1ICHELS OP AVONTUUR Taak voor papiergroothandel wel degelijk van betekenis Hermes DVS gezond door sober beleid iets boven begroting lösta Pettergson in rose leiderstrui i snel i Als ik mcinager-coach bij Ajax was geworden, ZOU Geen volksstemming Krcmt moet economisch gezond zijn dat een taak voor mijn leven zijn geweest over toetreding Engeland tot EEG Eerste kwartaal Wegener ranse zeeman 'onder trein Ivromaan in )riebergen >eff weer toe Ton voor PEC van Zwolle >S door deze krant veel weten: I geen lange stukken Voorzitter Manus Stolk: Israël vraagt VS weer wapens BOEKENHOEK Bettie Stöve drie maal op Wimbledon 15 WOENSDAG 9 JUNI 1971 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Rinus Michels heeft een avontuurlijke inslag, trainer van Ajax „Ik ben nu dus, om eens een woord te gebrui- dat we de laatste tijd nogal veel tegenkomen, demissionair- iner" heeft die kant van zjjn karakter de laatste jaren op het itbalveld voor een aanzienlijk deel tot ontplooiing kunnen bren- i. Maar gisteren kondigde hjj toch aan dat hij nu wel eens wat an- s wil. Hjj is 43 jaar en wijst op Elek Schwartz die twintig jaar Ier is en een kontrakt heeft getekend bij Sparta. En Michels wil ;t dat Ajax op den duur een soort FC Michels wordt, dat hij een lik meubilair wordt van de club uit De Meer. ïrrassend bij het ontslag van Ri- Michels is alleen de reden die hij eft. Algemeen werd aangenomen, als hij weg zou gaan bij Ajax hij maar om een reden zou doen: hij niet de positie krijgen die hij ieert. hij zou geen manager-trai- worden van Ajax. En juist op dat waren Ajax en Michels de afge- n weken geheel tot overeenstem- gekomen. Michels: „Ik ben ze- jaar bij Ajax geweest. Een taak canager-coach zou een bekroning van mijn verblijf bij de club. over waren door Ajax goede tellen gedaan. Een trainer praat ^ers precies zoals de spelers graag B de centen. Met de Ajax-voor- n zou ik erg blij zijn geweest, k zou zijn gebleven. Waarom ga an toch weg. Ik heb een avon- lijke inslag. Ik heb heel lang over zaak nagedacht, maar ik heb iidag de knoop toch maar doorge- Voor mij is dit een heel moeilij- islissing geweest. Maar als ik in- lad als manager-coach bij Ajax gebleven, dan zou dat bijna een voor het leven zijn geweest. Dan je niet zo makkelijk meer weg st daarvoor heeft Michels angst, zijn talenten ook wel eens in van een andere club stellen, il hij aan Ajax zeer verbonden takt. Nu wil hij echter een jaar [een va banque spelletje gaan want een nieuwe club heeft niet gevonden. „Het avontuur ilemaal zijn verdwenen, als ik id jaar hier weer zou zijn. wil ik weg. En hoe dat af- dat is nou echt avontuur. Ik nu kiezen; ik wil graag bij een ilandse vereniging trainer wor- Andere ervaringen op gaan ik een kans wil maken in litenland dan is het nu. We met Ajax de Europa Cup ge le ben bij Ajax begonnen gn ik er. Ik ga op avontuur". Michels is het geen avontuur risico's.Hij heeft, zo zegt hij, en enkele aanbieding gehad, jaar zonder werk houdt inder- [risito in, maar ik ken het voet- 'it. Dat is even riskant. Een ECHT De Franse zeeman Marie Rossi is vanochtend om over acht op het station Ede- ngen, toen hij op de al rijden- bltrein Utrecht-Arnhem wilde sn, tussen de trein en het p.?r- vallen. Zijn voet werd verbrij- )e Fransman was tijdens de het station uitgestapt om Kof- halen. Toen hij met de koffie wam begon de trein al te rij laar hij probeerde toch er rog Tbringen. Hij is naar het streek- liuis in Bennekom gebraent, I zijn voet waarschijnlijk zal worden geamputeerd. trainer wordt toch ook makkelijk het bos in gestuurd. Ik begrijp wel dat het niet zo eenvoudig voor mij zal zijn een club te