Generaal VS van acht moorden beschuldigd telgen vragen itlevering [arokkaan Hanoi noemt vrijlaten gevangenen manoeuvre Sadat: wij akkoord wilden zelf Betere carrière bij bepleit marine a China normaliseert relatie met Praag Rietsuikerlaiideii doen beroep op Engeland ïssein beveelt harde actie en Palestijnen 1 Schipper redt zijn zoons op het nippertje rel voorspelt Bovcig Maatschappelijk werk naar schaalvergroting Protest tegen verhoging treintarieven Prins Bernhardfonds geeft half min. minder subsidie n OONDfUOAQ 3 JUNI 197) WASHINGTON (UPI, Reuter, VP) Voor het eerst in 70 jaar leeft het Amerikaanse leger één ran zijn generaals beschuldigd ran oorlogsmisdaden. Brigade- eneraal John W. Donaldson is igeklaagd wegens het doden [van acht Zuidvietnamese bur- trs, zo is gisteren in Washing- [ton vernomen. Donaldson is oud- imandant van de 11-de infan- •ie-brigade van de Americal- ïsie, waartoe ook luitenant 'illiam Calley behoorde. De moorden, waarvan Donaldson ichuldigd wordt, vonden plaats gcheidene maanden na de slach- in Son My: namelijk in de |uang Ngai-provincie in het noorde- c deel van Zuid-Vietnam. Ze zou- i gebeurd zijn tijdens de laatste landen van 1968 of de eerste maand 19. Het is de eerste maal sinds t opstand in de Philippijnen, 70 jaar -den, dat een Amerikaanse gene ral van oorlogsmisdaden wordt be- "luldigd. I NIEUWE SLACHTING ^Volgens functionarissen iop het sntagon onderzoekt het leger op het inblik ook mog een bericht, dat minste 24 burgers door Ameri kaanse militairen zijn gedood tijdens een landing in 1968. Dit incident werd bekend in september door onthullin gen van de 30-jarige William Mar- houn. iHij verklaarde dat hij 24 licha men had geteld na een amfibische ac tie, waarbij geen contact met de vijand was gemaakt. De slachting vond plaats op een strand bij Bong Son in de provincie Dinh Dinh. Toen Marhoun zijn onthullingen deed, weigerde hij namen bekend te maken, om te voorkomen, „dat het leger er weer Calley's uit zou gaan halen". De Vietnamese burgers waren ,.in twee minuten van warwinkel en geschiet" gedood. De Amerikaanse militairen waren op het strand aan het uitrusten in de buurt van een groep Zuidvietname- zen, die verversingen verkochten. Om onduidelijke redenen openden de Amerikanen plotseling het vuur op de burgers, die allen gedood werden. VELE KLACHTEN Het leger heeft meegedeeld dat een onderzoek naar de beschuldigingen gaande is, maar dat in dit stadium nog geen bijzonderheden kunnen worden gegeven. Afgezien van de kwestie Son .My heeft het Ameri kaanse leger 131 van dergelijke be schuldigingen .onderzocht, sinds de Vietnam oorlog begon. 98 bleken niet gegrond te zijn. De resterende 33 zijn naar krijgsraden verwezen. PRAAG-PEKING (Reuter. DPI) een poging de verstoorde betrek- ngen met de Oosteuropeae landen herstellen heeft China voor het rst sinds de culturele revolutie een. ibassadeur in Praag benoemd. Het Tsoeng Ke-wen, die gisteren zijn loofsbrieven aan president Ludwik voboda overhandigde. óór Van een verslaggever ARNHEM De Belgische ititie heeft uitlevering ge- aagd van de in ons land ver- jvende 29-jarige Marokkaan ssan T, die eind vorig jaar in ussel per brief zou hebben ge- eigd de Marokkaanse ambas- leur in België te vermoorden. Arnhemse rechtbank heeft ensdag het verzoek van de icier van justitie om deze uit ering toelaatbaar te verkla- behandeld. De rechtbank loot zich nader te beraden. e in Casablanca geboren Marok- die lid is van de verzetsorgani- E1 Fatah en secretaris is ge it van de vrije socialistische par- Marokko, zou behalve de dTeig- ook diefstal