Stoppen Geen nieuwe baan, geen verlenging en huidig gemeenteraad verkeer aan banden Herziening Rijnpoorthaven nu zo goed als akkoord WEER ANTI-RAPPORT ZESTIENHOVEN Burgemeester na ruzie m Binnenstad Rotterdam vierde balletfeest krant van formaat Angolacomité telegrafeert Lissabon In commissie ZH-Staten: Kanaal Waddinxveen- Voorburg teruggewezen ShlWel voorwaarden I? gesteld aan loechst Vlissi ngen Dodelijke val van 16 meter Pluimveehouders willen lening van f 8 per kip Galecopperbrug bij Utrecht klaar voor bouwvakantie Vragen in Kamer over beloodsing in Europoort Koffieconcert met vier Japanse musici 71 5 VRIJDAG 4 JUNI 1971 De jaren 1970 en 1971 zullen de ge- chiedenis ingaan als de jaren van de ipporten. In felle jasjes gestoken, de leeste tégen een bepaalde zaak. Het rap- ort over vliegveld Zestienhoven (waarom et de normale naam Luchthaven Rotter- I I am gebruikt?) is het nieuwste fel ge- leurde rapport. Fel gekleurd slaat niet Heen op de mooie oranje kleur van de el-laft, maar ook op de Inhoud. Het is heel lidelijk een rapport waarbij de samen- ellers zich bij voorbaat „anti" hebben lesteld en voor die anti-stelling argu- ten bijeen hebben gezocht. [Typisch in dit geval is ook dat de af lagen Schiedam-Kethel en Vlaardingen dit rapport on- [ritisch ekeken derschrijven. Duidelijk is im mers dat als die nieuwe, ten opzichte van de bestaande baan, iets ge draaide start baan in dienst i komen, juist deze gemeenten volledig Érlost zouden zijn van de overlast die zij Jj van de luchthaven ondervinden I Nu die baan er niet mag komen van het |>mité zit er voor de besturen van de di- rse anti-bulderbaan comité's niets an- i op dan een volledige sluiting eisen li de huidige luchthaven Rotterdam. hef. Want bij het laten voortbestaan van de e ichthaven, zij het gekortwiekt van les- er ichten en nachtvluchten en een afwijzing din an een baan waarvan men (althans in iski chiedam-Kethel en Vlaardingen) geen denst meer heeft, wordt de leden een rad tü oor ogen gedraaid. Een van de gebruikte argumenten als >uden luchthavenactiviteiten van geen |f althans weinig belang zijn voor Rot- JL. irdam en de regio en daarom moeten lorden afgekapt, doet kinderlijk aan Rotterdam heeft-nog talrijke andere ta- den, in feite het hele haven- en industrie- e h ebied. die niet in de eerste plaats dien stig zijn aan Rotterdam, maar aan het ele land, maar waarvan die Rotterdam- Ie iers wel last ondervinden. Dan maar toppen? De meest extreme actiegroepen en ouden dat wel willen. Maar het is niet idelijk. Helemaal stoppen met Zestienhoven j* evenmin mogelijk. De vele miljarden ie er uit de belastinggelden zijn in- ipompt kunnen niet zondermeer wor- ONkn opgegeven. Het zou een aanmer- elijke verzwaring worden van de toch al tieperkte financiële mogelijkheden van Dttérdam. Talrijke taken zouden moe- n blijven liggen, ook in de wel- inssector. Stoppen zou ook betekenen ntslag voor enkele honderden mensen ie op de luchthaven hun brood verdienen. rlaaraan moeten de actie-voerenden toch ok wel even denken. Waarmee niet is gezegd dat de over- st van luchthaven, maar ook van de in- ENGELA1SD j ustrie, ook van het verkeer niet scherp 51 de gaten gehouden moet worden en J,, it een te dragen minimum teruggebracht dl^noet worden. Natuurlijk. En dan zal e Aoed bestudeerd moeten worden of in at verband de aanleg van een nieuwe, andere richting gedraaide baan, even- eel vergezeld van speciale maatregelen lachtvluchtbeperking e.d.) niet een voor- 1tgang zou kunnen betekenen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Centraal Actie Comité Anti-Bulderbaan is de tweede instantie die een te- genrapport heeft uitgegeven na het verschijnen van het door Rotterdam geproduceerde NACO rapport. Reeds eerder liet het gemeentebestuur