GIGANTISCH KARWEI IS NOG LANG NIET GEREED inus tussen echte misdadigers at vind ik het ergste van alles" „Deze burgemeester is volkomen ondeskundig en absoluut incapabel" MOEDER VAN LANGHARIGE SOLDAAT: uit Oost-Duitsland gevlucht Zondag weer zwemmen oofoverval >u minder ïbben gekost lm twee jaar" 4.t !9.iè Recreatieregeling Krimpenenvaard Klachten stroom houdt aan Meerderheid in raad Berkenwoude zegt vertrouwen in college op Koningin gaat havenmond openvaren BATTK OP JAVA Oude ambacht in Stadswaag Na lien jaar 5 DONOERDAG 10 JUNI 1971 EN HAAG -„Ziet u dat boeket bloemen daar op de lorsteen staan? Dat kwam gisteren een mevrouw met ondje uit Schiedam me brengen. Ze had gehoord dat s in de gevangenis zat en wilde me een beetje op- jen. Zomaar een willekeurige mevrouw; we hadden nooit van elkaar gehoord maar toch hebben we heel lig, zitten kletsen. Snap je nou zoiets? Zo'n reactie je toch wel iets". Aan het woord is mevrouw irmann, moeder van de 20-jarige Rinus, die weigerde dienstplichtig militair zijn haar te laten knippen en om door de Krijgsraad tot twee jaar gevangenisstraf is ordeeld. Rinus hoeft zich echt niet te vertelt mevrouw Wehr- ze doet een greep in de sta- t die voor haar op de huiska- ligt. Het is halverwege de L maar mevrouw Wehrmann —nog geen tijd gehad om haar te verwisselen voor een jurk. eerst de post doorkijken die meegebracht heeft uit de pangenis De Sprang waar Ri- jdergebracht is. Dagelijks wor- kr stapels post binnengebracht. J enorm zoals de mensen reag:- loet je hier eens kijken dit is jeuks." Uit de stapel prent- ■farten, telegrammen, brieven (ntenknipsels trekt mevrouw voorzichtig een ietwat [urde en verkleurde plaat. Prent Is een prent waarop het Laatste laai in volle glorie staat af- Erbij hoort een briefje waar- "ïbberig handschrift is geschre- (este Rinus. Deze plaat dateert Ik kreeg hem toen ik mijn Jieilige communie deed. Ik ben jntig jaar. Op de plaat kan je aen dat Jezus ook lang haar •f zoals zijn discipelen. Zo zie je fchtheid niet in het lange haar pneer het goed geknipt is, is mooi. Ik vind de straf die je tcregen uit den boze. Stuur de- I maar naar het ministerie van duw Wehrmann pakt de prent |itig op zodat hij niet uit el- -Jt en bergt hem alsof het een Dm is op in de schoenendoos Ier de tafel staat en waarin !er sympathiebetuigingen zit- *ven van Amnesty Internatio- Qi briefkaart van een zekere ,,laat je nooit je vrijheid ont- j, een brief met een citaat van Kennedy etc. Opvallend is lal sympathiebetuigingen van die zelf ook met opgroeiende |tten. Eén moeder schreef on- Rinus kerel, in de tijd iel flapdrollen ben jij een idige knul". t zelf blijft er nuchter onder", vrouw Wehrmann die iedc- dag een half uurtje volgens Ichriften haar zoon mag op- Zijn vriend Jan die net het ihuis in de Wolmaranstraat binnenvallen beaamt dat. et te onderstrepen laat hij If zien die hij van Rinus pas regen heeft. Zo tussen neus riei uia< Over het lange haar vertelt me vrouw Wehrmann: „Het was hele maal geen lang haar. Het viel iets tot over zijn boord, maar toen hij voor de Krijgsraad kwam, ja toen had hij al drie maanden in de Sprang gezeten en ondertussen was zijn haar een flink stuk gegroeid. Ik weet wel dat hij erg trots op zijn haar is. Zijn haar en zijn tanden dat is alles voor hem. Tot zijn zestiende jaar hebben mijn man en ik steeds gezegd, jongen je moet naar de kapper. Maar daarna moest hij het zelf maar weten. Ik kan me nog goed herinneren dat nij op zijn achttiende een keer naar de kap per was geweest en