Sprookje van rijke GZB is nu definitief voorbij Vrijdags naar de kerk weekend uit te gaan on Ouders verwijten de kerk wat zij zelf doen Paus ziet geen verschil meer met orthodoxie Ds. B. van der Wal (39) Rhodesische kei van Evangelie en zit °p kopererl Industrie overleden Partijkeus ds. Spijkerboer in publieke discussie Uw probleem is het onze BISSCHOP ERISST: Dr. A. J. Nijk nu hoogleraar BEROEPINGSWERK COM M ENTA AR Breznjew Een woord voor vandaag ZONDAGSPLICHT IN DISCUSSIE Puzzelhoek Brieven die niet zUn van naam en adres kunnen niet In nehandellng worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Waar zou ik de opleiding tot pedicure kunnen volgen? (Ik woon in de buurt van Gorinchem.) Wat zijn de kosten ongeveer en hoe lang is de duur? Antwoord: Een uitgebreide docu mentatie over de opleiding tot pedi cure kunt u aanvragen bij de Stich ting vakopleiding en vakexamens voor de detailhandel in schoenen, Velkenkamp 40, Driebergen, telefoon 03438 - 6429. U ontvangt dan een pakketje, waarin alle mogelijke ge gevens over opleiding, inrichting, kosten, enz. staan. Vraag: Een zogenaamd astralon truitje kwam per abuis in de droog- trommel en zit nu vol met kreukels, die ik er na drie of vier maal kletsnat ophangen en drogen niet meer uit kan krijgen. Antwoord: Veel is er niet te doen aan uw truitje. °p de meeste kle dingstukken staat een etiketje met gegevens over wassen, strijken, enz. Misschien kunt u met heel voorzich tig en koel strijken er nog iets van terecht brengen, maar veel kans op slagen is er niet. Vraag: Hierbij zend ik u een blad van een anthurium (flamingo). Deze plant geeft wel bloem, maar de bla deren doen zo raar. Antwoord: De toestand van het blad was van dien aard, dat we niet direct de oorzaak kunnen noemen. We houden het op spint. Dit herkent men aan bruine en gele verkleurin gen van het blad, met soms aan de onderkant spinsel. Dit wordt bevor derd door te hoge temperatuur of te droge warmte. Bestrijding geschiedt door bespuiting met basudrine, deril, poliflorins of etisseol. Na 10 tot 14 dagen herhalen. Zo nodig, nogmaals. Vergeet de achterkant van het blad niet. Daar u in Leiden woont, vesti gen we Uw aandacht op de moge lijkheid om in geval van ziekte of moeilijkheden van een plant eens binnen te lopen in de kas van de Hortus Botanicus aan het Rapen burg. Het personeel is zeer hulp vaardig en bovendien vakkundig. beiders en Keniase synodeleden. Een belangrijke stap is dat deze jonge kerk vorig jaar zelf zendende kerk is geworden door de uitzending van een evangelist en een onderwijzer naar het gebied Turkana met hulp van de G.Z.B. Het medisch centrum te Pla teau (vorig jaar 44.000 patiënten) werd uitgebreid met een nieuwe kraamkliniek. In zijn openingswoord stelde voorzitter ds. J. van Sliedregt an een onzer verslaggevers ZEIST Aan het sprookje van de rijke G.Z.B. is thans definitief een einde gekomen. De laatste reserve (860.000 gulden) is praktiseh geheel opgegaan aan het tekort over 1970 dat 818.000 gulden bedroeg. Vanaf dit jaar zal de Gereformeerde Zendingsbond de tering nauwkeurig naar de nering moeten zetten. Dit stelde ds. C. J. R Lam vast in zijn financieel verslag op de jaarver gadering van de GZB, de zendingsin stantie van het rechter deel van de Nederlands Hervormde Kerk. De te korten van de laatste jaren zijn be paald niet een gevolg van verminder de offervaardigheid, integendeel. De inkomsten bedroegen in 1970 2,1 mil joen tegen 1,5 miljoen in 1969. Dat betekent een vermeerdering in één jaar met 33 procent. Het werk van de G.Z.B. in Torad- ja-land (Celebes) en in Kenia is de laatste tien jaar echter zeer sterk uit gebreid. Zo klommen de uitgaven van 1.8 miljoen in 1969 naar 2,9 miljoen in 1970. Hierin is begrepen het extra-be drag van 375.000 gulden waarmee de G.Z.B. de Toradja-kerk in de gele