CHU-kritiek op Udinks campagne Proef driejarige cursus voor de verpleging Jarig Jetje mag trakteren: luiiut neemt rij mee PONTIAC |CNV vreest besnoeiing subsidie vormingswerk geef een ana KVP-wethouder in Breda kan blijven Stroom van protesten in kwestie-Wehrmann J Commissie keurt rechtse thema V af Ivies ontslag lirectieleden rntszhoeve BOEKENHOEK Kamervragen over werkloosheids uitkering Geheel los van ziekenhuizen Voor 60.000 gulden hot pants gestolen Boetes geëist voor bezit drugs 7 WOENSDAG 9 JUNI 1971 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De CHU-commissie verkiezingen '71, heeft in een ertrouwelijk rapport aan de Unieraad forse kritiek geuit op de euze en het beleid van drs. Udink als lijsttrekker in de afgelopen erkiezingscainpagne. Met narr.e in de aanbeveling: „Men eft een betere uitgangspositie wan- ier men een lijsttrekker kiest, die veel mogelijk politieke bekendheid niet", oordeelt de commissie nega- :f over de keus van de toentertijd litiek weinig bekende drs. Udink. De commissie keurt ook de plotse- ige koerswijziging van de CHU: an open partij naar een partij met chtse thema's, van een redelijke ge lanceerde partij naar een ruzieach- ;e partij met nogal harde politici" „Een beeldomslag binnen een jaar vanuit publiciteitsvisie nogal ge- arlijk. Daarbij kwam dat velen de 1U van Tilanus sr. voor ogen had- n, vriendelijk genuanceerd en stre- nd naar harmonie. De in de kranten breed uitgemeten terne ruzies en het feit dat Udink gal als een harde politicus over- ram, heeft nog een tweede beeld- islag gebracht", aldus de commis- vaHet rapport is een belangrijk endapunt van de unieraadsverga- ing die zaterdag wordt gehouden, unieraad zal zich dan ook bezig uden met de kritiek die het -kamerlid Kikkert op de lijsttrek- heeft geuit. Kritisch adviseur s de commissie niet zo tevreden t de keus van de lijsttrekker, nog nder gelukkig lijkt zij met de keus het publiciteitsbureau Van de eberg. dat de campagne technisch [eleidde. Het commissielid J. de j us. die tevens voorzitter van de Dpagandacommissie was. schrijft in rapport dat de. door het bureau or de begeleiding van drs. Udink j igewezen drs. Kuil, „meer dan kri- :h was ten aanzien van de CHU en i jk gaf de zijde van de linkse drie hebben gekozen." Uit het rapport jkt overigens dat Van de Meeberg ervoor gewaarschuwd heeft dat het gezag en ordethema geen populair therr.a was, „temeer daar er in die tijd geen ordeverstoringen waren." Ook heeft het bureau benadrukt dat Udink nogal hard overkwam en dat het wellicht goed was zijn beeld wat vriendelijker te maken. Dit was namelijk de reden dat Van de Mee- i onze soc.-cconomischr redactie JTRECHT Het Christelijk tionaal Vakverbond vreest, nu het kennelijk de be lling is om bij het ministerie CRM de subsidiekraan voor- ig dicht te draaien, ook het mingswerk van de vakbewe- g daarvan het slachtoffer zal rden. it jaar is voor het eerst subsidie eend: 400.000 gulden. Officieel dit bedrag bestemd voor het (Mnstituut in Epe, maar het is in verdeeld over de vier instituten de vakcentrales (Het NVV heeft wee). Volgens het CNV kan uit edelingen van minister Klompé den afgeleid, dat de bedoeling de subsidiëring in 1972 en de daarna verder uit te breiden t alle vier instituten volledig en worden gesubsidieerd. Het ond stelt in zijn orgaan „De dat het zeer onbillijk zou zijn de vakbeweging het vormings- dat ze al jaren doet uit eigen imoet blijven bekostigen, terwijl opgerichte instituten voor het- werk wel susidie krijgen. subsidie geleidelijk zal worden ver hoogd. Als dat niet doorgaat zullen de gevolgen des te erger zijn, nu de vor mingsinstituten na de inwerkingtre ding van