van Berkel en Rodenrijs een rapport verschij nen. De titel van het nieuwste rapport laat meteen de conclu sie zijn, namelijk „bezwaren te gen en beschouwingen naar aan leiding van het rapport betref fende de ontwikkeling Luchtha ven Rotterdam van de NV NACO. De conclusies uit dit rapport, dat vanmiddag tijdens een persconferen tie in Rotterdam wereldkundig werd gemaakt zijn de volgende. Met Schiphol op 42 km. afstand kan de economische noodzaak van Zestienhoven niet vanzelfsprekend worden aangenomen, ze dient te wor den aangetoond. Voorspellingen over omvang en samenstelling van het luchtverkeer zijn speculatief. De kans is groot, dat Zestienhoven gaat fungeren als afval- vliegveld, voor dat luchtverkeer dat de lijndiensten van Schiphol hindert, zoals charter en lesvluchten en zoge heten general aviation. Het NACO-rapport is bij het be handelen van de geluidshinder van de gunstigst denkbare situatie uitge gaan, namelijk een regelmatige belas ting een beperkt aantal nachtvluch ten en slechts geluidsarme vliegtui gen in 985. Uitbreiding van het vliegveld is uit het oogpunt van geluidshinder en luchtverontreiniging in strijd met de aanbevelingen van Rijnmond. Behalve de geluidshinder zijn de kosten van het vliegveld ook te guns tig opgegeven in het NACO-rapport. nba Maar zolang mensen van de TH en van (I "10 elkaar kennelijk in de haren zitten ïgai ilt het wel erg moeilijk feiten van emo- in es te scheiden. Eén wens, eis misschien, lag volledig te onderschrijven, namelijk dat n s otterdam spoed betracht met het nemen een beslissing. Spoed niet alleen ten ehoeve van de mensen die door over- het st getroffen kunnen worden, maar ook 'or de bedrijven die met de luchtvaart maken hebben en ook graag willen lgm eten waar zij aan toe ziin. Een stwi VC n! app< aa rwi e tl uit ROTTERDAM Er zijn mensen, zeggen, dat de Rotterdamse jeugd et zomaar ongedwongen zonder di- Jcte aanleiding feest kan vieren. Jet voor een echte, leuke „happe- ig" kan zorgen. Welnu, donderdag- ond is bewezen, dat dit helemaal *3 et zo is. Dat bewijs leverde Lucas Roving, de onlangs uit de Verenigde j aten gekomen directeur van de af- y( ling dansacademie van het Rotter- lec ms Conservatorium met zijn „Rot- rdanserij". Dit was de naam van een feest, dat gon op de resten van wat eens 70-paviljoens waren, tussen De I leien en het Weena. Het eindigde 's den. denl de eout de acht ma ijde baai er Kei r aad i an 4, te de roorl 5. B ;e si i aan ,.093 e to n<_ itie 1 [id 4.791 et val V; aura n DEN HAAG Het is niet juist dat de aan het chemisch bedrijf oechst-Vlissingen verleende ver- inning geen voorwaarden ter be- irking van de geluidshinder zijn •genomen. Dit zeggen staatssecre- Aris Kruisinga van sociale zaken en Iksgezondheid, minister Nelissen in economische zaken en minister hut van volkshuisvesting en ruim- ijke ordening in antwoord op hriftelijke vragen van de Tweede amerleden Imkamp (D'66) en Van Lek (PSP). De bewindslieden zien geen termen inwezig om er bij het gemeentebe- uur van Vlissingen op aan te drin- n om slechts een tijdelijke vergun- ig aan Hoechst te verlenen, totdat algemene maatregel .van bestuur maximale luchtvervuiling veroor- lakt door industrieën is vastgesteld. zijn geen redenen om te stellen it over de te verwachten schade of ider bij Hoechst met minder zeker- kon worde geoordeeld dan bij de leste bedrijven op dit moment het •al is. Daarom waren er geen gron- slechts een tijdelijke vergunning verstrekken, aldus het regerings- itwoord aan beide kamerleden. n; tweede luchthaven zou worden. Men noemt het verlangen naar een eigen internationaal vliegveld een „komisch lokaal chauvinisme". Het is aldus het rapport, niet te verwachten dat Schiphol lijnvluchten zal afstoten, wel it-verbeer. vooral