foor land- en tuinbouw: !00 miljoen meer nodig „Europa onderweg" voor actie veiliger - motto rijden Boottrein bijna uit varen J BTB-voorzitter drs. R. Zijlstra: Wel 1957 nu in en niet? Schooltje te koop, compleet met kinderen en onderwijzeressen I er en praktisch zo'n Het Kwartet (RITA) BET WEER Misverstanden I li T omatenplukkers aan dood ontsnapt Kikkert: Udink en Van Hulst moeten aftreden I I I I I bon I_I Nieuwe Leidlse Coeramt Oonderdag 27 mei 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ie ghebleven mijn hert in teghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze sociaal-economische redactie HLPHEN AAN DEN RIJN Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de deralndse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, vindt dat er op komende rijksbegroting 200 miljoen gulden extra moet worden getrokken voor de land- en tuinbouw. Hjj zei dit vanmorgen in jaarrede op de algemene vergadering van de CBTB in Alphen den Rjjn. Dat bedrag zou vrijwel volledig goede komen aan de bedrijfs- ctuur en daarin is ook de uitvoe- van het rapport van de Commis- Van Soest begrepen, alsmede de sequenties van de in Brussel ge ien besluiten over de structuur- tiek", aldus drs Zijlstra, die her- erde aan 1957, toén in een tijd bestedingsbeperking uit een over- isbudget van ruim 6 miljard gul- eveneens 200 miljoen gulden ex- voor de landbouw kon worden uit- okken. „Ik zie niet in, waarom nu op een bedrag van 30 miljard, irvan de land- en tuinbouw nog 1,5 miljard toebedeeld krijgt, zou kunnen". escherming van hét sociale, ver ting van het economische en be- liging van het onrendabele", dat nde de CBTB-voorzitter de sleu- Zeventig jaar jong te zijn is oms heel wat aangenamer en oopyoller dan veertig jaar oud zijn. OLIVER WENDELL HOLMES Ik breng bescherming voor het lam aan vóór we aan onze voetbal- edstrijd beginnen 'laatselijk regen Vrijdag vloeit met westelijke inden vrij koud en onstabiele Jcht over óns land uit. In deze icht zullen enkele buien tot ont- ikkeling komen. De vrij koude icht wordt voorafgegaan door en front, dat donderdagochtend oven Midden-Engeland was angekomen. Daar de verplaat- ng van dit front het grootst is zuidoostelijke richting zal het eruime tijd duren voor het het ehele land is gepasseerd. Plaat- elijk zal het passeren van het ront gepaard gaan met regen, let uitzondering van Oost en uidoost-Europa, waar het warm vrij zonnig is, komt er in luropa vrij veel bewolking voor zijn de temperaturen niet oog. Barometerstand: heden 10 uur 5 cm (1000 millibar), dalend. Zon en maan 28 mei zon op 4.30, onder 20.45; liaan op 7.52, onder 0.08; 1 juni !.K. Hoog water Hoog water, 28 mei: Rotterdam e getij 7.11, 2e getij 19.35; Sche- feningen 5.30-17.58; Vlissingen L16-16.40; Haringvliet a.d. Zeezij- Ie 6.02-18.30 tel om de inflatie te bestrijden en toch gelijktijdig de positie van de meest kwetsbare groepen in onze sa menleving te versterken. De recente loonontwikkelingen dra gen z.i. echter niet bij aan de noodza kelijke voorwaarden om een ambiti eus en noodzakelijk regeringsprogram ma door te voeren via een extra stij ging van de overheidsuitgaven. „De inflatiebestrijding wordt echter met name voor onze groepering, die geen ingenieus afwentelingsstelsel heeft kunnen opbouwen, een kwestie van bestaan of niet bestaan", zo zei drs. Zijlstra. Hij voorspelde dat de land en tuinbouw opnieuw met belangrij ke kostenstijgingen geconfronteerd zullen worden. Grote lijnen De voorzitter van CBTB noemde het evenwel een gelukkige omstandigheid, dat er ondanks alle versplintering een grote mate van overeenstemming is Van onze sociaal-economische ALPHEN A.D. RIJN „Het ruilverkavelingsbeleid dreigt het brandpunt van de kritiek op de landbouwpolitiek te worden", zo verklaarde CBTB-voorzitter drs. R. Zijlstra vanmorgen in zijn jaarrede. Die