de nieuwe wet op de onder nemingsraden een grote hausse in cursuswerk te wachten staat. Het Slotemaker de Bruine Instituut heeft met het oog daarop al nieuwe vormingsleidars aangetrokken, terwijl ook al een financiële opzet is gemaakt voor de overbrenging van het insti tuut naar Putten. Het CNV zegt dat het overteerbaar zou zijn, als dit alles nu plotseling in de lucht zou komen te hangen door het uitblijven van verdere subsidiëring. HOGER i instituten van de vakcentrales Ier bij het maken van hun plan- Ivoor 1972 van uitgegaan, dat de [Van een onzer verslaggevers HAAG Het rapport van de issie van onderzoek van prof. Speijer naar de situatie op de latrische inrichting Willem izhoevc. zou concluderen dat directieleden van de hoeve moe- orden ontslagen. gens „Het Parool" van gisteren it de zogenaamde commissie- er het ontslag van drs. J. C. r, directeur van de zwakzinni- peling Dennendal en van prof. Islavsky, geneesheer-directeur en jeur van de afdeling psychiatrie 6 inrichting. ministerie van sociale zaken en [gezondheid kon gisteravond geen commentaar geven. In ppport zou dr. Muller worden len dat hij in een zomerkamp :ugs heeft gerookt. Poslavsky zou als medisch Verantwoordelijke voor Dennen- Itor onvoldoende medische bege- g hebben gezorgd en geen enkel toekomst gericht beleid voeren «treft de huisvesting van zijn iten. liddels heeft een aantal be- leden van de stichting met ont- gedreigd: de staatssecretaris volgens hen eerst het bestuur et rapport in te lichten, voordat r. weede Kamer er kennis van Jcan Mazel. De Fenlciërs - N. Kluwer N.V.. Deventer 19,50)). De Feniciërs genieten, ook buiten de historici, zekere bekendheid. Stadsnamen als Tyrus en Sidon zijn de meeste bijbellezers vertrouwd en van Carthago „dat verwoest moet worden", heeft vrijwel ieder wel eens gehoord. Ook als „uitvinders" van ons huidige fonetische alfabet en als ont dekkers van de grondstof van het purper worden de Feniciërs reeds op de lagere school genoemd. Een Feni- cische natie heeft in feite nooit be staan. De Feniciërs waren bewoners van een aantal onafhankelijke steden hoofdzakelijk gelegen in het gebied van het tegenwoordige Libanon. Ty rus heet reeds in de bijbel (Ezechiel 27) „de koopstad der volken" die, ge legen aan de toegangen tot de zee. op vele kustlanden handel drijft. Als zeevaarder waagden de Feniciërs zich op grote schaal in het westelijk deel van de Middellandse Zee. Tot op de Atlantische oceaan drongen zij door en op vele plaatsen stichtten zij koloniën, die niet alleen als krachtige handelscentra dienden, maar ook als culturele uitwisselplaatsen fungeer den. Jean Mazet heeft in dit boek veel gegevens over dit ondernemende volk bijeengebracht. Het ging er hem vooral om door eigen waarneming vast te stellen hoe ver de expansie van die oude zeevaarders (1200 tot 800 v.C.) wel is gegaan en welke spo ren. in en buiten musea, van hun ac tiviteiten bewaard zijn gebleven. Het werd een tocht van 55.000 km., welke de schrijver zelfs tot Amerika voerde. Volgens het boek heeft Jean Mazet namelijk genoeg aanwijzingen verza meld om te kunnen veronderstellen dat de Feniciërs reeds 2000 jaren voor Columbus Amerika hebben ontdekt. Ook bestaat er volgens hem geen twijfel dat de Feniciërs reeds voor de Grieken naar Sicilië zijn gekomen. Maar ook wie het oordeel over derge lijke hypothesen aan vakgeleerden wil overlaten, zal de schrijver met be'angstelling op zijn speurtocht vol gen. Door van Dersoonlijke waarnemin gen te verleden brengt hij een boei end stuk volkeren-historie dichter bij. Welgekozen foto's en duidelijke teke ningen werken daartoe mee. G.J.B. berg voor Udink samen met de freule de „Damwandeling" in scene bracht. Of het beoogde doel bereikt is, is moeilijk te zeggen, aldus de commis sie Zij wijst er hierbij op dat het politieke beleid van de partij niet al leen door Udink maar ook door de fractie, het dagelijks bestuur, het hoofdbestuur, de Unieraad en de al gemene vergadering wordt bepaald. „Bij koerswijzigingen kan men in eerste instantie geen rekening houden met publiciteitseffecten. dan wordt men immers de gevangene van de pers en andere publiciteitsorganen." Dr. Kruisinga Tevens op advies van het bureau Van de Meeberg werd staatssecretaris Kruisinga in februari in de adverten tiecampagne meegenomen. „Het was van Kruisinga bekend dat hij bij de kiezers overkomt als een competent man, met een aantrekkelijk thema namelijk milieubeheer en volksge zondheid" (Udink zelf kon volgens de commissie deze punten niet geloof waardig uitdragen). Dr Kruisinga was volgens de commissie vrij bekend, zij het niet als CH-politicus. De adver tenties, drie keer verschenen met een zogenaamde „Kruisinga-tekst", zou- dèn dat kunnen veranderen. Uit de advertentieteksten moest, al dus het rapport blijken, dat de CHU een beginselpartij in confessionele zin was, een partij met competente hard werkende vertegenwoordigers. De commissie werd, aldus het rapport, in haar organisatie en begeleiding van de campagne belemmerd door com municatiestoornissen tussen de lijst trekkers en andere sprekers, het ont breken van alle propagandamateriaal en de betrekkelijk geringe organisa tie- en publiciteitsbewustheid van het CH-kader. On-Nederlands Uitgangspunt voor de verkiezings- toernee van drs. Udink was, dat de lijsttrekker zoveel mogelijk gesoreid, 'maar met het accent op de confessio nele gebieden zou optreden. De com missie veroordeelde een Amerikaanse campagne met handenschudden, bal lonnetjes uitdelen of „met-de-melk- boer-de-wijk-in", als „on-Neder- lands". Zij gaf de voorkeur aan het koppelen van een spreekbeurt aan een bezoek aan een bejaardentehuis, school, probleemgebied met af en toe een ludieke uitschieter. In de aanbevelingen voor een vol gende verkiezingscampagne dringt de voorzitter van de propagandacommis- sie De Geus erop aan dat de interne meningsverschillen voortaan binnens kamers in plaats van met „open brie ven" worden uitgevochten. „Men tone zelfdiscipline in het belang van de CHU. waarvoor men wil strijden." Alle sprekers in de campagne moeten volgens hem bereid zijn „elkaar niet tegen te spreken of te dwarsbomen." De commissie verkiezingen '71 voegt nog aan deze aanbeveling toe dat de unie op korte termijn een be tere relatie met de pers en de opini- leiders moet opbouwen. Drs Udink en dr. Kruisinga maak ten onder meer deel uit van de CHU- commissie verkiezingen '71. KANKEREXPERT VERONGELUKT BRUSSEL (ANP) De bekende Belgische kankerdeskundige, prof. Jo seph Maisin. (77) is in Spanje in een ziekenhuis in Sevilla overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een verkeersongeval, Maisin was voorzitter van het comité van des kundigen van het Internationaal cen trum voor kankeronderzoek, DEN HAAG De kamerleden Van Lier en Schaefer (PvdA) hebben de minister van sociale zaken en volks gezondheid schriftelijk gevraagd wat er waar is van het bericht dat er in Amsterdam ongeveer 150 schilders werkloos zijn, die al bijna een jaar een netto-uitkering van ongeveer ƒ220 per week krijgen op grond van de wet werkloosheidsvoorziening. „Is het waar dat deze schilders wel geplaatst jouden kunnen worden bij onderhoudswerkzaamheden, maar dat dit in de IJmond bijvoorbeeld wèl maar in Amsterdam niet als passend wordt beschouwd, omdat deze schil ders dan minder zouden gaan verdie nen