Castro kan niet zonder kritiek na van in Mexico explosie geweld Neo-fascisten in Italië: grote winst verwacht akbondsmensen vragen •ontslag PZEM-directeur Commando's doden Arabieren in Gaza Eiwit-ondervoeding bedreigt stabiliteit vrede in wereld en =3 vl'isis ld, dernemingsraad JU tegen hogere tarieven 4 Overlegorgaan is misnoëgd over regeling Verolme Vakbond wil af van militair strafrecht Nieuw proces in Praag op komst ZATERDAG 12 JUNI 1971 12 if- goe XICO (Reuter, AP. ÜPI) Mexicaanse regering heeft ontkend, dat relaties be- tussen de politie en de 500 lende jongeren, die in de vond van donderdag een de regering van president Echeverria "protesterende van 8000 studenten aanvie- S'evoren hadden studenten rnalisten verklaard, dat de llers leden zouden zijn van van igere£elde politie-eenheid, ;n hqd als de „haviken". Er vie- dïei iminste vijf doden en bijna voon J :t g< wonden, kui in ^regeringszijde is geen verkla- exclJegeven voor het feit. dat de ri^rij bij de massale vechtpartijen senbeide is gekomen, echtpartijen braken uit, toen >ging tegen de president een r aan de gang was. Ongeveer udenten van het ^Polytechnisch t in het noorden van de stad Lid toen in een demonstratieve op- weg in de richting van het ntiële paleis. De 500 jongeren tien zegt leden van de rechtse atie Muro, een hervormingsge- ïiversitaire organisatie) waren ooggetuigen gewapend met geweren, pistolen en ijzeren staven. De studenten wilden demonstreren voor vrijlating van alle politieke ge vangenen en tegen de "zogenaamde onderwijshervormingen' die worden ingevoerd. Velen droegen rode vlag gen met zich mee, anderen het sym bool van de .zwarte macht' en weer anderen het portret van Che Guava- Op spandoeken,stond, dat president Echeverria verantwoordelijk is voor de dood van veel jongeren, vlak voor het begin van de Olympische Spelen van 1968 in Mexico. Echeverria was toen (minister van binnenlandse za ken. soc.-economische redactie In een resolutie aan en parlement heeft de on- igsraad van de Nederlandse ;en met klem geprotesteerd verhoging van de spoorweg- mershper 1 juni j.l. fussentijdse verhoging door- Volgens de ondernemingsraads- in „Spoor naar '75" neerge- ariefspolitiek (een jaarlijkse l aan de stijging van het kostenpeil), terwijl ander- jpenbaar vervoer niet op de leconomische resultaten, maar Maatschappelijke kosten en ba lt worden beoordeeld. :hiedt, schrijven de onder- 'aadsleden in de resolutie, op it dat door de groei van het irvoer (acht miljard kilo- 1970 tegen 7,5 miljard in >r3t Devestigd, dat de NS" met leid op de goede weg is. doet een 0 beroep op de regering niet t gaan op de thans ingeslagen iBERGEN In het zieken- voorj Enschede is gistermiddag de A. Wechter uit Haaksbergen aan de verwondingen, die op de dag had opgelopen rontale autobotsing. ROME (AP) De leider van de Italiaanse neofascisten heeft voorspeld dat zijn partij grote winst zal boeken bij de belang rijke verkiezingen voor regio nale bestuursorganen die mor gen en maandag worden gehou den. Er zit eén groot succes in, pochte Giorgio Almirante, de secretaris van de neofascistische" Italiaanse sociale beweging (MSI) Almirante en de leiders van acht andere partijen verschenen gezamen lijk voor de televisie aan het einde van de verkiezingscampagne. Een vijfde deel van het electoraat gaat ter stembus. Gekozen worden: een nieu we regionale raad voor Sicilië en be stuursorganen voor Rome, Genua en meer dan 150 andere steden. De neofascistische partij, die tot nu toe ongeveer 5 procent van de stem men heeft gekregen, verwacht ook munt te slaan uit het groeiende onbe hagen over de chronische arbeidson rust en de ongeregeldheden. Almiran te gaf toe dat zijn partij hoopte op „protest'-stemmen, zoals in het ver