ngeland tussen zijn me en rijke familie Een pleidooi voor het regime van Castro 7 Q Scherpe aanval van Sow jet-weekblad op persoonsciiltus Mao Ter dood veroordeelde Smith niet vrijgelaten FBI: congresleden niet afgeluisterd 9 DONDERDAG 10 JUNI 1971 door H. BIERSTEKER at macht in de wereld betekent ig wel weer even duidelijk ge en in de korte onderhandelingsronde van maandag in Luxem- er de Britse toetreding tot de Europese Gemeenschap. En id moest daar zowel de belangen van zijn arme als van zijn Gemenebest-familie behartigen die het nu eenmaal niet kun- volgen naar de prettige beslotenheid van bet gemeenschap- k buitentarief van de Zes en straks van de Tien. jemenebest-familie blijft buiten iren staan en het enige dat En- nog voor haar kan bereiken zich zelf de Gemeenschap bin- ït. is dat zij daar niet al te niet al te plotselinge schade idervinden. is misschien achteraf toch veel- dat de suikerkwestie gere- zonder dat de Zes zelfs heb- jj leven reageren op de verklaring Ingeland en zijn arme rietsui- ■^ven. En dat aan de andere Ie boterkwestie met Nieuw Zee- r een is waarop de Britse toe- in het Lagerhuis alsnog zou afspringen. Want de Nieuw ider= worden in Engeland be- vd als Er.^°Jse zonen, die in een derd werelüov."^ de zuivelpro- voor hun vaders behartigen, die niet tevreden zijn met de ig die voor hun afzet wordt ge- i, dan zwaait er veel meer dan de rietsuikerproducenten uit lil emenebest zich ongemakkelijk over de toekomst. Britse onderiiandelaar Geoffrey i heeft de brief van zijn arme ïleden niet voorgelezen'^ maar laten circuleren en ervoor ge- |g|dat zij aan het protocol van het wordt toegevoegd. De rietsui len uit het Caraibisch gebied 'ika, die met Australië 61 van de Engelse suikerbehoef- :en, waren terecht bezorgd, dat de wereldmarkt dat is aan de straatstenen zouden rergeleverd wanneer de conti- bietsuiker hun marktaandeel jrnemen. ILE ONRUST t vorige fase van de onderhan- i in Brussel hadden de Engel- Zes al fijntjes gewaarschuwd iociale onrust", vooral in het jbische gebied, wanneer er niet garanties voor de rietsuiker zouden worden geschapen. Ide Fransen waren daar niet zo 4ider de indruk: zij herinnerden |oe zij zélf waren gevaren met rroegcre kolonieën in Afrika, (erden wel geassocieerde gcbic- aet preferenties op de Europese m Ondergang A.Jkiijn 87 jaren denk ik vaak zo een en ander te hebben mee- t. Maar het tempo van deze koortsachtig en angstwekkend, e maar eens na wat er in de Pinksteren gebeurde. Ik laat .opbrengst aan verkeersslacht- tijdens de feestdagen buiten wing. Zo een 28 doden in Ne en 150 in Duitsland, plus de [ewonden, ach we zijn dat im- ;woon" geworden... ik bedoel „belangrijke din- jv. de overwinning van Ajax, gevolg een ziekelijk hysteri- barsting onder het zogenaamd Nederlandse volk. Veertig supporters naar Londen. Kos- imand die erover kikt. Hoogs- .Int er weer een verhoging van ijn, I (xcijfer van het levensonder- ir uit de bus. maar dat maken in orde met een doonsverho- Geoffrey Rippon. markt maar niet met afzetgaranties, zoals Engeland nu vroeg voor haar vroegere koloniën. De Fransen wilden het beginsel, dat zij zelf hadden moeten aanvaar den, namelijk dat men een stelsel van onderlinge preferenties niet moet verstoren door garanties aan landen daarbuiten, nu ook op Engeland toe passen. Zij zouden anders met recht kunnen vragen om alsnog ook zekere afzetgaranties voor oliën en vetten voor de geassocieerde Afrikaanselan den te krijgen Want die worden on danks het feit dat er geen rechten op worden geheven van de Europese markt gedrukt door de olie van Ame rikaanse sojabonen en Russische zon- nepitten. En het is niet uitgesloten, dat men de Fransen nu al heeft toe gezegd