Ejar vecht tegen iemeratieconfliet tOudere werknemer moet Hinder zwaar werk T-ARTS MEVROUW DR. SCHRAMA: Vlaardingen protesteert tegen nieuwe industrieën in de Botlek Gulf-fabriek wijzigt startprocedure Oude kanonnen Konfektiebedrijf ontslaat 31 man Ruim 200 adviezen per week' Nieuw recreatiegebied in Zuid-Holland Meer vis uit Zeeuwse wateren SjS£rijbewijs mpeler Reddingsbrigade kraakt niet mee Fusie jeugdwerk KIHBSliRliïSFIT 5 ZATERDAG 5 JUNI 1971 VLAARDINGEN Burgemeester en wethouders van Vlaardingen heb ben in een brief aan hun collega's in Rotterdam geprotesteerd tegen dc vestiging van nieuwe fabrieksinstal- laties in het Botlekgebied zonder enig overleg met het Rijnmondbestuur en de besturen van omliggende gemeen ten. Het gaat om vestigingen van ICI, Oxyrane en Climax. In deze fabrie ken zullen, zo zeggen B. en W. van Vlaardingen, giftige of/en explosieve stoffen worden gemaakt of opgesla gen. Het dagelijks bestuur van Vlaar dingen is „ernstig verontrust", dat nieuwe industrieën, die schade aan het milieu veroorzaken, nu nog in Rijnmond worden toegelaten, een ge bied dat met het oog op de luchtver ontreiniging al saneringsgebied is. Vlaardingen heeft ook de sane ringscommissie voor het Rijnmondge bied ingelicht over de bezwaren tegen nieuwe industrieën in het Botlek- gebied. ROTTERDAM De nieuwe ethy- leenfabriek van Gulf Oil in Europoort ligt sinds Tweede Pinksterdag stil. De directie van het bedrijf besloot de fa briek te sluiten, nadat uit het Rijn mondgebied tal van klachten waren gekomen over lawaai en luchtveront reiniging,' veroorzaakt door een sto ring bij het opstarten van de nieuwe fabriek. De storing leidde tot een abnormaal fel brandende fakkel, die blijkens mededelingen aan de centrale meld en regel'kamer van Rijnmond als bij zonder hinderlijk werd ervaren, na die storing op Tweede Pinksterdag besloot de Gulf-directie het produk- tieproce in de ethyleen-fabriek stil te leggen om controlewerkzaamheden uit te voeren. Volgens Gulf bestaat de kans, dat in de loop van de volgende week de storingen zullen zijn opgeheven en dat men opnieuw met het opstarten van de fabriek kan beginnen. De Gulf-directie deelt mee, dat de maat schappij in overleg met de autoritei ten drastische wijzigingen heeft aan gebracht in de aanloopprocedure en in het produktieproces van de ethy- leenfabriek. De afgelopen maanden is het Gulf- complex in Europoort het drukst door het ongeluk bezocht. Een Arabische terroristenorganisatie plaatste een kneedbom, waardoor in maart van dit jaar een zware brand ontstond in drie olie-opslagtanks. Enkele weken gele den leidde ccn breuk in een leiding tot een explosie, die gevolgd werd door een korte, felle brand. Twee em ployés werden gedood en de schade was groot. BRIELLE Het college van B en W stelt de raad voor om een aantal oude kanonlopen aan te kopen. De aangeboden kanonnen zijn volgens mededeling van de provinciale water staat van omstreeks 1820 en werden gebruikt voor kustgeschut. De aanbieding werd gedaan door de sektie krijgsgeschiedenis van de staf van de Bevelhebber der Land strijdkrachten. In het kader van de restauratie van de wallen zou een aantal van deze kanonlopen op de wallen kunnen worden geplaatst. De provinciale wa terstaat Zuid Holland adviseert voor de te restaureren wallen een aantal kanonlopen aan te kopen. B en W stellen de raad voor tot aankoop van 13 24-ponders en 17 36-ponders over te gaan. BRUINISSE Dc zestien perso neelsleden van het konfektiebedrijf J. K. Bout in Bruinisse en de vijftien personeelsleden van de Rotterdamse vestiging van het bedr f z n gisteren op staande voet ontslagen. De uitbetaling van het salaris is deels geschied en zal deels nog wor den verzorgd door het bedrijfsfonds. Over het motief voor dit ontslag kon de direktie geen mededelingen doen. Wel bl