RAADSELS ROND TREINBOTSING Zeker 26 doden in druk pinksterverkeer Twee Turken gijzelen meisje in Istanboel Zeker vijf doden en 31 gewonden Een tragisch weekeinde Het Kwartet Crita) Vrij warm Woedende menigte dreigt belegerde daders te lynchen Reuma-instituut in Leiden wordt opgeheven MEUBELSHOW Meir sprak in Finland met Russen Interiinrapport Steenkamp Nieuwe Leidse Courant loofdkantoor Leiden Dinsdag 1 juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich fs ghebteven mijn heit In teghenspoetl" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 5893Ó Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur \an een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het staat nu vast dat bet treinongeluk bij Duivendrecht vijf passagiers bet leven heeft gekost. De chaos na de botsing was aanvankelijk zo groot, dat de politie het juiste aantal slachtoffers niet kon vaststellen. Een eerste onderzoek heeft uitgewezen dat de trein waarschijnlijk zonder af te remmen door een geel of een rood licht heen is gereden. Bovendien heeft het onderzoek geen mankementen aan trein stellen of locomotief opgeleverd. Het ongeluk, dat eerste pinksterdag in de vooravond gebeurde, is het ernstigste dat in Nederland sinds Harmeien is gebeurd. Verspreid over vier ziekenhuizen Amsterdam liggen 31 gewonden, van wie er ruim tien ernstig aan toe zijn en in direct levensgevaar ver keren. Onder hen zijn behalve 21 Nederlanders. tien buitenlanders, merendeels Amerikanen. De pasagiers die bij de ramp de dod vonden zijn de Amerikaanse stu dente Maureen Lodise Priddy (18) uit Bell Air in Maryland, de Neder landse typiste T. Scheffer (21) uit Lelystad, haar in Nederland wonen de verloofde P. F. Bissen (23) en de Amerikaanse student Meivin Ed Thomas (18) uit Texas. De twee Amerikaanse studenten behoorden tot een groepje van zes a PRUIK Wie met zachtheid beveelt, wordt het best gehoorzaamd. SENECA 't Is echt goed spul, tante Ellen, we spoten 't op Bonzo's dekkleedje om de vlooien te doden! HÉT WÉÉR Het weer wordt in het komen de etmaal bepaald door een gebied van hogedruk dat zich uitstrekt over het Oostzeegebied en West- Rusland, met een uitloper over de Britse eilanden. In de met oostelijke winden aangevoerde lucht zal het ook woensdag vrij warm worden, waarbij er een kleine kans op een lokale onweersbui bestaat. Minder mooi is het weer in het Oostelijke Alpengebied, Joegosla vië en Oostenrijk, weer veel be wolking, met van tijd tot tijd regen voorkomt. Strandweer Ook morgen zonnig en droog met een zwakke wind uit ooste lijke richting. Temperatuur onge veer 20 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: hogedruk- gebieden brengen stabiel juni- weer met vrij veel zon. Barometerstand: lieden 10 uur 76,4 cm (1018 millibar) stijgend. Zod en maan 2 juni zon op 4.26, onder 20.51; maan op 13.58, onder 1.28; 9 juni V.M. Hoog water Hoog water. 2 juni: Rotterdam le getij 11.27, 2e getij 23.35; Sche- veningen 9.37-22.08; Vlissingen 8.45-21.17; Haringvliet a. d. Zee zijde 10.10-22.39. zeven Amerikaanse jongeren dat op rondreis was door Europa. Het zat in de achterste wagon van de trein uit Genua die stilstond even ten zuiden van Amsterdam, ter hoogte van het Ouder Amstel-industrieterrein bij Duivendrecht. ROOD SEIN De internationale trein, die via Luxemburg naar Amsterdam onder weg was, moest twee kilometer voor het Amstelstation voor een rood sein stoppen, omdat in het station het uit en instappen in een lokale trein