toch naar Brazilië Doopsgezinden wereldcongres in Doopsgezinden Delegatie zo klein als maar mogelijk is achter 1K0R Doopsgezinden straks minder dominees en meer opbouwwerkers Kerken doen beroep op regering Indonesië Nieuwe stoffen in marihuana aangetroffen COMMENTAAR Ramp* en Een woord voor vandaag BEROEPÏNGSWERK Puzzelboek Uw probleen is het onze (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De bestuursver gadering van de algemene doopsge zinde sociëteit heeft zich in een spontane motie achter het IK OR ge steld. In deze motie spreken de doopsge zinden .«tun waardering uit voor de wijze waarop het IKOR. gedragen door evangelische inspiratie, de stem van de kerken in de ether brengt". Zij „stellen zich achter het beleid van het IKOR, zoals dit in de program ma's van radio- en televisie-uitzen dingen tot uiting komt, ongeacht inci dentele bezwaren tegen sommige uit zendingen." Stukken Dordtse (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Nederlandse doopsgezinden hebben besloten, toch een afvaardiging te sturen naar het doopsgezinde wereldcongres, dat volgend jaar in Curitiba, Brazilië zal worden gehouden. Maar de Nederlandse delegatie zal zo miniem zyn, als maar mogelqk is. De bestuursvergadering sprak gisteren uit, dat alleen ds. J. P. Matthijssen en prof. dr. J. A. Oosterbaan zullen gaan als officiële Nederlandse afgevaardigden. synode UTRECHT Het moderamen van de generale synode der gereformeerde kerken (de onlangs in Dordrecht ge opende „Dordtse" synode) heeft als uiterste datum voor het inzenden van stukken vastgesteld: donderdag 15 ju li 1971. De stukken moeten worden geadresseerd aan de actuarius: ds. K. J. Schaafsma. Prof. Van Bemmelen- laan la. Utrecht. Van onze redacteur wetenschappen GRONINGEN Nieuwe gegevens over de samenstelling van de hennep plant Canabis sativa, waaruit hasjiesj en marihuana worden bereid, kunnen over enige tijd worden verwacht van de Groningse universiteit. Een werk groep op het laboratorium voor far maceutische en analytische chemie vindt op het ogenblik met behulp van een verfijnde onderzoektechniek be standdelen in de plant die nog niet eerder bekend waren. De mogelijkheid bestaat dat deze bestanddelen van belang zijn voor de werking van hennepprodukten. Tot nog toe werd aangenomen dat de werking vooral op één stof berustte, namelijk tetrahydrocanabiol (THC). Op grond van deze veronderstelling wordt in verschillende buitenlandse laboratoria de werking van marihua na onderzocht. Voor behoorlijk on derzoek heeft men de zuivere stof no dig. omdat de kwaliteit van marihua na nogal uiteenloopt, zodat met het natuurprodukt niet betrouwbaar kan worden gewerkt. Als uit het Groningse onderzoek in derdaad zou blijken dat meer stoffen voor de werking van belang zijn, zou het huidige internationale 'onderzoek minder waarde hebben dan men nu denkt. Maar het zal nog enige tijd duren voordat men hierover zeker heid heeft. Daarvoor moet de Gro ningse werkgroep namelijk eerst van de gevonden onbekende stoffen de preciese structuur en eigenschappen bepalen. Ook moeten methoden wor den ontwikkeld om grotere hoeveel heden van deze stoffen in zuivere vorm in handen te krijgen, een kar wei dat, zelfs als alles meezit, maan den kan duren. Zij zouden toch al naar Curitiba zijn gegaan, omdat zij allebei zitting hebben in het presidium van het Mennonite World Congress. De Ne derlandse doopsgezinden zien af van hun recht, om naast de twee presi diumleden nog een delegatie van ne gen man te sturen. Het nu genomen besluit moet niet gezien worden als een compromis, zo benadrukte ds. Matthijssen. Het zegt twee dingen: de Nederlandse broe derschap wil de band met de wereld- broederschap niet doorsnijden, maar handhaaft tegelijk onverkort haar protest tegen de keuze van een plaats in Brazilië. Vorig jaar