MOTIELOOS CUPDEBUUT Gedrag van supporters ook voor sociologen raadsel Werkgeversverbond klaagt sommige vakbonden aan Grieken loven Panathinaikos Hacin: Ik ben helemaal vergeten naar scorebord te kijken n, geei Ondernemingsraad ondergra ven Atletiekploeg in hot pants Sercu sprint naar Italiaanse winst „TE WEINÏG VERSCHIL TOPSPORT-VRLJETIJDSSPORT' JU 3= VRIJDAG 4 JUNI 1971 Van onze speciale verslaggevers LONDEN Het doelpunt, waarmee Kees de Wolff vijf jaar ge- »n een brok Ajax-historie inleidde in het duel tegen Liverpool, ïtiid een veelbesproken treffer geweest. Vooral ook, omdat hij [-na niet meer in het hoofdstuk „Ajax" is voorgekomen (hij speelt >ii Haarlem). Er is enige overeenkomst tussen dat doelpunt en eslissende tik, die Arie Haan in de Europacup-finale tegen Pana- laikos vier minuten voor het einde gaf. Arie Haan was immers vrijwel onbekende voetballer, die debuteerde m het Europacup- nooi. En ook zijn treffer was van grote waarde voor het Ajax, fcich veilig moest stellen. ar er is één groot verschil. Im- Kees de Wolff was een „nood- voor Michels, toegepast, omdat leilijkheden waren ontstaan met Keizer. Arie Haan was beslist noodgreep. In de afgelopen we- ereidde Michels Haan, voor zijn onbewust, voor op een topduel. en Michels moest terugvallen op jeserve, bleek Arie Haan al zo »t om ondanks de „druk" van jolgepakt Wembley zijn spel te „Mijn eigen spel", zegt de Is Jan Mulder van het Winscho- [WVV overgekomen iHaan, „was let helemaal. Ik ben een speler, >n bal bij zich wil houden, die aannetje wil passeren en gaten ji. En juist dat kon ik deze wed- niet. Er vielen in die tweede direct „tikken". Je moest steeds jl mogelijk de bal weer afspe- I debuut in de Europacup liet Bijks sporen van emotie bij a. Hij bleef, evenals zijn ploeg- srs, verbazend rustig onder het j Niet alleen rustig, zelfs op- lijk mat. De Europacup-finale assistent-trainer Han Grijzen- vilde dat niet ontkennen, niet jax er van gehoopt had. „Ja, jben de beker gewonnen. Maar het idee dat de meeste jongens n dat het wat makkelijker tot tking gebracht had kunnen Dat kan na zo' uitputtings- ich gaan drukken op je." En laan weer: „We moesten hem i. We waren favoriet." Het is der uitgangspunt dan het uit- e Feijenoord van verleden jaar derdog" had in Milaan. I naar het Wembley van 2 ju- i Arie Haan tijdens de rust te kreeg, dat hij in de tweede jaak Swart moest vervangen, asd was ik niet. Ik was im- >n van de vijftien. Ik had er rekening mee gehouden dat gebeuren. Maar je voelt je sn wedstrijd als deze toch an- m de jongens, die in het veld en dat ook weten. 'Je bent fe hebt minder last van zenu- kan natuurlijk ook niet zeg- t ik nu al helemaal in Ajax fepast. Ik heb de laatste weken *r wedstrijden meegespeeld, gen tegenstanders als AZ '67 lem groei je toch niet in een heb je wel de mogelijkheid aam in te passen". nploeg Parijj; ■l'jk I JIve finales komt Fischer onaete peen gent Larsen. De in het toernooi strijdt te lt zij instetT^kampioen Boris Spasski teit. als opleiding hinterland inhetu» l est-Duitsland voor alle fIJK Morgen speelt het vollefbalteam in Bever lichtingen Vhal Bredero, aanvang 15 n de Theol<rrland tef.en West-Duits- iloeg wordt samengesteld Inde spelers: Tinga, Trom penburg, Veldhuis, Hoe van een I DeltaLloyd/AMVJ), De x,an rpfprpn^tanclse' Kooien, niTkhof oneelsdlenJ <HML/CLV> en Aalbers uHI (AP) De Indische r defensieproductie heeft dat India plannen heeft (en tegen intercontinenta- en te gaan vervaardigen. tie regering zich volledig pg van de internationale Jst is, welke de Chinese men om een interconti- et boven de Indische proeven. zaak. omdat Tom Söndergaard zich niet bleek te kunnen aanpassen en Ron Kalderon weer naar Isralë ver trok. „Ik heb doelbewust tot dit jaar gewacht, met het tekenen van een fullprof contract. Ik heb eerst mijn hoofdakte voor onderwijzer willen halen. Nu zit ik sinds vijf