VIr. De taak voor Niet ziet Eerste wel een Kamer Podgorni: relatie nieuwe in met fase Egypte f25.- Wandelen met NS W asmiddel-enzym veroorzaakte astma Enraf-Nonius verwacht sterke omzetstijging NS-Vakantie- dagtochten Nutricia verwacht zelfde winstpeil somber Man die broer dood schoot aangehouden In halvaret 25% minder teer dan in sigaret Jaarcijfers vrij gunstig Arj os wil gekozen Zuid-Molukkenraad Andere functie voor NCVW- secretarissen NS-directeur: meer samenwerking tussen Europese spoorwegen Steenkamp 7 ZATERDAG 29 MEI 1971 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. M. dc ket, „zal geen nacht wakker liggen" als de Senaat, zoals van vele linten is bepleit, wordt opgeheven. „Nederland gaat zonder Eer- Ie Kamer heus niet ten onder", zegt hij. jToch is mr. De Niet er geen voor onder van deze kamer uit ons par- hentaire stelsel te schrappen. Hij is daarom niet zo gelukkig mee dat p partij, de PvdA, in het verkie- Igsprogram het verdwijnen van de haat heeft bepleit: „Ik had een wat huanceerder standpunt verwacht. motieven voor de afschaffing lij- b mij niet zo sterk. Ik vermoed dat 11-time politici in de Tweede Ka- er het niet leuk vinden, dat hun rk nog eens door „amateurs" wordt lordeeld." n tegenstelling tot zijn partij ziet nog wel degelijk een taak voor de rste Kamer in ons parlementaire lsel. „Er is geen dwang van de rtij alle programmapunten zonder ier te onderschrijven, een genuan- :rde mening is altijd mogelijk, kir. De Niet meent dat het een goe- zaak is dat de Eerste Kamer een tsontwerp nog eens in zijn geheel beoordelen na de woelige amen- ingen in de Tweede Kamer. Er is Igens hem ook steeds meer een ten- is in de senaat wetsontwerpen aan grondwet te toetsen. „Als een ka- .rlid aantoont dat een wetsvoorstel strijd is met de grondwet, dan hij meestal een meerderheid liter zich. Daarbij speelt partijpoli- k dan geen rol." >e Eerste Kamer heeft behalve een idisch-technische, natuurlijk ook beleidscontrolerende taak. De ig is in hoeverre hierbij verschil- met de Tweede Kamer optreden, merkelijk is", aldus de senaats- irzitter, „dat, ondanks alle discus- over het nut van de Eerste Ka- dat punt nooit onderzocht is. onlijk heb ik de indruk, dat de lat zich meer met de grote ge- ilpunten bezighoudt, omdat zij :h geen veranderingen in het voor kan aanbrengen. Verschillende listers hebben mij wel verteld de :ussies in de Eerste Kamer zeer ;ig te vinden, ondanks het feit dat Tweede Kamer die onderwerpen al had behandeld." Een zeer belangrijk punt, dat in het voordeel van de Eerste Kamer pleit is, volgens de heer De Niet, het feit dat het lidmaatschap van de senaat slechts een nevenfunctie is: „Een se nator staat of valt niet met zijn poli tieke functie. Alhoewel natuurlijk evenzeer partijgebonden, is hij, an ders dan de zogenaamde „professio nals" in de Tweede Kamer, in staat het politieke gebeuren ook te beoor delen van uit de dagelijkse ervarin gen in zijn beroep elders in de maat schappij. Dat de eerste kamervoorzitter voor alsnog niet voor afschaffing van de senaat is, houdt echter niet in dat hij deze kamer ook zonder enige veran dering wil zien doorwerken. Veel kritici van de senaat wijzen erop, dat de dubbele begrotingsbe handeling, zowel in Tweede als Eer ste Kamer, de ministers en hun amb tenaren veel te veel tijd kost. De staatscommissie Cals-Donner bepleit te in haar, dit jaar uitgebrachte eind rapport over de herziening van grondwet en kieswet, afschaffing van de begrotingsbehandeling door de se naat Mr. De Niet is het hiermee volledig eens. In zijn toespraak bij de instal latie van de nieuwe kamer enkele weken geleden, drong hij er al bij de kamerleden op aan, zich de zomer maanden over deze taak te beraden,, zodat eventueel in september een be slissing kan worden genomen. „We kunnen gewoon afspreken de begro tingen zonder discussie goed te keu ren. Op een later tijdstip bestaat dan altijd nog de