dan zij nu als uitkering ontvan gen?" Als het waar is dat de toepassing van de wet werkloosheidsvoorziening van plaats tot plaats verschilt, hoe wil de minister dan eenvormigheid van uitvoering bevorderen, vragen deze kamerleden, die tevens willen weten wanneer de vele malen aange kondigde suppletieregeling op werk loosheidsuitkeringen te verwachten Grammofoonplaten duurder dan in andere EEG-landen Van een verslaggever STRAATSBURG Door het optre den van grammofoonplatenkartels zijn grammofoonplaten in Nederland over het algemeen duurder dan in enig ander land van de gemeenschap pelijke markt, aldus het Tweede ka merlid dr. ir. A. P. Oele (PvdA) die, als lid van het Europese parlement, de Europese commissie heeft ge vraagd tegen deze kartels op te tre den. Detailhandelaren die via nevenim port verkregen platen in de handel brengen krijgen moeilijkheden, win keliers die naast boeken grammo foonplaten verkopen worden het slachtoffer van speciale reclamecam pagnes van grammofoonplatenhande- laren die in dergelijke gevallen tegen lagere prijzen mogen verkopen. Rechtstreekse import van in één der vijf andere EEG-landen geprodu ceerde platen in Nederland via ande re dan door de fabrikanten aangewe zen importeurs vindt slechts bij hoge uitzondering plaats. Het gevolg is dat de winkelprijs vrijwel steeds dezelfde is als de door de importeur aanbevo len richtprijs, die voor kwaliteits langspeelplaten gemiddeld vier gul den hoger is dan in andere EEG-lan den. UTRECHT In een rapport over de opleiding voor de ver pleging en verzorging van zie ken aan staatssecretaris Kruisin ga (sociale zaken en volksge zondheid) wordt een geheel nieu we vorm van opleiding voorge steld. Niet meer intern in de zie kenhuizen maaf onafhankelijk in scholen met een cursusduur van drie jaar waarvan één prak tijkjaar. De essentie van het rapport is een werkelijke vernieuwing, aldus mejuf frouw J. J. von Nordheim, voorzit ster van de begeleidingscommissie die het rapport heeft opgesteld en die de experimenten moet gaan begeleiden „de opleiding wordt een middelbare beroepsopleiding die aansluit op het algemeen vormend onderwijs. Als eis is gesteld dat in de directie van de scholen een verpleegkundige zitting heeft". Doordat de opleiding los wordt ge maakt van de ziekenhuizen, kan alle aandacht worden gericht op de leer lingen In de ziekenhuizen verrichten de leerlingen in feite werk terwijl zij daarbij een opleiding krijgen. Het werkproces is er het belangrijkst, de opleiding is arbeidsgericht. Op de scholen wordt het leerproces het belangrijkste, dat zal ook nog door werken in het praktijkjaar, dat vol gens het rapport volledig ten goede moet komen aan de vorming van de leerling. Om die reden stelt het rap port als vereiste dat de ziekenhuizen en andere instellingen voor de ge zondheidszorg die stagemogelijkheden EINDHOVEN 1500 hotpants en 3500 andere dames-, meisjes- en kleuferbroekjes vormden de buit. van een inbraak in een confe'die-industrie in Acht bij Eindhoven. De totale waarde wordt geschat op 60.000 gul den. In de omgeving van Eindhoven wordt de laatste tijd regelmat'g con fectie gestolen. De politie vermoedt dat de kleding in België wor It ver kocht. Kaas uit 't vuistje neemt ze mee? Geen ulevellen? Nou kijk, veel moeders en juffrouwen vinden al die zoetigheid niet zo verstandig. Jarige kindertjes krijgen meer en meer 'ander' snoep mee: b.v. stukjes jonge kaas met een partje mandarijn erop aan een prikkertje. Feestelijk uit 't vuistje en wel zo gezond. verlenen, er niet op mogen rekenen dat zij minder gediplomeerde krach ten kunnen aanstellen omdat de leer lingen op stage wel een deel van het werk kunnen