Autobiografie e weinig begrip voor het elang van goede banden indergordels moeten het TNO-keurmerk hebben Het onderwijs is niet het kind van de rekening! Personeel Utrechts ziekenhuis steelt verdovende middelen krant van formaat Bar Lev: Dit jaar geen vrede in door Sicco de Jong Midden-Oosten ntrole vóór grote vakantie Per auto door Europa Kenia vonnist verdachten van samenzwering Nelissen wil buffervoorraad van aardolie anders dan andere altijd even goed Ceausescu krijgt steun Chinezen 13 WOENSDAG 9 JUNI 1971 autoband is nog een onderge- deerd artikel. In het algemeen de honderdduizenden nieuwe nobilisten. die wij er in de laats- ren bij hebben gekregen en zullen krijgen zich niet vol de bewust van de betekenis van utoband voor een goed en veilig lik van hun auto", aldus de heer luese, voorzitter van de vereni- van bandcnspecialisten VACO. uitspraak, die hij onlangs deed, gefundeerd door consumenten- zoekingen. De band. het enige ct dat de automobilist heeft met eg, waarover hij met grote snel- voortraast, is in tegenstelling tot nen beseft, van vitaal belang. de aankoop van nieuwe banden vaak alleen maar op de prijs omdat men de kwaliteit van warte, ronde voorwerp zelden tan beoordelen. Er is in banden Bnals in auto's veel „losse 1", die de consument met lok- n aantrekt. Hieraan is te ontko- door banden van de grote mer- te kopen bij gerenommeerde edrijven of gespecialiseerde nbedrijven. De laatste groep zich al sinds 1938 in de VACO igd, maar de groei van deze or atie is van recenter datum: in telde de VACO 100 leden; thans 250 aangesloten bedrijven met .1 zo'n 400 vestigingen. rzitter Huese kondigde vorige d plannen van het departement Sconomische Zaken aan om te tot een afzonderlijk vesti- lesluit voor het bandenpechser- ïdrijf. Ook bandenreparaties in door de VACO-leden verricht daarmee zijn grotere belangen id dan alleen die van de prijs, lligheid van de auto hangt voor •langrijk deel van de kwaliteit banden af. verdient uit dit oogpunt sterke reling de banden van de auto Het egaliseren van een radiaalband om het „waggel-effect" te voorkomen. na te zien, voordat men er mee op vakantie gaat. Elk pompstation, waar men tankt, beschikt wel over een me- tertje voor de profieldiepte, die bij een lange reis tenminste 2 mm. moet bedragen. Verder mogen er geen breuken in het karkas voorkomen. Voor vertrek en onderweg dient re gelmatig de bandenspanning gecon troleerd te worden. Voor elke band bestaat in combina tie met elk automodel een bepaald aantal atmosfeer voorgeschreven, welke voorschriften door de banden fabrikant worden vastgesteld. Trou wens, ook de keuze van de banden naar merk en type hangt nauw samen met de auto, die men rijdt. Hieromtrent geeft de erkende ban denleverancier eveneens adviezen. Indien mogelijk (en meestal is het mogelijk) zijn radiaalbanden uit economische overwegingen aanbeve lenswaardig. Deze banden moeten echter extra zorgvuldig om de velg gelegd worden en goed geëgaliseerd zijn, wil men trilling in het stuur vermijden. Die trilling kan overigens ook het gevolg zijn van onbalans der wielen. De meeste bandenbedrijven beschikken daarom tevens over appa ratuur om wielen te balanceren en de voortrein van de auto uit te lijnen. Bij vervanging van de banden geldt in het algemeen de regel: een dure band is op den duur goedkoper en veiliger dan de voordeligste in prijs. steeds bestaan in Nederland /ettelijke voorschriften die het k van kindergordels verplicht Wel wordt sinds 1 januari j.l. ieuw geregistreerde auto voor- an veiligheidsgordels op beide zitplaatsen. Dit alles geschiedt reenstemming met de