maanden in de militaire dienst. Daardoor is de training ook niet ideaal. Ik train 's avonds mee met de B-sedectie en al en toe als er tijd voor is met het eerste team. Ik moet echter wel zeg gen, dat ik van de militaire autoritei ten alle medewerking krijg bij het voetballen. Maandag moet ik weer naar de kazerne terug om wacht te lopen, maar dat was nog pas de twee de keer in vijf maanden. Daar maak ik geen problemen over". De Ajacied bleek na afloop van de Europacup-finale vooral benieuwd, of zijn naam ook op het scorebord was verschenen, nadat hij Ajax op 20 had gebracht. „Ik vind het prachtig, om juist in het Wembley-stadion op het scorebord te komen." Ik vergat jammer genoeg helemaal te kijken. Maar het leek me zo'n geweldig mo ment om dat te zien: „scorer: Haan". In mijn gezicht lijk ik wel wat op Piet Keizer. Er zijn mensen die zich zelfs vergissen. Misschien kan ik dan ook beter mijn haar maar laten ver ven." KROON Velibor Vasovic vormde gisternacht in Londen het stralend middelpunt van een Ajax-feestje in „huiselijke kring". Voor de Joegoslavische aan voerder immers betekende het duel tegen Panathinaikos een glanzende kroon op zijn imposante voetballoop baan. Twee keer eerder had „Vasco" in een Europa Cup finale gespeeld. Eerst met Partizan Belgrado (tegen De liulde na het doelpunt is voor Arie Haan. Real Madrid), daarna met Ajax (te gen AC Milan). Beide wedstrijden gingen voor hem verloren, hoewel de stevige verdediger beide keren een doelpunt produceerde. Deze keer scoorde Vasovic niet. „Wat geeft het; daar waren andere mensen voor. De ze beker betekent in ieder geval het absolute hoogtepunt in mijn carrière. Meer heb ik op voetbalgebied niet te wensen. Daarom stop ik ook. Mijn besluit staat vast: over een paar we ken ga ik terug naar Joegoslavië. Daar ga ik nog een beetje voor mijn plezier voetballen." Sjaak Swart heeft lang tijd nodig gehad om zijn teleurstelling te ver drijven. Want waarom moest juist hij, de ras-Ajacied, na rust door Blankenburg vervangen worden. Uren later begreep de 32-jarige Swart er nog niets van. „Ik heb voor rust toch niet slecht gespeeld? Ik kan me tenminste niet herinneren dat ik een bal verkeerd afgespeeld heb. Maar wat doet het er verder toe. Na tuurlijk, ik had me persoonlijk heel wat meer van een zege in het Europa Cup-toernooi voorgesteld. Het belang rijkste is echter, dat wé de beker nu toch eindelijk in ons 'bezit hebben." En dan. Swart kan het toch niet laten: Feijenoord. „We hebben dit seizoen op drie dingen gegokt: de Europa Cup. De nationale beker en de landstitel. Jammer, dat het laatste niet gelukt is. Ik ben er vast van overtuigd, dat we de wedstrijd tegen Feijenoord niet verloren zouden heb ben, als we die na de bekerfinale ge speeld hadden. Voor het Nederlandse voetbal is het in ieder geval veel aan trekkelijker. Drie clubs in de Europa Cup-toernooien. Wat willen de men sen nog meer?" RUST Johan Neeskens, de benjamin van de sterrenformatie, wil nog maar één ding: rust, ontspanning en, voor even, zwijgen over voetbal. De jonge ver dediger van de Amsterdammers, die in luttele maanden vanuit de tweede divisie (RCH) met Ajax de Europese top bereikte, blijkt nu zeer begrij pelijk volkomen uitgeblust. „Ik ben hard aan vakantie toe. Wie van ons niet trouwens. Iedereen is dood op. En dat was tegen Panathinaikos duidelijk te merken ook. Wij hadden AAK [aan kwam aan het begin van ende seizoen bij de A-selectie k terecht. Deels ook uit nood- naar IHT 3 juni (ANP) De vol- federlandse zwemmers en s zullen het komende week- tlnemen aan internationale wedstrijden in Parijs: n Klooster (Naarden): 200 en r vrije slag, Bob Schoutsen 100 en 200 meter rugslag; erman (ZIAN): 100 en 200 (ïoolslag; Arnold Rood (Het 3 200 meter vlinderslag; An- *"*?roen (Naarden): 100 en 200 {slagLinda de Boer (Naar- en 400 meter vrije slag; fntermann (Kon. AZ'HDZ): r wisselslag