had de1 bestuurdersver gadering met algemene stemmen een motie aangenomen om geen gedele geerden te sturen. Dat was toen on der de indruk van de beslissing van de lutherse wereldfederatie, juist een week eerder genomen, om haar we reldcongres te verplaatsen van Porto Alegre, Brazilië naar Evian aan het Meer van Genève. Deze motie bracht wel onder doopsgezinden in vele lan den een discussie op gang, maar het presidium zag geen mogelijkheid, om het congres te verplaatsen. In het gisteren genomen besluit spreekt de bestuurdersvergadering uit, Curitiba nog steeds ongeschikt te achten als plaats voor het congres, omdat de deelnemers niet vrij zullen zijn, om over alle aspecten van het congresthema („Jezus Christus ver zoent") te spreken. Aan de andere kant woog echter het internationale doopsgezinde broederschapsbesef, dat mede door de wereldcongressen in de laatste halve eeuw is gegroeid. HOOGHARTIG Het dagelijks bestuur, dat zelf met dit voorstel gekomen was. stelde in zijn toelichting, dat een zich distan tiëren van het congres op geen enke le wijze indruk zou maken op de pu blieke opinie in Brazilië. Wel zou dit door vele doopsgezinden uit de derde wereld waarschijnlijk geïnterpreteerd worden als een hooghartige paterna listische en moraliserende houding. Student Dirk Visser noemde het hi- pokriet, om grote bezwaren te hebben tegen de broeders in Latijns-Ameri- ka. terwijl het westen primair schuld heeft aan de toestanden daar. Het zijn de internationale structuren, die het regime in Brazilië in stand hou den. Wat hebben wij hier in Neder land al gedaan aan de twee-procents actie of aan Betaald Antwoord? Prof. Oosterbaan. die ter plekke een onderzoek had ingesteld, zei, dat het door de overheid niet verboden is, om op het congres over politiek te spreken. Wel zal opruiende kritiek op het regime vervolgd worden. Dat be- Proj. dr. J. A. Oosterbaan let natuurlijk niemand, om het toch te doen, wanneer hij zich hiertoe ge roepen voelt. Hij komt dan hooguit zelf in moeilijkheden; het congres zal ook dan niet worden verboden. Het punt is echter, dat de Brazi liaanse doopsgezinden zelf gevraagd hebben, de politiek buiten de discus sies te houden, omdat zij als zeer kleine minderheid een uiterst kwets bare positie hebben en zij niet willen riskeren, door een uit de hand lopen van een discussie zelf de repercussies te moeten ondergaan, die in de ge spannen sfeer van Latijns-Amerika mogelijk zijn. WANDELGANGEN Overigens was het de ervaring van prof. Oosterbaan* dat men het poli tiek en sociaal engagement in de wandelgangen vrijuit tei sprake kan brengen. De Braziliaanse mennonie ten verlangen er zelfs naar. En hij had zelf meegemaakt, dat het begrip ..wandelgang" dan nog wel zo breed kon worden genomen als een verga dering van veertig, vijftig mensen. Aan de andere kant wogen argu menten als. dat er sinds vorig jaar geen wezenlijk nieuw gezichtspunt was gekomen dan alleen, dat men nu zeker weet, dat verplaatsing niet meer mogelijk is. Hoe kun je zinvol spreken over verzoening, als je de implicaties niet openlijk mag noemen, vroeg ds. H. van Bilderbeek (Leiden). Van het argument van de band met de wereldbroederschap zei de heer Houwing (Bakkum), dat de solidari- Het is in het algemeen moeilijk voor inwoners van een welvarend en vreedzaam land als het onze, zich enigszins in te leven in de nagenoeg uitzicht loze omstandigheden waarin de bevolkingen van zogenaamde ontwikkelingslanden verkeren. Ten aanzien van Oost-Pakistan is dat waarschijnlijk zelfs onmogelijk. Een beknopte opsomming van de rampen die de Oostpakistani's in het afgelopen jaar hebben getroffen, zal de meesten onzer ervan over tuigen, dat hun ellende ons voorstellingsvermogen te boven gaat. Vorig jaar zomer vernietigden overstromingen de oogst in Oost-Pakistan. Enkele