Maxi speaker. /%é&L TÖ£. Vlammend geschrift van Jongeling: donkere kijk op het heden 15 ■commentaar Aamiemersboiid wil weerstandsfoncls Hilversum III steeds meer beluisterd Lvro brengt serie muziek uit leven stadhouders m?n "iv. 1 -'VfHa L uw O DONDERDAG 27 MEI 1971 d£ ttuee uan de drie journalen werd eravond aandacht besteed aan het rek van de heer Philips als presi- t-directeur van het gelijknamige rijf. In het journaal van zeven uur hij dat er in ieder Nederlands ge- gemiddeld vijf van zijn apparaten linden zijn; in het journaal van uur gaf'hij de première van een w apparaat: een videocassette. is waar dat er tussen het om- ibedrijf en het bedrijf in Eindho- bijzondere banden bestaan. We en toch wel raar op toen na af- van de journaalfilm van acht de welbekende Philips-reclame- bekend van de STER, opklonk, de heer Philips maar zwaaien af het dak van een flatgebouw, dijk al te gek dat Van der J, die fungeert als adjunct- fdredacteur van het journaal, zich r deze extra lange spot leende, dit alles Vergeleken was het op- \en van de schrijver G. K. van het ie in Postema's woensdagprogram- hoewei niet vrij van commercie, peuleschil. Hij had behalve een uw boek ook zijn Friese huis te p aan te bieden, maar zijn markt- itie ligt even anders dan die van Ups. Hij zei dan wel dat de ver- p van zijn boeken niets te wensen rliet, maar een gemiddeld van vijf ken in ieder gezin zal hij niet ha il de zendtijd van de VVD hoorden mevrouw Van Someren zeggen de piratenzender Veronica een :ke zaak is in de politiek. Als we goed hebben, heeft, haar partij ronica buiten de politiek zo een ;ke zaak nog niet gevonden. In er geval noemde ze de aanslag op concurrent Nordsee misdadig. In elfde uitzending deed mevrouw Someren een uitspraak die niet eel duidelijk was. Ze zei dat een iwe regering via de tü haar beleid et kunnen uitleggen. Of dat zou >eten betekenen dat die regering idtijd moet vorderen, zodra er iets wat zij wil uitleggen, zei ze niet. s ze dat bedoelde, dan was dat en prettige opmerking. Moeilijke nten in het beleid zijn het best baat bij een behandeling door de tualiteitenrubriek of andere onaf- nkelijke kanalen. De dramatische experimenten in de )S-rubriek Eigentijds zijn niet de eest toegankelijke programma's die bestaan. Op Fata Banana hadden ons desondanks enigszins ver- •ugd omdat we de kans zouden krij- n gepaste grapjes te maken met het -toestel. We konden kiezen tussen t geluid op het eerste net en het Teede. Het belangrijkste wat het uk bereikte was een grote onrust in ze huiskamer. De ene meekijker 1de schakelen; de andere niet en iden waren even ongemotiveerd en en nieuwsgierig. Dat was op zich effect dat je niet dagelijks be- ikt bij het kijken. Want discussies ier welk net er aan moet, zijn bij verstomd sinds het bedrijf met ine takt een tweede toestel heeft ten bezorgen. Voor de rest hebben e er zo goed als niets van begrepen. C. J. L. TEL AVIV (AP) De Israëlische inister van financiën Pinhas Sapir eft woensdag de EEG ervan be- ïuldigd, de Israëlische export te ideren. Zonder EEG-landen met na- te noemen, zei Sapir dat de EEG Israël discrimineert, terwijl zij toe- aat dat industrieprodukten van an- re ontwikkelingslanden zonder tol aar gebied worden binnengelaten". De heer P. Jongeling heeft een „vlammend geschrift" van 283 bladzijden geschreven. Het ver schijnen van dit boek moet haast als een wonder worden gezien; de schrijver is niet alleen het ijverig lid (GPV) van de Twee de Kamer, maar ook hoofdredac teur van het Nederlands Dag blad. Bovendien kreeg hij on langs het medisch advies zich zelf te ontzien. Niettemin kwam „het vlammend geschrift" tot stand. De titel is ont leend aan een citaat van Groen van Prinsterer, die de geschiedenis een „Vlammend geschrift van de levende