Lidmaatschap van ANWB vijf gulden duurder f44.- Niet wachten met steun f25.- OOK WEGENWACHTTARIEF OMHOOG toekomst De Tijd Kritiek gouverneur van KMA valt niet best in parlement Vraag naar het NS- zomermenu 6.25 7.25 Chemische industrie door loonstrijd in last 140.000 tot 160.000 abonnees nodig weer in Europa pjreCtie VNU Vaag OVer ién ris-kras door Nederland Gestrande supporters kregen geld niet terug Vervuiler betaalt 7 ZATERDAG 5 JUNI 1971 nl TRECHT De ANWB heeft ïravond op haar algemene te] nvergadering besloten per ïuari de contributies met vijf en te verhogen. Dit in ver- l met het tekort van enkele guldens, dat de bond dit jaar verwacht. Ook ig jaar al stegen de uitgaven n de inkomsten uit. uit de rode cijfers te komen, is ewone lidmaatschap nu gesteld gulden (was 10) en dat van de nwacht op 30 gulden (inbegrepen ;ewone lidmaatschap), was 25 ir een belangrijk deel is de on- ge financiële ontwikkeling een g van de 400 gulden-golf, die de ruim 2000 personeelsleden ide bond vorig jaar een onvoor- uitgave van bijna 900.000 bete- De bond verwadht, dat de spost in de naaste toekomst nog enlijk zal stijgen omdat het zich Idende dienstenpakket steeds personeel vraagt. Ook de vele diensten waaraan volgend jaar een nieuw ANWB-handboek toegevoegd) van de bond gaan itste jaren een steeds zwaardere etekenen. ïvankelijk heeft men deze nog in opvangen 'door het stijgende tal (nu 1,4 miljoen, van wie er iljoen ook lid zijn van de we- icht). Thans is het echter niet mogelijk gebleken de uitgaven de inkomsten te houden zonder itributies te verhogen, verhoging van de basiscontribu- ;ft ook gevolgen vooor de ge- junior- en bedrijfslidmaat- jen en voor het lidmaatschap iet leven. weer m»x. min. neer- Qy Gisteren heeft prins Claus een bezoek gebracht aan Gouda. Tij dens dit bezoek kreeg hij een gebrandschilderd raam met beel tenis van prins Willem van Oranje aangeboden. Om het ge schenk duidelijk tot zijn recht te laten komenhield de prins het even tegen de lucht om het beter te kunnen bekijken. gist. gist. dam zw.bew. 23 11 0 mist 23 12 15 brt zw.bew. 26 12 66 niet ontvangen. ck l.bew. 25 10 2.4 agen l.bew. 22 12 0 niet ontvangen. geh.bew. 17 10 0 jurg zw.bew. 26 13 0.1 zw.bew. 15 9 26 a zw.bew. 24 17 O en l.bew. 24 12 21 zw.bew. 22 18 O geh.bew. 25 12 0.2 l.bew. 29 16 0 h.bew. 26 14 0 niet ontvangen. 01e dagen lang veel in >ns land wil reizen, is het toordeligst uit net een 8-daags kris-kras tbonnement. NS-Identiteitsbewijs )f pasfoto meebrengen. Van onze economische redactie AMSTERDAM De Verenigde' Ne derlandse Uitgeversbedrijven kunnen nog geen termijn noemen waarbinnen beslist zal worden over de toekomst van het dagblad De Tijd. President commissaris mr. H. A. M. T. Kolf schoten zei gisteren in de jaarverga dering, dat overleg met de oveilheid en onderzoekingen om De Tijd uit VNU-verband los te maken, nog gaande zijn. Van enig optimisme van bestuurszijde was niets te betreuren. „Het gaat", aldus de heer Kolfscho ten, „niet zozeer om de vraag hoeveel abonnees wij extra nodig hebben om De Tijd te kunnen laten verschijnen. Het gaat in de eerste plaats om de adverteerders". Wel zei hij, dat een aanwas tot tenminste 140.000 a 160.000 lezers een vereiste is. „We realiseren ons terdege, dat het verdwijnen van het dagblad De Tijd een schrijnende zaak is", aldus het bestuur. „Maar men mag zich niet blindstaren op de recente aanwas van 13.000 nieuwe lezers. Die aanwas be tekent een bruto inkomensvermeer dering van ongeveer 1,2 miljoen gul den. maar netto blijft daar bijna niets van over. Meegedeeld werd, dat het dagblad De Tijd al sinds 1961 permanent verlie zen lijdt. Dat verlies is