maanden later beroofde een cycloon honderdduizenden Oostpakis tani's van het leven en de overige bevolking, die een gemiddeld jaarinkomen van nog geen 200 gul den heeft, van haar voedselreserves. Na de natuur begon dit jaar de Pakistaanse regering onder aan voering van generaal Jachja Khan het gebied te teisteren. Toen bij verkiezingen was gebleken, hoe sterk onder de Oostpakistani's het verlangen leefde naar wat meer economische en politieke zelfstan digheid, probeerde het leger van de centrale rege ring hen tot andere gedachten te brengen. Deze poging kostte het leven aan tussen de 250.000 en één miljoen mensen. Ten gevolge van deze onderdrukking is nu ook India zeer nauw bij het Pakistaanse conflict be trokken geraakt. Bijna vijf miljoen Oostpakistani's merendeels hindoes, slachtoffers van het fana tisme van hun moslimse landgenoten zijn naar het Indiase West-Bengalen gevlucht. Wie iets van India afweet, weet ook, dat dit land niet bij machte kan worden geacht, zo'n immense stroom vluch telingen in leven te houden, laat staan hun een menswaardig bestaan te verzekeren. In de vluch telingenkampen. door slagregens in smerige mod derpoelen herschapen, heeft de cholera al vele dui zenden levens geëist. De Indiase minister van volks gezondheid verwacht in de komende dagen 50.000 sterfgevallen. Het is ontegenzeggelijk de plicht van het in ver gelijking met India en Pakistan steenrijke Westen, hier ylings en op grote schaal hulp te bieden. Die steun moet zich ook uitstrekken tot Oost-Pakistan zelf, waar ernstige hongersnood heerst. Als de Fi nancial Times niet overdrijft en deze Britse krant vertoont daartoe gewoonlijk weinig neiging dreigen daar in de komende weken vier tot ne gen miljoen mensen van honger te sterven. Wat Amerika, West-Europa en de Verenigde Na ties tot dusverre aan hulp hebben verschaft, is, af gemeten aan de onvoorstelbare nood die in West- Bengalen en Oost-Pakistan heerst, bedroevend wei nig. Dat deze hulpacties wat traag op gang zijn gekomen, moet waarschijnlijk deels worden gewe ten aan een gebrek aan voorbereiding en coördina tie. Hier doet zich het gemis voelen aan een we reldomspannende organisatie die alle andere in stellingen die bij rampen in het geweer komen ook de Wereldgezondheidsorganisatie, de Voedsel- en Landbouworganisatie van de VN en het Rode Kruis overkoepelt en bundelt. Het ligt voor de hand, dat zo'n wereldrampenfonds uitgaat van de Verenigde Naties. Plannen ervoor worden daar ook al bestudeerd. Of ze op de komende algemene ver gadering, in het najaar, zullen worden aanvaard, schijnt echter nog lang niet zeker te zijn. Nederland zou er goed aan doen. zo mogelijk samen met an deren, voor een warm onthaal van deze plannen naarstig te lobbyen. Overigens wordt met humanitaire acties het vraagstuk van de vluchtelingen in West-Bengalen niet opgelost, hoogstens verzacht. Met name het politieke probleem dat de aanwezigheid van deze miljoenen in het toch al explosieve West-Bengalen voor India betekent, wordt er niet door weggeno men. Het spreekt vanzelf, dat de Indiase regering zich zo spoedig mogelijk van deze last wil bevrij den door de vluchtelingen naar Pakistan te laten terugkeren. Daar valt natuurlijk niet aan te den ken, zolang het regime van Jachja Khan Oost-Pa kistan blijft onderdrukken. Vandaar dat de Indiase minister van buitenlandse zaken Oost en West af reist om de regeringen die Pakistan economische en militaire steun verlenen, tot pressie op Khan te bewegen. Waarschijnlijk zullen die regeringen er weinig voor voelen, zich door India te laten op jutten. omdat ze dan Pakistan licht in de armen van China zouden kunnen drijven. Wat hiervan ook zij, in elk geval moet worden voorkomen, dat de vluchtelingen in West-Bengalen van deze politieke manoeuvres en overwegingen al te zeer het