TAIMANOV AL VRIJWEL KANSLOOS Aanwezigheid van neutrale vlag kan van belang zijn ZEGE VOOR FEIJENOORD NOODZAAK fan Ravens taakt het v^aterballet Gianni Motta gebruikte doping „Vakbeweging die zieli exclusief opstelt niet in belang werknemers" li II! I ïQïl'Hl AHAf iHT?'hNüTinNA! SlIiW Ir ENGELS VOETBAL MINDER IN TREK Zege Estudiantes Fischer al 4-0 Van Berkel's Patent begin dit jaar beter Groei en rentabiliteit van Hoek en Loosco zullen versterkt stijgen Voorzitter Kon. Ned. Reedersvereniging: De Haas/Van Brero in Apeldoorn ontslaat 40 man DONOBRiDAG 27 MEI 1971 'jskamp, Wery, Kindvall en Hasil op de grond van het KNVB-centrum in Zeist, waar Ijenoord zich heeft teruggetrokken. In hun midden zit Donefeld jr., zoon van de I oud-trainer van het Nederlands elftal. -at"* w Johan Cruijff in actie als doelman tijdens de laatste training van Ajax, die dinsdag is gehouden. Arie Haan kijkt belangstellend toe. Gisteren heeft Ajax niet getraind; er is wel een bespreking met het elftal gehouden. Van een onzer verslaggevers 5EIST/AMSTERDAM De sen- ie was, volgens trainer Ernst ppefl, compleet. In het grauwe emeense provincieplaatsje Arad te de humeurige Oostenrijker vo- jaar september zjjn wonden. De reederangs" profs van het on- tende UTA hadden Feyenoord uist brutaal uit het toernooi om Europa Cup gestoten. In de eerste ide, notabene. Happel slikte zijn tgoocheling opmerkelijk vlug weg. middellijk kondigde hy wraak oon. 'e zullen ons met vereende krach- vanaf dit moment met de com- litie bezig gaan houden. We moe- i kampioen worden: dat is een odzaak", dicteerde hy. TURIJN De eerste finalewed- ftjd van het toernooi om de Run- rs Up Cup zal opnieuw worden ge- eeld. Scheidsrechter Lau van Ra staakte gisteravond ook al op pies van grensrechter Theo Boosted t duel tussen Juventus on Leeds ited na 32 minuten voetbal dat eer op waterpolo geleek. Op het pment dat Van Ravens afblies vic- de spelers van Juventus elkaar fichend om de hals. Juist voor hen het een groot voordeel dat de dstrijd in z'n geheel zal worden ergespeeld. (Juventus werd immers het meest iadeeld door de wedstrijd onder :e extreem moeilijke omstandighe- door te laten gaan. De Italianen :sten op eigen terrein een voor- irong nemen die groot genoeg was in Engeland enig succes op de ip te kunnen houden. Dat was in waterballet niet mogelijk. Een be- •rlljke pass kon niet worden gege- ;n, omdat de bal meestal in het wa- r smoorde binnen enkele meters. |och kreeg Juventus twee uitsteken- e kansen om een voorsprong te ne De eerste keer rukte Anastasi jleen op naar Gary Sprake, maar de bhotse doelman kon het te zachte bogballetje van de italiaan houden. tweede uitstekende kans kreeg japello, maar een onverwacht hard van hem stuitte af op de paal. United stelde daar weinig meer fgenover. De Britten beperkten zich it het zoveel mogelijk smoren van Italiaanse aanvallen. Rij een van weinig tegenstoten had Giles ech- |r toch bijna succes. Zijn schot van rand van het strafschopgebied am echter boven doelman Piloni :gen de lat terecht. Wat Van Ravens, ondanks de Ita- (aanse smeekbeden n de eerste helft iet wilde doen gebeurde na acht mi- mten in de tweede helft toch. De chiedammer staakte de wedstrijd en perd daarvoor door de 70.000 aanwe- |ge Juventus-fans met een hartelijk iplaus bedankt. De Britten daaren- 'gen waren het geheel oneens met scheidsrechterlijke beslissing. In eerste helft al hadden zij enkele .alen laten blijken het toch al niet vaak het met Van Ravens eens te ijn (Alan Clarke werd nog voor de iftrap van de tweede helft opge dreven, toen hij de Nederlander en- :1e onwelvoegelijke woorden