regels, andere Europese landen gelden. de bescherming van kinde- n minstens even belangrijke Us de bescherming van volwas die in het algemeen nog veel nig gebruik maken van auto- i. De bijdrage, welke de gordels veiligheid van inzittenden le- staat wetenschappelijk volko- ast. Zowel autofabrieken als nkelijke researchinstellingen uitvoerig met autogordels rimenteerd en nieuwe uitvoe- ontwikkeld. isultaten van dergelijke onder- ?n bij TNO in Delft hebben tot het bekende oranje keur- lat ook voor kindergordels 'oor tests en gesimuleerde :n met de proefpop ..Pinokkio" 'NO kunnen vaststellen, dat aan de heup gefixeerd moe- •den op de achterbank van de >e door TNO goedgekeurde ordels laten toe, dat het kind [gen, zitten of staan naar be- tonder dat de inzittenden voor- er zorgen over behoeven te En behalve op de bewegings- i let men bij TNO er nog op, gordels bij een aanrijding. ;.d. snel en gemakkelijk losge- unnen worden. ieciale kindergordels zijn nu zeven jaar verkrijgbaar, Dg altijd worden vele niet ge- zit jeS of stoeltjes verkocht, Tip voor de vakantie: „fasten seat beits" ofwel gordels vastmaken, een accessoire dat de Engelse fabriek Kangol Magnet in de Jaguar XJ 6 in stalleerde. waarin de kinderen niet goed vastzit ten, waaraan ze zich kunnen bezeren al is 't alleen maar bij hard rem men en waarin ze ook niet die bewegingsvrijheid krijgen, die de goedgekeurde kindergordels geven. Per kindergordel is men ongeveer vijf tientjes kwijt. Een nuttiger ac cessoire, voordat men op vakantie gaat, is nauwelijks denkbaar. Voor vakantiegangers in een aan tal Europese landen, geven we hier onder de globale benzineprijzen voor super weer en de octaangetallen van de normale en super-benzine. De voorschriften wat de verzekering be treft zijn in vrijwel alle landen uni form; alleen in Italië en verder in een aantal Oostblok-landen is WA-verzekering niet verplicht. Men moet daar dus in het verkeer nog eens extra goed op letten. Verder heeft men in alle landen, die hier onder vermeld worden, behalve een paspoort een groene kaart nodig. Ook het rijbewijs en kentekenbewijs moe ten mee op vakantie. De maximum snelheden voor auto's staan overal aangegeven: voor de caravan kan men zich uitgebreider informeren bij de ANWB. Wat de benzineprijzen betreft: in Duitsland en Zwitserland wordt aan de pompstations langs de autowegen vaak een hogere prijs berekend, dan hier is aangegeven en in Italië en Joegoslavië is het mogelijk reduktie- bonnen voor benzine te kopen. iist nlijke sn me, .00 vakantiegangers in een aantal e landen, geven we hieronder tie benzineprijzen voor super de octaangetallen van d^ en super-benzine. De voor wat de verzekering betreft vrijwel alle landen uniform; i Italic en verder in een )ostbloklanden is WA-ver niet verplicht. Men moet in het verkeer nog eens ed opletten. Verder heeft men anden. die hieronder vermeld behalve een paspoort een lart nodig. Ook het rijbewijs ekenbewijs moeten mee op De maximum-snelheden 's staan overal aangegeven: caravan kan men zich uitge- Laidejnformeren bij de ANWB. Wat teprijzen betreft: in Duits land en Zwitserland wordt aan de pompstations langs de autowegen vaak een hogere prijs berekend, dan hier is aangegeven, en in Italië en Joegoslavië is het mogelijk reduktie- bonnen voor benzine te kopen. octaangetal octaangetal prijs super uormaal-benzine super-benzine in guldens België 90-92 98- 99 0.70 Duitsland 91-94 98-101 0,65 Zwitserland 90-92 98-100 0,58 Oostenrijk 87-90 96- 98 0,57 Frankrijk 90-92 97- 98 f 0.79 Italië 85-91 98-100 f 0,94 Spanje 85-87 95- 97 0,63 Engeland 90-92 100-101 f 0,63") Skandinavië 