S a de lucht twam de holera Engeland soepeler over financiële EEG-bijdrage Luns in Suriname meer gewaardeerd dan „thuis" id Kosmonauten maakten ruimteliuis schoon Hulp Koele Kruis aan Oostpakistaanse vluchtelingen op gang Getemde Sinjawski 18 maanden eerder vrij EN UIS weer in Europa Volgende gespreksronde wellicht laatste Oppositieleider in Lesotho vrij Turkse regering gaat macht uitbreiden WOENSDAG 9 JUNI 1971 Eeuwenlang heeft de cholera, e nu vele duizenden Oostpakis- anse vluchtelingen in India eft getroffen, als de vale dood het Indische subcontinent ndgewaard. Er z\jn altijd ichtoffers geweest. Soms en kele gevallen per maand, dan weer grimmig onverwacht een uitbarsting, die velen het leven kost. Vorig jaar waren er b^jna 15.000 gevallen in India, waarvan meer dan 3.000 dodelijk. In Oost- Pakistan deden zich bijna 7500 gevallen voor; by na 2000 mensen overleefden de ziekte niet. In de gehele wereld was het totaal meer dan 46.000, waarvan bijna 7500 dodelijk. Afrika viel op door ruim 10.000 gevallen. waarvan slechts 754 dodelijk waren. In zyn ernstigste vorm kan cholera binnen 24 uur de dood tot gevolg hebben. Als niet on- middeliyk wordt ingegrepen zijn de overlevingskansen vrijwel nihil. CARIMPOER (UPI, AP) n lijdensweg begon in Oost- kistan en eindigde in een >en landschap even over de ins met India, waar zij aan ilera stierven. Ongeveer 900 chtelingen liggen hier in ssagraven, die de laatste tien ;en zijn gedolven voor man- vrouwen en kinderen, die in lia veilig dachten te zijn. De este lichamen werden langs weg aangetroffen, achtergela- door familieleden, die wer- voortgedreven om beschut- g en vooral voedsel te zoeken. e lijken worden op vrachtauto's apeld en in massagraven neerge- hier 30 en op een andere plaats De haastig gemaakte „vogelver- ikker"-achtige bamboestok, raan een stuk hout bungelt om en op een afstand te houden, is enige teken, dat herinnert aan het aan van een massagraf. In Kar- oer is de cholera aan het afne- Maar dagelijks vallen er nog ai, die massaal worden begraven, epidemie, die twee weken gele- is uitgebroken, heeft naar schat- al meer dan 8.000 slachtoffers aakt. Velen lieten het leven in district Nadia, met als hoofdstad sjnagar, dat op 100 km. van Cal- ligt. De oorspronkelijke bevol- r van Krisjnagar (ongeveer 200 000 ;etal) leeft in angstige spanning. Gevlucht uit Oost-Pakistan, gékrepeerd in India. Geruchten ke dag doen geruchten de ronde we Pakistaanse agenten van over de >nv Is hessen met door cholera-bacil- besmet water in de waterreser- lf. ls leegmaken, opdat de epidemie j n°g sneller zal verspreiden, indag werd een moslim door een menigte van 500 mensen doodgesla gen op het station van Krisjnagar. Hij zou een flesje hebben laten leeg lopen in een put langs de weg. De politie onderzoekt de zaak. Het li chaam van de man was onherkenbaar verminkt. Politierechter Ghosh van Krisjnagar heeft toegegeven, dat er rivieren be smet zijn door de lijken van aan cho lera overleden Pakistani, die door fa milieleden zo snel mogelijk werden „opgeruimd" Er zijn nu zoveel poli tiemannen bij de bewaking van rivier oevers ingeschakeld, om te voorko men. dat nog meer lijken in het wa ter worden gegooid, dat uitoefening van de normale politietaak in gevaar komt. De regering van de Indiase deel staat West-Bengalen heeft bekend gemaakt dat zij ten minste twintig bataljons politie uit andere delen van het land ter versterking nodig heeft. Hindoes De meeste cholera-slachtoffers zijn hindoes, die in normale omstandighe den na hun sterven worden gecre meerd. Schaarste aan hout en brandstof maakt het onmogelijk de traditionele begrafenisplechtigheden van de hindoes te houden. Meer dan 1600 overledenen zijn nu reeds op be vel van de overheid in massabegrafe- nisplechtigheden ter aarde besteld. Hindoes en moslims zijn begraven in drie gezamenlijke massagraven in het Het grootste massagraf ligt bij Ba- district