toe- joegde) maar toen Van Ravens af- loot waren de Leeds-spelers duide- Ijk teleurgesteld. Voor hen was de 0 in Turijn een uitstekende uit gangspositie om de beker die de Brit- en in 1968 reeds veroverden, weer bezit te kunnen nemen. Verwacht tot laat in de avond werd er n Turijn gediscussieerd dat de Wedstrijd vanavond in z'n geheel zal' gorden overgespeeld, als dat althans lp het veld van Juventus .dat zwaar keieden heeft onder het waterballet fan gisteravond, mogelijk is. LONDEN De voetbalwedstrijden de Engelse league hebben in het afgelopen seizoen opnieuw minder toeschouwers getrokken. IN totaal bezochten 28 miljoen mensen de wed strijden in de vier divisies; 1,5 mil joen minder dan het seizoen daarvoor n het kleinste aantal sinds 1966. Naar de wedstrijden voor de eerste ïvisie kwamen gemiddeld 30.204 per- nen kijken, 2 000 minder dan vorig eizoen. Het gemiddelde per wedstrijd ver de gehele league bedraagt 14.000. at is een teruggang van 700 toe houwers. Happel heeft zich na die Roemeense „catastrofe" sneller hersteld dan zijn sterrenformatie. Vooral aanvallend ma'akte Feijenoord lange tijd een diepe vormcrisis door. Coen Moulijn worstelde met de grootste inzinking in zijn rijke carrière, Ove Kindvall leek roemloos naar Zweden terug te keren en ook Henk Wery, de grillige, werd meegesleurd in de impasse. Feijenoord verspeelde echter, en dat was in die „duistere dagen" een welkom compromis, nauwelijks pun ten op „eeuwige rivaal" Ajax. En juist toen de Amsterdammers „freeh- weelend" en onbedreigd naar zowel de nationale als de Europese top leken door te rennen, gooide ook Feijenoord beide armen los. Nu, bij het ingaan van de laatste bocht, snel len beide ploegen, toch weer traditie getrouw, vlak naast elkaar naar de einstreep. De winnaar van vanavond is vrijwel zeker dan kampioen. De Amsterdammers behouden bij de af trap desondanks lichte voorsprong. Ajax immers heeft vanavond in het Olympisch stadion mogelijk zelfs aan een gelijkspel voldoende voor de prolongatie van de Nederlandse titeli. Beide teams delen weliswaar c!e eer ste plaats op de ranglijst, maar het doelgemiddelde van de Amsterdam mers is aanzienlijk beter. Ajax: 8813 en Feijenoord: 7723. Als deze ont moeting inderdaad in een gelijk spel eindigt, dan wordt de definitieve beslissing van deze competitie tot volgende week zondag uitgesteld. Op het programma staan dan Go Ahead Ajax en FeijenoordHaarlem. In ieder geval kan pas op die datum „officieel" op het kampioenschap ge klonken worden. Voor Feijenoord is het veroveren van de voetbal titel inmiddels weinig minder dan een bittere noodzaak ge worden. De organisatie aan de top van de Rotterdamse club is voor een groot deel op de deelname aan Euro pees cupvoetbal afgestemd. Spelers, trainers en begeleiders worden daar in ieder geval naar betaald. Daarom vormen de inkomsten uit de ••erkoop van entreebewijzen en televisierech ten alleen via het landskampioen schap van een plaats in de Europa Cup I verzekeren. Als zij de boot missen blijft alleen deelname aan de zeker in de eerste ronden veel minder aantrekkelijke strijd om de UEFA-beker (was Runners Up Cup) over. Ajax daarentegen heeft door de door Jan Timan AMSTERDAM In de kwartfina les van het kandidatentoernooi is of ficieel nog pas één beslissing gevallen (Robert Hübner kon niet meer op te gen de spanning en gaf de strijd te gen Petrosjan gewonnen), maar ook Bobby Fischer heeft de tweekamp te gen de Rus Mark Taimanov feitelijk reeds beslist. Ondanks het feit dat de match Fischer-Taimanov wat achter loopt omdat de meningsverschillen over de plaats waar gespeeld zou worden hoog opliepen, is reeds na drie van de tien partijen Mark Tai manov kansloos. Bobby Fischer won de eerste drie partijen en heeft ook in de vierde (afgebroken) partij een gunstiger stelling. Taimanov, naast schaak grootmeester ook bêdreven concert- pianist, liet na de derde partij weten dat hij vanwege te hoge bloeddruk de volgende partij graag uitgesteld zag. Dat hij last van zijn bloeddruk zou krijgen is te begrijpen, als men de tweede partij ziet. Wit: Fischer, Zwart: Taimanov. 