kt het bedrijf al op 25 maart van dit jaar surcéance van betaling te hebben aangevraagd. ROTTERDAM „We moeten in de eerste plaats uitgaan van de gelijkstelling van ouders en kinderen. Ons wordt verweten dat we bij voorbaat een keuze maken en het altijd voor de kinderen op nemen. Daar moeten we vanaf. Om de problemen goed te kunnen oplossen, en om van dat vooroordeel van de buitenwacht af te komen, moeten we steeds alles nauwkeurig afwegen en proberen zo min mogelijk schade te berokkenen aan wie dan ook." Experimenteel Jongeren Advies- centrum Rotterdam trekt deze con- V clusie, nadat hy met de anderen en kele uren heeft gepraat over de kin- derbescherming. De anderen knikken instemmend. Twee weken geleden hebben ze zich I|fl gebogen over de Vreemdelingenwet; f3H daarna zijn ze zich gaan oriënteren op de Wet op de kinderbescherming. De afgelopen paar uur hebben ze hun ffBBj kennis over dit onderwerp uitgewis- seld. Zoals elke keer werden de laatste V J minuten gebruikt om gezamenlijk een beleidslijn voor het EJAR te bepalen, een richtlijn voor de medewerkers die onherroepelijk met de kinderbescher ming te maken krijgen. Want dagelijks komen er (vooral jonge) mensen binnenstappen op Een- drachtsweg 69, mensen met allerlei problemen. De medewerkers moeten hen opvangen en helpen in een ple zierige, jonge sfeer. Inrichting Die sfeer wordt benadrukt door de inrichting van het pand, die voor een deel is verzorgd door de Witte Werk plaats uit Schoonhoven. Originele langwerpige rode lampen in de hal die, evenals bijna alle andere ver- trekken, een zwarte en drie witte mu ren heeft, en een wit plafond. Deze hal geeft toegang tot de be nedenverdieping waar de eerste ont vangst wordt verzorgd in een zake lijke kantoorachtige ruimte en in een gezellige, van keuken voorziene, „huiskamer". Vanuit de hal kan ook de boven verdieping worden betreden via een zwarte trap. Op die eerste etage lig gen twee grote werkkamers waar de gasten kunnen worden ontvangen door de psychologen of sociaal werksters. In één van die vertrekken hebben de medewerkers zojuist hun tweeweke lijkse trainingsbijeenkomst gehou den. Omdat ze al vaak in de praktijk hebben gemerkt dat problemen van kinderen ook problemen van hun ouders (kunnen) zijn, willen ze daar rekening mee houden. Dat hebben ze toch al gedaan, maar ze praten er nog eens over om te blijven beseffen dat ze af moeten van de opgedrongen image „anti-ouders" te zijn. Door gewoon hard te werken lukt dat trouwens al. Hoopvol con stateren de medewerkers dat steeds vaker ook ouders het EJAR om raad vragen. Voor de bijeenkomst had medewer ker Jaap Wijnbergen („Ik ben psy choloog, maar dat doet niets terzake") al verteld dat er nog meer externe problemen zijn waarmee het EJAR moet afrekenen. „Wij worden nog vaak gezien als een puur hulpverleningsinstituut, dat berust ook op een misverstand. Het EJAR heet niet voor niets advies centrum. We willen de drempel tot de echte hulpverleningsorganisaties verlagen. De mensen weten heel vaak niet waar ze met hun specifieke pro blemen terecht kunnen, en als ze dat weten hebben ze een zekere drempel vrees om de vaak grote gebouwen binnen te stappen. Daarom is het niet genoeg om de mensen de weg te wijzen, we willen de verschillende instanties katalyse ren, ervoor zorgen dat de mensen zich ook daar op hun gemak voelen. Daarom moeten die organisaties bij voorbeeld af van hun vooroordelen over het uiterlijk van vele jongeren, en van het werken met wachtlijsten die directe hulp vrijwel onmogelijk maken. We willen de hulpverleners katalyseren, activeren en ook co- ordineren." De medewerkers van het EJAR (maatschappelijk werksters, psycholo gen, juristen enz., full-time, part time, of als free-lancer aan het cen trum verbonden) zijn overigens tame lijk tevreden over de