KUIP" NAAR DE DAM Dick van Dijk en Arie Haan breken met treffers fel verzet van PAO v v r i V) f L* Kg]fjk W! ür Wereldcup sportief en commercieel voor Ajax niet rendabel Bi .r~\ Reportages: Gerrit den Ambtman en Ruud Verdonck Drukste nacht voor Schiphol Mn Taimanov dicht bij slachting' 11 DONDERDAG 3 JUNI 1971 <f§ II MglBl J|=ÉM *§6t lySyws&É-ji rot' Kr-Ry' Hf 11 eerste treffer van Ajax: Dick van Dijk 'kijkt' zijn kopbal triomfantelijk langs de reeds verslagen PAO-doel- in Economopoulos. Eén van de bijna-doelpunten van Johan Cruyff. De Griekse doelman Econo mopoulos heeft zich knap, maar gelukkig op de bal geworpen rry Hulshoff in zijn glansrol: de gevaarlijke PAO-goalgetter Antoniades weer eens kansloos. n onze speciale verslaggever .ONDEN De konsekwenties het winnen van de Europa- door Ajax is dat de Amster- iimers nu ook gaan spelen om Wereldcup tegen de kampioen Zuid-Amerika. Twee zeker aatste jaren weinig benijdens- irdige wedstrijden. Trainer us Michels is dan ook niet enthousiast om naar Zuid- erika te gaan. irtelde de Amsterdamse trainer: zijn twee redenen op te noemen niet mee te doen. Uit sportief tunt niet, omdat het allemaal lig rendement oplevert; uit com- cieel oogpunt ook niet. Zo'n wed- el in Zuid-Amerika levert zoveel en op, dat zij 'nauwelijks worden ikt door de ontvangsten van de ie wedstrijd. Er is maar één re- op te noemen waarom wij het zouden moeten doen. Dat is het iek. De mensen vrageo erom. De d om de Wereldcup is over-ge- rdeerd door de pers, door het pu- Als technisch leider van Ajax k: echter nee, laten wij het niet Maar ja, het publiek..." LONDEN Aan de spanning kwam pas vier minuten voor tijd definitief een einde. Toen graaide Ajax, als tweede Nederlandse ploeg de belangrijkste voetbalbeker van Europa naar zich toe. Dankzij Arie Haan, die via een Griekse voet de uitblinkende doelman Van Panathinaikos, Iconomopoulos voor de tweede keer passeerde. Eenmaal daarvoor, in de vijfde minuut van de boeiende Cup apotheose op Wembley had Piet Keizer met een meesterlijke actie de basis gelegd voor de eerste treffer van de Amsterdammers. Zijn magnifieke voorzet werd door Dick van Dijk, met een bekeken kopbal doeltreffend afgerond. Tussen dat eerste en dat tweede doelpunt heeft ook Panathinaikos zijn kracht, vooral op het mid denveld, afdoende getoond. Vandaar vooral dat ook deze Europa Cupfinale ongemeen spannend is verlopen. SCHIPHOL Schiphol heeft de drukste nacht uit zijn ge schiedenis gehad: het kreeg na de wedstrijd om Wembley een invasie te verwerken van een kleine tachtig vliegtuigen met in totaal bijna 15.000 joelende sup porters aan boord. Een drukte, die de luchthaven 'ver anderde in een „compleet gekken huis", .zoals een van de employés het uitdrukte. „Zoveel passagiers hebben we hier nog nooit gehad, dit is een puinhoop". Niet in de laatste plaats kwam dat door de uitgelaten stemming van de supporters. Met rood-witte petjes, spandoeken, vlaggen, toeters en sire nes maakten zij de aankomsthal tot een heksenketel. En niet dan met grote moeite slaagde het versterkte legertje van afhandelingsemployés erin de alsmaar binnengolvende stro men naar de uitgangen te loodsen. De eerste golf kwam rond het midder nachtelijk uur binnen en toen was meteen het hek van de dam: de inva sie van vliegtuigen leek niet op te houden. Voor het grootste deel be stond die uit chartertoestellen. Van de KLM, Martin Air en Transavia (die resp. 3600, 1000 en 3000 passa giers vervoerden) maar ook van een groot aantal Britse maatschappijen, die aan het cup-treffen welgevulde kassen overhielden. Voor het eerst gaat de Europa Cup naar