1 e4, c5. 2. Pf3, Pc6. 3. d4, cxd4. 4. Pxd4, e6. 5. Pb5, d6. 6. Lf4. e5. 7. Le3, Pf6. 8. Lg5 (dit heeft Gischer vijf jaar geleden precies hetzelfde tegen Na- idorf gespeeld. Toen kwam hij na 8. Le6 in het voordeel, maar gaf la ter in zijn boek TVIy memorable sixty games' de door Taimanov gekozen voortzetting als voldoende voor ge lijkspel aan), Da5f. 9. Dd2, Pxe4. 10, Dxa5, Pxa5. 11. Le3 (niet: 11. Pc7t?, Kd7. 12 Pxa8, Pg5, 13. Lb5+ Kd8 en het witte paard op a8 komt er niet meertuit), Kd7. 12. Pc3x! (een verbe-. tering op het vroeger door hemzelf aangegeven 12. Pxa7, d51, Pxc3. 13. Pxc3. Kd8 (In aanmerking komt hier 12. b6 gevolgd door 14. -, Lb7). 14. Pb5, Le6. 15. 0-0-0, b6. 16. f5, (Niet erg goed is 16. Pxa7 wegens 16. Kc7. 17. Pb5t, Kc6, of 16. Pxd6, Lxd6. 17. Txd6t, Ke7. Met tekstzet houdt wit initiatief voor de pion), exf4. 17. Lxf4, Pb7. 18. Le2, Ld7. 19. Td2, Le7. 20. Thd'l, Lxb5. 21. Lxb5, Lf6. 22. Te2 (wit vermijdt steeds de herovering van pion, hoewel op dit moment 22. Lxd6 zeker in aanmerking kwam b.v. Pxd6. 23. Txd6t, Ke7. 24. Td7f, Ke6. 25. Lc4f, Kf5. 26. Txf7. Na de tekstzet houdt wit het initiatief, maar hij weet dit tot het tweede afbreken niet tot winst uit te breiden). Na de 73ste zet van wit ontstaat dan de volgende stelling: Wit (Fischer): Kg3, Tb5. Lg4, pion h3 Zwart (Taimanov): Ke4, Tg8, Pe5. Zwart geeft hier 73. Tg7 onder couvert af. 74. Tb4t, Kd5. 75. Ta4, Pg6! (Niet 75 -. Pg4. 76 Lxg4, Ke6. 77. Kh4! (77. Tf4?. Tf7! leidt tot een pionneneind- spel dat remise is en nu is het peion- neneindspel na 77. -, Kf6. 78.ta6t, Kh7. 79. Ta7t verloren voor zwart) 76 Ta6, Pe5? (De verliezende fout. het paard had op g6 moeten blijven om de velden f4 en h4 te bestrijken en had 76 -, Ke5! moeten spelen. Na 77. Te6t. Kd5 78. Te8, Kd4 of 78. Tf6, Ke5. 79. Tf5t. Ke6! komt wit niet ver der. Op gegeven moment moet hij dan uit arrenmoede h3-h4 doorzetten, maar het eindspel van toren en loper tegen koning alleen is dan niet te winnen als zwart zijn paard offert) 77. Kf4. Pg6+. 78. Kg5, Pe5+. 79. Kf5, Tf7i'. 80. Tf6! (Waarschijnlijk heeft Aimanov dit onderschat. Na torenruil kan wit zowel de zwarte koning als het paard afhouden). Txf6ï. 81. Kxf6. Ke4. 82. Lc8, Kf4. 83. h4. Pf3. 84. h5, Pg5. 85. Kg6. Pf3. 86. h7, Ph4. 87. Kf6, zwart geeft het op. A. F. ientjes, voorzitter KVB verovering van de Nederlandse beker vorige week al een plaats in het toernooi om de Europa Cup II ge claimd. Die „inschrijving" kan, door winst op Feijenoord en/of een zege op Panathinaikos uit Griekenland in de finale van het toernooi om de belangrijkste Europese (voor lands kampioenen) al gewijzigd worden in een (nieuwe) plaats in de strijd om de Europa Cup I. Ajax wil een unieke triologie vol tooien. De eerste winst is binnen. De beide andere triomfen zijn binnen bereik. „Over nog geen week weten weten we alles", aldus aanvoerder Velibor Vasovic. De titelverdedigers hebben zich ondanks het lood zware programma voor de wed strijd van vanavond (aanvang 20.15 uur) heel wat luchtiger voorbereid dan de Rotterdamse concurrent. Trai ner Rinus Michels gaf zijn spelers gisteren, na een korte bespreking, vrijaf. De