van een paspoort en ipels uit de Marokkaanse ambas- in Brussel op zijn naam hebben i. Dit gebeurde in november en mber vorig jaar. n de ontkomen aan een arrestatie htte Hassan naar Nederland. In iari moest hij voor de Ams-ter- se rechtbank verschijnen wegens 'plichtigheid aan diefstal en in- Hij was door de politie tussen •dam en Rotterdam in een auto 'troffen, waarin zich een aantal ilen voorwerpen bevond. Hassan tot acht maanden veroordeeld, straf in juli afloopt, r Belgische en Nederlandse be- !n zal op de daden die hij in !l pleegde een berechting in moeten volgen, zei de presi- [van de Arnhemse rechtbank, mr. van Houten. Hassan zei bang te zijn straf in België te worden erd aan Marokko. „Daar mij het ergste", zei Hassan, officier zei dat de politieke sta- 40 CÏÉ* de man •iem wel rec*en tot i geeft, maar dat er in het kader de Benelux-uitleveringswet niets weg staat hem uit te leveren ie Belgische regering. Raadsman, an Dijkhuizen, beklemtoonde de :ke achtergronden, die bij uitle- naar Marokko gevaar voor het van Hassan kunnen opleveren, eende dat het verzoek om uitle- moet worden afgewezen. MAN (Reuter, UPI) Koning dn van Jordanië heeft zijn pre- TT'fl fl rt- Wasfi Teil opdracht gegeven om 3 tlharde hand op te treden tegen pende groepen", die in Jordanië iionderlijke Palestijnse staat itlchten. icties van de koning zijn maakt via radio Amman. De it een slotoffensief in te zetten Palestijnse guerrilla's kwam dagen van nieuwe gevechten Jordaanse regeringstroepen en imando's. genomen wordt dat de bood- van Hoessein aan Teil een IAIN'S offensief zal inluiden van irdaanse leger tegen de onge- XK) commando's, die zich in het 'and bij Jerasj, op 38 km. ten Leid6D van Amman hebben terugge- Tsjechoslowakije is het laatste Oost- europese land, waar Peking opnieuw een ambassadeur heeft benoemd. Tussen mei en november vorig jaar werden de relaties met Hongarije, Buigarije, Oost-Duitsland en de Sow- jet-Unie al genormaliseerd. De be trekkingen met Roemenië, welks pre sident en partijleider Nicolae Ceau- sescu thans een bezoek aan China brengt, werden nooit verstoord. Zonder China en de Sowjet-Unie te noemen zei de Roemeense partijleider Ceausescu aan een banket in Peking, dat zijn land „alles doet om de moei lijkheden te overwinnen, die bestaan in de betrekkingen tussen de socialis tische landen en de communistische krachten.". Premier Tsjoe En-lai zei in ant woord hierop, dat „China altijd de Roemenen zal steunen in hun strijd om hun land op te bouwen en te ver dedigen en om de machtspolitiek van de supermogendheden te weerstaan". Hij prees de Roemeense leiders voor de moed die zij getoond hebben bij de verdediging van de nationale on afhankelijkheid. Elrom terechtgesteld wegens mededelingen over rebellen ANKARA (AFP) De Israëlische consul-generaal Ephraim Elrom is door een rechtsprekende cel van het Turkse volksbevrijdingsleger terecht gesteld omdat hij de Turkse autori teiten de identiteit nad onthuld van leden van deze verboden organisatie. Elrom kreeg deze gegevens van de Israëlische geheime dienst. Volgens welingelichte bron in Ankara heeft het volksfront voor de bevrijding van Palestina in Amman de Turkse regering van dit motief op de hoogte gesteld. Ook is meegedeeld dat de Turkse rebellen niet werden opge leid in Al Fatach-kampen, zoals de Turkse regering heeft verklaard, maar in kampen van het volksfront. Tot nu zijn twintig veroordelingen uitgesproken. Zestien van de 33 inci denten. die nu bij de krijgsraad lig gen, zijn aan het licht gekomen door verklaringen als die van Marhoun. Het leger