leden de communistische partij. In een sneer aan het adres van Ita- TEL AVIV (AP, AFP, Reuter, UPI) Arabische guerrilla's hebben gisteren handgranaten ge gooid in twee groepen Arabische arbeiders in de door Israël bezet te stad Gaza. Twee Arabieren werden gedood, terwijl minstens 84 personen .werden gewond, van .wie velen ernstig. De eerste en ergste ontploffing deed zich voor op het Medinaplein van de stad Gaza. Daar vielen de twee doden en ongeveer 64 gewonden. Kort daarna ontplofte een handgra naat in het el Moeazzi-vluchtelingen- kamp vlak bij de stad. Daar werden ongeveer 20 personen gewond. Een derde dode viel in de Gaza- strook door schoten van een Israëli sche patrouille, die twee verdachte mannen had gesommeerd stil te i met! toilet' een onzer verslaggevers amer|>ELBURG j)e districts- telers van de drie samen- 950|de bonden van overheids- c.v., iel ABVA, NCBO en KA- toilet," |eeland vinden dat de di van de Provinciale Energie Maatschappij ïr. T. Bogerd, ontsla- eukei districtsbestuurders zijn met het dagelijks bestuur nte eens. dat na het be- 107.00<!rden van de resultaten van 'p-zoek van de Algemene Re- r naar verschrijvingen bij de n behoeve van de bouw van bungalow-Complex voor de heeft meegedeeld niet te t er disciplinaire maatrege- ir. Bogerd of het PZEM- worden genomen. districtsbestuurder P. er, 2 L R f Wittst30m internationale hulp aan kistaanse vluchtelingen be- keuk ook al is het nog te wei op gang te komen. Een In- 'rachtauto levert hier voed- 150.d materiaal voor het maken ihuilhutten aan een Oost y° ans vluchtelingenkamp oij ®um ^um 'n buuit plcutta. 82. gingsi Nieuwenhuvzen van de NCBO is er de mogelijkheid dat het PZEM-perso- neel het slachtoffer wordt wanneer er geen disciplinaire maatregelen tegen ir. Bogerd worden genomen. Het da gelijks bestuur van de PZEM heet namelijk ook voorgesteld een organi satieonderzoek binnen het bedrijf te laten houden. Blijft de directeur gewoon aan, dan zouden volgens de districtsbestuur ders personeelsleden van de PZEM het slachtoffer kunnen worden van maatregelen na dit onderzoek, terwijl ir. Bogerd, onder wiens verantwoor delijkheid de verschrijvingen plaats vonden, vrijuit gaat. De districtsbestuurders hebben hun standpunt ingenomen, na overleg met het PZEM-personeel. Zij vinden dat het dagelijks bestuur tn onrechte het personeel als medeschuldige aan de verschrijvingen voor de bungalow van de directeur aanwijst. Alles is op uitdrukkelijke wens van ir. Bogerd gebeurd. Wanneer ir. Bogerd het niet met ontslag eens zou zijn, zou hij er yol- gens de districtsbestuurders tegen in beroep kunnen gaan waarna de rech ter zou kunnen vaststellen wie er verantwoordelijk is voor de ver schrijvingen, die volgens het rapport van de Algemene Rekenkamer ruim 50.000 gulden bedragen. Ir. Bogerd heeft hiervan al 12.000 gulden aan de PZEM terugbetaald. staan. Bij de schietpartij werden twee kinderen licht gewond. De scho ten werden gelost toen de mannen zich probeerden uit dfe voeten te ma ken. Aangenomen wordt dat de aansla gen van de Arabische guerrilla's zijn gepleegd uit protest tegen het feit dat vele Arabieren in de strook van Gaza in Israëlische bedrijven gaan werken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De centrale on dernemingsraad Rijn-Schelde en de beleidscommissie van Verolme zullen vanaf heden als het centrale overleg orgaan voor het nieuwe concern op treden. Dit is gisteren meegedeeld na af loop van een vergadering van de cen trale ondernemingsraad en de be leidscommissie met de gezamenlijke vakbonden. Hiermee is het eerste or gaan van het nieuwe concern tot stand gekomen. Vooruitlopend op een te vormen centrale ondernemingsraad zullen alle belangrijke zaken met de ze commissie besproken