Ajacieden zullen pas van morgen weer bij elkaar komen. Alleen Ruud Krol (gebroken been) zal ont breken. Feijenoord heeft zich dinsdag in het KNVB-sportcentrum in Zeist op gesloten. De nerveuze, zwijgzame brigade heeft die dag zelfs een on verwachte oefenwedstrijd tegen het Nederlands amateurelftal gespeeld. Aanvoerder Rinus Israel stapte hal verwege het duel naar de kant, om dat hij opnieuw last van zijn been blessure had gekregen. Het blijft dan ook nog de vraag of de Rotterdamse aanvoerder met Feijenoord in actie komt. Ook de schouderblessure van Theo Laseroms is nog niet geheel genezen. De ervaren verdediger train de gisteren met de vaste reserves mee. De vermoedelijke opstellingen van beide elftallen: AJAX: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Vasovic, Blankenstein; Neeskens, Mühren, Rijnders; Swart, Cruijff, Keizer. FEIJENOORD: Treijtel, Romeijn, Israel, Laseroms. Schneider; Jansen, Hasil. Wery, Kindvall, Van Hanegem, Moulijn. Scheidsrechter Boogaerts leidt de wedstrijd. Hij wordt geassisteerd door de grensrechters Corver en Hoppen brouwer. LA PLATA Estudiantes heeft woensdagavond op eigen terrein de eerste finalewedstrijd voor het tor nooi om de Copa Libertadores tegen Nacional de Montevideo met 10 ge wonnen. In de 24ste minuut van de tweede helft scoorde Romeo uit een pass van Verde. De winnaar van de beker (het officieuze Zuidamerikaan- se kampioenschap) speelt volgens tra ditie tegen de houder van de Europa cup. VANCOUVER De Amerikaan Bobby Fischer heeft woensdag ook de vierde partij in de tweekamp voor het kandidatentornooi om het wereld kampioenschap tegen de Russische concertpianist Mark Taimanov te Vancouver (Brits Columbia) in winst omgeztt. Fischer heeft nu de leiding met 40 en heeft nog slechts ander half punt uit de resterende zes par tijen nodig om zich voor de halve finales te plaatsen. De partij, die eer der werd afgebroken, nam 71 zetten in beslag. LAS TALMAS De zevende partij in de tweekamp tussen de Deen Bent Larsen en de Oostduitser Wolfgang Uhlmann is woensdag te Las Palmas in remise geëindigd. De Deense groot meester leidt nu met 4Vs2Vs en heeft nog een punt nodig voor kwali ficatie. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT „H*et is de vraag of een zich exclusief opstellende christelijke vakorganisatie nog in staat is de wezenlijke taken van een vakorganisatie in onze samenleving goed te vervullen. Het is zelfs de vraag welke af-' breuk een niet geheel bij machte zijnde christelijke vakbeweging doet aan het werknemersbe- lang." Deze conclusie trok de voorzitter van de Katholieke Bond .van Ver voerpersoneel, de heer A. F. Jentjes, gisteren od de bondsraadvergadering van de KVB in Utrecht. Vanuit de nrotestants-christelijke hoek verde digt men nogal eens het bestaans recht van de christelijke of confessio nele vakbeweging, alsof dit in discus sie zou zijn. Volgens de heer Jentjes wordt er aan dit bestaansrecht niet getwijfeld. Twijfel is er naar zijn mening wel over de bestaansnood zaak van de christelijke vakbeweging anno 1971. Deze twijfel vindt mede zijn grond in de vraag naar de be staansmogelijkheid, gegeven de de- fessionalisering. VERRUIMD De KVB heeft het antwoord op de ze vragen al geruime tijd geleden ge geven door de grondslag te verruimen en los te maken van de exclusief con fessionele grondslag. Ook erkende de KVB de noodzaak van samenbunde ling van de vakbeweging in het be lang van een krachtige aanpak van «de problemen, terwijl via een samen bundeling ook ruimte kan worden ge boden om de aansporing, die velen uit het evangelie putten tot verbete ring van de