en 100 meter Anke Rijnders (AZPC): ■I vrije slag en 100 meter I t)v Fischer in STERDAIi p. I live Imale :he FacultqjVER (ANP) Ook de i Bobby Fischer heeft zich yer voor de halve finales an het kandidatenschaak- Hfij won woensdagavond partij in de tweekamp voor Inales tegen de Russische ^r Mark Taimanov; de i reeks van tien partijen is UTRECHT (ANP) Wat zich woensdagavond in Londen, voor, na en tijdens het treffen tussen Ajax en Panathinaikos heeft afgespeeld, verbaast velen. Mensen die zich de kelen schor schreeuwen om hun favorieten aan te moedigen, duizenden men sen die gelijktijdig van hun be wondering of afkeuring blijk ge ven. Na afloop: hossende men sen door de straten, uitbundig zingende supporters van de club die gewonnen heeft. Het voetbal spel heeft voor enige tijd de mens in zijn greep en laat hem dingen doen die hij anders nooit doet: heel hard schreeuwen, zingend over straat lopen, onbe kende mensen om de nek vliegen en, in het slechtste geval: tegen standers aftuigen of grote ver nielingen aanrichten. SUPPORTERS Het ANP vroeg de sociologen drs. T. J. Kamphorst en drs. A. P. Spruijt van de rijksuniversiteit in Utrecht hoe dat komt. Hun antwoord is dat dit verschijnsel van de mens als voetbaltoeschouwer, of in breder ver band. de mens als toeschouwer van een evenement, nog nauwelijks is on derzocht Er zijn een aantal beschou wingen van psychologen over het ge drag van de mens in de massa, maar daar blijft het dan ook bij. Drs. Kamphorst: „Het is ook bijzonder moeilijk het publiek in een voetbal stadion sociologisch te onderzoeken. Het is een vorm van vrijetijdsbeste ding en die vrijetijdsbesteding heeft zo allemachtig veel doelstellingen. Men kan vaak niet duidelijk motive ren waarom men naar zo'n voetbal evenement toegaat." BERMTOERISME De ware supporter is niets te dol. Als hoofd, tors en benen al zijn aangepast aan de voetballiefde, dan rest nog slechts het zitvlak dat bij sommigen ruimschoots plaats biedt aan aanmoedigingskreten voor de geliefde club Hij haalt een voorbeeld aan: „Wij hebben het bermtoerisme onderzocht. De mensen gingen niet verder dan nonderd meter van ce wug zitten. Wij vroegen waarom ze dat deden: de een zei dat hij van natuur genoot, de an der. die bij wijze van spreken naast hem zat, vond kijken naar het druk ke verkeer zo gezellig". Drs. Kamphorst en drs. Spruijt me nen dat de mens graag feest en dat het voetbalspel daartoe een aanlei ding is. Het gaan naar zo'n topwed strijd neeft iets genoeglijks, men is uit. men heeft een mini-vakantie met een duidelijk doel: De enorme be langstelling menen zij te kunnen wij ten aan het gegeven dat voetbal voor iedereen begrijpelijk is en dat, vooral in zo'n topwedstrijd, in anderhalf uur een enorme hoeveelheid sensatie, de monstraties van verfijnd spel in bij voorbeeld een vloeiende combinatie, staaltjes van absolute superioriteit als bijvoorbeeld Pietje Keizer of Johan Cruijff een man passeert of als een doelman een formidabele redding verricht is samengebundeld. „Men ziet een kunstwerk, echte voetballers zijn kunstenaars", zegt drs. Kamp horst, die zelf ook heeft gévoetbald. Hij merkt verder op dat het en thousiasme voor het spel ook wel heeft te maken m< I h t gegeven dat men zonder zich bloot te geven zich kan overleveren aan een soort collec tieve opwinding. De individuele mens gaat op in de anonimiteit, de groep heerst over het individu. Dat leidt tot verlaging van het normenbesef en zo kan men mensen hossend over de straat zien gaan. Waarom de mensen dat doen, is eigenlijk nog nooit on derzocht. Drs. Kamphorst beziet de verklaring: ontvluchting uit de harde werkelijkheid van alledag, met enig wantrouwen. Hij merkt op dat het best fijn is je eens een keer naar zo'n stadion te begeven en je eens lekker te laten gaan. Wel erkent hij het ge vaar van verslaving aan dit soort topsporbgebeurtenissen. CHAUVINISME