1AKARI0S IN MOSKOU OM HULP VOOR CYPRUS NAVO pas in besluit herfst over troepen ecordbedrag voor defensie Egypte Thieu zet rivalen mat met wetsontwerp of. P. Smits ij gt rechten i n emeritus terug Franse douane gaat in staking Aclie jongeren tegen doodvonnis Sukatno sen bemiddelt et succes bij 4 fan Gelder VRIJDAG 4 JUNI 1971 RO, (UPI, Reuter, AP) heeft gisteren een defen- voor 19711972 aan- iigd van 1.560 miljoen I het hoogste uit zijn ge- Volgens de minister HAAG De Leidss hoog- n vrijzinnige voorman pro. Imits krijgt de rechten als emeritus predikant terug. :d moderamen van de aene- •node der hervormde kerk n juni 1961 deze rechten had, deelt in een verkla- loten te hebben „toepassing aan het bepaalde in ordi- 113-20-6 der kerkorde met big tot pro. dr. P. Smits te Inhage en hem de bevoegdhe- van een emeriius-predikant m ïed moderamen tekent hier- Idat dit besluit niet genomen et kader van de ordinantie ewen opzjcj1ti zodat er geen ver- 30 uu#ien kan worden met welke |n leertucht ook. ïed moderamen had de vrij- iid om een besluit aL dit te langezien overduidelijk ge- as dat de communicatie die ;er stadium tekort was ge in de loop der jaren was ^or stond, nadat ormeel j bepaalde in ordinantie 13- kerkorde was voldaan naar ig van het brééd moderamen generale synode niets meer oepassing van de genoemde ijke bepaling in de weg. van financiën is dit 175 miljoen dollar meer dan voor het huidige belastingjaar. Het Egyptische dagblad Al Achram verneemt uit militaire bronnen, dat Egypte nu bijna één miljoen man on der de wapenen heeft. Volgens mili taire bronnen in Londen heeft het land op het ogenblik een luchtmacht met 415 gevechtsvliegtuigen. Boven dien heeft het bases ingericht voor de Russische afweerraketten. Minister van financiën Hijazi verklaarde, dat ondanks de verhoging van het bud get, er geen grotere belastingdruk oor de burgers zal zijn. Het totale budget voor het komende belastingjaar bedraagt 6.486 miljoen dollar, een toename van 483 miljoen ten opzichte van het voorgaande jaar. Hijazi merkte op, dat het geld dat verleden jaar gevoteerd was voor de strijdkrachten geheel was aangewend De ministerraad vergaderde gisteren drie uur over het budget en keurde het goed. Hijazi zal het op 12 juni voor leggen aan het parlement. Inmiddels heeft Hassanein Heikal, de hoofdredacteur van Al Achram, in zijn dagblad van vandaag onthuld, dat drie door president Sadat ontsla gen ministers zich tevoren hadden gewend tot een waarzegger. Zij had den advies gevraagd over de vraag wanneer de oorlog aan Israël ver klaard moest worden en of ze moes ten samenspannen tegen Sadat. Heikal publiceerde de tekst van twee spirituele seances, die werd bij gewoond door de drie mannen (Fawzi van oorlog, Gomaa van binnenlandse zaken en Sjaraf van staat) en een hoogleraar, die als medium diende. Van grote betekenis is het bezoek van de president van de eiland republiek Cyprus, aartsbisschop Makarios, aan Moskou. Het is geen toeval dat het samenvalt met het falen van allerlei pogingen, de conflictstof op het Middellandse zee-eiland weg te nemen. De Veilig heidsraad besloot naar aanleiding daarvan enkele weken geleden de ruim 3000 VN-militairen nog een half jaar als „stootkussen" tussen de Griekse en Turkse Cyprioten te laten optreden. Als het aan de regeringen ligt, diie thans in Griekenland en Turkije aan het bewind zijn, is het probleem op gelost. Beide landen zouden voor ver deling van het eiland zijn, waarbij het grootste deel aan Griekenland en het kleinste aan Turkije zou toeval len, Verdeling van het in de