god" noemde. Jongeling zelf noemt in het voorwoord de geschiedenis „het schouwspel van veel menselijke dwaasheden, maar zij getuigt ook overal van Gods daden." ..Het vlammend geschrift" geeft de indruk met gedrevenheid geschreven te zijn. Jongeling behandelt op popu laire wijze, terwijl hij „de bril van de schrift" heeft opgezet bepaalde ge schiedkundige onderwerpen om dan onmiddelijk de toepassing voor van daag te maken. Dat zijn de „lessen der historie." Dan blijkt, dat Jongeling, die met een zekere verrukking over het ver leden schrijft, een donkere kijk heeft op het heden. Zijn opstel over Eras mus eindigt met de opmerking, dat niet de „lof der zotheid," maar de diepe psalmtonen van het Wilhelmus de redding hebben gebracht. „Daarin ligt ook de kern van het programma voor onze toekomst." Jongeling ver volgt pessimistisch: „....zo er nog een dageraad zal zijn voor deze natie, die eens zo rijk werd gezegend". Met vaart schrijft Jongeling over de gebeurtenissen in 1813, maar de toepassing is weer somber en waar schuwend: „Ons volk is hard gesla- HILVERSUM De luisterdicht heid van Hilversum 3 is in het eerste kwartaal van dit jaar opnieuw geste gen in vergelijking met de vooraf gaande periode van drie maanden. De luisterdichtheid steeg van 7,3 tot 9,8 procent, zo is gebleken uit een meting die is verricht in opdracht van de afdeling studie en onderzoek van de NOS. In dezelfde periode is de ge middelde luisterdichtheid van radio Veronica gedurende de uren, dat Hil versum 3 in de lucht is, eveneens ge stegen en wel van 5,7 naar 6,2 pro cent. De gemiddelde luisterdichtheid van Hilversum 1 en 2 tussen 9.00 en 1?.00 uur daalde van 10,2 tot 9,5 pro cent in het eerste kwartaal. De totale radiobeluistering nam tussen 9.00 en 18.00 uur toe van 23,8 naar 27,3 pro cent. Van de totale door het Nederlandse publiek aan de radio bestede luister- tijd ging tussen 9.00 en 18.00 uur 36 procent naar Hilversum 3. In het vierde kwartaal van 1970 was dit nog 31 procent. Het aandeel van Veronica bleef met 23 procent vrijwel gelijk. Het aandeel van Hilversum 1 en 2 is belangrijk afgenomen en wel van 44 procent naar 34 procent. Uit het on derzoek is gebleken, dat het Neder landse publiek zich steeds meer richt op zenders die lichte muziek geven. gen maar heeft zich niet bekeerd. De Duitse tijd kwam over ons, maar de nood leerde de natie niet bidden." of ook: ,men wil opnieuw in het ver enigd Europa springen en schildert deze toekomst af in verlokkende tin ten." Zo signaleert Jongeling de gevaren voor deze westerse wereld, die vooral zo wordt hij niet moe te schrijven, van de kant van Rusland en het com munisme komen. En dat gevaar ziet hij dan heel dicht bij. De geweldmystiek, het straatgevecht, methodiek van terreur en intimidatie, het smijten van rookbommen, het il legaal bezetten van gebouwen, het met alle middelen uitdagen van de politie... Al deze dingen komen vooral bij de jongere socialisten weer in de mode. Er zijn meer gevaren vlak bij huis, meent Jongeling: „In West- Europa wordt door allerlei voorlich ters ook christelijke voorlichters druk gewerkt met de leuze: liever rood dan dood". Zo is er dan weinig hoop, want het vlammend geschrift gaat verder: „Een zat en zorgeloos geworden wes ten, dat het wezen van de revolutie niet onderkent en humanistische vre- desdromen droomt, zou wel eens te laat wakker kunnen worden". Nog een enkel citaat: „De weer stand van modern christelijke zijde tegen het communisme verzwakt zienderogen. „Het nihilisme op zede lijk gebied en het anarchisme op het gebied van de gezagsstructuren berei den in het westen samen, met mede- Je weet niet wat je hoort. Graetz stopt maxispeakers in portable radio's. Dat geeft een sound waar je koud van wordt. Te gek hoor. Van die kleine radio's met zo'n groot geluid. Vind je nergens anders dan bij Graetz. En alle stations komen even subliem door. Als je b.v. alleen Veronica het einde vindt, druk je even op de popknop. Dat is alles. Kom es horen en bekijk gelijk de meesterlijke modellen. Vanaf 39,75 kun je terecht bij de erkende Graetz handelaar. 