zegt, dat zijn onderzoekin gen bemoeilijkt worden door mensen als Marhoun, die wel openbare uit spraken doen over oorlogsmisdaden, maar niet met de militaire aanklager willen samenwerken. KLM-vliegtuig bijna op verkeerd vliegveld geland GOTENBURG De gezagvoerdei van een Nederlandse DC-9, die op weg was van Oslo naar Gotenburg met dertig passagiers aan boord, is woensdag op het laatste nippertje niet op een militair vliegveld bij Gotenburg geland. Toen het KLM-vliegtuig zich en kele meters boven de landingsbaan van het militaire vliegveld Saeve bevond, besefte de gezagvoerder in eens, dat hij weliswaar boven een landingsbaan met het goede nummer (22) vloog maar dat het vliegveld het verkeerde was. Hij slaagde er in zijn toestel weer op te trekken, Hat enkele minuten later op het zeven kilometer verder gelegen goede vliegveld landde, namelijk het vlieg veld Torslanda. Toen het KLM-vliegtuig zich bo ven het verkeerde vliegveld bevond stond een militair toestel aan het andere einde van de landingsbaan op het punt te vertrekken. Met snijbrander OSNABRÜCK (AP) De tegen woordigheid van geest van schipper Hendrik Hendriks uit Arnhem heeft woensdag het leven gered van zijn twee zoons van vier en zes jaar. Volgens de politie hebben de twee jongens bijna twee uur lang in ver drinkingsgevaar verkeerd, nadat een aak op het Mittellandkanaal plotse ling gekanteld was. Na hun redding uit een luchtzak in de kajuit, werden zij naar het ziekenhuis overgebracht. Volgens de artsen bestaat er geen le vensgevaar. De aak was gemeerd bij Wester- kappen en zou met een mobiele kraan worden gelost. Vermoedelijk door de hoge golfslag van een voorbijvarend ander schip sloeg de schuit plotseling om en zonk snel. Hendriks en zijn vrouw konden zich nog redden door overboord te springen. De beide zoons waren echter in de kajuit opgesloten. Daar een kant van het schip boven water uitstak kon de vader door klopsignalen contact met zijn kinde ren krijgen. Een in de omgeving wo nende smid probeerde vervolgens met een snijbrander een gat in de romp te maken. Tenslotte konden de jongens, die de gehele tijd tot de hals in het water in hun netelige positie hadden verkeerd, bevrijd worden. De zuurstof in de kleine luchtzak boven de hoofden van de kinderen was praktisch verbruikt. Ruim duizend cholera-slachtoffers rond Calcutta CALCUTTA (AFP) Ruim dui- zend mensen, voor het merendeel vluchtelingen uit Oost-Pakistan, zijn de afgelopen dagen in het gebied tussen Calcutta en de Indiaas-Pa- kistaanse grens aan cholera gestorven. m. ze licity PARIJS (AP, Reuter. UPI. AFP) Een woordvoerder van dc Noordviet namese regering heeft het aanbod van Zuid-Vietnam om 570 zieke en gewonde Noordvietnamese krijgsge vangenen vrij te laten 'n „schijn- voorstel" genoemd. Dc bewering, dat slechts dertien van de groep willen repatriëren zou een cynische manoeu vre zijn. Volgens de woordvoerder heeft de persconferentie van president Nixon nieuw bewijsmateriaal opgeleverd voor de bewering, dat Amerika en zijn marionetten opzettelijk Vietna mese patriotten vasthouden. De Zuidvietnamese minister Tran Van Lam heeft gezegd, dat de meeste krijgsgevangenen 't aanbod tot repa triëring hebben afgeslagen, omdat zij bang zijn voor vergeldingsmaatrege len in Noord-Vietnam. De gevange- LONDEN, KAMPALA (Reuter) De ministers van een aantal landen van het Britse Gemenebest hebben een bespreking gevoerd met de onderhandelaar over de toetreding van Engeland tot de EEG, Geoffrey Rippon. Zij hebben eerst een gesprek op het hoge commissariaat van Jamaica in Londen gehad om tot een gezamen