Autoaccessoire kopen ze rewoon om blits te maken VADERDAG LAAT KASSA RINKELEN Taptoe Delft gaat door Nieuwe Elekerlyc in Oude Kerk van Delft Tanker ramt brug Alblasserdain Stroom speelt slepers parten Weer rondvaarten op Reeuwijkse plassen? *laatsi n gs bureau voor administratief personeel gesticht Ballast-Nedam bestelt twee cutterzuigers Financiële steun nodig Bouw LASH-schip voor HAL gestart Vier maanden cel voor veroorzaken dodelijk ongeluk Vrouw bewusteloos gevonden Baby geboren op kustvaarder Schapen scheren in De Kooi Geep bemoeienis van Cult. Raad i 5 WOENSDAG 9 JUNI 1971 DEN HAAG De handel in toaccessoires wacht handen- rijvend de grote klap van het ir af. Vaderdag 1971 zal de :sa weer goed aan het werk ten. Allerhande liflafjes, endelijke presentjes en vaak uwelijks functionele attribu- voor de gezinsautomobiel t vader straks weer „uit nk voor alles" in zijn schoenen g ichoven. Het publiek zal zich niet om bekommeren, maar Tg Dr de insider is het duidelijk; accessoire van nu heeft een nog maar het begrip van M in. De heer G. J. A. van ken, een van de twee direc- iren van de" firma d'Uston en I i lard aan de Laan van Meer- i-^voort, zegt ervan: „Dingen, niet aan een wagen nodig n, noemt men tegenwoordig :essoire. De mensen zijn veelal op alles wat blinkt. Iemand, hier om een accessoire komt, doodgewoon de show stelen, blits maken". firma d'Uston en Allard bestaat lig jaar en doet sinds de oprieh- in autoaccessoires, kentekenpla- en ander „drukwerk" op blikkige erialen. Hoe ging het er nu vroe- aan toe? De heer Van Laecken, van de inmiddels overleden heer rd: „Kijk. in 1920 had alleen de ;heer, de baron en de kerel met 'n e duit een wagon. De accessoire toen had ook een duidelijke tie. Een richtingaanwijzer bij- rbeeld was een accessoire, de fa- k piekerde er niet over om die er de leverantie van een wagen bij eve ren. De separatieruiten in de compleet met een telefooninstal- was een accessoire. Tussen tjes. wij leverden die aan het ko- tlijk huis. Een aansteker, het em- op de radiator, een spiegel, een luchtgekoelde bougie, een asbak, een koperen vetspuit met handslinger, een autokachel, 'n ruitesproeier of wisselbladen waren accessoires bij uitstek. Die werden zowaar speciaal gemaakt op aanvraag. Maar in de auto van nu zitten al die dingen er reeds in bij de koop. De fabrikanten hebben ons werk en de zoete ver dienste overgenomen. Wie weel is het over vijf jaar een normale zaak, dat elke auto in de fabriek al uitgerust wordt met radio of een sieruitlaat'. Pure poespas Vroeger was het zo dat je door het kopen van accessoires het rijden ver aangenaamde. Nu i^ het globaal ge zien pure poespas. Er zijn natuurlijk wel eens spulletjes, waarvan je zegt, „wat leuk" of „dat zou ik graag wil len hebben", maar het komt spora disch voor dat er momenteel bij een accessoire een duidelijke functieom schrijving te verkopen is. Vorige win ter wel. Toen werd het rode mistach- terlicht plotseling een rage. Ze vlogen de deur uit. Kijk, dat tikt dan l?uk aan. Maar op die toevallen kun je toch geen zaak laten lopen. Zeg nou zelf. Daarom doen wij nauwelijks meer in accessoires. Een oninteres sante business is het geworden. De autoshops, de warenhuizen en de benzinestations zien er nog wel brood in. Maar die doen het er wel bij. Wij verkopen nu hoofdzakelijk on derdelen aan garages en houden ons bezig met de vervaardiging van ken tekenplaten, naamstraatborden en bordjes waarop