Amsterdam. Voor het eerst ook tilde aanvoerder 'Vasco' Vasovic het fel begeerde kleinood hoog boven zijn brede schouders. Twee keer eerder was de Joegoslaaf al in een dergelijke Cupfinale in actie gekomen. Eerst met Partizan Belgrado tegen Real Madrid. Twee jaar geleden met Ajax tegen AC Mi lan. Nu, eindelijk, ontving hij de kroon op zijn glanzende carrière. Zoals ook Rinus Michels, na zes jaar van professioneel en kei hard bouwen definitief zijn in ternationale erkenning vond. Het Nederlandse clubvoetbal is door deze tweede, achtereenvolgende Europa Cup definitief tot Europees topniveau doorgestoten. Ter illustratie van de kracht van het Nederlandse voetbal manifesteer den zich gisteravond in het feestende Wembley-Stadion vooral twee spe lers: Johan Cruijff in de eerste helft en Barry Hulshoff na de rust. Dit duo heeft Ajax naar de eindstreep van een goedlopend voetbalseizoen gedrar- gen. Cruyff zaaide in de eerste vijf enveertig minuten voortdurend met meesterlijke acties paniek in de Griekse defensie. En na de rust ving Barry Hulshoff de gretige tegenstoten van de Hellenen bijzonder bekwaam op. Idealer kon het niet. Want al na vijf minuten had Ajax afstand van zijn Griekse opponent genomen. Hoe makkelijk gebeurde dat. De vedetten waren nauwelijks op temperatuur ge komen of Piet Keizer bewees al voor de eerste keer de zwakte van de de fensie van Panathinaikos. Een verde diging die vrijwel voordurend op één lijn voetbalde. Met de stevig gebouw de Surpis, weliswaar als „vrije man", maar de honkige international toonde geen enkel organisatietalent en had nauwelijks de persoonlijkheid die juist op die positie zo belangrijk is. Immers, niet voor niets heeft Velibor Vasovic zijn formatie door zijn grote werk als aanvoerder (intimidatie, or ganisatie. overwicht) voor een niet weg te cijferen deel naar de Europese top gebracht. Zoals Rinus Israël, Feijenoords captain, vorig seizoen met zoveel succes en overtuiging deed. Surpis miste dit alles. Vandaar, dat Keizer al na een handvol minuten zo weergaloos op de linkervleugel door de Helleense afweer kon snijden. Met een van zijn magnifieke schaarbewe gingen die de blonde speler alleen voor toppers lijkt te bewaren, draaide hij langs de ervaren Kamaras; trok de bal scherp voor, waar Dick van Dijk uit verbazend vrije positie het leer koelbloedig met het hoofd achter de aarzelende doelman Iconomopoulos kon slaan. Die bijna wonderlijk snelle voorsprong maakte Ajax uiteraard nog bewuster. Het zelfvertrouwen straalde toen al uit de ploeg. Vooral aanvallend legden de gelouterde Am sterdammers met speels gemak een reeks oogstrelende combinaties op de rimpelloze grasmat van de imposante Wembley-area. Voortdurend bleef de haast wanho pige laatste linie wankelen. Door Jo han Cruijff vooral, die zijn ploeg- makkers van een indrukwekkende stapel kansen voorzag. Ajax' meest beroemde voetballer maakte de Grie ken dol. Dat zij desondanks de eerste fase van het opwindende duel met maar een tegentreffer doorkwamen, danken zij in de eerste plaats aan de geringe attentie van de Nederlandse aanvallers, die toch wel erg slordig met de geboden mogelijkheden om sprongen. Ajax verzuimde het duel in het eerste bedrijf te beslissen. De Grieken danken hun geringe schade ook aan doelman Iconomopoulos. De grillige, de man, die Panathinaikos tegen Rode Ster Belgrado in de eerste wedstrijd tot de rand van de afgrond bracht door een reeks onvergeeflijke blunders. Hij verspeelde daarmee zijn plaats onder de lat voor de thuiswed strijd. Ferenc Puskas heeft hem nu toch weer zijn vertrouwen geschon ken. en niet ten onrechte. Dat