van en naar het Middellandsezeege- bied maar dat heeft geen economi sche waarde voor Rotterdam en de regio. Het rapport dringt er op aan de door diverse commissies genoemde grens van lawaaibelasting te verla gen. Overigens vinden de samenstellers dat dat de berekeningsmethode Kos ten geen juist beeld geeft van een lokaal vliegveld als Zestienhoven met piekbelastingen. Andere kritiek geldt het feit dat.het NACO-rapport is uit gegaan van de meest gunstige norm. De samenstellers zijn bevreesd dat de aanbevelingen van zowel de com missie Falkenhage als de nota „Op weg naar 2000", namelijk om charter- vervoer en general aviation van Schiphol te dirigeren naar bijvoor beeld Zestienhoven uitgevoerd zal worden. AFVALBAK Dat houdt het gevaar in dat vrijwel geen zuivere toekomstberekeningen zijn te maken en dat bijvoorbeeld de geluidshinder, zeker door de vele nachtvluchten van bijvoorbeeld het vakantieverkeer sterk zal toenemen. Men is bang dat Zestienhoven de af valbak van Schiphol zal worden. Men verwacht niet dat het gemeen tebestuur aan de nachtvluchten be perkingen zal opleggen. Mede hier door zal de door het NACO rapport getekende geluidsgrens een veel gro ter gebied gaan omvatten. Mede op grond hiervan wijzen de samenstel lers van het rapport ook de nieuwe, iets gedraaide baan af. Ook de eventuele verlenging van de bestaande baan is in het rapport besproken. Deze wordt helemaal af gekeurd. Ook omdat deze verlengde baan dienst zou moeten doen totdat de nieuwe baan er is. Volgens het NACO rapport zou dat over zeven jaar pas kunnen zijn, volgens de an- ti-buïderbaan-mensen pas over elf jaar. De verlengde baan zou deze veel langer meer overlast geven voor een groter gebied. VERBOD Men eist ook op korte termijn een verbod voor lesvluchten evenals het maken van toeristische nachtvluchten en beëindiging van het lessen met grote verkeerstoestellen. Wat de hui dige geluidsbelasting betreft, advi seert het rapport de lijnen van con stante hinder vast te stellen en aan de hand daarvan een zonegrens vast te leggen waarbuiten de hinder niet groter mag zijn dan 35 Kosteneenhe den. Binnen deze grens zouden na vijf jaar geen woongebieden, meer mogen liggen. Een meetnet zou deze grens moeten bewaken. Het rapport berekent verder dat de kosten door de NACO genoemd voor de aanleg van de nieuwe baan veel te laag zijn. Het rapport neemt zelfs aan dat de door NACO genoemde ƒ230.000.000 wel verdubbeld zullen worden. Het uitstellen van de bouw van de tweede nationale luchthaven door aanleg van de tweede baan op Zestienhoven komt dus niet ƒ83.000.000 voordeliger uit (volgens NACO) maar volgen9 het rapport 74.000.000 onvoordeliger. Het rapport gaat vergezeld van en kele bijlagen onder andere een ge luidsrapport van enkele ingenieurs van de Technische Hogeschool te Delft. Aangevochten wordt daarin ondermeer de verwachting dat tegen 1985 de vliegtuigen die van Zestien hoven gebruik zullen maken wat ge- luidsproduktie betreft zullen voldoen aan de nieuwe Amerikaanse eisen. Charterverkecr loopt daarbij altijd ten achter bij de grote maatschap pijen met lijnvluchten. GEERTRUIDENBERG De burgemeester van Geertruiden- berg, de 56-jarige mr. J. Ch. J. Faure, gaat zijn ambtsketen aan de kapstok hangen, omdat vol gens hem de bestuurlijke samen werking binnen het college van B. en W. onmogelijk is geworden. In de gisteravond gehouden raads vergadering maakte de heer Faure bekend dat hij de Koningin heeft ver zocht hem met ingang van 15 augus tus te willen ontslaan van zijn bur- gemeestersfunktie. Aanleiding tot deze beslissing zijn naast moeilijkheden binnen b. en w. ook problemen die mr. Faure met een meerderheid in de gemeenteraad heeft. Deze problemen hebben zich de afgelopen jaren toegespitst rond de