ik zei: Jongen wat hebben ze met je hoofd gedaan je lijkt wel zestien. Dat kon hij niet goed hebben dat je hem plaagde met zijn haar. Eigenlijk hadden wij mis schien iets strenger tegen dat haar moeten optreden en hem niet zo vrij moeten laten, want nu voel ik me eerlijk gezegd ook een beetje schul dig. Maar het is toch te dwaas dat hij twee jaar de bak in moet omdat hij een stukje van zijn haar laat hangen. Daar doet hij toch niemand kwaadf mee? Het vervelende is (Jat we nu precies hetzelfde krijgen met onze twee jongste zoons die nog op de la gere school zitten. Je kunt die jon gens bijna niet dwingen om naar de kapper te gaan. Ik zei gisteren tegen één van de twee: „Of je gaat naar de kapper of je krijgt een pakslaag. Nou mooi dat hij zei, geef me dan maar dat pak slaag. Ja, wat moet je dan?" Rinus heeft zeven broers en zussen. De oudste is vierentwintig en de jongste zeven. De familieleden komen nu bijna dagelijks naar het ouderlijk huis om de laatste nieuwtjes te ho ren. Zo ook nu. Als de bel gaat staat een schoondochter met een zes weken oud zoontje voor de deur Het jonge tje werd geboren toen Rinus in de gevangenis zat en werd in eerste in stantie Rinus genoemd. Maar toen Ri nus sr. dat hoorde, schreef hij snel een brief en adviseerde daarin het kind geen Rinus te noemen maar Ri chard, omdat Rinus toch maar een ongeluksnaam is. Ellendig Mevrouw Wehrmann met haar kleinzoon Richard, die op aanraden van Rinus niet naar hem vernoemd werd: Dat is toch maar een ongeluksnaam". Mevrouw Wehrmann vindt het el lendigste van alles dat hij in de Sprang tussen „echte" misdadigers inzit. „Hij leert alleen maar van die rare dingen. Hij hoort daar helemaal niet thuis. Hij maakt zijn wasknij- pertjes en verdient één gulden vijftig per dag, waarvan hij een potje jam en pindakaas kan kopen. De indeling van de gevangenis vindt hij maar niets. Hij heeft zelfs een ontwerp gemaakt om de balus traden in de gevangenis anders te monteren zodat men een beter uit zicht heeft. „Rinus zelf schrijft in een brief dat hij wel straf heeft verdiend omdat 'hij geweigerd heeft een bevel op te volgen, maar dat deze strafmaat zoals hij die nu gekregen heeft stom is. „Mijn man is op het ogenblik even naar hem toe om het een en ander met hem door te praten ook met het oog op het hoger beroep dat hij aan getekend heeft bij het Hoog Militair Gerechtshof. Ik hoop maar dat al de moeite die mijn man doet om de strafmaat te veranderen succes zal hebben. Als je al die reacties ziet zou je bijna zeggen de straf moet haast wel veranderd worden. Maar je weet het nooit. We hebben zo tegen elkaar wel eens gezegd Rinus had beter een roofoverval kunnen plegen dan was hij met een paar maanden beter er uit geweest." OUDERKERK AAN DE IJSSEL Reeds eerder is in de raden van de gemeenten in de Krimpenerwaard een concept voor een gemeenschappe lijke regeling voor recreatie in de Waard onderwerp van gesprek ge weest. Naar aanleiding van de toen gemaakte op- en aanmerkingen, wordt thans voorgesteld, dat de ver tegenwoordigers niet uit de raad doch door de raad worden aangewezen. Dit, omdat meer personen die des kundig zijn, kunnen worden aange wezen. het college van B. en W van Ouderkerk heeft daartegen geen be zwaar en adviseert de raad de voor gestelde gemeenschappelijke regeling aan te gaan. ROTTERDAM In de twrede heift van de maand mei kwamen bij de Centrale Meld- en Respïkamer van het openbaar lichaam Rijnmond 789 klachten binnen, waarvan er 340 betrekkingen hadden op lawaai. De lawaaiklachten