samenwerkings- basis die is opgebouwd met de GG en GD, de politie, de Raad voor Kinder- HET opvangteam van het Experimenteel Jongeren Ad viescentrum Rotterdam in een van de aantrekkelijke ruimten in hel gebouw aan de Eendrachts- weg. BODEGRAVEN Het Provinciaal Bestuur vaan Zuid-Holland heeft plannen om ten noorden van Bode graven een recreatiegebied tot ont wikkeling te brengen. Een groot deel van dc benodigde grond gedacht wordt aan 175 ha polderland is reeds aangekocht door de provincie Zuid-Holland of dc gemeente Bode graven. Het gebied komt te liggen tussen in het noorden de Nieuwkoop- se plassen en in het zuiden de Reeu- wykse plasen. De grote behoefte aan zand voor wegenaanleg is de aanleiding voor de plannen. „Het gaat om zand". „Onze zandhonger is niet te stillen", aldus desgevraagd ir. N. Buysert, lid van het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Hij wees op de komende aanleg van rijksweg 3 van Amsterdam naar Rot terdam en van rijksweg 11 van Lel den naar Utrecht, die elkaar nabij Bodegraven zullen kruisen. Het ligt in de bedoeling het pro ject tot ontwikkeling te brengen on der supervisie van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland en daarna af te stoten. Bezien wordt nog of de exploitatie van gemeentewege of -door leen aparte maatschappij ral geschieden. Te verrichten grondboringen zul len bepalend zijn voor de uiteinde lijke inrichting van het gebied. Bur gemeester mr. J. J. Croles van Bo degraven verwacht, dat er voldoende water zal zijn voor het beoetenen van de watersport. De gemeenteraad van Bodegraven zal woensdag 16 juni voorbereiden de besluiten moeten nemen om de plannen ten uitvoer te kunnen leg gen. bescherming, de kinderrechter, met artsen individueel enz. „Alternatief betekent niet: de in stanties kiezen partij voor de oude ren, dus wij voor de jongeren", had Wijnbergen verteld. „Trouwens, dat de instanties altijd partij kiezen voor de ouderen is een stelling die ook steeds minder opgaat." Ter illustratie vertelde hij het uit gebreide verhaal van een meisje dat van huis wilde weglopen en via een vriend in contact met het EJAR kwam. De ouders zagen het probleem niet. De moeder maakte zich er niet druk om (mijn dochter is gewoon een koppig meisje), en de vader ook niet. Ze zagen de oorzaken niet van de houding van hun dochter en de vader probeerde dan ook op allerlei manie ren het meisje thuis te houden toen de kinderrechter al had beslist dat ze bij een ander gezin zou worden on dergebracht. Generatieconflict Via dit verhaal kwam Wijnbergen meteen op het verschijnsel generatie conflict. „Kijk, dit is weer een voor beeld van wederzijds onbegrip. De ouders menen dat zij een bepaalde autoriteit voor hun kind zijn, waarop het kan terugvallen. Dat begrijpt het kind niet, omdat dat uit de tijd is. De jeugd van tegenwoordig zoekt de autoriteit bij leeftijdsgenoten, de jon geren vragen zich af op wie van hun vrienden of bekenden ze lijken, ze zoeken niet meer naar gemeenschap pelijke karaktertrekken met hun ouders. En dat zien de ouders weer niet." Maar, zoals gezegd, steeds meer ouders krijgen vertrouwen in het EJAR. En de medewerkers hopen er op dat die stijgende lijn zich voortzet, dat ook ouderen via vrienden bij de EJAR om raad komen vragen. Zoals de jongeren dat eveneens doen. Ex-druggebruikers en andere ge- hojpenen wijzen hun vrienden de weg naar het jongerenadviescentrum, dat op de tweede plaats in haar doelstel ling (na het „bewerken" van en het samenwerken met de verschillende instanties) toch ook die eigen, directe hulpverlening heeft staan. „Maar zelf helpen doen we alleen mensen die niet al te grote problemen hebben, problemen die wij zelf met hen aan kunnen. In principe hebben we met niemand meer dan twee of drie keer contact. Dan moeten ze óf van hun probleem zijn