mogelijkheid de minis ters voor een discussie over hun be leid uit te nodigen. Volgens de senaatsvoorzitter zou een begroting eens per twee jaar nog een veel grotere tijdsbesparing voor regering, parlement en ambtenaren opleveren. „Het is toch een eindeloze zaak, dat duizenden ambtenaren (ook in provincie en gemeenten) zich met praktisch niets anders dan begrotin gen bezighouden. Een tweejaarlijkse Mr. M. de Niet begroting zal veel denkkracht voor andere zaken vrijmaken. Bij een be groting per twee jaar zou de normale zittingsduur van kabinet en kamers moeten worden verlengd tot vijf jaar. Na een eenjaarlijkse begroting (kort na het optreden van het nieuwe kabi net) komt dan tweemaal een twee jaarlijkse begroting. „Ik weet echter," aldus mr. De Niet, „dat financiën grote bezwaren heeft tegen deze gedachte, omdat tus sentijds te veel verandert. Ik zie dat bezwaar niet zo, omdat momenteel toch ook tussentijdse wijzigingen en aanvullende begrotingen worden in gediend." Overigens zal een doelmatige werk wijze van de Kamer volgens de voor zitter voor het belangrijkste deel af hangen van de zelfbeperking die de leden zich willen opleggen bij de be handeling van de wetsontwerpen. „Wettelijk of reglementair is voor een grotere doelmatigheid verder weinig te doen," meent hij. Een ander motief van de tegenstan ders van de Eerste Kamer is de ge trapte verkiezing van de senaat door de Provinciale Staten Zij menen dat een getrapte verkiezing niet meer past in het huidige streven naar meer directe invloed van de burger op het beleid. Wat mr. De Niet betreft, zou de getrapte verkiezing gehandhaafd mogen blijven, ware het niet dat er bij ontbinding van de Eerste Kamer een volgens hem, moeilijke situatie onstaat. „Als de senaat in verband met een conflict of een grondwetswij ziging wordt ontbonden, moeten veel al dezelfde Provinciale Staten weer de nieuwe Kamer kiezen. Provinciale Staten kunnen grondwettelijk niet te gelijkertijd ontbonden worden. Daarom ben ik wel voor directe verkiezing, eventueel via een gema tigd districtenstelsel, dat de kiezer dichterbij zijn vertegenwoordiging zal brengen," zoals de commissie-Cals- Donner voorstelt. De senaatsvoorzitter verwacht dat het verdwijnen van de dubbele be grotingsbehandeling en een directe verkiezing van de senatoren het aan tal tegenstanders van de Eerste Ka mer aanmerkelijk zal doen afnemen. „Momenteel zie ik de vereiste meer derheid in het parlement voor de af schaffing nog niet." De twee jaar, die hem als voorzitter waarschijnlijk nog resten, zal mr. De Niet daarom wel volmaken. Volgens een afspraak van na de verkiezingen, zal de P.v.dA. over twee jaar, als grootste partij het voorzitterschap voor de Tweede Kamer claimen. De voorzitter van de Senaat moet een KVP'er worden. „Ach over twee jaar ben ik 69, een mooie leeftijd om ermee uit te scheiden. Toen ik in '69 voor zitter werd, zag ik er nogal tegenop de debatten de hele dag te moeten volgen. Als je de zaken echter goed volgt, valt dat enorm mee. Het voorzitterschap is me daarom niet tegengevallen", al dus mr. De Niet. 8 Dagen treinen op de tiencrtoer voor van elk station. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. voordelig uit met NS Waarschuwing Nijmeegse artsen n een verslaggever SEIST Om half vier vrijdagmid- g heeft de politie in Zeist in een gstaand pand aan de Brouwerij de -jarige Frans Z. aangehouden. Hij s in de nacht van donderdag op ijdag op de vlucht geslagen, nadat in het woonwagenkamp in Drie- tgen zijn 35-jarige broer Karei Z. 1 neergeschoten. Hij heeft inmid- s bekend. ^rans Z. was bij zijn aanhouding it gewapend en kon zonder moei- heden worden ingerekend. De po- e kreeg een telefonische tip van de ieder van Ansje, het meisje, dat 's chts met de dader was meegegaan, t pand, waarin de dader werd aan- roffen, heeft toebehoord aan de sedergemeente in Zeist. Het is een lot huis met verscheidene kamers. Jij de schietpartij in het woonwa- ïkamp in Driebergen kreeg de jarige vrouw van het slachtoffer ee kogels in haar buik. Zij werd ir ernstig gewond naar het acade- sch ziekenhuis in Utrecht gebracht, t levensgevaar is inmiddels gewe- Trans heeft tegenover de politie rklaard veel te hebben gedronken, j had geschoten nadat zijn broer 5 opmerking had gemaakt over zijn iendin Ansje en zijn uiterlijk. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Grote ver bazing heerst bij Nederlands grootste wasmiddelenproducent Unilever over een publikatie van de Nijmeegse artsen Dijkman en Borghans over astmatische ver schijnselen door het inademen van enzymen uit .biologisch ac tieve' wasmiddelen. Die verbazing hebben de beide schrijvers ook precies bedoeld. „Wij dachten namelijk ook dat de proble men bij de verwerking van de enzy men waren opgelost", vertelde ons gisteravond dr. J. G. A. Borghans. „Maar uit het geval dat wij in ons ingezonden stuk in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde beschrij ven, blijkt duidelijk dat de genomen maatregelen niet afdoende zijn." Het probleem dat zich in de begin tijd van de biologische wasmiddelen voordeed was dat het enzym dat „bloedvlekken, eiwit en melkvlekken, en zelfs baby's luiervlekken" te lijf gaat, een heel fijn poeder is, dat makkelijk opstuift. Als het wordt in geademd, veroorzaakt het vaak aller gische verschijnselen die zich uiten als ademhalingsmoeilijkheden. Toen de industrie daar met schade en eni ge schande achtergekomen was wer den tegenmaatregelen toegevoegd, maar opgeborgen binnenin de korrels wasmiddel, zodat het bij verdere ver werking en bij gebruik niet meer kon stuiven. Het technische proces waar bij het enzym door het wasmiddel wordt omhuld, werd omgeven door rigoureuze maatregelen tegen rond zwevend stof. Nu is gebleken dat. althans in de fatTiek waar de Nijmeegse artsen hun patiënten vandaan krijgen, deze maatregelen niet voldoende zijn ge weest, en dat was de aanleiding voor. de openbare waarschuwing in het Tijdschrift voor geneeskunde. Dijk man en Borghans zagen onlangs een patiënte met ernstige astmatische verschijnselen, die allergisch op het „wasmiddel-enzym" maxatase bleek te reageren. Haar echtgenote, voor man bij een wasmiddelen fabriek, bleek bij zijn werk een stofjas te dragen die hij mee naar huis nam om door zijn vrouw te laten wassen. Het lag voor de hand dat dit pro bleem in Nijmegen werd opgemerkt, omdat daar een team onder leiding van de internist dr. J. H. Dijkman al geruime tijd de gevolgen van biologi sche wasmiddelen voor de gezondheid bestudeert. Min of meer los van het „industrië le" enzymprobleem staat de vraag of ook de huisvrouw die biologische wasmiddelen gebruikt, gevaar loopt voor allergische reactie. „Wij zijn dat aan het onderzoeken, maar we heb ben er nog geen notie van", vertelde dr Borghans. Bij Unilever maakt men zich over dit aspect in het geheel geen zorgen: „Wij hebben geen enkele aanwijzing dat het gebruik van biologische was middelen meer aanleiding tot allergi sche verschijnselen geeft dan het werken met andere wasmiddelen. Belangrijk is, mar dat geldt voor alle middelen, dat men de was goed spoelt, en dat men na afloop de han den afspoelt. Daarom raden wij op de verpakking met nadruk aan, de ge bruiksaanwijzing te volgen." DEN HAAG/GRONINGEN De Consumentenbond heeft het teerge halte van de nieuwe sigaretten Roxy met dual filter en Kelly halvaret ver geleken met dat van een gewone si garet van dezelfde fabrikant, de Roxy speciaal. Hieruit is gebleken dat de twee nieuwe merken beide ongeveer een kwart minder teer bevatten dan de gewone Roxy speciaal, en niet de helft minder zoals de fabrikant, Nie- meijer N.V. volgens de Consumenten bond heeft gesuggereerd. De heer T. E. Niemeijer wil geen commentaar geven op dit resultaat van het onderzoek van de Consumen tenbond. Niet omdat hij het pijnlijk vindt hij vindt ook een