waren verdeeld over 215 „vliegtuiglawaai", 66 ,,Gulf-la- waai", 29 „industrielawaai", 27 „alge meen lawaai" en 3 „verkeerslawaai". In de eerste vijf maanden van 1971 kwamen in tolaal 8212 klachten bin nen tegen 3475 in dezelfde periode HARDINXVELD—G'DAM Zon dagmiddag zal op de gebruikelijke tiid (14 uur) mensen in het „beruch te" bad aanwezig zijn om ten dienste van hen die willen zwemmen te zor gen voor orde en veiligheid. Als dat mogelijk is wil men ook weer de „alternatieve sluitingstijd" van 16 uur aanhouden. Vorige week is de politie tusseneide gekomen, zij het dat geen ontruiming volgde. Doel blijft een overbruggingsregeling voor dit seizoen, waarbij het zwemmen tij delijk en oogluikend wordt toege staan, iri afwachting van een defini tieve regeling. Volgens het actiecomité is dit een oplossing waaraan de voorkeur moet worden gegeven boven de wilde en ongeorganiseerde kraakakties, die uit de hand dreigen te lopen. Een beeld van het landelijke Berkenwoude waar de komst van het nudistenkamp voor veel onrust heeft gezorgd. BERKENWOUDE „Deze burgemeester is volkomen ondeskun dig en absoluut incapabel. Hij is een soort stripfiguur uit de Swie- bertje-serie, die ons behandelt als een stel kleine jongens. Werkelijk een bijzonder irritante man!" Met deze kwalificatie uit de mond van een van zijn raadsleden, de heer W. Egge, kan Berkenwoude's burgemeester I. Luteyn het dan doen. Niet alleen burgemeester Luteyn heeft het trouwens bij een meerderheid van de zeven man sterke raad uit het slfhonderd zielen tellende dorpje in de Krimpenerwaard volkomen verbruid: ook de beide wethouders Schep en Reehorst kunnen wat de raad betreft hun biezen wel pakken. NUDISTEN Eind mei kwam Berkenwoude in het landelijke nieuws, toen bekend Averd dat de naturistenvereniging „Zon en Le\'en" op een lap grond in de Berkenwoudse buurtschap Achter broek een nudistenkamp zou gaan in richten. Fel laaiden in -de kleine ge meenschap de emoties op, vooral toen bleek dat de gemeenteraad \'an niets wist. De maat was hiermee meer dan vol. Meer dan vol was overigens ook de pubiieke tribune toen dinsdagavond de gemeenteraadsvergadering werd gehouden. Men hoopte nu dan toch eindelijk eens .wat meer te horen over het veelomstreden nudistenkamp. In deze verwachting werd 'mer> overi gens teleurgesteld, want er was ge woonweg nog niet bijster veel te mel den vanachter de tafel van B en W. h door schrijft hij: „Hé, zog Mei lier zaterdag weer een beker met tafeltennis". Het slot irief is nogal cynisch „mis- spoedig weerziens en an- 1973". Normale knul 4i»lf lang haar) kent Rinus al lof vier. nog uit de tijd dat kort koppetje" had. „Rinus is een normale knul die leuk I doen en uitblinkt in veel |Hij hield Avel erg vast aan 9 b principes en daarom kwam rel eens in botsing met ande- lr een lastige kerel, nou nee hij beslist niet. Hij is erg tveest in clubhuis Schilders- het Jeugd Kerkewerk en in i- en dienstencentrum Hert- I Daar kon je hem dagelijks p „daar zat ie dan te schaken pen met Jan en alleman". iad voordat hij in dienst vaste baan. „Ach toen hij •dm'omn gehaald had hpeft id'p on kantoor gezegen, mmÉ knn hii het niet uithouden TR'i rr-o- -/o her en der wat irbeeld \arel eens Het kost- bii a'tijd wel biieen *e 1 Utfspreuk was „We de •n nou krilgt uitgerekend iheldsstraf." ROTTERDAM Vier grote schepen kunnen tegelijk en zon der elkaar te hinderen gebruik maken van de nieuwe haven mond bij Hoek van Holland, die koningin Juliana morgen offi cieel zal „openvaren". Tot voor kort