U betaalt nog steeds alles handje-kont antje? Maar weet n eigenlijk wat n mist? Nordsee reclame kreeg meer na aanslag Consumentenbond: huurder heeft weinig te vertellen Artsen bestuderen gebruik drugs Mail schiet vriend per ongeluk dood met buks Spanning op Antillen na aftreden premier verkeer Bij werkloosheid 3 weinig fraude Mensen die op hnn gemak zijn gesteld, hebben een Prirorekening bij Raiffeisenbank fZé Boerenleenbank Mariner vanavond op weg naar Mars Overheid denkt niet aan Hilversum 4 ARP-bestuur wil contactgroep confessionele drie Regering volgt mogelijk Russen lanceren tweede Mars-schip 9 ZATERDAG 29 MEI 1971 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Koninklijke Jederlandse Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst heeft een jommissie ingesteld ter bestudering van het drug-gebruik. Aan deze com- nissie, die is ingesteld omdat er vol- vagens het maatschappij-bestuur be- jhoefte bestaat aan informatie over dit onderwerp, is de vraag voorgelegd of iet bij de huidige stand van kennis drugs verantwoord is dat het maatschappij-hoofdbestuur een be taald standpunt over deze middelen litdraagt. va De commissie heeft een beperking I gemaakt door de term drugs te ver vangen door cannabis derivaten (ma- DEN HAAG Het aantal fraude gevallen bSj werkloosheid is niet on rustbarend hoog. Dit zegt het Neder lands Christelijke Werkgeversver- Dond in zijn orgaan „De Werkgever" an een overzicht van de in 1970 ge constateerde fraudegevallen. In totaal werden 757 gevallen geconstateerd, waarin ten onrecht sociale uitkerin gen wegens werkloosheid werden ge- ïoten. Op een totaal van 208.455 aan vragen voor uitkering krachtens de werkloosheidswet maken deze frau degevallen 0,36 procent uit. Van het totaal 757 fraudegevallen zijn er 125 doorgegeven aan de Offi- :ier van justitie voor het instellen pn een strafvervolging. Dat niet alle »evallen aan het ministerie worden loorgegeven, is een gevolg van het èit, dat het bestuur van de bedrijfs vereniging vaak van oordeel is, dat de misbruiker gezien zijn omstandig- ïeden reeds voldoende wordt gestraft, vanneer hij de ten onrechte ontvan- ;en uitkering moet terugbetalen. Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond heeft zijn leden opge- oepen de actie van „Vrienden van )e Tijd" te steunen. „Vooral die verkgevers, die landelijk adverteren, can het plaatsen van advertenties in )e Tijd een goede zaak zijn: een crant, die zo in de aandacht komt en :o snel groeit als thans is voor velen ^ten goed medium", aldus de christe- ijke werkgeversorganisatie. Hans Florin leidt Duitse zending HAMBURG Dr. Hans W. Florin 42) is benoemd tot secretaris-gene- aal van de samenwerkende protes- antse zendingsorganisaties in West- )uitsland. Hij volgt Heinrich Loh- Jnann op. Florin was sinds 1967 rëedg 'geologisch secretaris -van bet ver- (and. rihuana en hasjiesj), omdat de gehele drug-problematiek naar haar mening te omvangrijk is om tot een stand punt te komen. De instelling van de commissie is deze week bekend gemaakt in Me disch Contact, het officiële orgaan van de maatschappij. Het nummer is geheel gewijd aan drugs. Op verzoek van de maatschappij heeft een aantal deskundigen een aantal vragen over de drug-problematiek beantwoord. GEBRUIK „Verschillende medewerkers aan dit nummer legden er de nadruk op, zo constateert de hoofdredactie van Medisch Contact, dat bij het bepalen van de risicofactor van drug-gebruik, eerder moet worden gekeken naar het gebruik dan naar de drug: het zou beter zijn te spreken van „soft use" en „hard use" dan van soft en hard drugs. „Voor wie met de zenuwarts drs. Sehlemper diè psychofarmaca „drugs" noemt, die