kwart minder teer in de sigaretten een stap in de goede richting maar omdat alle tabaksverwerkende industrieën onderling hebben afgesproken nooit iets over teergehaltes te zeggen. In het fabriekstijdschrift van Nie meijer dat niet openbaar is heeft echter niet gestaan dat de Kelly halvaret de helft van de teer van de Roxy speciaal bevat, maar de helft van de teer van de gemiddelde Ne derlandse sigaret. Niemeijer heeft om dit vast te kunnen stellen het teerge halte in de bekendste Nederlandse si garettenmerken van de concurren ten dus onderzocht. DELFT Ondanks een enigszins geneigdheid tot inves- in Europa en Amerika ver- icht Ver. Instrumentenfabrieken iraf-Nonuis in 1971 een omzetstij- ig van 20 a 25 pet. Belangrijk is, ius het jaarverslag, of in de tweede Ift van 1971 de loonsverhoging bin- a aanvaardbare grenzen blijven. De samenwerking met Akzo en !M is van groot belang. De know- van de researchlaboratoria van bedrijven zal het uitbrengen van produkten bespoedigen en bijdragen tot de noodzake- jaarlijkse omzetvergroting. De netto-winst steeg vorig jaar, zoals gemeld, met 13,5 pet. van ƒ1,4 min. tot 1,6 min., waaruit een van 15 tot 16 pet. verhoogd dividend wordt voorgesteld. Mede door de overneming van Kipp en Zonen steeg de omzet met 40 pet. van ƒ19,3 min. tot ƒ27.1 mkv De produktiecapaciteit, benodigd voor doorgaande groei zal o m. wor den verkregen door fabrieksuitbrei- dnigen in Brunssume n Ermelo. Ver wacht wordt dat het totale perso neelsbestand van 715 personen zal uitgroeien tot ongeveer 1000 mede werkers. Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. DEN HAAG Het bestuur van de Arjos meent dat een door de Zuidmo- lukkers te kiezen Zuid-Molukkenraad door de Nederlandse regering als of ficiële gesprekspartner moet worden erkend. Deze Zuid-Molukkenraad zou in de momenteel door de regering voorbe reide faciliteitenwet die de rechtsper soon van de Zuidmolukkers in Neder land regelt, moeten worden opgeno men. Dit staat in de ontwerpresolutie die het bestuur op de vergadering van de Arjosraad op 5 juni te Ut recht, zal indienen. De resolutie spreekt ich verder uit voor meer inspraak van de Zuidmo lukkers op het plaatselijke vlak. Ook wordt in de resolutie aangedrongen op bevordering van een gesprek tus sen Indonisië en de Zuidmolukkers over de eventuele vorming van een zelfstandige republiek der Zuid-Mo- lukken. Het Arjosbestuur Nederland stuit op de grote taalachterstand. In de ontwerpresolutie toont het bestuur daarom de noodzaak van een breed opgezet en doelmatig programma van maatschappelijk opbouwwerk en on derwijs op korte termijn. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Per 1 juli gaan twee secretarissen van het Nederland Christelijk Werkgeversverbond, de heren drs. H. H. de Klerk en drs. F. P. J. M. Sweens dit verbond verlaten omdat zij een functie in het bedrijfs leven hebben aanvaard. De heer De Klerk, 40 jaar, is benoemd tot ad junct-directeur administratie en fi nanciën van de NV Embasmaatschap- pij in Rotterdam. De heer Sweens, 37 jaar, is benoemd in de concernstaf, VNU, in Aerdenhout waar hij onder meer zal worden belast met de roor- dinatie van het sociale overleg binnen dit concern. Tweede voorsprong Leeds United op Juventus TURIJN (UPI, AP) Juventus Tu rijn is er gisteravond niet in geslaagd afstand te nemen van Leeds United. De „tweede versie" van de eerste wedstrijd voor de finale van het Runners Up Cup-toernooi eindigde gisteravond in een 22 gelijkspel, waarmee de Engelse ploeg zich een gunstige uitgangspositie heeft ver worven voor het tweede duel, dat in Leeds wordt gespeeld. De finale van de Runners Up Cup (die in tegenstelling tot de andere Europese toernooien uit twee wed strijden bestaat) was woensdagavond reeds begonnen, maar Lau van Ra vens, die het duel leidde, moest toen wegens hevige regnval de strijd na 51 minuten staken. De stand was toen nog 0—0. ZOETERMEER De NV