moesten grote tankschepen, die voor de Europoort waren be stemd, met een bocht en onder toch niet altijd ideale omstandig heden in de tijdelijke toegang worden „geprikt". Zonder het overige scheepvaartver keer te hinderen kunnen voortaan de gigantische olietransporteurs in een rechte lijn naar de losplaatsen en de raffinaderijen in Europoort en straks de Maasvlakte varen. Een splitsingsdam houdt de beide vaarwa ters gescheiden Behalve de ingebruikname van de nieuwe havenmond komt de Koningin de officiële opening verrichten van de Rozenburgse sluis in het Botlekge- bied. Deze vormt de verbinding met het Calandkanaal (voor zeeschepen be stemd en e\'enwijdig aan de Nieuwe Waterweg) en het Hartelkanaal (voor binnenvaartschepen). De sluis is voor de binnenvaart bestemd. Ze zal pas verkeer van enige omvang te verwer ken krijgen als het graanoverslagbe- drijf van Bunge in Europoort gereed Het werk aan de nieuwe ha\'en- mond valt in vijf hoofdonderdeien uiteen: de haventoegang (buitenha ven), de definitieve toegang tot Euro poort/Maasvlakte; de vaargeul en aanloop in zee; de nautische uitrus ting en de aanpassingswerken. zoals de verdieping van de Nieuwe Water weg en Nieuwe Maas ter bestrijding van de verzilting. Versneld Geleidelijk aan zijn de hoofdonder delen naar hun voltooiing gegroeid, maar \'oor sommige betekent dat nog niet het eind. De geul voor de Nieuwe Waterweg bijvoorbeeld is nogal eens van diepte gewisseld omdat de sche pen steeds groter werden. Ook het tijdsschema werd aan de stormachtige ontwikkeling van de schecp\'aart aangepast en versneld. Van oktober tot april jl. moest «laar- om op hoge capaciteit worden ge werkt. In die periode waren in de definitieve toegang drie bodemzui gers, vier sleepzuigers. een snijkop- zuiger, een lepelbagger, een bagger molen en vier trnderlossers ingescha keld. Het merendeel ervan was de hele week 24 uur per dag in bedrijf. De totale kosten van de haven mondwerken zijn begin 1971 op 1.175 miljoen geschat. Van dit be drag is 13 aug. 1970 bijna 600 mil joen uitgegeven. „De voortdurende aanpassing van de werken zal nog wijziging brengen in de totaal geraamde kosten, zoals dat ook voorheen het geval was", voorspelt ir. J. van Dixhoorn, hoofd van de afdeling havenmonden van rijkswaterstaat, die de grote man bij dit karwei is. Hnlf miljoen ton Uit zijn mededelingen blijkt dat het ontwerp wat de invaart van Europoort betreft voorziet in het ac commoderen van tankschepen van 500.000 ton draagvermogen, en mis schien-zelfs nog groter. De definitieve toegang, de splits ingsdam en de Zuidwal zijn dusdanig getraceerd dat ten slotte een toegang van 500 m breedte mogelijk is (ge maakt wordt 350 m) en een bocht naar het Beerkanaal van 2 500 m (ge maakt wordt 1 800 m) gerealiseerd kan worden. In het Beerkanaal en het Calandkanaal is voldoende iit- looplengte beschikbaar voor tankers \*an een half miljoen ton In hoeverre de haventoegang zal worden aangelopen door grotere schepen dan 65 voet (waarop de geul is gebaseerd) zal ervan afhangen of dit ooit economisch verantwoord is, meent ir. Van Dixhoorn. Dat hangt samen met de bevaar baarheid en de bereikbaarheid van de Noordzee voor zeer grote schepen. De 30 a 40 m diepe zuidelijke Noordzee is via het Kanaal bereikbaar via de aanbevolen huidige route voor sche pen met maximum 72 voet. De afstand van de havenmond Hoek van Holland tot de 30 m diepe Noordzee is circa 40 km. Die afstand is te overbruggen met een technisch goed te realiseren kunstmatige geul. geschikt voor schepen van eventueel 90 voet (22 resp. diepgang. 