te veel tijd in beslag nam en er vertra ging ontstond. De expres uit Genua, met veel gastarbeiders die naar Nederland kwamen en toeristen die via Schiphol naar huis zouden gaan, had al enkele minuten vertraging opgelopen en werd gevolgd door de intercity trein uit Maastricht, die naar schatting op vijf minuten afstand achter de trein uit Italië reed. Normaal bedraagt de tussentijd ne gen minuten. Toen de trein uit Genua was gestopt, flitste op ongeveer 1400 meter achter de getroffen expres het sein op geel, maar de intercity reed met een snelheid van 115 km door. Ongeveer 700 meter verder stond een sein op rood, maar met onverminder de snelheid denderde de trein voort. Om precies 18.53 uur volgde de bot sing. DIRECT ALARM Een inwoner uit Duivendrecht was de eerste die alarm sloeg. Vanuit zijn zolderkamer, op grote afstand van het baanvak, dat uitsluitend wordt begrensd door op zondagavond verla ten industrieën en fabriekjes, zag hij hoe plotseling de lokomotief van de aanstormende trein zich in de stil staande trein boorde, hoe de laatste wagon hoog werd opgetild en als een gedrocht op de „lok" viel: hoorde hij een verschrikkeli'ke dreun gevolgd door een onheilspellende stilte. Hij alarmeerde direkt de rijkspoli tie die onmiddellijk uitrukte. Het duurde ongeveer een kwartier voor de eerste ambulances arriveerden op de vanuit Amsterdam tamelijk moei lijk bereikbare plaats. Er speelden zich vreselijke tonelen af op de plaats van de ramp. Tussen Foam de Luxe gezond, verkwikkend slapen de verwrongen delen staal, versplin terde ruiten, half in elkaar gedrukte wagons kermden de slachtoffers. An deren liepen verdwaasd langs de hoge spoorwegdijk, sommigen in een shocktoestand luidkeels roepend om vrouw, man of kinderen die een ogenblik daarvoor nog naast hen had den gezeten. VERSCHRIKKELIJK De Amsterdammer Theo Molenaar, die in het Wilhelminagasthuis werkt, was als een van de eersten aanwezig om te helpen. Hij zei: „Ik bei wel wat gewend, maar dit is verschrikke lijk. Ik heb vijftien mensen van de twaalf meter hoge spoordijk naar be neden helpen dragen, naar de ambu lances. Er waren vreselijk gewonden bij. Aan de dijk lagen passagiers, die uit de trein geslingerd waren door de geweldige klap. Een man schreeuwde om z'n vrouw. Anderen vroegen of ze bleven leven." Toen de lokomotief van de interci ty-trein zich in de plaatste wagon van de Genua-trein boorde, die optilde en in volle lengte openreet, alsof het een sardineblikje was, raakten passagiers in onderdelen van sekonden bekneld. Zie ook elders in dit blad AMSTERDAM Pinkste- ren-1971 heeft een tragisch weekeinde gebracht. Bij de treimramp bij Duivendrecht kwamen ten minste vijf mensen om het leven, 31 werden gewond en voor het leven van tien van hen wordt gevreesd. Er ontstond een schade van honderdduizen den guldens. Geschat wordt dat liet verkeer op de weg tenminste 26 doden heeft gekost. In Duitsland be droeg het aantal mensen dat in het verkeer om het leven kwam 151. Vijf mensen verdronken toen het Nederlandse jacht „Merlijn", dat deelnam aan de North Sea Race van Harwich naar Hoek Holland, ter hoogte van het licht schip „Westhinder" verging, twee lijken zijn geborgen, drie slachtoffers worden nog vermist. Een grote brand in een fabriek van Philips in Eindhoven heeft voor minstens tien miljoen gul den schade aangericht. Edr bvt icht van de g«*-reldige rava ge. De laatste wagon va.n de stil staande trein uit Genua werd als het ware opgetild