koelbloedig en professioneel Johan Cruyff: „Nu de wereldcup nog PAO mist internationale en ook snelheid ervaring Feijenoord en Brugge willen Schoenmaker Echt iets voor sport liefhebbers Werkende scholieren blijken kwetsbaar VIJFTIEN FINALES -e, rok van Michels volkomen terecht *gi; ioeken tweede in Engeland Joop van Maurik naar HVC Westduitse doelman verscheurt contract AMATEURELFTAL KON DE RUSSEN NIET VERRASSEN Ferenc Puskas tornt niet aan zege Ajax Boze Rolink: „KNVB niet blij met elubsuccessen" Boifava wint tikrit in Ron'Je van Ttaïië 13 DONDERDAG 3 JUNI 1971 In de koele catacomben van het atige stadion Don Santiago Berna- lU.'in een van de buitenwijken van adrid, sprak Rinus Michels op oensdagavond 28 mei 1969 over het ■brek aan professionalisme, hard- id en koelbloedigheid van Ajax. „jpraken d'e een omwenteling in et spelconcept van de Amsterdamse irmatie tot gevolg zouden hebben, roorden ook die nu de lachlust van toehoorder zouden opwekken, als [ichels op dit moment nóg eens zo ver zijn elftal zou spreken. Een overmoedig Ajax was even rvoor in de finale van het toer- ooi om de Europa Cup door het aliaanse AC Milan afgedroogd en eihard met de neus op de feiten edrukt. Pieroni Prati (hattrick) en ngelo Sormani produceerden toen ier gave treffers, waar Ajax slechts en door Velibor Vasovic benutte [rafschop tegenover kon plaatsen. )ie „vernederende" 4—1 nederlaag Michels: „We hebben het met voet- allen geprobeerd") werd het start- ein tot het laatste bijschaven van iet Nederlandse clubvoetbal. Feijenoord heeft vorig jaar het rofessionalisme, de hardheid en de oelbloedigheid in zijn spel met de iuropa cup bekroond. Ajax deed het it keer. Tussen Bernabeu en Wemblev, tussen AC Milan en Panathinaikos. liggen de triomfen van het Neder landse clubvoetbal, de triomfen vooral van Rinus Michels. De man, die zes jaar geleden wat schuchter, maar innerlijk zelfverzekerd, van de Amsterdamse amateurclub JOS naar Ajax .overstapte. Michels heeft vooral de laatste seizoenen zijn grote kwaliteiten als trainer getoond. Kwaliteiten, die naast een bijna onge looflijke kennis van de voetbalsport steunen op professionalisme, hard heid en koelbloedigheid. Eigenschap pen, en dat is wel licht zijn grootste verdienste, die hij op zijn spelers heeft kunnen overbrengen. PROFESSIONEEL Michels ls professioneel. Zijn in zichten in de organisatie van het (nog jonge) betaalde voetbal in Ne derland hebben menig gerenom meerd KNVB-official in verwarring gebracht. Wat jaloers blikt ook hij nog steeds naar Groot-Brittannië, waar de organisatie van de clubs perfect is. „Als we het Ajax-stadion in De Meer ondanks het kwaliteits- voetbal niet vol kunnen krijgen, zul len we misschien eens op toernee moeten. Naar Zëeland bijvoorbeeld," zei hij eens. „We zullen ons serieus af moeten vragen waarom de men sen wegblijven. En dan zullen we tot de conclusie komen, dat de ac commodatie in het stadion niet vol doende is, dat de toegangswegen, de parkeerplaatsen '.verbeterd moeten worden." Het zijn stellingen van een manager, niet van een trainer. Mi chels vervult, gedeeltelijk óók die eerste functie bij Ajax. Omdat er niemand anders is, omdat hij terecht vindt dat het noodzakelijk is. Mi chels heeft zijn ideeën over het spel èn de organisatie ook aan zijn spe lers voorgelegd. Het resultaat is be kend. Toen de spelersafvaardiging onlangs de „commerciële exploitatie van de Ajax-successen" zélf ter hand wilde nemen, toonde hij zich onmiddellijk enthousiast. Velibor Vasovic. onder het „regime"-Michels