buiten medisch voorschrift om door een minderheid van de be volking worden genomen, zonder dat zij in de maatschappij als genotmid del worden geaccepteerd, is het dui delijk dat het maatschappelijke cri- tieria zijn, die een stof tot drug be stempelen. TABAK Zou, aldus Sehlemper, een anti rookcampagne a la Meinsma succes hebben, dan zou de tabak de status drug krijgen. In dat geval zou het dom, onfatsoenlijk, slap of a-sociaal worden genoemd als iemand een si garet zou opsteken. Nu zijn er al mensen, die er zo over denken, maar zij vormen een minder heid en daarom noemt men tabak (nog?) geen drug. Die redenering laat zich afronden met een verwijzing naar het verre verleden, waarin ta bak inderdaad als drug werd be schouwd"; aldus Medisch Contact. Kontant betalen, da's toch heel gewoon, zou u zo zeggen. Is het ook. Voor mensen dia niet beter weten. En zichzelf daardoor elke dag maar weer 'n hoop gedoe op de hals halen. Met geloop naar de deur, wachten voor loketten, gehannes met afrekenen, noem maar op. Ze missen immers het gemak van een Privérekening. Waarmee je een hoop zorg minder aan je hoofd hebt. Zou ook voor u 'n hele uitkomst zijn. Gelukkig zitten we vlak bij u In de buurt Kleine moeite dus, om er even over te komen praten de bank voor iedereen 2900 vestigingen Officier eist tivee weken UTRECHT „Als ik je in de nek schiet, ben je dan dood?" vroeg de 20-jarige Willem Koele- wijn uit Spakenburg zijn 23-jari ge dorpsgenoot en vriend Zeger van D., terwijl ze spelenderwijs twee grote yuurbu^sen op elkaar richtten. „Ja", ^antwoordde Ze- „Hoe ging het wapen toch zo plot seling af', vroeg rechtbank president mr. J. W. Van Eek. Van D.: „Mijn handen waren bij de trekken en plot seling ging het schot af". Van D. kocht de buksen in België. Toen het bewuste schot was gevallen rende Van B. naar de buren om hulp, na eerst nog in paniek zijn buks on- "der zun bed te hebben verborgen, ger, „Wönt in dë ^öoriög'doen zé Vervolgens rende hij naar zijn oude- -vP Fnl-oic cor.rtv.Xor, ïoj Jijke huis. Daar hoorde hij pas van dè politie dat het schot dodelijk was ge- CVK en Ikor Naast het vele opbouwende en ge- ófversterkende dat CVK en Ikor bie- en, spuiten diezelfde zendgemachtig- en wekelijks afbrekende en geloofon- ermijnende taal en beelden de huis- amers binnen. Ik noem b.v. de serie .Werken op zondag". Wat Louik Eijk- ean met deze serie af te reageren eeft, is mij niet bekend zeer waar- hijnlijk heeft hij eén sterk minder- aardigheidsgevoel tegenover werke- jk gelovigen en probeert hij hen aarom belachelijk te maken. Klap op de vuurpijl van de zevende levering was nog niet eens de ge- >nden combinatie ouderling-kroeg aas, noch de zich bijna 'teut'-drin- inde dominee, maar het ongelooflijk ulgaire staaltje dat men de dominee, ens vrouw en een groepje meeleven- e gemeenteleden in de kroeg liet hos- n onder het zingen van het banale edje: „In de hemel is geen bier en larom zingen wij het hier". Als CVK en Ikor op zulke wijze met ene hand afbreken wat ze met de idere hand opbouwen, kunnen ze be- r maar hun zendmachtiging inleve- in. DEN HAAG J. den Hoed Gevaarlijke groei Men mag aannemen dat het Cen- aal Bureau voor de Statistiek zijn 'neutraal' houdt. De conse- lentie die uit deze werkwijze volgt, echter met betrekking tot het recen- overzicht van de bevolkingsgroei logst gevaarlijk. Men krijgt nl. de druk dat het met de gevolgen van t nog maar steeds toenemen van on- bevolking niet zo'n vaart loopt, larom wil ik er met klem op wijzen, it de gevolgen zonder meer angst- ikkend zijn. Het is van levensbelang it er zo spoedig mogelijk een eind n de bevolkingsgroei komt. Dat dit niet alleen