samenleving, in werkelij ke activiteit om te zetten. VOORKEUR Over de collectieve voorzieningen zei de heer Jentjes, dat de vakbewe ging evenals een groot aantal poli tieke partijen in de verkiezingsstrijd een duidelijke voorkeur heeft uit gesproken voor een grotere inspan ning ten gunste van collectieve voor zieningen als woningbouw, lager en kleuteronderwijs, verlenging van de leerplicht, milieubeheer etc. Dwars daar tegen in gaat echter een meer derheidsadvies van de SER, die geen uitbreiding wil geven aan de collec tieve voorzieningen gedurende de ko mende kabinetsperiode. De KVB- voórzitter gaf tóe dat de komende tijd economisch een moeilijke periode zal zijn, maar dat hij er aan de andere kant van overtuigd is dat de kern van het verzet van de werkgevers wordt ingegeven door hun bezwaar tegen verdergaande verschuivingen in de inkomensverdeling ten gunste van degenen die het meeste belang heb ben bij betere collectieve voorzienin gen, namelijk het afhankelijke deel van de bevolking. „Hun houding be tekent een weigering om van hun kant offers te brengen voor de ge meenschap", aldus de heer 'Jentjes. In dit verband verklaarde hij ook ge reserveerd de onderhandelingen over de samenstelling van het kabinet te volgen. „Een verkiezingsstrijd waarin sterk de nadruk is gelegd op., een welzijns beleid en programma's waarin de door de werknemers gevraagde prio riteit wordt onderstreept zijn niet voldoende om ons te doen vergeten dat het kabinet de verhouding met de vakbeweging grondig heeft bedor ven", aldus de heer Jentjes. Ook waarschuwde hij dat de mati ging die de werknemers zichzelf \fil- den opleggen, de bevordering van ex tra inspanning gold ten gunste van de collectieve voorzieningen. „Als de ex tra inspanning voor de collectieve voorzieningen echter uitblijft dan vervalt ook de grond van de werkne mers zich bij voorbaat te matigen", aldus de KVB-voorzitter. ROTTERDAM In het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet en winst bij van Berkel's Patent geste gen vergeleken met dezelfde periode van het vorige jaar, zo heeft de di rectie in de jaarvergadering meege deeld. In het jaarverslag werd nog de verwachting uitgesproken dat de om zet in 1971 enigszins zou gaan stagne ren en dat op grond daarvan met een wellicht wat lager resultaat rekening moest worden gehouden. Hoewel de gang van zaken voor de rest van het jaar niet te voorspellen is wordt verwacht dat het eindresul taat dit jaar niet slechter zal zijn dan dat over 1970. De directie zei het een verheugend verschijnsel te vinden dat bij de omzetstijging over het eerste kwartaal (15 pet) het totaal van de voorraden en de debiteuren praktisch niet is gestegen. Voor het Nederlandse bedrijf wordt verwacht, dat in de nabije toekomst weer e^n verbetering van het resul taat zal onstaan. Dit als gevolg van te nemen maatregelen op commerciëel en reorganisatorisch terrein. Men ziet een goede toekomst voor het optische weegapparaat dat het bedrijf ontwierp in opdracht van een grote Amerikaanse onderneming. Voorlopig noteerde Van Berkel voor dit bedrijf een order voor 10.000 van deze apparaten. Zij zullen worden ge produceerd in de fabriek te Brussel. Promoties: Gepromoveerd tot doctor in de landbouwwetenschappen: J. J. S. van Rensen (L. H. Wagenlngen). Gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen: G. J. .Mellbert. Gepromoveerd tot doctor ln de wiskunde en natuurwetenschappen: C. W Hilbers (V.U.) en J. C. Jager (V.U.) Gepromoveerd tot doctor ln de economie: M. A. Kooyman (R.U. Groningen). ORV1ETO De Ronde van Italië, opmerkelijk rustig dit jaar tot nu toe, heeft een nieuw