M)() schudt J complexen v an zich af VITESSE NAAR EREDIVISIE Joop Zoetemelk blijft in spoor van Merckx TV-commentaar ;er stunt - ...ti Cruijff Positie scheepsbouw verbeterde in 1970 Navo-Luns Zeeland weer 13 pet. dividend alles goed en wel Bobbv Fischer optimist 5 J 19 ZATERDAG 5 JUNI 1971 ids issiuf HAAG Voetbal in één 1SS drie Europese bekertoer- 91718 is voor 6611 topclub steeds f avontuur en steeds meer ^Jak geworden. De nationale ^^ritie is voor de grote voet- Vijven van doel tot middel jen; een middel om zich te aictfren van 8611 P^aats bi één i drie gevechten om een Hl »se beker. Want in die ÜDicn kunnen de clubs niet [neer ervaring op doen om btbal te perfectioneren, de fjden voor de Europa Cups oder# ook het geld opleveren pdzakelijk is voor het in- iere puden of verbeteren van ptbare voetbalbedrijf. jclubs hebben zich reeds ver van dat belangrijke interna- [||||hntact: Ajax als winnaar van "■'■tup I en Sparta, dat volgend £-578juitkomt in de Europa Cup Jcerwinnaars. Bij dit tweetal hoogstwaarschijnlijk Feijen- Igen, dat in de Kuip voldoen- t aan een 'gelijkspel tegen het teerde Haarlem om lands- n en daardoor als tweede Ne- |#*|e club in de Europa Cup I I w\gen komen. let derde Europese bekertoer- ONn«striid om de UEFA-Cup, ma- drie clubs aanspraak op één (wee plaatsen: ADO, PSV en Jnte. Het Haagse 'ADO, dat pMseizoen na de fusie met Hol- >rt als FC Den Haag zal pro- umwtT een weer hoëer Plan te ko- .NWE^ft een plaats in dat toernooi i GR(lna 0p zak' want tegen PSV 'en j-xuiderpark) is een gelijk spel ;t u 4doende- mplal ACCENT JM cd strijd om een plaats in die I50-45jiropa Cup lag bij de Hage- t accent op de laatste compe- (trijden. De ploeg van VaclaV rsloeg in die laatste ontmoe- j|^=arst concurrent Sparta, speel- l^a overtuigend gelijk tegen .ger FC Twente en moet mor- opmerkelijk succesvolle sei- •nten tegen mede-kandidaat ~'s derde plaats, niet zover - in het verleden, is in de p d^aats opmerkelijk, omdat de fs de weg naar de top heb- iden zonder extra geldelijke lis bijvoorbeeld PSV. Het trainer Jezek bereikt tuin. ploeg die nauwelijks afweek fan het vorige seizoen en die toileiltijd excellerende linkerver- kameiHarry Vos wegens gedwon- oop aan PSV moest missen, inn Ferlijk groeiproces' is een IUU.- ^keurige aanduiding van de -jg d van 'Jezeks slagen. Niet de van vedetten, maar een gelijk.E volwassenheid van binnen- is wat er bij ADO plaats t team is zelfverzekerd ge in mag dat ?ijn. De spelers fch tot persoonlijkheden ont- |n doelman Ton Thie is één ig. (ocjHij heeft zidh dit jaar met ÏACOjiieke optreden bij de 'top- :ht, tel. de Nederlandse doelverde- ichaard. e over bet seizoen, dat ADO ^■->9 winstpunten opleverde: IHBen dit aan het begin niet - Tijdens de training en de tfrijden riepen we dat het angen en wurgen zou wor- top aan; met af en toe maar ook weer node- ipunten zoals in het seizoen eke vejtoen we thuis te veel gelijk "nFlre hadden een soort min- k,v^cHgheidsgevoel, maar dat zijn lier kl#ompetitie in thuiswedstrij- noten geraakt. We hebben thuis punten verloren, we zijn 3t en Frslaanbaar geworden. Wij dat gevoel van minder- 'id volgend seizoen ook in 4 uur. jden kwijt te raken". Naar L. J. van deze mentale veran- Veilitl— drijfss tl iterwoJ>ortredactie IDAM Johan Cruijff het opwindende Europa Uur voor nieuwe sensatie uur in[e Ajacied heeft de KNVB RUnsaK"1 °P de transferlijst te zijn schoonvader Cor alle zakelijke belangen -behartigt, zijn nog steeds Ajax tot overeenstemming bnen. Het feit dat Cruijff 1 transferlijst heeft laten tripliceert nog niet