door de locomotief van de trein die uit de richting Maas tricht kwam (foto boven). Doktoren, brandweerlieden en burgers doen wat zij kunnen om de slachtoffers snel naar de ziekenhuizen te laten overbrengen (onder). Staking bij Britse hoogovens LONDEN Ongeveer 15.000 ar beiders van het staatsbedrijf der hoogovens in Engeland zijn vandaag in staking gegaan. Hun bond eist 35 procent loonsverhoging. De staking zal geen onmiddellijke gevolgen heb ben voor andere metaalbedrijven om dat de voorraden voldoende zijn voor enkele weken. Het is voor het eerst in 45 jaar dat het hoogovenpersoneel in staking gaat. VEENDAM De 62-jarige loodgie ter H. Niehuis is zaterdagmiddag in Veendam van het twaalf meter hoge dak van de HBS naar beneden ge stort en om het leven gekomen. Hij was met zijn zoon bezig met een hijs installatie. rrftnA—- ISTANBOEL (Reuter, AP, AFP, UPI) In een voorstad van Istanboel is het Pinksterweekeinde een poging tot ontvoering gedaan, die is uitgelopen op een langdurige belegering van twee Turken, die een veertienjarig meisje als gijzelaar bij zich hebben. Vermoed wordt, dat beide mannen ook betrokken zijn geweest bij de ontvoering en de dood van de Israëlische consul Ephraim Elrom. Van een verslaggever LIEDEN Interne conflicten en andere moeilijkheden zijn er de oor zaak van, dat het reuma-instituut in Leiden wordt opgeheven per 1 sep tember. De twaalf overgebleven per soneelsleden is met ingang van deze datum ontslag aangezegd. Een van de redenen is dat het- „preventiefonds" 1 september' stopt met het verstrekken van gelden. Een andere oorzaak van het opheffen van het instituut is, dat er door interne conflicten de laatste jaren een groot medewerkersverloop is geweest. AMSTERDAM Het verkeer op de weg heeft tjjdens het drukke Pinksterweekeinde aan tenminste 26 personen het leven gekost, terwjjl tientallen anderen gewond raakten. In Amsterdam kwam de 9-jarige Stefan Meyer om het leven nadat hij door een onder invloed verkerende automobilist (de 23-jarige loodgieter L. G. P.) op een zebrapad was aange reden. In Heerde kwamen de 36-jarige mevrouw H. Bisschop en haar 5-jarig dochtertje uit Apeldoorn om het le ven toen de door de heer Bisschop bestuurde personenauto frontaal in botsing kwam met een vrachtwagen. In Zuidlaren is de 20-jarige A. H. Wortelboer uit Sappemeer~ met zijn auto over de kop geslagen en tegen een boom terecht gekomen. Hij overleed later. Het 8-jarige meisje C. van Laar haven uit Breda is overleden na een verkeersongeluk op de weg Breda- Dordrecht. Vermoedelijk door een klapband verloor haar vader de macht over het stuur, waardoor zijn auto over de kop sloeg. In Brakel is de 24-jarige C. G. A. van Wetten uit Deurne met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. Door onbekende oorzaak is in een bos bij Oosterhout (Gld.) de 26-jarige B. Pennink met zijn brom mer in een sloot gereden. Hij over leed in een ziekenhuis. De 25-jarige P. Lens uit Leiden kwam in deze stad om hel leven toen hij op zijn fiets werd aangereden door een auto. De 21-jarige A. van Leersum uit Alkmaar verongelukte op de Afsluit dijk. toen hij bij het oversteken ge schept werd door een auto. In Best is de 35-jarige Turk Ah met Ince op zijn fiets door een auto aangereden. Hij overleed kort daarna. Op de rijksweg Breda-Rolter- dam reed een bestelauto tegen een op de vluchtstrook geparkeerde truck. De bestuurder van de bestelauto, de 29-jarige J. van Diggele uit Rijns burg, overleed ter