TEENKAMP: COMPROMIS BEREIKT Kosygin Navo tot maant actie Maas en Rijn nog vuiler Nu massagraf in Mexico erkeer in Nederland slaat alle onveiligheidsrecords Flinke hindernis genomen Den Haag blijft pessimistisch Het Kwartet Cholera in Kenia C RITA Zelfde weer Voorschriften oo komst voor frisdrankfles Hoeveelheden giftige stoffen onrustbarend hoog ïeowe I/ei'dse Courant Donderdag 10 juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen V| Ikantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenapoetl" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze parlementsredactie DEN HAAG Na twee dagen vergaderen hebben informateur Steenkamp en de fractieleiders van de confessionele partijen, VVD en DS'70 elkaar gevonden op een compromis over het financieel- economisch beleid. es Anne van Engeland in gesprek met ballet-directeur Maurice Bejart (l.) en de Belgische ambassadeur in baron Jean van den Bosch (r.). De prinses bezocht de eerste uitvoering van het Belgische nationale 20e-eeuwse ballet. Gisteravond laat meldde nrof. Steenkamp in zijn bekende beeld spraak dat hij nu de Alpen gepas seerd was en het licht van Noord-Ita- lië kon ontwaren. De compromistekst over het belas ting- en uitgavenbeleid tussen de vijf luidt als volgt: „Als ruimte voor ver hoging van uitgaven en verlaging van belastingen is beschikbaar, hetgeen uit bezinning op bestaande uitgaven, stijging van niet-belastingmiddelen en de toeneming van de belastingont vangsten veroorzaakt door de ~eële stijging van het nationaal inkomen komt. Voor zover in de onmiddellijke toekomst enkele belastingverlagingen (bedoeld is hier onder andere de op trekking van de belastingvrije voet red.) wenselijk worden geacht, is ge hele of gedeeltelijke compensatie bin nen de belastingsfeer mogelijk. Indien in de loop van de komende periode het kabinet tot het inzicht komt dat al het mogelijke is gedaan ten aanzien van kritische bezinning op bestaande uitgaven, en de finan- cieel-economische situatie het toe staat. zal het kabinet voorstellen uit werken hoe op andere wijze de nodi ge ruimte kan worden geschapen om de uitvoering van het kabinetspro gramma op redelijke wijze te verze keren". Wat dat laatste betreft: de overige onderdelen van het kabinetsprogram ma zullen de komende dagen onder werp van discussie worden. Prof. Steenkamp verwachtte gisteravond dat nog beraad tot diep In de volgen de week nodig zal zijn. Hij zei her haaldelijk dat de informatie nog larig niet afgelopen is. In politieke kringen is intussen het pessimisme over het welslagen van het overleg nog nauwelijks gedaald. De confessionele partijleiders kunnen aan de compromistekst nog geen vol- Van een verslaggever HAAG In een Amerikaanse iek over het gemiddelde aantal in het verkeer staat Nederland aan aantal doden als gevolg van ^^Jrson ge lukken werd berekend WÊ010 miljoen voertuigmijlen. In trflac<31 tic fle Ik geef op als nieuwe abonnee: - BON - beloning voor mijn aktiviteit vang ik het gezellige Pletina I aaltje cadeau. M lel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Leidse Courant, dnummer 267, Leiden Nederland vallen er volgens deze be rekeningen 16,1 doden per jaar per 100 miljoen door motorvoertuigen af gelegde mijlen. Dit is bijna driemaal zoveel als in de Verenigde Staten, dat met 5,5 doden onderaan de lijst staat. Na Nederland komen Frankrijk en West-Duitsland met ieder ruim 13 doden, Italië met 12 doden, Denemar ken met iets minder dan 10 doden. Canada met ruim 8, Noorwegen met 8 en Engeland met 7 doden. Over deze statistiek, die in de Fi nancial Times is gepubliceerd, zegt de Nederlandse stichting wetenschappe lijk onderzoek verkeersveiligheid (SWOV) dat het cijfer van ongeveer 16 doden in Nederland wel kan klop pen als men het dodencijfer van 1968 relateert aan de in dat jaar door per sonenauto's in Nederland afgelegde