Verenig de bedrijven „Nutricia" verwacht ln 1971 de winst per aandeel te kruinen handhaven op het peil van het vorige jaar, dit ondanks dc kostenstijgingen. De directie van Nutricia heeft dit vrijdagmiddag medegedeeld ln de jaarvergadering. In 1970 bedroeg de winst per aan deel 283 gulden. Hierin was begrepen een kwart van de winst van de no men NV Preservenbedrijf te Breda. Zou men de gehele jaarwinst van de ze NV hebben meegeteld in het jaar resultaat van Nutricia, dan had de winst per aandeel over het afgelopen jaar 306 gulden bedragen. De verwachting is, dat dit jaar (1971) de winst zeker ruim 300 gulden per aandeel zal bereiken. Dit bete kent, dat *de nettowinst een miljoen gulden hoger zal zijn dan in 1970, toen hij ongeveer 6,5 miljoen gulden bedroeg. Babyvoeding De daling van het geboortencijfer, die volgens het bestuur van Nutricia in sommige landen een spectaculaire omvang heeft aangenomen, heeft uiteraard invloed op de verkopen van babyvoeding. De sector babyvoeding is qua omzet het belangrijkste onder deel en het exportpakket van Nutri cia bestaat hoofdzakelijk uit artikelen uit deze sector. De invloed van de daling van het aantal geboorten komt op uiteenlo pende wijze tot uiting in de verkopen van de verschillende artikelen uit de reeks babyvoeding. Merkbaar is de invloed bij melk en melkvoedingen, maar de afzet van groente- en friut- voedingen stijgt tegen de dalende tendentie van het geboortencijfer in. In Nederland is een duidelijke daling van het geboortencijfer nog niet te bespeuren, maar in Duitsland wel. Het aantal geboorten is in de Duitse Bondsrepubliek teruggelopen van miljoen tot 800.000 per jaar. melkpoeder Naast babyvoeding is melkpeoder belangrijk voor Nutricia. Minder groot, maar toch ook belangrijk, is de omzet in dieetvoeding. „Nutricia" heeft in 1971 haar investeringen wil len beperken, maar dat is niet erg gelukt. De investeringen zullen dit jaar ongeveer 10 miljoen bedragen, incluesief 2,25 miljoen gulden, die in de NV Preservenbedrijf worden ge stoken. Vond in 1970 nog een belang rijke uitbreiding van de magazijnen plaats, aan dit soort investeringen is dit jaar een halt toegeroepen. De investeringen van 1971 hebben nagenoeg niet betrekking op uitbrei ding van gebouwen. Over de plannen om ergens in het buitenland iets te gaan ondernemen, kon het bestuur van Nutricia nog niets naders mededelen, dan dat deze plannen steeds dichter bij hun ver wezenlijking komen. 12 wandelroutes in de mooiste streken ia ons land. Vraag: de folder „Wandelen met NS" aan het station. voordelig uit met NS Van een verslaggever UTRECHT De president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, Mr. M. G. de Bruin, wil dat de spoor wegmaatschappijen in de veertien Westeuropese landen nauwer gaan samenwerken. Een volledige fusie trekt hem echter niet aan, omdat dit geen garantie biedt voor omzetver groting. Mr. de Bruin wil dat de managers van de reeds bestaande en nog op te richten samenwerkingsorganen meer verantwoordelijkheid en zelfstandig heid krijgen. Ook zou de methode van besluitvorming bij de samenwer king moeten veranderen met meer derheid van stemmen in plaats van unanimiteit. In het maandblad „Openbaar Ver voer" pliet mr. de Bruin voor een wat hij noemt „multinationale deelfusie", als organisatiestructuur bij de samen werking. iHij bedoelt 'hiermee dat op beperkte terreinen zoveel mogelijk gefuseerd moet worden. In de meest verregaande vorm kan worden ge dacht aan gezamenlijke dochteron dernemingen van de veertien spoor wegmaatschappijen voor het planne, financieren, het doen van marketing en het uitvoeren van gemeenschappe lijke activiteiten. De Trans Europ. Ezpres, een bestaande samenwer kingsvorm, vindt mr. De Bruin te vrijblijvend, omdat de managers ver antwoording schuldig zijn aan hun eigen maatschappijen. Als voorbeeld van een internatio nale samenwerking tussen spoorweg maatschappijen in een