plaatse. Op de weg Bergen op Zuom- Roosendaal is de 30-jarige G. O. Luchthart uit Bergen op Zoom om het leven gekomen toen de auto waar in hij meereed tegen een boom sloeg. Op de rijksweg Arnhem-Nijme- gen bij de gemeente Eist zijn de 25-jarige J. J. M. ten Boer en de acht maanden oude Anita Pieterson, bei den uit Nijmegen, om het leven geko men, toen de heer Ten Boer met zijn auto tegen een boom botste. De 4-jarige Roelant Baggerman uit Vianen verongelukte op een krui sing doordat een bromfietser geen voorrang verleende aan zijn vader, bij wie hij achter op de fiets zat. De 2-jarige Ingrid Woerkum uit Eersel was vrijwel op slag dood toen haar vadejr met zijn auto op een erf in Hapert vooruit in plaats van ach teruil reed. Het meisje raekte be kneld tussen de auto en een muur. Verder kwamen bij verkeersonge lukken om het leven: de 73-jarige J. Rouw uit Ter Apel, en de 45-jarige mevrouw L. Hoving-Elemans uit Vlagtwedde. De 16-jarige C F. Endissa uit het woonoord voor Ambonezen in Vught. de 72-jarige P.S. uit Alphen aan den Rijn, de 16-jarige bromfietser L. Wit te uit De Waal op Texel, de 22-ja- rige J. Wieringa ui.t Wehe (gemeente Leens), de 12-jarige. E. A. van Tiel uit Zoetermeer en het 4-jarige Duitse meisje O. H. Kammel uit Wuppertal, dat op Texel verongelukte. Zaterdagavond is de 22-jarige W. Texier uit. Musselkanaal in Braam- berg (gemeente Stadskanaal) in het Musselkanaal verdronken. De jonge man vloog met zijn auto uit de bocht, raakte enkele bomen en kwam in het kanaal terecht. Bij het gemaal De Poel in Zuider- woude is gisteravond een auto met vier jongelui uit Amsterdam, die kampeerden in Durgerdam. te water geraakt. Een van hen is verdronken. Volgens de politie verkeerden zij on der invloed. Toen de ontvoering, gericht tegen het gezin van de Turkse majoor Din eer Erkan. zondagmorgen mislukte, hielden twee van de daders de doch ter van de majoor, de 14-jarige Sibel, als gijzelaar vast. Zij verklaarden zich bereid het meisje vrij te laten, als zij paspoorten en een vrijgeleide kregen om naar het buitenland te gaan. Het leger weigerde echter op deze eis in le gaan en volstond met een hermetische afsluiting van de be trokken wijk, hierbij gesteund door een woedende menigte. De aspirant ontvoerders werd te verstaan gege ven, dat zij aan de menigte zouden worden overgegeven, als het kind iets zou overkomen. Ook Sibels vader liet weten, dat hij eigenhandig de twee mannen zou doden, als zij zijn doch ter zouden vermoorden. Gisteravond duurde het beleg nog voort. Zondagochtend vroeg kwamen drie gewapende mannen en een vrouw bij het flatgebouw in de voorstad Malte- pe, waar majoor Erkan woont. Toen nachtwakers hen wilden aanhouden, ontstond een vuurgevecht, waarbij een nachtwaker werd gewond. Van de vier overvallers namen een man en een vrouw de vlucht De andere twee mannen Nahir Seyhan en Hoesejin Cehavir drongen de wo ning van majoor Erkan binnen. De officier was zelf niet thuis, maar wel mevrouw Sevan Erkan, haar dochter Sibel en haar tienjarig zoontje Tanav. Na enige uren werden mevrouw Er kan en Tanar vrijgelaten. Sibel werd als gijzelaar vastgehouden. Inmiddels had het militair gezag, dat in Istanboel en tien andere Turk se provincies op grond van de staat van beleg de macht in handen heeft, talrijke militaire eenheden naar Mal- tepe gestuurd. In een tas. die de aspi rant-ontvoerders bij het gevecht voor DONDERDAGAVOND kunt u ongestoord onze unieke bewonderen. 