Nieuwe berijming Open vraag in Augsburg ol rlingsttreilen een vervolg zal krijgen is verantwoord Van Itterzon wil intensief studie van de verzoening Conservatieven klagen over paus Paulus COMMENTAAR Dagbladpers s" t Een woord voor vandaag Naar aanleiding proefschrift Wier sinj GZB bestrij racisme op eigen Inflatie (1) Inflatie(2) Ds. L. Holtrigter overleden BEROEPINGSWbf Chr. geref. deputaten: A "1 DORDRECHT Deputaten psalmberijming van de christe lijke gereformeerde kerken zijn van oordeel, dat de nieuwe psalmberijming schriftuurlijk verantwoord is. Al Is de nieuwe berijming niet vol maakt, geconstateerd kan worden dat zjj in het algemeen in beter verstaan baar Nederlands een veel nauwere aansluiting geeft aan de oorspronke lijke tekst dan de oude berijming. Zij schrijven dit in een rapport, waarin zij ingaan op bezwaren, die door kerkeraden tegen de nieuwe be rijming zijn ingebracht. Alsnog revi sie aanvragen bij de interkerkelijke stichting psalmberijming achten de putaten geen haalbare zaak. De hui dige berijming is al het resultaat van een een gondige revisie. In vele kerkeraden leven grote be zwaren tegen de persoon van ds. Jan Wit als gevolg van diens omstreden televisie-optreden. Deputaten schrij ven. dat zij zich kunnen voorstellen, dat het voor sommigen onmogelijk is, om de berijmingen van deze dichter in de eredienst te (laten) zingen. De putaten hadden echter de opdracht de materiële inhoud van de berijming te onderzoeken. AMSTERDAM Naar wij ver nemen wordt de heer W. Polak, (PvdA), wethouder van financiën en loco-burgemeester van Amsterdam, genoemd als de nieuwe burgemeester van Groningen, in de vacature- Berger. Door Ton van der Hammen AUGSBURG Wat zal de „follow-up" van liet Pfingsttreffen in het zonnige, vrien delijke en gastvrije Augsburg zijn, waar zich nu bijna zevenduizend rooms-katholieken en Forellen protestanten (men ziet er nonnetjes zusterlijk optrekken met bijvoorbeeld Marienschwester en diaconessen in vaak bloedhete tenten over moeilijke kerk- en geloofsvragen bui gen? Daar krijgt men geen hoogte van en moet men ook geen uitspraken over verwachten. kleine dingen blijkt, bijvoorbeeld dat hun documentatie via het perscen trum van het Pfingsttreffen verkrijg baar wordt gesteld. Er wordt biijvoorbeeld niet gezegd: ditzelfde over twee jaar missschien wel grootser in Frankfort, Hannover of Berlijn. Maar er wordt ook niet gezegd: volgend jaar weer een Ka- tholikentag, of overvolgend jaar weer een (aparte) Kirchentag. Er wordt door de lekenbeweging (van Kirchen tag en Katholikentag) die deze eerste grote oecumenische bijeenkomst in West-Duitsland organiseerden, maar één ding gezegd: we moeten samen op weg en dat is nu begonpen, maar laten we het rustig doen, laten we geen brokken maken, laten we gedul dig zijn. Dr. Albrecht Beckel (rk) en dr. Ri chard von Weiszaecker (prot) zeggen desgevraagd als om strijd dat dit „treffen" het karakter van een expe riment draagt, dat het hier om de openbare mening in de kerken gaat en niet om de mening van de leiding der kerken. Over de consequenties van Augsburg kan pas op grond van ervaringen, die men nu opdoet, wor den beslist. Noodgeval Dwars daar tegenin rebelleren jon geren (verenigde actie-, studenten-, jeugdgroepen uit heel West-Duits land) van „Kritische oecumene", die onder het motto „het is vijf voor Met verblijdende spoed heeft de commissie-Rooij, nog maar twee maanden geleden door de regering geïnstalleerd, noodmaatregelen uitgedokterd, om dagbladen dié in de strijd om het bestaan dreigen te sneven, voorlopig op de been te houden. De eerste maatregel, door prof. Rooij c.s. in een