Hoe komt het dat zoveel mensen in een collectieve roes raken als het om Ajax of Feijenoord gaat? Drs. Kamp horst meent dat er sprake is van chauvinisme, hoewel hij dat niet ne gatief waardeert. „Het Nederlandse volk als begrip is voor veel Nederlan ders een referentiekader en als het om een Nederlandse club gaat, dan heeft men ook zo'n referentiekader". Men kiest dus als het ware de fa voriet het liefst zo dichtbij mogelijk. Utrechters zijn bij de wedstrijd van woensdagavond "voor Ajax. Maar speelt FC Utrecht tegen Ajax. dan is voor zeer veel Utrechters FC Utrecht favoriet. Een ander aspect van de enorme belangstelling is de opeenstapeling van prestaties en successen die aan de wedstrijd van woensdagavond is voorafgegaan. De favoriete club, in dit geval Ajax, heeft een aantal be proevingen moeten doorstaan in de vorm van het verslaan van tegen standers in de voorronden. Dat de club hierin is geslaagd, is een extra stimulans. Het spreekt velen aan. BESMETTING De wijze waarop dit gebeurt en wat er achter steekt, daarvoor kan drs. Kamphorst iets minder waarde ring opbrengen. Hij meent dat men te weinig het verschil ziet tussen de doelstellingen van topsport keihar de business en de doelstellingen van amateursport: verstrooiing, ver pozing. vrijetijdsbesteding. Hij noemt de invloed van de topsport op de amateursport gedragsbesmetting. Hij meent dat het bij de topsport gaat om het winnen, bij amateursport om het spel. Maar de amateursport raakt ook in de greep van de wil tot winnen en dan worden ook naar middelen als ruw spel, hard spel en ongeoorloofde trucjes gegrepen, om dat doel te be reiken. „Men ziet te weinig het ver schil in intenties van topsport en sport in de vrije tijd en dat is er kwalijk", zegt hij. Als iedere toeschouwer heeft drs. Kamphorst zo zijn eigen oplossing voor de 'bestrijding van de spel verru wing in het Europa Cup voetbal: een zondaar wordt voor drie minuten naar het strafbankje gestuurd. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) oefent in zijn orgaan van deze week ernstige kritiek uit op de wijze waarop „de ondernemingsraad door sommige vakbonden wordt ondergraven". Daarmee wordt, blijkens de inhoud van het artikel, kennelijk gedoeld op de vakbonden van werknemers bij het Philipsconcern. net drie zware wedstrijden gespeeld, terwijl die Grieken twaalf dagen achter elkaar hebben gerust. Vooral Domazos heeft die „voorsprong" knap uitgebuit. Wat een voetballer is dat; en wat een lucht heeft die man. Hij is door geen enkele tegenstander vol ledig uit te schakelen, omdat hij maar blijft lopen. Van het ene naar het andere strafschopgebied. Gewel dig." MU EN CHEN (ANP) De Westduitse atletiekbond volgt in de officiële kleding van de vertegenwoordigende ploegen de laatste mode. De Duitse da- mesploeg zal zich' bij het offi ciële lvoorstellen van de ploeg voor de wedstrijd tegen Roe menië, die op 12 juni in Gerets- ried wordt gehouden, presente ren in hot pants. Het VNO schrijf dat al voor het in werking treden van de nieuwe wet op de ondernemingsraden (1 april), de metaalbedrijfsbond van het NVV dreigde geen kandidaten voor de on dernemingsraden meer te stellen, als de bedrijven niet bereid zijn de vak bonden een aantal faciliteiten voor vakbondswerk binnen de bedrijven te verlenen: een dreigement dat thans wordt uitgevoerd. „Geweigerd wordt te onderhande len over een nieuwe cao, voordat overeenstemming is bereikt over het zogenaamde bedrijvenwerk en een subsidie aan de vakbonden. Om deze eisen kracht Dij te zetten weigert men kandidaten voor de onderne mingsraden te stellen of mee te wer ken aan het doen functioneren van die raden", aldus het VNO (bij Philips is dit het geval). T e,gen werking Het werkgeversverbond meent, dat de vakbonden op deze wijze handelen in strijd met de geest van de wet. „want de tegenwerking dient niet hef door de wet beoogde belang van de ondernemingsraad, het personeel en de onderneming, maar alleen het eigen belang van de vakbonden als organisatie. Door zo de onderne mingsraad te manipuleren brengen de bonden dit instituut ernstig in gevaar en maken zij van de ondernemings raad, die in zekere mate een onaf hankelijk instituut van het hele per soneel is, een pion, die zonder veel BEZIERS Eddy Merckx heeft de eerste etappe gewonnen van de weg wedstrijd Midi Libre, een rit over 166 kilometer van Carcassonne naar Be- ziers. Joop Zoetemelk eindigde als achtste in dezelfde tijd als Merckx. 