slachtoffer worden. En dat kan worden voorkomen, indien de regeringen van de rijke lan den zich bereid tonen, India royaal de middelen te verschaffen, die het nodig heeft om deze Oostpaki stani's niet volstrekt te laten verpauperen. teit met de verdrukten in de Brazi liaanse gevangenissen hem zwaarder woog. Het besluit om toch een officiële afvaardiging te sturen werd genomen met 25 tegen 13 stemmen. Daarna werd met 18 tegen 17 stemmen beslo ten, om de afvaardiging alleen te doen bestaar uit de beide presidium leden. Vatikaaii: wij begormeu geen actie VATIKAANSTAD (UPI) Het Vatikaan heeft aangekondigd niet van plan te zijn tussenbeide te komen in de actie, die is ontketend tegen de echtscheiding. In het blad van het Vatikaan, L'Osservatore Romano wordt krachtig ontkend dat het Vati kaan achter de beweging zit, die handtekening verzamelt om een referendum over de echtscheidings- wet te bewerkstelligen. Het blad zegt de actie niet te zijn begonnen maar evenmin van plan te zijn zich tegen deze beweging te keren. Zondag werd bekend dat het vereiste aantal van een half miljoen handtekeningen voor het referendum over de echtscheiding al is bereikt. Esthers andere naam Hadassa betekent, zoals we gisteren zagen, mir Ook de kerk wordt in de Bijbel met de mirten vergeleken. Veertig jaa voordat het Estherverhaal zich afspeelde onder de regering van A hasx ros' voorganger Darius) zag de profeet Zacharia de Ruiter op.het rod paard staan tussen de mirten in de diepte (Zacharia 1:8 e.v.). Het heden leek treurig. Er leek geen enkel uitzicht aanwezig voor d vervulling van het beloofde herstel en de verheerlijking van Israël. Maa God, zo maakt de Ruiter duidelijk, heeft de werktuigen van Zijn gêricl al uitgezonden, om de macht van het kwaad te doen vallen. Je kunt het niet zien. De gehele aarde verkeert nog in volkomen m (vers 11). De wereldmachten kunnen nog ongestoord doorgaan. En i mirten staan in de diepteverborgen De tijd van haar verschijning i heerlijkheid is nog niet aangebroken. Wie daarop vooruit zou wilh grijpen (en het is al zo vaak gebeurd) zou zich lelijk vergissen. De kerk mag nog zo verdrukt, nog zo verborgen zijn, de Engel dt Heren is in haar midden. Dat waarborgt haar bestaan en haar heerlijk toekomst Weiezen vandaag: Handelingen 1218-25. Geen supporters Waar zijn. zoals bij grote sportont- moetkigen, de duzienden Nederlanders die prof. Steenkamp bij zijn informa tiepogingen voor de vorming van een nieuw kabinet zouden kunnen steu nen? Er is van ons volk geen bezielende kracht uitgegaan en dat is een ernstige zaak, want ook staatkundig Nederland heeft een goed team nodig dat in de komende vier jaren in staat is hoge ogen te gooien om ons land er finan cieel ai economisch weer bovenop te werken. Prof. Steenkamp heeft gezocht naar een team dat met hem 'instemt dat Den Haag geen grabbelton is en dat wij niet langer kunnen blijven potver teren en dat, zoals dr. J. Zijlstra zei, het geen goede sier kan maken van andermans geld. Zou het Nederlandse volk zich op 28 april 1971 dan toch nog hebben vergist? OOLTGENSPLAAT P. Bom Sadisme (2) Eindelijk, van mevrouw J. de Graaff-Grootveld, in dit blad een woord van kritiek op de tv-uitzending van de Vara, waarin G. K. van het Reve een stuk voorlas uit een boek, dat van zijn hand staat te verschijnen. Het had reeds mijn verwondering gewekt, dat de tv-criticus van dit blad deze uitzending niet laakte. Het was walgelijk en weerzinwekkend. En het aanvrozige publiek beloonde het voor- gelezene. oh schande, met applaus. Men vraagt zich met verbijstering af hoe het mogelijk is, dat dergelijke stof wordt uitgezonden. Zijn er dan geen grenzen meer? Die uitzending getuigde van een afschuwelijke verwording. AMERSFOORT P. G. Mantel Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De jaarver gadering