nadrukkelijk uitgegroeid tot een verdediger èn aanvoerder van we reldformaat, .heeft .zich vooral dit seizoen ontpopt als een voetballer, die een scheidsrechter èn tegenstan der kan intimideren. Het optreden van Vasovic is niet meer dan een onderstreping van het door Michels gepredikte professionalisme. Want hoe graag en kundig houdt ook de trainer zich nu sterker dan ooit met die „intimidatie-politiek" bezig. Intimidatie van tegenstanders, toeschouwers, pers Ajax-bestuur. en zelfs het HARD Michels is hard. Toen hij na het echec tegen AC Milan een nieuwe koers voor zijn elftal aankondigde, nam Michels daarmee een reeks harde beslissingen. Tonny Pronk bijvoorbeeld paste niet meer in zijn tdktische èn mentale concept en verdween op de reservebank, later zelfs naar FC Utrecht. Gerrie Müh- ren en Barry Hulshoff hebben zich na een incident vorig jaar toen ze zelfs niet op het kampioensfeest van hun club zijn verschenen .op nieuw waar moeten maken. Cruyff en ook Keizer hebben meer dan eens met de „harde" inzichten van hun trainer kennis gemaakt. Dick van Dijk, een miljoenenaankoop, zal nooit in het openbaar zijn onvrede over zijn regelmatige gang naar de reservebank verkondigen. En als hij dat wel zou doen, dan weet hij, dat „meester" .Michels, hard-psycholo- gisch zal antwoorden. Michels' hardheid is ook door zijn pupillen overgenomen. Niet altijd even gelukkig, maar in het veld zeker succesvol. Albanezen, Zwitsers. Schotten, Spanjaarden en Grieken (een uitgebreider arsenaal is in één seizoen nauwelijks te vinden) hebben het dit Europa-Cuptoernooi moeten ondervinden. Ajax „tackelt" terug. KOELBLOEDIG Michels .is koelbloedig. Van zijn gezicht is vaak geen spoortje van emotie te lezen. Alleen als zijn elftal de Europa Cup wint, wil hij nog weieens op een andere, meer flexi bele manier reageren. Die koelbloe digheid heeft zijn invloed op het ge hele elftal gehad. Toen de ploeg in de kwartfinales van dit toernooi tij dens de thuiswedstrijd tegen Celtic bij rust nog op een weinig florissan te 0O-score stond, was er bij de Ajacieden van paniek geen moment sprake. Koelbloedig, overtuigd van eigen kunnen en mogelijkheden, werden de anders zo krachtige (en koelbloedige) Schotse ex-bekerhou ders naar een 3O-achterstand ge speeld. Die eigenschap is in de nationale competitie bijna wekelijks naar vo ren geschoven. Ajax voetbalde vaak niet meer dan een half uur. Dan was de wedstrijd beslist. Met doelpunten, waaraan een evenwichtig, zakelijk profiteren van soms de geringste mogelijkheid vooraf ging. Professioneel, hard, koelbloedig. Dit geldt niet alleen voor Michels, voor Ajax, voor Feijenoord. Steeds opmerkelijker nemen andere ploe gen deze „mixture" voor een succes vol optreden in het topvoetbal over. PSV kwam dit seizoen erg ver in het toernooi om de Europa Cup II, maar reikte net niet naar het hoogste ni veau. Vooral door een gebrek aan koelbloedigheid. Dit voor toppresta ties noodzakelijke drieluik vormt bij het Nederlands elftal nog steeds een zeer pijnlijke plek. Twee jaar ach tereen heeft een Nederlandse club het Europees kampioenschap be haald. Hoger kan niet meer. Wellicht kan deze tweede Europa Cup een (nieuw) sein zijn voor het gehele or ganisatie rond het nationale team (KNVB, .spelers. clubbestuurders, enz.) om even professioneel, hard en koelbloedig naar de top te streven. Want alléén bij de eindronden van het wereldkampioenschap ligt er kenning voor het Nederlandse voet bal. Want wie in Brazilië zal ooit van Wim Suurbier, Johan Nees- kens, Johan