90-94 98-101 0.65 TEL AVIV (Reuter, UPI) Generaal Haim Bar-Lev, de commandant van de Israëlische strijdkrachten heeft verklaard dat hij geen praktische kansen op vrede in het komende jaar ziet voor het Midden-Oosten. Bar-Lev voorspelde echter dat het bestand zou voortduren. Premier Golda Meir heeft in een besloten parlementszitting verklaard dat Israël, ondanks het Russisch- Egyptische verdrag bereid is de con tacten met Cairo over heropening van het Suezkanaal voort te zetten. De VS is verzocht van Cairo opheldering te krijgen over artikel acht van het ver drag tussen Moskou en Cairo, waarin wordt voorzien in Russische hulp aan Egypte. NAIROBI (AFP, Reuter) Een rechtbank in Nairobi heeft twaalf mensen veroordeeld, die ervan wer den beschuldigd op 8 april van dit jaar een staatsgreep tegen het bewind van president Jomo Kenjatta van Ke nia te hebben willen plegen. De hoofdverdachte, de legerofficier Joseph Daniël Owino, kreeg 9,5 jaar gevangenisstraf en Joseph Moega Ouma, hoogleraar aan de Makerere- universiteit in Kampala, 8 jaar. Hij zou getracht hebben van president Julius Nyerere van Tanzania steun voor de staatsgreep te krijgen. De president had dit echter geweigerd. Vier andere samenzweerders kregen eveneens acht jaar gevangenisstraf. De overige zes zijn tot zeven jaar veroordeeld. Helen Joseph heeft geen arrest meer KAAPSTAD (AP) Helen Joseph, die het langste huisarrest heeft gehad dat ooit in Zuid-Afrika is opgelegd, is gisteren in vrijheid gesteld. Alle andere regeringsmaatregelen die op grond van de wet op het com munisme tegen haar getroffen waren, zijn eveneens ingetrokken. Mevrouw Joseph ligt op het ogen blik in het ziekenhuis van Johannes burg waar zij een kankeroperatie heeft ondergaan. De 66-jarige mevrouw Joseph werd in oktober 1962 voor de duur van vijf jaar onder huisarrest geplaatst door de toenmalige minister van justitie, John Vorster, die nu premier is. Mevrouw Joseph is vroeger vice- voorzitster van het verboden Congres van Democraten geweest. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Nelissen wil het risico van onze afhankelijke positie van aardolie-leverende landen verkleinen Hij heeft een wetsont werp ingediend, dat importeurs en raffinadeurs verplicht van de belang rijkste aardolieprodukten een voor raad aan te houden ter grootte van 65 dagen binnenlands verbruik. In zijn memorie van toelichting wijst minister Nelissen erop dat aardolie gemiddeld voor 50 procent voorziet in de wereldbehoefte aan energie. Voor ons land bedroeg dit percentage in 1969 zelfs 64 procent. Onze ruwe aardolie wordt voorname lijk aangevoerd uit het Midden-Oos ten en noord- en west-Afrika. Leve ranties uit deze gebieden lopen aan zienlijke politieke risico's zoals onder meer is gebleken tijdens de Suez-cri sis van 1956 en de oorlog in het Mid- deez-crisis van 1956 en de oorlog in het Midden-Oosten van 1967. Over de verplichting om olie-voor raden aan te houden is in 1968 een EEG-richtlijn verschenen. Het nu in gediende wetsontwerp sluit op deze richtlijn aan. Toneelspeler en TV-acteur Wim van der Grijn cahallero Ed. Laurens Continental TTIER en ginds kan men vernemen dat het Nederlandse onderwijs bij de komende begroting Al eens goed moet worden bekeken indien het al niet nauw bij de kabinetsformatie is betrokken geweest. Sommige oordelen dat er krachtig dient te worden bezuinigd. Anderen betuigen dat er een stevig aantal miljoenen extra tegenaan moet worden gegooid. Derden zijn van mening dat de beschik bare middelen een doeltreffender aanwending zouden kunnen vinden en dat ook een herverdeling van die middelen