COMPUTERCENTRUM PTT IN AANROUW heren oorlogshelden zijn turen van Westla Sfeervol Schipluiden is in trek bij de randstad Anto-onderdelen maken via Poeldijk wereldreizen r Ds- Spijkerboer over politieke keuze Politiek beoordelen naar gevolgen voor de mens Kerkconcert in Grote Kerk Kloos hoopvol voor 1971 BOEKENHOEK DONiDfrRDAG 3 JUNI 1971 fXP de achtergrond de gekartelde daklijn van veiling Westland- Noord. Op de voorgrond landrovers en Bedfördvrachtioagens „For sale b door EDITH W1TZLEB) 'ELDIJK Vanuit de verte lijkt het alsof op liet terrein aan Nieuweweg 57a reusachtige bergen kandijsuiker hun grillige in de lucht steken. Van dichterbij blijkt het ijzer te zijn. van ijzeren auto-onderdelen, die even keurig gerangschikt :apeld zijn als de groentekisten bij de buurman, de mammoet- :g Westland-Noord. en veiling is een doorgangs- s voor groente en fruit. Er ■dt verkocht en gekocht. Het pbedrijf Intras N.V. is even- een doorgangshuis, maar leger- en personenauto- irdelen. Die onderdelen ko- overal vandaan uit binnen- buitenland naar het 12.000 •kante meter grote terrein in 4 Idijk. Ze worden vandaar verder getransporteerd, in naar het Midden en e: ei Verre Oosten. ingang is wat moeilijk te vinden. lantfc ,jat by meer opritten op de druk tden Nieuweweg het geval is. Maar mpelend door de rabarber, die {s de sloot bü de tomatenkassen tuinder W. van den Ende welig t met hier en dar een brandne- ertussen is de opslagplaats van k fas N.V. ook wel te bereiken. lissen de bergen flzer zyn arbei- I, j bezig. Ze kijken niet op. Behal- "lén van hen. Hij lacht vriendelijk i witte tanden in een donker ge it en roept naar zijn makkers: t vrau is voor de boos!" fcorman P. in 't Veld, een Dordte- r, die in Poeldijk werkt, komt er en grinnikt: „We hebben vier ikkaanse gastarbeiders en ik ben iaas niet!" baas, de heer F. H. K. Böken- uit Den Haag, is meestal voor in het buitenland, sinds hij in voorzichtig in het klein in de hphandel begon. Nu gaan er jaar- zo'n 500 a 100 stuks auto-onder- vanuit Poeldijk de wereld in. .Jommige partijen komen niet eerst r Poeldijk maar worden direct al buitenland weer doorverkocht, laatst een partij zware GMC- Want ook auto's om- dumphandel. daar ligt zijn allemaal cardan- van Britse en Amerikaanse le- Ze komen uit Duitsland. f groot deel wordt in kisten ver- en via Rotterdam verscheept. 80 procent verkopen we leger- èren." hrai t er uit ziet als een vliegtuig- 1 blee lier blijkt een Mercedes-motor een vrachtwagen te zijn. Hij gaat Manilla of Singapore of Bei- „De baas weet het allemaal pre- Ik weet niet half zo veel als hij!", zak t zorgelijk voorman In 't Veld, direes dat hij misschien iets ver en hi I toelicht. D£ heer F. H. K. Bökenkamp bij een berg cardanassen bestemd voor het Midden-Oosten. gd d#* nlijk ei ioev< ;itten. Ie scl dr. V: te, w is. braf1 ontwikkelingslanden zitten het yheid kamei spul te springen." zijn onderdelen bij van Canade- .kerauto's uit 1940—'45. Van wa- lie n meegeholpen hebben de oor- winnen. Ze werden na de oorlog e broee produktie genomen, maar de i.gsveteranen zijn nog lang niet a Het materiaal is onverslijtbaar. wei%gens of onderdelen ervan ver ia in de ontwikkelingslanden op bijna onbegaanbare wegen, goe- ensten. maar de landrover heeft hem nu zo wat van de weg afgedrukt. In Hee renveen rijdt een landrover op de ijsbaan; in Limburg werken ze in de steengroeven en vier gaan op safari in Afrika. Ze zijn alle via Poeldijk aan hun eigenaars gekomen. Aan de achterkant wordt het dump- bedrijf omzoomd door zo'n kleine 500 autobanden van stevige afmetingen. En rij aan rij liggen de zwaargewicht achterassen en motoren van afge dankte vrachtwagens en trucks. IJzer dat een diensttijd achter de rug heeft en onverslijtbaar is. „Als je zoiets nieuw moest laten maken kostte het kapitalen. Het zou wel gek moeten gaan als er een wagen was waarvoor Haagse scholen enquêteerden bejaarden DEN HAAG Aan honderd be jaarden in het r.