Cruyff, Piet Keizer of zelfs van Rinus Michels gehoord hebben? GERRIT Den Ambtman an onze speciale verslaggever LONDEN De Europa-Cup is voor Ajax. En voor het eerst ids lange tijd stond trainer nus Michels na afloop van het el tegen Panathinaikos breed- glimlachend in de kleed- mer van de Ajacieden. Op de nge tafel stond champagne aar en in het midden, omzich- bekeken en met roodwitte iten versierd, de Europa-Cup, aarvoor Ajax naar'Londen was komen, waar het bikkelharde hoog tempo gespeelde duel el tekenen van vermoeidheid id nagelaten. Ajax was niet geschonden uit de strijd geko- en zoals het er ook niet onge- londen in was gegaan. )e Ajacieden hadden drie spelers niet geheel fit waren. Op de eer plaats natuurlijk Piet Keizer, die Dr dokter Rolink langdurig behan- had moeten worden voor hij er mocht spelen. Daarnaast was Nico Rijnders geblesseerd, terwijl lak Swart, zo kort voor de wed- d die het duel van zijn leven had leten worden, duidelijk last kreeg veel zenuwen. Rinus Michels n, daar was hij het helemaal mee is, een groot risico, toen hij in de t twee van die drie spelers uit het tal nam. Michels: „Ik moest kiezen, middenveld met Rijnders, Swart Neeskens was in de eerste helft honderd procent. Ik heb toen ie Haan en Horst Blankenburg in- et voor Swart en Rijnders. Ik be- jp dat het een grote gok was. Ik cht in de tweede helft immers nie- nd meer vervangen. Er mocht dus n blessure komen. Het had inder ad falikant mis kunnen gaan. Nico nders heeft een enkelblessure, hij is een aparte jongen. Ik et dat hij zich makkelijk over issures heen zet. Hij praat er niet :r en wil er niet aan denken. Maar moet dat toch in de gaten houden". JRVEUS >e Amsterdamse oefenmeester, >r iedereen uitbundig gefeliciteerd na afloop door de spelers op de louders gehesen, vond vooral het ste deel vande speelhelft te ner- SCARBOROUGH (ANP) De En- sman John Clewarth heeft gisteren derde etappe van de Ronde van )ot-Brittannië voor amateurs ge- nnen. Clewarth reed de 158 kilo ter tussen Durham en Scarborough 4 uur 27 minuten en 38 seconden. Nederlanders Cees Koeken en Piet 1 Katwijk legden in 4,27.45 beslag respectievelijk de tweede en derde ats. Vierde werd Jan Aling. veus. „Er werd gespannen gevoetbald. Zoiets is natuurlijk wel te verklaren. Je hebt met topspelers te doen, maar een wedstrijd voor 100.000 mensen waarin zoveel op het spel staat, dat heeft natuurlijk konsekwenties." Spanning, doelman Heinz Stuy door wat minder gelukkige ingrepen in re cente duels voor een zwakke stee in de Ajax-defensie gehouden, hield zich er voortreffelijk onder. Stuy: „Ik wist dat Panathinaikos zou proberen door hoige ballen voor het doel te brengen te scoren. Maar we hebben niet al leen landmacht bij Ajax, we hebben ook luchtmacht. En Antionades is op voortreffelijke wijze uitgeschakeld door Barry Hulshoff. Er was een uit stekend samenspel tussen ons. In de eerste helft heb ik wat minder inge grepen dan in de tweede. Toen ble ven de ballen komen. Ik weet dat het een groot risico is om veel uit je doel te komen. Het lukte nu echter alle maal uitstekend." De doelman van de Amsterdam mers vond dat Panathinaikos in veel opzichten niet geslaagd was. Op de eerste plaats had natuurlijk de cup gewonnen moeten worden maar daar naast proefde hij zeker uit het spel in de tweede helft van de Grieken dat het hun bedoeling was geweest juist in die periode Ajax onder druk te zetten. Stuy: „Dat lukte hen niet. Buiten de laatste drie, vier minuten toen weieens de bal hard over de lijn werd geschoten. Daarnaast