lijke stellingname te komen ten aanzien van de eisen die zij be treffende hun rietsuiker-export op de Britse markt stellen. Aartsbisschop Makarios, president van Cyprus, is gisteren voor een of ficieel bezoek in Moskou gearriveerd, icaar hij werd verwelkomd door pre sident Nikolai Podgorni. De ontwik kelingen in het Midden-Oosten en in het bijzonder die in het Middellandse zeegebied zullen onderwerp van ge sprek zijn. De aartsbisschop zal van daag ook aanwezig zijn bii de kro ning van de metropoliet Pimen als .triarch van de Russisch orthodoxe Vooral die Gemenebest-landen die het van rietsuiker-export op de Brit se markt moeten hebben, maken zich ernstige zorgen over de Britse toetre ding omdat daarmee ook het Europe se landbouwregime voor Engeland zal gaan gelden. En dat stimuleert de eigen bietsuikerproduktie. Er is nu een voorlopige overeenkomst met de- EEG om de landen, die nu nog krach tens de suikerovereenkomst van het Gemenebest importgaranties op de Britse markt hebben, zekere garan ties te 'doen behouden. Maar deze worden door de vertegenwoordigers van de rietsuikerlanden onvoldoende geacht. Vooral voor de landen in het Carai- bische gebied zou een vermindering van de afzet op de Engelse markt een zware slag zijn, zoals met name door de Jamaicaanse minister Lightbourne is opgemerkt. Maar deze zei ervan overtuigd te zijn, dat Engeland zijn Gemenebest-vrienden niet zal laten vallen. Volgens een commentaar van het onafhankelijke blad Argus in Oegan da zouden de landen van het Geme nebest „wel eens tot de ontdekking kunnen komen, dat Engeland hun be langen uitverkocht heeft in zijn on- a derhandelingen met de Europese /Afin till nntna in Economische Gemeenschap. De sui- lAlllW in kerpolitiek van de EEG. gevoegd bij de wanhopige manier waarop Enge- Jbinnen te klimmen, schijnt deze vrees nog te versterken. 'Als het jaar 1974 aan breekt (de voorgestelde afloopdatum van Gemenebest Suiker Overeen komst) dan zouden Engelands in heimwee gekoesterde banden met ons wel eens niet sterk genoeg kunnen blijken te zijn om de suikerproducen ten in de Commonwealth te redden", aldus het blad. 7/1/1/1 111 11 wanhopige manier w; iiprriihhpln. land de EEG probeert 1 yUL' klimmen, schijnt deze v Van een verslaggever APELDOORN— De heer J. W. Nef- kens, voorzitter van de Bond van autobedrijven en aanverwante onder nemingen (Bovag), heeft voorspeld dat in 1980 circa 4,7 miljoen personen auto's op de weg zullen zijn. Dat be tekent een verdubbeling van het hui dige aantal. Hij schrijft deze ontwik keling toe aan de behoefte aan een tweede auto in het gezin. Tijdens de jaarvergadering van de Bovag in Apeldoorn sprak de heer Nefkens ook de verwachting uit dat de economische levensduur van auto's nog zal afnemen, waardoor er gemid deld 450.000 personenauto's per jaar zullen worden verkocht. De verdubbeling van het wagen park zal volgens de Bovag-voorzitter niet door een verdubbeling van het aantal autobedrijven worden opge vangen, maar verdergaande mechani satie en automatisering van de werk plaats, het magazijn, de administra tie en andere bedrijfsprocessen zullen nodig zijn. De technologische ontwikkeling zal volgens Nefkens niet zover gaan dat de conventionele verbrandingsmotor door de elektrische of de hetelucht- motor zal zijn opgevolgd. „Pas na 1980 zal dat algemeen het geval zijn", aldus zijn prognose. Grote verbetering wordt verwacht in de kwaliteit van het materiaal, waardoor reparatie en onderhoud zul len afnemen. De vooruitgang in de elektronische meet- en testappara tuur zal het onderhoud na gebleken behoefte