Cholera-epidemie bereikt »uitenwij ken van Calcutta Informatie nu in beslissende fase Werkgevers niet f» tegen afscheid loonmaatregel Het Kwartet Ziekte woedt langs grens met Oost-Pakistan ïgersnood jedreigt -Pakistan ,irapkin vroeg lar resultaat IVO it '-overleg Huisschilder bekent moord op prostituée (RITA) s| k MEUBELSHOW BULTHUIS Confessionele fracties kraken harde noten Één miljard extra investeren voor „schone" industrie CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR" LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mija hert fa teghenspoet!" Woensdag 9 juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DELHI (Reuter) De •epidemie, die at duizen- [chtoffers heeft gemaakt Oostpakistaanse vluch- i in India, heeft nu de fcijken van Calcutta be- ziekte woedt thans ie hele, 2100 km lange, Tussen West-Bengalen en kistan. Dit heeft het re- kantoor van de WHO, de ezondheidsorganisatie, in ïlhi gemeld. de jongste gegevens zijn 3000 mensen aan de cholera Maar gevreesd wordt dat 1 sterfgevallen veel hoger is. wordt nog steeds gesproken dan 8000 doden. DEN (Reuter) De Brit- nister van buitenlandse Alec Douglas-Home, heeft i gewaarschuwd dat Oost-Pakistan bedreigd door een omvangrijke RC(inood wegens de geringe st van de rijstoogst en fisportmoeilijkheden door burgeroorlog. Dou- rme verklaarde dat de anse regering in samen- h met de VN nu al plan- et maken om de nood jaar te lenigen, idiase reserve-politie is ten noorden van Cal- i pgeroepen in verband 'en, die zijn uitgebroken oedende Indiase burgers agerende Oostpakistaan- i telingen. Meer dan tienduizend Oostpakista- ni's zouden met cholera op bed lig gen. Cholera pleegt 70 procent van de patiënten in de dood te voeren, tenzij zeer snel wordt geholpen met zoutop lossingen en andere medicamenten. Gisteren is bekendgemaakt dat cho lera is geconstateerd in een tijdelijk kamp aan de rand van Calcutta. Daar zijn 23 mensen gestorven, hoofdzake lijk zuigelingen en bejaarden. Het wordt echter niet uitgesloten geacht dat zij door ondervoeding en uitput ting zijn omgekomen. Nieuw kamp Bij het vliegveld Dum Dum, vlak bij Calcutta wordt een nieuw kamp ingerioht dat aan 20.000 mensen on derdak moet bieden. Deze mensen slapen nu in de open lucht, vaak in de modder en de stromende regen als gevolg van de moesson. Opvallend in de kampen rond Cal cutta is de bijna totale afwezigheid van jonge vrouwen. „Ik heb ze hier niet gezien en er zitten hier toch 40.000 mensen" zo vertelde het hoofd van het Sahara Kamp, bij de lucht haven van Calcutta. De man, Roy Chowdhurry. meent dat de jonge vrouwen, in Oost-Pakistan door 't le ger uit de vluchtelingen stroom zijn genomen. Wellicht om als leger-pros- tituee te fungeren. Een aantal vluch telingen hebben het oppakken van hun jonge vrouwelijke familieleden bevestigd. Maar vele ander Oostpa- kistani's weten helemaal niet wat er van hun verwanten in Oost-Pakistan is geworden. Hulp (AFP) Het communi- 3e NAVO vorige week aan jan haar ministersconferen- tabon heeft uitgegeven, be- lere opheldering", zo heeft mderminister van buiten- len, Semjon Tsarapkin, gis- verklaard na een onder- De Hoge Commissaris van de Ver enigde Naties voor de vluchtelingen heeft verklaard dat nu in totaal meer dan 17 miljoen dollar is toegezegd voor hulp aan de vluchtelingen in In dia. De jongste toezeggingen kwamen van Japan: 2,5 miljoen dollar; Enge land. 1.8 miljoen; Frankrijk 433.000; Cyprus 4880 en Nederland 423.700 dollar. (1,5 miljoen gulden). De Indiase Hoge Commissaris in Australië heeft gezegd dat het ko mende halfjaar bijna 2 miljard gul den nodig zal zijn om de vluchtelin gen te kleden, huisvesten en eten te geven. In New Delhi is gisteren een mili taire missie uit de. VS aangekomen om een massale luchtbrug op te zetten voor het vervoer van vluchtelingen