Oost- West verhoudingen strategisch zo be langrijke eiland zou niet eenvoudig zijn. Vrijwel alle Turkse woongebie den worden door Griekse omringd. Tot verdeling zal het overigens ook niet komen. Aartsbisschop Makarios voelt er niets voor gouverneur van een Griekse provincie te worden of liever: van een Grieks deel van een eiland, waarop hij thans nog in meer dan één opzicht „heer en meester" is. Zijn reis naar Moskou is dan ook vooral bedoeld om te voorkomen, dat hem van Athene uit een regeling wordt opgelegd, waarover met de re gering te Ankara overeenstemming is bereikt. De aartsbisschop weet dat de Sow- jetunie er veel belang aan hecht, Cy prus niet in handen te laten komen van de NAVO-leden Griekenland en Turkije. Moskou vindt het al be zwaarlijk genoeg, dat na vertrek van het Britse bestuur op het eiland een NAVO-basis werd gevestigd. die voornamelijk door Britse militairen wordt beheerd. President Podgorni van de Sowjetunie noemde de steun punten een ernstig gevaar voor de vrede en de onafhankelijkheid en veiligheid van Cypruó. Hij eiste op nieuw het vertrek van alle buiten landse troepen die op Cyprus gele gerd zijn. ■fe Euosis Makarios maakt zich niet zonder reden zorgen. Hij doet echter weinig om een weg uit de moeilijkheden te vinden. De Turkse Cyprioten kunnen daardoor niet veel meer doen dan zich te blijven verzetten tegen de po gingen van de aartsbisschop, via „zelfbeschikking" naar uiteindelijke „aansluiting" bij Griekenland (Eno- sis)" te streven. Kort geleden ver klaarde hij nog in een radio-toe spraak: „Cyprus is een Grieks eiland. We zullen het als een eenheid hand haven totdat we het aan Griekenland hebben teruggegeven". In de tekst van de rede, die later via de dagbladen werd verspreid, was deze zinsnede weggelaten. Makarios besefte dat zijn woorden olie op het smeulende vuur van de Grieks-Turk se tegenstellingen waren. Niettemin gaf hij zijn mening weer over wat hij verstaat onder Enosis, waarvoor de Griekse Cyprioten vele jaren onder aanvoering van de toen legendarische George Grivas tegen de Britse bezet ters hebben gevochten Aan de af spraken, die voor het vertrek van de •Britten gemaakt werden in Zürich en Londen ter bescherming van de rech ten van de Turkse minderheid, heeft Makarios zich niet gehouden. Even min als aan het streven naar eenwor ding met Griekenland. Het optreden van Makarios leidde in december 1963 tot bloedige botsin gen op Cyprus, die tijdens de Kerst dagen tot een internationaal conflict dreigden uit te groeien. De Veilig heidsraad besloot troepen te zenden met een vredebewarende functie. Ze zijn er nu al zeven jaar en in al die tijd zijn Griekse en Turkse Cyprioten er niet in geslaagd, een voor beide partijen aanvaardbare oplossing te vinden. De Grieks-Cypriotische lei ders willen de Turkse bevolkings groep slechts plaatselijk zelfbestuur geven. De Turks-Cyprioten blijven echter een federatieve bondsstaat verlangen met een centrale regering, maar met twee gescheiden besturen. Vf Praten Van beide kanten ervaart men ove rigens, dat de jongere generatie nog minder tot praten bereid is dan de oudere. In de afgelopen jaren werd 160 maal vergaderd, zonder enig zichtbaar resultaat. De situatie is op nieuw gespannen en de Turkse rege ring heeft reeds laten weten niet op nieuw te zullen dulden, dat de Turk se Cyprioten slaahtoffer van terreur en onderdrukking worden. VN-secre- taris-generaal Oe Thant heeft dan ook de Veiligheidsraad geadviseerd de vredesmacht voorlopig nog op Cy prus te laten. Eén van zijn argumen ten was, dat ook twee goed gewaan