interim-rapport voorgesteld, komt erop neer, dat de regering de verliezen die kranten vorig jaar hebben geleden, ten dele compenseert. Ook wie dit voorstel toejuicht, zal moeten hopen, dat de uit voering ervan geen onnodige straf met zich brengt voor die dagbladdirecties die vorig jaar een uit zonderlijke zuinigheid hebben betracht, en evenmin een onnodige beloning voor die kranten die nog met hun jaarcijfers over 1970 voor de dag moeten komen. Dat voor de uitkering van deze compensatie als voorwaarde geldt, dat de krant in kwestie daarna nog (minstens) zes maanden moet ver schijnen, lijkt een bijna overbodige bepaling. Of heeft de commissie misschien een heel sombere kijk op de leiding van de VNU, die onlangs de ver dwijning van het dagblad De Tijd als nagenoeg onvermijdelijk aankondigde? Met haar tweede voorstel een krediet van vijf miljoen voor verlieslijdende kranten die met reorganisatieplannen voor de dag komen wil de commissie kennelijk een stimulans geven aan die directies die de noodzaak van reorganisatie onder kennen, maar vooralsnog voor de kosten ervan zijn teruggeschrokken. Ook hiermee zullen stellig enkele kranten uit de sector die er het droevigst aan toe is de sector van de landelijke opinie bladen hun voordeel kunnen doen. Ernstige principiële bezwaren kunnen er tegen deze voorstellen nauwelijks worden geopperd. De uitkeringen in kwestie zijn eenmalig en laten alle ruimte voor een meer definitieve aanpak van de structurele problemen van de dagbladpers, waar aan ongetwijfeld nog een brede discussie vooraf moet gaan. Het is moeilijk in te zien. dat ook de derde en misschien meest hoopgevende noodmaatregel, door de commissie-Rooij geopperd, een tijdelijk karakter zou kunnen dragen. Deze maatregel is veruit de belangrijkste van de drie, omdat hij een recht streekse aanslag inhoudt op het tegenwoordige financieringssysteem van dagbladen, waarin de inkomsten uit advertenties een overheersende rol spelen. Op het ogenblik geldt voor alle kranten, dat het aantal pagina's met nieuws en beschou wingen dat zij hun lezers aanbieden, volledig be paald wordt door de omvang van dat gedeelte van de krant dat het bedrijfsleven met advertenties heeft willen vullen. Aan deze nauwe relatie tussen de hoeveelheid redactionele informatie en de hoe veelheid advertenties wil de commissie-Rooij tornen door de regering een deel der papierkosten te laten betalen van de met nieuws en artikelen gevulde pagina's. Het gevolg zal zijn, dat de dag bladen iets minder afhankelijk worden van het bedrijfsleven, en wat meer van de overheid. Dat is Geluitlswagen winst, dunkt ons, in zoverre het de kranten meer bestaanszekerheid en de lezers meer niet-commer- ciële informatie kan verschaffen. Het is, gezien de deplorabele exploitatieresul taten van vele dagbladen, te hopen, dat de drie noodmaatregelen worden uitgevoerd binnen het tijdsbestek dat de commissie-Rooij heeft aan gegeven: „op zeer korte termijn". Dit betekent, dat de regering-De Jong er nog over zal moeten be slissen. Dat zij demissionair is, behoeft daarvoor, gezien andere aspecten van haar demissionaire op treden, nauwelijks een belemmering te zijn. Als ze bereid is, na de verkiezingen de spoorwegtarieven voor het eerst in de geschiedenis van de NS tussentijds te verhogen, en een wetsontwerp tegen piratenzenders in te dienen, kunnen deze maat regelen er ook nog wel bij. Prof Rooij en de zijnen hebben metterdaad getoond, oog te hebben voor het spoedeisende karakter van deze zaak; de regering kan haar waardering daarvoor alleen maar tot uitdrukking brengen door hun voorbeeld te volgen. twaalf" keihard