,ood moet uit benzine, maar niemand zegt waarom Autobiografie lansen Vakbeweging bij werk op Europees niveau utokeus Ü"ri. Meer vrouwen willen rijbewijs Piraten gaan door met de strijd- door Sicco de Jong Eerst psychosedan luchtvervuiling in erlina L84 Schone-lucht- laboratorium Britse krant tot vorstin: laat volk delen in fortuin van Weer een paar kilometers E 35 Chauffeur kan vrij zeker tip geven in moord prostituée ZATERDAG 5 JUNI 1971 Duitse bondsdag heeft niet op een EEG-regeling ge- t, maar al op eigen initiatief ;en dat het loodgehalte van ie verminderd moet wor- !n EEG-verband wordt nog !gd om het lood uit de ben- te halen. In Amerika zijn er voorschriften voor. Ook in •landse overheidskringen t er over gesproken. in Europa op het gebied van de ervuiling door uitlaatgassen van besproken wordt, is vaak wei eer dan een echo van de emo- geladen discussies in de Ver- Staten. De Amerikanen heb- een dubbel probleem door ge- er is niet alleen langer de lijke luchtverontreiniging, maar e psychose rond die luchtver- iging. Van deze psychose heeft iustrie misschien nog wel de hinder. Het gevolg is, dat er igelen genomen worden om de deren tot rust te brengen. De rijkste daarvan is, op voorstel enry Ford II, het lood uit de e te halen. Ford kreeg bijval 1L Maar de voornaamste Ame- fabrikant van lood-dopes, ïyl Corporation van 1924 2 een gezamenlijke dochteron- ling van GM en Esso zei, auto-industrie alleen maar de men van de eigen research op e-industrie wilde afwentelen, ontwikkelde zelf een auto met celijk schone uitlaatgassen uit udende benzine, heeft als component van ben- dangrijke voordelen. Het is de ur van General Motors Re- Laboratories, Charles F. Ket- die ook de elektrische star- vond geweést, die in het be de jaren '20 lood aan de ben- evoegde om klopvaste motoren gen. Dank zij het lood kan een ;er compressieverhouding de zuigerverplaatsing in de ci- bereikt worden en dus een motorvermogen. Het lood geeft hogere compressieverhouding hjkmatiger verbranding: zon- d gaat de motor dan „kloppen" gelen". De loodtoevoeging be let octaangehalte van de ben- oe hoger dit is, hoe meer ver men uit de motor krijgt. Ver- kt het lood de motor schoner len, dan wanneer loodarme of e benzine gebruikt wordt, ideel van het lood in Amerika le al jaren met name in Ca- toegepaste katalitische na- iders er sneller door bleken ruilen. Er blijkt daarentegen zorg gerechtvaardigd over de die lood in de uitlaatgassen ze gezondheid kan opleveren, nen het oude systeem van de iche naverbrander handha- ïetgeen voor de auto-industrie akkelijkst zou zijn dan is er or te zeggen om benzine zon- d te gaan produceren. Maar geld: zullen motoren met lagere sieverhoudingen moeten ko- e méér brandstof verbruiken ook meer uitlaatgassen heb- ja! and< ielo monoxide- en koolwaterstoffen-emis sies te eisen. Hierbij en in de stik- stof-oxyden schuilen immers de meest direkte gevaren voor de volks gezondheid. Bij de Duitse voorschriften, die op 1 januari a.s. van kracht worden en een loodarme benzine vereisen, zal stellig de Duitse auto-export naar Amerika een belangrijk punt van overweging geweest zijn. Wetenschap pelijke argumenten om het lood te weren, zijn er in elk geval nog onvol doende. LONDEN (AFP) Negen van de tien Britten zijn voorstanders van de monarchie, maar acht van hen menen dat koningin Eliza beth ruim wordt betaald en de gevraagde loonsverhoging niet nodig heeft. Dat is de uitslag van een opinie-onderzoek dat de En gelse krant Daily Mirror onder zijn zes miljoen lezers heeft ge houden. De Daily Mirror wijst er op, dat koningin Elizabeth dver haar enorm