.13; Vlissingen 4.43-ri7.01; Haringvliet a. d. Zee zijde 6.22-18.50. Hoog water, 14 juni: Rotterdam le getij 8.27, 2e getij 20.35; Sche- veningen 6.28-18.54; Vlissingen 5.30-17.46. Haringvliet a. d. Zee zijde 7.10-19.40. Bij 3962 Vandaag in ZO: Rudi van Meurs: Ook de Maas is een open riool -{}■ J. van Doorne: Plezier met cita ten Kees de Leeuw: Je komt allemaal wel eens klem te zitten -JJ- Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: KLeurenweelde ook op schrale grond Dialoog: De tovemaar#van Sabu- rac ■ftHarm Lamberts over Zambia: Balanceren boven afgrond Mevrouw C. Th. Jongeman-de Groot neemt afscheid in de krant, waarin zij debuteerde ■BA. J. Klei: Natuurkundeleraar is leidsman van geref. bonders -frMr. G. van Vorden: Niet piekeren maar puzzelen Dr. C. Rijnsdorp: Goed of kwaad zeg het niet te gauw G. J. Brinkman: Eruptie nauwe lijks te voorspellen ■B Jeanne de Vlieger hoorde van mejuffrouw Van WEzel: Aan je voeding kan je alles doen Sommigen besloten toch maar per auto de lange reis te ondernemen. Ook de autoslaaptrein van morgen met dezelfde bestemming, .zal wor den opgeheven. Er is contact met de Belgische spoorwegen over nood voorzieningen. omdat bij uitvoering van het normale rijschema der trei nen dit land met teveel treinmate- riaal zal blijven zitten. De Franse spoorwegen hebben gis teren nog vijf bijzondere treinen in I kunnen leggen om vakantiegangers, I die onder meer in Parijs strandden, naar het zuiden te brengen. Of dit. nu de staking praktisch volledig is, f opnieuw zal gelukken, staat te be zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1