kritiek wordt z.i. echter in belangrijke mate ver oorzaakt door het misverstand dat de ruilverkavelingen voor 100 pet door de overheid zouden wor den betaald en dat alleen de landbouw er van zou profiteren. Drs. Zijlstra verklaarde dat 35 pet van de kosten door de eigena ren aan het rijk wordt terugbe taald en dat slechts 34 pet van de totale investering direkt aan de agrarische sector ten goede komt. De rest is voor wegen (bijna 30 pet), waterbeheersing (23 pet) en recreatie. over de grote lijnen van de te volgen koers, ,,'t Gaat in zeer vele gevallen om iets meer of minder en daarom zou een kabinet op brede basis de meest juiste afspiegeling van deze situatie zijn. Maar er is blijkbaar zo hard met deuren geslagen dat hier en daar één in het nachtslot is gevallen". De heer Zijlstra constateerde dat de spanning in de land- en tuinbouw nogal is toegenomen. „Er ontsaat een toenemend gevoel fijngemalen te wor den tussen raderen, die door de on bekende machten worden aangedre ven, anoniem en zonder mededogen. Wie veroorzaakt de geweldige kos tenstijgingen? Waarom kunnen die niet worden doorberekend, maar worden de prij zen jaren achtereen bevroren? Waar om praat iedereen over de onrenda bele landbouwbedrijven en de hoge kosten van de landbouwpolitiek en vermeldt niemand de honderden mil joenen waarmee de scheepsbouw wordt gesubsidieerd? Waarom staat er wel in de Haagse Post: „Wat kost ons een boed?", maar niet: „Wat kost ons een scheepsbouwer?". Waarom wordt een loonsverhoging van 15 pet. goedgekeurd en een loons verhoging voor de boer (dat is nl. een ander woord voor prijsstijging) afge keurd? Worden de reële prijzen door de inflatie zelfs jaren achtereen ver laagd?". Drs. Zijlstra benadrukte dat de CBTB niettemin geweld en intimi datie als middelen afwijst, omdat „wij deze in een maatschappelijke orde, in een democratische samenleving, zo u wilt: vanuit een christelijke levens- en wereldbeschouwing niet geoor loofd achten". Een boottreinwagen hangt op een hachelijke manier op de rand van een beschadigde Argentijnse veerboot, die een dienst over de rivier de Parana onderhoucK en maandag in aanvaring kwam met een ander schip. MAASTRICHT In het gehucht van de Belgische gemeente Millen, tien kilometer ten westen van Maastricht, is een tweeklassig schooltje te koop, compleet met twee onderwijzeressen en dertig kinderen. Prinses Beatrix bezocht gisteren de nationale poppententoonstelling in het Singermuseum in Laren. Hier herkent ze de pop die ze in 1962 in Japan cadeau kreeg. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Aan de voor avond van het ongetwijfeld drukke Pinksterweekeinde en aan de voor avond ook van het vakantieseizoen is Veilig Verker Nederland gisteren gestart met de verkeersactie 'Europa onderweg'. Zestien juni sluiten Duitsland, Oostenrijk. Zwitserland. België en Luxemburg zich bij de actie aan. De verklaring voor deze, nu inter nationaal opgezette actie, moet op nieuw worden gezocht in het grote aantal verkeersdoden en gewonden in het vakantieseizoen. Blijkens gis teren gepubliceerde cijfers vielen er in de maanden juni, juli en augustus van het vorig jaar 830 doden op de Nederlandse wegen, zeventig minder dan in 1969, maar altijd een alarme rend cijfer. Het totale vakantiever keer in de EEG-landen eiste in het vakantieseizoen van vorig jaar zeker 15.000 doden en 400.000 gewonden. Voor degenen voor wie deze cijfers weinig zeggen een ongeluk kan immers iedereen overkomen behalve jezelf spreekt misschien meer dat in 1970 een goed deel van een stad als Den Haag gedood of gewond werd op weg naar huis dan wel op weg naar zijn vakantiebestemming, aldus onderstreepte de heer F. Sh. van Paasschen, hoofd van de sectie voor lichting van veilig verkeer Neder land deze cijfers. In een poging dit jaar de omvang van deze tragische gebeurtenissen te beperken richt Veilig Verkeer Ne derland zijn actie op drie veelvuldig voorkomende oorzaken van ver keersongelukken: onvoldoende rust, onvoldoende afstand houden en on verantwoord inhalen. 