MSTERDAM FEESTTE OT IN DE OCHTEND c as Philips wil vakbondswerk met f 2V2 miljoen steunen clusie na veel speurwerk: en moord maar ongeluk laatste slawens nRemm BONDEN GAAN MET LEDEN OVERLEGGEN QJ^- Acht procent bevolking van huis naar werk met openbaar vervoer el REKENHOEK Nieuwe patriarch Moskou gekozen PvdA betreurt benoeming Luns in Portugal Na ruim acht jaar straf voor desertie Bejaarde man verongelukt Het weer in Europa 9 I DONOfcHDAG 3 JUNI '971 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Duizenden opgetogen Amsterdammers heb- |n gisteravond tot laat in de nacht de zege van Ajax in Londen nerd. Rondom het centrum ontstond een ware verkeerschaos, j de Dam zong en hotste een volksmenigte. Moeilijkheden bic- In uit doordat de politie zich taktisch op de achtergrond hield I zich beperkte tot het afzetten van de toegangswegen to het htrum. tzoekers, rotjes en vuurwerk lleiddeo de feestvreugde. Via Hom de Dam uitgerukte vlagge- jcken hadden enkele tientallen jon- ten zich toegang verschaft tot het jdes van het paleis op de Dam. i schaarse politieagenten die zich {ten zien lieten zich gewillig mee- door de dansende menigte, de pet verliezend en het uni- i verfomfaaiend. Andere agenten U kunt me zo blij maken. U, mevrouw voor wie ik gekweekt ben. Ik zal lachen als u mij de blaadjes afrukt. Ik zal niets laten merken als u mijn pas geboren, nauwelijks groene binnenblaadjes plukt. Doe met me wat u wilt. Eén wens slechts. Sla-saus van zonnebloem olie. Alleen Remia maakt die sla-saus. Van 170 ct voor 140 ct. Verse sla-saus uit een vacuumfles. Doet u het? irdwüi hardni zonnebloem sla-saus ae kregen glaasjes bier van aardige meisjes. Het was duidelijk dat in de ze sfeer geen rellen konden ontstaan. De enige wapenstok die gisteravond te zien was. kwam van 'n gehelmde marechaussee die binnen in het paleis enkele jongeren uit de kozijnen van de ramen wilde wegjagen. Zonder succes, wel viel hem een massaal fluitconcert ten deel. CLAXONS Honderden auto's claxonneerden uren lang op de maat van hi, ha, happening, wij gaan door met de strijd. De duizendkoppige volksme nigte op de Dam zong voortdurend het wat voorbarige „Ajax heeft de wereldcup" terwijl toch gisteravond de Eurocup werd binnengehaald. Ongeveer een half uur na het einde van de wedstrijd in het Wembley- stadion liep het centrum van Amster dam vol met fanatieke, met petjes en vlaggen uitgeruste Ajax-supporters en legio nieuwsgierigen en kijkers. Niet alleen beklommen jongeren het bor des van het paleis, ze wisten ook de daken van de Nieuwe Kerk te berei ken om vandaar luid zingend de me nigte toe te zwaaien. De marechaussee had vier overval wagens naar de Dam gedirigeerd, maar die bleken alleen als verster king bedoeld voor de marechaussees die al binnen in het paleis waren en moesten toezien dat supporters niet via de ramen binnen kwamen. Om ongeveer elf uur werd de vreugde oog vergroot, toen een ge deelte van een muziekcorps het bor des beklom om de schor gezongen mensenmenigte te stimuleren bij hun gezang. Auto's reden intussen op de wegen roodom het centrum kris-kras door elkaar. Het verkeer ontaardde dan ook in een ware chaos, de café's waren gisteravond langer open dan normaal, zodat het feestgedruis tot diep in de nacht kon voortduren. Tegen middernacht begon het op de Dam enigszins uit de hand te lopen toen bleek dat de uitgelaten paleisbe stormers de rozetten van het ba1 ken volkomen hadden vernield. r Godden -Vrouwenklooster. Ult- lollandla Baarn. Prijs: f 18,90. iet meer jeugdige schrijfster r Godden, die destijds naam gemaakt met de roman „Black ssus" (Missiezusters in India) als niet-katholiek een nieuw mentaal boek geschreven en al- in de rooms-katholieke sfeer, nu iet leven in een Benedictijner renklooster, in Sussejc, Enge- heeft enige tijd in dit silotkloos- lorgebracht om tot een zorgvul- indringende beschrijving te ko- <iie de