persoonlijk vermogen geen belasting betaalt en dus ruim schoots voldoende moet hebben aan de uitkering van de staat. Het blad stelt de vorstin ivoor het Britse volk te laten delen in een klein stukje van dat persoon lijk fortuin, dat volgens sommige schattingen 100 miljoen pond be draagt. Net als Ford zou de ko ningin een stichting op haar naam kunnen oprichten om een deel van de rijkdom terug te ge ven aan het volk, dat het uitein delijk heeft geproduceerd. De stichting zou de bouw van een groot ziekenhuis, een school of een psychiatrische inrichting mo gelijk kunnen maken, waardoor Elizabeth werkelijk een koningin van het volk zou worden", aldus de Daily Mirror. Van onze soc.-ec. redactie UTRECHT CNV-voorzitter J. Lanser acht het betrekken van de vakbeweging bij de verwe zenlijking van de economische en monetaire unie van uitzon derlijk groot belang voor de hand having en zelfs voor het herstel van het vertrouwen van de werk nemers in de Europese Gemeen schap. Hij acht daartoe een systeem van permanente consul tatie nodig. De CNV-voorzitter hield het plei dooi voor het betrekken van de vak beweging bij het werk op Europees niveau op 'n bijeenkomst van de In ternationale federatie van vakorgani saties van vervoerspersoneel. De bij het Wereld Verbond van de Arbeid aangesloten federatie vierde gisteren het vijftigjarig bestaan. De viering werd o.a. bijgewoond door de heer A. Coppé, lid van de Europese commis sie. De heer Lanser betoogde dat nu de Europese eenwording in een be langrijk stadium is gekomen de vakbeweging extra behoefte heeft aan Inspraak om de angst voor een uitwerking van het verdrag van Ro me in een neo-liberale en kapitalisti sche zin weg te nemen. Dit verdrag is volgens hem te veel een produktie- verdrag en te weinig een consumptie verdrag. „Er wordt te veel nadruk gelegd op het maken van de koek, terwijl men er weinig in vindt over het verdelen van die koek. En dat laatste is juist voor de werknemers van groot be lang", aldus de heer Lanser. Hoewel de sociale elementen wat spaarzaam zijn bedeeld in het verdrag van Ro me, heeft de vakbeweging zich over het algemeen steeds achter het ver drag gesteld. Geschokt „Het vertrouwen van de vakbewe ging, dat zij bij de uitwerking van „de idealen van Rome" betrokken zou worden, dreigt geleidelijk aan ge schokt te raken. Er worden belangrij ke beslissingen genomen, waarbij na tionale bevoegdheden steeds meer naar Brussel worden verschoven. Een verschuiving van bevoegdheden naar Europees niveau is nodig. De vakbe weging is daarvan ook voorstander. Maar het betekent wel een uitholling van de nationale bevoegdheden van de vakbeweging." Aan dat idee zullen we volgens de heer Lanser allemaal erg moeten wennen. Uitholling Charles F. Kettering, hier aan het stuur van de eerste auto met elektrische starter in 1911, voegde het lood aan de benzine toe. ben en die minder motorvermogen opleveren; en/of er zal in de olie-raffinage een ander procédé gevolgd moeten worden, dat de benzine klopvast maakt, maar dit betekent aanzienlijk hogere benzineprijzen. Op het ogenblik is de argumentatie voor loodarme of loodvrije benzine in Amerika hoogst merkwaardig. GM- president Edward N. Cole zei deze maand in een rede, dat de compres- sie-verhouding van de motoren ver laagd zal worden, „voornamelijk om het gebruik van benzine met weinig lood of zonder lood mogelijk te ma ken". De Amerikaanse oliemaat schappijen komen op hun beurt met die benzines om het de autofabrikan ten mogelijk te maken motoren met lagere compressieverhoudingen te in troduceren. Zo draait men in een kringetje rond. Vorig jaar