zijn er geen panieksituaties ontstaan. We hebben echt kunnen voetballen". Lof was er bij de Ajacieden te over voor het spel van Piet Keizer. De Amsterdamse maestro, de grondleg ger van het eerste, zo belangrijke doelpunt, bleek van zijn enkelblessu re erg veel hinder te hebben onder vonden. „Ik heb erg veel last gehad. Ik heb de hele wedstrijd met pijn gespeeld. Ik moest me forceren: iede re stap deed pijn. Vooral het laatste kwartier was erg. Toen kon ik echt niet meer. Ik had last van kramp in beide benen. Maar wat wil je. Ik heb te weinig getraind de laatste dagen om een slag als deze voluit mee te kunnen spelen. Gewoon lopen ging sinds het duel tegen Feijenoord al nauwelijks meer. Als er nog een ver vanger was geweest had ik er in de tweede helft op een gegeven moment echt wel uit gewild". Piet Keizer, dat was in de tweede helft te merken, moest een versnel ling terug, waardoor er gaten dreig den te vallen achter hem. „Normaal ga ik onder dit soort omstandigheden terug om mijn mannetje op te van gen. Nu ging dat beslist niet. Maar achter mij hebben Johan Cruijff en Dick van Dijk ontstellend veel gecor rigeerd. Dat ging dan wel met veel harde woorden maar het lukte ont stellend goed". En Johan Cruijff daarover: „Ik moest in de tweede helft inderdaad verder terug dan in de eerste. Maar toen had ik ook een geweldige vrijheid gekregen. Na dat eerste doelpunt moesten we even door een mpeilijke fase heen komen. Maar daarna lukte het uitstekend. Er kwamen wel wat passes verkeerd te recht, maar als de bal goed kwam was het niet moeilijk om langs Ta- maras te komen. Toen bleef de keeper over. Wat heeft die man allemaal niet gehad. Niet dat hij alles met geweldig mooie reddingen stopte, maar hij kreeg de bal altijd wel precies tegen zich aan als het niet tegen zijn knie was, was het wel tegen zijn elleboog. Ik geloof dat Tamaras in de eerste helft zeker niet wist waar hij aan toe was. We switchten voortdurend. Ik vind ook dat Dick van Dijk een geweldige wedstrijd heeft gespeeld. Hij kwam geweldig goed terug en de samenwer king in de voorhoede was uitstekend Na de rust heeft hij Piet Keizer in zijn verdedigende taak uitstekend ge holpen. Wij hebben nu deze beker. De wereldcup hoort er echter ook bij." HELD Tot de grote held van Wembley groeide gisteren niet een van de aan vallers van de Amsterdammers uit maar de lange verdediger Barry Hulshoff. Hij was het die de moeilij ke taak had de topscorer van het Europa Cuptoernooi Antoniades te schaduwen. Hulshoff slaagde met glans. Antoniades werd volledig uit geschakeld. Vertelde de 24-jarige Amsterdammer niet zonder trots: „Hier in Londen zijn ze gewend ge raakt aan steeds in hoog tempo uitge voerd voetbal. Dat hebben we van avond ook de mensen voorgeschoteld. Het grote probleem hier is dat het veld erg groot is. Daar moet je aan wennen. Je moet meer afleggen, op de grond maar later ook in de lucht omdat Antoniades zo verschrikkelijk hoog gaat. Het vervelende met Anto niades was wel dat hij probeerde mij te trappen. Dat deed hij met opzet. Maar ik kreeg ook daardoor naarma te de wedstrijd vorderde steeds meer zelfvertrouwen." LONDEN De Ajacieden zijn naast het sporttieve succes ook finan cieel wijzer geworden van de Cup-fi nale op Wembley. Het Ajax-bestuur had aan de vooravond van de wed strijd besloten bij winst alle zestien contractspelers (de dertien plus: re serve-doelman Sies Wever, Ruud Suurendonk en de geblesseerde Ruud Krol) een premie per man van 25.000 gulden uit te keren. zegt niemand minder dan Jan