komt allemaal wel eens klem te zitten MK DE MAAS IS ,1EN OPEN RIOOL [ezier met laten Het zuurstofgehalte En Belgische autoriteiten nadert de alarmgrens bagatelliseren vervuiling CENTRUM VOOR ZELFBEZINNING Jg ig jaar was het Maaswater rvuild, dat de gemeente in België de bevolking chuwde, drinkwater al- :ookt te gebruiken. Vol de hoofdingenieur van raterstaat in Limburg, ir. nrroot, was die vervuiling [toe te schrijven aan een iteel defect aan een zui- anstallatie van een van itrieën die bij de Belgi- ilaats afvalwater loost. Maaswater is echter veel dan het water van de Het is van een normale :it en in elk geval niet :end", aldus de histo- woorden van ir. Groot, ironie wil dat in België le Maas vrijwel geen zui linstallaties te vinden lat de diagnose van een iteel defect" een mis- geruststelling leek Ir. is toevallig ook secretaris de „werkgroep sanering die al eerder vaststelde Maas vrijwel schoon land binnenkomt". ;e week werd méér dode vis dan normaal in de Maas te gengekomen", aldus een woord voerder van Rijkswaterstaat, die sussend liet volgen: „Maar niet in verontrustende mate". Het D'66 statenlid E. J. van Lit- senburg vroeg onlangs aan Ge deputeerde Staten om een bij zonder congres over de vervui ling van de Maas, die hij kri tiek acht. Maar het college liet weten zo'n congres niet oppor tuun te achten. In 1962 verscheen een studie van mademoiselle Herry in Bel gië, die toen al vaststelde dat het Maaswater, dat de Belgisch- Nederlandse grens passeert, een zuurstofgehalte heeft van drie miligram per liter. Water met een temperatuur van 20 graden Celsius heeft normaal een opgeloste zuurstof van 9 mg/1. Bekend is dat vissen na delen gaan ondervinden zodra het zuurstofgehalte bij de 5 mg/1 komt; beneden een gehal te van drie mg/1 zijn er op de lange duur vrijwel geen overle vingskansen meer voor vissen. Bij de gegevens van Made- Michel van der Plas neb ik een geweldig plezier beleefd aan het eerst doorbladeren r helemaal lezen van "De mens leeft niet van bloot alléén" I van der Plas. Vacantielectuur bij uitnemendheid. een citatenboek uit het werk van vele schrijvers, alfabetisch schikt (naar onderwerp), echter zonder sex of erotiek. loet zeggen, dat ik erotiek een heerlijk onderwetp vind. maar v/el eens te veel van het goede krijg. Dit boek onthoudt zien it goede en het resultaat is een rustgevende en plezierige |heid. iel van der Plas is niet systematisch tewerk gegaan. Hij heeft wat hem in de loop der jaren getroffen had. in een boek vei- Sommige onderwerpen krijgen maar een enkel citaat; andere iele. Het is helemaal een boekje geworden dat louter voor net en van de auteur bijeengebracht is. Het heeft geen enkeie ie dan te willen vermaken. Geen enkel onderwerp is uitput- ihandeld. Wetenschappelijk heeft het geen waarde. het heeft me enkel bijzonder prettige uren bezorgd. szer kan er ernstige uitspraken in vinden en humoristische, spit- 1 lil >jes en zomaar wat oubolligheid. Een heerlijk boek om op va- mee te nemen: je kunt er een minuut In lezen of een uur, de reKfeeft het voor het zeggen. jn uitspraken die van grote wijsheid getuigen en van diep rtoki Maar dan is er het kopje: „Nederlandse persoonsnamen" en dan weer een "geintje" in. Argeloos tussen namen als Filio Brombaar. Martijn Storiemand, Oepke Plat, Sibinè Wallerzc- Inus Langkruis en Janus Rijstenbil staat Okke Jager. 