nieuwe vorm noemt mr. De Bruin de deelneming van de Nederlandse Spoorwegen in het rijtuigenpark van de Deutsche Bundesbahn. CAIRO (UPI, Reuter, AP) In de toespraak, die president Nikolai Podgorni van de Sowjet- Unie gisteren aan een banket ter ere van zijn Egyptische collega Anwar Sadat in Cairo heeft gehouden, zei hij dat ondertekening van een nieuw verdrag met Egypte een nieuwe fase in de betrekkingen tussen beide landen heeft ingeluid. Het verdrag van vriendschap en, samenwerking" spreekt van „onver brekelijke banden". Ratificatie van het verdrag voor een periode van vijftien jaar, dat telkens met vijf jaar kan worden verlengd, zal „in de nabije toekomst" in Moskou geschie den. Het werd het eerst in de Sow- jetunie gepubliceerd. Pas uren daar na werd de tekst in Cairo vrijgege ven. De overeenkomst opent volgens Podgorni nieuwe perspectieven voor nauwe samenwerking tussen de twee landen. Zij zal de mogelijkheid om gezamenlijk tegen inperialisti- sohe machinatie op te treden vergro ten. de imperialisten in de Verenigde Staten en andere landen, die hun doel niet bereikt hebben na het on dersteunen van de Israëlische agres sie, ondernemen nieuwe manoeuvres. Zij spelen nu de rol van vredestich ters en treden als arbiter in de ara- bische-Israëlische crisis, aldus Pod gorni. Hij beschuldigde de Israëlische leiders ervan, hun expansionistische en provocatieve politiëk voort te zet ten door obstinaat te verklaren, dat zij de Arabische gebieden niet zullen teruggeven. Podgorni waarschuwde, dat de omstandigheden veranderd zijn. nu de in nationale steun voor de Arabische zaak is toegenomen. „Aid ie verklaringen en manoeuvres zullen niet het verwachte effect hebben meent de president van de Sowjet-Unie. Podgorni zei voorts, dat hetv er- drag een slag is voor de imperialisti sche plannen om tweedracht tussen onze landen te zaaien. De tijd van het imperialisme is voortlij om nooit terug te keren," aldus Podgor ni. Sadat sprak woorden van dank en zei dat vriendschap en begrip tot een nieuwe wereld kunnen leiden, met vrede en vooruitgang. De Egyptische president verklaar de dat het verdrag in feite een na dere uiteenzetting is van de betrek kingen, die al jarenlang tussen beide landen bestaan. Het geeft blijk van „een krachtige vastbeslotenheid om agressie te liquideren". Sadat zei, te gen. een politiek van overheersing en tegen agressie te zijn: „We erkennen het recht van ieder land, zelf de weg te kiezen die het wil volgen." In het verdrag verklaren beide landen plechtig dat altijd een onver brekelijke band zal bestaan tussen de twee landen en volken. Zij zijn er beide van doordrongen, dat de verdere ontwikkeling van vriend schap en volledige samenwerking tussen de Sowjet-unie en Egypte In het belang zijn van de volken van beide staten en een bijdrage zijn tot de wereldvrede. Verder zegt het, verdrag dat „beide landen vastbesloten zijn, een duur zame en eerlijke vrede in het Mid den-Oosten na te streven, in over eenstemming met doel en principes van het handvest van de verenigde naties. De Sowjet-Unie belooft in het verdrag Egypte bij te staan in het trainen van militairen in het ge bruik van wapens en uitrusting. De ze worden Egypte geleverd met het oog op versterking van zijn capaci teit. de gevolgen van agressie te eli mineren zich tegen agressie in het algemeen te kunnen verdedigen." „Mochten situaties ontstaan, die naar het oordeel van beide partijen een gevaar voor de vrede vormen, dan zullen zij zonder verwijl contact met elfkaar opnemen om gezamenlijk de bedreiging weg te nemen of de vrede te herstellen, aldus verdrag, dat gesloten werd om de traditionele vriendschappelijke relaties tussen beide landenen volken te consolide ren Het voorziet niet in de moge lijkheid, het binnen vijftien jaar te beëindigen. Na die periode wordt het verdrag telkens met vijf jaar ver lengd. tenzij een van de partners het een jaar van tevoren heeft