uit Oost-Pakistan. Ook de Sowjet- Unie heeft toegezegd vliegtuigen voor het vluchtelingentransport te sturen. Het is de bedoeling de Oostpakistaan se vluchtelingenconcentraties in India uit te dunnen door hen naar nieuwe kampen over te brengen in andere deelstaten, zoals de staat Assam in het noordwesten van India. Bankbiljetten In Pakistan worden op het ogenblik alle bankbiljetten van 100 en 500 roe pees uit de circulatie genomen. Alle bankbiljetten met opdrukken als „Bangla Desj" en „Joy Bengal" (lang leve Bengalen) zijn ongeldig ver klaard. De regering ''Jachja Khan •heeft deze maatregel genomen omdat in de burgeroorlog enorme bedragen zijn geroofd. De buit wordt geschat op 400 miljoen tot 600 miljoen roe pees. (Zie ook elders in deze krant). UTRECHT De 30-jarige geschei den huisschilder H. L. uit Putten heeft in de nacht van 13 op 14 mei j.l. de 48-jarige Utrechtse prostituee Johanna Wever-Hofman om het leven gebracht. De man werd na een intensief en tijdrovend onderzoek van de Utrechtse recherche maandag j.l. aangehouden. Hij heeft in de af gelopen nacht een bekentenis afge legd. Het motief van de moord is nog niet duidelijk. De huisschilder, die een blanco strafregister had, bekende dat hij. nadat hij de vrouw had gedood, te voet naar het Utrechtse stations is gegaan, waar hij een taxi uit Putten •bestelde, die hem naar huis reed. Hij hal al eerder bezoeken gebracht, aan de Utrechtse rosse buurt aan het Zandpad. Eerzucht kijkt, als een berg stroom, nimmer om. BEN JON SON Mag ik binnenkomen en met Tom spelen Zou en maan 10 juni zon op 4.21, onder 20.59; maan op 22.56, onder 4.59; 16 juni L.K. Hoog water Hoog water, 10 juni: Rotterdam le getij 5.19, 2e getij 17.41; Sche- veningen 3.46-16.14; -Vlissingen 2.31-14.50; Haringvliet a. d. Zee zijde 4.16-16.43. IIH WWmmWt Een depressie boven de ingang van het Kanaal verplaatst zich de komende 24 uur in de rich ting van de Alpen. Omdat tege lijkertijd bij ons de wind naar oostelijke richtingen draait, komt er een einde aan het sombere weer van de laatste dagen. Met de oostelijke winden zal drogere lucht worden aangevoerd. Hier door zal het donderdag, vrij zon nig zijn, maar in de polaire lucht zullen de maximumtemperaturen in het algemeen niet boven de 20 graden komen. Strandweer Ook morgen nog koel met een zwakke tot matige wind tussen noord en oost. AF en toe een zon netje, maar over het algemeen nog zwaar bewolkt. Overwegend droog. Temperatuur 15 a 16 gra den, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Langzaam wat stabieler met wat meer opklarin gen. Barometerstand: lieden 10 uur 75,6 cm (1008 millibar), stabiel. Ongeveer dertig verpleegsters, afkomstig uit het gehele land, hebben gistermiddag bij de Rus sische ambassade, in Den Haag getracht, drieduizend handteke ningen af te geven, tegelijk met een petitie, waarin de vrijlating van de joods-Russische verpleeg ster Ruth Alexandrowitch werd geëist. Ruth Alexandrowitch werd tot een jaar dwangarbeid veroordeeld op grond van een poging tot het kapen van een vliegtuig. Een der woordvoer ders der ambassade kwam naar buiten en zei, zoals dat reeds eerder is gebeurd, dat de ambas sade de handtekeningen niet in ontvangst mocht nemen, omdat zij zich niet in de binnenlandse politiek in Rusland mogen men gen. Naar gisterochtend be kend was geworden, lijdt Ruth Alexandrowitch momenteel aan een nierbekkenontsteking en aan astma. sac bev(^e Britse minister van bui- 'zaken, Sir Alec Dou"1"- I voegde hieraan toe, da Inog niet de gewenste ver- cht 4g had verschaft, maar hij iging het standpunt van de NA- komst zal worden gepre- ijke toe] 37. zei, dat hij naar Londen ;n om de Britse regering ;te te stellen van het „pro- handhaving van de vrede id", dat op het 24-ste con- de Russische communisti- is opgesteld. J Mi V. Leid >oedig Donderdagavond kunt u ongestoord onze unieke bewonderen 4 ETAGES EXCLUSIEVE STIJLMEUBELEN BOTERMARKT 23 ssische topfunktionaris eren verklaard, dat de ie streeft naar verbete de betrekkingen met or dat land „construc- duldig" te benaderen. Informateur Steenkamp ontving gisteren de fracieleiders van KVP, ARP. CHU, VVD en DS'70. Links aan tafel, van achter naar voor: Udink, Biesheuvel en Ve rruga. Aan het hoofd van de ta fel op de voorgrond Drees jr. Te genover hem zit Geertsema. Rechts in het midden zit prof. Steenkamp, geflankeerd door twee van zijn medewerkers. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Dc spanning in Den Haag is hoog opgelopen, nu de informateur, prof. dr. P. A. S. M. Steenkamp, zyn vfjf gespreks partners een compromis-voorstel heeft voorgelegd om hun menings verschillen over het financieel-economisch beleid te overbruggen. Na zeven uur vergaderen met de informateur hebben de vijf gister avond verslag aan hun fracties uitge bracht. Ook vanochtend zijn enkele fracties bijeengekomen, voordat het overleg met prof. Steenkamp vanmid dag om drie uur werd hervat. dan ook opgemerkt dat de informa- teur de „zwarte Piet" thans in handen van de confessionelen heeft gespeeld. Ongewijzigd Met name in de confessionele frac ties worden harde noten over het compromis gekraakt. Op voorstel van mr. B. W. Biesheuvel (AR) is het ver volg van het overleg met Steenkamp, dat aanvankelijk vanochtend om eif uur was gepland, tot de middaguren uitgesteld. De drie confessionele frac ties vergaderen vanochtend door. Er werd gisteravond langdurig getelefo neerd met de demissionaire minister bovci [spraal van Sociale Zaken de heer P. Rool-< vink, lid van de nieuwe AR-fractie, die in Genève een internationale con ferentie bijwoont. Inmiddels is uit de KVP-fractie ge meld dat in die kring het compromis van Steenkamp geen kans maakt. Het zou de uitvoering van het 'KVP-pro- gramma en van het gemeenschappe lijke urgentieprogramma van de drie christelijke partijen op belangrijke onderdelen onmogelijk maken. Ook volgens minister Biesheuvel staan thans ..redelijke zekerheden over de hele kabinetsperiode" op het spel. Aangenomen kan worden, dat het compromis van prof. Steenkamp een belastingplan behelst, dat mincjer am- biteus is dan in zijn oorspronkelijke memorandum wordt aangegeven. Zoals gemeld, hebben VVD en DS'70 tegen dit -onderdeel van het memo randum bezwaren aangevoerd, die in Den Haag als onoverkomelijk werden opgevat. Ingewijden houden het voor mogelijk, dat prof. Steenkamp heeft voorgesteld slechts de helft in te hou den van de meeropbrengst, die in de loon- en inkomstenbelasting zou wor den verworven door de stijging van het nationaal inkomen (de zogenaam de reële progressie) Deze reële pro gressie kan op 1,2 pet. over vier jaar getaxeerd worden. Dr. Drees heeft la ten weten dat hij slechts de helft van dit percentage, namelijk 0.6, wil ge bruiken. Wanneer prof. Steenkamp in zijn compromis dit percentage zou hebben aangehouden, zouden in elk geval belangrijke onderdelen van het confessionele programma na de mati gingsperiode in 1972 en 1973 niet kunnen worden uitgevoerd. In dat geval zouden het niet WD en DS'70. maar de confessionele partijleiders moeten zijn, die neen tegen prof. Steenkamp zouden moeten zeggen. In politieke kringen werd gisteravond De fractieleider van de WD. mr. W. J. Geertsema, was gisteravond ais eerste klaar met het overleg met zijn fractie. Hij had machtiging gekregen door te gaan met de onderhandelin gen. Hij taxeerde de kans op slagen van de informatiepoging op vijftig procent, al voegde hij hieraan toe dat wanneer over de financieel-economi- sche problematiek een accoord wordt bereikt „onze litanie van bezwareh" nog ongewijzigd op tafel blijft liggen. De andere fracties vergaderden tot diep in de nacht door. Algemeen wordt aangenomen dat de onderhan delingen van vandaag in een beslis send stadium zijn aangeland. Van onze soc.