01 Weid zal Okke Jager-zelf daar zijn plezier aan beleven. enkele kostelijke uitspraken over pausen. Zo vertelt Tadeusz "oen mevrouw Claire Luce Amerikaanse ambassatrlce was ge- etaleerde zij al bij haar eerste audiëntie ten Vaticane haar ke opvattingen met zo'n overdonderende heftigheid, dat Pius in de rede moet vallen rrtet een: "Maar alstublieft, mevrouw! ook katholiek." ia |n( ra .Tc op land een paar paus-citaten, Daniel Rops vertelt, dat toen Leo XIII e gekozen werd,hij 67 was. Hij hield ervan, grapjes over zijn te maken. Toen een zuster hem tijdens een audiëntie eens toe- gesc dat' hij honderd zou mogen worden, zei hij "waarom, mijn kri een grens stellen aan de goedheid van de Voorzienigheid?" hef (/Hospital vertelt van paus Joannes XXIII, dat deze eens een tusters van verschillende ordes ontving. Aan een van hen die 'poneerde door haar figuur en zelfverzekerdheid vroeg hij iedig: "Wie bent u?" Ze antwoordde: "ik ben de superieur van '9e Geest". Ach", moet de paus geantwoord hebben: "Ik ben 'aar zijn plaatsvervanger" denk vooral niet. dat dit citatenboek slechts religieuze on- 'eri kent. Integendeel zelfs. Pers. literatuur, politiek, ouderdom, 1ften, tyrannie, vaderland, spreekwoorden, snobisme, noem ze komen aan bod. persoonlijke voorkeur gaat uit naar de geestige uitspraken. 1 of diepzinnige kan ik zelf wel opduikelen. Waarmee niet wil zijn. dat geestige uitspraken niet diepzinnig kunnen zijn. T. Farrell weet van Calvin Coolidge, president van de Ver- Staten te vertellen, dat deze eens. thuiskomen van de ker*- afs antwoord op de vraag van zijn vrouw, waarover de domi- kad gehad, zei dat de dominee het over de zonde had gehad, '"w vroeg wat hij dan wel over de zonde had gezegd en Coo- 'hvoordde; "Hij was er tegen". laatste hoofdstukje heet "Nawoord". Dat titeltje bevat een Hing. Na een geestige opmerking van Whistier riep Oscar ->P^ verrukt: "Ik wou dat ik dat gezegd had." En wat zei Whistier: nog. Oscar dat komt nog." "oekje heeft een bron- en naamregister. Aantal pagina's: 287. Ambo te Bilthoven. Prijs: 14.50. J. VAN DOORNE „Een mens heeft méér nodig dan al leen maar maatschappelijke ruimte en levensmogelijkheden. Hij moet ook als individu tot zijn recht komen. In deze tijd wordt de geestelijke ge zondheid van de enkeling steeds meer bedreigd: door de groeiende standaardisering van alle behoeften, door het massificatieproces van pro- duktie en consumptie en ctoor het vermaatschappelijken van alle pro- b'emen." Aan het woord is Bruno- Paul de Roeck, directeur van het Centrum voor Zelfbezinning, waar wordt gewerkt via gespreksgroepen en waar men niet theoretisch, maar praktisch vanuit de eigen ervaring zelfkennis zoekt en zich bezint op vitale vragen. Het Centrum is een stichting, erkend door de Federatie van Geestelijke Volksgezondheid. Sinds kort wordt ook een eigen tijdschrift uitgegeven, Sfinx geheten, dat bestemd is voor mensen, die zoeken naar een plaats, waar ze zichzelf niet meer kunnen ontlopen. De psychiater dr. C. J. Schuurman uit Amsterdam heeft eigenlijk de stoot tot de oprichting van dit Centrum ge geven. Al 25 jaar geleden zocht hij naar een middel om mensen in kleine gfoepen bij elkaar te brengen, zodat ze op die manier via de dynamiek van de groep meer klaarheid in zichzelf zou den krijgen. Dit gebeurt via het ge sprek, waarvoor hij allerlei regels en methoden heeft uitgedacht. Als experi ment heeft dit geduurd tot een jaar of vier. vijf