onder meer „pers" prijkt. Alhoewel deze oranje-zwarte bordjes totaal niets zeggen en geen enkele indicatie behoeft te geven dat het hier werkelijk om iemand van de pers gaat, zijn er altijd jongens die zo'n waardeloos stukje blik kopen voor de show. Dat vinden ze leuk, maar het heeft geen millimeter in houd. Ze snappen domweg niet dat ze zichzelf voor de gek houden. Maar. ik heb nu eenmaal de apparatuur ervoor om die bordjes te maken. En als er vraag naar is. waarom zou ik daar als fabrikant dan niet in tegemoet ko men. Dan zal 't mij 'n zorg zijn, hoe of wat. Net zoals bij de kentekenplaten. Iedereen kan een opdracht geven tot vervaardiging van een kentekenplaat. Waarvoor ze die gebruiken laat me DELFT De Taptoe Delft 1971 gaat, ondanks tegenstrijdige berich ten. dit jaar toch door. Het militaire muziekfestijn wordt gehouden van 27 augustus tot en met 4 september. Het thema van de taptoe zal zijn: de ontwikkeling van de militaire muziek vanaf geblazen en geslagen signalen en eerste blaasensembles tot de he dendaagse harmonie. Voorts wordt aandacht besteed aan het 20-jarig bestaan van de Koninklijke Lucht machtkapel. Op het programma staan onder meer een taptoe-schouwspel uit 1765, lanciers in uniformen uit 1845 en een muziekkorps van de wielrijders en trompetters der huzarenmotorrijders van voor 1940. Verder treden op de Koninklijke Militaire Kapel, de Ma rinierskapel van de Koninklijke Ma rine, de Johan Willem Friso-kapel en korpsen van de cavalerie, de artille rie. garde grenadiers, garde jagers en garde fuseliers „Prinses Irene". Op de taptoe zal ook een gedeelte van de „Ouverture 1812" van Tschai- kowsky worden uitgevoerd door en- kelie korpsen met medewerking van de beiaard van de Nieuwe Kerk aan de Markt. O SLIEDRECHT De Amsterdam- sche Ballast Bagger en Grond werk maatschappij van de Ballast-Nedam groep heeft voor een bedrag van 7 miljoen bij de Scheepsbouwwerf v/h C. M. Van Rees te Sliedrecht twee cutterzuigers besteld. Beide zuigers zusterschepen zijn van een type dat demontabel is. De zuigers hebben als hoofdafmetingen 37 x 10 x 2,50 meter. De baggerdiepte is 14 meter. De cutter zal elektrisch worden aan gedreven (500 pk). De twee zuigers zullen begin 1972 worden toegevoegd aan de vloot van de Amsterdamsdhe Ballast Bagger en Grond n.v. Nota milieubeheer DEN HAAG De vaste commissie van advies en bijstand voor milieube heer en natuurbescherming zal op 11 juni om half tien vergaderen in het Provinciehuis. Behandeld wordt de nota inzake het milieubeheer. DELFT De onverbiddelijke dood heeft Elekerlyc opnieuw in Delft opgeroepen de pelgrimage te gaan, waarvan niemand we derkomt. Ditmaal niet in de openlucht op de binnenplaats van het Prinsenhof, maar op een steenworp afstands in de Oude Kerk te Delft. Een verbetering inzoverre men in ons land meestal beter binnen dan buiten kan zitten. Een verslechtering inzoverre de akoestiek ondanks vele bijgezette microfoons ver stek liet gaan op menig punt, maar het volgen van de morali teit van Petrus van Diest vergt nu eenmaal enige voorstudie, zo dat men de tekst wel van te vo ren enigszins kent. Althans dat is aan te raden. De regie van Johan de Meester heeft de tand des tijds doorstaan en deed het in de geheel nieuwe bezet ting bijzonder goed. Daar mag aller eerst Albert van Dalsum genoemd worden, wiens eerbiedwaardige re presentatie van die dood terstond de respectvolle sfeer schiep, waarin de Elekerlyc nu eenmaal