heeft de oliemaatschap pij Texaco e enfiltér ontwikkeld, dat het lood opvangt, nadat dit in de mo tor zijn diensten bewezen heeft. Bij Texaco uitte men kritiek op de Ame rikaanse regering, die de inmid dels afgezwakte neiging vertoonde, oplossingen voor problemen voor te schrijven, in plaats van alleen dè in dustrie te verplichten die problemen uit de weg te ruimen. De Amerikaanse oliemaatschappijen verkopen nu benzine met tal van va riaties in octaangetallen; de Ameri kaanse autofabrikanten verlagen de compressieverhoudingen van nieuwe motortypen. Maar intussen worden in de V.S. steeds meer Europese en Ja panse auto's verkocht, die op met name VW na een hoge compres sieverhouding hebben. In Europa heeft men steeds gepoogd uit een zo klein mogelijke cilinderinhoud zoveel mogelijk vermogen te krijgen, vooral met oog op de fiscale heffingen. Een laag benzineverbruik is in Europa een veel belangrijker pluspunt dan in Amerika. En het probleem van de luchtvervuiling is bij vergelijkbare bevolkingsdichtheden in Europa dan ook maar 20 pet a 25 pet van wat het in Amerika is, omdat Amerika ruim 2 x zoveel auto's telt, die elk gemid deld ongeveer 2 x zoveel benzine ver bruiken. Bij de Europese autofabrikanten yalt nog geen tendens te bespeuren om motoren met lagere compressie verhoudingen te introduceren. Inte gendeel zelfs. Volkswagen heeft voor het eerst een motor in het program ma, die alleen geschikt is voor super- benzine: die van de 90 pk-versie van de K70. De Europese overheden heb ben zich tot nu toe met hun voor schriften vooral bepaald tot de meest schadelijke afvalstoffen in de uitlaat gassen door beperking van de kool- Ford-Engeland heeft in Dunton een nieuw laboratorium geopend, dat uit sluitend research-werk verricht op het gebied van auto-uitlaatgassen. Hiervoor is een bedrag van een mil joen pond sterling geïnvesteerd, onge veer de helft van het jaarbudget van Ford-Engeland voor de strijd tegen de luchtvervuiling. Het nieuwe labora torium heeft een honderdtal wagens ter beschikking voor tests met uitlaat gassen. Ter bescherming van het personeel zijn alle flessen met giftige gassen er worden niet alleen proeven gedaan met uitlaatgassen van auto's, maar er wordt ook vergeleken te Dunton ondergebracht in afzonderlijke ruim tes. Een perfect ventilatiesysteem zorgt er voor regelmatige toevoer van verse lucht, terwijl automatisch een alarmsysteem in werking treedt, in dien er enig giftig gas ondanks de voorzorgsmaatregelen zou ontsnappen. GM president Cole: Emissie van stikstofoxyde grootste probleem in VS „We koesteren de hoop, dat de ge middelde emissie-niveaus van de Ge neral Motors-personenauto's in 1975 zullen voldoen aan de wettelijke eisen voor koolwaterstoffen en koolmonoxi de. Op dit moment hebben we nog niet de manier gevonden om stikstof oxiden te controleren in de mate van de extreem lage maatstaven, die door de schone-lucht-amendementen van 1970 vereist kunnen worden voor de 1976-modellen", aldus een officiële verklaring van Edward N. Cole, pre sident van General Motors. Cole legde deze verklaring af tegenover het in stituut voor milieubescherming, mede naar aanleiding van de amendemen ten, die de democratische senator Ed mund S. Muskie op de schone-lucht- wet heeft ingediend. Het centrale probleem is, dat door hogere temperaturen wel koolmonoxi de beter verbrand en dus in het on- wordt, maar dat daarbij juist méér stokstofoxiden ontstaan. Op dit mo ment past GM, om een betere ver branding van de benzinedamp te krij gen, een perfectie van de carburateur en elektronische benzineinspuiting toe. Hier zijn ook de