verlost, óf ze moeten met'dé in geschakelde persoon of instantie aan het werk zijn de moeilijkheden op te lossen." Monter verlaten de medewerkers de vergaderruimte. Ze gaan hun plaatsen in het gebouw weer inne men, om opgewekt verder te werken, in gezellige ruimten met de kleurrijke geweven vloerkleden en de „open bu reaus". Natuurlijk wil het EJAR wel alle informatie over de problemen om die goed te kunnen behandelen, maar als de mensen anoniem willen blijven is dat geen probleem, dat kan. Die hou ding eist ze trouwens ook van de di verse instanties die er wat bang voor zijn omdat het het gevaar van mis bruik met zich brengt. •- "Wijnbergen: „Dat risico nemen we graag op de koop toe. Natuurlijk zien we het in, we kunnen beduveld en misbruikt worden, maar we lopen toch ook nog steeds over straat met alle gevaren vandien?" Meer vertrouiven Al werkende helpt het EJAR niet alleen veel mensen, het verdringt ook automatisch al zijn eigen externe pro blemen. Ouders, instanties en jonge ren krijgen steeds meer vertrouwen in de adviseurs en adviseuses, de in stanties stellen zich steeds meer be reikbaar op en de mensen gaan meer en meer inzien dat het EJAR niet zo zeer een hulpverleningsorganisatie is als wel een tussenstation tot de uit eindelijke helpers. De vier full-timers, de negen part timers en de diverse free-lance mede werkers merken het aan alles. Ook en vooral aan de behoefte die er blijkt te bestaan onder de mensen. Vorig jaar september is het EJAR gestart met slechts twee full-timers; de vier van nu hebben ook al weer hun han den vol om wekelijks .zo'n 220 men sen te helpen door middel van tele foongesprekken of persoonlijke ont vangsten. Part-time-medewerkers kunnen ze nog best gebruiken. En dat terwijl de meeste mensen die om advies vragen meestal niet meer dan twee, drie keer met hen in contact komen voordat ze van hun problemen verlost zyn (dankzij dc directe hulpverlening), of van hun drempelvrees af zün. MIDDELBURG De Zeeuwse visserij boekt, alle tegenslagen ten spijt, gunstige resultaten. De aanvoer van diverse vissoorten neemt steeds grotere vormen aan. Momenteel stijgt de aanvoer van zeevis, zoals tong, kabeljauw en schol, terwijl die van garnalen terugloopt. De Zeeuwse wateren zijn voor de mosselen nog steeds het belangrijkst. De aanvoer Zeeuwse mosselen be droeg vorig jaar 429.000 ton, terwijl de Waddenzee slechts goed was voor 327.000 ton. Zeeland kent dank zij zijn gunstige ligging, totaal geen afzetproblemen. Dit staat te lezen in het jaarverslag over 1970 van de vereniging tot be vordering der Zeeuwse visserijbe- langen, Zevibel. AAR rpskerk: 8 (IQGÏl anten. Kil dr Schulte (1 ügdkapol. I 1 J0 ds Wemj ;UGGE RDAM Binnen afzienba- e en 6.30 dl de procedure voor het ver in een rijbewijs aanzienlijk 6-3 ser worden. Binnenkort zal HM EER "e commissie aan de mini- en Waterstaat rap- t en H Dofengen over deze procedure. Kok. <Baawan Rotterdam hebben dit Avondmaieegedeeld in antwoord op 'S Kruispunt1 het D'66-raadslid, mr. J. B. en w zeggen in het ant- Doper dat zij het met de vra- idmaajeer ens zijn, dat op het ogen- io leesdleniaanvragen of vernieuwen ïo juni: ïMjbewijs een te ingewikkel- \dventke^enheid is- rv DoRe, mentink stelde de vragen 'der Laari wnaar aanleiding van de jrond de „Nederlandse Rij- intrale" in de Maasstad, o ds schochilling nam van meer dan merdam btterdammers aanzienlijke B eerw heefin aan om een rijbewijs te Hanemaayjmaar leverde nimmer de S' SS'iUJenPrestatie- ■nsch. dienst! ite: géén opl HARDINXVELD Het bestuur van de reddingsbrigade van Har- dinxveld heeft ontkend medewerking te zullen verlenen aan het kraken van het zwembad De Duikelaar in Hardinxveld, zondag door een plaat selijke actiegroep. De groep had in een communiqué meegedeeld, dat de brigade toezicht zou houden op de bezetting