de legers tegenover elkaar staan, hierbij doelende op Griekenland en Turkijë. Degenen, die weinig vertrouwen hebben in Makarios menen, dat hij niet tevreden is met zijn presidentiële en aartsbisschoppelijke macht op Cy prus, Zij denken dat zijn nauwe con- ten met de in Rome in ballingschap levende koning Constantijn gericht zijn op pogingen, een eind te maken aan het regime van de kolonels in Athene. Daarvoor zou een bewind on der leiding van Makarios, de „held aller Hellenen" in de plaats moeten komen. Wat hiervan waar is Valt uiteraard moeilijk na te gaan. On voorstelbaar is het evenwel niet. De kolonels houden er zeker reke ning mee. En ook de Turkse regering beseft terdege, dat zo'n ontwikkeling zich kan voordoen. De bereidheid van Athene en Ankara om nu tot een de finitieve regeling te komen is, hiermee verklaard. Zelfs wordt aangenomen, dat beide landen overwegen, Maka rios een regeling bindend op te leg gen. Een dergelijke „oplossing" zou echter tot internationale moeilijkhe den kunnen leiden, als de Sowjetunie zou besluiten, tussenbeide te komen. Aangenomen wordt, dat de Russi- DEN HAAG De Franse douane heeft aangekondigd van hedenmorgen zeven uur tot morgen acht uur in staking te gaan. Verwacht wordt dat het vakantieverkeer niet zal worden tegengehouden. Dit kan echter wel het geval zijn voor het goederenver keer waardoor opstoppingen aan de Franse grensovergangen kunnen ont staan die ook na de staking langdurig kunnen doorwerken. De EVO (Alge mene verladers- en eigen vervoer dersorganisatie) adviseert de expor teurs voorzichtig te zijn met trans porten die de Franse grens moeten passeren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Onder auspiciën van het Algemeen Nederlands Jeugd- verbond (ANJV), de studentenvereni ging ASVA en de FJG in de PvdA wordt ee.i handtekeningenactie ten gunste van de Indonesiër Sukatno ge houden. Sukatno, vele jaren voorzitter van de Pemuda Rakjat, een anderhalf miljoen leden tellende Indonesische jeugdorganisatie, zou tijdens een ge heim proces door een militair tribu naal ter dood zijn veroordeeld. Sukatno, die in 1952 als gast van het ANJV in Nederland was. werd ki 1968 op Oost-Java gearresteerd door eenheden van het Indonesische leger die jacht maakten op de tegenstan ders van het bewind van Suharto. ANJV, Asva en FJG vragen de voorzitter van de Tweede Kamer en de minister van buitenlandse zaken er bij de Indonesische regering op aan te dringen dat het doovonnis van Sukatno ongedaan wordt ge maakt. sche leiders Makarios garanties zullen geven, dat op militaire steun kan worden gerekend, als de soevereini teit en onafhankelijkheid van de re publiek Cyprus zouden worden aan getast. Al met al zitten de problemen op het eiland muurvast en is er geen uitzicht op een regeling, die ook de Turken kan bevredigen. Het is geen geruststellende ontwikkeling in het oostelijke deel van de Middellandse zee, waar de spanningen toch al zo groot zijn. LISSABON (Reuter, UPI, AP. AFP) De openingszitting van de tweedaagse vergadering van de NAVO-ministerraad in Lissabon werd gisteren overschaduwd door het nieuws dat saboteurs met succes een bomaanslag hadden gepleegd op het centrale PTT-kan- toor in de Portugese hoofdstad, die daardoor zes uur lang van de rest van de wereld afgesloten is geweest. De aanslag had geen invloed op de conferentie. Tijdelijk werden speciale verbindingen door militairen onder houden. De ministers bespraken een verslag van de Franse minister Mau rice Schumann over het viermogend- hc-den overleg betreffende Berlijn. Hieruit blijkt, dat