mijn mening is, )ge blijken uit de aanbeveling van it op verzoek van het Comité N70 mengestelde milieumanifest. Deze idt: „In Nederland wonen nu al ;er dan 13 miljoen mensen. Dit aan- 1 zal over 54 jaar verdubbeld zijn als i er niets aan doen. Deze groei zal ns moeten stoppen daarom beter nu het behoud van een leefbaar ilieu nog mogelijk is. Overheid: voer n bevolkingspolitiek die er op ge- At is het bevolkingsniveau, te stabi- propageer het kleine gezin en voorlichting Kerken en artsen: de barrières die geboortebe- irking nog steeds in de weg staan, ïrgers: ook u bepaalt nu de leef- imte voor uw kinderen straks. Be- in hun belang het aantal dat u (bij voorkeur niet meer in twee." ELFT D. van der Keilen het ook ZO'. Enkele seconden la ter knalde uit de loop van Zegers schiettuig een krakend schot. Verbijsterd zag hij hoe Willem langzaam in elkaar zakte, in het hoofd getroffen. Even later was Koelwijn dood. Dit drama speelde zich af op de 23e maart van dit jaar in een kamertje in het huis van verdachte's zuster Gis teren moest Van B. zich voor zijn daad voor de rechtbank in Utrecht verantwoorden. De officier van justitie achtte dood door schuld bewezen en eiste tegen Van D. twee weken onvoorwaarde lijk, veertien weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 150. Hij vond het „bijzonder tragisch", „verdachte schoot per ongeluk een goede vriend van hem dood. Dat kon door zijn eigen grote onvoorzichtig heid en ook doordat wij niet genoeg streven naar een complex van maat regelen waarmee ongeoorloofd wa penbezit kan worden beteugeld. Ook wij staan hier terecht", zei officier mr. G. W. von Meyenfeldt in zijn re quisitoir. KOPENHAGEN ReuterDit lange haar isverschrikkelijk." De lange haren van een matroos deden koning Frederik van Denemarken als oud-marineofficier tijdens de jaarlijkse Deense vlootschouw deze ontboezeming ontlokken. „Inderdaad majesteit, het ziet er vreselijk uit", was de reactie van de officier, die de koning begeleidde. Enkele jaren geleden is het Deen se militairen en marinemensen toe gestaan het haar tot even boven de schouders te dragen. De Deense ko ning is beslist geen voorstander van lange haren. KAAP KENNEDY (UPI) Na elf dagen uitstel wordt vanavond even voor half twaalf de tweede Mariner gelanceerd in de hoop dat hij verder komt dan zijn voorganger, die op 8 mei ten noorden van Puerto Rico in zee belandde. De Mariner moet over een half jaar bij de planeet Mars aankomen en, er omheen cirkelend, in drie maanden een uitgebreid on derzoekprogramma afwerken. Hij vertrekt met een achterstand van tien dagen op de Russische Mars-2, een bijna vijf maal zo grote met hetzelfde reisdoel, waarvan niet bekend is wat hij. PTecjes gaat doen: ook" om Mars heer} cirke weest. Uitspraak 11 juni. DEN HAAG Het partijbestuur van de ARP is van mening, dat er door ARP, CHU en KVP als vervolg op de stuurgroep een contactgroep moet worden gevormd, welke voor de voortzetting van de relatie tussen de drie partijen, goede diensten kan be wijzen. De partijvoorzitters kunnen zich nader beraden over taak en vorm van een contactgroep, waarbij voorop moet staan, dat de bevoegdhe den van de partijorganen niet worden aangetast. Dit heeft het bestuur vrij dag op een vergadering besloten. Naar de mening van het partijbe stuur is een nadere bezinning zowel in eigen kring als tussen de drie christelijke partijen op de verhouding tussen evangelie en politiek nodig. Met name dient daarbij het accent te vallen op de betekenis van het evan gelische uitgangspunt voor de prakti sche politiek. Te zijner tijd zullen de resultaten van de bezinning als dis cussiestuk gepubliceerd moeten wor den. De