dit in overweging te zullen nemen in ruil voor de afzetgaranties, die Engeland voor zijn rietsuikerpart ners heeft ge\'raagd In elk geval ontstond in de onder handelingen in Brussel vorige maand de zinsnede „dat de Gemeenschap de bc'ansen ter harte zal nemen van die ontwikkelingslanden die zeer afhan kelijk zijn van de export van primai re goederen, vooral van suiker". Deze vage, morele bereidverklaring hebben Engeland en de rietsuikerlanden van het Gemenebest de vorige week in een gezamenlijke verklaring uitge legd als „een stellige verzekering, dat er een zekere en voortgaande markt zou blijven in de vergrote Gemeen schap voor de hoeveelheden suiker, die nu onder de Suikerovereenkomst van het Gemenebest worden afgezet". Die verklaring is nu aan de Zes voorgelegd. Op een vraag aan de Franse voorzitter van de onderhande lingen. de minister van buitenlandse zaken Maurice Schumann, hoe de Zes hierop hadden gereageerd, antwoord de deze: „Wij hebben er goede nota van genomen. Maar onze reactie erop was niet nodig, want daar is niet om gevraagd". Rippon had van de riet suikerlanden tevoren namelijk ge daan gekregen, dat hij die reactie die mogelijk tot nieuwe onderhande lingen zou hebben geleid niet zou hoeven vragen. Daarvoor in ruil had hij deze landen de verzekering gege ven, dat Engeland, eenmaal lid van de EEG zijnde, zijn veto zou gebrui ken wanneer hun rietsuikerbelangen in de verdrukking zouden raken. RUIMTE GENOEG? De Fransen zijn er inmiddels toe overgehaald om een zekere rietsui ker-afzet die nu onder de Gemene best suikerovereenkomst plaats vindt, ook na het verlopen daarvan in 1964 te accepteren en vast te laten leggen in nieuwe associatieverdragen. Dat komt ook doordat marktdeskundigen, die de tot tien landen te vergro ten gemeenschap eens hebben beke ken, hen verzekerden dat het er alle maal nog wel bij kan. Zij voorzien een jaarlijkse consumptiestijging voor suiker met 100.000 ton verder het wegvallen van de zgn. „bovenquota". dat zijn samen nog eens 100.000 ton die rietsuikerlanden extra op de Brit se markt konden afzetten, ook al worden die niet door hun suikerover eenkomst gegarandeerd, en tenslotte het wegvallen van Australië als sui kerleverancier na 1974, waardoor nog eens een ruimte van 300.000 ton ont staat. De deskundigen schatten de ruimte die door al deze factoren in de jaren tussen 1973 en 1978 zal ontstaan op ongeveer een miljoen ton. En die kunnen de rietsuikerlanden via as sociatieverdragen en de Europese boeren samen wel vullen zonder el kaar al te zeer dwars te zitten, zo menen zij. AFZET Een voor de ontwikkelingslanden interessant nieuw element is dus, dat voor het eerst in associatieverdragen met ontwikkelingslanden ook quota worden vastgelegd, waardoor ze van een bepaalde afzet verzekerd zijn. Als dat voor de rietsuikerlanden mag gel den, moet het ook voor de nu reeds geassocieerde plantaardige olielanden kunnen gelden. Over die associatie verdragen met een nieuwe reeks ont wikkelingslanden in totaal zullen er straks ongeveer vijftig met de EEG verbonden zijn zal na het verstrijken van de Gemenebest-sui kerovereenkomst gepraat moeten worden. Maar de Europese suikerbietlanden moeten vervolgens ook onderling hun produktiequota weer regelen, een ge beurtenis, die stellig zijn schaduw vooruit zal werpen. En het is de vraag of de rietsuikerlanden dan zo sterk staan, Immers Engeland heeft dan zelf ook te rekenen met zijn eigen boeren, die voor hogere garan tieprijzen voor hun bietsuiker best méér van dat spul willen maken. En dat zou de Engelsen nog wel eens kunnen belemmeren om als kampioen van hun armere gemenebest-partners hun veto te gaan hanteren. Edgar Smith (36) verlaat op de foto