vaststellen: als oecu mene alleen daaruit bestaat, dat met rattenvangersmethoden christenen naar Augsburg worden gelokt zonder dat een gezamenlijk belijden in de zondagse kerkdienst, zonder dat een gemeenschappelijk avondmaal moge lijk gemaakt wordt, wel, dan voert de technokratische manipulatie weer heerlijk de boventoon. Overigens is er. met goedvinden van o.m. de bisschoppen wel open communie geweest, zij het dan heel nadrukkelijk „eenmalig", waarbij men er zich op kon beroepen dat in noodgevallen zoiets in de rk-kerk kan en men hier „noodgeval" wel ruim wilde interpreteren. Trouwens, het is voor een groeiend aantal christenen van beide confes sies een noodgeval, namelijk als het officieel niet zou mogen; hetgeen voor de gemiddelde Duitser, die nu een maal moeilijk ook zijn kerkelijke overheden ongehoorzaam kan zijn, nog zoveel te zwaarder weegt. Gebleken is, dat het thema heden daags geloven (daarna de kerkdienst) de grootste belangstelling heeft: de hele Shortihal van Augsburg, waar het thema behandeld wordt, zit zo goed als vol: ruim tweeduizend men sen. Hier soortgelijke opstellingen als bij ons: progressieven, verontrusten en mensen, die hun twijfels uitzeg gen, net als destijds mevrouw Buis op de a.k.v. (vindt u geloven in de kerk dan zo gewoon?) Gisteren kwam er in de sporthal een vrouw van ongeveer veertig jaar naar voren, die onder doodse stilte verklaarde: „Men wil offers voor de oecumene? Welnu, de ene keer hoor ik een dominee dit verklaren en de volgende week een andere zieleherder precies het tegenovergestelde. Let wel, het gaat hierbij om fundamente le geloofszaken. Ik vraag u: wie wordt er dan geofferd? Ik!". Zij kreeg een langdurig applaus. Ten slotte pog een onnozele, maar wel grappige mededeling „aan de pers" via dit centrum. De directeur van de Augsburgse waterleiding heeft in verband met dreigingen het drink water te vergiftigen, een aantal forel len in leidingwater losgelaten (goede test). De dieren gingen allemaal dood. Maar er is geen reden tot paniek, de dode vissen zijn op vergiftigingsver schijnselen onderzocht en er werden geen sporen aangetroffen. Ze zijn „eingegangen" vanwege het transport. Het glaasje water (wel vaak nodig op het ogenblki) kan dus veilig gedron ken worden. ijin ge :erl Er De koning van het verhaal van Esther heet Ahasvèros. Hij behet ei als koning de wetten, die de wereld in stand houden. Zonder C wetten zou de wereld niet kunnen bestaan. Althans, dat menen Ai veros en de zijnen. Het zijn de wetten der Meden en Perzen, spreekwoordelijk geworden zijn. Zij moeten functioneren. Sti voor, dat dat een ogenblik niet het geval zou zijn. Je was je zekei kwijt. Dat zit diep in het denken van ons, mensen. Deze wereld zou oph den te bestaan, als men niet meer kon rekenen op bijvoorbeeld de van de zwaartekracht. Stel je voor, dat je daar niet meer van op kon. Neen, het is goed, dat ons beslaan bepaald wordt door welfde tigheden. Zo is Ahasvèros er van overtuigd, dat zijn wereld, de wein der Meden en Perzen, staat of valt met zijn wetten. ia' Men kan geheel in dit wetmatige, in dit complex van onwrikSm 'normen, beginselen, regels, axioma's, verstrikt raken. Men gel:1 dan zo in heilige overtuiging aan de wetten der Meden en Perzen,(h' men treurt, als zij op ondergang uitlopen, maar wat kan men ere doen? In de politiek, die men elke dag in de krant leest, zijl 1 voorbeelden voor het grijpen. Men weet, dat wat men doet, op st( karastrofe moet uitlopen, maar men kan niet anders. Immers, men doet berust op goede beginselen. Weiezen vandaag: Handelingen 11: 11-18 We lezen morgen: Handelingen 11:19-26. >et lat. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Prof. dr. G. P. van Itterzon heeft gisteren in zijn af scheidscollege voorgesteld, dat in het komende studiejaar alle theo logische faculteiten in ons land zich gaan bezig houden met de ver zoening, naar aanleiding van het proefschrift van dr. H. Wiersinga. „Niet om na het judicium van de senaat der Vrije Universiteit, een aldaar verdedigd proefschrift over te toetsen. Nog minder om enige kerk, welke dan ook, van de nodige stof voor een gravamen te voorzien. Maar wel, omdat de bediening der verzoening, die naar het woord van de apostel der dienaren Gods in kerk en wereld wacht, een verantwoorde voorbereiding verlangt. dge DO Wil Nog even terug naar de jongeren van „Kritische oecumene". Zij zijn hartstochtelijk actief, stonden al voor het station om deelnemers met een geluidswagen op mogelijkheden van intercommunie te wijzen; zijn in alle themagroepen present en vol vuur; eisten, dat het resultaat van de dis cussies in de zes themagroepen aan alle zevenduizend deelnemers bekend wordt gemaakt. De beste gelegenheid daarvoor ach ten zij de slotgodsdienstoefening he denavond. Mocht dit niet gebeuren, dan zouden ze uit protest een sit down houden gedurende een half uur op het platform van het stadion. De leiding van het „treffen" heeft dit verzoek toegestaan en laat deze bijeenkomst nu een half uur eerder beginnen. Die leiding van het Pfingsttreffen staat heel begrijpend tegenover „Kri tische oecumene", hetgeen ook uit Een werkgroep uit de organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), waarbij 22 Westerse landen zijn aangesloten waar onder Nederland, heeft zich ontmoedigd uitgelaten over het falen in de inflatiestrijd. Internationaal gezien is de geest wel gewillig, maar het vlees blijft zwak. „Er zijn vooralsnog geen overtuigende tekenen van minder sterke prijs stijgingen", zegt hét rapport. Ter illustratie diene, dat in de twaalf maanden voorafgaande aan 1 april 1971, de prijzen in Ierland en Engeland met resp. 10 en 8.8 procent stegen. Deze landen zijn kop lopers. Zweden en Spanje volgen op de voet met 8 en 7.8 procent. Daarna zit een hele groep tussen de 4 en 8 procent waaronder Nederland met 6.6 procent. Canada is een uitschieter met slechts 1.8 procent. Nationaal gezien zijn de landen zich wel bewust, dat de inflatie beteugeld moet worden. Men ge- Aannemende dat het uiteindelijk tot een ge- gemeenschappelijke internationale aanpak van het inflatieprobleem zal komen, wil dat natuurlijk niet zeggen, dat we er dan nationaal gezien al zijn. Want en ook dat is hier al eerder gezegd naast een internationale aanpak is gebiedende eis dat het ook in eigen land tot een matigende ge meenschappelijke aanpak komt. Helaas blijkt ook dat een niet gemakkelijk te effectueren zaak. De politieke wil tot inflatie- bestrijding is er bij alle partijen, maar het blijkt uit het verloop van de kabinetsformatie zodra het gaat over de manier waarop, dan lopen de meningen uiteen. Wanneer bovendien de vrij optimistische ver wachting van de OESO in vervulling zou gaan dat volgend jaar de economie wel weer vrij snel zal gaan groeien, dan lopen we psychologisch de kans, dat men gaat denken dat het misschien allemaal nog wel mee zal vallen. Maar daar is de zaak van de inflatiebestrijding niet mee gediend en dan doen we aan zelfbedrog. troost zich in die richting ook wel (minder popu laire) inspanningen, maar de internationale coördinatie ontbreekt. De werkgroep van de OESO dringt dan ook aan op een geconcentreerde, gezamenlijke actie van alle OESO-landen en het effectueren op internationaal niveau van de poli tieke wil om