genheid heeft gesteld enkele oude schulden o.a. achterstallige salarissen te delgen. Ook het getal medewerkers en medewerksters van de G.Z.IJ. overzee is nog nooit zo hoog geweest en bedraagt thans 21. Het jaarverslag van de secretaris sen dat eveneens werd voorgelezen door ds. Lam omdat ds. H. Harkema enkele maanden in Indonesië is. knoopte aan bii een nota van dr. H. Kraemer uit 1939 over het werk van de G.Z.B. Kraemer wees op drie ge varen voor de kerk in Toradja-land: de adat, de druk van de Islam en het gewroet van de missie. Deze drie fac toren gelden na dertig jaar nog volop. Ook het „gewroet der Rooms-katho- lieken" (de term is van Kraemer) gaat onverminderd voort. Zo meldt het jaarverslag dat in het dorp Bi- tuan, waar de Toradja-kerk door bij zondere omstandigheden een moeilij ke tijd doormaakt, op 100 meter af stand een kerk is gesticht door de missie volgens het vertrouwde recept: gratis verstrekking van medicijnen en kleding. In Kenia werkt de G.Z.B. sinds 1961. De jonge kerk daar groeit naar zelfstandigheid. Het eigen aan deel in de financiën neemt toe. Er wordt gewerkt aan de instelling van een „joint commitee" van zendingsar- BREDA (ANP) „Wat gebeurt er als ouders zien dat opgroeiende kin deren hun kerkelijke praktijken niet overnemen en dat jonggehuwden in de beleving van hét geloof andere wegen gaan dan het gezin, waar zij uit voortkomen? Deze vraag legde bisschop Ernst van Breda gisteren voor aan de diocesane pastorale raad van zijn bisdom, welke onder meer de hedendaagse geloofsbeleving be spreekt. Bisschop 'Ernst constateerde hier, dat in het gezin en elders, waar een directe ontmoeting plaats vindt tus sen de generaties, men eerder geneigd is ruimte te laten en tegelijk de band te bewaren dan in breder kerkver band. „Het is mij wel overkomen dat mensen aan de kerkelijke leiders ver wijten wat zij zélf in het gezin doen: ruimte laten aan verscheidenheid en verandering en geen banden breken. Daarbij blijkt dan, dat er in het gezin begrip en verstandhouding ontstaan bij behoud van ieders eigenheid. De verhoudingen in de kerk kunnen er bij winnen, wanneer dezelfde gezind heid richtinggevend is in de kerk," aldus de bisschop Ernst. De daling van het kerkbezoek en de drastische vermindering van het aantal kandidaten voor priesterlijk ambt en kloosterleven dwingen om te onderzoeken wat er gaande is en wat er gebeuren moet. „Ook wanneer wij weten dat het verleden niet terug keert en dat de toekomst anders zal zijn, blijft staan, dat wij de waarden, die hier aan de orde zijn, moeten be hartigen voor de tijd die komt. Wan neer wij ons echter een oordeel wil len vormen over het kerkelijk gebeu ren nu, moeten we niet alleen kijken naar wat minder wordt of verdwijnt, maar ook naar wat komt". Tenslotte zei bisschop Ernst: „Wie enerzijds de vele taken ziet die zich aandienen en anderzijds oog heeft voor de eigenlijke geloofskern. die de ziel is van het ondernemen van de kerk, heeft weinig aanleiding om te gaan neerzitten bij een proces van afbraak, maar meer om aan het werk te gaan met het oog op de toekomst". Benoemingen: Tot officier van justitie in het arrondissement Alkmaar is benoemd mr. J. van. den Oever, thans substituut-of ficier van justlUe ln het arrondissement Haarlem. Drs P. Meeuwsen uit Amsterdan is met ingang van 1 september benoemd tot directeur-teamleider van het in Utrecht gevestigde bureau van de landelijke ver- ontging vormingswerk Jonge volwassenen. Deze vereniging is op 1 november opge richt en telt ongeveer 80 centra uit het hele land als leden. De heer Meeuwsen ls thans als sociaal-psycholoog verbonden aan de schoot voor de journalistiek in Utrecht. AMSTERDAM Dr. A. J. Nijk te Zeist is benoemd tot gewoon hoogle raar in de andragologie (leer van de vorming van volwassenen) aan de Universiteit van Amsterdam (facul teit der sociale wetenschappen). Hij is opvolger van prof. dr. T. T. ten Have. De heer Nijk is van huis uit theo loog. Hij doceerde binnen de faculteit der godgeleerdheid van de Amster damse universiteit theorie en praktijk van het vormingswerk, dat een be langrijk deelgebied is van de andra gologie. In zijn proefschrift „Seculari satie" heeft hij historisch materiaal met filosofisch-antropologische per spectieven samengebracht, en vond daarbij tevens aanknopingspunten in de godsdienstsociologie. Dr. Nijk was tot 1957 assistent aan de theologische faculteit in Gronin gen. Daarna is hij zes jaar als staflid verbonden geweest aan de Stichting Kerk en Wereld in Driebergen, waar hij zich vooral bezig hield met het cursus- en conferentiewerk. Sinds 1964 was hij als wetenschappelijk hoofdmedewerker verbonden aan de theologische faculteit van de Univer siteit van Amsterdam, met als op dracht: theorie en praktijk van het vormingswerk. Hij promoveerde in 1968 bij Prof. Dr. J. Sperna Weiland. Naast het voorzitterschap van de wetenschappelijke staf van de theolo gische faculteit was hij als adviseur nauw betrokken bij onderzoekspro jecten Kerk en Wereld en is hij o.a. lid van de adviescommissie Vrije Universiteit Onderzoek Politieke Vor ming in Nederland. Ook is hij redac tiesecretaris van „Wending", sinds 1960. Hij heeft verscheidene publika- ties op zijn naam staan. NED. HERV. KERK Beroepen: te Hoogeveen: A. P. Nauta te Vlaardingen; te Twisk c.a J. Kawarman, laatstelijk pred. bij de prot. kerken in Indonesië, wonende te Driebergen. Aangenomen: naar Steenwijk: E. J. C. Hamminga te Hoogeveen. Bedankt: voor Zetten-Andelst: B. Haverkamp te Nijkerkerveen. Benoemd: tot leraar godsdienst aan het Develstein College: J. L. Verbeek Wolthuys te Rotterdam-Z. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rotterdam-Delfsha- ven, drs. Th. Vollenhoven te Eindho ven. Aangenomen: naar Herwijnen: C. van Ommen te Werkendam. Ds. J. C. Langeveld te Soest, voor heen miss. pred. te Buenos Aires, kan geen verdere beroepen in overweging nemen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Scheveningen: B den Vos te Den Boer. BAPTISTENGEM. Aangenomen: naar Workum-Mak- kum: C. Moleman te Oostduinkerke (reet.). dat de zending bedreigd wordt door humaniserende tendenzen en een vals eenheidsstreven. De dialoog verdringt de wekroep tot geloof in Christus. Zo wordt de absoluutheid van het evan gelie aangetast. De G.ZB. weet zich in het labyrinth van meningen geroepen steeds te luisteren naar Gods woord. Maar zij wil zich niet in het negatieve ingraven maar positief met een eigen intfreng komen. Dat stelt hoge eisen aan onze theologische bezinning en aan onze offerbereid heid, aldus ds. Van Sliedregt. Hij herinnerde aan Jozef in de ge vangenis die de dromen van de schenker en de bakker moest uitleg gen. Heidenen hebben dromen die ie niet kunnen duiden. Geen dialoog kan uitkomst geven, alleen een knecht Gods. Jozef is in zichzelf machteloos. Hij stelt zich dan ook niet boven de heidenen maar hij gaat ook geen dialoog met hen aan. Hij De partijleider van de Sowjetunie, Leonid Breznjew, heeft een zeer tevreden toespraak ge houden op het veertiende congres van de commu nistische partij van Tsjechoslowakije. Men kan zich de tevredenheid van Breznjew ook goed voorstellen. De toestand in Tsjechoslowakije is voor de Sowjetunie weer politiek gezond. De stalinistische leuze „met de Sowjetunie voor eeu wige tijden" weergalmt opnieuw door Tsjechoslo wakije, .waar het de bevolking wordt ingehamerd dat haar land niet in staat is op eigen benen te staan. In nederigheid jegens de Sowjetunie over treft momenteel geen partijleider in Oost-Europa de trotse, autoritaire Goestaw Hoesak, die de bezet ting van Tsjechoslowakije eens scherp heeft ver oordeeld, maar nu zichzelf