4 etages exclusieve stulmeubelen BULTHUIS 80TERMARKT 23 het flatgebouw hadden laten vallen, bleken namelijk de identiteitspapie ren en andere bezittingen van de ver moorde consul-generaal Elrom te zit ten. Ook bevond zich een stengun in de tas. Evenals bij de ontvoering van El rom wilden de Turkse autoriteiten niet in gaan op de eisen van de ont voerders. Behalve enige honderden militairen, werden talrijke poiitie- rr.annen en brandweerlieden met lad- STOCKHOLM De Israëlische premier mevrouw Golda Meir is za terdag onverwacht uit Stockholm voor de tweede keer naar Finland gegaan om in een afgelegen jachthuis in de buurt van Rovaniemi geheime besprekingen te voeren met twee Russische functionarissen. Dit meldde vandaag het Noorse blad Dagens Ny- heter. In haar gezelschap bevond zich een ..wapenhandelaar", genaamd S. Sa- blodovich en de secretaris-generaal van de Israëlische Arbeidspartij Arieh Eliav. Het doel van de geheime bespre kingen is niet bekend, maar waar schijnlijk houdt het verband met een verklaring van mevrouw Meir op een persconferentie (zaterdag) in Stock holm, waarin zij zei te hopen op een herstel van de diplomatieke betrek kingen met Moskou. In Tel Aviv bruist het intussen van diplomatieke activiteiten. Een groep vooraanstaande Israëlische lei ders. onder wie minister van buiten landse zaken Eban en zijn directeur- generaal Gideon Raphael, gaat een reis maken langs de hoofdsteden van de landen die zitting hebben in de Veiligheidsraad, althans voor zover ze diplomatieke betrekkingen met Israël onderhouden. Ze willen daar het Israëlische standpunt inzake de toestand in het Midden-Oosten uiteenzetten. Jerusa lem meent, dat de Veiligheidsraad derwagens om het flatgebouw samen getrokken. De belegeraars beperkten zich er toe de woning van de majoor in het oog te houden. Men zag Sey han en Cehavir zenuwachtig rondlo pen, terwijl het meisje vastgebonden in een stoel zat. Aan de sommatie zich over te geven, gaven de mannen geen gehoor. Zij vroegen om voedsel voor hun gevangene en om kranten. Het laatste verzoek werd niet inge willigd. Wel werden enige voedselpa- ketten door een raam naar binnen gegooid. In Ankara bood een 55-jarige ge pensioneerde majoor, Ismail Tuncay. aan de plaats van hel meisje als gij zelaar in te nemen. Van de militaire autoriteiten kwam geen reactie op dit aanbod. Bij een vuurgevecht 'tussen de Turkse politie en „terroristen" in het dorpje Adiyamen zijn zondagavond drie leden van „Dev Gene", een orga nisatie van jonge Turkse revolutio nairen, doodgeschoten. DEN HAAG Het kabinet der ko ningin heeft zaterdagavond meege deeld dat koningin Juliana zaterdag middag op paleis Soestdijk de infor mateur prof. P. A. J. M. Steenkamp heeft ontvangen. Hij heeft de konin gin ingelicht over zijn werkzaamhe den sinds zijn vorige bezoek aan de koningin. Cuba hield gisteren nog steeds de Amerikaanse Boeing-707 vast, die twee dagen tevoren tussen Caracas en Miami was gekaapt. De 59 passa giers en negen bemanningsleden zijn ondergebracht in een hotel in Havan na. en maken van daaruit door de autoriteiten georganiseerde uitstapjes. vanwege zijn samenstelling Israël niet goed gezind is. Onlangs bracht Raphael nog een bezoek aan een aantal landen in het Verre Oosten, waar hij naar zijn zeg gen grote belangstelling aantrof voor een mogelijke heropening van het Suez-kanaal als een gedeeltelijke op lossing van het conflict. (Zie ook elders In dit blad)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1