1 Schaalvergroting in leerindustrie is dringend nodig VMF op weg naar Disconleerinssbank betere toekomst Vrouw rijdt mee le Mans in Vederlaiiders starten sterk in Ronde van Zwitserland appeschema ekomstronde Sterke start damteam VIr. Fievez raadsman ^eringsgroep' >en Haag/ADO nt in Spanje CONCERN MOET KLEINER Bank Mees en Hope koopt Rotterdamsche Michels heeft geen contract met Barcelona Herrera terug bij AS Roma M°rti wint on Man Schorsing Tom Okker opgeheven Belangrijke tip Haarlemse moord Herstructurering IHC nagenoeg voltooid Radio brengt muziek Holland Festival 2 ZATERDAG 12 JUN1 1971 altsi che eg tan onze sportredactie) GNOR REGIS Fedor den >g heeft vandaag in de laat- asse appe van de Ronde van En- d een vrijwel onaantastba- sitie. De Nederlander heeft Kan oorsprong van 2 minuten en iken jonden op zijn naaste rivaal, ansman Marcel Duohemin. rerwinning in de etappe van d en ging naar de Zweed Tor die in Bognor Regis ien voorsprong van 3 minu- 141 seconden over de finish De beste Nederlander was Koeken die vijfde werd. )MI iezel e etappe van gisteren werd na- Tcs een serieuze aanval op de positie van Den Hertog ingezet, an mocht van het peloton en- ientallen kilometers voor de [Jeep een solo inzetten. De betekende immers geen enkel voor de leiders van het alge klassement. Tor Filipsson had tabefli solo overigens alle geluk van eid, toen hij een overweg pas- juist voor de spoorbomen neer door verloren de Nieuw-Zee- Burce Biddies en de Engels- 'hil Bay ton die de achtervol- adden ingezet kostbare minu- de eenzame Zweed Fillipsson vooral in de laatste kilome- te indruk toen hij er in slaag- i voorsprong ondanks het ffelijke team-work van Bidd- Jayton zelfs nog uit te breiden. van de elfde rit van de ronde eland: 1. Filipsson (Zwe) de 149 km 2. Blddle (Int) 3.41,30; 3. Bayton 3.41.34; 4. Clewarth (Gbr.B) 3.41.52; .„rfn (Ned) 3.41.53; 6. Doyle (Int) zt: 7. 47C rf (Ned) zt; 8. Aling (Ned) zt. ^en klassement: 1. Den Hertog 41.45: 2. Düchemln (Fra) 40.44,19; 3. ,7 Zwl) 40.48.14: 4. Oosterhof (Ned) 5. Prchal (Tsj) 40.48,56: 6. Hrazdlra l e 19.247. Edwards (GrBr) 40.49,40; Sj) 40.50,19. (ANP) De Ronde van de st, die vorig jaar niet is gere- il dit keer van 16 tot 26 sep- 4 worden gehouden. De start is de aankomst in Saint j na elf etappes met een totale i 1612 kilometer. Het is de naai, dat de Ronde van de st voor wieleramateurs zal nden. De vorige winnaars wa- Rosso (Ita) Gomez del Moral iSiramermann (Fra) Gimondi iaz (Spa), Denti (Ita), Robini Joulard (Fra) en Zoetemelk teschema Is: 16 september: eerste en Individuele tijdrit In Albi over september: tweede etappe, van en over 132 km; 18 september: der- e, van Albl naar Mende over 190 ptember: vierde etappe, van Men- .odeve over 175 km:-20 september: appe, van Lodeve naar Orange km; 21 september: zesde etappe ige naar Dlgne over 170 km; 22 zevende etappe, van Dlgne >n over 189 km; 23 september: tappe, van Brlancon naar Mont er 150 km: 24 september: negende 'an Montmellan naar Annemasse km: 25 september: tiende etappe D'Aln naar Roanne over 140 km: ber: elfde etappe, eerste gedeelte Roanne (Individuele tijdrit) tweede gedeelte, van Roanne Etlenne over 120 km. dta OP' sw gjDOORN (ANP) Het kort o "dat de tien clubs, die volgens lOOlringslijst van de KNVB/FBO yan 'f te vl°eien, aanspannen zal ig 17 juni om 10.00 uur voor Df Ojgse rechtbank dienen. Raads- de clubs is mr. Fievez uit ICtiHn clubs hebben nu ook een bigestuurd en de minister aitie, waarin zij hem verzoe- ICyiwijziging in het totalisatorbe- v te schorten. De „tien gevon- tijn van mening dat er geen een zekerheid bestaat dat de gle extra-opbrengst van de op een (volgens de ,tien") jze besteedt bij het uitvoeren saneringsplan. De „tien vin dat de plannen van