al opgelopen tot totaal 23 a 24 miljoen gulden. „De laatste twee jaar bedroeg het verlies steeds ongeveer 3,4 miljoen gulden". Daarop verklaarden enkele aandeel houders het standpunt van de VNU- directie te begrijpen. „Verder exploi tatie heeft dan inderdaad geen zin", zo zeiden zij. Anders dacht de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Journa listen. de heer J. J. van Raalte, er over. Hij was als aandeelhouder aan wezig. Een van de conclusies van het rapport - Rooij is, dat de regering moet worden gevraagd over het boekjaar 1970 aan alle verliesgevende kranten een eenmalige subsidie te verstrekken, uitsluitend over dat boekjaar. Wanneer nu bijvoorbeeld in september zou worden besloten De Tijd op te heffen en in november zou de regering besluiten op de suggestie van de commissie in te gaan, dan zou dat wel heel jammer zijn." De heer Van Raalte slaagde er niet in de di rectie een uitspraak te ontlokken over een eventuele termijn waarbin nen wordt besloten over de toekomst van De Tijd. Het bestuur zei boven dien niet te kunnen discussieren over de inhoud van het rapport-Rooij, om dat het de Inhoud nog niet kende. Het bestuur onthulde dat er in de komende tijd op personeelsgebied zal worden ingekrompen. „Er is per 1 ja nuari een personeelsstop voor het he le concern in werking getreden. Er zullen enkele honderden mensen moeten afvloeien, maar we hopen dat dit langs natuurlijke weg kan worden bereikt. Zo niet, dan zullen we uiteraard in overleg met de desbe treffende instanties tot ontslagen moeten overgaan. Desgevraagd voeg de hij eraan toe, dat onder deze ont slagen ook de eventuele werknemers van het dagblad De Tijd worden ge rekend. Het verlies van De Tijd wordt over 1971 ook weer geschat op een bedrag van ongeveer 3,4 miljoen gulden. „Maar daarin zijn de gevolgen van de lopende werf-actie niet meegere kend", zo werd erbij verteld. Het gaat de VNU overigens niet slecht. De advertentie-omzetten van het gehele concern zijn weliswaar in het eerste kwartaal van 1971 iets ge daald, toch rekent het bestuur erop over het gehele jaar ongeveer een zelfde winst (over 1970 17 miljoen) bij een -hogere omzet te kunnen behalen. Het concern, dat geen plannen heeft voor fusies of samenwerking met anderen, is actief bezig zich te ontplooien op nieuwe gebieden als audio-visuele communicatie. „Diversi ficatie is in onze branche nodig", al dus het bestuur. „We zullen het be drukte papier nooit vergeten of vaar wel zeggen, maar we houden er toch rekening mee, dat het begrip „biblio theek" op den duur vervangen zal worden door „media-theek". (Vervolg van pag. 1) Premier De Jong kon na afloop echter niet meedelen of het huidige demissionaire kabinet nog iets met het rapport zal doen: „dat zal mede afhangen van de inhoud van het rap port," aldus de premier. De voorzitter van de NVJ, de heer J. J. van Raalte zei het onaanvaardbaar te vinden dat er ook maar één krant sneuvelt, om dat er toevallig een demissionair ka binet is. De maatregelen zelf noemde hij „de reddingsplank voor dagblad ondernemingen die tevens gelegen heid schept om tot een bezonken oor deel en een definitief beleid te ko men. Een onmiddellijke uitvoering van de maatregelen is niet alleen noodza kelijk voor het thans in nood verke rende dagblad De Tijd. In haar rap port concludeert de commissie op ba sis van een gehouden enquête, dat in 1969 meer dan een derde van de dag bladuitgeverijen verlies heeft gele den. ondanks de over dat jaar uitge keerde compensatie uit de opbreng- ten van de STER-reclame. Uit de en quête-gegevens blijkt voorts dat in 1970 ten minste de helft van de be drijven hun exploitatie met