vervangen door het pre ventieve onderhoud. i illegale han< DEN HAAG Het is de bedoeling de instellingen voor maatschappelijk werk. die te klein zijn, geleidelijk op te heffen. Door de minimale opzet worden immers onvoldoende waar borgen gegeven voor de kwaliteit en de doelmatigheid van het werk. Het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk is echter niet in de eerste plaats er op uit in stellingen van verschillende levensbe schouwelijke richting samen te voe gen. Staatssecretaris mr. H. J. van de Poel antwoordt dit op schriftelijk^ vragen van het Tweede-Kamerlid P. Jongeling (GPV) De organisatie van het maatschap pelijk werk in Nederland is inder daad in belangrijke mate gebaseerd geweest op de verschillen jn levens opvatting, zo geeft de staatssecreta ris toe. Maar, stelt hij, het enige nieuwe is, dat er een minimum-om vang moet zijn voor alle instellingen. In de circulaires over deze kwestie is de bepaling opgenomen, dat in stellingen om ontheffing kunnen vra gen als er gegronde redenen zijn, dal men niet aan de strikte minimum norm kan voldoen. Druggebruik Bij het betoog van prof. dr. P. C. Kuiper (Zondagsblad van 8 mei) over druggebruik wil ik de volgende op merkingen maken: 1. Zijn stelling dat het drugprobleem slechts medische proporties heeft is zeer aanvechtbaar. Daarmee haalt hij het uit het spanningsveld van goed en kwaad. Betekent gezond zijn dan zon der zonde zijn? 2. De vrijheid van de mens wordt verkregen door het geloof in Jezus Christus. Dan kan hij de hem geschon ken gaven ook goed gebruiken. Als prof. Kuipfer stelt dat dit middels de medische wetenschap kan, verheft hij deze tot religie. 3. Is de mens inderdaad zondig, dan kan het nodig zijn dat de overheid de mens beschermt. Daarmee kan voorko men worden dat de mens sterker on der de macht van het kwade komt. Dat is ook het beste voor hem! 4. Dat het drugprobleem meer dan een medische oplossing behoeft beseft prof. Kuiper blijkbaar ook wel. Ik ben het met hem eens dat de maatschappij een oorzaak is, hoewel zeker niet de meest wezenlijke. Toch zijn de jonge ren die Jezus Christus als de enige weg tot de vrijheid ontdekten idealis tisch. Dat de meesten die weg niet kennen is de wezenlijke oorzaak van het drugprobleem. 5. Prof. Kuiper redeneert bijzonder tendentieus als hij de nadelige effec ten van het druggebruik analyseert. Dat alles te wijten zou zijn aan de illegale handel welke door de rege- zou zijn opgeroepen Is in niet wetenschappelijk be wezen! Het valt sterk te betwijfelen of de mening dat soft drugs relatief on schuldige stoffen zijn een verantwoor de is. Prof Kuiper doet voorkomen of hij slechts medische motieven heeft voor zijn conclusie. In feite hebben m.t. tot deze mening mede het beleid van staatssecretaris Kruisinga heeft ge faald vind ik nog steeds niet bewezen. Voor de toename van het druggebruik zou de mening van vooraanstaande medici als prof. Kuiper wel eens be langrijk kunnen zijn. Voorschoten J. C. Geluk nen .zijn gehoord door Zwitserse afge vaardigden van het Internationale Rode Kruis Dit heeft bevestigd, dat slechts 13 van de krijgsgevangenen naar)Noord- Vietnam willen terugkeren. De 13 gaan morgen scheep in Da Nang. Ter hoogte van de demarcatielijn worden zij overgezet op een Noordvietnamees sohip. In een moerasgebied op 30 km. ten oosten van Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, leveren Zuid- en Noordvietnamese troepen gevechten van man tegen man. Er wordt daar een verwoede strijd geleverd om voor het invallen van de natte moesson het hooggelegen gefbied in handen (e hebben. De Noordvietnamezen vallen in golven aan. Totdusver konden zij worden teruggeslagen door troepen, die zioh rondom de bedreigde dorpen hebben ingegraven. NEW YORK (AFP) 48 procent van de Amerikanen is voorstander van toelating van China tot de Ver enigde Naties. Dit blijkt uit het resul- taa van een opiniepeiling van het instituut Louis Harris. 