de [een enkele garantie geven gezondere financiële situatie taalde voetbal, tte wijzen de tien clubs de llljk er op dat zij een kort geding KNVB hebben aangespan- io- 1rnm zouden zij gaarne zien 185]het wijzigingsbesluit tenmin- ïort totdat de rechter een uit- eeft gedaan. (VNDER (ANP) De Haagse eclub FC Den Haag/ADO op loor Spanje, heeft in Santan- Spaanse tweede-divisieclub y itander met 20 (00) ver- roor de Hagenaars, die zon- Mansveld en Van der maar met de ex-Holland Ier Roodnat uitkwamen, Harald Berg (50e minuut na 'zet van Korevaar) en, een later, Hestad, na een goede 4510 ip met Berg. ker in het elftal van FC Den K) was Piet de Zoete die in 'n Mansveld als laatste ver speelde. Er waren 8000 toe- Dagploegenklassement: 1. Zweden 11.00,40: 2. Internationale Ploeg 11.04,42; 3. Groot Brittannle A 11.05,00 5. Nederland 11.05.29; Algemeen Ploegenklassement: 1. Nederland 121.58,44; 2. Tsjecho Slowakije 121.59.36 3. Frankrijk 122.06,01. De Oostenrijker Roman Humenber- ger verdedigt zijn leiderstrui in de ronde van Oostenrijk met opvallend gemak. In de uit te delen bestaande zevende etappe kwam zijn trui niet in gevaar. Humenberger beperkt zich er overigens toe zijn naaste concur renten Rudolf Mitteregger en Wolf gang Steinmayer aan het wiel te vol gen. Gistermorgen week hij daar in het eerste deel van de etappe van af. Met nog zes andere renners koo9 hij de vrijheid. Op de streep won de Oostenrijker Siegfried Denk met drie seconden voorsprong voor de Neder lander Frits Schür. In de tweede fase van de zevende etappe zorgde een vijfmansgroep met daarin Jules Bruessing de vrijheid. Het vijftal kwam in de 77 kilometer lange rit tot een winst van een mi nuut op de rest van het veld. Op de eindstreep won de Oostenrijker Rip- fel de eindsprint. Bruessing werd vierde. Uitslag van de zevende rit van de Ronde van Oostenrijk de deel: 1. Denk (Oos-Tirol) de 113 km in 3.01.38; 2. Schür (Ned) 3.01.41; 3 Tabarelli (Ita) 3.01.42: 4. Clementl (Ita) zt: 5. Michelattl (Ita) zt: 6. Humenberger (Oos) zt; 10. Priem (Ned) 3.02.46; 11. o.a. Van Pol (Ned) zt. 2e deel; 1. Rlpfel (Zw) 1:45:39: 2. Theils (Den) z.t.; 3. Oberst (ost) z.t.; 4. Bruessütig (Ned) z.t.: 5. Polewiak (Pol) z.t.: 6. Labocha (Pol) 1:45:40 7. Priem (Ned) 1:46:40 8. Sitzwohl (Oort) z.t.; 9. Mo- relll (It) z.t. Algemeen klassement: 1. Humenberger (Oos) 23.42.02; 2. Mitteregger (Oos) 23.43.08; 3. Steinmayr (Oos-Tir) 23.44 24 4. Kretz (Oos) 23.46 34 5. Clementl (Ita) 23.47.39 6 Koenigshofer (Oos) 23.47.42 8. Schür (Ned) 23.49.13; Ploegenklassement: Oostenrijk 41 12 52, 2. Opper-Oostenrijk 71.33.15; 3 Italië 71.34.31, 5. Nederland 71.46.56. Voor de Nederlandse renners is de eerste dag (Zuerich-Zug) van de 35e Ronde van Zwitserland een succes volle geweest. Achter etappewinnaar Arnoldo Caverzasi uit Italië, die zich door het bar slechte weer (regen, on weer en koude) niet liet weerhouden om vijftig kilometer voor de finish te demarreren en een voorsprong van bijna twee minuten op te bouwen, werden Daan Holst, gerben Karstens en Harry Steevens respectievelijk tweede, derde en vierde. Jan Krekels en Matthijs de Koning, die zijn de buut maakte als beroepsrenner, com pleteerde het succes door (respectie velijk) op de zesde en zevende plaats beslag te leggen. Uitslag eerste etappe van de Ronde van Zwitserland: 1. Caverzasi (Ita) de 167 km in 4 2 8 38 2. Daan Holst (Ned) 4.30.24; 3. Ger ben Karstens (Ned) 4 30.44; 4. Harry Stee vens (Ned) zt: 5. Schneider (Zwi) zt; 6. Jan Krekels (Ned) zt; 7. Matthijs de Koning (Ned) zt; 8. Hitehen (GBr) zt; 9 Bergmans (Bel) zt; 10. Liervens (Bel) zt; 22. Wlm Sche pers (Ned) zt; 30. Wim Prinsen (Ned) zt, 51 Leo Duyndam (Ned) 4.32 48. Voor de Nederlander Tino Tabak is de eerste etappe van de