dopingsehandaal. Na Eddy Mcrckx die in 1969 uit de wed strijd stapte omdat hij beschuldigd werd van het gebruik van verdoven de middelen, heeft gisteren de Ita liaan Gianni Motta een zelfde stap ondernomen. Motta werd beschuldigd van het gebruik van doping in de tweede etappe. De wedstrijdjury gaf hem een straf van tien minuten ach terstand in het algemeen klassement, terwijl hii tevens in de etappe van eisteren, die gewonnen werd door de Spanjaard Perurena. en waarin Motta tweede werd, als laatste in de officië le uitslag werd vermeld. Onmiddellijk na het bekend wor den van de beschuldiging besloot Gianni Motta van verdere deelne ming aan de Giro af te zien. het hele geval veroorzaakte grote opschudding onder de deelnemers en officials. Veelvuldig werd gewezen op de affai re Merckx. De Belg kreeg later eer herstel. De artsen die de controle van Motta hebben uitgevoerd, verklaar den dat er in de urine van de Italiaan sporen van ephedrine werden gevon den. Bij het onderzoek is een arts van de ploeg van Motta aanwezig ge weest. Giuseppe Medesti, de arts van Motta. zei dat de ephedrine waar schijnlijk afkomstig was uit de krui den die de wielrenner innam. Volgens de grootmoeder van Gianni Motta vormden de kruiden een uitstekend middel tegen vermoeidheid. Naar de twee tijdboetes heeft de Italiaan ook nog een boete van 150.000 lire (ruim 900 gulden) gekregen. Het geval Motta, zette de etappe van gisteren volkomen in de scha duw. Het was opnieuw een weinig opwindende wielerstrijd. De grote mannen als Gimondi, Bitossi, Zilioli, Van Springel en Wagtmans bleven SCHIEDAM Het exploitatiere sultaat van W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek heeft in 1970 7,4 min. bedragen tegen ƒ7,3 min. over 1$69. Saldo winst beliep ƒ3,5 (3,6) min. Zoals bekend, wordt voorgesteld het dividend te verhogen van 21 pet tot 23 pet. Zowel Hoek als fusiepart ner Loosci (Loos en co's fabrieken) vertonen tot nog toe een gestadige groei en beide besturen zijn ten aan zien van de toekomst optimistisch. Het eerste kwartaal van 1971 heeft, vergeleken met de overeenkomstige periode van 1970, een omzetstijging van ongeveer 20 pet. te zien gegeven, waardoor de kostenstijgingen ruim gecompenseerd worden. Na het tot stand komen van de fusie Hoek-Loos- co is ie verwachten dat door combi natie en coördinatie van activiteiten zowel de groei als de rentabiliteit versterkt zullen stijgen, zo merkt het bestuur van Hoek op in een bericht betreffende de plaatsing van nomi naal 1,2 min. gewone aandelen. De uitgifte houdt verband met het bod, dat Hoek heeft uitgebracht op de aandelen Loosco. Hoek zal deze, zoals eerder gemeld verkrijgen door beta ling van 8 min. in contanten en 1,2 min. aandelen Hoek tegen een koers van 625 pet. De financiering van de 8 min. is zeker gesteld door een toe gezegd bankkrediet. De brutoresultaten van Loosco ste gen in 1970 van ƒ14,6 min. tot ƒ16,3 min. De winst bedroeg 1,6 min, te gen 1,7 min. in 1969, of per aandeel ƒ390. In het bericht wordt gezegd, dat door de samenwerking een groep ontstaat, die een aanzienlijk bredere basis heeft en in alle sectoren renda bel kan werken. De sterk vergrote omvang biedt betere mogelijkhedenk ter ver,zekerjng van de continuïteit DEN HAAG Indien in toenemende mate het kapitaal uit de westerse landen, waar de arbeidsmarkt krap is, en het arbeidspoten tieel uit grote delen van de wereld, waar het kapitaal schaars is, op elkaar zijn aangewezen voor de verlening van scheepvaartdien sten, en indien de toekomst in toenemende mate zou zijn aan joint ventures van hen gezamenlijk, dan kan de aanwezigheid van een neutrale vlag daarvoor van groot belang zijn. Dit heeft de aftreden de voorzitter van de Kon. Ned. Redersvereniging, jhr. H. Reuchlin, gezegd in zijn jaarrede. ook nu weer zonder al te veel moeite rustig in het peloton. Uitslag: 1. Perurena (Sp). 