1. Merckx (Bel 166 km in 4 uur 41 minuten 32 seconden, in dezelfde tijd: 2. Verbeeck (Bel), 3. Guimard (Fra), 4. Dierickx (Bel), 5. Santy (Fra), 6. Van Impe (Bel), 7. De Schoenmaker (Bel), 8. Zoetemelk (Ned). omhaal aan de vakbondsbelangen kan worden opgeofferd", zo schrijft het VNO. En verder: „het vakbondsoptreden schept ook onzekerheid en verwar ring bij de ondernemingen, die aan een goede en goedwerkende onderne mingsraad groot belang hechten, maar nu niet meer weten wanneer en voor welk tfelang dan ook het insti tuut door de vakbonden zal worden ontkracht. De houding der vakbon den, die bovendien geheel in strijd is met wat zij zich ten aanzien van scholing en vorming van onderne mingsraadsleden voorstellen, kan er alleen toe leiden dat de overlegsfeer in de ondernemingen ernstig wordt geschaad". sottomarina lido De vermoeiende tijdrit van woensdag, die door de Ita liaan Boifava was gewonnen, heeft gisteren zijn stempel gedrukt op het stridjverloop in de dertiende etappe van de Ronde van italië. De enige klim in de etappe, op 91 kilometer en zijn afstand van de eindstreep ont nam de renners elke lust ontsnap pingspogingen te wagen. In de mas sasprint leek het er aanvankelijk op dat Basso zijn vierde zege zou beha len, maar de Belg Patrick Sercu „wipte" in de laatste twintig meter over de Italiaan heen. Rini Wagtmans eindigde op de tiende plaats. R 6.13 berl pvea 2186 13e etappe: 1. Sercu (Bel) 218 km ln 5.41.50 in dezelfde tijd: 2. Basso (It.) 3. Van Vlterberghe (Bel.) 4. Bitossl (It). 5. Sgar- bozza (It). 6. Zandegu (It). 7. Glmondi (It). 8. Rltter (Den), 9. Simonettl at). 10. Wagt mans (Ned). Algemeen klassement: 1. Claudlo Mlche- lotto (It) 63.07.ƒ4; 2. Aldo Moser (It) op 2.18; 3. Gösta Petterson (Zwe) op 4 37: 4. Ugo Colombo (It) op 5.36; 5. Enrico Paollnl (It) op 6.27; 6. Herman van Sprlngel (Bel) op 6.38; 7. Tony Houbrechts (Bel) op 7.52; 8. Francisco Galdos (Spa) op 8.06; 9. Rlnl Wagtmans (Ned) op 8.34: 10. Silvano Schl- avon (It) op 9.39. ATHENE De Griekse pers is verdeeld over de vraag of Ajax al dan niet terecht in de finale van de Europa-Cup op Wembley van Pa nathinaikos heeft gewonnen. „De 2—0, hoewel geen zware nederlaag, doet Panathinaikos onrecht. Het had op zijn minst een gelijkspel verdiend", aldus Akropolis. ,De Atheense spelers vochten als leeu wen, als gelijken onder gelijken te gen hun grote tegenstanders. Ook al lachtte de zege hen niet toe, het bevredigende gevoel blijft, dat ook wij tot de groten van Europa beho ren." Het dagblad Vima schrijft: „De ontwikkeling van het spel recht vaardigt het succes van Ajax en geeft weinig ruimte van gebrek aan geluk te spreken. De Nederlanders, koelbloediger, sterker, beter geor ganiseerd, heersten in Wembley met uitzondering van een half uur in de tweede helft, toen Panathina ikos met Domazos in de spits doel gerichter handelde en probeerde het resultaat te veranderen. Dat lukte niet. Het spel van Panathina ikos werd over het algemeen door een gebrek aan routine geken merkt." In het dagblad Ne Politia heet het: „Panathinaikos leverde een groots gevecht, maar het gelukte de ploeg niet het duidelijk overwicht in de tweede helft uit te buiten. De wedstrijd had techniek, was zuiver, zonder hardheid en zonder inciden ten..." iHet i dagblad Elftheros Kosmos gewaagt van de