-k. bejaardentehuis „Favente Deo" is de vraag gesteld: ..Hoe brengt u in het algemeen uw dagen door?" Dit leverde de meest uiteenlopende antwoorden op: „ik. niks": „ik kleed poppon aan voor de missie"; „ik klets zo maar wat"; „ik pruim": „ik schryf een roman": „ik bak banket" en ook „mmm. ik kom tyd te kort". De vraag was er slechts één van de zesentwintig die eindexaminandi van de Snoeck Henkemansschool aan de Nicuwersluisstraat stelden in het kader van een project over bejaar den genaamd „20- voor 65 Drie maanden geleden begonnen de zes eindexamenklassen van deze school onder enthousiaste leiding van maatschappijleraar Cox Glerum aan het bejaardenproject. Opzet was de scholieren met de maatschappij ver trouwd te maken. De enquête was niet zozeer een doel als wel een middel om gemakkelijker een gesprek met de bejaarden te kunnen aanknopen, zo dat een confrontatie tussen twee ge neraties kon ontstaan. Uit de enquête is gebleken, dat 55 procent van de bejaarden één maal of meer per tweeëneenhalf jaar op va kantie gaat. terwijl dit in werkelijk heid slechts 30 procent is. De leerlin gen dachten ook dat van de honderd acht geënquêteerde bejaarden een kwart tevreden was met hun situatie; het aantal tevreden bejaarden bleek driemaal zo hoog te liggen. Over het oud-zijn en oud-worden heersten bij jongeren en bejaarden ook verschillende meningen. OUD? FIJN! De scholieren dachten dat de be- De scholieren dachten dat de be- -r-y O *1 1 1 we geen onderdeel kunnen vinden!", zegt voorman In 't Veld, vol vertrou wen in het bedrijf. Of ze niet bang zyn dat Westland- Noord gaat uitbreiden en het oog op het dumpterrein laat vallen? „Och, voorlopig niet," meent de voorman. We hebben pas een bouw vergunning gehad voor de garage. En verder produceren we tenslotte geen stank. We verpakken alleen maar. We zyn een schoon bedryf." Vlakbij strekt zich de gekartelde daklijn van de mammoetveiling Westland-Noord uit en raast het ver keer over de Nieuweweg, die ze bei de nodig hebben voor hun aan- en afvoer. cent het zonder meer fijn te vinden om oud te worden. De bejaarden ble ken ook positiever tegenover de he dendaagse jeugd te staan dan de jon geren verwacht hadden. Meer dan de helft was van mening, dat de jeugd beslist niet slechter is dan vroe ger. Enkele andere opmerkelijke cijfers: 45 procent was van mening dat de misdaad forser gestraft dient te wor den, 41 procent dat het verschil in rangen en standen moet blijven zoals het 's; 50 procent vond de regering De-Jong goed en maar liefst 87 proC. vond dat het Huis van Oranje moet blijven. Over geboortebeperking door gebruik van de pil waren de menin gen nogal verdeeld: ruim 29 procent was absoluut tegen. De scholieren zijn zo enthousiast over het project, dat ze ook na hun eindexamen ermee doorgaan. Zij or ganiseren voor de bejaarden een spe- lencompetitie tussen leerlingen en be jaarden. De twee generaties zullen dan tegen elkaar ten strijde trekken op de sjoelbak, op de biljarttafel en in het klaverjasspel. Verder zullen ze een verzoekplatenprogramma organi seren en een filmavond onder meer met een film over het koninklijk huis. GORINCHEM Op zaterdag 5 juni zal er in de Grote Kerk van Gorin- chem een kerkconcert worden gege ven door het Hervormd Kerkkoor te Gorinchem. het Hervormd Kerkkoor te Arkel en hetInterkerkelijk koor „Nieuwpoort-Langerak". De koren staan onder leiding van de alom be kende Almkerkse dirigent Jan van den Driest: de Gorkumse organist Jan Bonefaas zal de begeleiding en de or- gelsoli verzorgen. Jan van den Diest is een zeer ge liefd musicus in