Nadia. dadurpur, ongeveer 10 km. van Krishnagar, in een woud dat aan de stad toebehoort. Hier zijn 511 lijken begraven in een diep graf. De gieren krijgen hier geen kans. Maar in Krisjnagar zelf cirkelen gieren en kraaien boven een massagraf van 50 bij 5 meter waarin 150 lijken liggen, vele slechts bedekt met een dun laag je aarde, 's Nachts komen de wilde honden de lijken opgraven. Overdag vallen de gieren aan. Politierechter Ghosh verklaarde dat tot zondag 1079 personen aan cholera waren gestorven in ziekenhuizen in Nadia. Een ongeveer even groot aan tal zou zijn omgekomen langs de we gen en de dorpen waar de doden niet worden geregistreerd. Elke dag wor den meer dan 70 nieuwe cholerapa- tiënten in de ziekenhuizen opgeno men. Er is een groot tekort aan bed- >k zonder de bedreiging door cholera zouden de vluchtelingen uit Oost-Pakistan er al meer dan idig aan toe zijn. '69 idat wil bestand an zes maanden [RO (UPI) President Sadat 2gypte heeft een zes maanden bestand voorgesteld om de ening van het Suezkanaal mo te maken. Sadat houdt zich het recht \oor het door Israël e gebied met militaire middelen iveren. it heeft verklaard dat de Egyp- eisen voor heropening van het. anaal ongewijzigd blijven en iderwerp van onderhandelingen zijn. Het is voor het eerst dat die eerder een beperkt bestand voorgesteld, met een termijn en staakt-het-vuren komt. at deed zijn voorstel in een rede de strijdkrachten. Het voorstel lendgemaakt door het persbu- oor het midden-Oosten. LEEl Beperkte gebruiksduur Saljoet? max. min. neer- temp. temp. sla^ gist. gist. geh bew. zw hew. licht bew. ball bew. regen i zw. bew. zw. bew. zw bew, zw bew. half bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. licht bew. zw. bew. mist MOSKOU De drie Rus sische kosmonauten hebben de eerste uren van hun verblijf in de Saljoet besteed met het „schoonmaken". Direct nadat Georgi Dobrowolski, Walidslav Volkow en Viktor Patsayef van hun Sojoez-11 in de „zwevende huiskamer" waren overgestapt, seinden ze naar de aarde dat zij de Saljoet in goede staat hebben aangetroffen. De Saljoet, die intussen door de Russische natuurkundige Nicolai Si- rota een 'kosmodom' (Ruimtehuis) is genoemd, is gisteren in een hogere baan om de aarde gebracht. Tijdens hun tweede dag hebben de ruimtevaarders, die zich overigens uitstekend voelen, hun wetenschap pelijke opdrachten uitgevoerd, zoals bestudering van verschijnselen aan het aardoppervlak, kosmische stra ling en het waarnemen van de ster renhemel. Het is nog steeds niet bekend hoe lang het ruimtestation zal blijven functioneren. Tass-commentator Wiktor Alimow voorspelde dat de eerste ruimtestations maai* een ge bruiksduur van een paar maanden zullen hebben. Uit opmerkingen van kosmonaut Konstantin Feokistow kan men zelfs opmaken dat de Sal joet na het vertrek van de nu wer kende bemanning zou worden afge schreven. De missie van de Sojoez-11 is het tweede van het tweedelige experi ment met de Saljoet, zei hij. Het eerste deel was de koppeling in april door de Sojoez-10. Hoe dit zij, in zyn nieuwe baan kan de Saljoet nog maanden draaien en de verwachting leeft nog steeds dat binnenkort een of meer nieuwe So- joez-cabines naar het ruimtestation worden gelanceerd, dat volgens an dere bronnen een jaar zou kunnen werken. De televisiekijkers konden gisteren de bemanning aan het werk zien; de kijkers zagen onder andere commandant Dobrowolski in een makkelijke stoel voor een instrumen tenpaneel zitten. Ook zijn beelden uitgezonden van de koppelingsma noeuvre, maar die waren zo vaag dat niets te zien was van de vorm van het ruimtestation, waarvan dus nog steeds alleen de gisteren gepu bliceerde tekening bekend is. Van een onzer verslaggevers LUXEMBURG Bij de zo- ri juist geëindigde onderhandelings- j ronde over de Britse toetreding tot de EEG is reeds de aanloop e genomen voor de laatste hinder nissen, die men op 21 juni hoopt te nemen. De belangrijkste daar