bewonderenswaar dige vechtersmentaliteit van PAO: „Het feit dat Ajax de zege pas in de 87ste minuut veilig stelde, moet ons niet verleiden tot de u'tspraak dat Panathinaikos ongelukkig is tenondergegaan. De Nederlandse aanvallers, vooral voor rust, hebben zeldzaam mooie doelrijpe kansen voorbij laten gaan. PAO trad aan met de bedoeling agressief te spe len. Dat is inderdaad geprobeerd. Maar deze taktiek leidde niet tot succes, omdat spitsspeler Antonia- dis aan banden werd gelegd." DERBY In de Engelse kranten heeft de zege van Ajax het duidelijk verlo ren van de Derby op Epsom. De meeste kranten besteden niet' alleen verhoudingsgewijs weinig aandacht aan de finale, de Daily Mirror, de SUN en de Daily Mail gebruiken daarbij nog veel van hun ruimte om de Engelse lezers duidelijk te maken dat dit voetbal werkelijk niet zo best was. In De Times (een kwart van de ruimte besteed aan de Derby) kan Geoffrey Green zich in zijn be schouwing van Ajax-Panathinaikos niet losmaken van der derby. Hij begint met: „Gisteren was het de dag van de favorieten, die zowel od Epsom als Wembley wonnen. On danks alle ijver van de Grieken is de waarheid dat de beste ploeg heeft getriomfeerd; Voor rust had Ajax wat meer doelpunten moeten maken, maar een keeper met een naam van hier tot ginder stond tus sen zijn ploeg en een nederlaag die halverwege al enorm had moeten zijn. Panathinaikos had nog twee reuzen in zijn team: Domazos en Eleftherakis. Toen de wedstrijd al lang voorbij was, waren zij nog aan het rennen. Hoe dan ook, het niveau lag onder dat van andere finales. Panathinaikos weet weinig van aanvallen. Het enige doel was het zoeken van het hoofd van Antonia- dis. Daardoor heeft het verloren. Ajax speelde de eerste helft met een fantastische elan en van de Ajacieden bereikte Cruyff in die periode door zijn lichtvoetigheid een geweldig niveau. GRAP Geoff Powell schrijft in de Mail (op een vijfde van de ruimte van de Derby) onder de kop „Ajax ko ning van Europa": „De semiprofs van Panathinaikos. die feitelijk geen recht hadden in deze finale te staan, zijn met lege handen terug gegaan en laten de vraag onbeant woord hoe zij Everton en Rode Ster hebben kunnen uitschakelen. Toch zal Panathinaikos waarschijnlijk langer in de herinnering blijven dan Ajax, dat nauwelijks iets heeft gedaan, nadat de Grieken de ope- ningsstorm hadden doorstaan, dat de lyrische toestanden na afloop rechtvaardigde. In het begin van de wedstrijd was de Griekse verdedi ging niets meer dan een grap. maar de Ajacieden hadden ons er veel harder om moeten laten lachen. Jo han Cruyff heeft een deel van de avond gevuld met zijn toverkuns ten. Hij is echter de enige Neder lander die aan de kritiek kan ont snappen." De Daily Mirror schrijft: „Wem- bleys heilige grond is vertrapt door een horde uitzinnige Nederlanders, die de triomf moesten vieren van hun club in de Europese bekerfina le. Maar alle hartstocht kon niet verbloemen dat Ajax en Panathi naikos weinig meer dan middelma tig voetbal hebben kunnen brengen. Ajax heeft niet voldoende gedaan om aan te tonen dat het een waar dig opvolger is van de clubs, die de waarde van dit toernooi door hun allure en stijl hebben bepaald. Er zijn zeker zes Britse verenigingen die meer kunnen presteren dan wat de twee van woensdagavond heb ben laten zien. De Daily Expess: De wedstrijd zal de herinnering eerder ingaan als een voetbalfestival dan als een demonstratie van werkelijk goed spel. Maar ik hou vol dat dit duel meer hartverwarmend vermaak heeft gebracht dan de laatste vijf internationale wedstrijden van En geland bij elkaar. Zoiets, met dat wild enthousiaste publiek op de tri bunes zal Wembley nooit meer meemaken. Zo dient voetbal te zijn, fatsoen op het veld, plezier op de tribunes. Jammer dat deze gebeur tenis in feite al na vijf minuten was beslist."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11