den lande op het ge bied van het geestelijk lied en reeds vele platen zijn er van hem versche nen. Hij heeft voor dit concert samen met Bonefaas een zeer aantrekkelijk programma samengesteld, dat o.a. lie deren als Heer, wees mijn gids. Rijst op, rijst op voor Jezus en Voorwaarts, Christenstrijders, vermeldt. Jan Bo nefaas zal naast een traditionele im provisatie het orgel laten horen in werken van A- Hollins (Trumpet Me nuet), W. Boyce (Gavotte) e.a. Naast koorzang en orgelspel is er op het programma van dit concert, dat om 19.45 uur beginnen zal, ook een plaats ingeruimd voor samenzang. Volledige programma's zijn 's avonds aan de kerk verkrijgbaar. SPIJKENISSE „Politiek is een keihard spel, waarbij men er niet alleen komt met vurig idealisme en nobele bedoelingen. Maar al te vaak hebben die in de geschiedenis falikante gevolgen gekregen. De politiek dient beoordeeld te worden naar de concrete gevolgen voor de mens als individu." Met deze woorden gaf ds. A. A. Spykerboer. hervormd studentenpredikant in Amster dam maandagavond, tijdens een discussieavond van sociëteit „Patmos" in de Michaëlkerk in Spykenisse een nadere verklaring op zyn ARP-keuze tijdens de laatste verkiezingen. Zoals bekend kwam ds. Spykerboer, die eindredacteur van In de Waagschaal is, in de publiciteit door een artikel van zyn hand in onze bladen, dat als thema „Dus toch confessioneel" meekreeg. Dit artikel, waarin de predikant zijn stemkcuze op de AR motiveert na vanaf 1915 op de P.v.d.A. gestemd te hebben, baarde veel opzien en heeft tal van verontwaar digde brieven, vooral uit de P.v.d.A.-kring, opgeleverd. De vele reacties op het artikel had het bestuur van sociëteit Patmos, die regelmatig actuele onderwerpen onder de loep neemt, doen besluiten de om streden predikant naar Spijkenisse te halen. Niet alleen leden van de so ciëteit, maar ook belangstellenden uit de wijde omgeving, zoals uit Rotter dam, waren voor deze discussieavond naar Spijkenisse genomen. Als opponent trad ds. H. R. Stroes, die verbonden is aan de stichting Jeugdhaven van Rotterdam en deel nemer is aan het Gereformeerde Vre desberaad op. Ds. Spijkerboer verklaarde onder meer, dat politiek meer inhoudt dan nobele bedoelingen. „In de geschiedenis hebben edele bedoelingen maar al te vaak tot fa tale gevolgen geleid." De predikant noemde in dit ver band liet droogleggen van de Ameri kaanse staten tegen het alcoholge bruik. De gevolgen waren fataal. Er tierde een welige dranksmokkel en er ontstond een compleet gangsterdom." „Bij mij gaat het in de eerste plaats om het effect van de politiek," aldus ds. Spijkerboer. Analyse De predikant gaf een uitgebreide analyse van de verschillende par tijen en zijn stemkeuze. „Stemmen op kleine partijen heeft geen resultaat en daarom heb ik daarvan afgezien. Bij mijn stemkeuze vielen alle kleine par tijen dus al direct af. Bijzonder scep tisch stond de predikant tegenover de PPR, temeer omdat deze partij zich enige tijd geleden plotseling wilde opheffen. „Het zou dus een normale keuze van mij geweest zijn om weer op de P.v.d.A. te stemmen. Principieel staat deze partij echter niet sterk om weer de oppositie in te gaan. Met Scheps kan ik in Vrij Nederland een MATERIAAL fl materiaal komt ook uit Dene- 11 ft en OP het terrein ligt fl/LtllOO tot 400 ton ijzer per maand rrvoer te wachten. Kalslf" langs de Nieuweweg rijdt :ht aal1 ziJ'n er dagelijks velen ziet samenhet terrein van Intras N.V. een uit RN gebruikte landrovers en Bed- 1971 teFachtwagens staan. Op hun n. De pten zitten om gezien hun in stijl te blijven bord- de uitnodiging „For sale" er- ids vorig jaar worden opge^ landrovers, met garantie, ook Ierland verkocht. In de gloed- garage staat een knaloranje iver. bonk van een wagen, zelfs van een