van Beveren. Echte sport-postzegels uit de hele wereld gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Heel veel boeiende sporten in kleurige beelden. Met speciaal mini-album (25 cent). Tank ook sport-postzegels. IJ alle Esso dealers met het sport-postzegel affiche. AMSTERDAM ADO en Lex Schoenmaker hebben geen overeen stemming kunnen bereiken over een contract. De Haagse 'Spelverdeler' staat bij de club die volgend seizoen onder de naam FC Den Haag speelt op de transferlijst. Twee clubs zijn geïnteresseerd in Schoenmaker. FC Brugge, waarvoor ook de oud-ADO- speler Henk Houwaart uitkomt, en Feijenoord. De Rotterdammers, die ook proberen Ove Kindvall te bewe gen. zijn voorgenomen terugkeer naar Zweden nog een jaar uit te stellen, ontkennen de geruchten dat de trans fer met Harry Vos (PSV) zo goed als rond zouden zijn. Dat Feijenoord Ove Kindvall wil behouden staat in verband met een mogelijke transfer van Jan Mulder, die bij Anderlecht speelt. De Brussel se ploeg is niet van plan de vraag prijs voor de Nederlandse spits te la ten zakken. Van de spelers van Holland Sport is er één 'onder dak'. Spits Joop van Maurik, die in Utrecht woont, heeft een driejarig contract getekend bij het Amersfoortse HVC. De vijf spe lers van Holland Sport, die een plaats kunnen krijgen in de nieuwe FC Den Haag. hebben nog niet getekend. Excelsior-trainer Bob Janse zal het komende seizoen worden opge volgd door Joop Castenmiller. Cas- tenmiller trainde het afgelopen sei zoen Hermes DVS. Bij Sparta zijn vier spelers op eigen verzoek op de transferlijst ge- FÜRTH (ANP) Friedemann Paulick, de doelman van de Duit se regionale Liga club Holstein Kiel, die vorige week bij SPGV Fürth een contract tekende, heeft eerst voor verrassing en later voor woede gezorgd bij de Zuid- duitse vereniging. De 28-jarige Paulick verscheen op het kantoor van Fürth en vroeg of hij zijn getekende con tract nog eens mocht zien. Pau lick keek het officiële stuk even in, verscheurde het toen en ver dween zonder een woord te zeg gen. Albert Dörfler, de voorzitter van Fürth, over de handelwijze van Paulick: „Deze schurken streek nemen wij natuurlijk niet. Zij leggen de zaak voor aan de bond". plaatst. Het zijn de Pool Kowalik, Hennie ijs, Sjef Walbeek en reser ve-doelman Van Oosterhout. Serieuze kandidaten voor' de plaats van de naar Anderlecht vertrokken Georg Kessler zijn Bob Janse (ex-Excelsior) en Piet de Visser. De Visser heeft echter getekend bij De Graafschap, dat hem alleen wil laten gaan als een gelijkwaardige vervanger wordt ge vonden. Telstar en Excelsior, die over een stemming hadden bereikt om de laats te competitiewedstrijd reeds van avond in IJmuiden te spelen, hebben van de KNVB daarvoor geen toe stemming gehad. De bond verklaarde zich niet ak koord omdat de wedstrijd in sporttoto 47 meedraait. De KNVB gaf NEC en Holland Sport wel toestemming om de laatste competitiewedstrijd reeds zaterdag avond in het Goffertstadion te spelen. MOSKOU De kans dat het Ne derlandse amateurelftal volgend jaar zal uitkomen in de eindronden van het Olympisch voetbal tornooi in München is uiterst klein geworden. Het Nederlandse team, vorig jaar fi nalist in het tornooi om de Europese titel in Forte dei Marmi, heeft gister avond in Moskou tegen Rusland met 4—0 verloren. De ruststand was 1—0. De tweede wedstrijd wordt woensdag 16 juni in het Feijenoordstadion te Rotterdam gespeeld. De opzet van de Russische coach Alexander Ponomarev door een snel gescoord doelpunt het moreel van de Nederlanders aan te