moeten wor den. Verder is overeenstemming bereikt over de gewenste samenstelling van de raad van commissarissen van het nieuwe concern. Publikatie van na men zal gebeuren, zodra dat in ver band met het uit te brengen fusiebe- richt mogelijk is. Tenslotte werd het misnoegen uitgesproken over de wijze waarop de regeling met Verolme tot stand is gekomen. Zonder vooraf gaand overleg met de beide overleg organen. Bij de vaststelling van de jaarstuk ken zal dan ook rekening gehouden moeten worden met de reeds getrof fen regeling met Verolme. De overeenkomst met Verolme is aanleiding om nog eens uitdrukkelijk te verklaren, dat bij gebleken fusie voordelen de vakverenigingen en het overlegorgaan hun verlangens voor het werknemersaandeel opnieuw op tafel zullen leggen. lië's grootste partij, de Christen de mocratische partij, zei Almirante dat de Italianen in het verleden altijd ge stemd hebben „tegen het communi sme, voor de verdediging van de staat, voor sociale rechtvaardigheid en economische voorspoed, maar heb ben moeten merken dat hun stemmen voor precies het tegengestelde werden gebruikt. Cliristen-deniocraten De leider van de christen-democra ten Arnaldo Forlani beklemtoonde in zijn toespraak dat zijn partij zich krachtig blijft verzetten tegen de druk van reactionaire groeperingen. Forlani veroordeelde de communisten en teschuldigde hen ervan „de reali teit te hebben vergeten van de lan den waar het communisme elke wij heid heeft vernietigd en met kracht van geweld regeert". De christen-democraten, die be ducht zijn voor stemmenverlies aan de neofascistische en andere rechtse partijen, hebben in de verkiezings campagne een sterk anti-communisti sche houding aangenomen. Volgens waarnemers zou een stemmenverlies van 5 of meer procent aan de rechtse partijen knnnen leiden tot grote ver deeldheid onder de christen-democra ten. Dit zou op zijn beurt de coalitie regering met de socialisten in gevaar brengen. Bij de laatste provinciale verkiezin gen in Rome behaalden dechristen democraten 3,1 procent Van de stem men. De communisten kregën 26,8 procent, de neofascisten behaalden toen 9,3 procent, aanzienlijk meer dan hun landelijk gemiddelde. Veroordeling Enrico Berlinguer, de tweede secre taris van de communistische partij, sprak een totale veroordeling uit over de centrumlinks coalitie. Hij stelde haar verantwoordelijk voor „de chaos op het gebied van het milieu en het culturele erfdeel, de chaos in het ver keer, het gebrek aan recreatiegron- den, het gebrek aan scholen en socia le diensten, voor de hoge huren en de voortdurende -prijsstijgingen. Een van de weinige beelden van II in een bloedbad uitgelopen stu- dentendemonstratie in de stad Mexico. Betogende studenten be vinden zich tegenover een pant serwagen van de oproerpolitie, die overigens niet ingreep. Veel I fototoestellen werden in beslag genomen. TILBURG De vakbond van ka tholieke militaire ambtenaren bene den de rang van tweede-luitenant, „Sint Martinus", wil geen apart mili tair strafrecht meer. Ook vindt de bond dat het militair ceremonieel binnen de krijgsmacht zijn tijd heeft gehad. Dit bleek gisteren in Tilburg bij de viering van de zestigste ver jaardag van de bond in Tilburg. De bond wil het militair straf- en procesrecht binnen de algemene wet geving geregeld zien, waarbij ook de regeling van de krijgstucht in een af zonderlijke wet wordt afgewezen. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat alle Nederlanders voor de wet gelijk zijn en dat (zodoende) de regeling van. het straf- en procesrecht slechts in uiterste noodzaak voor „bepaalde groepen in de samenleving" afwijkin gen dient te vertonen. De basis van de kritiek op het mili tair ceremonieel van „St Martinus" is dat binnen het kader van. ceremoniële gebeurtenissen met de mens gemani puleerd wordt niet ter bevordering van de krijgsmacht, maar vanuit een overleefd historisch denken. Ook van de groetplicht wil „St Martinus" af. Voorzitter H. J. J. Hoo- genboom noemde het verdrietig, dat de minister nog niet erkent dat de gevoelens van saamhorigheid en hi- rarchie, waarop deze plicht steunt, niet meer bestaan. De verplichting tot het dragen van het uniform kan vol gens de bond ook worden beperkt. BELFAST, 11/6 AFP) In Noord- Ierland is de spanning plotseling ge stegen nadat leden van de protestant se Oranje Orde gisteren besloten hadden ondanks het verbod van de Noordierse regering morgenmiddag een optocht te houden in Dungiven in het graafschap Londonderry. De officieren van de beweging heb ben gisteravond in spoedvergadering in Belfast het besluit genomen zich niet neer te leggen bij het verbod dat premier Brian Faulkner donderdag avond had uitgevaardigd op verzoek van de strijdkrachten. Deze vrezen dat de mars evenals vorig jaar tot ernstige ongeregeldheden zal ïeiden. Een Chileense torpedobootjage'r heeft een Panamees schip onder schept, dat wapens naar Chili wilde vervoeren, maar de lading overboord zette, voordat het werd opgebracht. Een 40-tal mannen wachtte met een tiental auto's op het schip. Zij gingen er vandoor, toen zij zagen dat er iets mis ging. NEW YORK (Reuter) Een groep deskundigen inzake de ontwikkelingshulp, onder hen de Amerikaanse nobelprijswinnaar Nils Borlaug, heeft een ernstige waarschuwing doen uitgaan dat ondervoeding van eiwitten een crisisvorm heeft aangenomen en een „bedreiging voor de vrede en stabiliteit in de wereld" vormt. De wereldgemeenschap kan alleen met de grootste risico's aan deze be dreiging voorbijgaan, zo stellen de deskundigen in een rapport aan de Economische en sociale raad van de Verenigde Naties. In een begeleidend schrijven zegt secretaris-generaal Oe Thant de mening te delen „dat dit probleem een van de grootste trage dies is waarvoor de ontwikkelingswe reld zich gesteld ziet, nu en in de rest van deze eeuw." De deskundigen stellen voor, dat de Verenigde Naties een internationa le beweging op gang brengen voor „gezamenlijke doelmatige en langdu rige actie om de eiwit-crisis te boven te komen." Ondervoeding van eiwit ten is volgens het rapport „de groot ste veroorzaker van sterfte onder de zuigelingen en kinderen in de ont wikkelingslanden. Deze sterfte is van ontstellende omvang en vormt een scherp contrast met de vooruitgang die is geboekt bij het verlagen van het sterftecijfer onder de ouderen. In de meeste ontwikkelingslanden sterft 25 tot 30 procent van de kinderen voor het vijfde levensjaar Er bestaat een duidelijke behoefte aan een politiek lichaam dat op hei hoogste niveau, binnen het systeem van de Verenigde Naties kan opere ren en dat verantwoordelijk moet zijn voor het mobiliseren van de in ternationale opinie en de actie om het eiwitprobleem op te lossen. Een dergelijk lichaam zou moeten zijn samengesteld uit de hoogste re geringsvertegenwoordigers, bij voor keur ministers, zodat de geïnteres seerde landen nauw bij de actie zijn betrokken. Het kan worden opgericht door de Algemene vergadering of de Economische en sociale raad van de Verenigde Naties". Spanje liefl repressieve op MADRID (AP) Eén van de fun damentele Spaanse burgerrechten, dat gedurende zes maanden opgehe ven is geweest, zal aanstaande maan dag weer van kracht .worden, zo heeft de minister van voorlichting en toeri sme, Alfredo Sanchez Belle, gisteren bekend gemaakt. De tijdelijke opheffing van dit wetsartikel -op 14 december heelt de autoriteiten in staat gesteld om hon derden Spanjaarden te arresteren en gevangen te zetten. maatregel Belaa