gespeld dient te worden. André van den Heuvel was ditmaal een vitale, maar ook middeleeuws devote Elekerlyc met een buitengewoon gevoel voor de tekst, waarvan hij iedere nuance tot recht deed komen. Lo van HinsUrgen dient geprezen als Maghe en later Na-prologhe, Jeroen Krabbé item als Gheselscap en Craght. Ook Siem Vroom had een dubbelrol (neve en enghel), waarin hij goed voldeed. Slechts Bob Goedhart was de enige die uit vroegere bezettingen was overgebleven. Hij bracht 't Goet weer vol verve ten tonele. Mart Gevers was een Goede Deught, Agaath Meulen- broek en echte scoonhe, maar vooral Elisabeth Hoytink als Kennisse en in het bijzonder Hetty Verhoogt als Vijf Sinnen (met het moeilijke loflied op de goede priester) dienen geprezen te worden. De kostuums waren als van ouds, het decor met de gobelins en vooral de achtergrond van het ge brandschilderde raam voldeed zeer goed. Dit mag ook gezegd worden van de muzikale begeleiding op het koor- koud. Ik weet dat het een hiaat in de wet is. een foutje in het systeem, maar ik pas ervoor om in mijn zaak politieagentje te spelen door het con troleren van het opgegeven nummer en het kentekenbewijs. Voor 1950 was het hier helemaal een complete jan boel. Toen mocht je zelf je kenteken- nummer schilderen. Het gaf niet waarop en waarmee. Nu zijn er voor schriften wat kleur van het bord be treft. de verf, de grootte en het cij fer- en lettertype. Geen spetter Toch is er nog iets, waar ik geen spetter van snap Aan het numme-- bord kun je hier niet zien, waar de een of ander vandaan komt. In Frank rijk, Duitsland en de Verenigde Sta- ten bijvoorbeeld wel Wanneer een 1 automobilist daar in een vreemde stad een verkeersfoutje maakt en de achterliggers of voorliggers zien dat het iemand uit een andere stad is die _h dus niet helemaal op de hoogte is van de gang van zaken, wordt er niet zo snel gescholden. Voor dat foutje wordt dan begrip getoond. Maar in Nederland is het daarmee nu heel erg G. J. A. van Laeken temidden van zijn schepsels. gesteld. Er wordt gevloekt, ge schreeuwd, vuisten gebald en men trekt boze gezichten als iemand een verkeerde manoeuvre uithaalt. Dat autorijden wordt daardoor voor velen ondraaglijk, ze krijgen last van hun maag en dat heeft ook weer de nodi ge gevolgen in het gezin om maar iets te noemen. Neem Parijs. Daar valt niemand elkaar lastig in het verkeer ook al rijdt men er als bezetenen. Geven eri nemen is daar de leuze. Maar dat systeem kent men hier jammer genoeg niet. Dat komt mede door de mijns inziens slechte numme ring van kentekens. Misschien ziet de overheid dat nog wel eens in en gaat men overstag. In de afgelopen zestig jaar zijn er al zoveel veranderingen geweest, dat ik het niet eens uitgesloten acht, dat de overheid die kentekenregistratie toch wijzigt. Nu valt er te veel mee te schipperen, ook wat de belasting be treft. Dan hoeven we ook niet zo snel ruzie met elkaar te krijgen. rtAt, N HAAG In Den Haag nenb t „stichting personeelsvoor- ng voor de administratieve rliani sPen" van s*art ge8aan- De eri ting gaa* administratief per- ,v.o. el van veertig jaar en ouder idigdiiria de gewestelijke arbeids- ideDiaus &een strekking kan Dol(! ;n, plaatsen bijvoorbeeld bij illel steries. I. Ri erma personeel blijft in dienst van ?emsl thting. maar de bedoeling is dat t No< 1 ^en duur weer in vaste dienst oys n werkgever komt. In het stich- ,_'s( «stuur werken samen de rijks- lologische dienst, de