vinden waar ik kan werken zoals ik dat bij Ajax heb ge daan. Een buitenlandse club, in Spanje of in Italië trekt mij wel aan. Daarnaast, zou ik het echter ook niet zo gek vinden om nu eens niet vanaf de tribune wereldkampioen schappen bij te wonen. Er is echter nog geen belangstelling voor mij ge weest. Ik denk dat iedereen er van uit is gegaan, dat ik wel bij Ajax zou blijven. Maar ik heb wel eens meer beslissingen genomen die gek werden gevonden. Toch zal men het moeten accepteren dat ik vertrek. Als je een maal in het schuitje zit, kom je er niet meer zo makkelijk uit. Ik heb mezelf eruit geworpen. Ik moet he laas blijven zeggen dat ik wègga. Als ik een gezin met kinderen had, had ik het niet gedaan. Maar nu, na sa menspraak met mijn vrouw, heb ik toch besloten deze stap te zetten." SUCCES Rinus Michels heeft met Ajax het grootste succes behaald in het toer nooi cm de Europa Cup. Twee jaar geleden werden de Amsterdammers in de finale verslagen, dit jaar won Ajax de forse beker Daarmee heeft Michels een hoogtepunt bereikt. Bui ten de strijd om de wereldbeker ligt er voor hem geen nieuw terrein braak. Bij Ajax zou Michels alleen kunnen werken aan een imponerende reeks herhalingen. Met de kans dat het werk van zeven jaar op korte termijn afbrokkelt. Vertelde Rinus Michels: Ik ben niet bang voor de toekomst van Ajax. Als ik bang voor de toekomst ben geweest, dan was het wel aan het einde van het vorige seizoen. Toen zag ik het allemaal somber in. Door de vakantie ben ik toen wat rustiger geworden, maar de start in dit seizoen was toch ook niet bepaald imponerend. Bij de eerste wedstrijden zag het er niet zo best uit, wat het uiteindelijk geworden is, mag dan een wonder heten. Als er ooit een elftal rijp is geweest voor de toekomst dan is het wel het team dat Ajax nu heeft. We hebben te maken met een zestiental dat volledig op eigen benen kan staan". De "spelers zijn gistermorgen als eersten door Michels op de hoogte ge bracht van zijn besluit. „Ik had het BERGEN De pyromaan die fegelopen weken in Driebergen jele malen brandjes heeft ge- (mder meer in enkele schuur- merhuisjes en auto's, is in de Jan dinsdag op woensdag ver- Ijk opnieuw aan het werk ge- de bergruimten van vrij I flatgebouwen aan de Groen- »ak omstreeks half twee na- ■tegelijkertijd brand uit. Beide Tnten, waarin fietsen, kinder- I e.d. avn de bewoners ston- i geheel uitgebrand. Van onze sportredactie AMSTERDAM De Zwolse eerste divisie-club PEC krijgt van de ge meente Zwolle voor het komende sei zoen een subsidie van een ton. De Zwolse gemeenteraad, die dit met 26 tegen 6 stemmen besloot, heeft aan de subsidie de voorwaarde verbonden dat PEC een splitsing tot stand brengt tussen de amateur- en de se- miprof-sectie. De semiprof moet dan gaan spelen onder de naam FC Zwol le. Go Ahead heeft naast Oeki Hoeke- ma (die naar PSV gaat) nog drie spe lers op de transferlijst gezet. Het zijn de vorig jaar van Telstar overgeko men Dick Beek, Jan Smid en Gerrie de Winkel. De twee laatstgenoemden zijn (nog) niet akkoord met het hen door Go Ahead voorgelegde contract. Beiden willen als ze niet tot over eenstemming komen terug ndar het amateurvoetbal Gerrie de Winkel naar Xerxes, Jan Smid naar Hooge- veen. Go Ahead heeft de 21-jarige Jan Smid bericht aan een dergelijke overgang geen medewerking te zullen verlenen. Dat houdt in, dat hij twee jaar niet zal kunnen voetballen. ;ADE (ANP) Na tien jieeft de Ronde van Italië een nieuwe leider. De Claudia Michelotto, die chtste etappe van de Giro [leiderstrui van zijn Jand- Aldo Moser overnam listeren in Falcade, aan- ats van de achttiende icot aan de Zweed