ronde van Luxemburg, die de 58 renners van Luxemburg naar Echternacht (210 ki lometer) voerde, een teleurstelling geworden. Na veertig kilometer was Tabakontsnapt uit het lauw fietsende peloton. Vervolgens had hij een voorsprong opgebouwd, die na zeventig kilometer was uitgegroeid tot 7.15 minuten. Maar een niet tijdig verholpen lekke band en de inspanningen van een groep achtervolgers werden hem na een solo van, 166 kilometer noodlottig. Op nog geen vier kilometer van de finish werd hij ingehaald door elf rennérs,, van wie de Belg Frans Ver- beeck in de eindsprint de snelste bleek. Tabak werd verwezen naar de twaalfde plaats. René Pijnen redde nog een klein beetje glorie voor Ne derland door tweede te worden. Ver- beeck werd door deze overwinning leider in het algemeen klassement. Uitslag eerste etappe van de ronde van Luxemburg: 1. Verbeek (Bel) dc 210 kilo meter in 5.36.47; 2. Pijnen (Ned); 3. Dle- rickx (Bel); 4. Bodart (Bel); 5. Dolman (Ned); 6. Doyen (Bel): 7. Zoetemelk (Ned): 8 Schleck (Lux); 9. Ocana (Spa); 10 Ver- straeten (Bel): 11 Bracke (Bel): E Tabak (Ned) allen in dezelfde tijd als Verbeeck. Worn van Sylvester wordt niet erkend YSTAD (AP) Jay Silvester de Amerikaanse discuswerper die don- derdag een nieuw wereldrecord ves tigde met een worp van 70.04 meter werd gisteren een bittere teleurstel ling bezorgd door de organisatoren van de atletiekwedstrijden in het Zweedse Ystad. Het bleek dat in de wedstrijden of ficieel geen buitenlanders mochten uitkomen en dat daarom het nieuwe record niet geldt. Sylvester heeft de organisatoren verzocht hem opnieuw een kans te geven door het uitschrij ven van een wedstrijd die wel vol doet aan de officiële bepalingen. Gistermiddag trad de Neder landse schaatskampioene Ans Schut in het huwelijk met dc heer J. Boekema. Hier verlaat het bruidspaar het kapelletje Cesarea, waar het huwelijk werd ingezegend. BARCELONA (AP) Voor zo ver wij weten, is Rinus Michels, de vroe gere coach van Ajax niet in Barcelo na, zo hebben officials van de Spaan se voetbalploeg Barcelona gisteren verklaard naar aanleiding van ge ruchten dat Michels door de club zou zijn gecontracteerd. Zij verklaarden dat er geen contact met Michels is geweest om eventueel een contract met hem af te sluiten. Het Barcelona- bestuur verklaarde evenmin iets te weten van onderhandelingen over de aankoop van Ajax-spits Johan Cruijff. „Dit bericht is uit de lucht gegre pen, want volgens de regels van de Spaanse voetbalbond mogen geen buitenlanders in Spaanse elftallen spelen'', aldus de officials van Barce lona. ROME (ANP) De in Argentinië geboren Helenio Herrera, die in pril als manager van de Italiaanse voet balclub AS Roma werd ontslagen, zal wellicht volgens seizoen in deze func tie terugkeren. Volgens Italiaanse kranten is deze mogelijkheid geopend daar de clubpresident Alvaro Marchi- ni, met wie Herrera hooglopende ru zie had, zal vertrekken. Zijn opvolger zou worden de industrieel Gaetano Anzalone. Tijdens een langdurig ge sprek zou overeengekomen zijn dat Herrera weer manager wordt voor een salaris van 40 miljoen lire (onge veer 230 000 gulden), aanzienlijk min der dan hij verdiende in het seizoen 1969-1970, namelijk 155 miljoen iire (bijna 900.000 gulden). DOUGLAS (ANP) De Brit Char les Mortimer heeft eisteren tiidens de TT op het eiland Man met een Yamahamotor de race in de 125 cc klasse gewonnen. Hij had een voor sprong van bijna drie minuten op de Zweed Jansson, die met een Maico uitkwam. De race speelde zich af in bijzonder slechte weersomstandighe den. Er viel zware regen en het mist te in het hoog gelegen gedeelte van het circuit. Twee Britse coureurs moesten met een helicopter naar een ziekenhuis worden overgebracht met ernstige verwondingen. Zij zijn bui ten levensgevaar. De race in de 500 cc klasse werd tot vandaag uitgesteld. Uitslag van de 125 cc klasse: 1. Mortimer (GB) met Yamaha de 182.15 kilometer in 1 uur. 20 minuten. 