fractie van een plaatselijke groepering onder leiding van de huisarts dr. F. Blondeel. Het is niet de bedoeling van mr. Faure elders een nieuwe burgemees tersbenoeming te aanvaarden. J~\E ligging van de bestaande baan (links onder) en daar boven de geprojecteerde nieuwe baan. De eerste ellips geeft de meest gunstige situatie aan waar bij slechts een deel van Roden rijs in de rode zóne komt te lig gen. Dit is de NACO-berekening. De andere ellipsen geven aan wal volgens het anti-rapport de rode zóne zou kunnen ivorden in di verse situaties en waarbij gro tere bewoonde gedeelten binnen ie niet aanvaardbare grens ko men te liggen. De samenstellers van het rapport vallen de stelling aan als zou groot- Rotterdam (ruim een miljoen inwo ners) behoefte ihelbben aan eigen luchtverkeer In het rapport wordt er op gewezen dat een vliegtuig pas dan van importantie wordt als het door verbindingen geeft. En daarvan is nog steeds geen sprake. Het verkeer is voor 90 procent slechts op Enge- gericht. Het rapport noemt diyerse studies en rapporten waarin op de onvolko menheden van Zestienhoven wordt ingegaan. Daarbij komt dat Zestien hoven niet bedoeld is als volwaardige tweed nationale luchthaven maar als een tijdelijke oplossing. De Rotter damse luchthaven kan pas dan be- langrijk worden als hij, volgens het anti-bulderbaan rapport, wel die avonds laat op het Beursplein. On dertussen was er op balletgebied van alles en nog wat te beleven geweest op het Schouwburgplein en op het Lijnbaanplein. In een bonte stoet to gen de dansers van het Rotterdams Danscentrum en van Rotterdams Conservatorium met allerlei belang stellenden, een voorhistorische brand spuitauto en twintig amateur-renners van de fietsclub „De Pedaalridders" van het ene plein naar het andere. Met in de vooravond als extraatje muziek van de Politiekapel „Herman dad". Er werden choreografieën gedanst van Bianca van Dillen, Amy Gale, Greetje Hardewijn, Mare den Hertog. Ton Lutgerink, Ineke Sluiter en tine van de Westering. Bij sommige balletten werden de ..Pedaalridders" met fiets en al. be trokken. De stemming kwam er naar mate de avond vorderde als maar he ter in. En het eindigde met een daverend dans-slotfeest, dat de hele Rotter damse binnenstad in een allergenoeg lijkste muzikale balletdeining zette. En dit alles als een vreugdevolle jeugdbijdrage aan het „knaakfesti val", dat deze avond eens niet allerlei evenementen tegen de toegangsprijs van een „knaak" verschafte, maar helemaal gratis de Rotterdamse nur- gerij een avond bood, waarin de toe schouwer zich veeleer deelnemer ken voelen. ROTTERDAM Bij werkzaam heden op een zestien meter hoge stel ling bij een in aanbouw zijnd pand van de N.V. Oxyrcen Chemie Neder land aan de Thecmsweg is de 64-ja- rige machinebankwerker J. Olyhoek om het leven gekomen. De man stapte op een losliggend rooster en viel op een zestien meter lager liggende betonnen vloer. Met ernstig hoofdletsel werd de man naar het Dijkzigtziekenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek hij te zijn over- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De commissie voor advies en bijstand voor ruimtelijke ordening heeft gister middag met de partiële herzie ning Van het streekplan West- land (Rijnpoorthaven) inge stemd. Afgezien van enkele ver keerstechnische punten, die nog nader bekeken moeten worden, kan de herziening Gedeputeerde Staten worden aangehouden. De herziening van het streekplan was noodzakelijk geworden door de eisen, die minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) aan de aan leg van de Rijnpoorthaven had ge steld. Wanneer hieraan zou zijn vol daan. zou ook van ministeriële zijde goedkeuring worden verleend. De punten die de commissie wer den voorgelegd om aan de eisen van minister Schut te voldoen waren: 1. Aanleg van een groenstrook langs de haven ten bate van de mi- licuhygiëne. 