tasten, mislukte. Integendeel, in de eerste fase van de strijd was de ploeg van Arie de Vroet enkele malen zeer gevaarlijk. De Jong kreeg zelfs al in de tweede mi nuut een kans om te scoren. Zijn schot was echter te slap om doelman Koedasov in moeilijkheden te bren gen. Kort daarop drong Meertens door in het Russische strafschopge bied. Hij gleed echter uit voordat hij tot een schot had1 Kunnen komen. Gaandeweg werden de Russen, tot groot enthousiasme van de 15.000 toe schouwers in het Dynamo stadion, sterker. Doelman Reitsma greep voortreffelijk in na acties van Kozin- kevitsj en Shalimov. Nederlands laatste verdediger Marijt speelde eveneens een zeer goede wedstrijd. Dat het evenwicht van de Russen vooralsnog geen treffer opleverde overigens ook aan de onnauwkeurige wijze waarop zij combineerden. Een solo van Kozinkevitsj bracht Rusland een minuut voor de rust een 10 voorsprong. In de rust verving coach Ponoma rev in zijn ploeg Gonsjarov door Av- roetski. Dat bleek een duidelijke ver sterking. Vanaf de eerste minuut werd Oranje in de verdediging ge drongen. Met aanvallen over de vleu gels zette de Russische formatie de Nederlandse verdediging onder grote druk. Hoewel Reitsma ook na rust zijn klasse bewees, kon hij toch niet voorkomen dat een combinatie tussen Trojkin en Avroetski na vijf minu ten Trosjkin de kans bood de stand op 2—0 te brengen. Met Meertens en aanvoerder Kiel zeer sterk op het middenveld kwam Nederland terug. Kozinkevitsj beslis te de wedstrijd echter in feite een half uur voor het einde toen hij Reit sma kansloos liet: 30. Vijftien mi nuten later omspeelde Sjalimow doel man Reitsma en scoorde het vierde Russische doelpunt: 4—0. De opstelling van het Nederlandse amateur elftal: Reitsma; De Jong, Kuipers (Van Pelt), Marijt en Bis- schot; Hoek, Kiel en Meertens (Boi- ten); Veeken, Steur en Verheuvel. Elk jaar iveer bedrijfsongelukken Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de laatste vijf jaar heeft de arbeidsinspec tie zeker 100 gevallen moeten onderzoeken, waarbij een scho lier dodelijk was verongelukt of ernstig letsel had opgelopen. Ook dit jaar zullen weer vele bedrijven gebruik maken van het aanbod van de duizenden scholieren, die een gedeelte van hun vakantie willen besteden om geld te verdienen. Ernstige on gelukken zullen wellicht weer niet te vermijden zijn. Om hoeveei scholieren het gaat, is LONDEN De strijd tussen Ajax en Panathinaikos was de zestiende finale v^p de Europa Cup voor landskampioenen. De uitslagen van de vorige finales zijn: 1956: Parijs: Real MadridStade Reims 43. 1957: Madrid: Real MadridFiorentina 20. 1958: Brussel: Real—Madrid—AC Milan 3—2. 1959: Stuttgart: Real MadridStade Reims 20. 1960: Glasgow: Real MadridEintracht Frankfurt 7— :961: Bern: BenficaBarcelona 32. .962: Amsterdam: BenficaReal Madrid 53. 1963: Londen: AC MilanBenfica 21. 1964: Wenen: Inter Milan—Real Madrid 31. 965: Milaan: Inter MilanBenfica 10. 966: Brussel: Real MadridPartizan Belgrado 2—1. 1967: LissabonCelticInter Milan 21. Londen: Manchester UnitedBenfica 41. Madrid: AC Milan—Ajax 4—1. Milaan: FeijenoordCeltic 21. LONDEN Ferenc Puskas poseerde drie uur voor de Euro pa Cup-finale tegen Ajax in het Royal Garden Hotel in Londen nog breed lachend tussen een groep uitbundige Griekse sup porters. Antonis Antoniados, de topscorer van Panathinaikos, liep op dezelfde tijd met enkele tientallen, met groen en wit uit gedoste Grieken door het nabij gelegen Hydepark. Aristides Ka- maras deelde op dat moment zeer vrolijk handtekeningen