het gerechtsgebouw, nadat de rechter heeft beslist, dat Smith, die 14 jaar in de dodencel heeft gezeten, tegen een borgtocht van 5.000 dollar mocht worden vrijgelaten. De federale rechtbank besloot later echter Smith toch gevangen te houden. Al veertien jaar in dodencel WASHINGTON De tot de elektrische stoel veroordeelde Edgar Smith die al veertien jaar in de dodencel wacht op zijn be rechting mag nog niet worden vrijgelaten. Een dag nadat een rechter in Newark (New Jersey) had besloten de 36-jarige Ameri kaan tegen een borgsom van 5.000 dollar vrij te laten tot aan de herziening van zijn proces, heeft een federale rechtbank be volen dat hij gevangen moet blijven. Smith werd in 1957 ter dood ver oordeeld wegens moord op een vijf tienjarig meisje. De openbare aankla ger heeft tot 14 juli de tijd om een nieuw proces aanhangig te maken, maar zal hierin waarschijnlijk niet slagen omdat talrijke getuigen zijn verdwenen en vele bewijzen en ver klaringen uit 1957 als onwettig zijn afgewezen. Smith was de beroemdste ter dood veroordeelde Amerikaan sinds Cheryl Chessman, die in mei 1960 na ccn juridische strijd van twaalf jaar in San Francisco werd terechtgesteld. Intellectueel Evenals Chessman, die in de cel verscheidene boeken schreef, heeft Smith zijn verblijf in de dodencel ge bruikt voor het schrijven van veel gelezen boeken, waaronder zijn bio grafie en enige speurderromans. Via schriftelijke cursussen studeerde hij rechten, economie en boekhouden. Van zijn juridische kennis maakte hij niet alleen gebruik ten behoeve van zijn eigen zaak, maar ook om mede gevangenen bij te staan. Op 4 maart 1957 keerde de vijftien jarige Vickie Zielinksi niet terug van haar school. De volgende dag werd haar verminkte lijk in een naburige steengroeve gevonden. Smith, een buurman van de familie werd direct verdacht. Hij was een oud-marinier, die werkloos was en aan de drank en die zich niet bekommerde om zijn vrouw en kind van twee maanden. Na 24 uur te zijn ondervraagd beken de Smith. Drie maanden later werd hij ter dood veroordeeld. Daarna be gon een juridische strijd die op 14 mei eindelijk succes voor Smith ople verde, toen een federale rechter naar aanleiding van zijn 19de appel zijn veroordeling onwettig verklaarde. Smith had zich voorgenomen, als dit beroep ook zou zijn afgewezen, zich schuldig te verklaren aan dood slag. Hij zou dan aan de doodstraf ontkomen en. na vijftien jaar gevan genis recht hebben gekregen op een voorwaardelijke invrijheidsstelling. TEN BOER De ll-jarige P. Wagenborg uit Delfzijl is gistermor gen bij Ten Boer (Gr.) om het leven gekomen. De auto waarin hij meereed botste bij het inhalen op een tegen ligger. De bestuurder, de heer B. werd ernstig gewond naar het zie kenhuis in Delfzijl gebracht. MOSKOU. PEKING (Reuter, AFP, UPI, AP, DPA) In de gisteren verschenen uitgave van het Sowj et-weekblad Literatoer- naja Gazeta wordt een aanval gedaan op de Chinese partijlei der Mao Tsetoeng, van wie wordt gezegd, dat hij jegens zichzelf de 'persoonsverheerlijking in stand houdt'. Dit was het verwijt dat Stalin na zijn dood werd ge maakt omdat het gelijk stond aan dictatoriaal optreden. In een artikel over de culturele re volutie in China wordt gezegd, dat door deze beweging de persoonsver heerlijking van Mao „uitzonderlijk was versterkt" en dat het volk een blind geloof in de onfeilbaarheid van de leider was ingepompt. Mao Tse-toeng en zijn kleine groep medewerkers bouwen volgens de schrijver een nieuwe partij- en staatsmachine die een willig instru ment moet zijn om het politieke be leid van Mao uit te voeren. „Vele ja ren heeft men in China geen daden van de staat of de regering gekend, die leiding moeten geven aan