Engeland weekend voor nu ook trips ideaal Sm BOD OP TEKENING VAN PARACHUTE-SPRINGEN Per mini-cruise de Noordzee over in Alwin Nikolais weer Holland Festival Comfort en Uervice hogere prijs waard aft* 603de Staatsloterij Acd Begemann Kleuters verven enthousiast Zettie Leeuwenburgh Maak stadskern zo bewoonbaar mogelijk door Hans W. Ledeboer Verrassend en verfrissend 5 DONDERDAG 27 MEI 1971 FELIXSTOWE Het is vakantiegangers die Engeland heb ben gekozen als vakantiedoel weer gemakkelijker gemaakt. Dij de lijst van overtochtmogelijkheden over zee en door de lucht, vele malen per week en zelfs per dagis er een bijgekomen. Tlie Transport Ferry Service heeft sinds kort een nachtdienst toege voegd aan haar reeds bestaande dagdienst tussen Europoort en Felixstowe. Twee schepen van deze maatschappij, de Gaelic Fer ry en de Europic Ferry zorgen er voor dat passagiers elf maal per week (in beide richtingen) de overtocht kunnen maken. The Transport Ferry Service "(heeft lange tijd slechts bekend gestaan als vrachtbedrijf, minder passagiersdienst en nog min- lei als toeristenservice, ten ori- rechte overigens. Het bedrijf laat ?r geen twijfel over bestaan dat Jie lijndienst niet een van de oedkoopste is. Zij stelt daar te- (enover dat de service aan boord iet hogere bedrag waard is. TTALFBETIMMERDE huisjes in het voor East Anglia ken merkende dorpje Lavenham op nauwelijks vijftig kilometer van Felixstowe. 26 mei 1971 derde klasse Prijzen van f 25— zijn gevallen op nummers eindigende op: 2 f 50— zijn gevallen op nummers eindigende op: 27 f 50— zijn gevallen op nummers eindigonde op: 40 f 50— zijn gevallen op nummers eindigende op: 96 f 50— zijn gevallen op nummers eindigende op: 60 f 100— zijn gevallen op nummers eindigende op: 14 f 200— zijn gevallen op nummers eindigende op: 352 f 400— zijn gevallen op nummers eindigende op: 868 f 1.000— zijn gevallen op nummers eindigende op: 746 f 2.000— zijn gevallen op nummers eindigende op: 8849 Een prijs van f 5.000— is gevallen op het nummer: 003577 f 5.000— Is gevallen op het nummer; 051531 f 5.000— is gevallen op het nummer: 047010 f 5.000— is gevallen op het nummer: 017586 f 5.000— is gevallen op het nummer: 028840 De prijs van f 10.000— is gevallen op het nummer: 070745 f 25.000— is gevallen op het nummer: 026899 f 50.000— is gevallen op het nummer: 086554 f 100.000— is gevallen op het nummer: 064149 De extra prijs van f 500.000 is gevallen in de serie F op het nummer: 036080 en de troostprijs van f 5.000 op nummer 036080 Het aantal Nederlanders dat in En geland op vakantie gaat en dat de eigen auto njeeneemt omdat dat land voor een autovakantie uitstekend ge schikt is, (Linksrijden blijkt geen probleem te zjjn) stygt ieder jaar. De vraag naar overtochten ook. Door gaans onderzoekt de adspirant-Enge landvaarder alle prijzen, vanaf Am sterdam de hele kust langs tot Duin kerken en Calais toe, inclusief de Hoovercraft-dienst. De goedkoopste wordt dan vaak gekozen. De heer J. H. Tullener van de pas sage-afdeling van de Transport Fer ry Service vindt dat niet logisch, hoewel begrijpelijk. Hij zegt: „U moet het zien dat uw vakantie begint als u voet aan boord van een onzer schepen zet, niet pas als u in Enge land van boord gaat. En U hoeft er geen kilometer voor te rijden." De prijzen voor een overtocht met de dagboot lopen van 52 tot 113 per persoon, op de nachtboot van 68 tot 130. Het prijsverschil zit hem slechts in de accommodatie en niet in de service. Voor beide schepen geldt dat er slechts