Gös- ersson laten. Het is de laai dat een Zweed de rangschikking van de Ital aanvoert, ptto, al ontmoedigd doordat ndag met een minuut werd moest lossen toen een aantal concurrenten in de slag gin- r ""endien kwam hij nog te val- e afdaling na de laatste col. kwam de Italiaan bijna tien ml na de winnaar in Falcade viel pas in de slotfase Voor de beklimming van Valles maakten Gimondi, ;el, Gösta Pettersson en en vergrootten regel- matig hun voorsprong. Gimondi greep de etappezege in de eindsprint. Op de vierde dag van de Ronde van Oostenrijk hebben de renners van het gastland hun slag geslagen. Ten koste overigens van de Neder landers, die zowel in het algemeen klassement als in de ploegenrang- schikkiog, ver werden teruggewor pen. Cees Priem, tweede achter de Oos tenrijker Roman Humenberger op slechts twee seconden, ging precies 21 minutën na het Oostenrijkse trio Mit- teregger Humenberger Stein- mayr in Lieoz over de meet. De win naar van Olympia's Ronde zakte daardoor tot de 28e plaats in de alge mene rangschikking. Ook Jo van Pol en Frits Schür maandag nog zesde en zevende verloren aanzienlijk. In het ploegenklassement, waarin Ne derland eveneens met twee seconden achterstand tweede was achter Oos tenrijk, bezet het team van Priem nu maar ee».i zesde plaats. Het Oostenrijkse trio ging met een voorsprong van 4 minuten 27 secon den in Lienz door de finish en voert nu met een comfortabele voorsprong het algemene klassement aan. LONDEN (AP) De Britse re gering heeft een voorstel van een lid van het lagerhuis om door een volks stemming te laten beslissen of Groot- Brittannië al dan niet tot de EEG moet toetreden verworpen. In het antwoord wordt erop ge wezen, dat de Britse politieke en par lementaire demokratie al eeuwen daarop is gericht, dat het volk zijn belangen in handen legt van de par lementsleden, de het zelf heeft ge kozen. Als de regering een besluit gaat nemen over het toetreden dan is dit niet de eerste belangrijke van die aard in de geschiedenis. Nog nooit heeft men zijn toevlucht gezocht bij een referendum, aldus het antwoord. APELDOORN Het bedrijfs resultaat over het eerste kwar taal van 1971 is bij Wegener's Courantenconcern iets hoger uit gevallen dan was begroot. Voor het gehele jaar verwacht Wege ner, zoals al was aangekondigd, een verbetering van de winst. In de jaarvergadering deelde direc teur G. Spanhaak mee dat omzet en resultaten over de eerste drie maanden van dit jaar waren meege vallen. De omzet steeg met 20 (10) ten opzichte van het eerste kwartaal van 1970. Voor het hele jaar wordt op een omzetstijging van 17 (14,9) pro cent gerekend. Tot de omzetstijging hebben vooral de drukopdrachten van derden en de omzetten van twee nieuwe bedrijven, de boek- en offset drukkerij en het reprocentrum Apel doorn bijgedragen. Over de advertentieopbrengsten van de bladen liet de heer Spanhaak zich minder positief uit. Zij waren in het eerste kwartaal in overeenstem ming met de begroting. Aan een voorspelling durfde de directie zich niet te wagen. Over 1971 wordt we derom een bijdrage uit de STER-pot verwacht van 52.000. Dat is 250.000 minder dan het bedrag over twee ja ren dat ten gunste van de exploitatie over 1970 was gebracht. Dit verschil zal evenwel in het komende jaar door een verbetering van het resultaat worden gecompenseerd. INVESTERINGEN De investeringen in bedrijfsmidde len zullen ruim binnen het bedrag van de afschrijvingen blijven. „Doch bij de huidige beweging in de kran tenwereld is het niet uitgesloten", al dus de heer Spanhaak, „dat geïnves teerd zal worden in overnemingen." Ook ten opzichte van samenwerking met andere bedrijven