gemeente "hed< Haag, werkgevers- en werkne- >r h< en het GAB-Den mersorganisatic Haag. Het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zuidholland treft voorbereidingen voor opledingen tot operator of bedieningsvakman in de procesindustrie. De cursussen zouden gegeven kunnen worden via de cen tra voor vakopleiding. Dat er in Zuid-Holland behoefte bestaat aan operators blijkt wel uit het feit dat een groot chemisch bedrijf in Rotter dam, dat voor uitbreiding 400 a 500 man personeel nodig heeft, dit vrij wel nergens kan krijgen. Op de Zuidhollandse arbeidsmarkt is de onevenwichtigheid in de maand mei volgens het districtsbureau op nieuw toegenomen. De daling van het aanbod van personeel was iets gerin ger dan vorig jaar, de toeneming van de vraag iets groter. Het vraag/aan- bodcijfer voor mannelijke werkne mers is in mei toegenomen van 3,3 tot 3,7. In de metaalsector, waar in Zuid- Holland ruim 13.000 werknemers wor den gevraagd, is de vraag'aanbodver- houding 16,1. In het gewest Den Haag is in de maand mei gebleken dat de vergun ningen voor nieuwbouwprojecten in de utiliteitssector achterblijven. Mede doordat een groot aantal belangrijke werken zich in Den Haag in het af- bouwstadium bevindt is de vraag naar bouwvakkers hier afgenomen en het aanbod. GOUDA De rondvaarten over de Reeuwijkse plassen zul len waarschijnlijk worden voort gezet. De gemeentebesturen van Gouda en Reeuwijk en de Goud se VVV stellen zich op het standpunt dat het rondvaartbe- drijf van de heer J. Hilgers als belangrijke toeristische attractie moet worden gezien en derhalve voor eventuele financiële steun in aanmerking komt. Verleden jaar werd de vaarvergun- ning van de heer Hilgers voor veer tien dagen ingetrokken wegens mis dragingen op de plassen, waarover rapport was uitgebracht door de rijks politie te water. Volgens de heer Hilgers waren de feiten die in het rapport itonden ver meld, ver bezijden de waarheid. Via een kort geding trachtte hij het vaar- verbod ongedaan gemaakt te krijgen. Hij verloor dit echter en besloot toen niet meer uit te varen. De Koninklijke Schippersvereniging BRUSSEL Op de werven van Cockerill in Hoboken bij Antwerpen is het eerste onderdeel geplaatst van het LASH-schip (lighter aboard ship) dat daar voor rekening van de Hol- land-Amerika Lijn wordt gebóuwd. Het is het eerste LASH-schip in Europa. Het schip krijgt een lengte van ruim 261 meter, het wordt 32,20 meter breed en het krijgt een diepgang van 11.25 meter. Het schip zal 77 lichters aan boord kunnen nemen. Het zal, als de bouw voorspoedig gaat, op 1 de cember van dit jaar van stapel kun nen lopen en eind volgend jaar aan de opdrachtgevers kunnen worden, overgedragen. Schuttevaer en het Nederlands Bin- nenvaartbureau stelden vervolgens bemiddelingspogingen in het werk om het 40 jaar oude bedrijf dat jaarlijks duizenden toeristen over de plassen vervoert, te behouden. De reconstructietocht die dinsdag middag voor deskundigen werd ge houden, deed uitkomen dat zo de rondvaart werkelijk wil blijven be staan er een aantal drastische voor zieningen moeten worden aange bracht aan bruggen en sluiswerken. Deze voorzieningen zijn volgens de deskundigen ook zonder de rondvaart dringend nodig om ernstige ongeluk ken te voorkomen. ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft vanmorgen, dinsdag, de 25-jarige boekhouder J. de G. uit Krimpen aan den IJssel wegens het veroorzaken van een ongeluk, waar bij twee personen omkwamen en drie mensen zwaar werden gewond, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden en vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De boekhouder reed op 20 februari met zijn personenwagen in een file op de C. G. Roosweg in Krimpen aan den IJssel, Bij een flauwe bocht in de weg ging hij plotseling inhalen en botste daarbij op een tegenligger. Een jong echtpaar (34 en 35) dat in deze auto zat, kwam bij de botsing om het leven. Hun twee zoontjes (5 en 7) werden zwaar gewond. Een 35-jarige man een familielid van het echtpaar liep eveneens zware verwondingen op. De officier van justitie had veer tien dagen geleden een gevangenis straf van zes maanden en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen de boekhouder geëist. Van onze verslaggevers ALBLASSERDAM Het scheepvaartverkeer op de rivier De Noord is dinsdagmiddag drie uur lang gestremd geweest door dat de 18.000 ton metende ex-Shell-tanker Velutina met een doffe dreun tegen de noorde lijke zijde van de Alblasserdamse brug klapte. Met haar 196 meter lengte sloot het vaartuig de rivier hermetisch af. Het schip, sinds kort eigendom van het Haagse ingenieursbureau Heere- ma. werd door vijf sleepboten van Rotterdam naar sloperij Rijsdijk Hol land in Hendrik Ido Ambacht ge sleept om een verbouwing tot werk- schip te ondergaan. Tijdens het ma noeuvreren om de 26 meter brede ko los goed voor de doorvaaropening te brengen raakte de stuurboordzijde van het schip een dukdalf waarna het achterschip als gevolg van de sterke vloedstroom langzaam maar zeker naar het bruglichaam toe draaide. De Velutina drukte een deel van het hekwerk langs het voetpad in el kaar. Ook een zware U-balk onder het bruglichaam, de dukdalf en de peilschaal liepen schade op. Vandaag zal een onderzoek naar de juiste om vang van de schade wordn ingesteld. De brugwachters, die het ongeluk onafwendbaar op hen af zagen komen waarschuwden de Rijkspolitie uit Hendrik Ido Ambacht en Alblasser- dam en ook de Rijkspolitie te water en draaiden de brug weer dicht zodat het wegverkeer doorgang kon vinden. Een geluk bij een ongeluk was dat het tij kort na het ongeluk vrijwel dood was. Ir. J. Molenaar, hoofd van de dienstkring Dordrecht van Rijks waterstaat vreesde aanvankelijk dat het schip door het vallend tijd nog meer op de brug zou komen te druk ken maar dit bleek gelukkig niet het geval. Vijf inmiddels ter assistentie uitge varen sleepboten begonnen direct hun vijf collega's te helpen met de pogin gen het schip uit haar benarde positie te verlossen maar slaagden daar eerst tegen vijf uur in. Besloten werd geen nieuwe poging de brug te passe ren te wagen omdat de waterstand te laag was en ook omdat voor de haven van de sloperij in H. I. Ambacht een „drempel" ligt die het binnenvaren bij laag water van schepen met der gelijke afmetingen onmogelijk maakt. Omstreeks zes uur konden de tien tallen binnenvaartschepen, die nood gedwongen het anker moesten laten vallen, hun reis voortzetten. Het weg verkeer ondervond nauwelijks ver traging al had de politie wel de han den vol om kijkgrage automobilisten tot doorrijden te manen. Schuldvraag Vertegenwoordigers van Piet Smit Internationale Sleepdienst staan op het standpunt dat niemand schuld treft aan het ongeluk. Rijkswater staat stelt daar echter tegenover dat de sterke stroming ter plaatse, mede onder invloed van de Haringvliet- sluis, toch genoegzaam bekend is. Het water