dat hij Teekt met de Amsterdamse x-voorzitter Jaap van lijff staat inderdaad op de Maar dat verandert relatie Ajax-Cruijff. Wij tijd in onderhandeling met left door deze nieuwe zet jongen een transferbedrag 5 - Lnrast te stellen. Als Ajax behouden, zal de club vol- lementen van de KNVB -Ste tien procent van dit 'jaarsalaris moeten geven. t overigens nog meer zor- enkele dagen zal Rinus pissen of hij al dan niet contract als manager- Europese kampioen ac- lorts onderhandelt Ajax ishoff en Suurbier. dering hoeft Ton Thie niet lang te zoeken: „Onze trainer, Jezek, heeft ons dat gevoel goed bijgebracht. Iedere week opnieuw hamert hij er op, dat wij niet minder zijn. Dat werkt door in je spel. Vroeger verlo ren we veel punten tegen ploegen, die het spel niet konden maken en speel den we het best tegen topploegen. Nu echter kunnen we zelf ook het spel maken in de thuiswedstrijden. Kijk hoe we het tegen Feijenoord, te gen Sparta hebben gespeeld op het Zuiderpark". VERANDERINGEN De veranderingen die zich in ADO hebben voltrokken, zijn niet aan Ton Thie voorbijgegaan. Thie, 26 jaar, en sinds zijn 18e jaar contractspeler, groeide dit jaar uit tot één van de beste doelverdedigers in een land, dat over talentvolle keepers niet te kla gen heeft. Thie: „Vroeger tilde ik er niet zo zwaar aan. Maar de laatste twee jaar is het voetbal veranderd; de organisatie is beter geworden, er wordt meer inzet van de spelers ge vraagd. Je moet serieus leven, anders red je het zelfs op de training niet meer. Ik wilde dit.jaar laten zien, wat ik kan en ik weet wat dat is: ik heb het gevoel dat ik beter ben dan de anderen; dat is geen opschepperij, maar gewoon zelfvertrouwen". Ton Thie, begonnen bij Bob Janse in Excelsior, met zijn leermeester meegegaan naar Hermes DVS, voor hij zeven seizoenen terug bij ADO kwam, bekijkt het profvoetbal nuch ter, op dezelfde „laconieke" en ogen schijnlijk dikwijls te riskante manier als waarop hij zijn doel verdedigt. Het deert hem dan ook niet, dat bij voorbeeld Piet Schrijvers (FC Twen te) dit seizoen achttien keer is gepas seerd en Ton Thie zesentwintig keer. „Ik heb zesentwintig doelpunten doorgelaten in een ploeg die aanval lend speelt. De hele verdediging van Ton Thie in zweefvlucht op weg naar de bal. ADO trekt graag naar voren; Theo van der Burch rukt veel op, Joop Ko- revaar valt graag aan en ook Aad Mansveld blijft nooit achter hangen". De ontwikkeling van Ton Thie, die vorige week voor vijf jaar bij de FC Den Haag bijtekende, loopt voor een deel parallel met die van Aad Mans veld, die man die voor hem de defen sie organiseert. „Aad en ik spelen ve le jaren samen, we voelen elkaar blindelings aan. Het is net een huwe lijk, daarin moet je ook naar elkaar toegroeien. Bovendien vullen we el kaar aan; Aad is nogal impulsief, ik ben nogal rustig". Ton Thie en Aad Mansveld hebben ook wat het Nederlands elftal betreft dit seizoen ongeveer gelijke ervarin gen opgedaan. Thie werd begin dit seizoen reserve in de selectie van bondscoach Fadihonc voor de wed- trijden tegen Roemenië, Joegoslavië en Oost-Duitsland. Bij de tweede wedstrijd tegen Joegoslavië was hij er echter niet meer bij, maar toen ging Aad Mansveld mee in de over tuiging de zieke Rinus Israel te ver vangen. Na overleg met Van Beveren liet Fadrhonc Mansveld in Split ech ter toch uit de ploeg, tot grote erger nis van Mansveld zelf en Jezek. Thie: „Het is dit jaar vreemd gegaan met het Nederlands elftal, je zit erbij, hebt een goed jaar en ineens val je weg. Ik geloof dat wij bij ADO, Mansveld, Couperus en ik, in