27 procent van de ondervraagden was tegen en 25 procent had geen mening Na de presidentsverkiezingen van 1968 was 54 procent van de Amerika nen tegen toelating en 32 procent voor toelating van Peking. In 1963 was 73 procent tegen en slechts tien procent voor. Itallë's 'Bersaglieri' passeren in de Via Del het Fori Impcriali op hun traditionele marsroute door Rome. Zij namen deel aan de grote mili taire parade ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de Italiaanse republiek. CAIRO (AP, Reuter, UPI) Egypte heeft welbewust naar het sluiten van het onlangs geteken de akkoord met de Sow jetunie gestreefd om daardoor meer militaire hulp van Moskou te verkrijgen voor de strijd tegen Israël. Dit heeft de Egyptische president Sadat gisteren ver klaard in een rede op een beslo ten vergadering van het parle ment in Caïro. In zijn rede, die meer dan twee uur duurde, zei Sadat dat het conflict met Israël niet afgelopen zal zijn met de bèvrijding van het door Israël bezette gebied omdat we voor een nieuwe in vasie staan van nieuwe kruisvaar ders, die zal voortduren tijdens het leven van onze generatie en dat van onze kinderen. MEIR De Israëlische premier Golda Meir heeft op een persconferentie in Oslo het Egyptisch-Russische vriend schapsverdrag een nieuwe en poten tieel gevaarlijke fase in hel conflict in het Midden-Oosten genoemd. Op de persconferentie zei de Israë lische premier dat haar land orijs stelt op nieuwe contacten met de Sowjet-Unie, hetzij „in het geheim, hetzij in het openbaar" Mevrouw Meir herhaalde echter dat zij geen contact heeft gehad met Russische functionarissen tijdens haar geheime bezoek aan hel Finse deel van Lap land, afgelopen zondag. MACHTSWELLUST Waar blijft onze legerleiding met haar angst voor de Russen, die ons onze „vrijheden" zouden ontnemen, terwijl zijzelf een onschuldige jongen, enkel omdat hij zijn haar niet wil laten knippen, veroordeelt tot twee jaar celstraf? Dit heeft niet meer met discipline te maken, maar alles met een onmense lijk botvieren van machtswellust. Ik hoop, dat de vereniging van dienstplichtige militairen zo snel mo gelijk een handtekeningactie op poten zet onder het hele volk, om deze jon gen uit de gevangenis te halen. Mijn handtekening krijgen ze beslist, want zo lang we nog een „vrij" Nederland zijn, heeft iedere burger recht op een menselijke behandeling, ook een dienstplichtig militair met lang haar. RIJSWIJK Mevr. F. Eiselin-Hoon Sadisme Woensdagavond 26 mei, in het t.v.- programma van Koos Postema, las G. K. van het Reve een fragment voor uit een boek, dat hij bezig is te schrij ven en de titel zal dragen „God in Frankrijk". Met afschuw heb ik het gevolgd. Is dit de bevrediging, die een homofiel zoekt? Ik ben ervan over tuigd van niet. Dit soort bevrediging berust op sadisme. G. K. van het Reve doet met het lezen van dit verhaal zeer veel schade aan de, gelukkig veranderende en meer begrijpende, opvatting van het publiek inzake homofilie. Uit welk gehalte de toeschouwers bestonden, die het programma mee maakten, weet ik niet, maar is ver baasde me over het applaus. Iemand, die met deze denkbeelden speelt en ze op papier zet ls een ge vaar voor onze kinderen. Werkelijke homofilie ontaardt niet in deze