op haar plaats is. De reden dat velen zich met het onderwijs bezig houden ligt voor de hand. Het loopt over meer dan een vierde deel van onze totale begro ting. Verder staat het zo dat de be hoefte aan allerlei soorten van oplei ding nog steeds toeneemt. De leer plicht zal stellig na verloop van tijd tot het achttiende jaar worden uit gebreid. Bovendien gaat het onder wijs wat behuizing en leermiddelen betreft steeds meer geld vergen. Zelfs bij sobere bouw zijn vele scho len erg kostbaar: men neme als voorbeeld de middelbare technische scholen met de daarbij behorende installaties. Zij, die over de hoge uitgaven kla gen. zijn niet georganiseerd maar oefenen invloed als kiezers. Wanneer zij het onderwijs willen besnoeien zullen zij moeten zeggen hoe ze dit denken te doen. Eenvoudiger gebou wen? Deze zijn over het algemeen zakelijk en sober. Grotere klassen? die zijn bij het kleuteronderwijs al vaak onhanteerbaar. Geen vernieu wing van leermiddelen? Nederland zou de aanslu'ting bij het buitenland missen. Inkrimping van de experi menten? Ze hebben mede de bedoe ling verlies aan tijd en energie dus aan geld tegen te gaan. Be perking van de opleidingen? Dat is nog iets anders dan een tijdelijke numerus clausus. Verlaging of al thans bevriezing der salarissen? Niet alle kiezers en heel weinig par tijen zullen zich hiertoe lenen. Noden ter vergelijking: in Nederland geldt voor normaal-benzine een octaangetal van 90-94 en voor super van 98-101. niet per liter, maar per Imp. Gallon. UTRECHT Uit de apothe ken van het Utrechtse Academi sche Ziekenhuis (SAZU) worden in toenemende mate geneesmid delen, waaronder verdovende middelen, gestolen, die door de artsen en het verplegend perso neel zelf worden gebruikt. Dit blijkt uit een brief, die de di rectie van het ziekenhuis aan de duizend personeelsleden heeft uitge reikt en waarin wordt opgeroepen ..u bewust te zijn niet alleen van uw ziekenhuistaak jegens zieken, doch tevens van uw menselijke plicht je gens degene waarmede u in samen werking deze taak verricht". Aangekondigd wordt, dat bij het ontdekken van medicijndiefstallen drastische maatregelen zullen wor den genomen. Ontslag op staande voet wordt als mogelijkheid genoemd. Bij navraag in medisch-universi- taire kringen kon men geen aandui ding geven over de omvang van de geconstateerde diefstallen. „Er wordt per kliniek een onderzoek ingesteld", aldus een woordvoerder. De diefstal len moeten in omvang zijn toegeno men. was een reactie, want enige tijd geleden was al bekend, dat tien pro cent van de artsen geregeld ver dovende middelen gebruikt. HONGKONG President Ceauses cu van Roemenië, die op het ogenblik een bezoek aan China brengt, heeft gisteren op een massabijeenkomst in Peking verklaard, dat de vriend schappelijke betrekkingen tussen Roemenië en China geïntensiveerd zullen worden. Hij zei zeer onder de indruk te zijn gekomen van de grote prestaties van Mao Tse-toeng. Premier Tsjoe En-lai van China verklaarde op de bijeenkomst dat de volkeren in alle delen van de wereld zich vastberaden verzetten tegen de machtspolitiek van de „supermogend- heden", dt term die door de macht hebbers in Peking wordt gebruikt voor de V.S. en de Sowjet-Unie. AFWIJZING van dit alles bete kent niet dat aan iedere wens tot verbetering en uitbreiding van onderwijs moet worden voldaan. Zijn de noden bij het basisonderwijs het meest nijpend? De regering heeft dit in 1970 uitgesproken. Zul len echter zij, die het algemeen voortgezet onderwijs of het beroeps onderwijs en dan speciaal dat aan de werkende jeugd goed kennen, beamen dat de toestand op de