bekende twee dimensies de religieuze instelling en de ave van vrouwen van uiteenlo- leeftijden om een geïsoleerde nschap te vormen en de span- van een dergelijke gemeen de grote en kleine tragedies, ch achter grijze muren ontwik deze roman, die vrij veel ge- bevat, blijkt dat de iter de naar haar overtuiging e elementen van het klooster- ook voor deze tijd primair dit verband is haar benade- ran het geloofsleven in dit mi- sentieel hoofdfiguur is een 42<jarige tkelde vrouw, die een verant- ïlijke positie op een regerings- ement bekleedt, wier echtge- n de oorlog om het leven is en en die haar enig zoontje on- agische omstandigheden heeft in. oman Vrouwenklooster is niet :ulair, soms, in het streven orgvuldigheid, wat langdradig, zonder twijfel een openhartige entaire van een verborgen sa- Kfs In een opslagruimte van de brouwerij De Drie Hoefijzers te 'erd gisternacht het stoffelijk overschot gevonden van een 18-jarige uit Roozendaal, die bjj de brouwerij werkte. een grondig onderzoek is gebleken dat hjj door een ongeval om het tnoet zijn gekomen. ivankelijk vermoedde de politie dat de jongen, die geheel ontkleed rerd gewurgd. Een en dertig politiemensen hebben zich de gehele en gisteren bezig gehouden met deze zaak. Alle werknemers van de Tjj werden gehoord. eravond liet waarnemend-commissaris L. Verhagen meedelen dat was en dat er sprake is van een ongeval. Hij stelde dat men te maken heeft t gevolg van een zeer wenig voorkomende vorm van sexuele zelfbe- ng. Deze werking had V. tijdens zijn handelingen niet voorzien, genstelling tot eerdere mededelingen verklaarde de recherche verder is gebleken dat V. Homofiel wns. MOSKOU (AP) De metropoliet Pimen van Kroetitsky en Kolomna is gisteren door de synode gekozen als de nieuwe patriarch van Moskou en geheel Rusland, de geestelijk leider van naar schatting 30 miljoen gelovi gen in de Sowjet unie. De verkiezing was vrij algemeen verwacht nadat de Russische regering het zou hebben duidelijk gemaakt dat zij hem als patriarch aanvaardbaar zou vinden. Vernomen wordt dat Pi- men (60) onopvallend en plooibaar is en dus dc logische persoon is om de leiding van een kerk ix> de Sowjet Unie te hebben. fimen is al ruim een jaar waarne mend patriarch sinds zijn voorganger, Patriach Alexis, in april op 92-jarige leeftijd is gestorven. De vierdaagse synode van 70 bis schoppen, aartsbisschoppen en metro polieten wordt gehouden in Zagorisk, het oude centrum van de Russische orthodoxie, 65 km ten noorden van Moskou. In 1964 heeft de nieuwe patriarch, wiens eigennaam Sergei Izwekow is, in een vraaggesprek met TASS te gengesproken dat gelovigen in de Sowjet Unie worden vervolgd. Pimen wordt vandaag in de Jelo- chowsky-kathedraal in Moskou voor het leven gekroond. Drie Italiaueu voor overval in Bnssuin gestraft AMSTERDAM Drie Italianen, die op 30 maart een gewapende roof overval pleegden op het kantoor van de bondsspaarbank voor Midden-Ne derland in Bussum, zijp door de Am sterdamse rechtbank veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek. De officier van justitie had vier jaar met aftrek ge- eist. Het zijn de 30-jarige elektricien Al berto F., de 25-jarige wegwerker Sal- vadore A. en de 28-jarige fabrieks arbeider Guiseppe C. De 29-jarige transportarbeider Francesco T„ die de Alfa Romeo had bestuurd waarmede het viertal, afkomstig van Sicilië, uit Dusseldorp naar Nederland was ge komen en waarin zij na de overval vluchtten, kreeg wegens medeplich tigheid twee jaar met aftrek. Er was drie jaar met aftrek tegen hem ge- eist. De kantoorhouder van de bonds spaarbank had kans gezien het auto nummer te noteren en drie kwartier later liepen de overvallers in een val van de rijkspolitie Diemen. De buit, bijna 27 mille, lag in een plastic tas in de wagen. De Alfa Romeo werd door de rechtbank verbeurd ver klaard. Van een verslaggever DEN HAAG Het bestuur van de Partij van de