linderheidskabinet van onf essionelen Machinist van ramptrein reed door stoplicht 7 oppelbazen weg Rijn-Schelde p Als brede basis niet lukt: Kans dat Wavers niet wordt overgeleverd aanzienlijk groter Zuid-Limburg vuiler dan Rijnmond Het Kwartet Prinsje in Cup ET WIER obeta alkaart Duitse industrie bedreigt natuur Drie vakcentrales bespreken kwestie HAL met Roolvink Brood maandag cent duurder Het 24ste lijk in boomgaard gevonden Volgend jaar herstel groei van economie Prof. Smits krijgt rechten terug 1 ""n '°™rt°01 I Nieuwe Leiclse Comramit Vrijdag 4 juni 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. f 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het elftal van Ajax mocht gis teren naar paleis Soestdijk om de koningin de pas veroverde Europa-cup te laten zien. De beker bleek groot genoeg om eventueel als badje voor zoon Carlos van prinses Irene dienst te kunnen doen. Van onze parlementsredactie 1 HAAG Wanneer informateur Steenkamp er niet in zou de basis te leggen voor een vijf partijenkabinet van de drie jessionele partijen met VVD en DS'70. is een confessioneel nerhcidskabinet onder premierschap van mr. Biesheuvel de t waarschijnlijke oplossing. |dere alternatieven zijn ms ingewijden vrijwel kans- I Een voortzetting van het iet-De Jong, dat voorname- jot taak zou krijgen nieuwe rij zonnig hogedrukgebied tussen id en Noorwegen blijft het in ons land beïnvloeden. Het ervoor, dat ook zaterdag de Kansen maar klein zijn. Om igedrukgebied heen is ge- ijk minder warme lucht ons gestroomd. De tempera- zullen zaterdag wat lager in. Wel wordt daarbij in het een zonnig weer verwacht, rest van Europa is het, af- van enkele lokale on- buien. vrij zonnig met na rond 25 graden. STRANDWEER ;edruk blijft favoriet een meer noordeliike waardoor iets koelere lucht, ïorgen veel zon bij een tem- lur van 18 tot 20 graden, ter 13 graden. BDRUITZICHTEN: Hetweek- blijft droog en overwegend tOIV ETERSTAND: heden 10 cm (1010 millibar). iZon en maan Lni zon op 4.23, onder 20.54; ■op 17.33, onder 2.03; 9 juni water water, 5 juni: Rotterdam 1.43, 2e getij 14.23; Sche- i 0 15-12.46; Vlissingen 3 55; Haringvliet a. d. Zee- .46-13.10. verkiezingen uit te schrijven, wordt niet mogelijk geacht na een verkiezingsuitslag, waarbij de coalitie, waarop het kabinet steunde, een nederlaag heeft ge leden. De vorming van een nieuw kabinet van de drie con fessionele partijen met de VVD is om dezelfde redenen evenmin waarschijnlijk. Bovendien schijnen de liberalen hun steun aan een nieuw kabinet af hankelijk te willen stellen van de medewerking van DS'70. Mr. W. J. Geertsema, fractieleider van de WD, zei gisteravond na afloop van een fractievergadering dat de breekpun ten van DS'70 in het overleg met de informateur waarschijnlijk ook de breekpunten van de WD zullen zijn. Met andere woorden: de bezwaren, die dr. W. Drees jr. zou opperen te gen voorstellen, welke prof. Steen kamp vandaag in zijn brief aan de TAAG Met ingang van 1 Oostenrijk zich aansluiten bij n waar de girobetaalkaarten ostkantoren kunnen worden ïld voor vreemde valuta. In jk kan een bedrag van 1000 jkse schillingen (ongeveer 140 vorden opgenomen. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Berichten over de vestiging van een industrieterrein nabij Kleef zijn voor het Gelder se Statenlid H. J. Knopers (PvdA) aanleiding schriftelijk by Gede puteerde Staten van Gelderland te informeren, of zij niet van me ning zijn dat deze ontwikkeling een aantasting kan zijn van het in deze omgeving aan de Neder landse kant van de grens iiggen- de recreatiegebied De Bijland. De gemeenteraad van Kleef zou een gebied van tweehonderd hectare rondom het dorp Salmorth als in dustrieterrein hebben aangewe zen. De heer Knopers