bewees de lange goalie dn zijn eerste episode nadrukkelijk via een aantal gedurfde uitloopacties. Met heldenmoed wierp hij zich steeds weer voor de aansnel lende rood-witte brigade. Iconomo poulos illustreerde daarmee alleen maar de geringe kracht van zijn ver dediging waarin Tamaras, oorspron kelijk als middenvelder geposteerd, voortdurend moest assisteren. Nog voor het rustsignaal van de Britse scheidsrechter Jack Taylor (de enige arbiter die zijn land in Mexico vertegenwoordigde) kreeg de Amster damse equipe fraaie gelegenheden de score op te voeren. Ook Dick van Dijk, door Rinus Michels terecht bo ven de verdedigende Horst Blanken burg verkozen, werd door Cruyff met imponerende regelmaat met schitte rende kansen gevoed. MICHELS De Amsterdamse keuzeheer had in zijn uitgangstelling ook verdedigend enkele opmerkelijke zetten geplaatst. Johan Neeskens dirigeerde hij naar de rechter vleugel, waardoor Wim Suurbier naar links werd verwezen. De omzetting was op twee redenen gebaseerd. De razend snelle Suurbier immers kreeg juist aan die zijde alle gelegenheid zijn specialiteit, de opko mende acties, te presenteren, omdat de rechter flank van de Griekse ploeg duidelijk de minst sterke was. Nees- Ikens, veel minder bedreven in dit <«A- Johan Cruyff schitterde vooral in de moment ditmaal door Tamares werk, kreeg daardoor op links aan zienlijk meer ballast te sjouwen. Dat was te merken ook. Ook in de eerste helft wankelde kennelijk de doodver moeide en opgebrande benjamin vaak opvallend. Neeskens niet alleen trouwens. Ook Sjaak Swart, Ajax' 32-jarige ras-sup porter zag nauwelijks rendement van zijn storende acties op het midden veld. De middelste lijn overigens bleek zonder meer het meest getalen teerde deel van Panathinaikos. Vooral Domazos maakte zijn eerder uitgesproken oordeel volledig waar: „Onze grootste kracht ligt op het middenveld'. Domazos groeide uit tot zonder meer de opmerkelijkste speler in het Atheense elftal. Zijn gepolijste techniek en zijn spelinzicht duwden de brekerskwaliteiten van Nico Rijn- ders volledig naar de achtergrond. Domazos had vrijwel vrij spel, on eerste helft. De Amsterdamse vedette werd echter steeds op het laatste de voet dwars gezet. danks de constante en verbeten be waking van de Ajax-international. Domazos dirigeerde zo soepel en overtuigend, dat de lange spits Anto niades (topscorer van dit Europa Cup-toernooi) toch nu en dan in stel ling kon komen. Het meesterlijke optreden van Do mazos kostte Rijnders in de rust zijn plaats. Hij werd vervangen door Blankenburg. Ook Swart moest wij ken. Voor Arie Haan, die daarmee debuteerde in het Europa Cup-toer nooi. Haan heeft zich in luttelijke weken zeer verrassend overtuigend en opvallend naar het topvoetbal ge werkt, doordat Michels zijn vaste ve detten in minder zware duels bewust kracht liet sparen. Haan heeft zijn kans toen volledig gegrepen. Op Wembley stond hij echter in de tweede episode vaak tegenover twee opponenten: Filakouris en Elefterakis, de pas 21-jarige schakelspeler, die drie jaar geleden in het nationaal elf tal van Griekenland debuteerde en door Puskas „één van de grootste ta lenten van Panathinaikos" genoemd wordt. Elefterakis is echter vooral sinds de komst van de Spaanse ex- majoor in zijn spel gegroeid. Hij geeft het volmondig toe: „Puskas heeft mij zelfvertrouwen gegeven. Zoals overi gens alle ervaren spelers van PAO mij voortreffelijk hebben begeleid. Ik heb veel aan Domazos en Kamaras te danken. Ik heb hun serieuze leefwijze en mentaliteit overgenomen", en „ko miek" Filakouris: „Puskas is onze va der en rechtervoet. Hij is