was tijdens de passeerpoging bovendien vrij rustig. Onweerstaanbaar wordt de Velutine naar de brug gezogen waarna alle scheepvaartverkeer onmogelijk was. orgel, die meer stijl vertoonde dan voorheen. Zeer zeker is de Stichting Delfesta te prijzen dat zij het heeft aange durfd de Elekerlyc weer te gaan brengen. Het publiek heeft dit reeds beloond door in groten getale op te komen. Delft en de Elekerlyc horen nu eenmaal bij elkaar. Dat is een traditie, die nog ten volle levend is. Terecht, want er is in onze vader landse literatuur geen aangrijpender stuk denkbaar dan de Elekerlyc in zijn onopgesmukte eenvoudigheid. Nog vanavond, morgen- en over- morgenavond in de Oude Kerk te Delft. Aanvang negen uur. Op 13 juni speelt men in Hannover. Deze ver nieuwde Elekerlyc blijkt zeer de moeite waard te zijn. Ev. Grolle BOSKOOP Zondagavond is op de burgemeester Colijnstraat (ter hoogte van filiaal Albert Heijn) me vrouw Van W. wonend te Boskoop bewusteloos aangetroffen. Haar rij wiel lag naast haar. Er blijken van dit ongeval geen getuigen te zijn. Vermoedelijk is mevrouw Van W. met haar rijwiel tegen de trottoir band gereden, de macht over het stuur verloren, met een amak op straat gevallen en bewusteloos ge raakt. Na eerste hulpverlening door dokter De Goeje uit Benthuizen is het slachtoffer dat vermoedelijk een hersenschudding heeft bekomen, naar het Van Itersonziekenhuis te Gouda overgebracht. DEN HAAG Op de Deense kust vaarder Bewa afkomstig uit Odense is i heel wat consternatie geweest omdat de 21-jarige echtge note van de kapitein voortijdig het leven heeft geschonken aan een zoon. Het schip bevond zich ongeveer 20 mijl ten noorden van Schiermonnik oog toen de baby, een zoon, zich eer der aankondigde dan was verwacht. Na verzoeken om hulp vloog een helikopter naar de Bewa om moe der en kind onmiddellijk naar een ziekenhuis in Leeuwarden te bren gen. Daar werd geconstateerd, dat bei den het goed maakten. De baby woog 3300 gram. ROTTERDAM Zaterdagmiddag 12 juni te 14.00 uur zullen de schapen van de kinderboerderij De Kooi, Maeterlinckweg 85, worden gescho ren. Belangstellenden zijn hierbij van harte welkom. Voor de kinderen zal het een van de weinige mogelijkhe den zijn te zien „waar de wol van daan komt". Dankzij de medewerking van een tweetal dames die kunnen spinnen zal de ter plaatse geschoren wol op het terrein van de kinderboerderij op oude spinnewielen tot draden worden gesponnen. De toegang tot dit evenement i9 zoals gebruikelijk bij bezoeken aan de kinderboerderij kosteloos. De kinderboerderij is dagelijks ook in de weekeinden geopend van 10.00 - 16.30 uur. DORDRECHT Het presidium van de Culturele Raad heeft ons de volgende verklaring doen toekomen: ..Door de berichten in enige Dordtse bladert/met betrekking tot de leden vergadering van de Vereniging Dor- drechts Museum, gehouden op 3 juni, wordt ten onrechte de indruk gewekt dat de Culturele 'Raad de hand zou hebben gehad in het stellen van eën tegenkandidaat voor het bestuur van de Vereniging. Wij stellen er prijs op uitdrukkelijk te verklaren dat de Culturele Raad terzake geen enkele bemoeienis heeft gehad en niet voornemens is zich te mengen in de interne zaken van wel ke Dordtse vereniging dan ook." De verklaring is ondertekend door drs. N. L. P. Lamers, voorzitter, en mr. A. F. M. Delemarre, secretaris van de Culturele Raad. ui hi I "i! .2* i JjMF' 'kf\.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5