van het zwembad. Een bestuurlsid: „met deze actie willen wij niets te maken heb ben. Wat hier gebeurt is geheel ille gaal". ROTTERDAM De hervormde bonden van meisjes- en knapen- verenigingen op gereformeerde grondslag hebben tot een fusie be sloten. Van het nieuwe centrale be stuur is ds. P. J. Bós te Ameide voorzitter. Secretaresse is mej. W. J. Sneep te Rotterdam en penning meester de heer A. C. Kloot te Wijngaarden. is hy weer helemaal uitgerust van zijn werk en kan hij 's avonds op bezoek of voetballen of wat anders doen. Hij is in ieder geval los van zijn werk en legt sociale contacten. Menige oudere werknemer komt na zijn werk en het „spitsuur" bekaf thuis. Maar wil hij de volgende dag weer fris op de zaak komen dan zou hij eigenlijk om half negen naar bed moeten gaan. Hij eet wat, zakt achter zijn krantje of voor de televisie en valt in slaap. En dan zegt moe: „joh, waarom ga je niet naar bed toe als je zo moe bent" en dat gebeurt dan. Voor die man is het dus werken, slapen, wer ken, slapen enzovoorts geworden. Hy gaat doordeweeks 's avonds zelden of nooit eens uit, maakt alleen maar af spraken voor vrydag- of zaterdag avond en is te moe om zjjn hobby nog uit te oefenen. Die man begint zo geleidelijk alle sociale contacten te verliezen zijn vrienden en kennissen „zien hem nooit" wanneer hy met pensioen gaat komt hy tot de conclusie dat hy eigenlijk weinig kennissen en vrien den heeft. En zijn hobby heeft hij al zo verschrikkelijk lang niet meer be oefend dat h'j er eigenlijk nauwelijks meer aan durft te beginnen. Zo'n man staal op zijn 65ste zo goed als alleen in dc maatschappij. Door zyn werk". 0 d£(V HAAG Tegenover mevrouw dr. P. C. M. Schrama, V Bedrijfsgeneeskundige Dienst PTT het ivoord „bedrijfsge- bezigen staat ongeveer gelijk aan het in gébruikslel- 1 jan een stuwdam: In beide gevallen barst er een hevige ivater- 'ertos, zij het dan bij mevrouw Schrama een spraakwaterval. Het wnelijk en geestelijk wel en wee van de werknemer houdt haar es* |s bezig, haar gedachten erover zijn veelvuldig en progressief 9 js zij erover praat weet ze de zaak ook van alle kanten te be- °udVrouw Schrama betoogt op ^joms wat dorre, zakelijke maar tegelijkertijd toch nfstmet zoveel bezieling dat je vraagt of het haar vak is ds ''zij over praat of haar vrije- esteding. komt vooral naar Bis het punt van de leeftijd van dlenVknemer wordt aangesneden. imposante engel der gerech- araatf Pr'em^ ZÜ dan de wijsvinger aend de lucht in om kracht by 5 achter haar bewering dat er toe veel te weinig rekening is met die leeftijd. is Htf1064 naar twee din8en kijken, ds Df werknemer als individu en Ie werknemer die in groeps- v/d bepaald werk verricht. Wel- erlaatj bedrijfsarts weet ik dat de irg. |e dat bepaalde werk stelt voor IP °P een bepaalde leeftijd niet raat: ferantwoord kunnen zijn. En als 'larts moet ik daar dan reke- Wanii k°uden' Boer H verleden is er heel wat ver- zo hebben wij een werkdag fEN ht uren, een vijfdaagse werk- st. vakantie, leerlingenstelsels en janstgen omtrent het tewerkstellen igdigen. Maar in de werkpak- veelal nog niet de leeftijds- pgecalculeerd en wordt er vaak >ut j aandacht besteed aan de fy- mentale belastingaspecten. ?iVER MAXIMUM Irlk. its, D< belasting op oudere leeftijd toeneemt komt doordat de dan over een maximum :statievermogen heen is. Je groepen op een zekere simpelweg minder zwaar verrichten. Wanneer dat is en in hoeverre je moet verlichten hangt af van de aard van het werk en uiteraard van het individu in de groep. De groep is de norm, maar het individu kan daar een uitzondering op vormen. Voor de een zal het werk al op iets vroegere leeftijd geleidelijk minder zwaar moeten worden, voor de ander kan dat wat later liggen. Dat hangt helemaal af van de be perkingen en de mogelijkheden van de individuele