uit. Dat was Panathinaikos kort voor de belangrijkste wedstrijd die het Helleense voetbalelftal ooit heeft gespeeld. Het lakonieke, het bijna ondenkba re optreden van de Grieken was te kenend voor alles wat ro»nd Panathi naikos de laatste maanden is gebeurd. Ferenc Puskas, tuk op publiciteit en populariteit heeft zich gretig aan de wat vreemde Griekse gewoonte aan gepast. Puskas immers heeft een wonderbaarlijk debuut als trainer ge maakt. De oud-ster van het Hongaar se .elftal en van Real Madrid heeft na zijn afscheid als speler meer dan een jaar naar ees passende werkkring lang gebleken. Iedereen is uit zijn gezocht. Panathinaikos, een lands- vertrouwde omgeving gehaald. Zoiets kampioen (dus Europa-cup deelne- zijn we niet gewend. Ik werk iedere mer) gaf hem plotseling een unieke dag bijvoorbeeld keihard op mijn ad- kans. „Pancho" pakte de mogelijkheid gretig. En met het succes van zijn forma - tie in het Europese bekertoernooi stroomde het geld bij hem binnen. Puskas heeft dit seizoen genoten. En de Europa-cup? „We zijn heel erg ver gekomen, daar ben ik tevreden mee", zei hij na de 20 nederlaag van zijn zo vaak bejubelde formatie. Panathinaikos heeft wel degelijk talent. Dat heeft het elftal gister avond nog eens duidelijk bewezen. Maar de werkelijke klasse, de inter nationale ervaring, waren niet vol doende aanwezig om het zo ver schrikkelijk professionele Ajax van z'n eerste Europese beker af te hou den. Panathinaikos heeft in deze finale keihard gewerkt. Maar de bezieling, de overtuiging was toch weggedre ven. Wellicht was Panathinaikos overgeconcentreerd. Twaalf dagen van verveling en waanzinnige toe standen waren aan deze negentig mi nuten voorafgegaan. Kamaras legde de vinger bewust op de tere plek: „Ik vond deze voorbereiding niet goed. Twaalf dagen is inderdaad veel te vocatenkaotoor. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. En nu heb ik plot seling bijna niets meer te doen gehad. Ik heb me dan ook verveeld. Je werd gedwongen om alleen maar aan de wedstrijd te denken. Ik geloof niet dat ik de enige ben die zo over deze voorbereiding denkt". Panathinaikos heeft velen toch ver baasd. Het hoge tempo, de gave com binaties op het middenveld hebben vooral in de tweede helft de Ajax-de fensie constant aan de praat gehou den. Puskas: „Aan die 20 uitslag valt niet te tornen. Het waren twee gave doelpunten. Wij kwamen vooral internationale ervaring en snelheid tekort". Ferenc Puskas, die Ajax de laatste weken drie keer in actie heeft gezien, had zijn spelers vooral voor de eerste fase van de wedstrijd gewaarschuwd. „Ik wist dat de eerste twintig minu ten het moeilijkst zouden worden. Ik heb de spelers dat verteld. Ajax kan nu eenmaal overdonderend van start gaan. Juist in die fase viel het eerste doelpunt. Dat was onze grootste pech. De overige 70 minuten hebben we zonder meer goed gespeeld. Daarom LONDEN 'De KNVB is helemaal niet blij met de internationale club successen. De bond ziet liever het eigen nationale elftal naar de top doorstoten'. Die 'beschuldiging' werd gistermiddag, enkele uren voor het grote treffen op Wembley, geuit door Ajax' clubarts Rolink in het speciale radioprogramma Hier en Nu van de NCRV. Rolink zei over de wijze, waarop de KNVB de competitie heeft laten verlopen, o.m. het volgende: 'Ik geloof wel, dat, in tegenstelling tot Feijenoord vorig jaar, het jammer is te moeten zeggen dat Ajax de be langrijke wedstrijden zoals de Cup wedstrijd en de wedstrijd tegen Feijenoord heeft moeten spelen vóór de Cup-finale. Ik vind