vraagt, of over deze zaak overleg is ge pleegd met de Nederlandse in stanties en welke stappen alsnog gedaan kunnen worden om de Duitse plannen ongedaan te ma ken. LDAM Voor 1 juli zal alle koppelbazen die bg de Run-Schelde Ie deur worden gewezen. Bij het concern werken een kleine 700 kop- hetgeen neerkomt op 5 procent van het totale personeel. De directie -Schelde loopt met dit besluit vooruit op de beslissing van minister De minister heeft bepaald dat er geen enkele koppelbaas vergunning ngen om zgn personeel uit te lenen aan de metaalbedrüven in Rot- letzelfde geldt trouwens voor de bouwbedrgven en de haven. vijf fractieleiders zal doen, zullen wel door de liberalen worden gedeeld. Een andere mogelijkheid zou nog zajn dat een extra-parlementair kabi net wordt gevormd, maar ook deze oplossing lijkt niet haalbaar, o.a. doordat kandidaat-ministers uit de hoek van de PvdA niet beschikbaar zijn. Het vijf-partijen-kabinet, waarvoor professor Steenkamp thans een ont- werp-akkoord probeert op te stellen wordt weinig kans van slagen toege dacht, vooral omdat prof. Drees zich in het mondeling overleg weinig toe schietelijk heeft getoond. Professor Steenkamp heeft geen succes gehad in zijn pogingen, de vijf fractieleiders door langdurig praten tot elkaar te brengen. Langzamerhand is bij de gespreks partners de stemming gegroeid dat er nu maar eens een stuk op tafel moet komen, waarop ja of nee kan worden gezegd. Aangezien professor Steenkamp, naar hij heeft aangekon digd, in dit stuk zijn eigen mening zal geven over de oplossingen, die in het regeringsaccoord zullen moeten worden getroffen, zou er grote kans zijn dat dr. Drees een negatief ant woord geeft. DS'70 heeft tot dusverre een strakke positie gekozen. En het is niet te verwachten dat deze opstelling zal worden verzacht wanneer de in formateur vandaag met zijn btief komt. De vijf fracties zullen zaterdag en gedeeltelijk ook maandag vergaderen. De informateur heeft het concept voor zijn brief klaar. Vandaag zal de laatste hand worden gelegd aan de redactie van het stuk. Het partijbestuur van de KVP. drt vandaag een bijeenkomst zou houden, heeft die uitgesteld tot dinsdagavond. Dan zal dr. G. H. Veringa in staat zijn het partijbestuur in te lichten over de stand van zaken met betrek king tot de informatie. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Roolvink (sociale zaken) en staatssecretaris Keyzer (verkeer en waterstaat) heb ben de voorzitters van. de drie vak centrales beloofd zich nader te zullen beraden over het plan van de Hol- land-Amerika-Lijn om meer dan dui zend Nederlandse werknemers op haar passagiersschepen te vervangen door goedkope Indonesische krachten. De voorzitters, Lanser (CNV), Mer- tens (NKV) en Ter Heide (NW) wa ren donderdagavond met andere ver tegenwoordigers van vakbonden op het ministerie van sociale zaken in Den Haag waar zij de bewindslieden uitvoerig van hun standpunt en de gang van zaken in het met de werk gevers ontstane-conflict op de hoogte stelden. Zij keerden niet „met de op lossing van het probleem op zak" te rug, zo zeiden ze na afloop. De vakbondsvertegenwoordigers verklaarden de indruk te hebben dat de bewindslieden wel contact hadden gehad met de HAL, maar dat van een stellingname niets te bespeuren was. De vakbonden .zeiden de bewinds lieden dat voor hen de inzet van het conflict blijft, het voorkomen van het ontslag van het huidige personeel. Zij blijven bij het plan een kort geding aan te spannen tegen de Holland- Amerika-Lijn en de werkgeversorga nisaties in de scheepvaart. De vak bonden hebben de bewindslieden ge vraagd spoedig een standpunt in te nemen. HAARLEM De kans, dat de uitgeweken Amerikaan Ralph Wavers niet aan Amerika zal worden overgeleverd, is