cassetterecorder, lebben er pas een verkocht in Scheveningse strandhande- lie er zijn limonade mee ver- vertelt de heer In 't Veld. was de jeep zeer in trek. der epaaltC vordt r in i inter! op hf oorn ictor kantelt van dijk lurder verongelukt IERT By het in aanleg Industrieterrein Moerdijk is gmiddag de 16-jarige L. Stam linxveld-Giessendam dodelijk Jukt, toen de tractor met laad- ïwagenjdie hy bestuurde, van een vry ;n had dyk afkantelde. De jongeman urder bekneld in de cabine en moet gewonll op slag dood geweest zyn. Diacort Sergisl laar Rijnd! ïskerk itwagei rvan, ilde zijl LEIDSCHENDAM Over twee jaar zal dit computercentrum van de PTT gereed zyn. Vorige weck werd de eerste paal geslagen. De doorgaande automatisering hij de PTT maakt de inschakeling van een groot aantal computers noodzakelyk. Aan de andere kant betekent deze in schakeling ook weer dat meer taken van de PTT geautomatiseerd moeten worden om het centrum rendabel te laten werken. In verband hiermee verwacht men by de PTT dat de co dering van straatnamen door middel van cyfers rond 1973 gerealiseerd zal zyn. Vermindering van het grote aan tal sorteerkantoren zou ook hiermee in verband kunnen staan. In het nieu we centrum, bestaande uit een com puter- en een administratieve vleu gel, zal ook de centrale boekhouding worden ondergebracht. heel eind meegaan, hoewel hij niet aanwijst wat socialisme wél is." Ook de houding van de P.v.d.A. met be trekking tot de problematiek rond de abortus, hasjiesj enz. vond ds. Spij kerboer op zijn zachtst gezegd een zeer dubieus punt in het program. Vooral het toenemend gebruik van drugs in ons land achtte de prpdikant verontrustend. Hij kon de houding van de P.v.d.A. in deze zaak nauwelijks begrijpen. Ook voor D'66 had ds. Spijkerboer geen waardering. Vooral het punt uit het program rond de gekozen burge meester achtte de predikant zeer du bieus en aanvechtbaar. „En dan nog maar niet te spreken over een geko zen commissaris. D'66 moet dit als een grapje bedoeld hebben." In zijn betoog passeerden vele na men van bekende politici de revue. „Hoge achting heb ik voor Den Uyl, die ik als president zou accepteren, maar Van Mierlo als vice-president neem ik niet serieus, Idenburg, Albe- da en Lanser zijn grote mannen, voor al Idenburg, waarvoor ik grote be wondering heb. Daarentegen heb ik weer bezwaren tegen figuren als Schakel, enz". De Amsterdamse predikant zei. dat hij de ARP ziet als een protestants- christelijke werkgemeenschap in de Nederlandse samenleving. Hij hoopte dat de ARP in de toekomst meer lijn zal krijgen. Kritisch Ds. H. R. Stroes, gereformeerd pre dikant, had precies een tegenoverge stelde keuze gedaan en had het con fessionele blok verlaten om op de P.v.d.A. en met name op de pacifist Fransen te stemmen. Hij achtte een kritischer opstelling tegenover het confessionele blok noodzakelijk. „Van de woorden, die gebruikt werden bij een getuigenis van Rotterdamse predikanten vlak voor de verkiezingen, werd ik koud." De predikant noemde de confessione le partijen te irrealistisch. „Zij han delen niet vanuit het Koningschap van Jezus Christus, ook voor wat de toe komst betreft, maar vanuit de bedrei ging van het communisme". Hij kon zich neerleggen bij het voe ren van evangelistische politiek, maar achtte het pretentieus dit in de vaan van de confessionele partijen te dra gen. hetgeen chanterend op de kie zers zou werken. Betreurd werd. dat vele kiezers zich van hun verantwoordelijkheid al leen tijdens de verkiezingen bewust zijn. Als predikant van het Gereformeerd Vredesberaad kon hy zich niet met het AR-programma verenigen. Met name noemde hij het kernwapenbeleid aanvechtbaar. Linsehoten is uit de stank LINSCHOTEN De bewoners van Heeswijk zullen in de komende maanden