54 seconden (gemiddelde snelheid 135. 11 km/u): 2. Jansson (Zwe) Maico 1.23.43.6: 23. Kiddie (GB) Honda 1 2S.12.2; 4. Courtney (GB) Fadget Yamaha 1.29.28.2: 5. Watts (GB) Honda 1.29.43.6: 6. Qard (GB) Maico 1.30.23.6; Snelste ronde: Mortimer 26.00,2 (gem. snelh. 140.09 km/u) TILBURG De fusiebesprekingen tussen de twee Tilburgse betaalde voetbalclubs, Willem II en NOAD, zijn afgebroken. De beide clubs heb ben geen overeenstemming kunnen bereiken. Het geschilpunt in de be sprekingen was de zetelverdeling van het bestuur van de nieuw te vormen FC Tilburg. AMSTERDAM „Het zou ver keerd zijn om te zeggen dat we er nu helemaal zijn. Maar we zijn wel hard op weg er te ko men". Zo schetste de voorzitter van de raad van bestuur van de Verenigde Machinefabrieken, jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, in de jaarvergadering de huidige stand van zaken in het bedrijf „We zijn op een punt, dat we kun nen constateren dat de nettowinst per aandeel weer een redelijke stij ging vertoont. Hoewel we nog vele orders nodig zullen hebben, menen we nu in elk geval te weten op welke gebieden we ons in de nabije toe komst zullen moeten concentreren om daarmee het resultaat op lange ter mijn gunstig te kunnen beïnvloeden". De jaarvergadering begon met een uitgebreide inleiding van de heer Sic kinghe bij een aantal dia's, die op twee schermen tegelijk werden ge projecteerd. De uiteenzetting van de voorzitter van de raad van bestuur was een begeleiding van de „nieuwe opzet" van de VMF om bepaalde acti viteiten te gaan afstoten en vooral niet meer te beginnen aan werk zaamheden waarvan een goede renta biliteit niet van tevoren vaststaat. Blijft in de eerste plaats een pak ket activiteiten over van produkten waarin de VMF een goed marktaan deel heeft. Genoemd werd bijvoor beeld de petrochemie, die 35 procent uitmaakt van de totale omzet van de VMF. Andere terreinen die de VMF zal blijven bestrijken, zijn energie voorziening. scheepsvoortstuwing, Fusiees en sluitingen onvermijdelijk BOLZANO ANP Het derde toer nooi om het Europees damkampioen schap voor landenteams, dat tot en met 17 juni in Bolzano wordt gehou den, dreigde gisteren voor de Ita liaanse organisatoren een teleurstel ling te worden. Na de tijdige-afzeg- gingen van Frankrijk en Tsjechoslo- wakije volgde te elfder ure het be richt dat ook Monaco niet zou deelne men wegens ziekte van de spelers. Voor Frankrijk was de reden om niet deel te nemen het feit dat Hisard en Mostovoy onmiddellijk na Bolzano wilden deelnemen aan een invitatie- toernooi in Hoogezand. Andere dam mers waren niet beschikbaar. De In ternationale damfederatie gaat deze zaak, het stellen van persoonlijke be langen boven officiële internationale toernooien binnenkort bekijken. Zo ontbreekt aan Zwitserse zijde Kuy- ken. terwijl de Italianen Laporta missen. Het toernooi heeft door dit alles toch wel aan waarde ingeboet. De organisatoren hebben nu beslo ten alle landen twee keer tegen el kaar te laten uitkomen. Dat Rusland en Nederland elkaar twee keer ont moeten is nu wel bijzonder interes sant. Bij gelijke aankomst van deze twee toonaangevende landen beslis sen de bordpunten. Zijn deze ook ge lijk dan telt het resultaat tegen de derde aankomende, enzovoorts. Het wordt dus zaak om met zo groot mo gelijke cijfers te winnen. De eerste die dit ter harte nam was gistermiddag Pieter Bergsma, die aan het derde bord de Zwitser Augagneur na 23 minuten door een geforceerde positiecombinatie tot opgeven dwong. Sijbrands had daarentegen drie uur nodig om Guignard hi een acht