verklaarde dat het feit dat het kabinet deze zaak in zijn twee wekelijks beraad niet heeft behan deld. betekende dat „de opheffing aanstaande maandag automatisch on gedaan gemaakt zal worden", zo be richt het Spaanse persburëau FRA FRA. Het wetsartikel verbiedt de autori teiten om een Spaans burger te arres teren en langer dan 72 uur vast te houden, zonder dat een aanklacht te gen hem wordt ingebracht Franco stelde dit artikel buiten werking toen ten tijde van het krijgsraadproces in Burgos de massa le anti-regeringsbetogingen dreigden. Gisteren publiceerden wij een brief van dé in Colombia wonen de Nederlander P. Nelissen. Hij toonde zich zeer geïrriteerd door de heftigheid, waarmee westerse intellectuelen reageerden op de vernietigende zelfkritiek, die de Cubaanse dichter Heberto Padil- la eind april na enkele weken ge vangenschap aflegde. De heer Ne lissen meent, dat deze afkeer van de westerse intellectuelen een gevolg is van hun gebrek aan en gagement. Zij geven in tegenstel ling tot de „nieuwe" Padilla hun relatie met de maatschappij op, zijn het verband tussen woord en daad vergeten en praten „ver ward" vanuit hun eigen ideale omgeving. Vandaag reageert onze redacteur Ferry Versteeg met enkele opmerkingen op deze brief. A LLEEREERST is het ter nadere plaatsbepaling nuttig onderscheid te maken tussen de „organisatorische intelligentsia" en de „cultuur-dragen de intelligentsia". De eerste en verre weg grootste groep richt zich voor namelijk op het nauwkeurig laten funktioneren van de maatschappij en leeft daarom in goede verstandhou ding met de machthebbers. De zoge naamde „cultuur-dragers" proberen in eerste instantie de mensen door creatieve werken te imponeren en de maatschappelijke geest in beweging te houden. Zij beoefenen de twijfel als hobby en maken van het alle daagse een probleem. Het gevolg is, dat zij steeds in een verhouding van spanning tot de machthebbers staan. Heberto Padilla was er voor z'n ar restatie op 20 maart een gaaf voor beeld van. Evenals een aantal West- europese en Amerikaanse Cuba-vrien- den, die het voor hem opnamen. Mis sen deze mensen engagement? Is hun positie, zoals Nelissen zegt, „huichel achtig" en hebben zij de band met de maatschappelijke realiteit doorgesne den? Moeten zij via arrestatie en daarop volgende zelfkritiek weer in „een levende en dynamische relatie met de maatschappij" gebracht wor den? Waar dit gebeurde, zoals in Oost- Europa, zijn de resultaten niet impo sant. De Poolse filosoof Leszek Ko- lakowski meent zelfs, dat het geeste lijke leven daardoor een pseudo-reli- gieus karakter kreeg met alle onfris se bijverschijnselen van dien: de open- barings-idee, die op het gebied van de menselijke kennis gaat mee spelen; een heel systeem van taboes en magie; een priesterkaste, die de waarheid .monopoliseert. IT EN' van de meest opvallende ken- •Lj merken van de moderne maat schappij, die ook Castro wil scheppen, is de voortdurende stroom van ver anderingen op alle gebied, ook wel aangeduid als permanente sociale re volutie. Intellectuele vrijheid is in deze situatie onontbeerlijk om boven water te blijven. Opvattingen, ideeën en theorieën moeten bij voortduring worden herzien en aan de laatste vondsten worden aangepast om het contact met de werkelijkheid te be houden en niet in krampachtige toe standen verzeild te raken. Machtheb bers, die de vrijheid van analyse en kritiek uitbannen, begaan ondanks alle beleden goede voornemens noodzakelijkerwijs meer blunders. De ze worden doorgaans rechtgebreid door de greep op de bevolking te ver stevigen en daarmee haar vrijheid meer te beknotten. Een voorbeeld: Ondanks alle be staande kennis, was het op Cuba tot voor kort een dogma, dat bestaande economische