het algemeen probleem van de inflatie onder ogen te zien. Aangezien het rapport van de OESO de resul tante is van de meningen der regeringsdeskun digen op dit gebied mag hieraan bijzondere waarde worden toegekend. Niet te ontkennen valt, dat inflatiebestrijding op nationaal niveau grotendeels falen moet als de gemeenschappelijke internatio nale aanpak ontbreekt. Dezerzijds is dan ook in het verleden meermalen op die gemeenschappelijke aanpak aangedrongen. Op hoog niveau wordt thans hevig aan de bel getrokken. Dit alarmsignaal klinke niet tevergeefs. Kern van het probleem is dat er bereidheid is tot matiging en zelfdiscipline. In dit verband is de discussie van belang in Vlaardingen gevoerd ter gelegenheid van het gouden jubileum van het pensioenfonds Unilever n.v. In die discussie is o.m. door de demissionaire minister van Sociale Zaken de heer B. Roolvink nog eens duidelijk ge steld, dat men van „de gewone man" moeilijk matiging kan vergen zolang hij de lonen van de hoger gesalarieerden fors ziet blijven stijgen. We zullen ook de incidentele loonstijgingen in de matiging moeten betrekken, aldus de bewindsman. De heer Roolvink zal zich, toen hij deze woorden sprak, er ongetwijfeld van bewust zijn geweest dat hij hiermee een uiterst moeilijk probleem aansneed. Zijn opvatting is overigens volkomen juist. Deze houdt in dat een nieuw kabinet wil het de inflatie serieus aanpakken op de volledige medewerking moet kunnen rekenen van het gehele bedrijfsleven èn dat een inkomenspolitiek moet worden gereali seerd, waarbij ook andere categorieën dan werk nemers in de matiging ter bestrijding van de inflatie worden betrokken. Prof. Velema voorzitter Bond tegen het Vloeken Van een verslaggever UTRECHT Prof. dr. W. H. Vele ma, hoogleraar aan de theologische hogeschool van de christelijke gere formeerde kerken in Apeldoorn, is benoemd tot voorzitter van de bond tegen het vloeken. Hij is de opvolger van dr. Joh. H. Scheurer die het voorzitterschap zeventien jaar lang heeft bekleed en die op eigen verzoek van zijn functie is ontheven. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant- D..rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie- J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J Brinkman J. van Hofwegen Prof. Van Itterzon stak zijn eigen bezwaren tegen Wiersinga's studie niet onder stoelen of banken. Hij noemde diens wijze van hanteren van de bijbelse gegevens weinig exege tisch verantwoord en zei dat Wiersin ga's dissertatie de lezers in een ge- d ach ten wereld brengt, die een andere is dan van Paulus. Hij vergeleek in zijn rede de studie van Wiersinga met de dissertatie van (thans prof.) Kr. Strijd uit 1958. Bei den hielden zich bezig met de verzoe ningsleer van de twaalfde-eeuwse Engelse theoloog Anselmus, wiens op vattingen richtinggevend zijn geweest voor Luther, Calvijn en de reforma torische kerken. Prof. Van Itterzon noemde het merkwaardig, dat Strijd tot een positiever waardering van Anselmus is gekomen dan Wiersinga, die een totale breuk met Anselmus' belijdenis van verzoening door vol doening voorstaat. Wiersinga heeft zich beijverd om zo definitief met Anselmus af te reke nen, dat er voor een alternatieve ver zoeningsleer ruim baan werd ge maakt. Kennelijk zocht hij geen syn these tussen wat Anselmus ten dieps te bewoog en een verzoening tussen mensen, rassen en volken, maar lag een nieuwe constructie van meet af aan in de bedoeling. Op de vraag, of Wiersinga hiertoe gekomen is op grond van strikt wetenschappelijk onderzoek, of vanwege zijn relatie met het moderne levensgevoel, zou hij volgens prof. Van Itterzon zelf het