om acht stand te overmeesteren, na een partij waarin de Helveet zich uitste kend weerde. Op hetzelfde moment scoorde Gantwarg voor Rusland de eerste punten tegen België, door Gregoire positioneel tot overgave te dwingen. Kort daarop moest Rusland zijn eers te verliespunt incasseren. Het was wereldkampioen Andreiko die een goed op dreef zijnde Oscar Verpoest tegenover zich vond en na een inte ressant gevecht in een zeven om ze- ven- positie remise aanvaardde. Koeperman zorgde dat de uiteinde lijke zege 5—1 bedroeg, toen hij na vier uur spelen de taaie Croteux in een zes om zes-eindstand een verlo ren eindspel opdrong. De jongste internationale grootmee ster (Harm Wlersma bracht Nederland op 60. door het verzet van de Zwit serse dammer van het eerste uur Ge- dance, met een offer te doorbreken, wat regelrecht tot winst leidde. De gedetailleerde uitslagen van de eerste ronde: Zwitserland - Nederland (0—6): Guignard - Sijbrands 8—2, Gedance - Wlers ma 0—2, Augagneur - bergsma 0—2. Rus land - België (5—1): Andreiko - O. Ver poest 1—1. Koeperman - Croteux 2—0, Gantwarg - Gregoire 2—0. TILBURG De omvang van de leerbedrijven in Nederland zal moeten toenemen. In het bui tenland gebeurt dat al en Neder land moet in deze schaalvergro ting meegaan, liefst nog vlugger dan in de omringende landen. Sa menwerking door fusies of an derszins is daarvoor onontbeer lijk. Voor een aantal bedrijven, die marginaal zullen blijven, is stopzetting wellicht onvermijde lijk. Deze conclusie is het resultaat van een structuuronderzoek, dat is inge steld in de leerindustrie. Uit dit on derzoek blijkt, dat het kleine tot mid delgrote bedrijf kenmerkend is voor de lederbranche. De hele bedrijfstak zette in 1969 voor 170 min. om. Tot een bedrag in deze orde van grootte droegen in 1970 niet minder dan 74 fabrieken met 2400 mensen bij. Daar van hadden 46 minder dan 25 werk nemers. In vele gevallen zijn de fa brieken familiebedrijven. hetgeen voor de leiding eerder na- dan voor delig is. Rentabiliteit Aanleiding tot het structuuronder zoek was de constatering, dat de ren tabiliteit in de leerindustrie de laatste vijf a zes jaar onvoldoende is ge weest. De lederprijs blijkt in die pe riode 4 pet. te laag geweest te zijn. Het ging er nu om te kijken of door verkoopprijsverhoging of kostenver laging een margevergroting bereikt kon worden. Met name schaalvergro ting werd als oplossing aangewezen. Deze is overigens al aan de gang, ge tuigde de vermindering van het aan tal bedrijven tussen 1967 en 1970 van 103 tot 74. Het rapport naar aanleiding van het structuuronderzoek komt mei concrete suggesties voor een meer ef ficiënte opbouw van de bedrijstak. De LONDEN (ANP) Tom Okker, die ongeyeer een week geleden door de Internationale Tennisfederatie (ILTF) werd geschorst wegens het zonder opgaaf van reden wegblijven van de open Frane kampioenschappen, mag weer uitkomen in officiële toernooien. Hetzelfde geldt voor Nikki Pilic (Joe goslavië), Ismael el Shafei (Egypte) en Ingo Buding (West-Duitsland). De ILTF heeft genoegen genomen met de verklaring van deze vier spelers, waarom zij in Parijs niet hebben deelgenomen. De speelsters Judy Dalton (Austra lië). Helga Masthoff en Helga HTsl (beiden West-Duitsland) echter, die om dezelfde reden werden geschorst, zijn volgens de ILTF nog niet speel gerechtigd. Zij hebben nog niet aan nemelijk weten te maken dat hun niet deelnemen noodzakelijk was. Bo vendien verlangt de ILTF van hen dat zij hun excuses aanbieden aan de Franse tennisfederatie. De lederindustrie kan tot de in beginsel levensvatbare bedrijfs takken worden gerekend. Voor waarde daartoe is echter wel, dat een reeks van maatregelen op het gebied van herstructurering wordt getroffen. Daartoe is het nodig