van is de financiële bijdrage van Engeland. Ingewijden hebben de verwachting, dat de Fransen en de Engelsen elkaar zullen vinden op een aanvangsbijdrage in dé buurt van 8 procent, die in de daaropvolgende vijf jaar geleide lijk zodanig zou moeten worden verhoogd, dat zij in 1978 om streeks 19 procent bedraagt. Daarna zou nog een aanpassing van twee jaar moeten volgen om de Brit se bijdrage verder op te voeren tot omstreeks een kwart van het budget van de EEG. Dat zal voor de rest van de Gemeenschap een duidelijkt ver lichting betekenen, vooral van de fi nanciële lasten der Europese land bouwpolitiek, die op het ogenblik on geveer 90 percent van de totale kos ten bedragen. De verwachting is, wanneer op dit punt overeenstemming is bereikt, de Fransen het zich niet meer kunnen permitteren om de toetreding af te laten springen op de kwestie van de Nieuwzeelandse boter en kaas. Want den in de ziekenhuizen waar nu reeds 4800 patiënten worden behandeld. Bij een ziekenhuis in Krisjnagar is met bamboe en zeildoek een noodpa- viljoen gebouwd. Toen het maandag middag hard begon te regenen ston den alle bedden in geen tijd in het water. Groot tekort In Nadia bestaat ook een groot te kort aan zoutoplossing, dat cholera- 'patiënten de mogelijkheid biedt aan de dood te ontsnappen als zij er ge durende drie dagen minstens 24 liter van toegediend krijgen. Ook anti- choleravaccin is schaars. Ghosh verklaarde dat hij ook meer artsen en verplegend personeel nodig had. Op het ogenblik zijn reeds onge veer 1000 ambtenaren ingeschakeld bij de hulpverlening aan de ongeveer 500.000 vluchtelingen in Nadia. Hun andere taken moeten zij daardoor verwaarlozen. Voor de inentingscampagne zijn maandag twee inentingspistolen aan gekomen waarmee men 700 inentin gen per uur kan uitvoeren. De appa raten zijn door de Oxfam-groep uit Lortden naar India gezonden. Zelfs de gelukkige vluchtelingen, die gezond zijn, verkeren in erbarme lijke omstandigheden. Hun grootste probleem is dat zij nergens onderdak kunnen vinden. Duizenden zitten langs de wegen in het open veld of h-'i de stations van de steden. FAn van de grootste verzamelpunten van Oost-Pakistaanse vluchtelingen is een kamp dat is opgericht op het terrein van de rooms-katholieke kerk van Kirsinagar. Een Italiaanse mis sionaris heeft hier de leiding over en de zorg voor ongeveer 8500 vluchte lingen. De kerk heeft ook de leiding van een vluchtelingenkamp in de na bijheid waar ongeveer 13.500 Oostpa- kistani's verblijven. Ghosh verklaarde dat er zo'n groot tekort is aan opvangmogelijkheden dat 50 van de zestig scholen in Nadia voor onbepaalde tijd zijn gesloten en ingericht als onderkomen voor de Oost-Pakistani. Het onderwiis in het d'strict is reeds nu volledig ont wricht. Geen kleding; Volgens Ghosh dreigt er ook voed seltekort en gebrek aan kleding voor de vluchtelingen die al hun persoon- Hike bezittingen in Oost-Pakistan hebben achtergelaten. De plaatselijke kleding- en levensmiddelenhandela ren kunnen zelfs aantrekkelijke or ders van de overheid niet aannemen, omdat zij van mening .zijn dat zij de orders nooit zullen kunnen uitvoeren. Veel jonge meisjes komen in Krisj nagar aan met nauwelijks een drand aan het lijf, aldus Ghbsh. Wij willen h^n kleden, maar er is zoveel nodig dat de handelaren vrezen dat zij. als zij contracten tekenen, hun verplich tingen niet kunnen nakomen. SANTIAGO (EFE) De Chileense oud-minister van binnenlandse zaken Edmundo Perez Zujovic is gisteren na een aanslag overleden. Zjin auto werd, toen hij op weg was naar zijn kantoor in het centrum van de Chi leense hoofdstad, door twee wagens klemgereden, waarne enkele schoten op hem werden afgevuurd. In het ziekenhuis is hij overleden. Chileense regeringsautoriteiten en het hoofd van de veiligheisdienst zijn daarop bijeengekomen om te be raadslagen over maatregelen voor de handhaving van de orde ki het land. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Uit Rotter dam vertrekt vandaag een schip met hulpgoederen van het Ne derlandse Rode Kruis, bestemd voor de Oostpakistaanse vluchte lingen in India. Het schip heeft 6.000 blikken babymelkvoeding aan boord en vitaminen en cho- lera-vaccin. Eerder werden uit Nederland 1 miljoen multi-vita- minetabletten en 13.000 kartons kleutervoeding verzonden. Gisteren heeft zich de stichting Ne derlands comité vluchtelingenhulp 1971 gepresenteerd, die in de komen de dagen en weken geld gaat verza melen voor grotere zendingen van hulpgoederen. Voorzitter van de stichting is mr. F. J. F. M. van Thiel, vice-voorzitters zijn A. van Emden (directeur-generaal van het Neder landse Rode Kruis) en prof. dr. C. L. Patijn (voorzitter van de stichting Nederlandse federatie voor vluchte lingenhulp). Verder heeft zitting in het comité de vertegenwoordiger van de hoge commissaris van de Verenig de Naties voor de vluchtelingen in ons land, de heer A. Brouwer, Het comité wil een nationale inza melingsactie gaan houden, onder steund door televisie en pers. Het gi ronummer is 999 ten name van „Vluchtelingenhulp Amsterdam". Cholera-vaccin Intussen heeft het Nederlandse Ro de Kruis alle in Nederland beschik bare cholera-vaccin (voor 50000 per sonen) opgekocht om die naar Calcut ta te zenden. Volgens een woordvoer der van het Rode Kruis is in principe ruimte gereserveerd in het KLM-toe- stel dat vandaag naar India vliegt. Al eerder heeft het Rode Kruis goederen verzonden met lijnvliegtuigen van de KLM die op Bombay en Delhi vlie gen, zo zei gisteren de heer A. van Emden. Omdat met de hulpvoorziening mil joenen guldens gemoeid zijn, is het Rode Kruis, aldus de heer Van Em den, verzocht om niet zelf een actie te beginnen maar die te laten uitgaan van het gisteren gevormde comité. Daarom is het Rode Kruis tot nu toe niet met acties begonnen. Wel heeft het Nederlandse Rode Kruis maandagmiddag een bedrag van 100.000 gulden overgemaakt aan de liga van Rode-Kruisverenigingen in Genève voor de aankoop van me dicamenten en het treffen van andere maatregelen op het gebied van de ge- Wacht van Surcouf verantwoordelijk voor aanvaring PARIJS (DPA) De officier van de wacht op het Franse escortevaar tuig Surcouf is vermoedelijk verant woordelijk voor de aanvaring van zondagochtend, waarbij de Russische tankboot Boucharov het voorste stuk van de Surcouf afvoer. Negen Franse zeelieden verloren bij het ongeluk het leven. Volgens de voorlopige bevindingen van de commissie van onderzoek van de Franse marine heeft de Surcouf geen voorrang gegeven aan de van rechts komende Boucharov. Hierdoor ramde het tankschip het marineschip aan de rechterzijde, ter hoogte van de voorste machinekamer. Een woordvoerder van het opper bevel van c)e Franse marine heeft al verklaard, dat de eventuele schuldi gen zeer streng zullen worden ge straft. zondheidszorg. Hiermee gaf het Rode Kruis direct gehoor aan een nieuwe oproep uit Genève om financiële steun voor het hulpverleningswerk aan de Oostpakistaanse vluchtelingen. Derde vlucht De chartermaatschappij Martinair zal binnen enkele dagen een derde vlucht met gedroogde stokvis en cho lera-vaccin gaan uitvoeren naar Cal cutta. Martinair verzorgt de vluchten in opdracht van de Skandinavische opdrachtgever Nord Qhurch Aid. De goederen worden vanuit Skandinavië over de weg naar Schiphol gebracht. Vandaar vliegt Martinair in een hal ve dag naar India. De chartermaatschappij Transavia verzorgt geen vluchten naar India," om dat het deze maatschappij aan mate riaal ontbreekt. Wel heeft Transavia verzoeken gehad van het Duitse mi nisterie van buitenlandse zaken en het Duitse Rode Kruis om vluchten met hulpgoederen uit te voeren. De KLM zal waarschijnlijk in de komende dagen op de vrachtvluchten naar India hulpgoederen transporte ren in opdracht van Terre des Hom alleen een regeling waartegen de Nieuw Zeelanders geen bezwaar meer aantekenen zal de te