Aparte scholen voor Surinaamse kinderen zijn geen oplossing' XMB waarschuwt egen veredelde koppelbaas Amsterdam bereidt Ajax overdonderend onthaal CITROËN^2cv4 Pantybranche vreest concurrentiestrijd dolce far niente Gegriefde dr. Polanen over Bijlmermeer: ienduizenden verstopten binnenstad 1/ l 144 CHU Zwolle tegen Kikkert Uit de Haagse hof geplukt VRIJDAG 4 JUNI 1971 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Christe- ke Metaalbedrijfsbond CMB 1 zeer scherp gaan optreden gen bedrijven die doorgaan et de koppelbaaspraktijken, ochten gesprekken niet helpen ;n zal het CMB niet aarzelen rechter in te schakelen, die in n kort geding met als eis ge- ngenisstraf zal moeten uitma- wie er gelijk heeft. De be- ijfsbond zal bij twijfel het mi- sterie van justitie inschakelen n te onderzoeken of er sprake van een koppelbaas ja dan nee. Met deze acties hoopt het CMB een initief eind te maken aan de :na- fidc praktijken van de koppelbaas, p daarmee en mogelijke aanleiding lor nieuwe onrust onder het per- weg te nemen. it CMB weet zich gesteund door ter Roolvink en door de werk- jrsorganisaties. De minister heeft iderdag de eerste lijst gepubliceerd die bedrijven waaraan een ver ing is verleend mensen uit te Binnen veertien dagen zal de ist compleet zijn zodat dan nie- .1 zich meer kan verschuilen nch- het onderweg zijn van de defini- ve vergunning. ten deze lijst is overigens het op- lendst dat het overgrote deel van vergunninghouders werkzaam is de administratieve sector met na- de uitzendbureaus voor typistes, let CMB heeft van minister Rool- de verzekering gekregen dat geen ele koppelbaas vergunning zal igen om zijn personeel uit te lenen metaal, bouw- en havenbedrij- hetgeen betekent dat de nu nog deze bedrijven werkende koppel en geen vergunning zulleh lcrij- Rijn-Schelde heeft inmiddels al gekondigd niet op de lijsten van lister Roolvink te willen wacnten 700 man ingeleend personeel voor uli op straat te zetten. 1 vakbondskringen is men er zich rigens terdege van bewust dat met uitbannen van de koppelbaas een er probleem zal opduiken name- dat van de onder-aannemer. Een van de nu reeds gesignaleerde onrust onder het personeel is terug te voeren op het feit dat mensen, die eerst als koppelbaas meer verdienden nu als onder-aannemer ongeveer het zelfde blijven doen. Gewaarschuwd wordt dan ook te gen de veredelde koppelbaas in de vorm van de onder-aannemer die werk aanneemt dat door eigen per soneel gedaan kan worden. Het CMB raadt haar leden aan bij twijfel het - probleem voor te leggen aan het mi nisterie van justitie. Andere proble men die zich bij deze materie kunnen voordoen is het korte dienstverband van 3 tot 6 maanden waarbij de werknemer '7 tot 10 procent meer verdiend. In dit verband is het CMB van me ning dat Rijn-Metaal, een poule waar metaalarbeiders legaal uitge leend kunnen worden om pieken op te vangen een serieuze kans moet krijgen. Op dit moment vlot het nog niet zo erg met de opzet van Rijn- Metaal omdat slechts zestien mensen zich hebben aangemeld. Het personeel van Rjjn-Metaal ver diend een gemiddelde van wat in de Rotterdamse regio betaald wordt. Als extra's krijgen zij een mobiliteitspre mie van 25, koffiegeld 5 en reis geld 8,25. Hebben zij reisuren dan kunnen zij in aanmerking komen voor een vergoeding van 5 per uur. BEST In de damenskousenbran- che wordt rekening gehouden met een scherpere concurrentie in het ko mende seizoen. Die concurrentie is mede het gevolg van de samensmel ting van de in surséance verkerende Tricotbest en Europa's grootste kou senfabrikant, de Westduitse Schulte