kilometers. De SWOV is wel verbaasd over de volgorde die de Amerikaanse statistiek aangeeft. Volgens de eigen berekeningen die betrekking hadden op het jaar 1964 was Italië van de Europese landen het onveiligst met 20 doden per 100 miljoen voertuig-kilo meters, gevolgd door België met 12, West-Duitsland met ruim 8, Neder land met 7, Noorwegen met 6, Enge land met 5 en de Verenigde Staten met nog geen 4 doden (alles met kilo meters in plaats van mijlen). De SWOV wijst erop dat een ver gelijking van nationale statistieken moeilijkheden oplevert, omdat de wijze van berekenen sterk uiteen kan lopen. Zo wordt in Nederland ook diegene tot verkeersdode gerekend, die binnen 30 dagen na een verkeers ongeluk aan de gevolgen daaraan overlijdt. In België worden alleen als slachtoffers gerekend die ter plaatse overlijden en in Italië zij de binnen drie dagen aan hun verwondingen bezwijken. Omdat men niet weet hoe de Ame rikaanse statistiek is samengesteld en welke methode daarbij is gevolgd, wil de SWOV zich onthouden van een oordeel over de plaats die Nederland op het ogenblik zou kunnen innemen op de internationale ranglijst van verkeersonveiligheid. NAIROBI In Kenia zijn enkele gevallen van cholera geconstateerd in het grensgebied met Soedan en Oeganda, aldus is gisteren bekend ge maakt. Minister van gezondheidszorg Isaac Omolo Okero heeft bekend gemaakt dat 16 personen in de provincie Tur- kana in de afgelopen twee weken aan cholera zijn overleden. 228 slachtof fers van de ziekte zijn behandeld. De cholera, die alleen op de weste lijke oever van het Rudolf meer voorkomt, is onder controle gebracht. Minister Okero heeft verklaard dat er geen reden tot paniek is. Okero wil een conferentie beleggen van de ministers van gezondheidszorg van Soedan. Ethiopië, Somali en Ke- riia teneinde maatregelen te bespre ken voor de bestrijding en uitbanning van cholera in de grensgebieden. Wij verwijten anderen enkel die fouten, waarvan wij geen profijt trekken! ALEXANDER DUMAS PÈRE Dit was een geheime brief voor mij - uw post ligt op de grond. Zon en maan 11 juni zon op 4.20, onder 20.59; maan op 23.27, onder 6.15; 16 juni L.K. Er wordt weinig verandering in het weer verwacht. Een om vangrijk lagedrukgebied beheerst de circulatie boven het vasteland van Europa. Het centrum ver plaatst zich langzaam van Noord- Frankrijk naar Duitsland. Aan de westflank van dit lagedrukge bied is het met aanvoer van po laire lucht vooral boven Enge land vrij koud, behalve aan de zuidkust liggen de max. temp. daar rond 12 graden. Strandweer Storingsfronten uit Frankrijk blijven nog veel bewolking bren gen met ook morgen nog een buienkans. Matige Noord-Oosten wind. Overdag 16 tot 18 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten. Nog te weinig zon en licht onstabiel. Hoog water Hoog water, 11 juni: Rotterdam le getij 6.07, 2e getij 18.21; Sche- veningen 4.26-16.52; Vlissingen 3.13-15.33; Haringvliet a. d. Zee zijde 4.58-17.24. strekte zekerheid ontlenen dat in het regeringsprogramma een redelijk perspectief wordt getekend. De ver ruiming van de middelen die voor verwezenlijking van dat perspectief nodig zou zijn, wordt in de nu be klonken afspraak heel voorwaardelijk gesteld. De verwachting is dan ook dat het compromis de negatieve af loop van de informatie waarschijnlijk slechts heeft kunnen uitstellen. Voor het overige blijkt uit de tekst dat de WD het heeft klaargespeeld dat de verhoging van de vermogens- en vennootschapsbelasting en van de successierechten de punten uit het oorspronkelijke memorandum- Steenkamp nu niet meer worden vermeld. Verder heeft dr. W. Drees jr weten te bereiken dat veel meer de nadruk is gelegd op de kritische herbezinning van de overheidsuitgaven en dat in het stuk geen aanduiding meer voor komt van een hard percentage waar mee de belastingdruk kan worden