een vergeethoek zitten". MILLAU (ANP) Het is de vraag of de organisatoren van de Midi Libre na gisteren nog blij zijn met bet starten van liet Belgische wielerfenom een Eddy Merckx. De Belg behaalde name lijk niet alleen zijn tweede over winning in twee dagen, maar in eendrachtige samenwerking met Joop Zoetemelk zette hij de ove rige renners op onoverkomenlijke achterstand. Merckx en Zoetemelk kwamen met een voorsprong van 2 minuten en 18 seconden op de Belg Dieriekx in Mil- lau over de eindstreep. Daarna volgde een groepje op 'bijna twaalf minuten terwijl het grote peloton met een achterstand van 30.49 minuten arri veerde. Merckx lanceerde zijn aanval na ongeveer 90 kilometer toen er nog ruim 100 kilometer af te leggen wa ren. De enige die reageerde en Merckx ongelofelijke tempo kon vol gen was Joop Zoetemelk. Later sprong ook de Belg Dieriekx weg maar hij kwam toch niet dichterbij dan tot op 2.18. Merckx en Zoetemelk werkten een drachtig samen om de voorsprong zo groot mogelijk te maken. Merckx be loonde de hulp van Zoetemelk na 120 kilometer door op de Nederlander te wachten toen deze een, overigens niet ernstige val maakte. Daarna ging het duo in hoog tempo naar Millau waar Merckx in de spurt de snelste bleek, Tweede etappe: 1 Merckx (Belg) 5.09.32; 2. Zoete melk (Ned) 5.09.33; D. Dieriekx (Belg) 5.11.50; '4. Gulmard (Fr) 5.21.21; 5. Verbeeck (Belg) z.t.; 6. v. Impe (Belg) z.t.; 7. Santy (Fr) z.t,; 8. Perin (Fr) z.t.; 9. Tabak (Ned) z.t.; 10. Martos (Sp) z.t. Algemeen klassement: 1. Merckx (Belg) 9.50.52; 2. Zoete melk (Ned) 9.51.013. Dieriekx (Belg) 9.53.20; 4. Verbeeck (Belg) 10.02.49; 5. Guimard (Fr) 10.02.51; 6. Santy (Fr) 10.02.53; 7-11. v. Impe (Belg), Perrin (Fr), De Schoenmaecker (Belg), Schutz (Lux), Dumont (Belg) allen 10.02.53; 13. Tabak (Ned) 10.06.07. Bergklassement: 1. Zoetemelk 19 pnt.; 2. Merckx (Belg) 11, 3. v. Impe (Belg) 9. Sercu Evenals daags tevoren heeft Pa trick Sercu gisteren in de veertiende etappe van de Ronde van Italië de gevreesde Italiaanse wegsprinter Ma rino Basso verslagen. De snelle Belg heeft nu twee etappe-overwinningen behaald, Basso drie. Veertiende etappe: 1. Sercu (Belg) 3.56.37; 2. Basso (It); 3. Van Vlier- berghe (Belg); 4. Dancelli (It); 5. Bi- tossi (It); 6. Polidori (It); 7. Motta (It); 8. Wagtmans (Ned); 9. Zandegu (It); 10. Sgarbozza (It); 11. Perurena (Sp); 12. Gimondi (It). Algemeen klassement: 1 Michelotto (It) 67.03.41; 2. Moser (It) op 2.18; 3. G. Pettersson (Zwe) 4.37; 4. Colombo (It) 5.36; 5. Paolini (It) 6.27; Van Springel (Bel) 6.38; 7. Houbrechts (Belg) 7.52; 8. Galdos (Sp) 8.06; 9. Wagtmans (Ned) 8.34; 10. Schiavon (It) 9.39; 11. Panizza It) 9.55; 12. Giu liani (It) 13.16. Aling Jan Aling heeft gisteren de vijfde etappe van de ronde van Engeland gewonnen. Hij legde de 148 kilometer af in 3.34.00. Cees Koeken en Piet van Katwijk werden als vijfde en zesde geklasseerd in 3.34.33. Vijfde etappe: 1. Jan Aling (Ned) 3 uur en 34 minuten. 2. Jiri Have (Tsjsl) z.t.; 3. Midhel Roques (Fr) z.t.; 4. Tim Moleney (Aust) z.t.; 5. Cees Koeken (Ned) 3.34.33, 6. Piet van Kat wijk (Ned) z.t.; 7. Smolik (TSjsl) z.t.; 8. Pracht (Tsjsl) 3.34.34. 9. Fuchs (Zwits) z.t.; 10. Moore (GB-prov) z.t.; 11. Popke Oosterhof (Ned) z.t.; 12. Hubschmidt (Zwits) z.t. Algemeen klassement: 1. Hubsch midt (Zwits) 18.04.20; 2. Den Hertog (Ned) '18.04.34; 3. Duchemin (Fr) 18 05.07; 4. Hrazdria (Tsjsl) 18.05.46; 5. Oosterhof (Ned) 18.06.03 6. Prachl (Tsjl) 18.06.41; 7. Fuchs (Zwits) 13.07.13; 8. Martin (Fr) 18.07.23; 9. Ha vé (Tsjsl) 18.09.03. 