voortdurend belachelijk maakt door zijn Sowjet-kameraden hartelijk te be danken voor de inval. Breznjew behoeft niet te vrezen dat Hoesak in Tsjechoslowakije nog ooit een leider met enig aan zien zal worden en in staat zal zijn een enigszins zelfstandig beleid te gaan voeren. Zijn positie valt of staat met de steun die hij van het Kremlin ont vangt. De enige beloning, die de Russische partijleider verstrekte voor het werk, dat Hoesak als harde chirurg van het gezonde communisme heeft ver richt, bestond uit een paar zoenen. Alexander Doebtsek heeft nog kort vóór de inval ervaren dat Breznjew daar niet zuinig mee is. Enige betekenis voor zijn positie als partijleider van Tsjechoslowa kije kan Hoesak dan ook niet hechten aan dit ge zoen. Het zou een geringe, duur gekochte triomf zijn geweest voor Hoesak, indien Breznjew openlijk had aangekondigd dat nu de tijd gekomen was om de Russische troepen geheel of althans gedeelte lijk uit Tsjechoslowakije terug te trekken. Deze troepen bevinden zich daar volgens een einde 1968 door Moskou gedicteerd verdrag „tijdelijk" en Hoe sak heeft steeds het vertrek van deze door de be volking zo gehate soldaten beschouwd als de be langrijkste rechtvaardiging voor het impopulaire beleid dat hij ging voeren. De partijleider van de Sowjetnnie vond het ech ter niet nodig ook maar een woord te zeggen over de Russische troepen in Tsjechoslowakije. Hij zweeg eveneens over zijn voorstel om met de wes terse landen te komen tot onderhandelingen over een wederzijdse vermindering van het aantal troe pen in Centraal-Europa, terwijl men mag aanne men dat juist voor dit onderwerp een meer dan gewone belangstelling bestaat in Tsjechoslowakije. Breznjew sprak wel over zijn geliefde onder werp: het beleggen van een Europese veiligheids- conferentie. Het is kenmerkend voor de zelfgenoeg zaamheid van deze Sowjet-leider dat hij kennelijk zelf niet beseft, welk een lugubere klank de term veiligheid heeft als juist hij dat woord gebruikt in een toespraak tot Tsjechoslowakije. Het zou voor de westerse landen de moeite waard zijn om deel te nemen aan een conferentie over de Europese veiligheid om hem alleen daar al in het openbaar op te wijzen. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dwrdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie- J. de Berg (voorzitter), H. P Ester, G. J Brinkman J. van Hofwegen. nodigt hen uit om zich samen met hem te stellen voor de levende God. Daarin zag ds. Van Sliedregt het voorbeeld van de rechte zendingshou ding: zich in liefde en overgave met en naast (vooral niet boven) de heide nen samen stellen onder Gods woord. In de vakature dr. C. A. Tukker werd dr. A Graveland te Maarsen gekozen tot lid van het hoofdbestuur. Tenslotte vertelde de heer Lindeboom over zijn werk als bouwkundige in Kenia. Memoreren wij nog dat er ter vergadering enige onrust was over het feit dat de G.Z.B. twee predikan ten heeft aangetrokken als vrijgestel den voor het werk in Nederland naast ds. Harkema: ds. Lam en ds. Van Sliedregt. Dreigt er geen over- organisatie? Volgens het bestuur moest men eerder zeggen dat de G.Z.B. jarenlang onder georganiseerd is geweest, met alle gevolgen van dien. En ook nu is het bureau in feite nog onderbezet, zeker als men verge lijkt met Oegstgeest en Baarn. Men moet rekening houden met de gewel dige groei van het G.Z.B.