doen. In het rapport wordt voorgesteld het experiment te beperken tot vier of vijf scholen met elk vier jaarklas sen van 15 tot 24 leerlingen. Dit om wetenschappelijke begeleiding en evaluatie van het experiment moge lijk te maken. Het experiment moet volgend jaar september starten, wat betekent dat op zo kort mogelijke termijn wordt begonnen met de bijscholing van do centen. Ook moet nog een compleet leerprogramma, waarin de persoon lijkheidsvorming een belangrijke plaats krijgt, worden ontworpen. De school is bedoeld voor leerlingen van 16 tot 18 of 19 jaar. Na de opleiding die de basis legt voor een verdere loopbaan in de verpleging of rle ver zorging kan men zich dan desgewenst in zijn werk in een ziekenhuis of een andere instelling voor de gezond heidszorg specialiseren. Om die roden wordt de onieiding zo breed mogelijk oogezet. Tiidens het praktijkjaar gaan de leerlingen ervaring opdoen in zowel algemene als bijzondere zie- Van een verslaggever MAASTRICHT De officier van justitie bij de rechtbank in Maas tricht heeft driehonderd gulden boete, waarvan 150 gulden voorwaardelijk, wegens overtreding van de opiumwet geëist tegen de 27-jarige cursusleid ster A. H. uit Heerlen en tegen de 22-jarige stagiaire M.F. uit Kerkrade. In september '70 hebben zij na afloop van een gesprek over druggebruik op de volkshogeschool kasteel Schaloen in Valkenburg vijf middelbare scho lieren, leerlingen van de vierde klas van een HBS in Maastricht in de ge legenheid gesteld, hasjiesj te roken. Deze zaak kwam enkele maanden later aan het licht door publikaties en heeft zelfs aanleiding gegeven tot vragen in de Tweede Kamer aan minister Klompé. Streekvervoer volgt overheid: 4,5 pet UTRECHT In het streekvervoer zullen de lonen op 1 juli met 4.5 pro cent worden verhoogd. De vervoers- bonden en de KNVTO zijn dit over eengekomen op basis van het artikel in de nieuwe CAO autobusdiensten dat bepaalt, dat, zodra voor het over heidspersoneel een sociale maatregel wordt overeengekomen, in het streek vervoer overleg moet worden ge pleegd over toepassing van eenzelfde maatregel. Zoals bekend heeft het kabinet vorige maand besloten, de sa larissen van het overheidspersoneel per 1 juli met 4,5 procent te verhogen mhbotihhotmb als voorschot op de trendontwikke- kenhuizen in inrichtingen voor zwak zinnigenzorg en bij de maatschappe lijke gezondheidszorg. Ook jongens Mejuffrouw Von Nordheim zei dat het ministerie geld beschikbaar heeft gesteld voor het experiment, ook al wist zij niet hoeveel. Zij zei te ver wachten dat men met deze nieuwe opleidingsvorm het grote verloop on der verpleegsters en verzorgsters zal verminderen. Ook verwachtte zij dat meer jongens zich voor deze opleiding zullen gaan interesseren, iets wat vol gens haar dringend noodzakelijk is gezien het tekort aan verplegend en verzorgend personeel. VADERDAG VADERDAG VADERDAG fijn om te krijgen fijn om te dragen voorjaren en jaren en jarpn.... Pontiac Hydraulica S 100°ó. waterdicht. Uurwerk verend opgehangen in een solide roestvrij stalen kast 198 - ld. z. datum 189 - Fraai gevormde kast beschermt het solide Pontiac uurwerk tegen vocht en stof. Wijzerplaat met kleurige zóne. Doublé 149.