geleden, toen is men gaan zoeken naar een vastere, vorm. Vooral ook omdat de vraag naar iets derge lijks steeds groter werd, hoewel er nooit veel publiciteit aan is gegeven. De eerste folder verscheen een jaar geleden en is nog maar in zeer beperk te kring verspreid. Bruno de Roeck is twee jaar geleden door het Centrum aangetrokken. Dr Schuurman zelf is in de zeventig en was op zoek naar iemand, die het werk gedeeltelijk kon overnemen. De enkele groepen, waarmee werd begonnen, groeiden uit tot zo'n twintig groepen, verspreid over het hele land, die om de veertien dagen bij elkaar komen. Deze groepen zijn meestal niet groter dan zes tot tien personen. Elke "roep heeft een niet-autoritair ingestelde ge spreksleider. die van tijd tot tijd een trainingsweekend mèemaakt. waar de problemen worden doorgësproken. In de discussies blijft ieder zich overwegend met zichfeelf bezighouden Hij stelt zich wel open voor degenen, met wie hij samen is, maar betrekt alles op zichzelf. Het is de bedoeling. uit nood. Ze willen echt aan zichzelf werken. Ik geef een voorbeeld. Iemand zit in een echtscheidingsprocedure, al jaren, en heeft het psychisch zo zwaar, dat hij echt wel anderen nodig heeft om daar gaaf doorheen te komen." „In deze maatschappij komen we al lemaal wel eens met de rug tegen dc muur te staan, of klem te zitten in onze menselijke verhoudingen. Al deze crisissituaties vragen een stuk begelei ding, dat niet zomaar voor het grijpen ligt. De mensen, die zich aanmelden als deelnemer, komen niet alleen uit de onderwijssfeer of het %'ormingswerk, maar er zijn ook ouders bij, die moei lijkheden hebben bij de opvoeding van de kinderen." „Je merkt beslist, dat je in het dage lijks leven steun hebt door het mee doen aan groepen en weekeinden. Je wordt op den duur minder gevoelig voor de druk van reclame. Er zijn zo veel dingen, waarvan je denkt, dat ze moéten maar die hoeven dan niet meer. Het is het zoeken naar een in stelling, die echt is en niet wordt opge legd door iets van buiten. Het gaat om het overleven van het individu in deze maatschappij, die meer en meer alles gelijktrekt en het eigen denken van de mensen feitelijk uitschakelt." „Ik zal een paar voorbeelden geven van de manier, waarop we werken. Er zijn dingen, die we moeilijk onder woorden kunnen brengen en dan kun nen we ze ook niet zeggen, maar er zi:n methoden, waardoor we hetzelfde wél zeggen zonder dat we het weten. Je kan een spelletje doen, eventueel met geld, dat helemaal draait om ge ven en nemen. Het wordt dan geen spelletje meer, maar ernst. Het gaat zo: iedereen wordt' ge daagd zijn portemonnaie op tafel te leggen en het kleingeld eruit te halen. Men krijgt vier minuten en in die tijd mag alleen worden gegeven. Voor som migen is dat moeilijk. Vooral als ze alleen maar rijksdaalders in hun por temonnaie hebben. Ze weten, dat het geen spelletje is, want gegeven is gege ven. Weg is weg. er wordt straks niets afgerekend. Andere mensen kunnen niet ontvan gen. Ze krijgen een rood hoofd, als ze van iemand een gulden aanpakken, ze moeten die meteen weer weggeven. Na vier minuten stop. De een is met veel begonnen en heeft niet meer. de ander heeft heel veel gekregen. Som migen hebben aan iedereen evenveel gegeven en één meneer heeft alles toe bedeeld aan een lieve juffrouw aan de overkant. Er komen nog vier minuten en dan mag je alleen maar némen. En als je het hebt het kan je