wetmatigheden direct door ideologische beïnvloeding kon den worden vervangen. Een humaan en idealistisch dogma, dat wel, maar niettemin een dogma, dat zich af schermde voor kritiek en voor een aantal feiten, die nog bij de huidige evolutie-fase van de mensheid blijken te passen. Gevolg: grote economische tegenslagen, toenemend gebruik van dwangmaatregelen en een groeiende afhankelijkheid van Rusland. Dit wil geen pleidooi zijn voor handhaving van de bestaande economische wet matigheden, maar voor het in vrij heid analyseren en ageren om een be staande situatie en mentaliteit op min der krampachtige wijze te verande ren. Hiervoor bestaat op Cuba ge tuige onder meer de affaire-Padilla onvoldoende gelegenheid. "MELISSEN wijst er in navolging van Castro op, dat de westerse intellectuelen woord en daad met zorg scheiden om hun positie niet in ge vaar te brengen. Het valt nauwelijks te ontkennen, dat er intellectuelen rondlopen, die zich een geestelijke elite voelen ten opzichte van het „on derontwikkelde volk", die zich vanuit hun ivoren toren buiten de maat schappij plaatsen en waarvoor Napo leon eens de naam „klerkenzielen" heeft bedacht. Het valt evenmin te ontkennen, dat dit gevaar elke intel lectueel constant bedreigt. Maar gevaren dreigen even goed aan de andere kant, waar woord en daad aan elkaar worden gekoppeld. Deze eenheid, zoals die zich dient te manifesteren in de „totale mens", is een ideaal en dient als. zodanig en thousiast te worden hagestreefd. Maar wanneer een dwingend verband hier en nu massaal wordt voorgeschreven, verzeilt men dan niet snel op het ter rein van het totalitaire of zelfs in stinctmatige handelen, dat elk alter natief verteert? De „ideale intellectueel" duikt in de maatschappij, stimuleert en irriteert, maar conformeert zich nooit helemaal aan de heersende machten, die bijna per definitie relativistisch, praktiscli en vaak ook macchiavellistisch zijn en soms ook moeten zijn. Dit wordt hen zelden in dank afgenomen. Van So crates tot en met Padilla. MELISSEN maakt een denkfout van formaat, als hij spreekt over de ware intellectueel, die „opgenomen is in de historie van Cuba" en wiens „levende en dynamische relatie" met de Cubaanse maatschappij zijn bekro ning vindt in een zelfkritiek a la Pa dilla. Nelissen die in zijn brief overigens blijk geeft van minimale kennis van actuele Cubaanse toestan den vergeet in zijn aan de heil staat verwante terminologie, dat staat en maatschappij ook op Cuba niet sa menvallen. Padilla kritiseerde daarom de toenemende machtsconcentratie in handen van een zeer kleine groep en de groeiende invloed van het leger in de maatschappij. Niet ten behoeve van staat en maatschappij, maar ten be hoeve van de maatschappij en ten koste van de staat. Daaruit blijkt wel in de laatste plaats -een gebrek aan engagement. MELISSEN verwijt ons, dat wij bij onze bespreking van Cuba de westerse democratie als uitgangspunt nemen. Dat klopt gedeeltelijk. Wij namen democratie in de letterlijke be tekenis als heerschappij van het volk als referentie-punt. Dat deed Castro in de beginjaren van de revolutie eigenlijk ook. Hij hekelde regelmatig het „a-sociale" communisme, zoals dat niet onbekend is in Oost-Europa, waar macht en waarheid worden gemono poliseerd door een partij-kaste. Ook sprak hij afwijzend over het kapita lisme, dat beperkte vrijheid en weinig brood bood en over het communisme, dat wel brood, maar geen vrijheid bracht. Daartegenover stelde Castro de Cubaanse revolutie, die zowel brood als vrijheid zou brengen. Dat hij dit tot op heden niet heeft waargemaakt, moet niet in de eerste plaats aan Castro's kwade bedoelin gen worden toegeschreven, als wel aan het onontkoombare feit, dat het politieke systeem van een