163 km. van l'Aquila naar Orvleto ln 3 uur 58 min. en 45 sec.: 2. Farlsato (It): 3. Pedhielan (It) з.58.46: 4. Zandegu <lt): 5. Van Vllerberghe (Belg): 6. Polidori (It); 7. Scrcu (Belg); 8. Erik Pettersoon (Zwel; 9. Lanzafame (lt); 10. Santambrogio (it): 11. Cavalcantl (It); 12. Mori (It) 3.58.54: 13. Casalini (It) 3.59.01; 14. Sture Pettersson (Zwe) z.t.; 15. Dallai (it) 3.59.03: 16. Guerra (lt) 4.00.22; 17. Bellini (It) 4.00.50: 18. Tumellero (It) z.t.: 19. Basso (It) 4.01.12: 20. Paollni (It) 4.01.13: 23. Wagt mans (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Colombo (It) 33 44 min. 49 sec.: 2. Moser (it) op 15 sec.: 3. Michelotto (it) op 52 sec.; 4. Schiavon (ot) op 1 min. 17 sec.: 5. Polidori (it) op 2.26; 6. Houbrechts (Bel) op 5.92; 7. Vlanelll (It) op 5.38; 8. Paolini (It) op 5.475: 9. Giu liani (It) op S.57; 10. Motta (It) op 6.41 (onder voorbehoud van aanrekening 10 min. straftijd): 11. Bitossi (It) op C6.57; 12. Fabbri Ut) op 7.09 en Goesta Pettersson (Zwe) z.t.; 14. Danccill (It) op 7.32: 15. Pechlelan Ut) op 8.05; 16. Plntens (Bel) op 9.13 en Van Springel (Bel) z.t.; 18. Panlzza (It) op 9.17; 19. Zilioli (It) op 9.27; 20. Gal dos (Spa) op 9.35; 21. Wagtmans (Ned) op 10.36. Een en ander maakt het volgens de heer Reuchlin mogelijk, de economi sche en juridische waarborgen te bie den die zijn aangepast aan de gunsti ge kapitaalmarkt en te beantwoorden aan de sociale regimes van de landen waaruit de onderscheiden sectoren van zeevarenden afkomstig zijn. „Tot goed begrip", aldus de scheidende voorzitter, „zij erop gewezen dat een structuur waarbij de hoger geschool den het officierskader onder een westers regime en de gezellen onder een ander regime vallen, reeds lang is ingeburgerd. FLEXABILITEIT De flexabiliteit die hierdoor kan ontstaan is een belangrijke factor om te komen tot een vorm van bedrijfs voering tegen de laagst mogelijke kosten en daardoor tot een reële bij drage aan de welvaart van de wereld. Een nevenvoordeel van de neutrale vlag maar een niet onbelangrijk vormt de mogelijkheid tot uitschake ling van prest ige-overwegingen, zo wel bij de landen die het kapitaal verstrekken als bij die waaruit het officierenbestand of de scheepsgezel len afkomstig kunnen zijn". Internationalisering heeft, volgens de heer Reuchlin, het voordeel, dat het accent op de vlag verdwijnt. „In dit verband rijzen vragen over bij voorbeeld de vooruitzichten van een Antilliaanse of een Europese vlag. Ook deze zullen moeten worden be zien tegen de achtergrond van de be hoefte die de scheepvaart heeft, aan vrijheid tot internationale concurren tie. zowel als vervoerder ten aanzien van de lading, als in de hoedanigheid van gebruiker van arbeid, weten schap en kapitaal. Het is echter dui delijk dat thans nog de Liberiaanse vlag het beeld van de wereldscheep vaart bepaalt en dat haar aandeel daarin groeiende blijft". BEGRIP NODIG De voorzitter vond. dat de Neder landse overheid er begrip voor moet hebben, dat de deelname van Neder land aan de wereldscheepvaart door de concurrentie met landen die over heidsbescherming krijgen, speciale maatregelen vergt. Hij voegde daar aan toe het onbegrijpelijk te vinden dat de Nederlandse overheid ten aan zien van de nationale luchtvaart wèl beschermende maatregelen neemt. Hij pleitte in zijn rede opnieuw voor het verlenen van meer facilitei ten in de fiscale sfeer aan de Neder