vooruitgang wordt geboekt. Er is een verklaring opge steld. die in het slotcommuniqué van de conferentie zal worden opgenomen. Daarin wordt ook gezegd, dat na be kroning van het overleg over Berlijn multilaterale besprekingen gevoerd kunnen worden, die moeten leiden tot een Europese veiligheidsconferentie. De Westduitse minister Scheel zei dat Breznjews voorstel vaag is. Hij zei te vermoeden dat de Sowjet-Unie tracht, de westerse voorwaarden voor een regeling betreffende Berlijn te omzeilen. De minister beschouwt deze kwestie als een „testcase", die beslis send kan zijn voor verdere onderhan delingen met de Sowjet-Unie. In NA- VO-kringen wil men deze besprekin gen echter niet afhankelijk stellen van een regeling over Berlijn. Wel neemt - men aan. dat het mislukken van het Berlijn-overleg een nadelig effect zal hebben op de mogelijkheid van troepen vermin dering. Er zal ook worden gesproken over de nieuwe initiatieven van de Sow jet-Unie op diplomatiek en militair gebied, zoals deze blijken uit het vriendschapsverdrag met Egypte en de grotere activiteit van de Russische vloot op de wereldzeeën. Verwacht wordt, dat de Amerikaanse minister William Rogers zijn collega's uitvoe rig zal inlichten over de stand van de besprekingen ter beperking van stra tegische wapens (SALT). Intussen heeft het Russische partij blad Prawda geschreven, dat de mi nisters van de NAVO-landen bijeen zijn op een tijd. dat Amerika tracht een „koude-oorlog-klimaat" in Euro pa te scheppen en een nieuwe ronde in de bewapeningswedloop te begin nen. In een bericht uit Lissabon zegt het blad, dat het Pentagon onderhan delingen tussen Oost en West van een machtspositie uit beziet. Deze taktiek zou in veel Westeuropese landen met ongerustheid worden gadegeslagen. Behalve op het centrale PTT- kantoor zou ook een bomaanslag op het hoofdbureau van politie zijn gepleegd. In Sacavem op 15 km. van Lissabon werden twee licht masten opgeblazen, waardoor een be langrijk industriegebied een tijd van electriciteit verstoken was. De aan slagen worden toegeschreven aan de ARA (Acciao revolutionaria armada) een tegen het bewind in Lissabon ge richte verzetsorganisatie. Enige tijd geleden had de ARA al aangekondigd te zullen proberen, de bijeenkomst van de ministerraad van de NAVO te verstoren. Aanvankelijk hadden de Portugese autoriteiten en de Amerikaanse voor lichtingsdienst meegedeeld, dat de ontploffing in de telefooncentrale veroorzaakt was door een lek in de gasleiding. De Portugese radio repte met geen woord over de aanslagen. Andere bomaanvallen waarvan de ARA de verantwoordelijkheid heeft opgeeist zijn onder meer de explosie op de luchtmachtbasis Tancos begin dit jaar. waar dertien vliegtuigen werden vernield en de aanslagen op een politieschool en de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtings dienst in Lissabon. Vandaag wordt op de Navoverga- dering de officiële bekendmaking verwacht dat mr. Joseph Luns de op volger wordt van de Italiaan Brosio als secretaris-generaal van de Navo. IAAG Minister Nelissen che zaken) heeft gisteren s bemiddeld tussen de di- i Van Gelder Papier en de I bespreking op uitnodiging rinister heeft de leiding van Ier toegezegd dat zij op korte Ie vakorganisaties die infor- ■1 verschaffen die zij voor beoordeling van de situatie Wrijf nodig hebben. De vak lebben daarop besloten het pigde korte geding in te Het normale overleg tussen van Van Gelder en de vak- li worden hervat. SAIGON (AFP, Reuter) Het Zuidvietnamese Lagerhuis heeft gisteren een controversieel wetsontwerp gepubliceerd over de regels die zullen gelden bij de presidentsverkiezingen in okto ber. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp nu met 101 tegen 21 stemmen aangenomen. Min stens 90 stemmen waren nodig om het voorstel aangenomen te krijgen. De gemoederen waren zeer verhit door het wetsontwerp. Daarin wordt bepaald dat de kandidaten voor het presidentschap de handtekeningen moeten verzamelen van minstens 40 senatoren of afgevaardigden of van 100 leden van de provinciale raden. Drt zou voor president Thieu weinig moeite kosten. Maar volgens de mee ste waarnemers zou vice-president Kv door deze bepaling uit de verkie zingsstrijd worden geweerd. De bedoeling van het wetsontwerp zou zijn dat de Zuidvietnamese kie zers in oktober de keuze krijgen uit de huidige president Thieu en gene raal Doeong Van Minh, bijgenaamd „grote Minh." Intussen heeft Hanoi via het nieuwsagentschap AVI laten weten, dat het de afspraken betreffende de repatriëring van Noordvietnamese krijgsgevangenen herroept. Zoals be kend zouden slechts 13 van de 660 gevangenen willen terugkeren. Vol gens een bericht van UPI waren de. 13 al per schip onderweg naar een plaats ter hoogte van de gedemili tariseerde zone. waar ze aan Noord vietnamese autoriteiten zouden wor den overgedragen. Minh wordt beschouwd als de enige kandidaat die voldoende handteke ningen zou kunnen verzamelen. Maar „grote Minh" heeft al laten weten dat hij het wetsontwerp als ongrondwet tig besahouwt. Aangenomen wordt dat Minh zich nu niet kandidaat zal stellen. De hevige gevechten in de buurt van Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, duren voort. Ook in de buurt van Khe Sanh, dicht bij de gedemilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Vietnam en in de buurt van de grens met Laos woedt weer een felle strijd. Dit is een eerlijk verhaal over 'n eerlijke Een auto, gemaakt om u eerlijk te dienen, jarenlang. Van goed staal gemaakt. auto. Aanvoerder van de Kever-serie is de nieuwe 1302. Met gewijzigde voorvering en een grote kofferruimte. Met een Porsche-achteras en extra interieur-ventilatie. Een snelle Kever met een voortreffelijke wegligging. Met alles, wat u zich maar wensen kunt, zoals verwarmde achterruit. Prijs v.a. 7244,70 incl. BTW f6355,00 excl. BTW Met een dicht (water! stofl pekel!) platform als basis, grote wielen, iuchtgekoelde motor. Een geheide inruilprijs. Minimaal onderhoud. Een auto, waarover wij een eerlijke advertentie kunnen schrijven. Zonder verleidingskunsten. Een eerlijk verhaal over een eerlijke auto. De Kever. De zakelijke Kever, de 1200. Voor mensen, die hun geld graag 100 procent aan betrouwbaarheid in 'n auto besteden. Met de oersterke 1200 cc-motor (de basis van 16.000.000 Kevers). Eerlijke prijs v.a. f 5876,70 incl. BTW ƒ5155,00 excl. BTW De 1300-Kever, de Kever, zoals u hem dag-in, dag-uit in duizendtallen op de wegen ziet. Perfekte wagen, die nauwelijks aanbeveling behoeft. De grote favoriet van alle Keverfans. Met 1300 cc 52(SAE)pk-motor en extra effectieve ventilatie. Een auto om de kennismaking eens mee te vernieuwen. Prijs v.a. 6748,80 incl. BTW 5920,00 excl. BTW Over eerlijkheid gesproken. Kent u de VW-Diagnose al? Een nieuw systeem van auto-onderhoud. Uw VW wordt doorgelicht, u hebt inspraak in de reparaties, u krijgt een testrapport. Eerlijker (en goedkoper!) kan niet. Bij elke nieuwe Kever 4 VW-Diagnosebeurten gratis! Tja, een eerlijk merk: Ga eens met de dichtst bijzijnde VW-Dealer praten. Dat is zeker interessant voor u. fl'tztn ai LêuiOtn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9