het economische en politieke leven. Alles gebeurt aan de hand van wat een enkele man - Mao - wil" PEKING Deze nieuwe aanval op China valt samen met het vertrek van de Roemeense president en partijleider Nicolai Ceausescu uit Peking. Voordat hij naar Pjongjang (Noord-Korea) reisde, kreeg hij van premier Tsjoe En-lai aan een banket de waarschu wing te horen, zich te hoeden voor exploitatie door de Sowjet-Unie en mooie woorden van de Verenigde Staten. Uit de toon van de opmerkingen van Tsjoe maken waarnemers op. dat Ceausescu niets heeft veranderd in de WASHINGTON (UPI) In een verklaring voor een congrescommis sie heeft het hoofd van de FBI. J. Edgar Hoover, gezegd, dat zijn orga nisatie zes verborgen microfoons en 47 apparaten om telefoonleidingen af te tappen gebruikt in veiligheidsza ken en gevallen, waarbij de georgani seerde misdaad is betrokken. Voor geen enkel lid van het congres is er ooit gebruik van gemaakt. Volgens Hoover zijn „de Sowjet- Unie en haar satellieten de grootste bedreiging voor rie veiligheid van Amerika". Zij hebben bijgedragen tot het ongekend grote aantal ordever storingen en andere Incidenten, waar in pro-Russische „studenten voor een democratische samenleving" en de op Peking georiënteerde „progre- sieve arbeiderspartij" hebben deelge nomen. Hoover verdedigde ook het gebruik van vier pantserwagens om hem te beschermen tegen moordaanslagen. Vorig jaar werd Hoover 26 keer met de dood bedreigd. Dit jaar werden al 16 dreigementen geuit. houding van China ten opzichte van beide grote mogendheden. In een gezamenlijk communiqué over hun besprekingen verklaren Tsjoe En-lai en Ceausescu dat hun landen „de samenwerking in de strijd tegen het imperialisme, ter bevorde ring van het socialisme en in het be lang van de vrede verder zullen ver sterken. Ook zgl de samenwerking op andere gebieden worden uitgebreid. Tsjoe is voor een tegenbezoek uitge nodigd. Een datum moet nog worden vastgesteld. Voorts wordt terugtrekking van al le buitenlandse troepen van het grondgebied van andere landen geëist en ontmanteling van alle buitenland se militaire bases, alsmede liquidatie van alle militaire blokken. China be looft Roemenië opnieuw steun in zijn strijd om zijn onafhankelijkheid en soevereiniteit te beschermen. SUCCES Waarnemers in Peking zien het be zoek van Ceausescu als een aanzien lijk succes voor China. D^ Russische aanspraken op een leidende rol in het socialistische kamp zijn afgewezen en het recht van alle communistische partijen op een eigen weg is bekrach tigd. Wel heeft de Roemeense delega tie geweigerd, zich aan de Chinese lijn te conformeren De vertraging bij de ondertekening van het communiqué wordt verklaard door de Roemeense weigering, zich in nog scherper bewoordingen tegen de Sowjet-Unie te keren. Toch menen waarnemers dat Ceausescu met dit historische bezoek opnieuw een stap in de richting van Peking en weg van Moskou heeft gedaan. Sinjawski mag wellicht niet in Moskou wonen MOSKOU (UPI) De Russische schrijver Andrej Sinjawski, die deze week uit gevangenschap is ontslagen, zal vermoedelijk niet in Moskou mo gen wonen en verblijven. Dit is uit literaire kringen in de Russische hoofdstad vernomen Sinjawski werd in 1966 tot dwangarbeid veroordeeld, omdat hij zich aan „anti-sowjet- laster" zou hebben schuldig gemaakt De schrijver woont op het ogenblik tijdelijk in een buitenwijk van Mos kou. De schrijver Joeri Daniël, die te gelijk met Sinjawski op dezelfde be schuldiging is veroordeeld, is vorig jaar september vrijgelaten. Daniël woont in de stad Kaloega, op 180 km ten zuiden van Moskou. Ook hij is uit Moskou verbannen. Tliaiit pleit voor VN-ranipeiicentruni NEW YORK (Reuter) Secretaris generaal