72 en 27 m) Gereed Ir. Van Dixhoorn en zijn mannen staan gereed om ook dat baggerkar- wei te klaren. Maar misschien hebben de oliemaatschappijen zo'n grote diepte niet nodig en besluiten ze tot aanschaffing van de beperkte-diep gangtanker, die rijkswaterstaat, Ver- olme en het Nederlands Scheeps bouwkundig Proefstation hebben ont wikkeld juist om ongebreidelde uitdieping van de vaargeul naar Europoort te voorkomen. Technisch levert dat baggerwerk geen moeilijkheden. De oliemaat schappijen realiseren zich wel dat althans wat Nederland betreft en on der de huidige regelingen de kos ten van een diepere vaargeul ten slotte toch (via de zeehavengelden) op hun rekening terechtkomen. ROTTERDAM In het museum voor Land- en Volkenkunde is een nieuwe tentoonstelling ingericht met als onderwerp Batik op Java. Behal ve de klassieke oude exemplaren die aan strenge regels gebonden zijn worden moderne doeken waarop de maakster haar fantasie heeft uitge leefd getoond. De expositie is tot 6 september gra tis toegankelijk. Des te verrassender was daarom het slot van de raadsvergadering. Door sneller dan ooit naar zijn voor zittershamer te grijpen immers wist burgemeester Luteyn te voorkomen dat een meerderheid in de raad via een motie van wantrouwen in het af treden \'an de wethouders zou gaan eisen. BELEID Tijdens een persconferentie gister morgen ten huize van de heer W. Eg ge, een van de A'ier fel tegen burge meester Luteyn en zijn wethouders gekante raadsleden, heeft dit viertal de motie van wantrouwen die hel college van B en W boven het hoofd hangt nader toegelicht. In die toelich- t:ng blijft biizonder weinig heel van het bestuurlijke beleid dat in Ber kenwoude wordt ge\'oerd. „Een slagvaardig beleid ontbreekt hier volledig", aldus het VVD-raads- lid G. \'an Wijk. „We hebben ons nu met zijn vieren, mevrouw Blok-Noo- men. de heren Boelhouwer en Egge en ik, in onze kritiek opzettelijk al leen nog maar beperkt tot de periode s;nds we een nieuwe raad hebben, dus sinds september vorig j'aar. Veer tien punten hebben we bij elkaar ge zet. veertien punten uit een nog veel langere waslijst!" De kritiek van de A'ier raadsleden spitst zich toe op drie kernpunten: raadsbesluiten worden volgens hen door het college van B en W naar eigen goeddunken al dan niet uitge voerd, wensen die de raad tijdens openbare vergaderingen uit Avorden Aolledig genegeerd, en het college komt herhaaldelijk niet terug op eer der in het openbaar gedane toezeg gingen. VOETANGELS „Het is toch zeker te krankzinnig dat de heer Van Dijk een hele dag erop moet studeren hoe hij een brief moet samenstellen waarin Ave met zijn vieren een nieuwe raadsvergade ring aanvragen? We moeten gewoon weg in alles oppassen dat de burge meester niet ergens in de gemeente- Avet of waar dan ook voetangels en klemmen vindt waarmee hij ons bui ten spel kan zetten. Een hele d3g a'oor één brief, alleen door die spits vondigheden van de heer Luteyn!" Erg veel direkte resultaten A'er- Avachten de vier Berkenwoudse raadsleden overigens niet van hun motie van wantrouwen, „Nee, de bei de wethouders zullen echt niet be grijpen dat we ze weg willen hebben. Een bord voor? Nou. /.eg maar rustig een blok beton!", vindt de heer Egge De problemen binnen bet college van B en W zelf zijn er intussen ook niet minder om geAVorden Voor de verkiezingen a'orig jaar september maakten de beide Avcthouders- -Schep en Reehorst er nauAvelijks een ge heim van dat ze elkaar niet konden luchten