Deckhoff („Nur Die"). Zoals gemeld, heeft Nur Die .zich garant gesteld voor 30 procent van de schuld die Tricobest aan haar credi teuren heeft. Het Duitse bedrijf zou echter ook reeds een groot aandelen pakket van Tricobest in handen heb ben. Zomerse zegswijze voor zalig nietsdoen. Onder de juli-blauwe hemel. Dak open. Heerlijk ontspannen achter het stuurwiel van een van de laatste vrije vogels: de Deux Chevaux. Over heuvels, langs rivieren, luchtgekoeld en welgeveerd. Problemen zijn voltooid verleden. Want de motor blijft wel ronken. Met zuinigheid en vlijt. DEN HAAG Aparte scholen voor Surinaamse kinderen vormen geen oplossing voor het onderwijsprobleem in de Bijlmermeer, zegt dr. J. D. v. Polanen, de gevolmachtigd minister van Suriname. Dr. Polanen, die door koningin Juliana is geattendeerd op de pijnlijke moeilijkheden in de nieuwe Amsterdamse satellietstad, betoogt, dat aparte Surinaamse scholen zeer discriminerend werken. Daar mag geen sprake van zijn. Schooi >erking in ver- bedrijf lelijke nstige wordt ie Vesf ia tele- :ht ISTERDAM Het Leidse- en de Dam, twee centra de hoofdstad propvol met itjiende, dansende en zingende n. Enorme mensenmassa's Ljax op grootse wijze hebben digd. Hoogtepunt was de omst bij de Stadsschouw- na een langdurige zege die bij het Ajaxstadion begonnen. het balkon van de schouwburg leen het elftal om minutenlange s in ontvangst te nemen, om koren en feestliederen aan te Een Leidseplein, zwart van de riftigen van Leidsestraat tot bosje, van Marnixstraat tot ver Kleine Gartmanplantsoen. Ie vlagen van enthousiasme donderend ritme over het gingen, werden de overwin- niet moe telkens de cup om- e heffen, cr mee rond te sjou- an de ene hoek van het balkon let andere. En telkens barstten losies van geestdrift los. was een unieke huldiging, Ij de schouwburg een belegerde [eleek. Ruim een kwartier ver- i de onvermoeide gladiatoren loven de menigte, die met een indrukwekkend uithoudingsvermogen bleef juichen. Het tweede hoogtepunt was van korter duur, maar niet minder in drukwekkend. De autobus met de spelers, de vrouwen en de officials baande zich met moeite via een om weg over de Stadhouderskade en de Weesperstraat een weg naar het stad huis, waarbij tenslotte de route Ro- kin-Dam werd genomen. Op de Dam was geen tegel, geen straatsteen te zien. Vanaf het paleis tot aan Kras, van diep in het Damrak tot ver op het Rokin wachtte een me nigte de cupwinnaars op. Ajax-spe- lers waren al bij het vertrek van de schouwburg op het dak van de Maar- se Kroon-bus gekropen, met het grote glanzende gevaarte: de Europa beker. Ze werden boven op de bus geës corteerd door jongens, die op de bus waren gekropen. Een mastbos van armen ging om hoog, toen de Ajaxbus naar de rich ting van het stadhuis zwenkte Amsterdam liet zijn emoties op de ze warme juni-avond op ongekende wijze de vrije loop. Ajax beheerste de binnenstad, zoals het enkele uren tevoren, zijn geboor tegrond, Amsterdam Oost had be heerst. De Watergraafsmeer bood de ouverture van de triomfale tocht. Met moeite baanden de open Mercedessen met in de eerste wagen trainer Mi- chels, Sjaak Swart en Vasovic met de cup zich een weg. De Middenweg was herhaaldelijk verstopt. Het escorte motorpolitie met loeiende sirene kon niets uitrichten tegen de opdringende menigte, die soms tien rijen dik tot aan de auto's was opgedrongen. Vlag gen, toeters, bloemen in de wagens, uitgestoken handen, jongeren, die in looppas meegingen tot aan het Leid seplein, een verstopt Oosterpark, een knelpunt aan het Weteringcircuit, naar de Munt, over de Nieuwe Zijds, door de