uitkomst van de bezinning zal naar het oordeel van het partijbe stuur van fundamentele betekenis zijn voor de verhouding tussen de drie christelijke partijen. De voorzitter van de ARP Tweede Kamerfractie mr. B. W. Biesheuvel, heeft het bestuur ingelicht over het door de fractie gevoerde en te voeren beleid ten aanzien van de kabinets formatie. den. ■kelen of op de planeet lan- De Mariner is zo lang aan de grond gebleven omdat men er zeker van wilde zijn, dat de elektronische sto ring in de raketbesturing die zijn voorganger fnuikte, niet opnieuw zou optreden. Terwijl men daarmee bezig was werd nog een kortsluiting gevon den, op een zo ongelukkig punt dat de raket half ontmanteld moest wor den. Reparatie en opbouw zijn ken nelijk voorspoedig verlopen, want als nieuwe lanceerdatum werd een paar dagen geleden nog 4 juni opgegeven. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De aanslag1 van Radio Veronica op concur rent Radio Nordsee heeft op het gebied van reclamewerving dui delijk in het voordeel van Nord see gewerkt. „Er is na deze kwestie een grote toevloed van reclame-aanvragen ge komen", vertelt de heer T. Meijer van de acquisitie-afdeling van Nord see aan Ariadne, weekblad voor re clame en marketing. Veronica liet het blad echter weten dat op de reclame- afdeling geen negatieve reacties uit de reclame-wereld waren binnenge komen. „Men stelt zich op het stand punt dat men te maken heeft met een Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De politieke span ning op de Nederlandse Antillen is na het onverwachte aftreden van pre mier Roncha Isa vergroot. Het is niet uitgesloten dat dit weekeinde de an dere ministers zullen volgen. Veel hangt daarbij af van de houding van de Arubaanse ministers. (Van de acht overgebleven ministers zijn er zes van Aruba afkomstig). Ook de leiders van de oppositiepar tijen hebben het aftreden van de hele regering geëist; een eis, dje wij overi gens al eerder hadden uitgesproken Van een verslaggever DEN HAAG De bemoeienis van de verhuurder strekt zich soms zelfs uit tot het privé-leven van zijn huurder. Van 's morgens acht tot 's avonds zes uur kan iemand dagelijks komen controleren of aan de bepalingen van het huurcontract wordt voldaan. „Als het gezin meer dan dertig dagen afwezig is, wordt dat aangemerkt als ontijdige verlating." En ook „Het is verboden personen, die niet tot het gezin behoren, langer dan veertien etmalen te huisvesten". Dit zijn enkele, van wat wordt ge noemd, onzinnige bepalingen, die de Consumentenbond is tegengekomen bij een enquete naar de huurcontrac ten voor flats. Uit deze bepalingen, die worden ge accepteerd onder druk van de wo ningnood, blijkt, zo zegt de Consu mentenbond, „overduidelijk hoeveel de verhuurder en hoe weinig de huur der in woningnoodlijdend Nederland heeft te vertellen". Meer dan de helft van de flatbe woners blykl zich by voorbaat te hebben verbonden tot het betalen van forse jaarlijkse huurverho gingen. Over de waarborgsommen wordt vrywel nooit rente gegeven en zeer gangbaar is het systeem van vooruitbetaling op service- en c.v.- kosten, zonder definitieve afrekening waarby centrale verwarming of ser vice vaak te wensen overlaat. Andere „onzinnige" bepalingen die naar voren kwamen zijn, dat de ver huurder het huurcontract naar belie ven kan veranderen. Zo kan de ver huurder eenzijdig alle bedragen, die direct of indirect verband houden met de huur van. de flat, wijzigen en hij kan ook. zonder de huurders daa rin te kennen, op hun kosten gemeen schappelijke voorzieningen aanbren gen. De Consumentenbond somt een aantal belangrijkè punten op die in een huurcontract moeten worden op