waarschijnlijk iets minder last hebben van de zo langzamerhand berucht geworden mestvaalt ter plaatse, dan in het verleden het geval is. Hoewel noch het gemeentebestuur van Linsehoten, noch dat van Mont- foort een definitieve oplossing voor het euvel heeft weten te bereiken, gaat Linsehoten er althans iets aan doen. Met de eigenaar van de var- kensmesterij is overeengekomen, dat er een container wordt geplaatst, SCHIPLUIDEN Een sfeer volle opname van de Vlaardingse kade in het hartje van Schiplui den, een dorp bij Delft, dat straks een zeer belangrijke functie krijgt in het recreatieplan Midden- Delfland. In de omgeving van deze ge meente treft men vooral in de weekeinden op de vele vaarten zeil- en plezierbootjes aan. Schipluiden is de laatste tijd erg in trek bij bewoners van de Randstad die hier willen wonen. Het vele groen werkt erg attrac tief. Kortgeleden is gestart met de bouw van in totaal 153 eengezins woningen in het uitbreidingsplan „Bijstervcld", waar straks de Bene- luxweg binnen handbereik is. Dit nieuwe gedeelte van Schipluiden wordt verkeersvrij gehouden. (foto John Dekker, Delft) ROTTERDAM F. Kloos en Zo- nen's Werkplaatsen in Kinderdijk ziet de financiële resultaten over 1971 hoopvol tegemoet. Het nadelige saldo over 1970 van ƒ650.000 ontstond door; een culcultatiefout bij een opdracht van rijkswaterstaat voor de montage van de Galecopperbrug bij Utrecht. De directie noemde dit tijdens de jaarvergadering een „eenmalige mis ser", die de winsten van andere ob jecten volledig teniet gedaan heeft en zelfs heeft geresulteerd in een verlies. De raad van commissarissen bood daarvoor aan aandeelhouders haar excuses aan. Het rijk is bereid in het verlies tegemoet te komen door ook de bouw van een tweede brug naast de Gale copperbrug aan Kloos te gunnen. Me de door de goed bezette orderporte feuille met andere montage-opdrach ten en opdrachten voor spoorwegma teriaal heeft Kloos goede hoop dat de resultaten over 1971 positief zullen zijn. Niettemin baart de loonexplosie en de valutacrisis de leiding enorme zorgen. „Afscheid van een enRcl" door mr. J. van der Hoven. UltR. Plocgsma te Amster dam. 120 blz. Prijs 1 7,90. „Zoveel woorden van verdriet. Ik noem ze niet. Maar één: het afstand doen en scheiden". Deze regel van de dichter Vasalis heeft mr. J. van der Hoeven gekozen tot het leitmotiv van zijn boek „Afscheid van een engel". Evenals in de voorafgaande boeken „Scheel engeltje" en „De engel in de blindeman" hoevelen hebben uit deze Doeken geen kracht en troost ge put? schrijft de auteur over zijn inmiddels overleden, mongololde zoon Aat. In „Afscheid van een engel" verlaat Aat zijn ouderlijk huis om in een tehuis voor gehandicapten een nieuw leven te beginnen. Sterk persoonlijk beschrijft mr. Van der Hoeven over de innerlijke strijd, die de beide gelovige ouders moeten voeren, voordat zij in staat zijn bewust af scheid te nemen van het kind, dat zij bij alle verdriet beschouwen als een engel, een boodschapper van dieper leven. De aanvaarding van een mon gooltje is moeilijk. („Het is niet ge makkelijk vader te zinn van een idioot kind. Ik heb mij er, soms op de meest onverwachte ogenblikken, te genover de buitenwereld voor ge schaamd. En heb die schaamte dan achteraf moeten inslikken met de les, dat het enige waarvoor ik mij moest schamen )was dat ik mij geschaamd had". Verhoeven vertelt oprecht over zijn ervaringen. Voor degenen die met een onvolwaardig kind te maken hebben zal zijn boek bevrijdend werken. De opmerking dat de auteur uitgaat van het 'absolute en onvervreembare recht op leven, ook voor een gehandicapte, is eigenlijk overbodig. Van der Hoe ven is dankbaar voor wat hij van zijn zoon heeft mogen leren. E.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5