opgezegd. Het verdrag heèft ook betrekking op consolidering van de betrekkin gen op politieke economische, we tenschappelijke, technische, culture le en. andere gebieden en is geba seerd op respect voor de soevereini teit en inegriteit van elk land." Geen van beide landen zal enig verdrag sluiten, waartegen een van beide be zwaar heeft. De twee landen zullen samenwer ken, „in het belang van de wereld vrede. voor gerechtigheid in het Midden-Oosten, voor het verminde ren van de spanning in de wereld en voor complete ontwapening. Zij zul len strijden tegen imperialisme en streven naar uitgebreider samen werking om de socialistische ver worvenheden verder te ontwikke len. (Vervolg van pag. 1) Wat dat laatste betreft, wordt ge dacht aan bevriezing van de kinder bijslag voor het eerste en tweede kind en aan invoering van een eigen risico in de ziektenkostenverzekering. Op het terrein van de sociale verze kering heeft professor STeenkamp zelf enige wensen de uitbouw van de AOW en WAO bijvoorbeeld zelf gekwalificeerd en aan de vijf ge sprekspartners alternatieven aange boden. Wat de collectieve voorzieningen betreft, zijn de vijf zelfs nog niet toe gekomen aan overeenstemming over de grenzen die aan de uitgavenstij ging en belastingstelling moeten wor den gesteld. Professor STeenkamp legde uit dat bij het bepalen van die grenzen in een zekere politieke filoso fie tot gelding komt die in het gezel schap van de vijf gesprekspartners natuurlijk verschilt. Aangenomen kan worden dat de informateur hier heeft gedoeld op de verzwaring van de be lastingdruk die in de onderscheidene partijprogramma's mogelijk wordt geacht. Het urgentieprogramma van de drie christelijke partijen spreekt van een verzwaring met 2 pet. in de ko mende vier jaar, dat van de VVD van 1,2 pet. onder bepaalde voorwaar den en dat van DS'70 van geen verzwaring of zelfs een verlichting van de druk. Overigens meent profes sor STeenkamp dat ook zonder de noodzaak van uitbouw van de collec tieve voorzieningen de sectoren van het huidige overheidsbudget kritisch geherwaardeerd moeten worden. De informateur noemde de bepaling van deze grenzen één van de funda mentele punten die in het basis-ak koord zullen moeten worden opgeno men, en waarover overeenstemming zal moeten worden bereikt. Professor STeenkamp zei erbij dat dit niet de enige topic zal zijn. Hij gaf geen di rect antwoord op de vraag of hij er mee zal ophouden zodra blijkt dat over dit onderwerp van fundamenteel belang geen akkoord mogelijk is. Professor STeenkamp heeft giste ren behalve met de vijf fractieleiders ook overlegd met de gevolmachtigd ministers van Suriname en de Neder landse Antillen. Daarbij is onder an dere gesproken over de onafhanke lijkheid van beide rijksdelen en over de vraag of Nederland eventueel het initiatief zal moeten nemen tot her ziening van het statuut voor het Ko ninkrijk. Vanochtend heeft hij een gesprek met de minister van defensie, de heer W. de Toom over diens nota over het defensie-beleid in de komen de vier jaar. Zoals gemeld spreekt deze nota zich uit voor een stijging van de defensie inspanning tot een percentage van 4,2 van het nationaal inkomen. Verder komen ook de fractie-leiders weer bij hem op bezoek. Honkbalploeg niet naar wereldstrijd Van onze honkbalmedewerker BUSSUM Het Nederlandse honkbalteam zal niet deelnemen aan de wereldkampioenschappen voor amateurs, die in november op Cuba zullen worden gehouden. Dit besluit heeft de KNBSB na rijp beraad moe ten nemen in verband met het ont breken van de nodige extra financiële middelen. De Haarlemse honkbal- week en het deelnemen aan de Euro pese kampioenschappen in Italië blij ven wél gegarandeerd. Om dezelfde reden heft de KNBSB besloten het trainingskamp in West-Duitsland te annuleren dat zou dienen ter voorbe reiding van het oranje-team voor de Haarlemse honkbalweek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7