werknemer. Maar de groep moet als norm ge nomen worden. Dus gewoon stellen: dat werk is tot die leeftijd voor de groep verantwoord, daarna niet meer en dan krijgt de groep minder zware of zo u wilt aangepaste arbeid te verrichten. Geheel in overeenstem ming met het prestatievermogen. En met dat facet wordt in de bedrijven en in de bedrijfsgeneeskunde nog helemaal geen- rekening gehouden. Wel individueel. Als een werknemer naar de bedrijfsarts stapt of naar de personeelschef met de verzuchting: „Ik kan dit werk niet meer aan", dan zal hij veelal ander en lichter werk krijgen. Maar daarmee is het inbouwen van de leeftijdsfactor in het werkpakket nog niet gebeurd". VERWARRING „En dat moet", vindt dr. Schrama, „zonder dat het ouder worden ver ward wordt met onder de maat ra ken. Ik vind het bedrijfsgeneeskun dig onbevredigend, wanneer je tegen een werknemer moet zeggen dat hij zijn werk niet meer aankan en je hem op de ziekenlijst moet plaatsen omdat aanpassing van het werk aan de oudere werknemer sstructureel on mogelijk is." Een PTT-er wordt onderworpen aan een test met de ergo-meter. Met dit apparaat kan men ge gevens verkrijgen over de hoe veelheid w$rk die iemand kan verrichten. Dr P. G. M. Schrama, die in 1936 haar loopbaan bij de PTT begon en vanaf de oprichting in 1946 aan de Bedrijfsgeneeskundige dienst van het bedrijf is ver bonden. Het is duidelijk dat dr. Schrama er van overtuigd is dat van deze „leef- tydsfactor in het arbeidsproces" een vermindering van het ziekteverzuim een gevolg zal zyn met alle financiële consequenties van dien. „De PTT heeft ten opzichte van vergelijkbare bedrijven een aanzien lijk gunstiger ziekteverzuim. Hoewel achtergrond en oorzaken natuurlijk nooit exact zyn aan te geven is het een feit, dat het verzuim twee pro cent lager is. En ziekteverzuim is ver schrikkelijk duur: Eén procent ziekte verzuim komt de PTT op 15 miljoen gulden per jaar te staan, dus die twee procent die wjj lager liggen bespaart de PTT dertig miljoen. De PTT hoeft op haar Bedrijfsgeneeskundige Dienst zeker geen geld toe te leggen, want die kost aanzienlijk minder. Wanneer weer rekening kan wor den gehouden met de leeftijd zal dat ziekteverzuim nog verder kunnen da len. De PTT verkeert daarbij boven dien nog in de gunstige omstandig heid dat het zo'n groot en veelzijdig bedrijf is dat er voor oudere werk nemers vele mogelijkheden zijn voor aangepaste arbeid". KWALEN In wezen is voor dr. Schrama het financiële voordeel dat er aan vast zit niet eens zo verschrikkelijk inte ressant, zij vindt haar stelling uit so ciale overwegingen veel belangrijker. „Wanneer de mens naarmate hij ouder wordt niet relatief zwaarder belast wordt en de overgang naar de pensionering meer geleidelijk verloopt, mag je verwachten, dat zijn weerstandsvermogen beter in stand blijft, waardoor, de kans op kwalen op de oude dag aanzienlijk kan wor den gereduceerd. Pensionering bete kent dan ook niet meer wat het op het moment nogal eens betekent na melijk „je kan helemaal niets meer". Bovendien kan daarmee voorko men worden dat de mens door zijn werk elk sociaal contact verloren heeft wanneer hij eenmaal met pen sioen gaat. Want hoe gaat het nu in vele ge vallen? De oudere werknemer, die zijn werk al jaren doet ziet dat die jonge „knaap", die er net een paar jaar werkt, datzelfde werk even goed of misschien wel beter doet dan hij. Hij gaat dan nog maar alleen aan zijn werk denken om „die jonge snuiter toch maar vooral bij te blij ven". BIERTJE Maar dat kost hem aanzienlijk meer inspanning xian die jongeman. Als die jongeman na zijn werk naar huis gaat drinkt hij misschien een biertje en eet hij smakelijk en om zeven uur of misschien wel eerder ,em: B.30 Zuidkade Zuidkade imp Grafl )NO ds Snij

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5