een klas is en dat de service geheel gelijk is. Voor de laagste prijs krijgt men de beschik king over een bed in een hut van vier bedden, voor de hoogste prijs een eigen bed in de meest luxueuze hut met eigen badkamer en allerlei ande re snufjes. Geen genoegen De heer Tullener maakt een verge lijking met bijvoorbeeld een autova kantie naar het Zuiden. Meestal be gint, omdat autorijden op die lange afstand geen genoegen meer kan zijn, de vakantie pas bij aankomst. Dan zijn er al tussen de duizend en vijf tienhonderd kilometer verreden (kos ten), is overnacht en zijn diverse maaltijden gebruikt. Bij elkaar al een flinke hap uit het vakantiebudget. Bovendien is men afgemat. Gaat men naar Engeland met de Transport Ferry Service dan begint, zoals ge zegd de vakantie aan boord. Voor de passageprijs krijgt men (op de nachtboot) een uitgebreid diner, wordt men 's morgens met thee op bed verrast en kan men daarna ont bijten. De avond kan men doorbren gen aan de bar met drankjes tegen tax-free prijsjes. Bij de dagboot krijgt men ook de beschikking over het bed en de hut, belangrijk bij eventuele zeeziekte, hoewel beide schepen uitgerust zijn met stabilisa toren. Maar de Noordzee is nogal on gedurig... Geen diner, maar wel lunch, twee maal thee (op de royale Engelse wij ze) op de dagtrip. Overigens zijn de autokosten, al naar gelang de lengte van de wagen vanaf 43 (enkele reis). het gebied even vreemd zijn en zelf bezig East Anglia te ontdekken. Dit gebied is ook bij de Engelsen zelf vrij onbekend. Dat wordt anders omdat veel Londenaren er de rust zoeken na het werk in hun drukke stad. Niet over te slaan is uiteraard Cambridge, de stad die leeft van en rond de universiteiten. Een op en top Engelse stad met alle tradities, oude gebouwen maar ook de makkelijke leefwijze die in dat land thuis horen. Cambridge moet overigens bezocht worden vanaf het water van de rivier Cam die door en langs de fraaie uni versiteitsgebouwen stroomt. Met pun ters, kano's en roeiboten kan men er varen, ook de studenten maken er ge bruik van. Er zijn veel meer plaatsen te noe men. Ze liggen allemaal gemakkelijk (max 100 km) te bereiken vanaf Fe- lixtowe dat zelf een uitgebreid strandleven kent. Mogelijkheden vol op voor een mlni-ti ip of maxi-trip per mini cruise, betaalbaar en haal baar (wat tijd betreft). de Holland Festival met vreugde zullen begroeten is de Alwin Ni kolais Dance Company uit New York. Ook twee jaar geleden was Alwin Nikolais in ons land en hij was toen een verfrissende ver rassing. Voor Nikolais staat de dans kunst niet op zichzelf. Hij ziet haar als een factor in de theater kunst alS geheel, zij het dan als de belangrijkste factor, omdat hij nu eenmaal danser en choreo graaf is. Zelf ziet hij een illuster voorbeeld in Martha Graham, van wie hij zegt: „Zij is een even groot actrice als danser." Beweging, toneel, licht, het speelt allemaal mee in het werk van Niko lais. In „Imago" vervormde hij zijn dansers tot „menselijke objektcn" door de armen met trompetachtige attributen te verlengen. Daarmee gaf hij de beweging een grotere dimensie dan alleen dans als zodanig. In een ander ballet verpakte hij dansers helemaal in rechthoekige zakken, voeten en handen in de hoekpunten. Nikolais plaatste deze le vende vierkanten op stoelen en liet ze boeiende bewegingen maken. Een ander belangrijk facet: Niko lais heeft bewust tot opgave genomen de beweging tot basis van ,zijn kunst te maken en niet, zoals in vele moderne balletten, de emotie. De