afschuwelijkheden. DEN HAAG Mevr. J. de Graaff-Grootveld Van een verslaggever UTRECHT Pater Frans van de Poel uit Gemert heeft namens de Stichting Reizigers openbaar vervoer (in maart door hem opgericht met en kele medestanders, die het openbaar vervoer een goed hart toedragen) bij de minister van verkeer en water staat geprotesteerd tegen de aange kondigde tariefsverhoging bij de Ne derlandse Spoorwegen. „Deze verho ging treft vooral de minder bezitten de klasse in ons land", aldus de brief van de stichting. De poging om tekor ten bij de NS door tariefsverhoging teniet te doen. wordt een lapmiddel genoemd. De hoop wordt uitgespro ken. dat de opvolger van minister Bakker zich nog eens zal bezinnen op de voorgenomen tariefsverhoging. De Stichting Reizigers Openbaar vervoer werd in maart, als actiecomi té opgericht. Zij beoogt de gebruikers van het openbaar vervoer te bunde len („wc zijn een verwaarloosde groep") om aldus de stem van de „consumenten" wat meer en beter te laten horen. In de discussies over verliezen, subsidies, rijksbijdragen en dat soort zaken komt de passagier nauwelijks aan het woord, zo meent de groepering van Pater van de Poel. Van onze soc.-econ. redactie DEN HELDER De perso- neelsopbouw van de koninklijke marine zal moeten worden ver anderd, wil de zeemacht ook voor de toekomst aantrekkings kracht op de jeugd behouden. De marine zal aan de schepelingen een gegarandeerde carrière moeten bieden. Zo luidde één van de conclusies van majoor-bottelier C. Koorn, toen hij gisteren op een bijeenkomst in Den Helder als voorzitter van de Vereniging voor belangenbehartiging van schepelingen bij de zeemacht de viering van het 25-jarig bestaan van deze vereniging aankondigde. Volgens de heer Koorn zal er een herwaardering moeten plaatsvinden van de bestaande functies, waardoor in alle dienstvakken een aanzienlijke uitbreiding van het aantal gegra dueerden zal plaats vinden. Op het ogenblik dienen bij de ma rine bijvoorbeeld 269 korporaals, die al langer dan tien jaar deze rang hebben. In de voorstellen van de VBZ wordt daarom een maximum looptijd van tien jaar voor de rang van kor poraal bepleit. „Er bestaan geweldige verschillen in promotiemogelijkheden. We zullen er naar streven deze on aanvaardbare discrepantie weg te werken, zodat er voor ledereen gelij ke kansen op bevordering zullen ont staan. Wil de marine zich haar voort bestaan verzekeren, dan zal zij spoe dig aan structuurwijzigingen in het personeelsbestand moeten beginnen", aldus de heer Koorn. Een ander ac tiepunt noemde hij het scheppen van ruimere mogelijkheid voor schepelin gen om een hogere opleiding te kun nen volgen. De VBZ, een 13.000 tellende belan genorganisatie van schepelingen, waarvan ieder die beneden de rang van officier bij de marine dient, on geacht confessie, lid kan worden, be staat 17 juni a.s. 25 jaar. De Jubi leumviering zal in aanwezigheid van o.a. prins Bernhard in Amsterdam worden gevierd. Op deze dag zal ook het jubileumboek „Spreekpunt 1971" worden uitgereikt. DEN HAAG Het Prins Bern hardfonds heeft vorig jaar ruim een half miljoen gulden minder uitge keerd dan in 1969. De daling in de subsidieverleningen is een recht streeks gevolg van een vermindering van de inkomsten. De bijna onafge broken groei sedert de heroprichting in 1946 is in 1970 voor het eerst dui delijk onderbroken. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Prins Bernhard fonds over 1970. Vorig jaar werd aan subsidies en bijdragen 2.193.000 gulden toegewezen tegen 2.714.000 in 1969

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7