Arbeid, dat toch al niet ingenomen was met de kandidatuur van mr, J. M. A. H. Luns, betreurt het dat diens benoeming tot secreta ris-generaal van de NAVO juist in Lissabon zal geschieden. De Nederlandse regering en de de missionaire minister van buitenlandse zaken Luns hadden hun afkeer van de Portugese politiek kunnen tonen door te weigeren naar Lissabon te komen, aldus het bestuur in een ver klaring aan de vooravond van de NAVO-ministerraad in Lissabon. De benoeming van mr. Luns houdt nu, volgens het partijbestuur, het ge vaar in dat zowel de nieuwe secreta ris-generaal als de Nederlandse rege ring, die hem kandidaat gesteld heeft, in sterke mate geïdentificeerd zullen worden met de Portugese koloniale politiek en het Portugese regime. Men betreurt het, dat de Nederlandse re gering, ondanks aandrang van twee Skandinavisohe landen om een ande re vergaderplaats te Roeken, meege werkt heeft aan de keuze van Lissa bon. De Twee Kamerfractie van de PvdA heeft al eerder bij de indiening van een motie van der Stoel gewezen op de risico's van een NAVO-legiti- matie van de Portugese koloniale oor log, die aan de vergadering in Lissa bon verbonden zouden zijn. Van een verslaggever DEN HAAG Acht en een half jaar nadat hij bij de marine was ge deserteerd heeft de 31-jarige E. D. van der H. woensdag een gevange nisstraf van vier maanden met aftrek tegen zich horen uitspreken. De zee- krijgsraad in Den Haag bleef daarbij een maand beneden de eis van de fiscaal. Van der H. was in oktober 1962 gedeserteerd. Hij vluchtte naar West- Duitsland. Het begon hem echter steeds meer te hinderen dat hij „een misdadiger was die zijn eigen land niet in kon". Hij besloot schoon schip te maken en schreef de Nederlandse autoriteiten dat hij terugkwam. Op 12 maart hield de marechaussee hem in Amsterdam aan. Hij zat in voorarrest tot 26 maart. Van der H. was pas weggelopen toen zijn diensttijd grotendeels achter de rug was. De raadsman had ver zocht om een psychiatrisch rapport, maar daar ging het college niet op in. De advocaat wees erop dat zijn cliënt tijdens het voorarrest in zijn cel had geprobeerd zelfmoord te plegen. BODEGRAVEN In de nacht van dinsdag op woensdag is op de rijks weg in Bodegraven de 72-jarige J. M. Vonk uit die gemeente bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Hij bereed een bromfiets, en stak, zo deelde de politie mee, zonder op het verkeer te letten de rijbaan over. De bromfietser werd door een passe rende auto geschept. Via op de Dam uit de grond getrokken vlaggemasten beklommen enkele tien- menigte van honderdduizenden met yells en muziek aan te vuren: heel Am- tallen overenthousiaste supporters het balkon van het paleis om vandaar de sterdam stond urenlang op zijn kop. Van onze sociaal-economische redactie EINDHOVEN De directie van Philips heeft zich gisteren bjj de voortgezette cao-onderhandelingen bereid verklaard om, zowel in 1971 als in 1972, een bedrag van 1,25 miljoen gulden beschikbaar te stellen als bijdrage in de financiering van vakbondsactiviteiten in het algemeen belang. Daarbfj is de vakbonden te verstaan ge geven dat dit het uiterste bod is om dit struikelblok, dat de cao- onderhandelingen nu al maanden lang ophoudt, uit de weg te ruimen. De vakbonden van Philips-werkne- mers zullen nu met hun leden gaan overleggen over de vraag of het bod aanvaardbaar is. In afwachting daar van is geen nieuwe datum voor voortzetting van de onderhandelingen afgesproken. Gehoopt wordt dat de besprekingen nog deze maand kun nen worden voortgezet. Zoals bekend hebben de vakbonden vanaf het begin der onderhandelin gen gesteld, dat zij eerst overeen stemming willen over de kwesties van de financiering van vakbondsactivi teiten en het interne bedrijvenwerk der vakbonden, alvorens over de lo nen en andere arbeidsvoorwaarden te willen praten. Ten aanzien van het bedrijvenwerk, zo vernamen wij gis teren na