- ifflkï Van een onzer verslaggevers BREDA De Bredase ge meenteraad heeft gisteravond met twaalf tegen drieëntwintig stemmen een motie verworpen, waarin het vertrouwen in de KVP-wethouder van openbare werken, de oud-directeur van (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Uit alle kazer nes in Nederland worden op het ogenblik brieven gestuurd aan minister Den Toom (defensie) waarin geprotesteerd wordt te gen het vonnis van twee jaar ge vangenisstraf, dat Rinus Wehr mann over zich hoorde uitspre ken, omdat hij weigerde zijn haar volgens voorschrift te laten knippen. Volgende week woensdag wordt in de Hojelkazerne te Utrecht door de Vereniging van Dienstplichtige Mili tairen een hearing gehouden, waar voor alle afdelingen van de VVDM afgevaardigden zenden. Dan zal waarschijnlijk een besluit genomen worden op welke wijze het beste een actie kan worden ondernomen. De VVDM heeft overigens geen en kele bemoeienis met de z.g. Wehr- manndag, die vandaag door de Bowo post, de bond van wetsovertreders, afd. koninklijke landmacht werd ge houden. Dit is een linksgeoriënteerde groep, die buiten de kazerne stencils heeft uitgereikt om op te roepen tot algemene ongehoorzaamheid: bevelen niet begrijpen, materialen niet kun nen vinden, is het systeem. In de ka zernes werd echter weinig gehoor ge geven aan deze oproep. VERONTWAARDIGING Het hoofdbestuur van de Neder landse Vrouwenbeweging heeft in een telegram aan de minister van defen sie zijn verontwaardiging uitgespro ken over de veroordeling van Rinus Wehrmann tot twee jaar. Dit vonnis, aldus het .bestuur, druist in tegen elk rechtsgevoel. Het dringt er bij de minister op aan. de verouderde dienstreglementen in het leger te veranderen en maatregelen te nemen voor de onmiddellijke vrij lating van de bewuste militair. Minister Den Toom heeft ook tele grammen ontvangen van het Lande lijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk en de jongerenraad van Katholieke bond van vervoerperso neel. De docenten van de zeventienhon derd leerlingen tellende Libanonge- meenschap in Rotterdam hebben aan de minister van Defensie een tele gram verzonden, waarin men stelt verontrust te zijn over de zware straf, die aan de langharige militair is toe gekend. De docenten schrijven ernstig ver ontrust te zijn ten aanzien van de zaak van de dienstplichtige, die we gens het dragen van lang haar ver oordeeld is door de Krijgsraad. De docenten wijzen op het feit, dat het gedrag van de dienstplichtige niet afwijkt van dat van zeer velen van de leerjingen, welk patroon in de schoolmaatschappij geheel is geïnte greerd. Het komt de docenten dan ook on begrijpelijk voor, dat mensen in de zelfde leeftijdsgroep door verschil lende geledingen van de maatschappij zó uiteenlopend worden beoordeeld. De docenten van de Rotterdamse Libanongemeenschap zeggen verder, dat zij gaarne langs deze weg duide lijk willen maken, dat het absurde vonnis hen met afschuw vervult. Sinds een poosje is een fazant midden in Den Haag op zoek naar zijn eigen adres. Het is een mooie haan. Een vogel met allure. Hij zoekt het hardnekkig in de diploma tenwijk Zorgvlièt. We ontdekten hem op een avond tripstappend door de tuin van de Belgische ambassadeur. Omdat er ooit eens een ambassadeur daar heeft gewoond, die honden hield, staat er een extra afrastering in een der hoeken. Een afrastering, die ech ter gedeeltelijk verdwenen is waar door in wezen er helemaal geen apart hok meer gevormd wordt. Maar de fazant stapte langs het gaas en terug. Net aldoor één stap voordat de hindernis eenvoudig ver dwenen is, hield hij op met zijn wandeling en hakketakte weer ver ongelijkt terug langs het onvriende lijke ijzer. Statie Je zou zo'n beest dan gewoon wil len toeroepen: „Even volhouden, ouwe jongen... je bent er zo..." Maar fazanten zijn toch te trots om te luisteren. Toch blijkt hij er uit,gekomen te zijn en hij is zelfs overgevlogen naar de andere kant van de Tobias Asser laan om in de wijde riante tuin van de Australische ambassade te ver blijven. Daar stapt hij nu rond op de mo delgeschoren gazons of scharrelt tus sen de bosschages. Soms wipt hfj over naar de