een in totaal tweemaal zo hoog nadelig saldo dan in 1969 hebben afgesloten De achteruitgang van het totaal der exploitatie-uitkomsten van alle dag bladuitgeverijen van 1969 en 1970 moet gesteld worden op een orde van grootte van tenminste 25 miljoen gul den, te vermeerderen met een terug lopen van de STER-uitkering van 23 miljoen in 1969 tot 10 miljoen gulden in 1970. Dit betekent een totale ach teruitgang met 35 a 40 miljoen gul den, ongeveer 8 9 procent van de totale inkomsten der bedrijfstak over 1969. Ook voor dit jaar zijn de vooruit zichten ongunstig. Dat er waarschijn lijk geen verdere achteruitgang zal optreden kan alleen maar woeden toegeschreven aan toegepaste verho ging van de abonnementstarieven Groeiende behoefte De commissie is het er over eens dat de krant een specifiek informa tieve functie vervult waaraan on danks andere persorganen zoals *"idio en tv, nog steeds een groeiende be hoefte bestaat. Dit betekent dat een zo groot mogelijke verscheidenheid van informatie behouden dient te blijven. De commissie is het er nu reeds over eens dat er een bedrijfsfonds voor de pers moet komen, omdat dit in het algemeen de meest geschikte vorm van steunmaatregelen wordt geacht. Wel bleek er verschil van in zicht te bestaan over de taken van zo'n bedrijfsfonds, met name over de vraag of met behulp van dit fonds ook algemene maatregelen, zoals re- searchwerk e.d., moeten worden ge nomen. De commissie is het er wel over eens dat het fonds individueel hulp moet bieden met leningen en garanties, bijdragen in de kosten van samenwerking of fusie van bladen, produktiviteit bevorderende reorgani- satise en zelfs het verstrekken van gelden a fonds perdu. In dat geval moet er wel uitzicht bestaan op een toekomstige rentabiliteit van zo'n be drijf. De commissie onderstreept dat naast de instelling van een bedrijfs fonds ook andere maatregelen nodig zijn om voor de kranten" een gunsti ger klimaat te scheppen. De commissie werd op 1 april van dit jaar door de regering ingesteld. Gisteren werd bij Sotheby in Londen een uiterst zeldzame Stradivarius geveild voor een recordprijs van 714.000 gulden. Op de foto dr. Andrew Hill, die de viool voor een anonieme opdrachtgever kocht. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN De terugbe taling van de reissom f 195), die enkele tientallen Ajax-suppor- ters eisen van het Eindhovense reisbureau Spantour omdat hun vliegreis *aar Londen voor de voetbalwedstrijd, woensdag, niet tijdig kon doorgaan, blijkt niet zo vlot te verlopen als directeur Eckert van het zes maanden be staande bureau heeft doen voor komen. Gisteren kregen vier Zaandammers bij het filiaal van de Amrobank te horen, dat de cheque, die Spantour donderdagochtend voor de restitutie had afgegeven ongedekt was. Toen zij hierover in de loop van de dag geen opheldering kregen, bega ven drie van hen zich naar het kan toor in Eindhoven en hebben daar 's Deze zomer kunt u in 50 stationsrestaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van inclusief bedieningsgeld en BTW. voordelig eten bij NS UTRECHT Ook de chemische industrie zal in haar ontplooiingsmo gelijkheden sterk worden beïnvloed door de uitslag van de loonstrijd. Haar internationale concurrentiepo sitie en haar belangstelling voor Ne derland bij de vestigingskeuze voor uitbreidingen en nieuwe fabrieken zal hiervan stwk afhankelijk zijn. Dit zei dr. ir. J. van Aken, voorzit ter van de Vereniging van de Ne derlandse Chemische Industrie, tij dens de jaarvergadering van de VNCI. De heer Van Aken doelde op „de dreigementen (van de vakbeweging) die doen vrezen, dat het onmiddellij ke belang van een hoger