afloop van het teraad, stelt de Philips-directie zich thans zodanig op, dat dit geen breekpunt meer be hoeft te .zijn. Maar de financiële bij drage aan het vakbondswerk is nog steeds een heet hangijzer. De vakbonden die aanvankelijk een half procent van de loonsom vroegen, verklaarden bij de vorige bespreking gedurende drie jaar genoegen te wil len nemen met 0,3 procent van de loonsom, eventueel het eerste jaar 0,2 procent, het tweede jaar 0,3 procent en het derde jaar 0,4 procent. In die bespreking verhoogde Philips zijn bod van 500.000 gulden in 1971 tot 750.000 gulden per jaar gedurende '71 en '72 waarna aansluiting zou moeten worden gezocht bij de landelijke re geling, waarover de industriële vak bonden thans met de algemene werk geversvereniging dokteren. De vak bonden van Philips-werknemers we zen dit bod echter resoluut af. NIET ENTHOUSIAST Het uiterste bod dat de directie gisteren deed komt volgens een vak bondswoordvoerder neer op een klei ne 0,1 procent van de loonsom zodat er nog een verschil met de werkne mers-eis is van ruim 0.2 procent. De bonden, zo werd ons gezegd, hebben het laatste bod van Philips dan ook niet enthousiast ontvangen „maar het werd ook niet afgewezen. Wij willen nu eerst onze beleidsorganen en de leden raadplegen". Philips beschouwt zijn ge boden bijdrage van totaal 2,5 miljoen gulden als een tussen tijdse oplossing. Dit jaar en vol gend jaar moet de kwestie dan nader worden bestudeerd, waar bij ook een eventuele landelijke regeling in beschouwing kan worden genomen. max. min. neer- gist. gist. Amsterdam onbew. 26 15 2 Brussel onbew. 25 16 2 Frankfort l.bew. 26 12 10 Genève regen 22 13 0 Innsbruck zw.bew, 24 8 0 Kopenhagen onbew. 25 14 0 Locarno Londen geh.bew. 22 12 0.2 Luxemburg onbew. 25 14 0 Madrid mist 22 10 4 Majorca onbew. 24 14 0 München l.bew. 22 8 tl Nice onbew. 22 15 0 Parijs mist 25 13 12 Rome onbew. 23 14 0 Wenen l.bew. 26 13 O.S Zürich l.bew. 22 11 0 Zwitserland schaft invoerrechten af voor Derde Wereld BERN (DPA) Zwitserland gaat de invoerrechten voor goederen uit de ontwikkelingslanden afschaffen. Het parlement in Bern nam woensdag met 108 stemmen voor en geen tegen een regeringsvoorstel aan, dat voor ziet in een verlaging van de invoer rechten met 30 procent in een perio de van twee jaar. In de tweede fase zullen de invoer rechten dan helemaal worden afge schaft. De regering wordt wel tege lijkertijd gemachtigd geheel of ge deeltelijk af te zien van deze maat regelen als in de eerste fase blijkt dat bepaalde takken van de Zwitser se economie hierdoor te zwaar ge troffen worden. Door de zomeravond komen zij aan. Langzame drentelpas, want er is geen haast bij. De vrouwen in feestelijke kledij, wat kan variëren van een simpel zomerjurkje tot een waar statiegewaad. Heel veel jonge ren ook, uitdagender wat kleerkeuze betreft, maar toch duidelijk aange daan om iets vreugdevols bij te wo nen. Tot ver in de omtrek staan wa gens geparkeerd De laatkomers moeten een flink eind lopen voor ze bij de gastvrij openstaande deur ko men. Het is feest op de Zuidafrikaanse ambassade. Een grote receptie ter gelegenheid van de tiende verjaar dag van de proclamatie van de re- bliek. De tuindeuren staan open en het schalt van vele stemmen uit de sa lons, van het terras en in de tuin. In de vijver, die daaraan grenst, strooit een zuinige keukenmeid de korstjes wit brood, afgesneden voor de sand wiches. voor de eenden, die in greti ge hebberigheid bij zwermen aanko men. Heel zwart, heel groot, heel glan zend staan vlak voor de deur de sleeën van de allerdeftigste gasten. Zij die met dienstwagens en C D- auto's met chauffeur komen. De chauffeurs kennen elkaar allemaal, staan op een kluitje in veeltallige conversatie. Een paar politiemannen geven wat aanwijzingen, zodat voor het huis geen opstopping kan komen. Het is eigenlijk net een plaatje bestemd voor de illustratie van een