Europese fabrikan ten aktief mee bezig. Bovendien wordt gewerkt aan een katalitische omvor mer om de alsnog geproduceerde emissies van koolmonoxide en kool waterstoffen in resp. kooldioxide en waterdamp om te zetten, en aan een herverbranding van de uitlaatgassen om de vorming van stikstofoxide te gen te gaan, aldus de heer Cole. De GM-president zei in zijn deze maand afgelegde verklaring ook nog, dat de 1971-modellen 80 pet minder koolwaterstoffen in hun uitlaatgassen hebben dan de auto's uit 1960. DEN HAAG Het aantal vrouwen dat rij-examen doet neemt gestadig toe. Ook doen steeds meer mannen beneden de dertig rij-examen. Waarschijnlijk is dit het gevolg van een toe nemend aantal gezinnen waar de tweede auto zijn intrede doet. Mannelijke kandidaten moeten ge middeld ruim twee keer examen doen voordat zij slagen; vrouwen driemaal. De mannen zijn over het algemeen beter in het praktische gedeelte; de theoretische kennis van de vrouwen is echter beter dan die van de man nen- Dit zeggen mr. P. W. M. Verbeek Bij Staphorst is weer een paar kilo meter autosnelweg voor het verkeer opengesteld. Dit trajekt met onder meer het viadukt over de weg door Staphorst en Rouveen maakt zo wel deel uit van de E-35 tussen Am sterdam en Groningen als van Rijks weg 32 tussen Zutphen en Leeuwar den. Het vormde een knelpunt voor het verkeer tussen noord en zuid. maar de oude gelijkvloerse kruising was bovendien de Staphorsters een doorn in het oog. Beide delen van deze Overijsselse plaats hebben nu een be tere en veilige verbinding, zonder hin der van het doorgaand verkeer, ge kregen. De werkzaamheden aan de snelweg Zwolle-Staphorst komen met deze laatste 2,3 kilometer tot een einde. Het zal echter nog tot 1974 duren, eer de onlangs door minister Bakker van verkeer en waterstaat vastgestelde Rijksweg 37 van hier naar Hoogeveen geopend kan worden. en T. Jonkman, directeuren van de Stichting Centraal bureau rijvaardig heidsbewijzen, of zoals zij zelf zeg gen het grootste examenbureau van Nederland waar het mogelijk is direct na het zakken opnieuw exa men aan te vragen. Van het aantal kandidaten dat examen doet slaagt zo'n 35 40 procent. Per jaar vragen ongeveer 850.000 personen rij-examen aan. Volgens de directeuren is er een kleine tendens tot stijging, maar toch is het aantal vrij stabiel. De tijd die ligt tussen het aanvragen van een rijexamen en het afleggen daarvan is te lang, zeker als een kandidaat herexamen moet doen. Deze tijd is gemiddeld acht tot tien weken, maar er zijn ook wel eens uitlopers. Rijscholen worden door het bureau op de hoogte gehouden, zodat zij hun cliënten kunnen adviseren het examen tijdig aan te vragen. De wachttijd is zolang doordat in de eerste plaats, er te weinig examinato ren zijn. Het bureau heeft 200 vaste krachten en 230 die het examineren als bijbaan doen. Sinds 1964 probeert het bureau dit aantal uit te breiden. In de tweede plaats heeft het bureau vier weken nodig om een examen- aanvraag administratief rond te krijgen. De aanvraag moet bij andere instanties gecontroleerd worden en de examinatoren moeten verdeeld wor den over de verschillende oproepcen- tra in het land. Ook wordt daarbij rekening gehouden met allerlei ver zoeken: Autorijschoolhouders willen bijvoorbeeld niet dat al hun auto's op dezelfde tijd voor examenrijden wor den gebruikt. Bepaalde kandidaten kunnen alleen op een speciaal tijdstip examen doen of in een bepaalde plaats. Dan liggen er nog eens twee weken tussen de oproep en het afleggen van het examen. Het centraal bureau wil graag de hele procedure een paar we ken bekorten. Een uitholling van deze