1 DEN HAAG Violist Willem Nos- e en klavecinist Luc van Hasselt ebben het muzieklétven aan het hof jan de stadhouders van Oranje-Nas- pu in de achttiende eeuw nage- peurd. Het materiaal dat dat speur werk heeft opgeleverd is zo interes- pnt dat de AVRO zes series van deze huzielc zal uitbrengen. De eerste se- jfc is geheel gewijd aan het werk van ibristiaan Ernst Graaf, hofcomponist lan prinses Anne en stadhouder Wil- tm V. De serie begint vanmiddag Êilversum 2, half vier) en omvat rtien programma's. Voor deze serie heeft koningin Ju- I ana de uit 1808 daterende Erard- fleugel uit het paleis op de (Amster damse) Dam uitgeleend. Deze hamer vleugel is een van de best bewaarde instrumenten uit die tijd. Aan de se rie werken mee het ensemble Sanata da Camera, het Pleyel-kwartet, het Radio Kamerorkest en een aantal [vo calisten en instrumentalisten. In volgende series zal waarschijn lijk aandacht worden besteed aan concertmeester Frederic Schwindl, aan de cimbalisten Just en Collizzï en aan composities van andere leden wan de hofkapelOok zullen coryfeeën die kortere of langere tijd aan het hof vertoefden aandacht krijgen. Daarbij zijn onder andere de negenjarige Mo zart en de elfjarige Van Beethoven. Van onze soc.-ec. redactie SCHEVENINGEN De Ne derlandse Aannemers- en Pa troonsbond voor Bouwbedrijven heeft gisteren op de jaarverga dering in Scheveningen beslo ten een plan te ontwerpen voor een weerstandsfonds voor de gehele bedrijfstak, waaruit on dernemingen die door staking worden getroffen een vergoeding kunnen ontvangen. Eerder heeft de vergadering zij het met tegen zin, de nieuwe bouw-cao unaniem aanvaard. NAPB-voorzitter L. J. te Pas zei dat het bestuur ernaar zal streven het plan van een weerstandsfonds over enige maanden op papier te hebben warna het ter goedkeuring aan de ledenvergadering zal worden voorge legd. Of die goedkeuring er komt, is overigens nog een vraag, want in de vergadering bleken de kleinere aan nemers nogal sceptisch tegenover de vorming van zo'n fonds te staan, ken nelijk omdat bij stakingen praktisch altijd de grotere bedrijven worden ge troffen. Een voorstel van het district Zuid- Holland-Zuid om 33.000 gulden uit het ontwikelings- en bijstandsfonds voor dit doel beschikbaar te stellen werd verworpen. Daarentegen werd wel besloten op korte termijn een in ventarisatie op te stellen van de scha de die de NAPB-leden door de ruim drie weken durende acties hebben ge leden en daarna onder ogen te zien wat de bond eraan kan doen. De voorzitter van de onderhande lingsdelegatie der werkgevers, J. de Groot (die met de gouden NAPB-me- daille werd onderscheiden „voor aan de organisatie bewezen diensten") er kende dat de kleinere aannemers het dor de nieuwe cao erg moeilijk zul len krijgen en dat velen van hen, als zij niet oppassen, wel eens gedwon gen zouden worden de strijd te sta ken. De heer Van der Aa, eveneens lid van de onderhandelingsdelegatie ver wachtte dat door de nieuwe cao de loonkosten (inclusief de loonsverho gingen ter compensatie van de prijs stijgingen) „stellig met minstens 25 procent zullen stijgen". Veel weerstand was er ook tegen de verhoging van de vorstverletuitkering met circa 20 pet waarop de heer Te Pas verklaarde dat dit fonds te zijner tijd moet verdwijnen en de onderne mers doorbetaling bij vorst en derge lijke voor eigen rekening moeten ne men. werking ook van christenen, de weg voor de overwinning van de commu nistische dictatoriale machtsstaat, waarin