2. De uitvoering van deze groen strook moet tenminste parallel lopen aan de aanleg van de haven. 3. Het recreatiegebied dient ter voorkoming van geluidshinder vol doende te worden geaccidenteerd. 4. Het Slaelduinse bos moet in zijn geheel ter beschikking komen voor de algemene recreatie. 5. Waarborging van een goede zoct- waterhuishouding (geen verdere ver dieping meer van de haven en aanleg van zoetwaterkanalen.) 6. Verdere uitbreiding van de ha ven is niet toegestaan. 7. De groenstrook ten oosten van de haven bij Massluis moet gehandhaafd worden. 8. Aanwijzing van een vervangend gebied voor betrokken Westlandse tuinders. 9. Uitsluiting van industriële ont wikkeling in de directe omgeving van de haven. De commissie kon zieh hiermee verenigen. Alleen enkele verkeerspro blemen zullen nog nader worden on derzocht. KVP-ers: „Geef militair vrije keus haardracht'" Van een verslaggever DEN HAAG De KVP-Kamerle- den Mommersteeg, Kleisterlee en Van Eisen hebben minister Den Toom (de fensie) donderdagmiddag een tele gram gezonden over het (actuele) vraagstuk van de haardracht van mi litairen. Met de grootste klem, aldus de tekst van het telegram, dringen wij aan op een snelle en zodanige wijzi ging in voorschriften inzake haar dracht van militairen, dat deze even als zulks geschiedt in de burgermaat schappij, geheel wordt overgelaten aan vrije keuze en dat als enige voor waarde wordt gesteld zoals dat bij elke haardracht behoort te geschieden dat deze goed wordt onderhouden. AMSTERDAM Het Angola-Co- mité heeft gisteren telegrammen ver zonden aan Manlio Brosio, de huidige secretaris-generaal van de NAVO en aan minister Luns, zijn waarschijnlij ke opvolger, die beiden aanwezig zijn op de NAVO-conferentie in Lissabon. Dit om nog eens de motie in herinne ring te brengen, die in februari 1970 in de Tweede Kamer werd aangeno men In deze motie werd de regering verzocht om o.a. in de NAVO«-raad bij de bondgenoten, die Portugal van wapens voorzien, aan te dringen op eerbiediging naar letter en geest van de resolutie van de Veiligheidsraad, dat een verbod inhoudt op het leve ren van wapens, die tegen de vrij heidsstrijders in de Portugese kolo niën in Afrika gebruikt kunnen wor den. Tot op heden heeft minister Luns nooit gevolg gegeven aan het verzoek in deze motie. In het telegram zegt het comité er op te vertrouwen dat minister Luns ditmaal „de meest essentiële mense lijke rechten van de bevolking van de Portugese koloniën zwaarder zal la ten wegen dan zijn carrière". Secre taris-generaal Brosio wordt in het aan hem geichte telegram vriende lijk verzocht minister Luns de gele genheid te geven de wapen kwestie op de conferentie naar voren te brengen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De alternatieve plannen voor een zoctwaterkanaal tussen Waddinxveen en Voorburg zul len met inschakeling van niet-betrok- kenen nader worden bekeken op fi nanciële verschillen, maar in het be lang van de waterhuishouding in de provincie Zuid-Holland zullen de kostenvergelijkingen en de daaruit voortvloeiende besprekingen voor 1 november van dit jaar afgerond die nen te zijn," aldus dr. R. Eysink, voorzitter van de commissie van ad vies en bijstand voor waterschapsza ken van de Provinciale Staten. De commissie boog zich gistermid dag over de twee alternatieve plan nen van de gemeente Nootdorp, die het zoetwaterkanaal vanaf Waddinx veen naar Delft willen laten lopen, in tegenstelling tot de Provinciale Pla nologische Dienst, die Voorburg ais eindpunt van het kanaal ziet. De door de opstellers van de Noot- dorpse alternatieven genoemde lagere aanlegkosten wogen voor verschillen de commissieleden