genomen. Zo dient de huurder vMr de ingangsdatum van het contract precies weten op welke voorwaarden hij huurt. Voorts noemt de Consumentenbond o.m. dat het huurcontract geen auto matische huurverhogingsclausules mag bevatten, dudielijk moet vastlig gen welke onderhoudsverplichtingen huurder en verhuurder hebben en dat de huurder inspraak moet hebben bij de samenstelling van het pakket van bijzondere voorzieningen en inzage van de kostenberekening daarvan. na de eilandraadsverkiezingen op 7 mei jl., waarbij de Democratische Partij van premier Isa en gevoelige nederlaag leed. Het ontslag van premier Isa kwam zeer onverwacht, vooral omdat Isa nog deze week nadrukkelijk had ver klaard na veertien dagen intern be raad te hebben geconcludeerd dat de uitslagen van de eilandraadsverkie zingen geen aanleiding konden vor men voor het aftreden van de rege ring en tussentijdse ontbinding van de Staten. Deze Staten hebben nog een mandaat tot 1973. De heer Isa zelf verklaarde dat hij reeds bij het aanvaarden van de op dracht tot regeringsformatie in ja nuari van dit jaar van plan was geen openbare functies meer te aanvaar den, alleen op verzoek van goever- neur Leito had hij het premierschap aanvaard. Nu het urgentieprogramma van zijn regering voldoende op gang was gekomen, meende de heer Isa te kunnen aftreden. Hij blijft voorzitter van de Democratische Partij. MOSKOU (TASS) De Sowjet- Unie heeft gisteren een automatisch interplanetair station, Mars-3 naar de planeet Mars gelanceerd. Doel van het onbemande ruimteschip is een onderzoek van ons zonnestelsel en in het bijzonder het verzamelen van ge gevens over de planeet Mars. Het is het tweede Mars-schot van de Russen binnen korte tijd. Vorige week woensdag vertrok het interpla netaire station Mars-2. De vlucht, over een afstand van ongeveer 470 miljoen kilometer, zal ruim een half jaar duren. DE beide stations kpmen dus in november in de omgeving van Mars aan. commercieel bedrijf dat gewoon ver der gaat en dat een eventuele misstap van de directie daar niets aan af doet", aldus een Veronica-woord- voerdster. In het hoofdartikel schrijft Ariad ne's hoofdredacteur W. B. F. Schaper dat de ratificatie van het verdrag van Straatsburg tegen de piratenzenders nu niet meer tegengehouden kan worden, maar dat hiermee het pro- bleem-Veronica niet van de baan is. „Ook zonder Veronica blijft immers de formule-Veronica bestaan. De overheid, die nu Veronica het leven onmogelijk moet gaan maken, moet ergo ervoor zorg dragen dat die for mule kan voortbestaan." Volgens de heer Schaper lijkt de kans om Veronica te legaliseren en een zender binnen de landsgrenzen te laten verzorgen verkeken door het optreden van de directie. „Rest dat de overheid aan anderen de gelegenheid biedt om de Veronica-formule voort te zetten." De heer Schaper denkt daarbij aan een nieuwe zender, geëxploiteerd door Veronica-employés of door an dere gegadigden. Ook valt volgens hem te denken aan Hilversum 3 of een Hilversum 4, zendend volgens de Veronica-formule, die reclame op overwegend aanvaardbare manier combineert. Op het ministerie van CRM wordt niet serieus gespeeld met de gedachte aan de komst van een Hilversum 4, zoals dat gisteren gesuggereerd werd door de heer G. A. Kieft, secretaris van de NCRV. Overigens zou Veroni ca nooit voor Hilversum 3 (of 4) pro gramma's uit kunnen zenden voor htet een volwaardige omroep is geworden. En dat betekent dat het, behalve ont spanning, informatie op allerlei ge bied zou moeten gaan brengen, zoals dit in de omroepwet is vastgelegd. Een aparte golflengte voor een Hil versum 4 zou volgens de afdeling ra dio, televisie en pers van het ministe rie