de getrouwe kerk alleen nog een ondergronds bestaan zal kunnen leiden". Jongeling wordt niet moe te waar schuwen, maar opvallend is, dat hij' het gevaar, dat volgens hem zo groot is, maar van een kant ziet komen. Hij schrijft bijvoorbeeld boeiend over het nationaal-socialisme en waarschuwt, dat het nationalisme weer in de bondsrepubliek komt opzetten. Maar in de trant van schrijven van Jonge ling, zou juist de toepassing van dit opstel de waarschuwing moeten zijn tegen deze gevaren in eigen land en tegen het rechts extremisme hier. Zo'n waarschuwing liet prof. J. Kamphuis op het „nationaal appèl" in Hilversum wel horen, wijzend op het zich verslingeren aan gezag en de mogelijke afgoderij met sterke man nen. „En ook dat is een groot ge vaar", zei de hoogleraar, „dat is juist de zwakheid van iedere rechts-reac- tionaire richting. Dan wordt men bang gemaakt voor Moskou en Pe king". Juist Jongelings eigen partij loopt extra gevaar van extreem rechts. Maar mogelijk wordt het vlammend geschrift vervolgd, nu de heer Jonge ling het werk in de Tweede Kamer niet meer alleen hoeft te doen.... De J. Het vlammend geschrift", Uitgave De Vuurbaak 13,50. Vanavond te zien NEDERLAND I TROS 19.05 uur Op losse schroeven, amu sement. 20.10 uur Voetbalreportage Ajax— Feijenoord. 22.05 uur Te gast bij de gast, Spaan se folklore. NEDERLAND II VPRO 19.10 uur (NOS) Van gewest tot ge west. 20.30 uur Laurel en Hardy, film. 20.50 uur De commune van Parijs, documentaire. 21.30 uur Mad Jack, tv-spel. Vanavond te horen HILVERSUM I NCRV 19.00 uur Zingen met Cecilia, volks muziek. 19.15 uur Muziek van het Leger des Heils. 19.35 uur Muziek, muziek, muziek; solisten, koren en orkesten. 21.50 uur Orgelconcert door Henk van Loo. 22.50 uur Vakantietoeslag, Informa tie over het toerisme. 23.15 uur Muziekprogramma. HILVERSUM II AVRO 19.40 uur Radiocatechese Mens en Bijbel «KOR). 20.05 uur (NOS) Voetbalreportage Ajax—Feijenoord. 22.55 uur Avondje uit, zigeuner orkest. 23.20 uur Beroemde solo-concerten (3). 160 "Vera von Cosel vormde de verbinding. In Samara, waar Solowjew zich volgens onze gegevens ook bevond. Waar heeft u hem ontmoet?" "Ik heb hem nooit ontmoet, ik ken hem helemaal niet..." mom pelde Alexander Berckheim. Hij was doodop. Hoe lang ging dit nu zo al? En hoelang zou het 20 nog doorgaan? Zou hét niet veel een voudiger zijn om te zeggen: Goed. Ik ben een spion. Ik heb So lowjew opdracht gegeven het Kremlin op te blazen. Dodenschip. De beul drukt af. Uit. "Met welke opdracht bent u uit Duitsland gekomen?" vroeg de man achter de lamp. "Ik heb u verteld waarom ik hierheen ben gekomen." "Uit liefde, nietwaar?" "Noemt u het maar zoals u wilt." "U bent een idioot, Berckheim. Uw patriotische gevoelens zijn overbodig geworden. Duitsland is definitief verslagen. Het Oosten- rijkse-Hongaarse Rijk valt uit elkaar. In Berlijn kan ieder moment de revolutie worden uitgeroepen. Uw opdrachtgevers zijn in alle wind richtingen verstrooid. Wie waren zij?" "Die had ik niet." Het driehoekige gezicht achter de lamp begon heen en weer te dansen, vertienvoudigde zich, tien gezichten, honderd, een zee van gezichten, wie is Solowjew, Vera - een spionne, vrede, rust... Ik mag niet omvallen1 zei Alexander Berckheim tegen zichzelf. Als ik omval zullen zij boven op mij gaan staan, als ik maar niet zo misse lijk was! En toen hoorde hij zichzelf spreken terwijl het weer de ander in hem was die sprak: "U wilt een bekentenis van mij. U wilt van mij horen dat ik een Duitse spion ben. Dat ik met een bepaalde opdracht naar Rusland kwam. Dat ik contact met Vera von Cosel opnam, die op haar beurt weer een man genaamd Solowjew Alexander Berckheim zweeg. Hij had de draad verloren. Een dool hof. Er was geen uitweg. Een slang, die zichzelf vanaf de