geldinko- fan onze Haagse redactie HAAG De uitlatingen scheidende gouverneur Koninklijke Militaire lie in Breda, luitenant-ge- J. N. Mulder, hebben wei-' ardering bij de parlemeh- De gouverneur, die be leeft voortijdig zijn func- erlaten, vindt dat de par ileden meer opbouwend en met meer interesse rer het defensie-apparaat moeten staan. Boersma (ARP) meent, dat t verkiezingsprogramma van ij, als het urgentieplan van confessionele partijen, duide- i!t wH kol tegenover defensie staan, ^elijk is gesteld, dat er meer afel moet komen om de ma- -^^^^^porziening van de krijgs- peil te brengen. „Een an- B c", aldus drs. Boersma, „is, fnemende waardering onder king is voor het defensieap- en tendens die we ook voor hebben gekend. Maar daar- ook mee, dat de organisatie efensie niet is, zoals het zou rijn. Grotere efficiëntie zou zÜn, waardoor bezuinigin- ien verkregen die nuttiger unnen worden besteed". '«ft pESW FiPWER Vraagteken Kleisterlee (KVP) zou eerst ien op welke concrete pun- ïneraal de parlementariërs 'erschillighid beschuldigt Naar zijn mening kon het juist wel de te grote belangstelling van de Ka merleden voor defensie zijn, die de generaal dwars zit. Hieruit komen dan zaken te voorschijn waarover men in de krijgsmacht liever niet ho ren wil. Overigens, zei de heer Kleisterlee, dat hij dé uitlatingen niet kwalijk neemt van een generaal, die blijkbaar wat moeite heeft om het ritme van de tijd en de zich wijzigende inzichten bij te houden. De heer Stemerdink (PvdA) is van oordeel, dat de parlementsleden alle aandacht voor defensie hebben, op slechts een punt na: het militaire tucht recht en strafrecht. Dat is jarenlang als stiefkind behandeld én door het parlement én door de regeringen. Overigens acht hij het besluit van generaal Mulder om af te treden ais gouverneur van de KMA wel geluk kig. „Wanneer meer teleurgestelde officieren dit deden, zouden we een eind opschieten", aldus mr. Stemer dink. Onzorgvuldig De heer Vonhoff (VVD) verbaast het heengaan van de generaal Mulder niet. „Het zat er al een hele tijd in, maar", aldus de heer Vonhoff", deze uitlatingen zijn wel erg onzorgvuldig geformuleerd. Veel te generaliserend en te ongenuanceerd. De bijdrage van de regeringspartijen om het defensie apparaat te beschermen is groot ge weest. Misschien zal de generaal na zijn aftreden tijd vinden om de be grotingsstukken en de handelingen van de Kamers eens te bestuderen en dan zal hem wel een lichtje op gaan. Nu kan ik alleen zeggen, dat hij on voldoende geïnformeerd is over de politieke sfeer, waarin het parlemen taire werk gebeurt". Tegen het einde van da jaar zal DSM een nieuwe I naftakraker in bedrijf stellen. Deze kraker, die meer dan 100 miljoen kost, heeft een verwerkingscapaciteit J afr'e - van ruim 1,3 miljoen ton nafta (een lichte benzine) per jaar. Gemeten naar het bouwoppervlak is dit de groot ste chemische fabriek, die DSM ooit heeft gebouwd. men zwaarder wordt gewogen dan het belang van een rustiger, even wichtiger ontwikkeling waarbij de inflatie zo beperkt mogelijk wordt gehouden." Dr. Van Aken vroeg zich af in hoeverre het gunstige sociale klimaat nog aanwezig is in Neder land. Symptomatisch noemde hij het hoge ziekteverzuim. Eén uit vele Meer in het algemeen betwijfelde de heer Van Aken of het besef, dat wij in Nederland niet geïsoleerd le ven wel voldoende aanwezig is. Op het gebied van lonen en sociale ver houdingen speelt dit element een be langrijke rol. Nederland is nl. niet dè vestigingsplaats voor de chemi sche industrie, maar één uit vele. Dr. Van Aken hield zijn betoog tegen de achtergrond van het feit, dat de Nederlandse chemische in dustrie