-werk. Er moet in die bovenzaal in Jeruzalem, waar de volgelingen van Chri tus elkaar tussen Hemelvaart en Pinksteren ontmoetten, voortdurei een spanning hebben geheerst vanwege het vreemde, dat was aangeko digd, maar waarvan niemand ook maar bij benadering kon weten, h het komen zou. Maar in deze dagen van spanning wordt het gebed ni vergeten. „Deze allen bleven eendrachtig volharden in het gebet (Handelingen 1:14.) Het gebed „hangt er niet bij". Integendeel: het is het begin en het eii van al wat hier wordt gedaan en besproken. Het is een ononderbrok gebed tot God om de komst van de Trooster. Die beloofd is en zone. Wie de kerk niet voort kan. En er wordt geen wanklank gehoord: er ook in dit bidden eendracht in inhoud en concentratie. Wat kan h moeilijk vallen te volharden in het gebed. Hoe vaak houden wij maar i met bidden, omdat het lijkt, dat ons gebed toch niet wordt gehoord Hi is een groep mensen bijeen, die begrepen heeft, dat het bidden zont ophouden en in grote eendracht God niet onverschillig kón laten. 1 zeer binnenkort wordt hun gebed verhoord. Weiezen vandaag: Handelingen9:17-25. O ISTANBOEL, ATHENE (KNP/EPS) De brief van paus Paulus aan de orthodoxe patriarch van Constantino- pel, Athenagoras, waarin hij aan dringt op nauwere oecumenische sa menwerking tussen orthodoxen en katholieken, heeft in de orthodoxe wereld groot opzien gebaard. In zijn brief schreef de paus dat er tussen de twee kerken al een „vrijwel complete overeenstemming bestaat, hoewel nog niet volmaakt, die voortvloeit uit on ze gemeenschappelijke deelname in het mysterie van Christus en zijn kerk". Een verklaring van het secretariaat van patriarch Athenagoras, dat sa men met een afschrift van het pause lijke schrijven aan alle orthodoxe bisschoppen is gestuurd, spreekt van een ommezwaai in de houding der katholieken, zoals die nog niet eerder in de geschiedenis is voorgekomen. Kardinaal Willebrands, voorzitter van het secretariaat voor de eenheid van de r.k.kerk, heeft in Athene een bespreking gevoerd met aartsbisschop Hieronymos, de primaat van de Grieks orthodoxe kerk. Daarbij is vooral het onderwerp de christelijke eenheid aan de orde gekomen, zo heeft een woordvoerder van de heili ge synode de Grieks-orthodoxe kerk meegedeeld. Het einde van deze maand is kardi naal Willebrands samen met de je- zuiet John F. Long eveneens lid van het secretariaat voor da eenheid, aan wezig bij de verkiezing van een nieu we patriarch voor de Pussisch ortho doxe kerk in Moskou Ds. J. G. Frerichs (90) overleden HAARLEM Dinsdag is op Wes- terveld begraven de oudste predikant van de Doopsgezinde Broederschap ds. J. G. Frerichs, emeritus te Haar lem. Hij bereikte de leeftijd van ne gentig jaar. Geboren te Nes op Améland. waar zijn vader predikant was. studeerde hij in Amsterdam en hij diende ach tereenvolgens de doopsgezinde ge meenten van Ternaard (Fr.) van 1906 tot 1914. van Staveren-Molkwerum van 1914 tot 1921, van Zaandam Oost van 1927 tot 1932 en van Haarlem van 1932 tot 1946 toen hij met emeri taat ging. Hij bleef lid van het be stuur van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit te Haarlem en werd curator van het Doopsgezind Seminarie te Amsterdam. Tien jaar geleden verscheen van zijn hand een theologisch werk geti teld „Merselijke waardigheid en menselijke vaarde". DRIEBERGEN Ds. B. van der Wal, predikant buitengewone werk zaamheden van de hervormde kerk, is maandag op 39-jarige leeftijd na een ziekte van enige maanden overle den. Zijn heengaan betekent een tweede ernstige slag voor „Evangelie en In dustrie" na het overlijden van de in dustriepredikant A. Terlouw enige maanden geleden. Ds. Van der Wal heeft een belangrijke bijdrage gele verd in de zeer moeilijk gebleken taak om de kerk present te stellen in het bedrijfsleven. In 1931 in Dirksland geboren (als zoon van ds. C. van der Wal, die thans als emeritus bijstand in het pastoraat verricht in Hilversum) is hij in 1959 afgestudeerd in Utrecht onder meer na een stage te hebben gelopen in de Oranjekerkgemeente in Amsterdam. Van 1961 tot '62 was hij vicaris in Klaaswaal en daarna werd hij stafmedewerker van het toen nog in Utrecht gevestigde Universitair In stituut Vormingswerk Bedrijfsleven. In januari 1964 volgde zijn benoe ming tot predikant