alles eigen lijk. Hij heeft ons verteld dat wij wel degelijk kunnen voetballen. En als zo'n beroemde speler dat zegt, dan geloof je het". De aanbidding van en het vertrou wen in Ferenc Puskas heeft Panathi naikos de weg naar de Europese be kerfinale gewezen en gaf de Griekse helden ook gisteravond een grootse vechtersmentaliteit mee. Michels heeft niet ten onrechte over „mieren, mieren" gesproken. Inderdaad, de Hellenen bleven komen, bleven lopen en bleven knokken. Op een wonder baarlijke manier. De defensie van Ajax kreeg dan ook in de tweede helft aanzienlijk meer werk te ver zetten. Barry Hulshof ontpopte zich in die fase zowel letterlijk" als figuur lijk als de grote man in de afweerli- nie van de Amsterdammers. Hulshoff schakelde niet alleen de boomlange Antoniades volledig uit, hij assisteer de ook bijzonder bekwaam zijn colle ga's in de defensie. Ajax bleek de glanzende vorm van Hulshoff hard nodig te hebben. Hoe terecht klonk van de volgepakte tri bunes de bestofte topper „We zijn er bijna maar nog niethelemaal". Het werd pas vier minuten voor het einde „helemaal", dankzij invaller Arie Haan. die een pass van Piet Keizer knap afrondde. Maar daarvoor had een vooral na rust wat verkrampt en Arie Haan heeft zojuist het tweedeverlossende Ajax-doélpunt gemaakt. Hij werd totaal bedolven' onder o.a. Nees kens (7), CruyffBlankenburg en Suurbier. angstig spelend Ajax toch verrassend veel moeilijke momenten doorge maakt. Door de geringe stootkracht van de Griekse aanval bleven doelpunten uit. Maar de werklust, de kracht op het middenveld vooral hebben aange toond dat Panathinaikos niet via ge luk of toeval tot de finale is doorge drongen. Pao heeft zich een waardig vertegenwoordiger van het „nieuwe" Griekse clubvoetbal getoond. Puskas: „Panathinaikos is dit seizoen een wonder geweest. Voor dat wonder hebben we hard gewerkt. En we heb ben ons ook in de finale zeer waardig gedragen. Pao heeft bewezen dat het aansluiting met topvoetbal dubbel dik verdient". 5 1—0, 87: Haan 2—0. Scheidsrechter: Taylor (Engeland) Toeschouwers: 100 000 Ajax: Stuy: Neeskens, Vasovic, Hulshoff en Suurbier; rUnders (Blankenburg) en MührenSwart (Haan), Van Dijk, Cruijff en Keizer. Panathinaikos: Ikonomopoulos; tomaras, Vlachos, Elefterakis en Kamaras; Surpis en Grammos: Filakouris, Antoniadls, Do mazos en Paksis. ADVERTENTIE Grensrechter wist van niets! Driftig ontkennend troffen wij de grensrechter G. Bolknak in de kleedkamers van het aloude Wembley aan. Hij wist van niets. Hij heeft ook nooit gezien dat de scheidsrechter Velasques sigaren zou hebben ontvangen in kleine houten kistjes, zo deelde hij ons mee. Jammer, niemand zal weten waarom de scheidsrechter juist dié beslissing nam. Hoeweliedereen weet wat voor kick je krijgt van Velasques sigaren, nietwaar! VANCOUVER (ANP) Robert Fischer staat op het punt één van de meest opzienbarende executies uit de geschiedenis van het schaken te vol trekken. Zijn Russische tegenstander Mark Taimanov heeft in de zesde partij van de tweekamp in Vancou ver weliswaar voor de zoveelste maal het einde van de eerste zitting be haald, maar Fischer, die zijn oppo nent pleegt te vermorzelen met het trage, onstuitbare geweld van een in beweging zijnde gletsjer, staat twee pionnen voor en zal wel gaan winnen. Hij beëindigt dan deze tweekamp voor de kwartfiales van het kandida tentoernooi in het korst mogelijk aantal partijen met de grootste moge lijke voorsprong; namelijk 6—0. Een dergelijk verpletterend optreden is uiterst zelden geregistreerd in de an nalen van de schaaksport.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11