sinds gistermiddag aanzienlijk groter geworden. De rechter-commissa- ris in Haarlem, mr. R. C. Zweers heeft gisteren Wavers' bezwaren tegen een dergelijke overleving op grond van het NAVO-status- verdrag gegrond verklaard. Dit blijkt althans uit het feit, dat mr. Zweers een advies aan minister Polak heeft uitgebracht en niet (wat de andere mogelijkheid was geweest) de namens Wavers door de Amster damse advocaat mr. W J. van Benne- kom naar voren gebrachte bezwaren heeft verworpen. In dat laatste geval zou Wavers, zonder dat in enige be roepsprocedure was voorzien, moeten zijn overgeleverd. De beslissing ligt, nu de rechter de minister een advies heeft gezonden, in handen van de minister zelf. Wa vers is gisteren nog niet in vrijheid gesteld. De officier van justitie in Haarlem zei alleen op instructie van DEN HAAG Het brood wordt maandag a.s. een cent duurder. De minister van economische zaken is namelijk akkoord gegaan met een prijsverhoging van een cent voor een groot brood van 800 gram, terwijl ook een half brood van 400 gram en klein brood in standaardverpakking van 400 gram een cent omhoog mag. De minister zegt de prijsverhoging toe te staan om het de bakkerijen mo gelijk te maken, de recente verhogin gen van de bloemprijs door te be rekenen. Den Haag tot vrijstelling te kunnen overgaan en deze instructie was gis teren nog niet binnen. Vandaag zou mr. Van Bennekom proberen Wavers los te krijgen uit de marechaussee-kazerne in Badhoeve dorp in afwachting van de beslissing van de minister. Het is niet bekend wanneer de minister zijn beslissing zal nemen. Wavers klaagde gisteren wel over de behandeling die hij in de kazerne ondervindt. Hoewel hem geen enkele overtreding ten laste kan worden ge legd, zit hij toch in een eenzame op sluiting en ervaart hij de behandeling in de kazerne als koeionering. Zo heeft de marechaussee hem in het bezit gelaten van allerlei kleine bezit tingen, waaronder zelfs een pakje lu cifers, maar hem zijn vredesinsigne afgenomen. KOM NAAR HET \PO£FlROPAM voor 'NDOLFUNe 6HoW! In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL. 137800. YUBA CITY (Reuter) In de „boomgaard des doods" bij het Cali- fornische Yuba City is donderdag het 24ste lijk opgegraven. Sheriff Roy Whiteaker is ervan overtuigd dat. er nog meer begraven liggen. Een vliegtuigje heeft infrarood- foto's van het gebied gemaakt, die nu worden bestudeerd. De koppelbaas Juah Corona (37) die in staat van beschuldiging is gesteld wegens moord op tien van de slachtoffers, heeft zich woensdag voor de rechter onschuldig verklaard. DEN HAAG De economie zal volgend jaar vrij snel gaan groeien in de 22 OESO-landen. waaronder Nederland. Dit is één van de voor spellingen van de Organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling (OESO) in haar vandaag verschenen rapport. De stijging van het algemeen prijs niveau, zo luidt een andere prognose, zal kunnen verminderen, nJ. van 6 procent in de eerste helft van 1970 tot 4.5 procent in de tweede helft van dit jaar. Dit vooronderstelt evenwel een tamelijk algemene vermindering van de omvang der loonsverhogingen en „tot dusverre zijn er slechts enige vrij verspreide en gedeeltelijke aan wijzingen, dat dit inderdaad het ge val zal zijn." Het rapport constateert verder o.m. dat er tot het leedwezen van de 22 landen geen mogelijkheden blijken te bestaan om tot gecoördineerde inter nationale actie tegen de inflatie te komen. De verwachting, onder voorbehoud van matiger loonsverhogingen, dat de prijsstijgingen in de tweede helft van dit. jaar zal verminderen tot 4,5 pro cent per jaar, is gebaseerd op het ver traagde effect van een vermindering AMSTERDAM De trein ramp bij Duivendrecht in het pinksterweekeinde is zeer