aardige woordspeling in zijn stelling gaat in de Nederlandse verta ling natuurlijk verloren: .,1 was trying to get down to motion as a Friendly De slogan „The friendly service with ocean liner comfort" is mis schien wat overdreven, maar is toch niet ver bezijden de waarheid. De reden van de uitgebreide servi ce ligt, aldus de heer Tullener, ge woon in het feit dat beide schepen slechts 44 passagiers kunnen meene men. Daarvan zijn aan nog twintig plaatsen voor chauffeurs van de vrachtwagens die in de ruimen (al thans de vrachtwagens) de overtocht maken. Blijven slechts 24 bedden over voor betalende i 'assagiers c.q. toeristen. En daardoor is de beman ning in staat persoonlijke service te bewijzen. Overigens ontdekken steeds meer mensen dat Engeland, juist omdat het zo dicht bij ligt, ideaal is voor een weekend of long-weekend vakantie. Omdat de Transport Ferry Service 's nachts vaart kan zo'n weekend va- kantic er als volgt uitzien. Vrijdag avond om acht uur aan boord dine ren, half twaalf vertrek van Euro poort, om zeven uur in Fclixtowe, om acht uur van boord. Met de auto ligt dan vooral het vriendelijke East Anglia binnen snel bereik. basis of the art, not emotion." Voor Nikolais moet de beweging boeien en niet de emotie die aanleiding is tot die beweging. Daarmee kwam Nikolais in conflict met de idee van de sexualiteit als dominerende emotionele kracht. Hij wilde de sexualiteit terugbrengen tot een normaal niveau inplaats van juist daarop het toneellicht te werpen. Hij kreeg termen als „dehumanise ring" toegeworpen, die de gevoelige Nikolais pijnlijk troffen. Hij zegt: „Ik vond het nogal tragisch, dat de mens zijn medemens op het toneel niet meer herkent als die niet in een staat van sexuele opwinding ver keert." STRUCTUREN Nu is het inderdaad zo, dat Imago waarmee Nikolais twee jaar gele den naar ons land kwam eerder menselijke structuren dan mensen op het toneel toont. Maar die structuren zijn in hun bewegingen wel degelijk emotioneel. Nikolais heeft er een ca valcade van impressies mee willen geven die op een mens in een grote stad afkomen, bijvoorbeeld als hij op een caféterras zit. Nikolais noemt Imago een nogal „high" en psychede lisch beeld, en daarin heeft hij gelijk. Er zit zelfs een belangrijk element van dreiging in. dezelfde dreiging die zovele jongeren van een moderne grote stad zoals Rotterdam ervaren. VAN ALLES EN NOG WAT Het is begrijpelijk dat iemand met de opvattingen van Nikolais zich niet uitsluitend met dans en choreografie heeft bemoeid. Hij heeft van alles en nog wat ge daan. Hij heeft geschilderd, was mu sicus. maakte marionetten. Hij is zelfs zijn artistieke loopbaan begon nen als pianist en organist in biosco pen. waar hij in die dagen nog zwij gende films muzikaal moest begelei den. PIONIER Hij is geboren in Southington bij Hartford in Connecticut in de Ver enigde Staten, uit Duits-Russische ouders. Hij is ouder in leeftijd dan de meeste andere figuren in het wereld centrum van de moderne dans: New York. Maar hij hoort in alle opzich ten tot de pioniers. In het begin van de dertiger jaren trok de moderne dans, zoals die toen in Duitsland opkwam, hem. Zo had Marv Wigman grote invloed op hem. Als belangrijk zag hij ook Isadora Duncan en Agnes de Mille. Tijdens de oorlog kwam hij te recht in de militaire inlichtingen dienst. Als zodanig had hij een heel spannend en bijzonder eervol aandeel in de invasie in Normandië. Ziin eerste grote ballet dateert van 1939. In 1948 kreeg Nikolais „eigen huis" in