Engelse detectiveroman, waarin ook altijd de geruisloze georganiseerd heid van vele dienstbaren speelt. Dan komt er een heel klein autootje. Er stappen drie jongelui uit. In spijkerbroek en zonder feest- glimlach. Helpen Ze lopen tot ongeveer een dertig meter van de ambassade en blijven dan staan. Ze rollen een papier uit Houden dat voor zioh. Een dofgrijze prent komi; te zien Eén met een aanklacht tegen Zuid- afrika's rassendiscriminatie; één te gen het politieregiem met onver klaarbare arrestaties en verhoren. Er staat een aanklacht op: vijftien mensen hebben het leven verloren tijdens zulke verhoren. De derde plaat is geen plaat, al leen eep blanco stuk papier. De drie staan daar, zwijgend, ge weldloos. De receptiegangers doen of ze niets zien. Het negeren is ook een kunst Maar één meneer, die alweer op de terugtocht is, trekt de stoute schoenen aan en begint een gesprek. Heel moeizaam komt het op gang, want de demonstranten zijn niet spraakzaam. Ook hij blijkt kritisch te staan te genover Zuidafrika's politiek. Maar hij houdt er zijn glimlach bij. Zegt dat hij het directe gesprek beter vindt dan zo hier met een bord te staan, dat helpt toch niks... De reactie is als van een toegeef lijk ouder tegenover een kind, dat niet beter weet. De meneer dramt door met zijn argumenten. Hij heeft laatst nog ge zegd- Vermoeid horen ze hem aan. Dan zegt één zachtjes: „En heeft dat wat geholpen. Hij haalt zijn schouders op. Wan delt weg naar zijn wagen. De demonstranten blijven staan tot het bittere einde en de laatste receptieganger weer huiswaarts ge keerd is." Van een verslaggever DEN HAAG Van de be roepsbevolking gaat 77 procent van de Nederlanders met parti culiere vervoermiddelen naar het werk. Acht procent maakt gebruik van het openbaar ver voer. De resterende 15 procent gaat óf lopen öf heeft het bedrijf bij het woonhuis. De Stichting Weg concludeert uit deze cijfers dat de rol van het openbaar ver voer in het woon- en werk verkeer bijzonder klein is. Het zijn cijfers van de erlquête naar het verkeer van de woning naar het werk. De Nederlandse stichting voor statistiek ondervroeg ruim 1.500 Nederlanders in opdracht van de Stichting Weg. 45 procent ging met eigen of ander mans auto. 20 procent met de fiets, 11 procent met de bromfiets, 1 procent met scooter of motor, 5 procent met bus of tram en 3 procent met de trein. VERSCHILLEN Regionaal zijn er nog wel wat af wijkingen met het landelijk gemid delde. In het westep van het land is het aandeel van het openbaar vervoer groter (10 procent), terwijl het noor den met 4 procent ver achterblijft. In de drie grote steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam gaat 13 pro cent met bus, tram of trein naar het werk, 47 procent met de auto en 26 procent met fiets of brommer. Op het platteland is het percentage dat met bus of trein reist niet hoger dan 5 procent. In kleinere steden is het aandeel van fiets en brommer relatief hoog: 37 procent. INKOMEN Naarmate het inkomen hoger is, gaat men meer met de auto en min der met het openbaar vervoer. Voor de hoogste inkomenscategorie gaat 62 procent per auto en 2 procent met openbaar vervoer. Voor de groep handarbeiders gaat 39 procent (waar van 28 procent met eigen auto) per auto en 9 procent maakt gebruik van het openbare vervoer. De Stichting Weg concludeert dat de rol van het openbaar vervoer klein is in het woon- en werkverkeer. „Hoeveel langer of korter zou u er gemiddeld over doen wanneer u in plaats van uw eigen vervoermiddel met het openbaar vervoer naar het werk zou gaan? Uit antwoorden op deze vraag bleek dat in 16 procent van de geval len de afstand te gering was om van dat vervoer gebruik te maken en er in 21 procent van de gevallen geen enkele of geen behoorlijke verbinding bestond 7 procent zou er korter of even lang over doen en 56 procent langer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9