bevoegdhe den op nationaal niveau zou niet zo erg zijn, wanneer er een compense rende uitbreiding van bevoegdheden van de vakbeweging op Europees ni veau tegenover stond. „Dat is," aldus de heer Lanser, „niet het geval. Wan neer de bevoegdheden naar Brussel worden verschoven komen ze, althans wat betreft de democratische controle terecht in een soort niemandsland.'' Sprekend over de noodzaak van permanente consultaties, pleitte de CNV-voorzitter ten slotte voor het betrekken van de vakbeweging bij het opstellen van de grote beleidslij nen voor de toekomst, het meewerken aan de uitwerking van deze grote lij nen en de mogelijkheid van beoorde ling van een uiteindelijk concreet ge formuleerd beleid. Deze opvatting legt op de vakbeweging een grote verplichting, aldus de heer Lanser. „De vakbeweging kan er niet mee volstaan om inspraak en consultatie te vragen om dan vervolgens wan neer deze wensen zijn ingewilligd, met de mond vol tanden te zitten". UTRECHT Het rechercheteam van de Utrechtse gemeentepolitie dat is belast met het onderzoek van de moord op de prostituée Johanna Hof man is nu op zoek naar een vracht wagenchauffeur van een jaar of der tig. Niet dat de politie deze man ver denkt van de moord. De recherche is er echter wel van overtuigd dat deze chauffeur belangrijke inlichtingen kan geven over de situatie in de nacht van de moord op het Zandpad. In de nacht van de moord heeft deze chauffeur zijn auto enige tijd geparkeerd bij het joodse kerkhof. Hij wandelde vervolgens een paar keer heen en terug van zijn auto naar de Marnixbrüg. Toen hij later wegreed in de rich ting van de Marnixbrüg gebruikte hij zijn claxon diverse keren. De recherche is er van overtuigd dat de man kan vertellen welke aut o's er op het zandpad stonden. Om de chauffeur te vinden worden alle transportbedrijven in het land om in lichtingen gevraagd. Dit onderzoek kost erg veel tijd. De politie roept daarom de vrachtautochauffeur op zichzelf te melden. De vrachtauto waarin de man op het Zandpad reed is lichtgroen, groen of grijs van kleur. Op de zijkant van de laadruimte staat „Holland Export". liaanse fabriek Alfa Romeo ten onrechte de reputatie sportieve wagens te maken, behoort tot de klasse boven 10,en de 1750-serie vormt de top, als men de nieuwe •sportwagen met V 8-motor rekent. De sedanuitvoering serie, de 1750 Berlina, is een ijk snelle wagen. De accele- rtreft verre de verwachtin- nen bij het zien van de auto teren. De Alfa Romeo 1750 een fraaie carrosserie, maar [eving is toch sober en men in een showroom wellicht rd gaan afvragen, waarom >ijna 15 mille voor zo'n auto rtellen. -iaar llter ook dadelijk opvalt, is 3 afgewerkte interieur met een ineel dashboard. Rechts op met houten achtergrond e metertjes: de olie- en ben de motortemperatuur en je om bij de tijd te blijven, stuurwiel bevinden zich de Jmeter en toerenteller. De phandeltjes van blower, en ruitewisser zijn op de nel geplaatst, zeer gemakke- n handbereik, zoals trouwens imenten op de choke na. De ng van het interieur heeft iets klassieks, misschien de Romaanse stijl in automobielen. De grote kracht van de 1750 Ber lina ligt echter letterlijk en figuurlijk onder de motorkap. Een zeer fraaie viercilinder lijn-motor van bijna 1800 cc met twee bovenliggende nokken- assen en dubbele horizontale carbura teurs: de kopkleppen zijn in V-stand geplaatst. Dank zij deze motor is de Alfa Romeo 1750 een wagen met tem perament, hetgeen nog onderstreept wordt doordat men over vijf versnel lingen beschikt, waardoor men onge veer gaat schakelen bij 40, 70, 100 en 145 km per uur om zo snel mogelijk op te