verwachten op positie tegen toetreding in het lager huis kunnen breken. De andere leden van de gemeen schap met name ook Nederland zijn bereid om Nieuw Zeeland een eindweegs tegemoet te komen en stel len niet de eis dat de afzetgaranties van Nieuw Zeeland op de Britse markt in vijf of zeven jaar tijd tot nul moeten zijn gereduceerd, zoals Frankrijk nog altijd wenst. Boter en kaas Daarbij wordt overwogen, dat de zuivelproduktie in de Gemeenschap een dalende tendens vertoont en dat een drastische vervanging van Nieuwzeelandse boter en kaas op de Brit» markt door continentale zuivel een consumptieverlies van naar schatting 100.000 ton boter per jaar zou kunnen betekenen, dat niet meer terug te halen valt. De Britten eten namelijk Nieuwzeelandse roomboter voor de helft van wat de roomboter op het vasteland kost en als daar al te drastisch een eind aan wordt ge maakt is een vlucht in de margarine geenszins uitgesloten- Dat Nederland toch een geleidelijke en niet totale afbouw van de Nieuw zeelandse zuivelquote op de Britse markt voorstaat, vindt ook zijn oor zaak in het feit dat het anders weldra Nieuw Zeeland als grote exporteur op de wereldmarkt tegenkomt. Er bestaat goede hoop dat wanneer bij de volgende onderhandelingsronde in Luxemburg de Britse bijdrage zo kan worden geregeld, dat zij zich vastleggen om het volle Pond in de kosten van de Gemeenschap te gaan betalen, de kwesties van de boter en de vis in de laatste minuten kunnen worden geregeld. Verdrag van Rome De belangrijke principiële doorbra ken de aanvaarding van het ver drag van Rome door de Britten vorig jaar, het gesprek tussen Heath en Pompidou op 21 mei jongstleden waarin de klem gelegd werd voor de overeenstemming inzake het Sterling- probleem die eergisteren werd gefor muleerd, èn de waarschijnlijk geach te Britse bereidheid om een reële contributie te gaan betalen maken de verdere onderhandelingen tot het omslaan van de laatste bladzijden in een draaiboek dat zijn doel niet meer schijnt te zullen missen: de Britse toetreding tot de Gemeenschap. MOSKOU (UPI) De Russische autoriteiten hebben de schrijver Andrej Sinjawski achttien maanden eerder vrijgelaten, omdat hij zich een model gevangene heeft getoond, zo is gisteren uit onofficiële literaire kringen in Moskou vernomen. De vrijgelaten schrijver zal waarschijnlijk in Moskou gaan wonen. Sinjawski heeft vijf-en-een-half jaar van zijn zevenjarige gevangenisstraf uitgezeten. Hij werd in 1966 samen met de schrijver Joeli Daniel veroordeeld wegens ..lasterlijke anti-Sowjet-verzinsels". Sinjawski schreef onder het pseudoniem Abram Tertz en zijn werken bereikten in het Westen grote op lagen. Daniel, die satire schreef onder de schuilnaam Nikolaj Arzjak, kreeg tijdens het beruchte proces in 1966 vijf jaar gevangenisstraf. Vorig jaar september kwam hij vrij na de straf geheel te hebben uitgezeten. Volgens Moskouse bronnen heeft Sinjawski zich steeds als een model gevangene gedragen, vooral ook, omdat hij diep religieus werd en niet langer belang stelde in wereldse zaken. Dit geheel in tegenstelling tot Daniel, die zich ook tijdens zijn gevangenschap rebels bleef gedragen. PARAMARIBO De verga dering van de Staten van Suri name die gisteren was belegd ter gelegenheid van het afscheids bezoek van minister Luns van buitenlandse zaken is met een in cident geëindigd. Minister Luns had zijn beleid met betrekking tot onder meer Zuid-Afrika en de apartheidspolitiek uiteenge zet. Toen de fractieleider van de PNR (partij nationalistische republiek), Ed dy Bruma, op Luns' toespraak wilde ingaan, werd dit door Statenvoorzit- ter Lachmon voorkomen door het sluiten van de vergadering. De heer Lachmon had in een toe spraak gezegd, dat Suriname het be leid van minister Luns met waarde ring had gevolgd en dat de Neder landse bewindsman ten aanzien van Zuid-Afrika en de apartheidspolitiek het haalbare had bereikt. Minister Luns zei daarop onder