worden ontno men, maar als dat niet gebeurt zit je ermee. Het is afschuwelijk voor de meeste mensen: van anderen te némen. Sommige mensen leggen hun hand op het geld, als iemand begint te ne men. Anderen zoeken of ze niet grgens een cent zien liggen om zo te 'aten zien: ik heb genomen, om toch niet echt te hoeven nemen. Weer een ander zal overal de rijksdaalders eruit 'rissen, waardoor de anderen kwaad worden en bij hem terugnemen. Op deze manier krijg je een aantal reacties. Na vier minuten stop. Even nog kijken wat je hebt en dan geld in je zak. Er wordt dit weekend niet meer op teruggekomen. Wat daar uitkomt aan schuldgevoe len. hoe mensen ontdekken, dat in feite het grote probleem in hun leven is, dat ze nooit kunnen krijgen. Hele gezin nen, die stukgaan, omdat een moeder zich steeds maar uitslooft en geeft, maar nooit kan krijgen en daardoor vervreemdt van haar kinderen. Die dat dan pas voor de eerste keer ontdekt." door Kees de Leeuw Bruno de Roeck: „Een ander voor beeld is het lichamelijk contact. Dat je met je ogen dicht alleen je handen mag gebruiken. Wat dat kan oproepen bij mensen. Zonder woorden comm ini- catie te zoeken. Hoe ze ontdekken in hoeverre hun lichamelijkheid iets geïn tegreerds is en in hoeverre een taboe. Op deze eenvoudige manieren kan men te weten komen of iemand functioneert of niet. En via de groepen kan ar dan aan gewerkt worden samen met ande ren! Een deelnemer over deze non-"erba- le (zonder woorden) communicatievor men: „Ik heb speciaal genoten van de non-verbale kanten van het weekend. Het lijkt wel of je daarin veel directer reageert. Met Woorden heb je nog ge leerd te manipuleren, maar in ie hou dingen en gebaren, in die onnozel lij kende spelletjes geef je zeer veel van je onbewuste bloot. Op die manier word je gedwongen jezelf vragen te stellen over dingen, waarvoor je tot; dan toe alleen maar een blinke vlek had. En voor jezelf is het dan mis schien een openbaring, wat de hele we reld al na vijf minuten aan je op merkt." ZATERDAG 12 JUNI 1971 is.bekend dat de Rijn Europa's grootste open riool is. Maar de Maas doet er niet veel voor door Het water stinkt even hard, het zuurstofgehalte zweeft constant rondom de alarmgrens afval van legio fabrieken wordt er ongebreideld gespuid. De reden waarom er minder Rudi VQn MeUTS de Maas bekend is, ligt vooral in de grotere belangrijkheid van de Rijn ais bron voor RT^rvlakte- en drinkwatervoorziening. Daarom is naar de verontreiniging van deze rivier ook fineer onderzoek verricht. De Maas is wat dat betreft stiefkinderlijk bedeeld. Wat ook rerol speelt is dat de autoriteiten in Limburg, die het meeste belang hebben bij een goede rvoorziening via de Maas, steeds weer meesters blijken in het bagatelliseren van de ver- Begin deze week deed zich al het bizarre geval voor dat in de Maas een abnormaal lage wa terstand ontstond, die een wa tercontroleur in Limburg deed verzuchten: „De Belgen houden het Maaswater vast voor hun Albertkanaal. Wordt de toe stand slechter, dan zullen we bij de Belgen Maaswater moe ten bestellen, hoe raar dat ook klinkt. We hebben dat al eens eerder moeten doen". België heeft intussen begre pen dat er wel eens rampzalige ongelukken kunnen gaan ge beuren. Om het volslagen ach- tergeht'even park van zuiver ingsinstallaties versneld te laten groeien, heeft de overheid een subsidie van 90 pet. in Nederland is dat 25 pet. be loofd voor