van de algemene doops gezinde sociëteit aanvaardde gisteren zonder veel discussie met 39 tegen 4 stemmen een rap port, dat ingrijpende consequen ties zal hebben voor het gemeen televen. Men zou het een „doops gezind rapport-Kaptein" kunnen noemen, zij het, dat het veel be knopter van omvang is dan het omstreden hervormde rapport Gemeentevormen en Gemeente opbouw. Het rapport, dat is samengesteld door een werkgroep onder leiding van prof. dr. H. B. Kossen, stelt de nood zaak van veel meer opbouwwerkers (voor het begeleiden van de structu rele vernieuwingen in gemeente, broederschap en samenleving), jeugd- en vormingswerkers in doopsgezinde kring. iHet spreekt van een wanver houding in het vrijgesteld kader tus sen het aantal theologische deskundi gen en de enkele methodisch ge schoolde werkers, die er nog maar zijn. Gezien de beperkte financiële mid delen van de doopsgezinde broeder schap acht het rapport het aanvaard baar, dat de aanstelling van meer methodisch geschoolde werkers ge- comoenseerd moet worden door een relatieve vermindering van het aantal theologen. Dat zal dan uiteraard con sequenties hebben voor de werkwijze van de predikanten. Zij zullen be schikbaar moeten komen voor grotere rayons, maar dan zo dat hun belang rijkste taak het theologisch begelei den van niet-vrijgesteld kader zal worden. Gemeenteleden zullen zo in staat worden gesteld, om verschillen de traditionele taken van de predi kant over te nemen. Het rapport noemt pastoraat, katechese, diakonaat en eredienst. Een overleggroep zal volgend jaar een vijfjarenplan aan de bestuurders vergadering voorleggen, waarin een en ander concreët zal zijn uitgewerkt, den: „We hebben voor 95 pet. onze zin Dat dient ook een aanstellingsscherr.a gekregen". De eerste categorie heeft van de gewenste deskundigen en een weliswaar miljoenen guldens schade overzicht van de financiële conse- geleden, maar een kat die haar won- quenties te bevatten, den nog kan likken, gaat niet zo gauw Ds. C. F. Brüsewitz (Utrecht) vond dood. in het rapport een onderwaardering De komende verhogingen in de ex- van het ambt van predikant. Er ploitatiekosten. tengevolge van de wordt over hem alleen nog maar ge- loonsverhogingen, zullen worden door- sproken als de man, die met theologi- berekend ten laste van de kopers en sche informatie de veranderingspro- huurders, terwijl de bouwvakkers ook cessen moet begeleiden. Hij zag de gewaarborgd zijn tegen de hogere kos- predikant vooral als pastor en achtte ten van het levensonderhoud. Maar de het een groot bezwaar, dat er straks gedupeerden van dit onzalig loctiduel niet meer voldoende pastores be- (3) Machtswellust Waarschijnlijk heeft mevrouw F. Eiselin-Hoon in de krant alleen de kop gelezen van het artikel over de ver oordeelde militair. Niet om het lange haar is deze veroordeeld, maar om het niet opvolgen van bevelen. Of moet er niet gehoorzaamd worden, zowel in militaire dienst als in maatschappij en huisgezin? ROTTERDAM C. A. Snijders Wonden likken Na de recente bouwvakstaking zuch ten de bouwbazen: „we likken onze wonden", maar de bouwvakkers jui- Een ander verstrekkend besluit was de aanvaarding van de nqta van de commissie herstructurering (onder leiding van de organisatiedeskundige mr. E. Bloembergen te Bilthoven). De kern van deze nota is een voorstel, om de structuur van de algemene doopsgezinde sociëteit drie lagen te geven: a. een algemene vergadering, die eens in het jaar bijeenkomt en waar in elke plaatselijke gemeente en doopsgezinde instelling door minstens twee personen vertegenwoordigd zou moeten zijn. Deze vergadering zou dan uit circa driehonderd personen bestaan. Doel: de inventarisatie van wat er leeft in de gerr.eentep en het uitstippelen van het algemene beleid. b. een algemeen bestuur (25 perso nen). dat vijf keer per