Thant van de Verenigde Na- t'es heeft gisteren voorgesteld een VN-hulpcentrum te stichten, dat in werking treedt bij erote rampen. Het VN-rampenhulpcentrum kan bij gro te catastrofes dan de internationale hulp zeer snel centraal organiseren. De noodzaak van een dergelijk ram pencentrum is opnieuw actueel ge worden door de grote nood in Oost- Pakistan en in het door cholera ge teisterde Indiase grensgebied (zie ook pag. 7). loegf" Natu Jedel vish :nde MA groots gebeuren, beroepsbal- gehuldigd op een wijze, inige geleerde, jarenlang voor jn van de mensheid bezig met k, naar kan likkebaarden. Of- [uldiging door het gemeentebe- treiking van de gouden pen- stad Amsterdam, ontvangst lijk.. dezelfde dolle dagen lagen in cistan en in India duizenden ngen te sterven aan de chole- n de onzalige oorlogen in het osten door, beleefden we nog spoorwegongelukken, stortten r vliegtuigen neer, waren er inden, kwam de Etna opnieuw irsting. werd een vrouw, die i met een pistoolschot had ge- een jaar met aftrek veroor- krees een soldaat twee 'aar s wegens weigering zijn ptpn kniDoen En om de week iden kwam Televiziermagizin «nde oubh'ratie "an de idemisrhe toeneming van go- ondpr de ieugd. gevolg van de nvattin" inzake het gesla:hts- Dat heet Drosress'ef en dop ie an mee, dan ben je achterliik. ekeurig ga je een vergelijking net het decadente Romeinse eens zo machtige, wereldver- imperium hield het „Dlebs" :oet door een overvloed aan en sensatie, zolang het kon, van voldoende voedsel. Maar t«n door weeldezucht, en ze- c'nfr dat riik ten onder, liet de indruk van mii afzet- (i-'or pn elders in (typc\-) enk naar de af<"*ond ea.o4. cno^d'e Gracht'ge maat- Worden getroffen. Laten we met wat ..strenep"" t" Dit heeft nog nooit iemand Belgen willen derde Benelux-lopconferentie Van een verslaggever BRUSSEL De Belgen hebben tij dens een mnisterieel Beneluxberaad voorgesteld in november van dit jaar een derde Benelux-regeringsconfe- rentie te houden. Nederland staat wat aarzelend te genover dit idee, aldus staatssecreta ris De Kostei (buitenlandse zaken), omdat tijdens de tweede regerings conferentie slechts bevestigd is wat op de eerste topconferentie al was besloten. Nederland zou instemmen met zo'n conferentie, als er een sub stantiële agenda voor zou kunnen worden opgesteld. Op 10 juli kan als er een nieuw Nederlands kabinet is de beslissing vallen over het houden van een derde conferentie. Eén van de mogelijke agendapunten zou dan kunnen zijn een verdergaande economische en monetaire samenwerking van de drie Benelux-landen dan door de EEG wordt voorgestaan. Volgens de staats secretaris zouden de ministers van de Benelux hierover in september een voorbespreking kunnen hebben. De Cubaanse dichter Heberto Padilla werd op 20 maart van dit jaar door Cubaanse veiligheids agenten gearresteerd. Reden: in zijn gedichten en boeken hekelde hij de toenemende discipline ring en militarisering van de Cubaanse maat schappij en de daarmee gepaard gaande toename van de Russische invloed. Kort na zijn vrijlating eind april sprak Padilla in het openbaar een ver nietigende zelfkritiek uit, waarin hij zijn werk als „defaitistisch" en „contra-revolutionair" af zwoer en kritische Cuba-vrienden in het buiten land afdeed als „CIA-agenten". Hierna volgde een felle internationale discussie, waarbij vooral het gespierde woordgebruik opviel. Onze redac teur Ferry Versteeg schreef op 25 mei over de ze affaire. De heer P. Nelissen, die in de Colom biaanse hoofdstad Bogota woont, zond ons daar op deze reactie waarop Ferry Versteeg spoedig zal antwoorden. Intellectuelen in Europa en Padilla's zelfkritiek Fidel Castro ■daan L. H. Luyendijk Soeharto laat zijn tanden zien