trekken. Want dat spel is nu juist het aardige van de auto. Men gaat aan het schakelen de ouderwetse vreugde van de snelheid beleven. Dit stelt natuurlijk wel hoge eisen aan wegligging en remmen, temeer daar de 1750 een topsnelheid van 162 km per uur bereikt. Beide zijn dan ook volledig aangepast. Geen moment ervaart men een vaag wegkontakt en bij vergelijkende remproeven, die on langs door de veiligheidscommissie van het Amerikaanse ministerie van Verkeer gehouden zijn, kwam deze Alfa als tweede uit de bus met een remweg van 44,5 meter bij een snel heid van 96,5 km per uur, terwijl het instruktieboekje 51 meter bij 100 km per uur aangeeft. De bewuste test le verde overigens een eerste plaats op voor de De Tomaso Mangusta, een model waarvan we hier in Nederland nog geen glimp hebben opgevangen, en een derde plaats, die gedeeld werd door twee andere Alfa 1750-versies en de BMW 2800 CS. De BMW's even als Alfa een merk dat op de sportieve toer is kwamen hier ook alle goed uit, gevolgd door Rolls-Royce, Porsche en Mercedes. De vijfbak van Alfa schakelt voorts zeer prettig, terwijl men bij het rijden met dit sportieve model een plezierig comfort ervaart. De nadelen van de starre achteras zijn technisch onder vangen; beide voorwielen zijn onaf hankelijk geveerd. Bij het remmen met een forse trap op het pedaal wil de wagen die dan ook bekrach tigde schijfremmen heeft nog wel iets uitbreken, waarom ons werd ge adviseerd pompend te remmen. Over het comfort verder niets dan goeds, want de inmiddels verbeterde versie ten opzichte van het in 1968 uitge brachte model heeft inderdaad een prima ventilatie gekregen. De kachel werkt naar behoren. De koudstart geeft geen problemen. En wie na het snelle rijden goed rusten wil, kan de slaapstoelen gebruiken. De interieurruimte is voor de prijs klasse gering, maar voldoende voor een normale 4-persoons auto. De ba gageruimte is fors. Van wind- en motorgeruis' zal men geen hinder ondervinden. Wie bereid is voor dit model ondanks de weinig opvallende vormgeving afgezien van het karakteristieke Alfa-front en ondanks de niet overdadige ruimte binnenin, 15 mille te betalen, kan voor z'n genoegen dagelijks met gaspedaal en versnellingspook spelen. Een beet je „joy riding", maar dan positief in plezierrijden vertaald, is het wel. In het kort: aantal cilinders: 4: ci linderinhoud: 1779 cc; maximum-ver mogen: 120 DIN-pk; pk per 100 kg: 10,8; topsnelheid: 162 km per uur; benzineverbruik: circa 1 op 7 tot 1 op 9; inhoud benzinetank: 46 liter; rem men: schijfremmen voor en achter met scrvo-bekrachtiging: aantal versnel lingen: 5; leeg gewicht: 1110 kg; leng te: 4,39 meter: breedte: 1,57 meter; hoogte: 1,43 meter; prijs incl. BTW: 14.990,—. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De illegale zenders Veroni ca en Nordsee Interna tional zullen zich niet zonder meer neerleggen bij het doodvonnis dat het kabinet De Jong over hen heeft geveld. Beide piraten beraden zich over de mogelijkheden, die hun na de ratificatie van het anti-piratenzenders verdrag van Straatsburg door het parlement, nog zullen resten. Voor Veronica wordt de toestand direct na de aan vaarding van het verdrag kritiek. Dit zendschip drijft financieel op de reclame voor Nederlandse bedrijven, die, als opdrachtgevers, na de ratificatie, strafbaar zul len zijn. De zender is er daarom alles aan gelegen de goedkeuring te voorkomen. Activering van de publieke opinie zou, gezien ook de mogelijkheid van nieuwe verkiezingen, het nodige ge wicht in de schaal kunnen leggen. Veronica werkt daar om nu, naar verluidt, plan nen uit voor een grote