dat aan het thans verschenen rapport, re sultaat van het ingestelde struc tuuronderzoek in de lederindus trie, een doeltreffende follow- up wordt gegeven. Alleen dan zullen de aan het onderzoek be stede aandacht en kosten (ƒ350.000) profijt afwerpen. Onmisbaar voor de noodzake lijke herstructurering van de le derindustrie zal steun van de overheid zijn. Voorwaarde daar toe is evenwel, dat de bedrijfs tak zélf toont bereid te zijn de nodige offers te brengen voor het bereiken van een gezonde leder industrie. huidige produktie, aldus het rapport, zou als overgangsfase moeten worden ondergebracht in 25 a 30 fabrieken. Tenminste 3 van deze ondernemingen zouden moeten behoren tot de catego rie grote bedrijven, die 300.000 run derhuiden per jaar moeten verwer ken. Daarnaast is er plaats voor 8 mid delgrote bedrijven met een jaarpro- duktie van 120.000 huiden. Tenslotte ziet het rapport nog ruimte voor 16 kleine leerfabrieken, die 60.000 hui den per jaar bewerken. Bij sterke specialisatie kunnen ook kleinere be drijven blijven bestaan. Sombere toekomst Voor bedrijven met een jaarpro- duktie beneden 60.000 huiden is de toekomst somber, zo heeft het struc tuuronderzoek uitgewezen. Zij zullen moeilijk aan geld kunnen komen voor investeringen in een moderne outilla ge." Die moderne uitrusting is onmis baar, want het beeld, dat de werkne mers hebben van de leerindustrie is slecht. Een oplossing kan worden ge vonden in een verbetering van in- en exterieur van fabrieken. Verder moe ten de arbeidsomstandigheden meer in overeenstemming worden gebracht met de hedendaagse opvattingen van personeelsbeleid. Het rapport acht het tenslotte be langrijk, dat de leerindustrie modebe wust produceert, korte levertijden heeft voor artikelen, die „in" zijn en snel kan overschakelen op andere le dersoorten, wanneer die in opkomst zijn. Van de overheid worden voor schriften gevraagd ter bescherming van de naam „leer". HAARLEM De Haarlemse politie heeft een belangrijke tip gekregen na de moord op de 26-jarige mevrouw I. V.-F., die donderdag gewurgd op bed werd aangetroffen, terwijl haar kind huilend door de kamer kroop. Een man die zich voor enquêteur uitgaf, heeft zich omstreeks de tijd dat de vrouw moet zijn aangevallen, in het flatgebouw bevonden. voedings-, dranken- en genotmidde lenindustrie, textiel en papiermachi nes, materiaalbehandeling, klimaat beheersing en kunststofmachines. „Dat zijn sectoren waarin de VMF haar sporen heeft verdiend", aldus de heer Sickinghe. Selectieve aanpak Het beleid zal volgens hem speciaal worden gericht op een selectieve aan pak van de activiteiten op lange ter mijn, versterking van de financiële positie en het versterken van de or ganisatie, de management en de be- heersprocedures. De heer Sickinghe liet zich zeer lovend uit over de werkzaamheden van het organisatie bureau MacKinsey. „Wij willen in drie jaar onze reor ganisatie rond hebben", zo zei hij. .„Wij zijn nu anderhalf jaar bezig en de rapporten van MacKinsey zijn tot nu toe verbluffend knap. In het na jaar hopen wij met een definitief rapport voor de dag te kunnen ko men". Hij onthulde ook. dat in 1971 65 miljoen improduktief werkkapitaal ,zal vrijkomen. „In 1972 komt er nog eens 20 miljoen werkkapitaal vrij. Voor medio 1972 willen wij de indirecte „overhead-kosten" met 10 miljoen zien terug te brengen". Het komt er volgens de heer Sickinghe op neer, dat de VMF een concern moet wor den van kleinere omvang. Op een Vraag hoe het personeel op deze wens reageert of zal reageren, antwoordde de heer Sickinghe. dat hij „grote bewondering" heeft voor de inzet van de werknemers. Toekomst „Vergeleken bij andere bedrijven, kan ik echt niet zeggen dat ons per soneel zich niet of te weinig van zijn