'Helaas is het nog altijd zo dat veel vakantiegan gers denken dat het rijden op over volle wegen ontspanning betekent in plaats van inspanning. Men vergeet dat de automobilist vóór of achter ons één van de tien duizenden kan zijn die net over een rijbewijs beschikt, of iemand die zijn caravan verkeerd heeft beladen. Of iemand met een slecht gezichtsver mogen of iemand die tijdelijk onwel wordt, of iemand die verkeerd gaat invoegen", aldus de heer Van Paas schen. Vanuit dit gegeven kwam Vei lig Verkeer Nederland tot het motto: twee uur rijden, kwart uur rust. Het tweede onderwerp van de actie Europa op weg is gericht op het ri sico dat men loopt bij het inhalen op provinciale wegen met twee of drie rijstroken. Jaarlijks gebeuren er al leen al in ons land zo'n 45.000 onge lukken die te wijten zijn aan verkeer de inhaalmanoeuvres. Kenmerkend is dat automobilisten met een blind ver trouwen uit de files breken om in te halen en bij nadering van een tegen ligger er zonder meer op rekenen dat er voldoende ruimte is om scherend in te voegen. VVN waarchuwt ervoor dat zeker bij de te verwachten top drukte alle invoegruimte opgesoupeerd is. Daarom dit klemmende advies: „Inhalen, vergeet het maar." Het derde onderwerp van de ver keersactie is het afstand houden, on gevalsoorzaak nummer een op de au tosnelwegen. Volgens een berekening van de Al gemene Verkeersdienst van de Rijks politie worden door het houden van onvoldoende afstand bijna de helft, ongeveer 48 procent van het aantal ongelukken veroorzaakt. Enige oor zaken van dit euvel zijn: onwetend heid, aggressief rijden en ongemoti veerd links blijven rijden van de voorligger. De tijd die nodig is om te remmen, de reactietijd vergt tenmin ste een seconde. Op grond daarvan moet de afstand tot een voorligger minstens een derde bedragen van het aantal kilometers dat wordt gereden. De algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie zal met behulp van een onopvallende surveillance auto uitge rust met fotoapparatuur deze veel voorkomende overtredingen contro leren. Er is bovendien een nieuwe methode in ontwikkeling waarbij met TE KOOP IN LEIDERDORP: representatief kantoorpand aan de Hoofdstraat (dicht bij de Rijn). Per 1 augustus a.s. leeg te aanvaarden: ca. 250 m2 kantoor- en magazijnruimte. Indeling parterre: 3 kantoren. 1 magazijn, bedrijfskeuken. 2 toiletten. Ie etage: directieka mer (ca. 30 m2) met parket, 2 kantoren, toilet en archief. 2e etage: 2 magazijnen. Kantoorgebouw (1965) met ruime parkeergelegenheid, C.V. (gas), omroepinst., telex- en telefoonaansl. (3 lijn.), extra zijingang, luxe betimmeringen. Compleet met luxaflex, tapijt en verlichting (TL) etc. in uitstekende staat van onderh. voor 158.000.k.k. Geschikt voor ac countants- of assurantiekantoor, servicebureau, groothandel, handels onderneming etc. Bemiddeling door M. A. G. Zwaan, makelaar o.g. Hoofdstraat 89. SASSENHEIM. Tel. 02522-12100 of 10061, b.g.g. 10992. fa. foto en radar-apparatuur de snelheid en de afstand tussen twee voertuigen kan worden gemeten. Het is niet sym pathiek maar dringend nodig om de in aantal sterk toenemende kop-staart botsingen in te tomen, aldus een woordvoerder van de surveillance dienst. Voor de actie Europa Onderweg heeft WN 20.000 affiches. 