of zien. „Het noodlot heeft die twee nu bij elkaar gebracht", vindt de heer Van Wijk. „en nu val len ze elkaar plotseling in de armen, maar deze keer puur uit lijfsbehoud. Ze A'oelen dat ze worden aangeval len!" Deze woorden klinken uit de mond van een VVD-raadslid, dat hiermee de VVD-wethouder Reehorst, zijn partijgenoot, een brc\'ct van onver mogen in de vingers duwt. Binnen de plaatselijke VVD-afdeling geeft dit de nodige problemen. Er is zelfs spra ke van dat de boer Van Wijk als partijlid geroyeerd .zal moeten wor den. Mochten de wethouders niet uit eigener beweging van hun stoel op staan, dan zal de meerderheid in de raad niet aarzelen gebruik te maken van de mogelijkheden die de ge meentewet in een dergelijke situatie biedt. Artikel 87a van deze Avet zegt duidelijk dat de Taad het vertrouwen in een wethouder kan opzeggen, waaruit de betreffende wethouder dan verplicht is zijn conclusies te trekken. „Goed, Ave kunnen maar één wet houder tegelijk ons vertrouwen op zeggen", aldus de heer Egge. „maar dan doen we het tooh in twee af zonderlijke vergaderingen? Eruit moeten ze, hoe dan ook. Met deze mensen is nu eenmaal absoluut rji^t te werken. Ja, dat geldt net zo goed a'oor de burgemeester. Naar de com missaris van de koningin gaan? Nee, we doen niets overhaast. We wachten eerst de reaktie van de heer Luteyn maar af. Maar als het nodig is, ja, dan..." Door dit alles heen blijft intussen de kwestie van het nudistenkamp spelen. Het zit de voltallige gemeen teraad bijzonder hoog, dat men uit de krant heeft moeten lezen dat er in Berkenwoude een dergelijk kamp zou gaan komen. Burgemeester Luteyn was daarover dinsdagavond niet bij ster mededeelzaam. Op 18 mei j.l. Averd een bespreking gehouden tussen B en W en de be stuursleden van het Nederlands Ver bond van Naturisten „Zon en Leven". Hierbij werd de bestemming bespro ken van de grond die de vereniging in Achterbroek heeft gekocht. De vo rige eigenaar van het land, de heer Den Hoed. hoorde overigens pas na dat de koopakte bij de notaris was gepasseerd, Avaarvoor het land zou Avorden gebruikt. ..Daarna, na die achttiende mei", lichtte burgemeester Luteyn dinsdag avond toe", is er nog helemaal niets gebeurd. Aanvragen zijn nog niet in gediend, terwijl het zelfs nog maar de vraag is wat er zal en mag gebeu ren". Het college is nu aan het onder zoeken welke regels er bij de komst van een nudistenkamp in acht moe ten worden genomen. Bij een aantal gemeenten in Nederland die al eerder met dit bijltje hakten, wordt nu naar de ervaringen geïnformeerd. DEN BRIEL De Stadswaag anno 1623 in Den Bricl heeft een nieuwe functie. Sinds enkele dagen is deze waag ingericht als een oude hoepel makerij. precies zoals dit ambacht eeuwen geleden werd beoefend. Een familie van hoepelmakers uit Spijkenisse gaf hiervoor alle mede werking door het schenken van „te nen" (speciale houtsoort) tot hoepels. Ook de oude bank voor het buigen van de spanten is er. Dit oud-Hol landse ambacht is dagelijks in de Waag te zien, gratis, van half 2 tot 5 uur. uitgezonderd maandags. München Reuter) Bijna twee duizend Oostduitse militairen zijn de afgelopen tien jaar naar West-Duits- land uitgeweken, zo wordt door de Beierse overheid meegedeeld. Na 1963 is het jaarlijks aantal steeds afgelopen. In 1970 Avas het nog 57. In dezelfde periode, van 1960 tot 1970, Aveken 74 militairen uit Tsjecho- Slowakije naar de Bondsrepubliek uit en vier in Oost-Duitsland gelegerde Russische soldaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5