best antwoord kunnen geven. STUDENTEN De Utrechtse hoogleraar zag sail lante punten van overeenkomst tus- ZWOLLE In de leeftijd van 81 jaar is overleden de christelijke ge reformeerde emeritus-predikant ds. L. Holtrigter. De begrafenis is maan dagmiddag om twee uur te Weenum <bij Apeldoorn. Ds. Holtrigter, geboren in 1889 te Wiessel (gemeente Apeldoorn), was van 1920 tot 1921 hulpprediker bij de hervormde gemeente van Utrecht en vervolgens tot 1926 suffragant te Gent (België). Na zijn overgang naar de christelijke gereformeerde kerken was hij achtereenvolgens hulppredi ker te Nieuwendam en predikant te Maarssen, Woerden, Harlingen en te Onstwedde. In 1959 ging hij met emeritaat. ROME „Wij willen van de paus brood en geen stenen, vissen die ons voeden en geen schorpioenen die ons vergiftigen", zei een der organisatoren van de mars op Rome, die 2000 conservatieve of traditionalistische katholieken uit Frankrijk, Zwitserland en Duits land met Pinksteren naar het St. Pietersplein bracht. Hij gaf hier mee zijn commentaar op de weigering van paus Paulus hen in audiëntie te ontvangen. „De paus ontvangt wel hippies en onge lovigen, zoals de Russische minister van buitenlandse zaken Gro- myko, maar ons niet", klaagden de organisatoren van de mars. „De mars", aldus de organisatoren, „was een geloofsmanifestatie die zijn basis heeft in de onbesmette voortzetting van de H. Mis, zoals die eeuwenlang sinds het concilie Van Trente is gevierd". Men wil volgend jaar opnieuw een mars naar Rome organiseren. sen de Amsterdamse studentenpre dikant en Abaelardus (destijds de op ponent van Anselmus), die als docent in Parijs ongehoord veel studenten trok. Met behulp van de dialectiek bracht Abaelardus daar het ja en neen (sic et non) van de kerkleer vol op in discussie. Prof. Van Itterzon veronderstelde, dat de alternatieve verzoeningsleer van Wiersinga mede haar oorsprong zou kunnen hebben in het feit, dat ook hij geen kerkelijke hoogwaardi- heidsbekleder is, maar een predikant die dagelijks met studenten conver seert en debatteert over het ja en neen van de kerkleer in deze tijd en dat hij in de relatie met die omgeving tot zijn eenzijdige opvattingen is ge komen. Beiden (Wiersinga en Abaelardus) wijzen de verzoening door voldoening met nadruk af en willen van deze leer, die voor Anselmus typerend is, niet in het minste weten. Beiden zijn voorstander van een effectieve ver zoeningsleer zonder voldoening. Bei den accentueren de waare van onze menselijke wederliefde ten koste van Gods toorn en straffende gerechtig heid. Beiden spreken op een geheel andere wijze dan Anselmus over het kruis en het uitdelgen van schuld en leggen een zwaar accent op de bete kenis van onze wandel in de wereld. Samenvattend zei prof. Van Itter zon van Wiersinga's studie: „Dat het kruis van Golgotha tegen de wil van God zou zijn opgericht, dat dit bitter lijden alleen een zaak van zijn moor denaars zou zijn geweest,' dat wij aan de avondmaalstafel met ons slachtof fer zouden worden geconfronteerd en dat die present-gestelde moord onze houding voor God en de mensen zou veranderen, brengt ons in een ge- dachtenwereld, die een andere is dan van Paulus, die schreef: Hem die geen zonde gekend heeft, heeft Hij voor ons zonde gemaakt, opdat wij zouden worden gerechtigheid Gods in Hem. Wiersinga heeft de kerk op zijn hand, als hij zegt, dat de grondge dachten der Schrift vol zijn van Gods reddende liefde en barmhartigheid. God was in Christus de Wereld met Zichzelf verzoenende, door hun hun overtredingen niet toe te rekenen. Gods gerechtigheid is. naar Luthers overtuiging, de gerechtigheid die Hij ons