blijft Wegener zich positief opstellen. President-commissaris ir. A. J. van Brero stond in zijn openingswoord stil bij de huidige moeilijkheden in de dagbladwereld. Hij vond het ver standig voor Wegener om bij de plan nen en vooruitzichten geen rekening te houden met de mogelijke gevolgen van de door de Commissie-Rooy inge diende steunvoorstellen. „Een kran- tenbedrijf is een onderneming zoals elke andere, ook al heeft het zekere culturele aspecten. Een gezonde eco- onmische, d.w.z. winstgevende basis blijft noodzakelijk." Zonder te bou wen op verwachtingen omtrent over- heidssteum, toonde de heer Van Bre ro zich optimistisch over de vooruit zichten bij Wegener. eerst maandagavond na de jaarlijkse visdag willen doen. Maar er waren al een paar spelers vertrokken toen ik het tegen twaalf uur bekend wilde maken. Ik heb niet graag dat de spe lers iets uit de krant te weten moeten komen. Daarom heb ik er toen even mee gewacht. Hun reaktie toen ik het bekend maakte? Ja, ik kan niet zeg gen dat ze me op de schouders heb ben genomen". 1 BRAND Ajax zal op korte termijn op zoek moeten gaan naar een opvolger voor Rinus Michels. Vertelde Jaap van Praag: ..We hebben de spelers toege zegd dat het bestuur snel stappen in die richting zal ondernemen. We heb ben de spelers gezegd vertrouwen in de toekomst te hebben. De man die we zoeken hoeft niet meteen mana ger-coach te worden, zoals we met Michels overeen waren gekomen. Maar het kan wel. We zullen op korte termijn een capabele man moeten vinden". Wie dat zal gaan worden kon gis termiddag door Ajax'voorzitter Van Praag nog niet gezegd worden. Be kend is wel dat al eerder in het afge lopen seizoen besprekingen zijn ge voerd tussen Ajax en Joop Brand. Hij is op het ogenblik zonder werk, nadat hij door DWS vroegtijdig van zijn kontraktuele verplichtingen is onthe ven. Joop Brand heeft wel een kontrakt getekend bij het gedegradeerde Haar lem, maar Brand had daarin eisen gesteld waaraan Haarlem, nu EDO zich van het fusie-front heeft terug getrokken niet kan voldoen. De mo gelijkheid is daarom niet uitgesloten dat Joop Brand opnieuw met Ajax zal gaan praten. AMSTERDAM De taak, die de papiergroothandel in Neder land heeft te vervullen is wel degelijk van betekenis. Dit niet alleen voor nu, maar ook voor de komende tijd, zo merkte drs. A. W. Oudewater, president-direc teur van Bührmann-Tetterode, op in de jaarvergadering. Hij zei dit in antwoord op de vraag van een aandeelhouder die zich af vroeg, of door de vrij belangrijke concentraties aan de afnemerkant (drukkerijen) de groothandelsfunctie niet wordt uitgehold. Volgens drs. Overwater, moet men zich niet verkij ken op ihet aantal grote drukkerijen. Op een totaal aantal van 2000 in ons land zijn dit er maar zeer weinig. De vennootschap heeft op de markt voor hygiënisch papier een zeer re delijk aandeel. Er wordt naar ge streefd deze positie via Celtona-Nefa in de toekomst nog verder te verbete ren. Daartoe zijn zeker mogelijkhe den aanwezig. Van de toetreding van Engeland tot de EEG verwachtte drs. Overwater een geringere invloed voor de papierindustrie en de handel in papier op het continent dan van een eventuele toetreding van de Skandi- navische landen. Wat de situatie van het ogenblik in Van onze speciale verslaggever SCHIEDAM De botte bijl waarmee het sectiebestuur be taald voetbal en de FBO de sa nering van het professionele voetbalbedrijf in Nederland ge stalte hebben gegeven, maken de instandhouding van het prof voetbal voor de slachtoffers praktisch tot een onmogelijke zaak. De clubs, die niet tot de overblij vende 38 behoren, missen met uit zondering van de Volewijckers