zwaar, hoewel de genoemde cijfers ook werden aange vallen. Op grond hiervan werd beslo ten een financiële vergelijking van de drie plannen ter tafel te brengen en dan tegelijk de verschillende partijen rond die tafel te laten plaatsnemen. Kritiek Ir. J. G. Klein, hoofddirecteur van de Provinciale Planologische Dienst, zette uiteen hoe belangrijk de aanleg van een dergelijk kanaal is voor de waterhuishouding van Zuid-Holland. Op de alternatieven van de gemeente Nootdorp had hij nogal wat kritiek. Het zoetwaterkanaal via de Delftse roeibaan in de Delftsehout te laten lopen, leek prof. Klein een oplossing, die duidelijk om moeilijkheden vroeg. Immers, zo zei hij, als er in het ka naal een sterke stroming is op dagen dat er roeiwedstrijden zijn geeft dat allerlei problemen. Daarnaast hebben wij het uitgangspunt van het depar tement van volksgezondheid, waarin ten aanzien van het waterbeheer wordt aangedrongen op een autonoom regime in de recreatiegebieden. Hier mee zijn deze alternatieven duidelijk in strijd." De financiële voordelen, die door de gemeente Nootdorp naar voren wor den gebracht, werden echter in een rapport van de PPD aangevophten. De kostenramingen zouden nafnelijk op verschillende manieren tot stand zijn gekomen. Andere bezwaren die aan de alternatieve plannen kleven, zijn, volgens prof. Klein, de doorkrui sing van een groot gebied met een kanaal met alle gevolgen van dien voor bedrijven en boerderijen. Daar naast kan er een verlegging van het kanaal richting Delft een verstoring van de waterhuishouding in Delftland beteken, waardoor een verdergaande verzilting kan optreden. Bundeling Een positief punt althans in verge lijking tot de voorstellen van Noot dorp was volgens prof. Klein de bun deling van het zoetwaterkanaal ten zuiden van rijksweg 12. Men acht de ligging langs de rijksweg een gerin gere barrière dan de door Nootdorp voorgestelde afbuiging richting Delft. Een ander punt in het voordeel van het PPD-plan is de voorkeur (welis waar gering) van het landbouwschap voor het provinciale voorstel. Tot slot merkte prof. Klein nog op, dat de gemeente Leidschendam zich DEN HAAG De Nederlandse vereniging van legpluimveehouders heeft in een brief de minister van landbouw gevraagd i.v.m. de ontstel lende nood op vele duizenden leg- pluimveebedrijven ten spoedigste een renteloos voorschot van 8 per kip te verlenen aan hen die reeds twee jaar gemiddeld meer dan duizend leg- dieren hebbën gehouden. Dit voorschot zou hen in staat stel len enige schulden af te lossen, kui kens of hennen aan te kopen en de produktie voort te zetten. Zonder een dergelijke maatregel is onze uitvoer ten dode gedoemd, en staat de onder gang van duizenden legbedrijven voor de deur, aldus de luimvepehouders. De vereniging zegt dat de legpluim veehouders via de graanheffingen al vele jaren hebben meebetaald aan de financiering van de EEG en van an dere bedrijfstakken, zonder daarvoor enige hulp van betekenis voor terug te ontvangen. De legpluimveehouders verwachten dat een renteloos voor schot niet zal leiden tot een onge wenste stijging van de eierproduktie. Indonesië sluit economisch akkoord met Praag PRAAG (Reuter) De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft in Praag een eco nomisch akkoord getekend, waarbij zijn land dertig jaar de tijd '/rijgt om zijn schulden aan Tsjec hoslowa- kijt a te betalen. Indonesië heeft al dergelijke over eenkomsten met Frankrijk en de Sow- jetunie getekend. In 1965, onder wijlen president Soe- karno, was de Indonesische schuld in Eunropa opgelopen tot twee miljard dollar, waarvan 1,2 miljard dollar aan communistisch landen. akkoord heeft verklaard met de lig ging van het kanaaltracé op de voor gestelde plaats. Dit in verband met het daar