landse koopvaardij. „Indien er geen grondige verandering komt, is het noodzakelijk dat door de Nederlandse koopvaardij het verschijnsel van de goedkope vlag in alle ernst opnieuw wordt doordacht", aldus de heer Reuchlin. Hij zei verder dat de winstbelasting op het niveau waarop deze thans in de westerse wereld staat, in het alge meen niet langer drukt op de onder nemerswinst, maar grotendeels wordt afgewenteld op de consument. Voor wat de Nederlandse koopvaardij be treft, verstoort de directe of indirecte concurrentie van eep zo omvangrijke gocdkope-vlag-vloot als van liberia grotendeels deze mogelijkheid tot af wenteling. KERNENERGIE De toepassing van kernenergie in de koopvaardij zal, volgens de heer Reuchlin, een soortgelijk schaal ver grotend effect hebben als de komst van het container- en lash-schip. De beslissing over'het tijdstip waarop de kernenergie zijn intrede in de koop vaardij gaat doen, zal sterk worden beïnvloed door mondiale strategische overwegingen, „te weten de beheer sing van de aardoliewinning en de strijd om de technologische suprema tie. De koopvaardij kan daarop zelf geen invloed1 uitoefenen, maar zij moet waakzaam blijven teneinde tij dig te kunnen reageren op deze ex terne factoren". Het totaal tonnage van de Neder landse koopvaardij is volgens het jaarverslag van de Redersvereniging het vorige jaar teruggevallen tot het niveau van tien jaar geleden. Het to taal tonnage van de Nederlandse tan kers steeg sinds 1960 weliswaar met 60 .pet., maar daartegenover staat dat het tankertonnage van de wereld- vloot met 108 pet. is toegenomen. Als gevolg van een relatieve en ab solute teruggang van de investerin gen in de Nederlandse scheepsbouw sector daalde het Nederlandse aan deel in de wereldvloot de afgelopen tien jaar met 40 pet. Deze daling zal zich, zo verwacht het bestuur van de KNRV, vooralsnog blijven voortzet ten. omdat in het najaar van 1970 slechts 0.5 pet. van de totale nieuw- bouworders in de wereld voor Ne derlandse rekening was geboekt. In 1960 werd in de Nederlandse zeescheepvaart nog ƒ761 miljoen ge ïnvesteerd, in 1969 was het investe ringsbedrag teruggelopen tot ƒ222 miljoen. Eind 1970 had Nederland 31 schepen met een totaal tonnage van ruim 163.000 in aanbouw. Dit bete kende een 18e plaats op de wereld1- ranglijst. Op de lijst van de belangrijke zee varende naties ging Nederland per medio 1970 terug naar de twaalfde plaats met een totaal scheepsto'tnage van 5,2 min. Liberia, een land met een „neutrale vlag" staat aan kop van de lijst met een totaal vlootton- nage van 33.3 min. Van een verslaggever APELDOORN/SCHIEDAM De tot het Unilever-concern behorende Lever's Zeep Maatschappij N.V. in Schiedam en N.V. De Haas en Van Brero in Apeldoorn gaan met ingang van 1 januari volgend jaar hun ver koopactiviteiten bundelen. Als gevolg van deze maatregel zullen bij De Haas en Van Brero in Apeldoorn veertig werknemers worden ontsla gen. Met de vakorganisaties is overeen stemming bereikt over een af vloeiingsregeling. In overleg met de vakorganisaties zullen de ontslagen werknemers de eerste tijd na het ont slag sociaal begeleid worden. De on dernemingsraad en het personeel van De Haas en Van Brero is gisteren over de maatregelen ingelicht. Mo menteel werken bij het bedrijf in Apeldoorn 130 mensen. De door De Haas en Van Brero op de markt gebrachte wasmiddelen worden al vele jaren in de fabriek van Lever's Zeep in Vlaardingen ge produceerd. Unilever wil door de sa menbundeling van de verkoopactivi teiten „haar slagvaardigheid in de wasmiddelensector verder vergroten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13