staart opvrat. Nee: die haar staart begon op te eten en vervolgens... Ik, een spion. Een strohalm. Die moest er toch zijn. Deze man achter de lamp was niet dom. Er moest een mogelijkheid zijn hem te over tuigen "Waar is Vera von Cosel?" vroeg de man achter de lamp. "Ik weet het niet." "Waar heeft u haar heen gestuurd? Met welke opdracht?" "Ik heb haar nergens heen gestuurd. Ze is uit zichzelf gegaan. Ik weet niet waar zij is. En als ik het zou weten dan zou ik het u nog niet vertellen." Alexander Berckheim sprak langzaam, woord voor woord, als een litanie die hij al honderd keer had opgezegd. Nu zullen ze weer slaan, dacht hij. Als het zover is, slaan zij altijd toe. De man achter de lamp knikt en ze slaan toe. Nu. De man achter de lamp knikte echter niet. Hij keek Alexander Berckheim zwijgend aan, het was zeer stil in de verhoorkamer (kamer 55, kale muren, een schrijftafel, de foto van Lenin boven de schrijf tafel, de lamp op de schrijftafel, een telefoon, een dossierkast en twee stoelen), een van de mannen schraapte zijn keel terwijl de stem van Berckheim onnatuurlijk hard klonk toen hij tenslotte zei: "Alles wat ik weet, heb ik al in Samara verteld. Dat is het hele verhaal. Uw kameraad Paddas kent haar. Meer heb ik niet te zeg gen." "Op kameraad Ar.drej Paddas werd een moordaanslag gepleegd", zei de man achter de lamp. CWordt vervolgd) Smidje Verholen en de veedieven van Texas Hilversum I. 402 111. NCHV: 18.30-18.41 Nieuws; 19.00 Zin gen met Cecilia; 19.15 Muilek van het Leger des Hells (gr 19.30 Op de man af. praatje; 19.35 (S) Muziek, muziek, mu ziek: bekende solisten, koren en orkesten: 21.50 Orgelconcert (opn.); 22.20 Avondoverden king: 22.30 Nieuws: 22.38 Den Haag vandaag; 22 50 Vakantie toeslag: informatie over toerisme; 23.15 (S) Licht ziekprogramma (opn.); 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 111. AVRO: 18.00 Nieuws; 18 11 Radiojour naal: 18.20-18.30 Uitzending van de PSP; 18.35 Uit welk pro gramma ls dit?; 19.25 De ge sproken brief; 19.30 Nieuws: IKOR: 19.35 Kerk veral' cn dichtbij; 19.40 Mens en Bijbel: 19.50 Driemaal Kenya: frag menten uit een documentair drieluik over Kenya dat a.s. zondag 30 mei uitgezonden zal worden: AVRO: 20.05 (S> Bra bants Orkest met solist: 21.55 Sopraan, alt, tenor en piano: 22 30 Nieuws: 22.40 Mededelin gen: 22.45 Radiojournaal: 22.55 (S) Zigeunerorkest met Hon gaarse melodieën 23.20 Be roemde solo-concerten (III): 23.55-24.00 Nieuws. De Fabeltjeskrant: STER: 18.50 mtère: nieuwe film <K) Reclame; NOS: 18.55 (K) Nieuws. Journaal; STER: 19.00 <K) Re clame; TROS: 19.05 (K) Op losse groeven: muziekprogram ma: STER: 19.55 (K) Reclame: NOS: 20.00 (K) Journaal; STER: 20.15 <K) Reclame; TROS: 20.21 <K) Mission Im possible. tv-fllm; 21.10 (K) We reld op wielen; 31.40 (K) Om nibus; gevarieerd zomers pro gramma; 22.05 Tc gast bij de Hilversum I 402 m: 22.50 NOS: 12.00 Blik op de wereld: Informatief programma. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 (S) 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 Ac tualiteiten. 13.23 (S) Bas-barl- ton en plano. 13.50 (S) Koor Do Vrije Stem uit Arnhem en het Gelders Orkest EO: 14.00 Ruimte: magazine met gewijde muziek, lezingen en een korte overdenking. NOS: 15.00 (S) 1.11 Aspekten van de kamermu- gast: Spaanse folklore: NOS: Het levende woord. 7.16 (S) ziek: A. Fluitrecltal: B. Radio 22.35 (K) Journaal; TELEAC: Badlnerie: - 22.40-23 20 Bouwen en wonen - sleke cn les 15 (herh.). klassieke, semlklas- Trombone Kwartet, is.40 Toc- opcra-muzick (gr), rlstische Informatie uit bin- (7.30 Nieuws: 7.32-7.40 Actual!- nen- en buitenland. VPRO: Nederland II. NOS: 18.45 De tel ten; 8.00-8.10 Nieuws), Overweging. 8.30 Nieuws. Voor de hulsvrouw. 