10. Aling (Ned) 18.09.11. POULIDOR Raymond Poulidor, die nog altijd wordt gerekend tot de beste wielren ners in de wereld, heeft In Parijs ver klaard deelneming aan de komende Tour de France (start 26 juni) niet te ambiëren. Tijdens een gesprek met zijn werkgever Edmond Mercier zei "Poupou' nog, dat hij zich niet op korte termijn wenst terug te trekken uit de actieve wedstrijdsport. „Dat doe ik pas als mijn lichamelijke con ditie te wensen overlaat, zo zei hij, „indien mogelijk ben ik weer graag kandidaat voor de Tour de France van volgend jaar". ZWITSERLAND De Goudsmit-Hoff-ploeg van Kees Pellenaars voor de Ronde van Zwit serland (11 tot 18 juni a.s.) bestaat uit de volgende renners: Schepers, Kars tens, Steevens, Krekels, Prinsen, Holst, De Koning en Duyndam. Als gastrenner is in het team opge nomen de Zwitser Luis Pfenninger. De Zwitserse bond, heeft op deze wij ze eigen renners bij de deelnemende ploegen ondergebracht. RUSLAND Drie Nederlandse amateur-wielren ners zullen volgende week deelnemen aan internationale baanwedstnjden in Rusland. Op 7 en 8 juni starten Peter van Doorn en Jan Jansen in de Grote Prijs van Leningrad op het tandemnummer en de sprint UTRECHT (ANP) De Arnhemse voetbalclub Vitesse zal volgend seizoen in de ere divisie uitkomen. Vitesse ein digde dit seizoen in de eerste divisie als derde achter FC Den Bosch en GVAV, die reeds eerder promoverden. De nummers laatst en voorlaatst van de eredivisie (in casu Haarlem en AZ'67) degraderen naar de eerste divisie. Dit is gisteravond in Utrecht door het sectiebestuur betaald voetbal na een nader overleg met het bestuur van de Federatie van Betaald Voetbal Organisaties (FBO) besloten. Voorts heeft de voorlopige sane- ringslijst, zoals die door de financiële commissie van de FBO i? opgesteld, een definitief karakter gekregen. Al leen Fortuna Vlaardingen, dat als dertiende en laatste op de lijst stond, is daarvan afgevoerd als gevolg van de fusie tussen ADO en Holland Sport Hiermee rekening houdend is de indeling van de eerst divisie volgend seizoen als volgt: Haarlem, AZ'67. SC Cambuur, Blauw Wit, Heracles, HVC, Wageningen, Heerenveen, FSC, DFC, Helmond Sport, Veendam Willem II, SW, PEC, De Volewijckers, Eindho ven, Roda JC, De Graafschap, FC VW en Fortuna Vlaardingen. De eerste divisie zal dus uit 21 clubs be staan. Op formele gronden is De Vole wijckers, dat evenens op de san- ringslijst staat, in de eerste divisie opgenomen aangezien de Amsterdam mers volgens de oude promotie-de gradatie regeling een klasse hoger mogen spelen. Dit betekent dat De Volewijckers buiten de regeling van de 2,8 miljoen gulden valt. Tweede divisie De resterende clubs kunnen, indien zij dat wensen, in een tweede divisie spelen in seizoen 1971-1972, maar er is geen promotieregeling voor deze klasse vastgesteld. Voor de eerste divisie is nog geen definitieve beslissing genomen over de promotie-degradatie regeling. Wel zullen de nummers 20 en/of 21 van de eindstand er rekening mee moeten houden dat zij kunnen degraderen. Als kanttekening kan nog worden geplaatst, dat de competitie in deze klasse maar liefst 42 speeldagen zal vergen, als gevolg van het oneven aantal clubs. Verder heeft het sectiebestuur be taald voetbal besloten ook voor de competitie van de b-elftallen 39 clubs (één meer dan aanvankelijk voorzien door de promotie van De Volewijc kers) aan te houden. De eerste klasse zal bestaan uit 17 b-elftallen en voorts worden twee tweede klassen •geformeerd van elk 11 teams. B-elf tallen van clubs die toch nog in een tweede divisie wensen te spelen, val