meer, dat er volkomen gelijkheid be staat tussen Nederland, de Neder landse Antillen en Suriname. Hij wees erop dat Suriname het steeds met hem eens is geweest in zijn bui tenlands beleid. In Suriname zou hij zelfs meer waardering voor dit be leid hebben gevonden dan in Neder land. Minister Luns zei verder.dat ook wat betreft het buitenlands beleid met betrekking tot Zuid-Afrika, Ne derland steeds haar standpunt ten MASEROE (Reuter, ANP) Ntsoe Mokhehle, oppositieleider in Lesotho en politieke aartsvijand van premier chief Leaboea Jonathan, is na een verblijf van ruim een jaar in de ge vangenis vrijgelaten. Dit is gisteren in de hoofdstad Maseroe meegedeeld. Mokhehle zijn bepaalde beperkin gen opgelegd. Zo mag hij zonder toe stemming van de commissaris van politie zijn woning niet verlaten en mag hij 's avond geen bezoek ontvan gen. Mensen die hem overdag willen opzoeken, moeten toestemming aan de politie vragen. Verder mag hij nergens aan deelnemen dat de Veilig heid van de staat in, gevaar zou kun nen brengen. Mokhehle. die leider van de opposi tionele congrespartij is. werd op 30 januari 1970 gearrèsteerd. Twee da gen nadat zich in Lesotho het voormalige Basoetoland. een kleine enclave in Zuid-Afrika ongere geldheden hadden voorgedaan na de eerste parlementsverkiezingen. De noodtoestand werd afgekondigd en dc grondwet buiten werking gesteld. Ko ning Mosjoesjoe de Twëede werd ge dwongen zich tijdelijk in het buiten land te vestigen. Van april tot decem ber vorig jaar woonde Mosjoesjoe in Den Haag. aanzien van de apartheidspolitiek duidelijk naar voren heeft gebracht, maar Nederland heeft bezwaren te gen resoluties die niet kunnen wor den uitgevoerd. „Het heeft geen zin te besluiten geen handel meer met Zuid-Afrika te drijven als Afrikaanse landen hun handel met Zuid-Afrika verdbbelen." Dc minister wees er op dat Neder land een order van 1,2 miljard gul den voor levering van onderzeeboten en fregatten had laten schieten uit afkeer van de apartheidspolitiek, het geen mede geschiedde met het oog op de gevoelens in Suriname en de Nederlandse Antillen. De order was nu naar Frankrijk gegaan. ANKARA (AP) De Turkse pre mier, Nihat Erim. heeft gisteren in een toespraak voor radio cn televisie gezegd, dat zijn land het risico loopt van een bloedige communistenjacht, zoals enkele jaren geleden in Indone sië of van een linkse staatsgreep. De bevoegdheden van de regering zullen dan ook worden uitgebreid, zo kondigde hij aan. „Het zullen ver gaande veranderingen worden, die ongeveer tweederde van de grondwet betreffen en die terugkeer van gezag en rust in het land beogen", aldus de Turkse premier. Turkije, zo zei de premier, kan niet blijven leven in een staat van beleg. „Laten wij dus beginnen de grondwet en andere wetten zo te veranderen, dat we gevaren kunnen afwenden, die voortkomen uit het extremisme, dat geworteld is in den vreemde". Tot de voorstellen van de premier beho ren: De mogelijkheid om bij noodtoe standen speciale rechtbanken in te stellen. De regering moet de bevoegd heid krijgen wetten aan te nemen voor die door het parlement zijn goedgekeurd. Het moet voor de regering ge makkelijker worden de staat van be leg af te kondigen. De regering dient grotere macht te krijgen over de vakbonden, de uni versiteiten en de communicatiemedia. DJAKARTA (Reuter) De Indo nesische militaire bevelhebber voor West-Irian, brigade-gen era al Acub Zaenal, heeft een ,.beschavings-cam- pagne" aangekondigd om de cultuur in deze voormalige Nederlandse kolo nie te gaan bevorderen. „Ik hoop dat tegen 1973 bezoekers van West-Irlan de mensen niet langer naakt zullen aantreffen", aldus de generaal. Volgens hem verloopt de ontwikke ling van West-Irian gunstig. Een aan tal buitenlandse bedrijven investeert in de mijnbouw en bij Wamena op de centrale hoogvlakte wordt later deze maand een groot vliegveld voltooid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9