16.00 \T»RO-Vrijdag: geva- 8.32 rleerd programma met lichte (9.00-9.10 muziek, commentaren cn re- huls- portages (Om 16.00 Nieuws: 17.55 Mededelingen: NCRV: -- - NCRV en Bloc: actueel clame: NOS: 19.05 Den Haag KRO: 11.00 Nieuws 11.03 voor grojgunma «*t muzikale 11- B Fabeltjeskrant; STER: 18.50 Gymnastiek voor de I (K) Reclame: NOS: 10.55 (K) vrouw). 9.40 Schoolradio. NOS: Journaal: STER: 19.00 <K) Re- 10.00 (S) Operamuziek (gr). vandaag; 19.10 Van gewest tot gewest; 19.50 Tips van het Na tionaal bureau voor Toerisme: STER: 19.55 (K) Reclame; NOS: 20.00 (K) journaal; STER: 20.15 (K) Reclame; VPRO: 20.20 Berichten uit de samenleving; 20.30 The life ghost, film met Laurel en Hardy: 20.50 (K) Dc Commune gramma van Parijs van 1871: documen- taire: 21.30 (K) Mad Jack, tv- spel: NOS: 22.20-22.25 <K) Jour naal. de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee Partijen: (12.22 WIJ van het land: 12.26 CPN) Mededelingen t.b.v. land- cn tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 ker Show. NCRV: n Nieuws. 10.03 Muziek bij van operettemuziek. Nieuws. 12.0: Pers vers. NOS: 16.00 Nieuws. 16.03 Disco Drive 13.00 Nieuws. 13 03 Jan Cordu- In: de showbusiness korrel genomen. 17.00 Akttia /Sportkompas: (Sport) nieuws, reportages cn commentaren. België. Nederlands. 18.00 (K) Hilversum II 298 m: AVRO: Fabeltjeskrant; (K) 7.00 Nieuws en ochtendgymnas- wener Show. met o.a. Euro pees popparlement. 14.00 Nieuws. 14.03 De Herman Stok Show, met o.a. Top Tien LP's. 15.00 Nieuws. 15.03 De Eddy Becker Show. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Top-30 (17.00 Nieuws). programma overzicht: reportages. (Om 8.00 Nieuws: - 8.11 Radiojournaal; om 8.30 politieke tribune: TELEVISIE VWWOMI Nederland I. NOS: 18.45 (K) moderne muziek. Waterstanden.) Av- 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (U.OO ilma, mythe of wer- Nieuws.) 11.30 Volksmuziek uit 22.10 (K> Pre- Vietnam. 11.55 Beursberichten. llngen: 19.45 Nieuws; 20.10 sleke e Europa nu: de Europakroniek (9 35-9.40 van Omer Grawel: 20.25 (K) RO: 64: De volgende ochtend, werd smidje Verholen ge wekt door het vrolijk ge hinnik van paarden, het gerinkel van emmers en de kwinkslagen van cowboys. Hij stapte uit bed, wierp een blik uit het venster naar beneden en kon toen precies op de stallen kijken, waar de cowboys bezig waren hun rijdieren te ver zorgen. „Nou nou...", zei de smid. „Als die cowboys al lemaal zo aardig zijn als ze er uitzien, dan zal ik het hier best rooien." Goed gemutst kleedde hij zich aan en snel liep hij naar beneden, waar Andy Ma- lone hem al .stond op te wachten. „Goeie morge, slaapkop", plaagde Andy. „Ik zou zeggen, eet eerst het maagje maar eens flink vol, want zonder eten kun je hier op de ranch niet werken. Wat zou je zeggen van een stel spiegeleitjes met ham?" Andy nam de smid mee naar de grote eetkamer en daar pleegden de heren een enorme aanval op een enorme hoeveelheid gebakken eieren. „Alle mensen", zuchtte de smid na een tijdje. „Ik kan geen boe of ba meer zeggen!" „Al licht niet na zeven gebakken eieren en vier ons ham", plaagde Andy. „Maar dat geeft niet, hoor. Wie werken wil, moet stevig eten, want anders komt er geen spat van terecht. Ga nu maar eens mee naar de smidse. Nou, wat zeg je ervan?" „Héél mooi", zei de smid. „Hier kan een vakman met plezier zijn werk verrichten, dacht ik zo." „Dat wou ik ook zeggen", grin nikte Andy. „Maar weet je waarom ik je hier mee naartoe heb genomen? Ik' wou een grap uithalen. Het is een idee van Billie de Licker! Jij gaat zo lang hier in die kist zitten en dan halen wij die namaak-Verholen met zijn knecht. En dan moet je maar eens goed opletten wat er gebeurt, als we die boeven opdracht geven een paar hoefijzers te smeden! Hahaha, ik lach me nou al een kriek!" ®PIB

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15