söhenkt, maar via de galige ruil. Hij onze zonde, wij Zijn gerechtig heid. VERBLEEKT Door Gods barmhartigheid tp ac centueren en zijn toornende, straffen de gerechtigheid nagenoeg te elimine ren door wél te spreken van ver zoening, maar zonder voldoening, door God Drieënig uit genade ge schonken, kwam het kruisoffer in een ander licht, verbleekten schuld en straf en kwam de nadruk wel sterk eenzijdig op een zeker psychologisch effect in onze mensenwereld te lig gen. Dat effect is hoogst belangrijk, is vaak te weinig gepredikt, maar is eenzijdig, als op Golgotha alleen men sen handelden, en een onschuldige vermoordden, zonder dat God dit kruis eigenlijk wilde. Het is ook de vraag, of het shock effect van de Goede Vrijdag bij de discipelen tot berouw en bekering zou hebben geleid, als Pasen, de verschij ningen en Pinksteren er niet op wa ren gevolgd. Bij een dergelijke visie krijgt ook de menselijke schuld een mat, bloedloos karakter, als er feite lijk geen straf mee moet worden ver bonden en berouw en het inslaan van een nieuwe weg voldoende zouden zijn." ZEIST De gereformeen ef1" dingsbond heeft afwijzend Ir. op het verzoek van de wei in, van kerken, om 2500 guldeiW£ staan voor het anti-raeisme-nape van de wereldraad. De Ga bezwaren tegen de theologis< tergronden van dit program. Tegelijk heeft de GZB gulden beschikbaar gestald hervormde kerk in Kenia, zij samenwerkt. Deze kerk geld besteden aan instanties, educatief hulpprogramma voor kinderen van vluchtelir |SJ Angola. :pei ecljKft "ld fez- ia, iC p? orst NED. HERV. KERK i Beroepen: te Zegveld, Bruc Kerkwijk: kand. J. Westland o zen. Aangenomen: naar Schev J. C. de Bruine, stud, pred laan trecht. yan Bedankt: voor Nieuwerk< 'g™1 GEREF. KERKEN (VI1 W VI is Afscheid: van Emmen: È?'ed< ber. te Enschede-N ppaar' Intrede: te Harderwijk: uit Bergentheim. te rs luys Kapl Time IJssel: P. J. Bos te Amei< si Delft: G. Juckema te Ensched Beroepbaar: kand. G. Na| rIeg Donderstraat 42 bis te Utrecht ^tr; GEREF. KERKEN Aangenomen: de benoemin, raar godsdienst aan het Com env lege te Hilversum: J. v. d. Utrecht (missionair pred. te'1' dam voor arbeid in Rwanda). GEREF. KERKEN (VRIJ* g] Beroepen: te Culemborg (n iin, evangelisatiearbeid l'Abri): Rietkerk te Barendrecht. CHR. GEREF. KERKÉmsbl Beroepen: te Kerkwerve: Hertog te Harderwijk. (Va VRIJ EVANG. GEMEETtklaa Aangenomen: naar Gronii Itraa E. van Petegem te Utrecht, n. ag s Beroepbaar: kand. A. van of, Bleulandweg 96, Gouda. Sl™ NED. HERV. KER^gg Afscheid: van Appelscha: aan, der Schoot, ber. te Voorsch j.a<£ Vriescheloo: J. J. Ph. Valetdndeii Almelo (geest. verz. Prins aan. Ziekenhuis); van Hengelo (C^g, van Thiel, ber. te Vlaardinge idest Intrede: te Veenhuizen (g< «raa bij de inrichtingen van het van justitie en tevens als b igses het pastoraat te Veenhuize fag Knottnerus uit Breda; te Ar '®r^" W. Wolfswinkel uit Woude ^'s Bergeijk als bijstand in Du raat: D. M. Jalink uit Hof1 Sll schelling). Led Emeritaat: Om gezondhei farm vervroegd verleend aan G. te Wapenveld. GEREF. KERKE! ein, Afscheid: van Den Hal 'l^& Kremer wegens emeritaat; «s. Aar: A. P. Heiner wegens Joub Tienhoven: G. Burger, ber. dam-Feijenoord en tevens prei schipperspred. u jt Intrede: te Meppel: H. J iuLzlr uit Metslawier; te Wintel dersti Krijger uit Baarn; te Berge Galen uit Langeslag-Heino jfai terlee: kand. J. Knol uit t, c< Valkenswaard: kand. B. H. "laai sen uit Amsterdam; te S< £ant(? kand. T. Vrolijk. tharii 10 juni: Bevestiging: te Ho W. Praamsma. voorheen v. (chr. reformed church). Ipai vindt plaats op 13 juni 1971. ai

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2