Raadhuisstraat, dwars door een verstopte Rozengracht, met een mierenhoop op het Leidseplein. Slechts met grote moeite slaagden de voetballers erin de zijingang van het Leidseplein te bereiken. Onafgebroken golven van geestdrift en toen het schouwspel, het onher kenbare Leidseplein. Het stadhuis, de versierde raads zaal, was een oase van rust. Hier heeft burgemeester Samkalden Ajax toegesproken. Ajax heeft reeds de zilveren me- dalje van de stad Amsterdam, ditmaal biedt de stad de vereniging de gou den medaille van de stad aan. Voor alle spelers is er een zilveren gedenk penning, ook voor de trainer, de mas seur en de beide medische adviseurs. De Bijlmermeer komt uit de narig heid als men gebruik wil maken van de Surinaamse kennis en know-now. Suriname heeft immers al een erva ring van liefst een eeuw met onder wijs aan verschillende etnische groe pen. De Surinaamse leerkrachten zijn vooral ingesteld en gespecialiseerd op het onderwijs aan kinderen uit cultu reel verschillende milieus en van ver schillende sociale afkomst. Maar wat gebeurt er weer, ver zucht de gevolmachtigd minister, de Nederlanders zijn van plan alles weer op eigen houtje op te lossen. In de commissle-Zuidema, die als opdracht heeft oplossingen te zoeken, is geen enkele Surinaamse deskundige opge nomen. Een geïrriteerde dr. Polanen, die zegt zich de problemen in de Bijlmer meer zeer aan te trekken, valt fel ujt tegen een rapport, dat over de pro blematiek op verzoek van de wethou der van onderwijs is uitgebracht. „Die dingen moeten nu toch eens ophouden hier in Nederland. In dat rapport over de onderwijssituatie in de Bijlmermeer staat, dat het intelli- ZWOLLE Het bestuur van de kamerkring Zwolle van de CHU heeft gisteren met algemene stemmen het optreden veroordeeld van het CH-ka- merlid H. Kikkert, ten opzichte van fractievoorzitter Udink en de unie voorzitter prof Van Hulst De heer Kikkert heeft in een inter view in onze bladen beide heren verantwoordelijk gesteld voor de ver kiezingsnederlaag van de CHU, eraan toevoegend dat zij er goed aan zou den doen om de consequenties hieruit te trekken. gentie-quotiënt (IQ) van de Suri naamse kinderen stukken lager ligt dan bij niet Surinaamse kinderen. Maar bij het bepalen van die i.q.'s worden technieken toegepast, die al leen geschikt zijn voor Westeuropese kinderen. Men denkt dat die metho des juist zijn, maar de tests zijn vol komen onbetrouwbaar." De gevolmachtigd minister haalt dan, verder voorbeelden aan waaruit blijkt, dat de intelligentie van de Su rinamer niet lager ligt. Waar dr. Po lanen op aandringt is, dat Nederland gebruik maakt van Surinaamse des kundigheid. Hij stelt voor, dat de leraar peda gogiek A, A. R. Cameron (ex-minister van onderwijs) drs. K. Lub (directeur onderwijs in Suriname) en prof. F. Prins in de gemeentelijke commissie worden opgenomen, die de problemen bestudeert. Ruim veertien dagen ge leden heeft dr. Polanen dit voorstel gedaan aan de Amsterdamse onder wijswethouder. Ook besprak hij het probleem met burgemeester Samkal den en staatssecretaris Grosheide. Maar men heeft nog niet op het Suri naamse aanbod gereageerd. In het kabinet van de gevolmach tigd minister stelt men zich voor, dat Surinaamse onderwijzers uit Neder land en Suriname, die veel ervaring hebben met een gemengde bevolking, worden ingeschakeld. De heer Cameron legt uit, dat de oplossing direct al gezocht moet wor den bij het kleuteronderwijs. Daar kunnen de taalproblemen worden on dervangen. Een dan moet het niet gaan zoals in Friesland, waar toch weer eerst in het Fries wordt gespro ken. De voorgestelde