het Henry Street Playhouse in York en daar zouden de meeste van zijn werken voortaan in première gaan. EEN VAN DE GROTEN Behalve met de Duitsers Mary Wigman, Truda Kaschmann en Ha- Mini-cruise Let wel: op eindcijfer 352 is tevens een prijs van 25 gevallen. Op nummer 028840 f6 tevens een prijs van f 50 gevallen. Terug zondagavond om acht uur aan boord, dineren, half elf varen en 's morgens om acht uur weer van boord. Voor de meeste mensen nog tijd genoeg om naar hun werk te gaan. Dit sommetje levert twee ple zierige overtochten en twee volle da gen in Engeland, een soort mini-crui se dus. East Anglia kan daarbij het reis doel zijn, hoeft niet omda1. men ge makkelijk naar Londen kan rijden om daar twee dagen door te brengen, maar voor mensen die van rust hou den zijn de stadjes en dorpen in East Anglia veel geschikter. De vrij smalle wegen afgezet met heggetjes of ste nen wallen verbinden de rustieke dorpjes met de bekende Engelse zwart-witte vakwerk huisjes, de tal rijke kastelen (dank zij het feit dat er veel in .handen zijn gekomen van de National Trust) vrij toegankelijk. Zie verder de kinderen in kleurige of sombere schooluniformpjes door Ipswich lopen, kijk naar de mooie glooiende velden rond New Market waar grote paardenfokkerijen zijn. Geen winkel of pub die niet iets met het paard te maken heeft. Rijdt even door Kersey, het unieke kleine wat afgelegen dorpje waar de rivier vol komen legaal, over de hoofdweg stroomt en auto's er door moeten rij den (voor voetgangers is er een brug getje). De bezoeker moet niet verwonderd zijn als hij Engelsen tegenkomt die in ZOETERMEER Nergens zullen op een kleuterschool zo veel tekeningen worden gemaakt van parachutisten als in de klas van kleuterleidster Elly Steen- hauwer op de Driemaster in Zoe- termeer. Zo rustig en vredig als de school ligt aan het Willem Alexanderplantsoen, zo druk en enthousiast tekenen, verven en boetseren achtendertig kleuters in de school. Het kan ook niet anders, als men bedenkt dat hun eigen juf. de para- chutiste Elly Steenhauwer. vorige week dinsdag tijdens het schoolreisje een perfecte landing maakte op een weiland b(j de watertoren, te midden van haar kleuters. De klas van Elly ademt de sfeer van haar hobby uit. Aan het plafond hangt een echte „mini-parachute", compleet met „springster" en al. ,,'t Is een poppetje hoor", vertelt een hum mel van vier, „niet de juf". Even la ter kneedt zij ijverig een beestje van klei: een koe uit het weiland. Plastic boetseerklei is iets heerlijks, zeker op een kleuterschool waar steeds weer iets nieuws gemaakt moet worden en gewone klei gauw hard en droog wordt. In fel blauw heeft een meisje van deze „wonder klei" drie parachutisten gemaakt, die keurig in de springbak terecht ko men. Tekenen en verven doen de kinde ren echter het liefst, en per dag wor den dan ook ettelijke kunstwerken geschapen. Zeker is, dat een kunst kenner met belangstelling het werk van deze kleuters zou bekijken. Op één tekening deed een reklamebureau zelfs een bod van 100. Met vetkrijt worden de grondvor men op papier gezet. Is dit inspan nende werkje klaar, dan komen de potten met ecoline tevoorschijn en kwast elk kind er lustig op los, met een opmerkelijk gaaf gevoel voor kleurencombinaties. De Driemaster werd in april offi cieel geopend. De school draaide toen echter al een jaar onder leiding van het hoofd, mejuffrouw A. van Trie rum. Het „speel-leer-materiaal" is uiterst modern. In rode paddestoelen bijvoorbeeld moeten de kinderen de