land in hoge mate wordt bepaald door zijn sociaal-economische systeem. Nu is Cuba een ontwikkelingsland. Dat wil zeggen, in korte tijd moet een hoop kapitaal worden gevormd, ter wijl de consumptie tot het uiterste beperkt dient te blijven. De huidige, rijke landen toonden destijds in deze kritieke fase een aantal frappante overeenkomsten: grote macht en vast beslotenheid van de politieke leiders en meedogenloos harde consequenties voor de massa van de bevolking. In West-Europa is Charles Dickens echt nog niet zo lang ingeslapen, won Win ston Churchill nog in het begin van deze eeuw een Lagerhuis-zetel van wege zijn strijd tegen de 15-urige werkdag voor kinderen, en had in 1910 nog maar 10 tot 15 procent van de Westeuropeanen stemrecht. In Ja pan kwam de economische ontwikke ling met de restauratie van de Meyi- dynastie in 1868 op gang en alleen al van 1868 tot 1878 werden 190 boeren opstanden bloedig onderdrukt. De ge beurtenissen sinds 1917 in Rusland, waar de ellende nog werd opgevoerd door het beleid van Stalin, behoeven al helemaal geen commentaar. Vergeleken met dit gigantische ge weld vertoont de situatie op Cuba nog bijna idyllische trekken. Hongers noden, bloedbaden en uiterste uitbui ting zijn hier sinds Castro's komst on bekend. Toch is ook de Cubaanse re volutie sinds 1967 duidelijk aan het verharden. Padilla heeft steeds gepro beerd met zijn geschriften de scherpe kanten van deze door de ontwikke lingsspanningen niet geheel te ver mijden ontwikkeling af te slijpen. Hij handhaafde op moedige wijze de spanning, die dient te bestaan tussen de sfeer, waarin zuivere inzichten worden verworven en die waarin de macht haar beslissingen neemt. Dat Castro deze spanning onder luid ap plaus van Nelissen niet langer blijkt te kunnen verdragen, kan alleen maar afbreuk doen aan de Cubaanse revo lutie. /NVER de door Amerika geïnspi- reerde economische boycot van Cuba kan men kort zijn. Dat is een schandalige zaak. Gelukkig is het succes van Washington beperkt. Cuba heeft bijvoorbeeld Italiaanse tracto ren en sportauto's, Engelse autobus sen, Spaanse vissersboten en Austra lische suikerkapmachines Verder is de afzet van verreweg het belang rijkste exportprodukt de suiker meer dan verzekerd. Maar wat het belangrijkste is, de boycot biedt Cuba enorme psychologische voordelen. Voor de eenheid van de bevolking kan men zich geen betere stimulans be denken. Toen ik Cuba anderhalf jaar geleden bezocht zei een hoge funk- tionaris: Als de bóycot niet bestond, moest hij worden uitgevonden. Dat Nelissen tot slot van zijn ver haal de hele buitenlandse politiek van ene Jozef L. in de schoenen schuift van de westerse intellectuelen in het algemeen en van de kritische Cuba-vrienden in het bijzonder is een loze slag in de lucht. WENEN (AFP) In Praag is het vooronderzoek gaande voor een poli tiek proces tegen oud-leden van het Geschiedkundig instituut van de Tsjechoslowaakse Academie van we tenschappen. Dit wordt uit kringen van dissidente communisten in We nen vernomen. De staatsveiligheidsdiensten schij nen al verscheidene burgers te heb ben ondervraagd, die verdacht wor den van medewerking aan een zwart boek getiteld ..Zeven dagen Praag", dat in augustus 1968 werd gepubli ceerd naar aanleiding van de inval van de Warschaupact-troepen. Er vindt al een onderzoek plaats tegen Milan Otahal. Irene Seidlerowa, Wi- lem Precan en Victoria Ceckowa. al deze personen waren medewerkers van het Geschiedkundig instituut en zijn ontslagen en in hechtenis geno men. Een dertigtal ontslagen medewer kers van het instituut zou al aan een verhoor zijn onderworpen in de ge vangenis van Ruzyn, berucht sinds de procesgen in de jaren vijftig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11