verantwoordelijkheid bewust is. Ik ben ervan overtuigd dat we van die zijde voor de toekomst niet zo veel te vrezen hebben". Op een vraag over het ziektever zuim (dat bij de VMF iets onder het landelijke gemiddelde ligt), zei de heer Sickinghe: „Het gaat niet eens zozeer om het percentage. Wat ons en ook veel zieke werknemers vaak irriteert, is de zeer grote ineffi ciëntie bij de ziektebèhandeling. De mensen móeten vaak uren in wachtkamers zitten en een röntgen foto neemt wel eens meer dan een halve dag. Het zou in Nederland nut tig zijn, wanneer de interne organisa tie van de instituten die zich met on ze zieken bezig houden, zou worden gereorganiseerd". Verliesgevend Naar aanleiding van de opmerking van het bestuur, dat ongeveer 70 pro cent van de VMF-activiteiten struc tureel winstgevend is, zette de heer Sickinghe uiteen, dat er ook nu nog steeds activiteiten worden ontplooid die verliesgevend zijn. „Vooral aan die activiteiten zal voorzover we erin geloven hard moeten worden gewerkt". Een aandeelhouder wilde weten of de Nederlandse industrie en in het bijzonder de VMF bij informateur Steenkamp een vensenlijstje" had ingediend. Beleid „Ik kan alleen maar zeggen", aldus de heer Sickinghe, „dat ik hoop dat het nieuwe kabinet een beetje meer een werkelijk industriëel beleid zal voeren. Maar die hoop heb ik al lang. Wij bij de VMF zijn van mening dat het blijven hopen op zo'n beleid ver loren energie is, die wij beter in de vooruitgang van het bedrijf kunnen investeren". Over de loonontwikkeling en de in flatie. zei de heer Sickinghe, dat het zinvol zou izjn „de mogelijkheden te bestuderen om kennis in het buiten land aan te wenden en geleidelijk daar enige produktie op te bouwen". Hij zei ook, dat de research binnen de VMF een steeds belangrijker plaats inneemt, „zonder dat we re search plegen alleen omwille van de research". AMSTERDAM Bank Mees en Hope gaat de Rotterdamsche discon- teeringsbank (RDB) van 1928 overne men. Dit zal gebeuren via een bod van 125 procent op de nog uitstaande cumulatief preferente aandelen RDB. Het bod wordt uitgebracht namens de Financieringsmaatschappij NOB, een volle dochter van Mees en Hope. Met deze transactie zou een bedrag zijn gemoeid van 1,9 min (het ge plaatste aandelenkapitaal van de pref. aandelen is ƒ1,5 min), maar Mees en Hope heeft reeds 55 procent van deze aandelen in bezit. Met twee grootaandeelhouders van gewone aandelen heeft de Bank overeenstem ming bereikt over de overneming van de in het bezit van hen zijnde pak ketten RDB-aandelen. Het geplaatste gewone aandelenkapitaal is bijna ƒ1 min. Een bericht aan aandeelhouders zal zo spoedig mogelijk volgen. Alleen de cum. pref. aandelen RDB worden op de Amsterdamse effectenbeurs geno teerd. De laatste notering bedroeg 120 bieden. De laatste weken is de bied- koers van RDB regelmatig langzaam gestegen. De Rotterdamse Disconteeringsbank behaalde in 1969 een netto resultaat van 9,1 min; de winst bedroeg ƒ0,7 min. Het personeelsbestand bedraagt circa 150 man: De RDB blijft onder eigen naam werken en zal niet wor den geïntegreerd in Mees en Hope. ROTTERDAM De herstructure ring van Industrieele Handelscombi natie Hollend is nagenoeg voltooid. De managementsstructuur van de groep is gebaseerd op divisies. Daarin zijn de belangrijkste activiteiten van de groep naar de aard van de markt gebundeld. Die divisies zijn: bagger divisie, offshore divisie, en mijnbouw en transport divisie. Een belangrijk aspect van de herstructurering is een verdere decentralisatie van de ver antwoordelijkheden. Dit geldt onder meer de verkoop en fabricage van het aan de werkmaatschappijen toever trouwde produktenpakket. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NOS-radio zal achttien muzikale evenementen uit zenden in het kader van het Holland Festival. De programma's zullen tus sen 15 juni en 9 juli rechtstreeks of in opname worden uitgezonden. Een aantal van de muziekwerken zal in september worden herhaald in de wekelijkse muziekrubriek van de NOS op woensdagavond. De luisteraars kunnen hun voor keur voor te herhalen werken aan de NOS kenbaar maken. De radio-uit zendingen van het Holland Festival zullen worden omgeven door een groot aantal magazines, waarin sfeer reportages, nabeschouwingen, inter views en overzichten van kritieken zullen worden gegeven. Overval op bankloper, daders snel gepakt ARNHEM Drie jongemannen hebben gistermorgen in Arnhem een bankloper een tas met 2800 gulden afhandig gemaakt. De bankloper, de 19-jarige Hans van Lunteren, kreeg enkele klappen. Ondertussen pakte de andere overvaller de tas met geld. De derde zat in een gereedstaande auto. Met behulp van omstanders kon de Arnhemse politie de daders snel inre kenen. ,Dorp9 in Zeeland MIDDELBURG De stichting ver pleeg- en rusthuizen Zeeland zal b\j wijze van experiment een soort „Dorp" in het klein creëren voor jeugdige gehandicapten. De stichting heeft een plan opgezet, dat tien wooneenheden omvat. Het „Dorp" zal gebouwd worden op een 15 hectare groot terrein in Kou- dekerke. LE MANS (AP) In Le Mans wordt vandaag de vermaarde 24- uurs wedstrijd gehouden. De Porches zijn favoriet, maar ook de sterke Ferrari's gooien hoge ogen. Iedereen praat echter het meest over de 29-jarige Frangaise Marie Claude Beaumont, een knappe en be kwame vrouw en de eerste in 20 jaar tljds die voldoet aan alle eisen om in Le Mans van de partij-te-zijn. „Ik rijd niet mee om de vrouwelijkheid en de emancipatie en dat soort za ken", zegt zij. „Bij het motorrennen komt sex helemaal niet kijken. Het gaat zuiver om de bekwaamheid van de persoon achter het stuur, wat die nu ook is". Met de Franse rally-uitblinker Henri Greder komt zij uit in een Chevrolet Corvette, een reus met een zevencylinder motor. De kenners ge ven het paar echter niet al te veel kans. Op de eerste dag draaiden zij een motor stuk en naderhand was hun tijd in de oefenronden tamelijk slecht en zullen zij achteraan starten, zoals dat ook gebeurt bij de races zoals bijvoorbeeld die in Indianapolis. Aan de wedstrijd doen 49 wagens mee. Hiérbij zijn zeven Porches 917 en negen Ferrari's 512-M. In de oefenronden waren de Porches het snelst en draaiden voluit ongeveer 40 kilometer sneller dan de Ferrari's. Auto's zijn auto's, maar Frankrijk is Frankrijk en van de Porches en de Ferrari's komt men toch steeds weer terug bij mademoiselle Beaumont. Is zij zenuwachtig? „Wel een beetje", luidt haar antwoord. „Als je bij een rally een schuiver maakt, ziet geen mens dat; vaak rijd je in de een zaamheid. Maar hier worden we be keken door een publiek van 300.000 man. Als er maar even iets mis gaat. dan gaat dat rond ook. Ik weet niet waarom, maar dat maakt me wel een tikje huiverig". Marie Claude Beaumont heet eigenlijk Charmasson. de naam Beau mont nam zij aan toen zij aan het rallyrijden ging. Haar vader is auto handelaar in Gap, in de Franse Al pen. Marie Claude is 1.60 meter lang en weegt slechts 50 kilo. De vrouw, die het uiterlijk en de bewegingen heeft van een mannequin doet aan vele sporten zoals skiën, schaatsenrij den en waterskiën. Vrouwen rijden uitstekend auto vindt zij, „en ik ken er veel die achter het stuur voor geen man onder doen. Er moesten er meer zijn Jn Le Mans". De eerste wedstrijd van Le Mans werd gehouden in 1923. Beaumont is de 26ste vrouw die er aan meedoet. De beste vrouwelijke chauffeur tot nu was wel Odette Sokio, de Francai- se die in 1932 vierde werd in een Alfa Romeo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 19