-cconomische redactie DEN HAAG Het "Verbond van Nederlandse Ondernemin gen zou „zeker niet tegen" zijn, als de algemene loonmaatregel zou worden ingetrokken, mits ook de prijzencalculatiebeschik- king verdwijnt. Dit verklaarde de voorzitter van het VNO, drs. S. C Bakkenist, gister avond. Hij voegde daaraan toe, dat ook bij intrekking de loonmaatregel wel degelijk zin heeft gehad, met na me ten gunste van de gewenste mati ging in het eerste halfjaar van 1971. „De loonstijgingen zijn in die periode beperkt gebleven tot vier procent (op jaarbasis 3,75 procent). Dat is aan zienlijk minder daa de 8,75 procent, die er op jaarbasis uitgekomen zou zijn zonder loonmaatregel", aldus drs. Bakkenist, die meedeelde dat men zich ook binnen de SER beraadt over wat er zou moeten gebeuren, indieo de loonmaatregel tussentijds zou wor den ingetrokken. Of er op dit punt een aanbeveling uit de bus komt, is nog onzeker. Wel streeft de SER nog steeds naar een. unaniem advies over het loon- en prijsbeleid en over het totale con- junctuurpolitiek instrumentarium, waarbij het voorshands vooral zal gaan om maatregelen, door middel waarvan in 1972 „orde op zaken" kan worden gesteld. Overeenstemming is bestuursleden van het VNO, het ac tieprogramma van de vakbeweging „wordt gehanteerd als een bijbel". In verband met de wens een unaniem advies te bereiken, is de SER-verga- dering van 18 juni uitgesteld tot 25 juni. Samenwerking Over de kwestie van de financie ring van vakbondsactiviteiten werd gezegd, dat het VNO evenals, zoals wij gisteren meldden, het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond er voorstander van is, dat de ongeorga niseerde werkers aan de vakbondsac tiviteiten In het algemeen belang meebetalen, door bij de cao-onder handelingen een deel van de loon ruimte beschikbaar te stellen voor bijdragen aan vakbonden. Achter de schermen werken de werkgeversorganisaties aan een plan in die richting, in nauwe samenwer king met de Algemene Werkgevers Vereniging, die reeds maandenlang met de industriële vakbonden onder handelt over verbetering vavi de be staande regeling, die voorziet in een bijdrage uit de ondernemingökas van vijftien gulden per vakbondslid per jaar. Hulpverleniiigstrein voor Duivendreclit liad uur vertraging Van onze parlcmcntsredactie DEN HAAG De hulpploeg, die eerste Pinksterdag moest uitrukken naar de spoorwegramp in Duiven- drecht (bij Amsterdam) heeft onge veer een uur moeten wachten voor de altijd gereedstaande trein kon ver trekken. Reden: de machinist van de ongevallentrein was op het fatale ogenblik ingezet voor .een pendel dienst. Dr. ir. A. P. Oele, lid van de Twee de Kamer voor de PvdA informeert schriftelijk bij de staatssecretaris van verkeer en waterstaat naar de toe dracht. Hij vraagt met de directie van de NS te bespreken of kan wor den voorkomen dat in de toekomst de hulpverlening bij ongelukken door dergelijke gevallen wordt vertraagd. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Nederlandse in dustrie zal in de komende jaren tien tot twaalf procent (dat is ongeveer één miljard gulden) per jaar extra moeten investeren, om nieuwe appa ratuur "schoon" te laten produceren. Deze raming van het Bureau Mi lieuhygiëne van de Raad van Neder landse Werkgeversverbonden werd gisteren bekendgemaakt op de maan delijkse persconferentie van het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen. De raming staat los van de kos ten van het terugdringen van de be staande verontreiniging, veroorzaakt door de aanwezige industriële instal laties. 1 fcpabrfWwa Stuur mi| ol» ttgtoprMtati* d* moet u óók doen vul de bon maar in! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1