jaar vergadert en belast is met de concrete besluit vorming en de controle op de finan ciën en c. een dagelijks 'bestuur (5 tot 7 personen). Thans is er in plaats van a. en b. alleen de eens in het jaar bijeenko mende bestuurdersvergadering (circa 60 personen). Men verwacht dat de algemene doopsgezinde sociëteit in de nieuwe vorm meer leiding kan geven, terwijl tegelijk meer inspraak vanuit het grondvlak mogelijk wordt. Ook voor deze zaak zal een werkgroep volgend jaar met nader uitgewerkte plannen komen op de bestuurdersver gadering. NED. HERV. KERK Bedankt: voor Hoevelaken: C. den Boer te Zeist; voor Randwijk en voor Scherpenisse: G. Veldjesgraaf te Wouterswoude; voor Woudenberg: H. Jongerden te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hoornsterzwaag: kand. H. Bénard aldaar, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Delfzijl: H. T. van Bochove te Slikkerveer; naar Hoogezand-Sappemeer: T. W. Pen ning te Zoetermeer. Bedankt: voor Arnhem (als evang. pred.): A. T. Besselaar te Eindhoven. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Ermelo: S. S. Cnos- sen te Alkmaar. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Kerkwerve: C. den Hertog te Harderwijk. OUD-GEREF. GEM. IN NED. Bedankt: voor Werkendam: J. van Prooyen te Stavenisse. zijn o.a. de grote aantallen niet-loon- trekkers, want voor hen wordt het le ven duurder en wat ze nog aan spaarduitjes of anderszins bezitten, wordt ontwaard. Ik begrijp dan ook niet, hoe het CNV zich achter de staking heeft kun- schikbaar zullen zijn. Prof. dr. J. A. Oosterbaan ging een eind met hem mee. al gaf hij uitein delijk zijn stem toch aan het rapport. De gemeenten moeten leven van het Woord. De verkondiging des Woords is meer dan informatie geven. D'e we nen plaatsen. Ik heb daarover ook van kelijkse stichting van de gemeente werknemers wel harde noten horen door de Woordverkondiging moet het kraken. voornaamste accent houden, aldus LEIDERDORP A. Wissel prof. Oosterbaan. DJAKARTA (Reuter) Ker- de intimidatie van de bevolking kelijke leiders in Indonesië heb- door de gewestelijke autoritei ben een beroep gedaan op de re- ten" tijdens de huidige verkie- gering „een einde te maken aan zingscampagne. In een verklaring zegt het presi dium van de Indonesische kerken van oordeel te zijn, dat alle openbare li chamen de democratie en de beginse len van vrije en geheime stemming op de verkiezingsdag (3 juli) dienen te handhaven. Volgens de Indonesi sche kerken wekken intimidatie en schending van de primaire menselijke rechten bezorgdheid en ontsteltenis bij het Indonesische volk. De verklaring, die getekend is door het hoofd van de Indonesische rooms- katholieke kerken, kardinaal Dar- modjeowono, is de eerste openlijke reactie van kerkelijke zijde op de verkiezingscampagne, waarin politie ke partijen geklaagd hebben over druk op de kiezers om hen te dwin gen zich aan te sluiten bij de door de regering gesteunde organisatie Sekber Golkar. kwartet trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. mengsel - meisjes naam, 2. grote boor - lidwoord, 3. naar omlaag - min, 4. zuidvrucht - jongens naam, 5. boom - bloem - lied, 6. dwaas - schaaldier, 7. keur - bedehuis, 8. inwen dig orgaan - lichaamsdeel, 9. witte mier - voorvoegsel. Verticaal: 1. gebrek, 2. wild zwijn - kruiderij, 3. bereide dierenhuid - mu ziekinstrument, 4. leeftijd (fr.) - steen vrucht - Royal Mail (afk.), 5. dwaas - ge sloten - hogepriester te Silo, 6. bitter vocht - plaats in N.-Br. - Chinees in Ind., 7. muze van het minnedicht - kraam, 8. gewoonterecht (Ind.) - rangtelwoord, 9. ik ontken (Lat.) - hoekbalkon. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. merite - ank. 2. idee - enter, 3. Segre - tele, 4. trein - rage, 5. ik - leder - at, 6. Gap - lont - la, 7. slaap - asla, 8. air - a ise - oJ., 9. psalter - NT. Vert: 1. mistig - sap, 2. Eder - kalis, 3. regel - para. 4 Ier - iel - aal, 5. teen - do - pit, 6. ent - ren - Ase, 7. Ate - arts - er, 8. nel - gallon,9. kreet - aalt. Brieven die niet zi.ln voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze- seis te worden Ingesloten. Vraag: Ons gazon staat ieder j vol met-paardebloemen en madel ven. Er komen elk jaar meer bij. heeft een buurman er wel eens gen gespoten (we weten niet welk middel), maar na zes wek stond het weer vol. Antwoord: Het allerbeste midi is. de planten met wortel en tak te steken en te verwijderen. Niet snijden. Dat is niet voldoende. V< het gazon kan u gebruik maken een bestrijdingsmiddel van MCPA-type (afkorting - van met chloor thenoxyl azijnzuur), de rm ken van dit middel zijn de m onschuldige. Men volge de gebruii aanwijzing. In de meeste gevallen rnoet t van tijd tot tijd herhalen. Let e dat u spuit op een windstille da dat u andere planten, ook bomer heesters, niet raakt. Madeliefjes, muur en hoornbli zijn het. taaist en zullen meerm een behandeling nodig hebt«-n. Reinig na jebrudk de spultwe' tuigen grondig en neem ook voor- en nazorgmaatregelen. Vraag: De erfenis van onze. m der. die anderhalf jaar geleden ov leed, is nog steeds niet afgehandi Kort geleden is een onzer naar notariskantoor gegaan. Toen hel ze de papieren ter ondertekeni aan de familie gezonden, maar da na is er niets meer van vernoro Kan men z»'n zaak zo maar sleeptouw houden? Eerder is er het notariskantoor in onze fam een erfeniskwestie geweest, die jaar heeft geduurd, maar dat is gerechtszaak geweest en dat no natuurlijk ook allemaal op. Maar deze zaak is er niets aan de hand, zijn mij erfeniskwesties bekend, maar drie maanden hebben geduu Antwoord: Voor we de zaak j kunnen beoordelen, zouden we van de situatie moeten weten. H« j." namelijk mogelijk dat het gaat een zeer grote familie, met kleinl| e( deren en achterkleinkinderen, wegens overlijden van ouders grootouders als zelfstandige erfgi men optreden. Het kan soms duren eer men deze heeft spoord. Het beste is het notai-^ toor op te bellen en te vragen, wr op de zaak vast zit. Misschien is dan mogelijk daarbij te helpen, voorbeeld een of ander familieilil te sporen of tot medewerking te wegen. Vraag: Iemand heeft gratis o pad over het terrein van de man. Nu heeft de buurman zijn rein verkocht in erfpacht. De nie eigenaar weigert nu overpad te ven en heeft het overpad afgeslo Kan hij dit doen? Antwoord: Niet duidelijk is, met verkoop in erfpacht precies doeld is, vooral daar u spreekt een nieuwe eigenaar. In elk geval is overpad een l dat uit de eigendomsbewijzen I blijken. Is dit het geval, dan bes er geen recht, het overpad af te ten. De nieuwe eigenaar kan door een advocaat gedwongen den aan de afsluiting een eind maken. Is het overpad bij gunst verle dan is er niets aan te doen. Een andere vraag is, of het niet gaat om een uitweg, als land namelijk tussen andere len ingesloten is, dan heeft u tjlrul een uitweg te eisen, over de ko afstand naar een naburige weg. hoi em< en. O' dergelijke uitweg mag niet wol afgesloten en een advocaat kan aan de overlast een einde maken, j wi eelj Vraag: Waaruit bestaat de o| nde. ding tot douaneambtenaar? fl ckl< wegen moet men hiervoor bewa tolg len? Welk onderwijs moet men I ben gehad? Onlangs heeft er een v: vertentie in de kranten gest waar mensen voor deze functie 1 den gevraagd. Kunt u ons nog de krant helpen, waarin de ad n hi tentie stond? lli P d. ien Antwoord: Uw laatste verzodp0- niet nodig, want alle inlicht staan te lezen in de speciale bi re over opleiding tot douane-a naar, die u kunt aanvragen bij K g ministerie van financiën, diflplle personeel, afdeling douane. Den Haag. Ut geli torn koffi 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2