DJAKARTA (AP) President Soe harto van Indonesië heeft in een van zijn felste redevoeringen van dit jaar gewaarschuwd dat iedere poging om legen de regering in opstand te ko men door het leger zal worden onder drukt, zo heeft het officiële Indonesi sche persbureau Antara meegedeeld. Als er een opstand komt dan zullen het leger en het volk die tegen gaan om de ontwikkeling en de constitutie van het land veilig te stellen zo zei Soeharto in een redevoering tot een grote menigte in Soerakarta, waar de president een nieuwe markt opende Hoewel Soeharto geen namen of partijen noemde, zijn waarnemers van mening dat de waarschuwing van de president gericht was tegen de belangrijke ortnodoxe moslim partij (NU). De leiders van de NU zouden huD volgelingen op Oost-Java hebben ge zegd dat zij de wapens tegen de rege ring moeten opnemen als de partij in de algemene verkiezingen van 3 juli zou verliezen. Door P. Nelissen Ik meen alsnog te moeten reageren op een artikel van Ferry Versteeg in uw blad van 25 mei, dat getiteld is: ..Is Cubaanse democratie kansloos?" Wat mij opvalt is de afkeer en het ongeloof onder de intellectuelen in Europa en ook in Latijns Amerika wat betreft de zelfkritiek van Padilla. Vérsteeg meent dan ook te moeten spreken van „wanstaltige zelfkritiek". Uit deze twee woorden moge blijken, hoe diep de afkeer van de Westerse intellectuelen zit. In het begin was ik verbaasd en verwonderd over de hef tigheid, waarmee in de Westerse pers werd gereageerd op de zelfkritiek van Padilla. Bij een diepere analyse komen echter de oorzaken van deze bijna panische reactie bloot te liggen. Het schijnt abnormaal te zijn en tegen elk zelfbewustzijn van de intel lectueel in te gaan. dat een intellec tueel zelfkritiek uitoefent. Blijkbaar kan een intellectueel zich nooit ver gissen en als hij zich vergist, dan geeft hij dat nooit openlijk toe. En hij zal zeker nooit toegeven, dat hij na confrontatie met andere feiten ook andere gedachten heeft gekregen, want dat zou afbreuk doen aan zijn eigen creativiteit en persoonlijke vrijheid. De positie van de intellectueel in de Westerse wereld is huichelachtig. In ruil voor een nietszeggende maat schappelijke positie en voor het in stand houden van burgerlijke opvat tingen omtrent de absolute vrijheid van denken, geeft de intellectueel zijn relatie met de maatschappelijke realiteit op en doet afstand van zijn maatschappelijke verantwoordelijk heid. Hij wordt als het ware de vrij blijvende verdediger van allerlei maatschappelijke waarden, die voor de rest van de maatschappij niet van toepassing zijn. Hij mag kritiek heb ben op de maatschappij en wat dies meer zij, maar hij moet dan wel aan de buitenkant van die maatschappij blijven. Hij mag zijn kritiek niet om zetten in werkelijk handelen, want dan wordt zijn positie in gevaar ge bracht en blijkt die „vrijheid van denken", zoals hij die zo vurig verde digd heeft, ook niet verder te gaan dan zijn eigen handelings-grenzen. In Cuba heeft men nu een einde gemaakt aan deze dubbelhartige posi tie van de intellectueel. De intellec tueel neemt een volwaardige plaats in in de maatschappelijke realiteit met alle verantwoordelijkheid. Maar dan is hij ook geen drager meer van een of andere abstracte vrijheid. Nee, hij wordt opgenomen in de historie van Cuba en maakt daar evenveel deel van uit als alle andere Cubanen. Dat deze relatie met de Cubaanse maatschappij tot uiting komt door middel van zelfkritiek, duidt op de sterkte van deze relatie. De intellec tueel wordt er van doordrongen, dat .zijn verantwoordelijkheid een totale is en dat de maatschappij verant woording kan vragen voor zijn daden. In de opvatting van de Westerse we reld tast dit de