len buiten de indeling. Teleurstelling Voorzitter Hut van Haarlem over de beslissing van het bestuur van de sectie betaald voetbal: „Nu de KNVB zo lang geaarzeld heeft met deze be slissing bekend te maken, had men beter kunnen wachten tot maandag, dan was in elk geval de competitie afgelopen. Van een onderlinge rivali teit tussen AZ'67 en Haarlem, die zondag toch nog beiden moeten spe len, is nu natuurlijk geen sprake meer. Voor ons is het besluit van de KNVB een teleurstelling. Maar wij hebben er dit seizoen zo veel gehad dat deze er ook nog wel bij kan. Een dergelijke beslissing te nemen achter de groene tafel is na tuurlijk nooit een elegante oplossing. Het was veel beter geweest wanneer de voorlaatste uit de eredivisie, of dat nu AZ'67 of Haarlem was geworden met Vitesse om die plaats had ge speeld. Haarlem gaat in elk geval proberen volgend seizoen terug te ko men." Commentaar AZ '67 Bij AZ'67 was de teleurstelling over het besluit Vitesse bij keuze te laten promoveren en AZ'67 en Haarlem te laten degraderen bijzonder groot. Penningmeester Henk Schouten: „Dit hadden wij niet verwacht. Wij hadden gedacht dat de KNVB ons bij keuze in de eredivisie zou laten. Wij spiegelden ons daarbij aan het voor beeld van DOS, dat enkele jaren ge leden op deze wijze in de eredivisie mocht blijven uitkomen. Vorige week is er nog een delegatie van AZ'67 bestaande uit de heren Molenaar, Kruyver en Schouten naar Utrecht geweest om onze belangen te verdedigen. Het was ons initiatief en ik kan niet anders zeggen dan dat wij bijzonder prettig te woord zijn gestaan. De heer Zon van het sectie bestuur wees ons toen nog eens op de brief welke aan het begin van de competitie is uitgegaan naar alle be taalde clubs en waarin op het belang om zo hoog mogelijk te eindigen werd gewezen. AMSTERDAM De nieuwe eredi visieclub FC Den Bosch heeft zijn eerste aankoop gedaan. Het nam de 28-jarige Joegoslaaf Vladimir Ciric van SW over. Alle spelers van de nieuwe eredivisionist met uitzonde ring van doelman Leo van Straaten, hebben hun contract reeds verlengd. In een aantal herenhuizen aan de Tooropkade in Heemstede is een grote brand uitgebroken. De aangerichte schade schat men op meer dan een miljoen gulden. Op de foto zijn brandweerlieden bezig met het blussen van de brand in één van de kapitale villa's. De nieuwe secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns, liet zich gister avond in Brandpuntvrij stevig uit over sommige kanten van het leven in Nederland. Hy betreurde het op treden van „kleine pressiegroepen", die via buitenparlementaire actie, dus buiten het parlement om, druk probe ren uit te oefenen op ministers. Hij vermoedde dat de PvdA-verklaring, eigenlijk een Nieuw Links-verklaring was; hij zag in het Angola-Comité een extremistische beweging; hij vond het kerkelijk leven in Portugal beter dan in Nederland („Volkomen traditioneel"). Willibrord Nieuwenhuis kreeg dus heel wat te verstouwen en wij met hem. Het had er alle schijn van, dat de oud-minister, nu hij niet meer wordt gedrukt door binnenlandse po litieke verantwoordelijkheid, zijn hart eens wilde luchten. Zijn verza melde klachten deden ons vagelijk denken aan die van Sal Tas van een tijdje geleden. De heren hebben in ieder geval met elkaar gemeen, dat zij een aanzienlijk deel van hun le ven buiten Nederland hebben doorge bracht. Zo zal secretaris-generaal Luns donderdagavond niet naar de VPRO hebben gekeken. Had hij het gedaan, dan had hij kunnen vernemen, dat het Angola-Comité zich vooral ten doel stelt informatie te verschaffen en