be halve de noodzakelijke steun uit de subsidie-pot ook nog de sportieve prikkel om door te gaarj met de com petitie. Voor hen immers is er geen ander perspectief dan het spelen van een dubbele competitie, waaraan geen promotie naar de eerste divisie ver bonden is. Tegen deze gang van zaken willen de gedupeerden gerechtelijke stappen ondernemen tegen de KNVB. Op ini tiatief van het Apeldoornse AGOVV komen de clubs vanavond in Utrecht bijeen om zich over een tegenactie te beraden. Hermes DVS, Gooiland, AG OVV, ZFC, RCH, Limburgia en Sportclub Drenthe zullen er in ieder geval bij zijn. N0AD beraadt zich nog over de vraag of zij niet vrijwil lig zullen besluiten te fusioneren of terug te keren naar het amateurvoet bal, een daad waarin ze al werden voorgegaan door het Haarlemse EDO (definitief) en het Bredase De Baronie (vrijwel zeker). Onaanvaardbaar Bijzonder bitter zijn de sanerings maatregelen voor die clubs die via een uitgekiend beleid de debet- en de kreditzijde van de balans pijnlijk nauwkeurig in evenwicht hebben ge houden; een prestatie waar veel ere divisie- en de meeste eerste-divisie- clubs niet aan kunnen tippen. Voor Manus Stolk, de 53-jarige voorzitter van het Schiedamse Hermes DVS, is het criterium dat de financiële com missie van de FBO heeft gehanteerd (welke functie vervult de club in de passieve recreatie), onaanvaardbaar. Stolk: „Toen een financiële commissie van de FBO de opdracht kreeg na te gaan welke clubs er moesten ver dwijnen, had ik nog het volste ver trouwen in de goede afloop van de zaak. Ik mag dan toch immers aanne men dat de financiële positie van de clubs een zeer belangrijke factor zal zijn en daarna het bestuursbeleid en de sportieve verworvenheden. Wat dat betreft zijn wij bedrogen uitgeko men". Manus Stolk heeft juist voor het behoud van de gezonde financiële po sitie van zijn club uiterst zorgvuldig gewaakt. Toen hij vier jaar geleden de voorzittershamer van de Schie damse club ter hand nam, voerde hij in zijn wapen drie elementen, die tij dens ziijn bewind onverbrekelijk met elkander verbonden bleken: sober heid, sfeer en desondanks een zo hoog mogelijk spelpeil. Manus Stolk: „ik kan niet anders zeggen dan dat de opzet volledig is geslaagd We hebben daarbij de spe lers niet in het ongewisse gelaten. Ook zij wisten precies waar zij aan toe waren met onze soberheid. We hebben steeds met een voordelig sal do gedraaid. En toen kwam die sane- ringslijst". Hermes DVS neemt op die lijst een weinig benijdenswaardige ere plaats in: derde; even hoog als de Schiedamse club op de competitielad der stond op het moment van afkon diging. De weinig florissante bezoe kersaantallen uit het verleden hebben Hermes zo een hoge positie op de lijst van te saneren clubs opgeleverd. Voorzitter Manus Stolk: „Er is ook praktisch geen rekening gehouden met de sterk stijgende tendens in de bezoekersaantallen. Dit jaar is onze recette verdubbeld. Maar dat speelt geen rol bij de FBO en KNVB, even min als onze vierde plaats op de eindstand en het feit dat wij volko men schuldenvrij zijn. Manus Stolk wijst ook op een brief die Hermes heeft gekregen van de KNVB waarin gesuggereerd wordt dat promotie uit de tweede divisie ook het komend seizoen mogelijk blijft: „Die brief is een overweging om zeer zeker bij een mogelijk proces te be trekken". De vroegtijdige publikatie van de saneringslijst heeft op de prestaties van de spelers een deprimerende uit werking gehad. Stolk: „Na de publi katie verloren wij drie wedstrijden achtereen en scoorde onze voorhoede geen enkel- doelpunt. Het directe ver band met de publikatie van de sane ringslijst is niet