buitengewone werkzaamheden toen hij secretaris werd van de Centrale Raad voor Evangelie en Industrie en het Cen traal Interkerkelijk Bureau Bedrijfs leven ging beheren. Zijn belang rijkste taak was de coördinatie en be geleiding van het werk der industrie predikanten. Hij was ook voorzitter van de Europese contactgroep van in dustriepredikanten. Na een rouwdienst in de Morgen sterkapel te Driebergen om half één vrijdagmiddag wordt hij om twee uur op de Nieuwe Algemene Begraaf plaats te Driebergen begraven. Benoemingen: met Ingang van 1 juli is voor vijf jaar tot onderdirecteur in vaste dienst van het Nederlands historisch insti tuut te Rome (tevens hoofd van de afde ling archeologie van dit Instituut) benoemd drs C. M. Stibbe, wetenschappelijk hoofd medewerker aan de rijksuniversiteit te Leiden, hij volgt dr W. J Th. Peters op die een benoeming als hoogleraar aanvaard heeft Tot gewoon hoogleraar in de cen trale interfaculteit en de faculteit der so ciale wetenschappen aan de rijksuniversi teit te Groningen is benoemd dr. L. W. Nauta Promoties: Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: L. M. Hogerzeil (R.U. Ut recht). Gepromoveerd tot doctor ln de technische wetenschappen: W. P. M, Mal- fllet en L. M. L. F. Hosselet (TJi. Eindho ven) SALISBURY-EPS De vereni Methodistische kerk van Rhod< heeft een claim ingediend om ko te gaan winnen op zijn grondb van ongeveer duizend hectaren in - noldine tussen de hoofdstad en Um li in Oost-rhodesië. De kerk doet om de Afrikaanse bevolking in dit bied veilig te stellen en de inkoms uit de eventuele koperwinning me aan het gebied ten goede te doen 1 men. Zij heeft een aantal voorwa den gesteld waaraan een maatsch pij zou moeten voldoen alvorens d< op haar gebied een concessie krijgen. De kerk heeft deze stappen gei men nadat proefboringen naar koj hadden uitgewezen dat de aanwez heid daarvan zeer waarschijnlijk De methodisten hadden lucht gek gen van voornemens van aangrenzi de mijnmaatschappijen om ook in kerkelijke terrein af te dalen. Benoemingen: Benoemd tot gew hoogleraar In de psychiatrie aan de kat lieke universiteit van Nijmegen: S. dam Promille: tot doctor in de wiskunde natuurwetenschappen aan de rljksuniv» teit te utrecht H. H. W. Velthuis en W. Nuboer. Benoemingen: Benoemd tot gew hoogleraar in de geschiedenis van heH derlands katholicisme aan de katmoli universiteit van Ntjmegen: G. M. Spit DELFT (KNP) Deken Sul van Delft biedt (bij wijze van proef en naar een Amsterdams voorbeeld) zijn parochianen de zomermaan den op vrijdagavond een extra verzorgde eucharistieviering met Woordverkondiging aan. Hij wil hiermee zijn (Adelbert) parochia nen, die voornamelijk in overbevolkte hoogbouw wonen, een pasto rale oplossing bieden, wanneer zij in het weekend hun wijk ont vluchten. „Het is niet bedoeld als een uitbreiding van de zondags plicht, maar als een kwestie van dienstbaarheid aan al degenen, die in verband met hun werk of woonomstandigheden gedurende het weekeinde moeilijk de normale eucharistievieringen kunnen bijwo nen", verklaart deken Sul. laatste doen. aldus Rahner. dan men zich bezondigen aan sacralis dat door het christendom juist ov wonnen moet zijn. Karl Rahner vindt dat de eucha tieviering volkomen terecht bij christelijke leven hoort. Een chrisl dom, dat principieel zonder eucha tieviering zou willen doen. zou d< mee een eind maken aan zijn chri! lijk en kerkelijk leven. Maar da mee is nog niets gezegd over frequentie van de eucharistievier zo zegt hij. De Delftse deken heeft zijn initia tief besproken met het bestuur van het bisdom Rotterdam. De kwestie van de zondagsplicht is overigens reeds langer in theologische discussie. Met name de bekende Duitse r.k.. theoloog prof. dr. Karl Rahner vindt tegen „een vrije varia bele en alternatieve uitbreiding der zondagsplicht