10.000 raambiljetten en 350.000 folders laten drukken, gedurende de weekeinden zullen deze folders door een tiental veilig uit veilig thuis ambassadrices worden uitgereikt in wegrestaurants, motels en andere plaatsen. Ook de surveillancegroep zal zich met de ver spreiding bezighouden. Piloot gered Starfighter bij Delfzijl in zee DEN HAAG Vanochtend is bij het eiland Borkum in de Noordzee ten noordoosten van Delfzijl een starfigh ter van het Duitse leger neergestort. De piloot wist zich met de schietstoel te redden en werd door een hef- schroefvliegtuig van de Duitse marine uit zee opgehaald. Tot nu toe zijn bij ongelukken met starfighters van dc Duitse luchtmacht zesenzestig piloten om het leven gekomen. TOKIO Japanse geleerden zullen volgende maand speciale raketten lan ceren om wolken te verdelen, die he vige hagelbuien veroorzaken, welke schadelijk zijn voor de oogst. De raketten zullen zilverjodide ver spreiden, dat de vorming van hagel moet voorkomen. Het schooltje werd omstreeks 1960 gebouwd door mejuffrouw Lesalle, een onderwijzeres, die graag werk korter bij huis wilde. Zij liet daarop een gebouwtje vlak bij haar woning plaatsen in de hoop dat de kinderen uit het gehucht zouden komen. En die kinderen kwamen. Er was zelfs een tweede lokaal nodig en een tweede onderwijskracht. Spoedig werd het schooltje van me juffrouw Lesalle zelfs erkend door PIJNACKER Drie inwoners van Pijnacker zijn gisteren ternauwer nood aan de dood ontsnapt toen de kas waarin ze tomaten aan het pluk ken waren eensklaps met donderend geraas in elkaar stortte. Toevallig werkten ze vlakbij een deur, waar door ze nog bijtijds een goed heenko men konden zoeken. Zodra ze buiten waren stortte het vierduizend ramen tellende warenhuis in. De gehele to- matenoogst werd door het vallende glas vernield. De schade bedraagt ruim een ton. De eigenaar, tuinder J. M. Kerk- laan, kan de 100.000,— niet als stormschade bij de verzekeringsmaat schappij declareren, omdat het op het moment van de instorting windstil was. Maandag was het hem opgeval len, dat de tien jaar oude kas scheef gezakt was. Hij had maatregelen ge nomen om hiertegen, voorzieningen te treffen. Drie straaljagers bij kaapstad verongelukt KAAPSTAD (Reuter) Drie Zuid- afrikaanse straaljagers zijn gisteren tijdens slecht weer tegen de Tafel berg bij Kaapstad aangevlogen. De elf bemanningsleden kwamen om het leven. rijk en gemeente. De school 20x1 mo menteel zelfs al veel groter zijn ge weest. ware het niet dat mejuffrouw Lesalle in 1968 met het schoolbusje (eveneens haar privé-eigendomop weg naar huis verongelukte. Haar man toert} toen eigenaar van het schooltje en er veranderde verder niets totdat ook hij berieden jaar stierf. Sindsdien zitten de erfgenamen elkaar in de haren over de vraag wat er met het schooltje moet gebeuren. Na ruim een jaar hebben ze nu beslo ten het gebouwtje te verkopen, met alles erop en eraan. Een eerste bod uierd inmiddeld gedaan door de moe der van de onderwijzeres, namelijk van Bfr. 130.000. Een tweede bod kwam van een boer die van het ge bouwtje graag een koestal wilde ma ken. Doch ook zijn bod bleek te laag. De erfgenamen willen Bfr. 350.000 voor het schoolgebouwtje compleet met onderwijzeressen en dertig kin deren. De gemeente Millen wil nu probe ren het geld bijeen te brengen om het schooltje te kopen, gebeurt dit niet. dan is het alsnog niet uitgesloten dat de schoolkinderen zullen moeten wij ken voor de koeien. AMSTERDAM De heer H. Kik kert, die volgende week 25 jaar ltd is van de Tweede Kamer, heeft geen vrede met de gang van zaken in de CHU de laatste tijd. In een vraagge sprek met onze parlementsrcdactic zegt hij dat fractieleider drs. Udink en unicvoorzitter prof. J. TV. van Hulst eigenlijk de consequenties moe ten trekken uit dc verkiezingsneder laag en hun functies beschikbaar moeten stellen. Ook is het jubilerende CHU-Ka- mcrlid er niet voor, dat fractievoor zitter Udink weer in het nieuwe ka binet stapt. (Zie ook elders in dit blad). <7«ATIS eb U, *wio»«*e aJbcrtinju. apyuff! Ik geef op als nieuwe abonnee: naam straat plaats: - betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krent veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1