onderzoek te verrichten. Hij zal evenmin naar „Brandpunt" van gis teravond hebben gekeken, waarin twee uit Mozambique teruggeroepen „witte paters" de klacht uitten, dat de Portugese kerk zich te veel ver eenzelvigt met de staat. In het jour naal werd even geciteerd uit de uit spraken, die de secretaris-generaal later in „Brandpunt" zou doen. Zon der bronvermelding. De Johnny en Rijk-show viel een beetje tegen hadden we de indruk. We hunnen dat niet met zekerheid zeggen, omdat de genietingen ran de ze show voor ons voornamelijk be staan uit proesten om Johnny. Op die manier is het slagen of minder slagen van de show afhankelijk van de se conden, die je moet wachten tot hij weer in beeld komt. C. J. L. HOEK VAN HOLLAND Stoom vaart Mij. Zeeland heeft in 1970 een iets lager resultaat behaald dan in 1969. Het jóarverslag verantwoordt een exploitatieresultaat van 6,3 (v.j. 4,2) min. Maar hogere exploitatie- en personeelskosten alsmede ruim 1 min. belastingen drukten de netto winst, die ƒ0,6 (0,7) min. bedraagt. Er wordt een onveranderd dividend van 13 pet. voorgesteld. Gezien de zeer sterk gestegen kos ten van nieuwbouw acht de directie het noodzakelijk de vervangingsre- servevloot. verder te versterken. Hiertoe werd ƒ1,1 min. ten laste van de winst en verliesrekening aan deze reserve toegevoegd. De groei van het vervoer op de route Hoek van Holland-Harwich ge durende de eerste vier maanden van 1971 en de verwachtingen gebaseerd op de boekingen voor de overige maanden wijzen op een verdere toe neming van de vervoersomvang. De directie betwijfelt echter of in ver band met de kosteninflatie een ver hoging van de ontvangsten zal resul teren in een verbetering van de net to-resultaten. ALLES GOED EN WEL Israël en profetie (15) De geestelijk-Israël-aanhangers stel len dat de verkiezing van Israël, zoals deze is omschreven in het oude ver bond, niet meer van kracht zou zijn. Met de verdrijving van de Joden uit Palestina zouden de beloften aan Is raël nog slechts in geestelijke zin van toepassing zijn op de N.T.-gemeente. Daarbij valt het op, dat men uitslui tend de zegeningen op de kerk over draagt en niet de vloek. De vloek blijft rusten op' het jodendom, dat immers de Christus verworpen heeft. Met de bijbel in de hand werd de kiem gelegd voor het anti-semitisme. In Jer. 31 spreekt God niet de hoop uit maar geeft de zekerheid, dat Hij met het huis van Israël en Juda een nieuw verbond zal sluiten. Dit N.T. verbond is onvoorwaardelijk en ver vangt het Mozaïsch verbond uit Deut. 28. De rechtskracht van dit verbond berust op betere beloften, want Chris tus heeft het ingesteld en verzegeld met Zijn bloed (Hebr. 8 6, 7 en Luc. 22 vers 20). Van de N.T.-gemeente wordt gezegd dat zij deel heeft gekregen aan de verbonden der belofte van het volk Israël en daat zij mede-erfgenaam is van deze belofte. De gemeente wordt door aanneming Abrahams zaad (Ef. 2 11-19, Gal. 3 :26, 29). Dit is iets an ders dan dat men de kerk in de plaats van Israël stelt. De gemeente van Christus vervult in deze bedeling een koninklijk priesterschap en zal langs de weg van geestelijke vernieuwing het Joodse volk tot jaloersheid moeten wekken. De geestelijk-Israël-theorie is in strijd met het N.T., terwijl Jeremia de valsheid er van aantoont. (Jer. 33 23-26). Het voortbestaan van de joden als volk en hun terugkeer naar Palestina vormen een levend bewijs niet alleen van de geestelijke doch ook van de materiële waarheid van de Bijbel. J. P. J. Gerr(tse ROTTERDAM Israël en profetie (13) Het is mij opgevallen dat het meren deel