lagere scholen het meest onbevredigend is? De door de mammoetwet gevraagde onderwijsvernieuwing vraagt im mers veel dat er niet is. Bij ver scheidene technische scholen heerst een schrijnend tekort aan plaatsen. Dan is er het misverstand dat het gemakkelijk zou zijn op het weten schappelijk onderwijs te besparen. De huidige zich voltrekkende uit breidingen zijn niet berekend op de studentenmassa's die komen aangol- ven. Tot 1959 had men zich geen heldere voorstelling gevormd van wat er gebeuren ging. In de zestiger jaren holde men hoe kan het an ders achter de feiten aaniedere schatting bleek te laag, zo graag wilde de Nederlandse jeugd stude ren. De meer dan 100.000 studenten van heden zullen zich iets derge lijks treft men niet bij basis- en voortgezet onderwijs aan over een aantal jaren verdubbeld hebben. Ontwikkeling ALS TEN overvloede staat een geheel nieuwe ontwikkeling te wachten. Men zal nooit uitgeleerd raken. Het wordt studeren tot „de laatste snik", of dramatischer gezegd „tot de dood erop volgt". Zulks houdt in dat het beroepsonderwijs straks op grote sghaal zal moeten bijscholen en zal moeten herscholen. Zelfs kan het nodig zijn een geheel nieuwe stof te brengen. En dit aan volwassenen misschien aan veertig jarigen en ouder. Het is geen klei nigheid. De universiteiten en hogescholen krijgen het nog zwaarder. Zij zullen over enkele jaren drommen oud- leerlingen moeten verwerken, welke op geregelde tijd naar de college banken en demonstraties terugkeren. Een medicus die na een tiental jaren zijn kennis en kunde niet heeft op gefrist is geen beste dokter; hij die het na een twintigtal jaren niet ge daan heeft, worclt mag men des kundigen geloven een gevaar voor de volksgezondheid. Waar komt het tot dusverre te berde gebrachte op neer? Van een drastisch „hakken" in het onderwijs moet geen mens zich wat voorstel len. Wel is het goed te beseffen dat niet alles ineens kan, en dat men zich bij de uitvoering van zijn idea len beperkingen heeft op te leggen. Ook lijkt het noodzakelijk zich voortdurend de eis van een werke lijk „doeltreffende" besteding der gelden te realiseren. Natuurlijk heb ben zij gelijk die zeggen dat doel treffendheid bij het onderwijs ver schilt van de doeltreffendheid bij een fabriek; echter hier is de doel treffende benutting van financiële middelen aan de orde. Alarm schaadt IJET KAN NIET anders of vanuit de verschillende onderwijssoor ten die wij kennen worden op pak kende manier verlangens voorgedra gen. Een te alarmerend het pleit voeren kan echter schaden. Men moet binnen de kring van het onderwijs, dat zich van zijn eenheid bewust heeft te zijn tot een op elkaar af stemmen der afzonderlijke program ma's van door de regering in te wil ligen eisen komen. Wie slechts zijn eigen school, zijn eigen bond, zijn eigen faculteit, zijn eigen laborato rium voor ogen heeft, is stekeblind. Wanneer de vaststelling der priori teiten onder veronachtzaming der wezenlijke behoeften een zaak van actie en agitatie wordt, is er veel verloren. Ook in het ijveren voor zijn be langen moet het onderwijs volwas senheid tonen. Een altijd dreinend kind loopt de kans dat het anderen de keel gaat uithangen. Zelfs dreigt het gevaar dat het met het badwater wordt weggeworpen. En voor ge rechtvaardigde verlangens intredend onderwijs, dat zonder te overdrijven zegt waar het op staat, verdient ge hoor en mag niet het kind van de rekening worden. Eenzijdig door on- derwijsbeknotting het budget slui tend te maken, wordt staatkundige „mishandeling". Prof. mr. I. A. Diepenhorst

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13