geen bezwaren aanwe zig". iHij zegt dit in een korte be schouwing, welke zojuist verschenen is in de verzamelband „Chancen des Glaubens", (nr 389) van uitgeverij Herder. Karl Rahner wijst in die beschou wing erop, dat de zondagsplicht, die voorschrijft, dat de katholieken des zondags „met eerbied en aandacht" de h. mis moeten bijwonen, een ker kelijk gebod is, dat opgeheven kan worden door een besluit van de ker kelijke leiding. Het gebod kan ook krachteloos worden, wanneer de meerderheid der parochianen er an ders over denkt en dit ook moreel geoorloofd acht. Of dit laatste nu reeds het geval is in de katholieke •kerk onttrekt zich, zo zegtRahner. aan zijn beoordeling als dogmaticus. Hij merkt evenwel op „voorzichtig en bescheiden" te willen waarschuwen tegen een mogelijke overschatting van het sacramentele en daarmee ook van de eucharistieviering. Men kan, aldus Rahner, met het tweede Vati caanse concilie de eucharistieviering „bron en hoogtepunt van heel het christelijke leven" noemen, maar dan moet men bij een dergelijk loftuiting toch wel nuchter en theologisch voor zichtig blijven. Ook hier, vervolgt de hoogleraar moet men onderscheid maken tussen het symbool en datgene, waarvoor dit symbool staat, dus tussen de cultische tegenwoordigheid van Christus' dood en diens sterven zelf. Bron en hoogte punt van het christelijk leven is de eucharistie door het gesymboliseerde, namelijk de dood des Heren, niet zo maar de eucharistie in haar dimensie van sacramenteel teken. Zou men dit SPIJKENISSE Na de verkiezingen heeft de Amsterdamse hervormde studentenpredikant A. A. Spijkerboer in een artikel in de dagbladen Trouw en Het Kwartet verklaard, dat hij dit keer op de A.R.P. zijn stem heeft uitgebracht Deze ontboezeming heeft in brede kring verwondering gewekt. Als eindredacteur van het blad In de Waagschaal heeft ds. Spijkerboer zijn lidmaatschap van de Partij van de Arbeid nimmer verzwegen. Tijdens een discussieavond op dinsdag 1 juni a.s., welke door de hervormde sociëteit Patmos ta»Spijkenisse wordt belegd, zal ds. Spijkerboer zijn poli tieke keuze nader toelichten. Als opponent zal ds. H. R. Stroes te Rotterdam optreden die deelnemer is aan het Gereformeerd Vredesberaad. Ds. Stroes is lid van de A.R.P. doch heeft met vele andere deelnemers aan het Gerefor meerd Vredesberaad bij de laatste verkiezingen zijn stem op de progressieve concentratie uitgebracht. De discussieavond vindt plaats in de Patmosruimte van de Michaelkerk te Spijkenisse. KARL RAHNER Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. reiziger, 8. familielid, 9 hemelgeest. 10. reeds, 12. bevel, 13. ieder, 15. nachtvogel, 17. vogel, 19. familielid, 21. vissersschuit, 23. strook langs de weg, 24 voorzetsel, 25. leger, 26. pers. voor- naamw., 27. grondsoort. 29. myth, figuur, 31. bar, 32. een zekere. 34. tel, 35. telwoorc (Eng 37. latwerk. 39. pers. voornaamw. 41. plaats in Friesland, 43. Algemeen kiesrecht(afk.),44. letterkundige. Verticaal. 1. familielid, 2. sportterm, 3 draaiende trommel, 4. scheik. element, 5 kleur,6.zijtak Rijn,7. rondhout,8. praal graf. 11. schaduwrijk, 12. groente, 14 rund, 16. altijd, 18. plaatsje onder de gem. Gorssel, 20. luidruchtig feest. 22. toiletar tikel. 23. verzoek, 28. ik (Lat.), 30. dwaas, 32. plaats in Zeeland, 33. meisjesnaam. 36. keurig. 38. Europeaan. 40. myth, figuur, 42. voorvoegsel.43. slede. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. mus. 3. Leo. 4. oot, 6. lel. 7. alp. 9. bar. 11. er. 12. af, 14. ma. 15. as, 17. de. 19. el, 20. la. 22. om. 23. erg, 25. sas. 27. los, 29. ego. 30. kol.31. mei. Vert. 1. mol, 2. sol, 3. lol. 5. tra. 7. ar. 8. pa, 9. ba. 10. ra, 11. eed. 13. fel. 14. mal. 16. sim, 18. Ee. 19. eg. 21. as. 22. os. 24. ree, 26. aal. 27. lom. 28. ski.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2