te bewijzen, maar het is in ieder geval wel een aanwij zing". De maatregelen, die het sectiebe stuur betaald voetbal vrijdagavond heeft afgekondigd noemt Manus Stolk de doodsteek voor de overblijvende clubs. „Het is zoveel alsof de KNVB wil zeggen: bloeden jullie maar dood. Een competitie met een stuk of acht clubs waarbij er niets op het spel staat, heeft uiteraard niets om het lijf. Het wordt dan een vrijblijvende vriendschappelijke partij tegen ver enigingen die er al evenmin zin in hebben als wijzelf". S pelers ka pit aal Voorzitter Manus Stolk die gister avond met zijn bestuur in conclaaf is gegaan om de jongste coup van de KNVB te bespreken, heeft over de afwikkeling van de hele zaak zo zijn eigen gedachten: „Als wij inderdaad gedwongen worden om in een rest groep zonder enig perspectief te gaan spelen, zit er echt niets ander op dan dat wij teruggaan naar de amateurs. Dat zal ons wel centen kosten want er zijn natuurlijk spelers die bij een eventuele terugkeer naar het ama teurvoetbal nog bij ons zijn en dan voor de simpele som van 3.000 gulden naar een profclub gaan. De vereni ging verliest dan heel wat aan spe lerskapitaal Daar staat niemand bij stil". de papierindustrie aangaat merkte hij op, dat de marktverstoring (gevolg van een schoksgewijze vergroting van de produktiecapaciteit) dit jaar nog niet tot het verleden zal behoren. In Nederland toont de afzet en het ver bruik van papier weinig groei door de conjuncturele remmen in ons land. Het ligt in het voornemen dit jaar het proces van concentratie van bij kantoren cn sub-magazijnen op ccn hoofdzetel voort te zetten. Gedacht wordt daarbij aan magazijnen en kantoren in Groningen, Utrecht, Eindhoven en Rotterdam. Okker in Bristol langs Mark Cox BRISTOL (Reuter, UPI) Tom Okker heeft gisteren de derde ronde bereikt van proftoernooi in Bristol. Hij versloeg de Brit Mark Cox met 60, 62. Niki Pilic, evenals Tom Okker en El Shafei door de ILTF geschorst, behaalde een verrassende overwinning op John Newcombe. Pi lic won in de eerste ronde met 98 6—4. Mike Davies, manager van Lamar Hunts profgroep, heeft de internatio nale federatie laten weten dat Okker, Pilic en El Shafei een gegronde reden hadden niet aan de Franse kampioen schappen deel te nemen. Okkers vrouw lag toen in het ziekenhuis, het dochtertje van El Shaffei was ziek en Pilic kampte met een rugblessure. Basil Reay, secretaris van de ILTF, heeft al laten doorschemeren dat de schorsing wellicht reeds eind deze week wordt opgeheven. Jan Hordijk heeft in een toernooi in Beckingham (evenals in Bristol op grasbanen gespeeld) de derde ronde bereikt. In de eerste ronde had hij een bye, daarna versloeg hij de Zuidafri kaan Briscoe met 86, 46, 63. In de derde ronde verloor hij van de sterke Amerikaan Stan Smith (62, 62). Nationaal kampioen Fred Hem mes werd in de eerste ronde uitge schakeld door de Zuidafrikaanse ve teraan Derek Schroeder: 46, 26. JE7RUZALEM (AFP/Reuter) De Israëlische premier, mevrouw Golda Meïr, heeft vandaag een beroep ge daan op de Verenigde Staten Isrël onverwijld te voorzien van nieuwe wapens in het bijzonder vlieg tuigen om het door de Russische wapenleveranties aan Egypte ver stoorde militaire evenwicht te her stellen. Mevrouw Meïr zei dit in een poli tieke verklaring die zij In de Knes- seth het Israëlische parlement aflegde naar aanleiding van het nieuwe defensieverdrag tussen de Sowjet-Unie en Egypte. De hoeveelheid wapens en de ver schillende soorten die de Sowjet-Unie al aan Egypte heeft geleverd en de leveranties waarin het nieuwe ver drag tussen Moskou en Cairo voor ziet, betekenen, aldus mevrouw Meïr, „een steeds grotere verstoroing van het militaire machtsevenwicht". „Is raël verwacht een blijvend begrip voor de noodzaak van wapenleveran ties door de Amerikaanse regering voor zijn defensie in het bijzonder ln de lucht en hoopt dat aan zijn verzoeken zonder uitstel gevolg zal worden gegeven", aldus de premier. s „De Meester van Maria van Bourgondië", Een getijdenboek voor Engelbert van Nas sau. Inleiding cn toelichting door J. J. G. Alexander. Bij Het Spectrum te Utrecht. In hoes. Prijs 65.