elke gemeente en in dustrie die installaties besluit te bouwen. In dit verhaal staat België centraal. Het zou fout zijn de ogen te sluiten voor dingen die in Nederland met de Maas ge beuren. Weliswaar zijn in Lim burg in de meeste gevallen in stallaties gebouwd, de papierfa briek in Maastricht loost nog altijd ongezuiverd veel kwalijke afval: DSM-Staatsmijnen kan niet voorkomen dat nu en dan een uitstoot vergif in de Maas komt en andere installaties blij- ten. Het Centrum richt zich tot men sen, die bezig zijn aan hun eigen op voeding (zelfbezinning) of aan die van anderen (onderwijs, gesprekscentra. vormingswerk). Iemand, die zo'n weekend meemaak te. zegt daarover: „Ik ging erheen met de angstige gedachte: zal ik nu door de mand vallen en totaal afgaan? Maar ik kwam terug als een vrijer mens, met meer zelfvertrouwen. Het merkwaardi ge is, dat dat zelfvertrouwen, dat de groep mij heeft gegeven, ook na het weekend is gebleven in mijn contacten sindsdien! Bruno de Roeck: „De mensen, die aan een gespreksgroep deelnemen, doen dat niet uit luxe, maar heel vaak Bruno-Paul da Roeck {41, getrouwd, één kind), leefde als ongeschoeide Carmellet In Gent. Daar had hij een gesprekscentrum op poten gezet en dreef hij een uitgeverijtje. Na In conflict te zijn gekomen met zijn superieuren wegen* een al te vrije opstelling tegenover geloof en kerk. verliet h(J de orde. Sinds een Jaar of vljr woont hU In m» laittL ken lang niet altijd even feil loos te werken. Van Litsenburg: „Dat Maas- congres zal er toch komen. Des noods zonder de overheid, maar ik zet door". dat uitsluitend wordt gesproken vanuit eigen ervaring en niet vanuit een be paalde theorie. De nadruk ligt dan ook niet op het bereiken van een bepaald inzicht of gelijkluidende mening. Die dingen zijn onbelangrijk. Het gaat erom zich in el- kaars leven te verdiepen, waardoor iemand zich bewust wordt van de mo tieven van zijn doen en laten °n zo doordringt tot wat hem eigenlijk be zielt. Op de trainingsweekenden, waar naast de gespreksleiders ook deelne mers welkom zijn, gebruikt men me thoden als psychodrama, creatieve ex pressie, analyse van groepsgesprekken en spelvormen als bezinningselemen- moiselle Herry kunnen worden gevoegd de metingen die ir. Ph. Jansen uit Nieuwstad heeft ge daan en de onderzoekingstoch ten die Van Litsenburg per vliegtuig en boot op het Neder landse en Belgische deel van de Maas heeft verricht. Ir. Jansen: „België vervuilt de Maas zo enorm dat er hier niets meer bij kan". Hij gaat er van uit dat Frankrijk in het 500 ki lometer lange stroomgebied van de Maas voor bijna één miljoen inwoner-equivalenten (afgekort i.e. betekent: de gemiddelde be lasting van water met zuurstof- verbruikende afvalstoffen door één bewoner per etmaal) ver vuilt. Dat gebeurt in een mate van categorie drie (categorie vier is een maximale vervui ling). In België komen daar nog eens één miljoen inwoner-equi valenten bij. Deze afval komt zonder zui veringsinstallaties te passeren in de Maas terecht. In deze si tuatie nog op (waarmee zo vaak geschermd wordt), „het .zelfrei nigend vermogen van het op pervlaktewater" te vertrouwen, is te veel gevraagd. Het blijkt dat hierdoor de Maas al overbelast raakt, ter wijl in België nog veel meer ge beurt! Er komt ook nog afval bij van metallurgische bedrij ven, anorganisch-chemische fa brieken, metaalbedrijven, ko lenmijnen. een conservenfabriek ,;etc. In verreweg de meeste .ge nvallen wordt, het afval van deze industrieën 'ongezuiverd in de Maas gedumpt. D'66 er Van Litsenburg heeft enige tijd geleden vanuit de lucht 31 riool-mondingen bij Luik geteld (zoWel van indus trie- als huisvuil), die 24 uur per dag vuil in de Maas lozen. Hij deed onlangs zijn vliegtocht over, met Hans van Mierlo en die zei na afloop: „Het is onge looflijk, je ziet gewoon onder je hoe de fabrieken in België hun smerigste vuil zonder meer in" de Maas lozen Het vertrou wen van GS, dat België dezelf de maatstaven hanteert als Ne derland wordt nergens door fei ten ondersteund. Nationaal lig gen de Nederlandse en Belgische overheden mentaal een stuk uit elkaar. Maar ook regionaal zou er veel meer kunnen gebeuren. Met name waar het de contac ten met Luik betreft. Op een gegeven moment moet het wel tot acties komen van de Luikse en Maastrichtse bevolking". De vervuiling door de indus trie in België gaat zover dat ir. Jansen heeft berekend dat per seconde 17.5 kubieke meter af valwater wordt geloosd in een rivier die in droge tijden een m De Maas bij Freyr, halfweg tussen Dinant en Waulsort totale waterafvoer heeft van minder dan 50 kubieke meter per sec. Volgens een optimisti sche schatting van ir. Jansen (al enige jaren geleden) zouden Frankrijk en België tesamen aan zowel huis- als industrie- vuil) voor drie miljoen inwoner- equivalenten in de Maas doen. Let wel, geheel ongezuiverd. Die cijfers rechtvaardigen vol gens Van LitsentAirg ten volle de bevindingen van mademoi selle Herry in 1962 dat het Maaswater met een abominabel zuurstofgehalte Nederland bin nenkomt. Van Litsenburg: „Het zou daarom best wel eens kunnen zijn dat DSM-Staatsmijnen in derdaad niet verantwoordelijk is voor de golven van vissterfte die zo nu en dan plaatshebben, maar dat die veroorzaakt wordt door de slechte toestand v.an de rivier als die Nederland binnen komt. Een extra-nadelige factor die bij de vervuiling meespeelt Is, dat het beetje „schoon water" dat de Maas nog heeft, wordt „afgetapt" door het Albertka naal, dat dit water naar de Antwerpse agglomoratie voert. Het Albertkanaal takt zich van de Maas af, even boven de plaats waar zich de 31 riolen van de 300.000 inwoners tellen de Luikse agglomeratie bevin den. In de toekomst zou België vooral in het noorden con stant geteisterd door een groot tekort aan drinkwater, zelfs zo erg dat de verspreiding in ver schillende plaatsen gedistri bueerd wordt ook Gent, Brugge en Ostende van het „schone" Maaswater willen la ten meeprofiteren. Genoeg re den om aan te nemen dat er voor Nederland wel eens te weinig over zou kunnen blijven. Van Litsenburg: „Hebben we hier in Nederland wel voldoen de inzicht in de hoeveelheden water die op deze manier ont trokken zullen worden. Ik heb de indruk dat de Belgen veel meer water willen hebben dan de Maas leveren kan". Hij heeft die verontrusting geuit in vra gen aan GS van Limburg, voor al met de achtergrond dat ook Nederland ambitieuze plannen met de Maas heeft; als bron voor drie drinkwaterbekkens in Limburg, voor bekkens in Noord-Brabant en voor de drinkwatervoorziening van Rot terdam die bekkens bouwt in de Biesbosch. Afgezien van de „troep" die via de Maas die drinkwaterbekkens kan bedrei gen. vraagt Van Litsenburg zich af of ook de hoeveelheid water wel toereikend zal zijn. OTPW-AttO

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13