Indonesische buren aan de ene kant of de Amerikanen aan de andere zijde. Maar blijkbaar is het Australisch grondgebied hem toch het liefst. Trouwens ook het zwanenpaar, dat jarenlang achter het standbeeld van Richard Holst een nest bouwde en daar vergeefs wachtte op het uit komen van de eieren, is verhuisd naar de Australische tuin. Misschien doet de rust goed en zullen we ein delijk weer eens een nest ,onge zwanen, lelijke eendjes, zien ver schijnen. De enige die ;zich nu in het open baar waagt is Pa Zwaan. Hij resi deert als afleidingsmanoeuvre om Ma haar rust te garanderen meestal aan de overzijde van de vijver, waar en ruim terras en een grasveld is. Het is een sociaal voelende zwaan, die het contact met de mensen zoekt. Kronkelhalzend kan hij reiken naar taksen, waarin hij lekkers ver moedt. van de zich verpozend op de bankjes, maar liefst wendt hij zich tot kinderen. Dan verheft hij zich op de brede voeten, de vleugels machtig opgezet, de hals hoog geheven, zodat hij met zijn kraalogen de kleuter van uit de hoogte beziet. Dan min zaam voorzichtig strekt de ha's r.aar het handie met brood en pikt hij voorzichtig het hapje op. Eerlijk gezegd: ik zou het niet durven, want de boze zwaan die Ik ooit eens gezien heb en die een hele schare nieuwsgierigen od zHn eentje de laan uit joeg, zit me muurvast in de herinnering. Maar waarschijnlijk passen zelfs de dieren in Dpn Haag zeker sn het statige Zorgvliet zich aan aan de al gemene hoffelijkheid die hier heerst het vormingscentrum Bouvigne J. P. A. van Dun werd opgezegd. Deze motie werd aan het einde van een vijf uur durend debat in de Bredase gemeenteraad over de rol, die de wethouder Van Dun bij het beleid van het in middels failliet gegane vor mingscentrum heeft gespeeld, ingediend. De heer Van Dun weigerde in te gaan op de vele beschuldigingen van onjuiste en misleidende mededelin gen. die hij over Bouvigne zou heb ben gedaan. - Deze beschuldigingen, met name van het KVP-raadslid America, werden gestaafd met citaten uit brieven van o.m. het ministerie van CRM en een verweerschrift van de heer Van Dun zelf. De heer Van Dun ontkende een laakbaar financieel beleid als Bouvigne-directeur te heb ben gevoerd en de Bredase gemeente raad informatie te hebben onthouden. Deze zaak heeft grote spanning bin nen de Bredase KVP-fractie veroor zaakt. Aanvankelijk waren alle po gingen in het werk gesteld om de KVP als een gesloten front de KVP- wethouder te laten verdedigen, maar zes KVP-raadsleden weigerden hier aan mee te doen en voerden samen met PAK en D'66 de mislukte aanval op de wethouder uit. Een motie, waarin het vertrouwen In het voltal lige Bredase college van burgemees ter en wethouders werd uitgespro ken werd met twintig tegen twaalf stemmen aanvaard. De KVP-er Van Banning zei dat wethouder Van Dun de gemeenteraad moet berichten over de financiële si tuatie bij het vormingscentrum. De heer Van Dun zou als directeur van Bouvigne de gemeente Breda alleen al door een flinke huurschuld grote financiële schade hebben toegebracht. Hij noemde het gedrag van de heer Van Dun ongehoord, mede omdat de ze. wetende van de slechte financiële situatie van Bouvigne een dure af scheidsreceptie als directeur had ge houden. Van Dun zou gezegd hebben: „Deze receptie werd gehouden om de crediteuren niet te verontrusten". PAK-voorzitter C. J. Krul noemde het een merkwaardige zaak, dat wet houder Van Dun nog altijd geen dui delijke opening van zaken over zijn rol in de Bouvigne-zaak heeft gege ven. Hij beschuldigde de wethouders er van in interviews onjuiste tenden tieuze informatie te hebben verstrekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7