-. In de Deroemde Bodleian Library te Oxford bevindt zich een kleinood van grote schoonheid, een getijdenboek, oorspronkelijk gemaakt voor Engel- bert van Nassau (Breda 1451 Brussel 1504), waarna het in handen kwam van Filips de Schone (Brugge 1478 - Burgos '506). Een aantal pagina's is met toestemming van The Bodleian Library gereproduceerd en in New - York uitgegëven onder de titel: „TTie Master of Maria of Burgundy". F. Oomes heeft dë -inleiding en de toe lichtingen bij de pagina's in het N&r- derlands vertaald. Een getijdenboek was een voor le ken bestemd gebèdenbcek. Het is bij na zeker, dat de latijnse tekst van het getijdenboek door Nicolas Spierinc is gecalligrafeerd. Van hem zijn ook de fraaie versieringen van de tekst, krullen en dier- en bloemmotieven, zogenaamde cadeaux (in het Engels: „cadels"). Op verscheidene bladzijden zijn, gevat in een sierlijk met dier en bloemmotieven geschilderd gouden kader, bijbelse voorstellingen geschil derd. De schilder en verluchter, dus niet de calligraaf, wordt de Meester van Maria van Bourgondië genoemd naar een buitengewoon mooi miniatuur, dat deel uitmaakt van het zogeheten Weense Getijdenboek en dat zich be vindt in de Nationalbibliotheek te Wenen. Het stelt Maria van Bourgondië voor, gebeden lezend. Dit miniatuur is in deze hier aangekon digde uitgave mede afgebeeld. Nauwkeurig onderzoek, waarvan in het toekje verslag wordt gedaan, geeft geen volstrekte zekerheden over de illuninator van het Getijden boek. Twee geheel verschillende stij len kan men onderscheiden. Mis schien is er behalve Spierinc èn de Mester van Maria van Bourgondië nog een derde geweest. Opvallend is het veelvuldig gebruik van het trompe l'oeil-effect, een woord dat met het Nederlandse ge zichtsbedrog niet juist vertaald is. De vertaler doet dat dan ook niet. Het bestaat hierin, dat de op de kaders geschilderde voorwerpen een scha duw onder zich hebben, zodat het schijnt of ze op de pagina liggen. Het geheel is een buitengewoon mooi boekje, dat de beschouwer tel kens weer verrast. Een waar klein ood. Ook de band is nagenoeg i- dentiek met het origineel. In goud is op groen mardijn het kantmotief (dentelle) van het origineel aange bracht. Nogmaals, een bijzonder mooie uitgave; bijna overbodig is het, te zeggen, dat de uitgave in kleur is en dat de toelichtingen uitgebreid en nauwkeurig zijn. van D. AMSTERDAM (ANP) Betty Stö ve zal als enige van de vier Neder landse dames in het tennistoernooi van Wimbledon op drie nummers uit komen. Zij speelt in het damesdub belspel met Winnie Shaw (Gbr.) en in het gemengd dubbelspel met Wilhelm Bungert (Wdl). Marijke Schaar en Ada Bakker spelen samen in het da mesdubbelspel en Trudy Walhof dub belt met Katja Ebbinghaus (WD1). Deze drie speelsters komen niet uit in het gemengd dubbelspel. Fred Hemmers en Jan Hordijk zijn aanvaard door de kwalificatietoer nooien heren enkel- en dubbelspel. Dit tweetal is samen met Betty Stöve al naar Engeland vertrokken voor het spelen voor Wimbledon nog op Queens club, dat net als de kwalifica tietoernooien voor Wimbledon, op 14 juni begint.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15