brugklassen voor Surinaamse kinderen zouden mis schien ook aan de oplossing mee kun nen helpen. De grief in het Surinamehuis in Den Haag is vooral, dat de indruk bestaat, dat de Nederlanders het al- leen' willen doen. Inschakeling van Surinaamse onderwijzers is ook be langrijk, omdat zij de Surinaamse kinderen beter begrijpen. Een vraag is ook, waarom geen be roep wordt gedaan op de Surinaamse psychologen, die in Nederland wonen. Dr. Polanen zegt tot slot, dat hij gegriefd is door de gang van taken. Dr. E. Th. Waaldijk, het hoofd van de afdeling voorti oh tings- en onder wijszaken aan de Alexander Gogel- weg, wijst nog op de grote moeilijk heid, die ligt bij de Nederlandse ouders, die bang zijn, dat het onder wijs wordt afgeremd door de Suri naamse kinderen, vooral als gevolg van de taalmoeilijkheden. De Neder landers willen niet, dat hun kinderen zo achterop raken. Ook dr. Waaldijk is fel tegen afzonderlijke scholen. Ne derland en Suriname moeten de pro blemen samen oplossen. Nu maar eerlijk bekennen: ik ben woedend. Hoe zonniger de wereld is des te kwajer kan ik worden. Ik ben wel gedwongen alles door een zwar te bril te bekijken. En dat is het letterlijk. Sinds een voetbal mij In 'het hart van Den Haag tegen het hoofd bonkte ben ik lichtschuw geworden. Knipper-knipper met de oogjes, duizeligheid., en al die onno zele mankementjes, die men eerst niet eens bewust noteert, maar slechts vaag ondergaat. Eindelijk, als het al te gek wordt, het zelfonder zoek. Wat ter wereld mankeert er nu toch? Nu ja dan is het verder een kwestie van erkenning. Het licht, het felle witte licht is Ie veel. Mijn hek- leven heb Ik elke zonnebril halsstarrig afgewezen. Ik wil de he ndel niet grauw zien. de bloemen kleuren versluierd. .Ik wil dat rood fel rood is en geel knallend me te gen springt Maar nu is er de keu6 tussen het licht en de mankementen of de versluiering en het gemak. De mens kiest altijd voor het ge mak. Zwarte bril dus. nou ja zwart, donker ln ieder geval. i>e aankoop was geen probleem. De hele mens heid schijnt zonnenbrlllen te willen hebben Het passen van een bril is op zichzelf al een kwelling. Alle passen trouwens. Je komt er ver schrikkelijk Wj in de vernieling. Ontdekt alle ona.antrekkelijkheden van jezelf. -Een onwaarschijnlijk monster oogloos staarde me in de spiegel aan. Zwart, dreigend. Kwaad Tenslotte deed ik maar een greep- wat kon het me schelen vooruit maar zwarte bril op winkel uit. Zoéven was de straat nog een bla kende hitte geweestnu rilde ik in het trieste floers dat over de straat hing. Direkt zocht ik het in de wisseling van klimaat waar wij nu eenmaal aan lijden. Met stralend weer de winkel in en als je eruit komt dan gaat het regenen. Met stevige pas ijlde ik voort. Geen parapluie bij me, geen regen kapje, ik moest zorgen voor de echte bui binnen te zijn. Op een hoek botste ik tegen een kennis aan. We maakten een praatje ik vond dat hij er bar slecht uitzag. Getaand, kleurloos verder, infor meerde voorzichtig of het hem goed ging? Hij lachte stralend... en of alles oké. Dat kon ik toch wel zien? Na tuurlijk: hield lk voor me, dat ik het juist niet kon zien. Maar gerustge steld, leek het me nu zaak me ver der te haasten. De bul hing nog al tijd boven mijn hoofd. Eindelijk thuis, er was geen drup pel gevallen, verloste lk me van mijn bril, keek naar buiten., waar de zon straalde en blikkerde op de voortsnellende auto's... Toen snapte ik het pas, dat de zwarte bril voortaan mijn dageg verduisteren en verkillen zou.„ En dat maakte me kwaad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7