zijns inziens in een netwerk zit van internationale invloeden en verhoudingen. Veel buitenlandse concerns hebben Nederlandse doch ters en omgekeerd is bij een concern als Akzo slechts 38 pet. van het ver mogen in Nederland geïnvesteerd. Ook uit de hoge import en export blijkt het internationael karakter Sinds 1950 is het exportpercentage van de chemie-omzet gestegen van 42 tot meer dan 75. Alleen Zwitser land overtreft Nederland in dit op zicht en komt tot een export van meer dan 80 pet. van de totale om zet. Bij het probleem van de milieuver ontreiniging wordt met gemak de slo gan „de vervuiler betaalt" gehan teerd. Niet altijd realiseert men zich hierbij onvoldoende, dat de,ze slagzin ons allen omvat en bepaald niet al leen de industrie. Dit zei dr J. van Aken in de jaar vergadering van de Vereniging van de Nederlandse Chemische industrie. Dr. Van Aken wees erop, dat milieu wetgeving kostenverhogend zal wer ken Daarnaast pleitte hij ook voor kostenbesef bij hef milieubeleid van de overheid. Het gaat niet alleen om kosten, nationaal gezien, maar ook om de concurrentiepositie met andere landen. middags de directeur twee uur lang min of meer gegijzeld. De politie moest er aan te pas komen om in het conflict te bemiddelen. Uiteindelijk werd een compromis gevonden: de Zaandammers, die ook namens de vierde plaatsgenoot 808 gulden eisten, kregen de helft met de toezegging, dat de rest maandag zou worden overgemaakt. Een en ander gebeurde nadat een van de werkne mers er met een taxi op uit was ge stuurd om het geld te halen. Oude bekende Er zijn aanwijzingen, dat dit geld afkomstig is van de heer G. Gelsing, die vermoedelijk ook betrokken is bij het bureau. Vorig jaar kwam deze enkele malen in het nieuws met zijn reisbureau World Air Ité nadat een aantal vakantiegangers, die bij hem hadden geboekt, in Spanje strandden. Daarvoor was zijn, eveneens in Eind hoven gevestigde, reisbureau Trans- mundo al failliet gegaan. Aanwijzingen, dat hij nu bij Span tour is betrokken, meent men in de reisbureauwereld te vinden in het feit, dat de huidige directeur Eckert vroeger mede-firmant van hem was. Ook een aantal werknemers van Spantour blijkt voorheen bij World Air Ité te hebben gewerkt. Volgens de heer Eckert, die nauwe lijks commentaar wil geven, zal het conflict maandag uit de wereld zijn Hij verwacht, dat dan het bedrag, dat hij de Belgische chartermaatschappij Pom Air vooruitbetaalde voor de vlucht, die niet doorging, terug zal worden betaald. Direct nadat bekend werd, dat het toestel door motorsto ring niet tijdig naar Londen kon ver trekken, had hij dit bedrag op de re kening van Pom Air laten blokkeren. 8 Dagen treinen op de tienertoer voor van elk station. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. voordelig uit met NS PARIJS (AP) Marijke Schaar is in de halve finales van de open kam pioenschappen van Frankrijk versla gen met 64. 61 door de Australi sche Evonne Goolagong. Die finale is door dit resultaat een zuiver Austra lische aangelegenheid geworden. Evonne Goolagong komt daarin na melijk uit tegen haar landgenote Gourlay. De Amerikanen Arthur As he en Martin Riessen wonnen de fi nale van het herendubbel. Zij ver sloegen hun landgenoten Tom Gor man en Stan Smith met 68. 4—6, 6—3, 6—4 en 11—9. S1TTARD .To Maas, de populaire trainer van de Nederlandse handbal- kampioen Sittardia, legt het bijltje erbij neer De trainer-speler van de Limburgse vereniging is het allemaal wat te veel geworden. Door de cumu latie van functies, die hij bekleedde, schoot er voor Maas naast het hand ballen vrijwel geen tijd meer over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7