verzwaard. De indruk bestaat dan ook dat de confessionele partijleiders wat water in hun wijn moeten doen. Mr. B. W. Biesheuvel (AR) meende gisteravond laat dat het compromis de redelijke zekerheid geeft waarom hij in een eerder stadium van de be sprekingen had gevraagd. Hij behoeft de nieuwe tekst niet ter goedkeuring aan zijn fractie voor te leggen. Dins dagavond zijn namelijk al voldoende afspraken gemaakt. Dr. G. H. Veringa (KVP) zal de tekst wel voorleggen aan zijn fractie. Mr. Biesheuvel waagde z'ch gister avond niet aan een taxatie van de kans op slagen van het overleg. Mr. W. J. Geertsema (WD) bleef erbij dat de kans 50 pet. is. Drs. B. J. Udink iCHU) taxeerde dit percentage op 65. De" fractievoorzitters wijzen vandaag uit hun fracties personen die deel zullen gaan uitmaken van een werk groep onder leiding van de demissio naire minister van economische zaken mr. R J. Nelissen. De werkgroep zal concrete voorstellen doen om het land uit de huidige financieel-economische impasse te manoeuvreren. DEN HAAG Verwacht wordt dat binnen afzienbare tijd officiële veilig heidsvoorschriften voor het fabrice ren van frisdrankflessen van kracht zullen worden. Dit naar aanleiding van onderzoek dat naar de deugde lijkheid van deze flessen is ingesteld. Het vrij veel voorkomende euvel, dat deze flessen uit elkaar kunnen spatten is daar de oorzaak van. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat de éénjarige Regina Meijer haar oog, dat werd getroffen door scherven van een plotseling brekende fles met up- drank, zal moeten missen. De fabri kant van de betrokken limonadefa- briek heeft de ouders van het kind geldelijke schadevergoeding aangebo den. Prinses Margriet en haar beide kinderen houden vakantie in het eigen land. De eer viel te beurt aan het eiland Schiermonnikoog. Op de foto de Prinsjes Bernhard en Maurits in de zonnewijzer. Troepenterugtrekking niet vertragen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Rijn en Maas zijn in 1970 weer vuiler gewor den. Via de Rijn werd 85 ton kwik ons land binnengebracht, dreven regelmatig grote velden olie aan en namen de zoutlozin- gen toe. De Maas voerde vorig jaar vanuit België fluoride, sul faat en fosfaat aan en ons land verdubbelde de verontreiniging met amoniak en zout. Ruw geschat kwam er bij Lobith in 1970, naast de 85 ton kwik. ook nog 1000 ton arsenicum, 1500 ton lood, 2900 ton koper, 9000 ton zink en 200 ton chroom binnen. Het jaarverslag 1970 van de Rijncommissie Waterlei dingbedrijven waarin deze cijfers staan, noemt deze uitkomsten „nog niet verontrustend", als tenminste uitsluitend gekeken wordt naar de la ge concentraties die het gevolg zijn van de grote verdunning met het ri vierwater. ONRUSTBAREND De totale hoeveelheden zijn even wel onrustbarend hoog, vooral bij de wetenschap dat van jaar tot jaar de hoeveelheid van deze stoffen in IJs- selmeer en Noordzee stijgt, aldus het jaarverslag. De reden waarom vorig jaar de waterleidingbedrijven die uit de Rijn hun drinkwater putten, nog niet eens zo'n slecht waterjaar haddea kwam omdat de verontreiniging van Rijn en Maas gecamoufleerd werd door een nat voorjaar waardoor de Rijn een grotere waterafvoer had. Niettemin was er een grotere afvoer van ozut, nam de hoeveelheid kwik toe en was er kortom geen sprake van kwali teitsverbetering In de Maas gingen meer vissen dood. SCHANDAAL Ir. C. van der Veen, directeur van gemeentcwaterleidingen in Amster dam en voorzitter van de Rijncom missie. noemde de verontreiniging van de rivieren leveranciers van drinkwater - een grof schandaal. Met het waterbeheer tussen de Rijnlanden en de Maaslanden is het nog altijd allerbelabberdst gesteld. Alle maatre gelen die genomen worden kunnen de verontreiniging niet achterhalen. Het Jaarverslag concludeert dat Nederland nog altijd achterloopt bij MOSKOU (AP. Reuter. UPI) Premier Aleksej Kosygin heeft gisteren verklaard dat de Sowjetunie bereid is zijn strijdkrachten in Europa te verminderen als de NAVO een 'oprecht' standpunt in neemt inzake de bilaterale terugtrekkingen. Kosygin heeft de NAVO- landen opgeroepen een eind te maken aan de vertragingstechniek en antwoord te geven op eerdere Russische ontwapeningsvoorstellen. genoemd kunnen worden." „In begin sel wensen wij betere betrekkingen met de VS, tegelijkertijd kunnen wij geen lijn trekken tussen bilaterale betrekkingen en de agressieve poli tiek van de imperialistische kringen in de Verenigde Staten, de barbaarse daden in Indo-China, de minachting voor andere volken en de schending van hun rechten", zo sprak Kosygin. Over de situatie in Oost-Pakistan en het Indiase grensgebied zei Kosy gin dat de gebeurtenissen daar be zorgdheid oproepen bij de Russische regering. De premier deed een oproep mogelijkheden te scheppen, waardoor de miljoenen Oost-Pakistani's, die naar India zijn gevlucht onverwijld weer naar huis kunnen terugkeren. MEXICO (Reuter) In onbebouw de grond in het stadje Escandon bij de Amerikaans-Mexicaanse grensstad Ciudad Juareaz zijn dertien lijken, alle met kogels door het hoofd, opge graven. Zo is in Mexico-stad verno men. De politie maakt al vergelijkin gen met de massamoord in de Cali- fornische stad Yuba, waar tot dusver 23 lijken zijn opgegraven. Een van de opgegraven lijken is dat van een vrouw. De moorden zijn zeer recent ge pleegd, omdat de kleren van de slachtoffers nog in goede staat zijn. De lijken zijn begraven in een gebied van vijftig vierkante meter op een diepte van een meter, vlakbij een bioscoop. Ze werden ontdekt door een arbeider die er aan het graven was. Thant volgende maand naar de Sowjetunie NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties zal Moskou bezoeken tijdens een reis die hem eind juni begin juli naar Afrika en Europa zal maken, aldus heeft een woordvoerder van de Vol kerenorganisatie gisteren bekend ge maakt. Thant zal 23 en 24 juni in Moskou izjn. Als onderwerp van gesprek wordt in New York genoemd het aangekon digde aftreden van Oe Thant als se cretaris-generaal op het eind van dit jaar. De Russische premier zei dit tijdens een verkiezingsbijeenkomst in het Bolsjoi Theater in Moskou. In zijn rede zei Kosygin: „Wij zijn natuurlijk niet tegen een zorgvuldige voorbereiding en bestudering van kwesties Maar men moet onderscheid maken tussen zaken die voorberei ding vergen en het doen van pogin gen. om onder het dekmantel van voorbereiding de vredesvoorstellen te frustreren." „Wij zullen doorgaan de manoeuvres aan de kaak te stellen van hen, die alleen maar over vrede praten, maar die in tegengestelde richting handelen", zo vervolgde Ko sygin. „De Russische regering heeft een nieuw, belangrijk initiatief ontvouwd, door onderhandelingen voor te stellen over de vermindering van strijd krachten in Europa. Wij zijn bereid tot een dergelijke vermindering als in feite de NAVO-landen van een op recht standpunt blijk geven. Volgens Kosygin is het ontwape ningsvoorstel „het begin van een nieuwe fase van de landen van Euro pa", die wordt tegengewerkt door krachten, die geen vrede willen. Kosygin verklaarde dat de betrek kingen met de VS „niet bevredigend bet waterbeheer, „helaas ook in men taliteit''. Terwijl er in West-Duitsland en Zwitserland al jaren-een goede wetgeving is, is in Nederland pas op 1 december 1970 de wet verontreini ging oppervlaktewateren in werking getreden". MEER VUIL De kans op een nog grotere vervuiling van de Maas in Bel gië is volgens het verslag niet te verwaarlozen. In België zijn ver gevorderde plannen voor de ves tiging van nieuwe industrieën en kerncentrales in het stroom gebied van de Maas, zodat toe nemende vervuiling is te ver wachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1