van CRM wel beschikbaar zijn, maar allereerst wordt gedacht aan de uitbreiding van de zendtijd van Hil versum 3. Tenslotte is Hilversum 3 altijd bedoeld geweest als tegenhan ger voor zenders als Veronica. De omroepen dringen ook voortdurend, aan op uitbreiding van Hilversum 3. De heer Kieft zou 3 willen zien als een zender zoals Hilversum 1 en 2, zodat de NCRV meer gelegenheid zou krijgen „het eigen gezicht te laten zien". Hilversum 4 zou dan moeten fungeren als ontspanningszender. Overigens slaat Hilversum 3 geen gek figuur ten opzichte van Veronica, Nordsee en Luxemburg. Wanneer de zenders worden bekeken naar het ge middeld aantal dagen per week dat er geluisterd wordt zijn de verschil len gering: Nordsee noteert 4,6, Ve ronica 4,7; Luxemburg 3,6 en Hilver sum 3 4,3 dagen p.w. Deze cij fers zijn ontleend aan een onderzoek dat het Nederlands centrum voor marketinganalyses heeft verricht in opdracht van Radio Nordsee in de periode van 6 tot 10 april, waarbij 500 mensen werden ondervraagd vanaf 15 jaar. Het luisterbereik was volgens dit onderzoek; Veronica 48 procent, Nordsee 36 procent, Luxemburg 17 procent en Hilversum 3 63 procent: In het programma van Koos Pos- tema van afgelopen woensdag wer den toch maar even een paar gru welijke zaken aan de orde gesteld. Een politie-functionaris legde uit, dat per jaar in de EEG-landen on geveer evenveel doden en gewon den vallen in het verkeer als Den Haag inwoners heeft. Niemand zei: dat wordt te gek. Een paar weken geleden werd bekend dat in Nederland méér kin deren worden doodgereden dan in andere landen. Geen rimpeltje. De enige conclusie die ik uit het uitblijven van een reactie op zulke cijfers kan trekken, is, dat de ver keersstroom blijkbaar net zo ano niem is als de lava-stroom die we van de week in menig journaal van de Etna hebben zien neerdalen. Net zo iets als de milieu-kwestie. We doen het met z'n allen, dus kunnen we er niks aan doen. Ik zal nooit het gezicht van Henk van den Berg (NCRV) vergeten, toen hem in een discussie over milieu-vervuiling door auto's werd gevraagd of hij z'n auto dan wel had laten afstellen op zo weinig mogelijk rook en smook. Het toeval wil. dat de twee keer dat de verkeerstroom de laatste weken in opspraak kwam op het scherm, de kijker andere zorgen aan zijn hoofd had In het geval van de auto-als-kleuterdoder speel de de zaak Duys-als-deliquentendo- der en het geval van woensdag viel in het niet tegen de vier en een halve pagina die G.K. van het Reve uit eigen werk voorlas. Al die anonieme auto's die tien duizenden slachtoffers per jaar ma ken, wegen niet op tegen duidelijk ondertekende programma-onder deeltjes waarop we kunnen reage ren onder het motto: „Het zal je kind maar wezen Want dat was gek genoeg zowel bij de VARA als bij mij een hoofdmoot uit de reac ties op de fantasieën van Van het Reve. Ik wil het belang van deze schrijver niet overdrijven, maar ik heb het niemand Shakespeare kwa lijk horen nemen, toen nog onlangs op het scherm „Wat u maar wilt" werd vertoond: een spel waarin toch dolle toeren worden uitge haald. Ook hier weer de veilige af stand, waarschijnlijk. Dat Van het Reve's voordracht de rust in dc huiskamer zal hebben verstoord, is duidelijk. Dat is dan iets dat de televisie af en toe blijkt te kunnen: hier en daar eventjes de rust verstoren over onderwerpen die tegenover andere problemen het noemen nauwelijks waard zijn. Strikt genomen is het uitblijven van rumoer om die verkeersslacht offers veelzeggender over de televi sie, dan het ontstaan van rumoer over voor mijn part het verzameld werk van G.K. CJL i r iMhii'n

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9