waar schijnlijk niet te wijten aan het falen van de apparatuur. Vast staat, dat het seinenstelsel zowel voor, als na het ongeval goed werkte. Er moet nu worden aangenomen, dat de machinist van de intercitytrein uit Maastricht door een geel waar- schuwingslicht en een rood stopsein is gereden, zo deelde de officier van justitie mr. F. H. von Meyenfeldt gis termiddag mee. Theoretisch is het nog mogelijk, dat het seinenstelsel op het moment van het ongeval buiten werking is geweest, maar mr. Von Meyenfeldt acht die kans zeer klein. De machinist heeft verklaard niets onregelmatigs te hebben gezien. Vol gens de officier is de man, die al 17 jaar dienst doet op grote treinen, goed gezond en zijn er geen bijko mende omstandigheden. Het onder zoek is nog niet afgesloten. Gisteren is ook de identiteit vast komen te staan van de twee slachtof fers van de treinramp, die aanvanke lijk niet geïdentificeerd konden wor den. Het zijn de 19-jarige Ameri kaanse student Meivin Patrick Tho mas uit Kansas City en de 20-jarige Duitser Peter Plank uit Düsseldorf. Van de 25 gewonden, die in zieken huizen liggen, zijn er nog drie in le vensgevaar. DEN HAAG De Leidse hoog leraar en vrijzinnige voorm. prof. dr. P. Smits krijgt de rechten als van een emerituspredikant terug. Het breed moderamen van de generale synode der hervormde kerk dat hem in juni 1961 deze rechten ontnomen had, heeft dit besloten. (Zie elders). van de druk van de vraag en op gro tere dan gemiddelde produktiviteits- stijgingen in de beginfase van de hervatting van de economische ex pansie. Overigens is het mogelijk, dat een deel van de kostenbesparingen, die deze produktiviteitswinsten opleveren, voor een deel zullen worden gebruikt om in bepaalde gevallen de winst marges te herstellen. In het rapport wordt nog opgemerkt dat de conjuncturele verflauwing ge paard is gegaan met een eveneens sterk verspreide stijging van de werk loosheid, die in drie landen, de VS. Canada en Engeland een hoog peil heeft bereikt. In de zeven voornaamste OESO- landen VS, Canada. Japan, Frankrijk, Engeland, Duitsland en Italië) zijn er volgens het rapport in totaal 8.3 mil joen werklozen, waarvan 5 miljoen in de VS en ruim 800.000 zowel in En geland als in Japan. I i- a f op ab nfcw obOtwwst Mijn naam Kt Adroit. HaaKt Stuur mij olt t*g«npr«staHo mop pottpapitf. moet u óók doen vul de bon maar in! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden ROTTERDAM Vlaardingen-Oost en de Vettenoordse Polder leveren ge middeld 37 telefonische klachten over stank op per duizend inwoners bg de meld- en regelkamcr van Rgnmond. Voor Spgkenisse Noord is dat cUfer 19,7, voor Spijkenisse Braband 10,5, voor Hoogvliet 16,5. Maar Schicbroek levert niet minder dan gemiddeld 164 klachten per duizend inwoners op. Dat laatste cyfer betreft het destructiebedrijf Gckro. En in Zuid-Limburg leverde een onderzoek op, dat 83 procent van de be volking van Lindenheuvel, 51 procent van de bevolking van Krawinkel- Hemelrgk, 35 procent van de bevolking van Oud-Geleen en 34 procent van de Stadionbuurt in Geleen ernstige last ondervindt van de luchtverontreiniging. Deze vooral voor Zuid-Limburg schokkende cgfers zgn te vinden in het rapport „Milieubelasting door stank", van de Rgnmond-milieudeskundige dr. L. A. Clarenburg. Dit rapport heeft aanleiding gegeven tot een incident: het was nog vertrouweiyk en het was bedoeld voor de gecommitteerden van Rgnmond. Het is in de publiciteit gebracht door het Centraal Actiecomité Rgnmond. en dit feit wordt door Rijnmond-gecommitteerden aangeduid als „een onbehoorlgke daad". Na deze publicatie hebben Rgnmondgecoramitteer- den het naar alle leden van de Rynmondraad gezonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1