het erg jam mer dat de KNVB daarin niet wat anders heeft beslist. Naar mijn me ning heeft de bond bovendien de scheidsrechter geïnstrueerd, dat hij geen overtredingen zou zien, zodat de wedstrijd nogal extra-hard zou kun nen worden. En daardoor blessure mogelijkheden groter.'zouden worden. Ik geloof dat dit een vooropgesteld plan is, omdat de bond er natuurlijk geen belang bij heeft dat de clubs en het gaat hier niet alleen om Ajax, maar ook om Feijenoord en an dere clubs in de Europa Cup heel grote successen boeken. ben ik tevreden. Alle spelers hebben keihard voor een goed resultaat ge werkt". Puskas, die met Real Madrid als speler vier maal de Europa-cup heeft veroverd, zat voor het eerst tij dens een Europa-cup finale als trai ner op de reservebank. Over dat schrille contrast zegt hij: „Ik speel alleen maar nerveus maken. Je hebt niet direkt invloed op het spel. J« kan je ook niet afreageren. Ik was dan ook op van de zenuwen tijdens depe wedstrijd moeilijk te zeggen. Scholieren van vijftien jaar en ouder mogen werken. Maar een centrale registratie van de ze werkkrachten is niet aanwezig, omdat niet alle jongens en meisjes hun werk vinden via de arbeidsbu reaus. De werkende scholieren in de be drijven zijn kwetsbaarder, omdat ze vaak een periode van spanning en intensieve studie achter de rug heb ben. Zij hebben dan niet de juiste mentale gesteldheid, die voor het werken in een bedrijf met de daar aan verbonden gevaren nodig is. Een andere ongunstige omstandigheid is, dat in het bedrijf zelf het werkmilieu tijdens de vakantieperiode niet opti maal is voor de veiligheid. Van de zijde van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid wordt er daarom op aan gedrongen, dat de scholieren niet op de plaatsen met veel risico's in de bedrijven wor den ingezet. Is dit niet mogelijk, dan moeten de onervaren jongens en meisje duidelijk worden geïn strueerd. Het toezicht moet zo inten sief mogelijk zijn. In verband met de gevaren voor de jongelui, heeft het veiligheidsinstituut te Amsterdam een instructiekaart op gesteld met zes belangrijke gedrags regels voor de jeugdige werkers en met een lijst van dingen, die extra gevaarlijk zijn gebleken in overigens veilige bedrijven. De langwerpige gele kaart begint met de zin: „het bedrijf verwacht van je een positieve inbreng, dus geen schade. Jij zelf verwacht een positie ve opbrengst, dus loop geen schade op." Op de kaart staat nog de waar schuwing: „doe niet mee aan geintjes en ruzies, in de werkomgeving is dat gevaarlijk." En ook: „bedwing je lust tot onderzoek." Het veiligheidsinstituut geeft de leiding van de bedrijven verder de raad. bepaalde speelse, te onderne mende scholieren, die zich niet aan de regels houden, maar te ontslaan. Dat is in het belang van het bedrijf en van de jongens en meisjes zelf. SERNIGA Dl SALO. (AP) De Italiaan Davide Boifava heeft giste ren de 12de etappe van de ronde van Italië gewonnen een tijdrit van 28 km van Desenzano del Garda naar Serniga di Salo. De leiding in het al gemeen klassement bleef behouden voor de Italiaan Claudio Michelotto. Tweede in de tijdrit werd de wereld uurrecordhouder, de Deen Ole Ritter. Hij had een achterstand van 7 secon den op Boifava die de 28 km reed in 43 minuten en 10 seconden. Derde werd Felice Gimondi op 33 seconden, vierde de Zweed Gösta Pettersson op 1 minuut 13 seconden. Pettersson liep een belangrijke achterstand op door een lekke band die hem noodzaakte van fiets te verwisselen. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13