vrijheid van het in tellectuele handelen en denken aan, een vrijheid echter die van papier is. In Cuba komt op deze wijze de rela tie tussen intellectueel en volk tot uiting, een levende en dynamische relatie DEMOCRATIE Een ander opvallend punt in het artikel van Versteeg is het feit, dat hij het over democratie heeft, zonder ook maar ergens aan te geven, wat hij daaronder verstaat. Hier is al pre cies hetzelfde aan de hand als met die persoonlijk intellectuele vrijheid, alles erg mooi. maar zonder inhoud. Ongemerkt stelt hij de Westerse en misschien wel de Nederlandse demo cratie als referentiepunt en gaat dan daaraan de Cubaanse democratie toetsen. Die Westerse democratie wordt echter niet als realiteit geno men. maar als ideologie, als ideaal beeld. Geen wonder, dat de Cubaanse democratie dan weer eens tekort schiet. Aan het einde van zijn artikel staat de volgende zin: „Zo viel op. dat er tijdens de eerste vakbondsbijeen komsten nieuwe stijl, weliswaar de mocratisch kon worden gediscus sieerd, maar dqt de discussie-punten zoals individuele prestaties, verho ging van sigarettenprijzen en de wet tegen werkverzuim van bo venaf werden bepaald." Ik vraag me af, wat hier bedoeld wordt met „de mocratisch discussiëren". Volgens mij wordt hier geïnsinueerd, dat in Cuba niet altijd democratisch wordt gedis cussieerd, maar ik dacht, dat discus siëren altijd democratisch was, an ders is er van discussie geen sprake. Het woord democratisch is hier totaal niet op zijn plaats en heeft alleen maar de bedoeling de zaak te mystifi ceren, bewust of onbewust. VAN BOVENAF Dan constateert Versteeg ook nog, dat in een ware democratie de dis cussiepunten niet van bovenaf be paald mogen worden en daar ben ik het hartgrondig mee eens. Als dit al het geval is met Cuba. dan hoop ik dat dit slechts een tijdelijk verschijn sel is in een land, waar waardigheid en zelfbesef in een versneld groeipro ces verkeren. Overigens is „het van bovenaf bepalen" een heel normale zaak in de Westerse democratie en vele intellectuelen verdedigen dit met de zinsnede: „Specialisten weten wel wat nodig is". Dat zijn dan dezelfde mensen, die het hardst schreeuwen over persoonlijke vrijheid. En over het van bovenaf bepalen in vak bondskringen in ..West-Europa zullen we maar helemaal niet praten. Wat ik evenmin begrijp is het ver zwijgen van de genadeloze economi sche boycot van de Westerse wereld ten opzichte van Cuba. Waarom wordt deze boycot gevoerd, omdat het Westen zoveel belang stelt in de mocratie en vrijheid? Als dat waar was, dan kon ik er nog bewondering voor hebben, maar van een dergelijk ethisch besef is in de Westerse han delspolitiek nog nooit iets gebleken. Het is overbodig hier te wijzen op ons koninkrijksstatuut met betrek king tot Suriname en de Nederlandse Antillen. Hierbij is sprake van de reinste huichelarij en minachting voor de vrijheid van een volk NEDERLAND De houding van Nederland in de NAVO en de VN ten aanzien van de koloniale oorlogen van de Portugezen in Angola en Mozambique vormt evenzeer een voorbeeld van de wijze waarop we gebrand zijn op vrijheid en gelijkheid. Nee, dat is iets voor intellectuelen om over te schrijven en te verdedigen en eventueel tegen een land als Cuba te gebruiken. Ik kan niet anders constateren, dan dat de intellectuelen in Europa na tien jaar de boycot van Cuba aan het rechtvaardigen zijn. omdat revolutie niet naar hun inzichten verloopt, maar haar eigen dynamiek kent. De geestelijke verwarring onder de Wes terse „intellectuelen" neemt toe, want zij denken de werkelijkheid naar hun hand te kunnen zetten, terwijl ze niet eens bij de werkelijkheid betrokken zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9