langs rijksweg 4 geprojec teerde recreatiegebied, waarin het kanaal dan een belangrijke recreatie ve rol kan spelen. Na enige discussie konden de com missieleden akkoord gaan met een nieuwe beschouwing van de financië le aspecten van de drie plannen. Van een verslaggever UTRECHT Met de hakken over de sloot en als het weer geen spelbre ker wordt, kan het eerste deel van de nieuwe Galecopperbrug nabij Utrecht in rijkswg 12 vrijdag 9 juli in ge bruik worden genomen. Dat is dan vlak voor het begin van de bouwvak vakantie. Dat heeft de heer D. van Nie, hoofd van de dienstkring autosnelwegen van Rijkswaterstaat gisteren medege deeld Het streven is overigens steeds geweest de brug voor de bouwvakva kantie gereed te hebben. Als de sta kingsacties in de bouw er niet waren geweest, dan was het allemaal zonder problemen gelukt. Nu, zegt de heer Van Nie: „Het ziet er naar uit dat het lukt". De bestaande Galecopperbrug, over het Amsterdam-Rijnkanaal, is een zeer lastige flessehals in Rijksweg 12 tussen het verkeersplein Oudenrijn en Arnhem, aan de zuidpunt van U- trecht. De oude Drug moet overigens nog wel enige tijd in gebruik blijven. Op 9 juli gaat de nieuwe brug open voor het verkeer West-Oost, m.a.w. het verkeer vanuit Den Haag en Ouden rijn richting Arnhem. Het Oost-West- verkeer kan dan gebruik maken van de volle breedte van de oude brug. Volgens de heer De Nie kan de nieu we brug begin september in beide richtingen in gebruik worden geno men. DEN HAAG—Het Tweede-Kamer lid Lems (PvdA) heeft staatssecretaris van Es (marine) schriftelijke vragen gesteld over de beloodsing van Euro poort en over het geschil tussen het Rijksloodswezen en de gemeente Rot terdam. De heer Lems vraagt, of het juist is dat het aantal rijksloodsen dat voor de beloodsing zorg draagt, beduidend minder is dan het oorspronkelijke aantal gemeentelijke havenloodsen en informeert naar de consequenties van het z.i. „abrupte ingrijpen" van de staatssecretaris ten aanzien van een vlotte afwikkeling van het scheep vaartverkeer en de veiligheid. Hij wijst hierbij op de overname van de beloodsing van Europort door het rijksloodwezen „van de ene dag op de andere". ROTTERDAM Het koffieconcert ditmaal uitgaande van de Rotter damse unststichting en de Vereni ging Vrienden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest had ook deze woensdag veel muziekliefheb bers naar de Doelenhal gelokt. Daar lieten drie jonge Japanse violisten, leden van ons stedelijk orkest, "noren, hoe doeltreffend hun reeds heel jong begonnen opleiding is geweest. Die begint in hun geboorteland reeds in het vierde levensjaar, zodat de moei lijke techniek zowel de linker- als van de rechterhand spelenderwijs en dan nog klassikaal wordt geleerd. Die techniek leverde dan ook voor azuo Okimura en voor het echtpaar Kaoru en Kazukuni Murakami geen enkele moeilijkheid meer op Eerstgenoemde liet de bekende „so nate no. IV in D" van Georg Fr. Han del prachtig klinken, innig en warm van toon hel Adagio en het Larghet to, waar muisstil naar werd geluis terd. sprankelend en vol tempera ment van de beide vlugge delen. Ch9haru anaka begeleidde hem voortreffelijk op het klavecimbel. Het echtpaar Murakami liet een keuze horen uit veertien van de „44 Duo's" van Géla Bartok, meestal sterk ritmische dans melodietjes zoals de mooie „Roemeense draaidans" en de uitermate levendige „Servische vlechtdans". maar ook brede melo dieën zoals „Verdriet" en Oogstlied". Zij .speelden zeer vlot. rijk genuan ceerd en waar nodig met een fraaie volle toon. Het succes van elle vier optredenden was dan ook terecht zeer groot. Op het volgende Koffieconcert, woensdag IR inni. speelt de slagwerk groep ..Rotterdam" G. M. Dersjant

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5