der reacties op de visie van ds. H. J. Smit negatief zijn. Dan wil ik er een positieve aan toevoegen. Ds. Smit heeft gelijk, want voor zijn visie heeft men geloof nodig terwijl men de mili taire, economische en politieke ont wikkelingen van de staat Israel in het Midden-Oosten kan zien. Hoe specta culair deze laatste ook mogen zijn, ze hebben niets te maken met het geloof waarvan Jezus spreekt in Lukas 18:8 namelijk geloof in het Koninkrijk der Hemelen. In Hebr. 11 1 en 6 kunnen we lezen wat geloof is en waartoe geloven dient. Merkwaardigerwijs komt dit woord geloof slechts éénmaal in het oude testament voor en wel in Habakuk 2 4 en aangezien het merendeel van wat zich „Christelijk" noemt, oud-testa- mentisch gericht is en dus bij het zicht bare leeft en niet door geloof, is het logisch dat men ds. Smit niet begrijpt. Tot slot ter overdenking Johannes 18 :36: „Jezus antwoordde: Mijn Koninkrijk is niet van deze wereld: indien mijn Koninkrijk van deze wereld ware, zo zouden mijn dienaren gestreden heb ben, opdat ik den Joden niet ware overgeleverd; maar nu is mijn Konink rijk niet van hier". Dus ook niet van het Midden-Oosten. Waar het dan wel is kunt U het duide lijkst lezen in Lukas 17 21 en Romei nen 14 17. Wie het vatten kan, die vatte het. J. Kieuwenhuizen ZWIJNDRECHT Ordervoorraad flink gegroeid DEN HAAG De positie van de Nederlandse scheepswerven is vorig jaar aanzienlijk verbe terd. De ordervoorraad per 1 ja nuari jl. was bijna driemaal zo groot als het werk onderhanden. Voordeel Het jaar daarvoor was de order voorraad nog praktisch gelijk aan het werk, dat toen onder handen was. onverdeeld gunstig zullen uitvallen. De vorig jaar afgeleverde schepen zijn nl. in het algemeen al enkele jaren geleden tegen de toen geldende prijzen afgesloten. De groeiende ordervoorraad hoeft, volgens het jaarverslag van de Cen trale Bond van Scheepsbouwmeesters in Nederland, overigens niet te bete kenen. dat de financiële resultaten van de Nederlandse werven over 1970 Het loskomen van nieuwe orders is, volgens de scheepsbouwers, te danken geweest aan de afkondiging van de verhoging van de renteoverbrugging door de regering. Hoewel dit besluit rijkelijk laat kwam, had dit het bij komende voordeel dat de Nederlandse werven relatief korte levertijden in het vooruitzicht konden stellen op een tijdstip dat er een groeiende vraag naar nieiuwe schepen bleek te bestaan. Nederland is in 1970 op de wereld ranglijst van scheepsbouwende lan den van de 10e plaats in 1969 opge schoven naar de 8e plaats. In dat jaar werden 101 zeeschepen met een ton nage van 635.315 brt afgeleverd. In de loop van 1970 werden in totaal orders voor 158 zeeschepen met een tonnage van 1.708.647 brt bij de Nederlandse werven geplaatst ter waarde van bij na 3 miljard. J VANCOUVER (AP) De Ameri kaanse 28-jarige schaak-grootmeester Bobby Fischer, die in Vancouver zes overwinningen heeft behaald op zijn tegenstander Taimanov in de voor ronde voor het wereldkampioenschap, is zeer optimistisch. „De Russen hebben mij jarenlang hindernissen in de weg gelegd. Ik had tien jaar geleden al wereldkampioen moeten zijn. en nu", vindt hij, „gaat het regelrecht die kant od Hij vond dat als hij wereldkam pioen Boris Spassky kon verslaan hij als beroepsspeler gemakkelijk 100.000 dollar per jaar zou kunnen verdienen. Fischer is al grootmeester sinds zijn 15e jaar Zijn volgende tegenstander in de halve finale is de Deen Bent Larsen tegen wie hij, waar is nog niet be kend. gaat uitkomen op 4 juli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 19