witte stippen zetten. Op deze manier leren zij spelenderwijs tellen. Ook het schoolreisje van vorige week betekende in feite een les. Want welk kind van zo'n jaar of vier, vijf weet ook maar iets af van parachute springen. De manier echter waarop zij tekenen, wijst duidelijk uit dat zij heel wat hebben opgestoken van deze demonstratie. Tegen elf uur wordt al het speel goed opgeruimd. Elk kind weet pre cies wat hij moet doen. Wilma telt de spatels die bij het kleiwerk zijn ge bruikt, Thérèse haalt de melk. En pas als elke kleuter zijn melk heeft opge dronken, het kartonnetje wordt door hun juf gecontroleerd mogen zij naar buiten. Voor die tijd echter tonen zij nog even trots hun meester werkjes. ALWIN NIKOLAIS werkt niet "ri- zozeer met mensen, als wel met menselijke structuren, zoals in „Imago", waar hij de ar men verlengde met trompetachti ge uiteinden, die soms doen den ken aan zuignappen en dan het geheel een bepaalde vorm van dreiging geven. Hij heeft daar mee iets willen laten voelen van de dreiging van de grote stad. nya Holm studeerde hij met Mar tha Graham, Doris Humphrey en Charles Weidman, de Amerikaanse groten. IZijn productiviteit werd enorm: in dè zestiger jaren bracht hij meer dan twintig nieuwe werken uit. En een bekroning werd het voor hem toen Dance Magazine hem tijdens het in ternationale Balletfestival in Parijs de prijs voor de beste choreografie toekende. Nikolais, die grote eerbied heeft voor de Amerikaanse groten, is zelf één van hen, die wordt beschouwd als mede bepalend voor de moderne ontwikkeling in de balletkunst. De Alwin Nikolais Dance Company begint haar aandeel in het Holland Festival op 18 juni in Rotterdam. Daarna volgt Eindhoven, 19 juni. Vervolgens Den Haag, 20 en 21 juni. Amsterdam 22 juni en Nijmegen 23 juni. DELFT Dc woonfunctie van stadscentra moet zoveel mogelijk be vorderd worden. Voor gezinnen met opgroeiende kinderen is deze woon vorm niet erg aantrekkelijk, maar echtparen zonder kinderen, alleen staanden en studerenden hebben vaak een duidelijke voorkeur voor wonen in het centrum. Tot deze conclusie komt de heer J. den Draak in zijn proefschrift over „De woonfunctie van het stadscen trum". Hij promoveerde hierop aan de technische hogeschool te Delft. Deheer Den Draak verwacht dat in de toekomst de vraag naar wonin gen in de binnensteden zal toenemen. De keus om wel of niet in de binnen stad te gaan (of Wijven) wonen wordt niet in de eerste plaats bepaald door de sociaal-economische positie van de mensen. Vooral de gezinsgrootte speelt een belangrijke rol. Onjuist is volgens de heer Den Draak de veron derstelling dat het sociale niveau daalt in de centra van de steden. Bij het gemeentelijk beleid zal men meer gebruik moeten maken van ge specificeerde gegevens over de ver huizingen per buurt en wijk. Ook moet beter onderzocht worden wat de kosten van stadsherstel en restauratie zijn in vergelijking met de kosten van sanering en nieuwbouw. De heer Den Draak pleit vooral voor woonmogelijkheden voor een „minderheid" van stedelijke gezinnen, non-conformisten en vertegenwoordi gers van bepaalde jeugdculturen. ROTTERDAM Een groep, die de bezoekers van het komen- TAE Europic Ferry van de Transport Ferry Service die samen met het iets kleinere zus terschip Gaelic Ferry de dienst tussen Rotterdam/Europoort en Felixstowe onderhoudt. Op het grote achterdek staan de contai ners, in het ruim. op twee dek ken, vrachtwagens en personen auto's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5