good- will-actie tijdens haar uit zendingen in de komende maanden. Voor Radio Nordsee ligt de zaak iets gemakkelijker, om dat zij niet direct afhanke lijk is van de Nederlandse reclame. Nordsee. meer dan Veronica internationaal (en met name op Engeland) ge oriënteerd, probeert de Ame rikaanse reclamemarkt te interesseren. De Ame- kaanse bedrijven die pro- dukten in Europa verkopen, zoals de sigarettenindustrie, kunnen zonder moeilijkhe den via Nordsee reclame maken, omdat de VS het Verdrag van Straatsburg niet hebben ondertekend. Caroline Nordsee zit echter met het probleem, dat zij, door haar korte bestaan, nog betrekke lijk weinig good-will heeft gekweekt. Om dit bezwaaF op te vangen zijn er (nog vage) plannen voor samen werking met de initiatiefne mers van de voormalige En gelse zendpiraat Radio Ca roline, die in Engeland zeer populair was. Deze samen werking lijkt niet onmoge lijk, omdat Caroline weinig kans maakt zelfstandig weer in de ether te komen. Beide zendschepen van deze piraat liggen sinds 1968 wegens een financieel geschil met zeesleper Weismuller, die de bevoorrading verzorgde, in Amsterdam aan de ketting. De schepen zijn in de afge lopen jaren zo afgetakeld dat, zo ze al vrij gegeven zouden worden, zenden de eerste tijd onmogelijk zou zijn. Nordsee zoekt ook een op lossing voor haar bevoorra ding, die immers na de rati ficatie van het verdrag van uit Nederland onmogelijk wordt. Het is mogelijk het bevoorradingsschip Mebo II vanuit Spanje te laten ope reren omdat dit land het verdrag niet heeft onderte kend. De Mebo II zou ook Noorwegen of Portugal tot basis kunnen kiezen, daar ook deze landen het verdrag nog niet hebben geratifi ceerd. Zijn de beide piraten zelf dus al druk bezig een uit weg te zoeken, ook van par ticuliere kant worden acties voor hun behoud voorbereid. Met name gebeurt dit door de al lange tijd bestaande en nü samenwerkende ISFRA (International Society for promotion of Free Radio) en FRO (Free Radio Organi sations), twee internationale organisaties, die als een soort fanclubs van de pira tenzenders fungeren. De ISFRA en de FRO hebben momenteel in Nederland, België en West-Duitsland slechts een vrij gering aan tal leden, maar daar zal, volgens een der Nederlandse ISFRA-voormannen, de 23- jarige Hagenaar Gerard van Dam, spoedig verandering in komen. Via agenten in de belang rijkste steden van de vier landen zullen beide organi saties streven naar een le dental van 250.000, dat door allerlei acties een duidelijk protest tegen het verdwij nen van de vrije zenders zal laten horen. Vakbond"' 99 „Wij willen een soort vak bond van piratensympathi- santen vormen", aldus Ge rard v. Dam. De piratenzen ders hebben voor goede pro gramma's gezorgd. Toen Ve ronica nog niet bestond, moesten we het met een halfuurtje Herman Stok op Hilversum doen. Als de con currentie van de vrije zen ders wegvalt zal ook Hilver sum II weer inslapen. Wan neer ik zie hoeveel respons Veronica op haar uitzendin gen krijgt, kan ik me niet voorstellen dat niet duizen den mensen in Nederland iets voor het behoud van de piratenzenders zouden wil len doen. Ze moeten alleen een beetje opgepept wor den". meent hij. FRO-ISFRA zal op zater dag 24 juli haar eerste actie starten. Op die datum orga niseren zij een boottocht vanuit Scheveningen naar Veronica en Nordsee, waar platenverzoeken en bloemen aan boord zullen worden af gegeven. De tocht gaat ver der via het Rem-eiland naar de voormalige ligplaats van Radio Capitol. Daar zullen, ter herinnering, „bloemen aan de zee worden toever trouwd".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9